TikTok For You Page: štetna spirala negativnog sad

poruka: 10
|
čitano: 11.212
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "TikTok For You Page: štetna spirala negativnog sad".
15 godina
online
TikTok For You Page: štetna spirala negativnog sad

Kćer mi je postala ovisna o njemu, totalno popustila u školi, prestala se socijalizirat, povukla u sebe i pala u neku depresiju, pa sam joj ga blokirao i kroz manje od dva tjedna se krenula vraćati na normalo. To smeće treba zakonom zabraniti

 
8 2 hvala 0
2 godine
offline
Re: TikTok For You Page: štetna spirala negativnog
Cuvajmo nasu djecu kad je vec drzava nece stiti.
15 godina
offline
TikTok For You Page: štetna spirala negativnog sad

Mislim da je jednostavno problem korisnika, ne algoritma, on samo daje ono što mi želimo. Zapravo je algoritmom jako lako upravljati, imao sam prilike kad sam napravio drugi account krenuti od nule, i odmah u startu tiktok mi je bacao  klipove sa balkana, pevaljke, balkan memove i slično. Nakon što sam valjda 50 i više videa instant svajpao došao mi je prvi video na engleskom. Njega sam namjerno pogledao do kraja da algoritam skuži "ej njega zanima sadržaj na engleskom" odmah nakon toga počeo sam dobivati strani sadržaj. Onda su opet krenuli memeovi i gluposti (da ne pričam svako malo iskaču polugole onlyfans cure) koje sam nastavio dalje svajpati dok nije došlo nešto približno što me zanima (poduzetništvo, marketing i sl. teme).

 

Kada sam na to naletio onda sam to počeo gledati i jako brzo se počeo profilirati algoritam. Sada na mom for you page-u ili imam biznis stvari, ili imam isječke raznih filmova (jer dođu ko mini traileri) i zapravo imam jako dobro iskustvo korištenja. Bitno je naravno ne popustiti kada iskoče loši videi i njih gledati. Naravno sa djecom je to teže objasniti i utuviti im u glavu, tako da se slažem za ograničeni pristup tiktoku (i društvenim mrežama općenito).

Stoja
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
TikTok For You Page: štetna spirala negativnog sad

Ja svojoj maloj nisam još zabrania jer mi je žao koliko radi. Škola, trening, repeticije... bilo je istraživanje za koje su nam pričali u školi u kojem je ustanovljeno da učenik radi više radi od odraslog čovjeka - i to je stvarno istina. I kad vidim kako displinirano posluša iako znam da joj se neda stvarno svaka joj čast. Tako da joj ne gledam šta radi u slobodno vrijeme. Ali mi nije drago. Vidili smo social dilema dokumentarac.

 

Nije dobro da ti se servira samo ono što voliš. Nema tu istraživanja, otkrivanja, nepoznatog. To je kao da gledaš jedan te isti film svaki dan. Svaki dan slušaš jedan te isti album jednog te istog banda, čitaš jednu te istu knjigu. To je ustvari to. Evo, neka ti Youtube samo jednom predloži jednu jedinu pjesmu koju će ti se može svidjet na temelju onoga što si više desetljeće playao. Rekao bi čovjek da je to pyzdarija i da to sigurno radi. Ne! Neće nikad. Niti jednu. Nije tako napravljen. Nedaj bože da postoji mogućnost da ti servira nešto što ti se neće svidjet. Korisnik može doživjet blagu psihičku traumicu i može lagano usmjerit fokus na nešto drugo za kaznu...

 

I tako sad mi imamo ljude kojima se servira samo ono šta oni žele a na društvenim mrežama su se okružili samo sa ljudima koje žele plus ne postoji dislike button nigdje - znači ne postoji način da ti se kaže nešto što ne želiš čuti ni pokazat nešto što ne želiš vidjet. I kako izgleda poslovni odnos s tim ljudima? Ne složiš se s njima - plač. Ne znaju kako se s tim nosit, nisu to vidjeli. Nemaju niti malo kapaciteta za prihvatit da nešto što su napravili ustvari nije dobro, da nevalja. Ja sam rastao okružen sa ljudima koji imaju 0 razumjevanja prema meni. 1 prijatelj u osnovnoj. 1 prijatelj u srednjoj. Faks 0 prijatelja. I sad imam ženu, znači opet 1 čovjeka koji me ne razumi. Okružen cijeli život sa ljudima koji nemaju veze s menom. I sad bi ja treba povjerovati u te lajkiće, tu pretjeranu ljubaznost i taj fake svijet? Kako da ne.

 
1 0 hvala 0
15 godina
online
Re: TikTok For You Page: štetna spirala negativnog
KIKI3ooo kaže...

...

 

Nije dobro da ti se servira samo ono što voliš. Nema tu istraživanja, otkrivanja, nepoznatog. To je kao da gledaš jedan te isti film svaki dan. Svaki dan slušaš jedan te isti album jednog te istog banda, čitaš jednu te istu knjigu. To je ustvari to. Evo, neka ti Youtube samo jednom predloži jednu jedinu pjesmu koju će ti se može svidjet na temelju onoga što si više desetljeće playao. Rekao bi čovjek da je to pyzdarija i da to sigurno radi. Ne! Neće nikad. Niti jednu. Nije tako napravljen. Nedaj bože da postoji mogućnost da ti servira nešto što ti se neće svidjet. Korisnik može doživjet blagu psihičku traumicu i može lagano usmjerit fokus na nešto drugo za kaznu...

 

... 

 

To mi i na youtube jako počinje ići na živce, što pamti sve što gledaš i non stop ti nudi samo takve stvari.

Nekad namjerno ne želim pogledati neki video jer znam da će mi dalje nudit takve gluposti, a taj bih baš recimo htio pogledati. I onda ga ne pogledam.

Ili, searcham neki band i onda mi non stop samo sve o tom bandu nudi pa ništ drugo ne vidiš. Par puta sam već brisao history samo da počistim ta smeća koja mi non stop predlaže.

 

Nije mi loše da ti nudi stvari koje su u tvojoj domeni interesa, ali youtube je dosta agresivan i čini mi se da mu algoritam nije korektan. Ili ima previše kontenta pa ni njemu nije lako napraviti neki pregled onog bitnog.

 

Sad vidim da ima opcija da se ugasi watch history kompletno (to ne bih htio), ili da se auto-deletea nakon par mjeseci (to bi čak moglo možda pomoći iako bi bilo zgodnije da ima i kraći interval brisanja od 3 mjeseca).

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
15 godina
offline
Re: TikTok For You Page: štetna spirala negativnog
Bitanga kaže...
..

Nekad namjerno ne želim pogledati neki video jer znam da će mi dalje nudit takve gluposti, a taj bih baš recimo htio pogledati. ..

 -rečenica koja opisuje (naše) stanje... nije ispravak, nije kritika.. čisto rečenica, možda točna.

-skratimo podvučeno na 'da-ne'.. i to da ipak na kraju biramo 'mi', a naravno birati se može samo od ponuđenog.. no ljudi zaborave i drugu opciju, ugasiti.

 

-po čemu su npr moji postovi 'popularno' poznati, tl;dr.. no vrlo često netko upravo to prigovara, njurga.. i pitam se, wtf, ako te ne zanima, ako ne čitaš.. što želiš? -nextaj ili poštuj pravila foruma, ispravi, prijavi, kritiziraj netočno i sl. dodaj mišljenje, .. smisao komunikacije-foruma je upravo to, komunikacija, ne mjerenje broja slova (osim što je to nekima limitirano) :) ... što nas na kraju dovede do zaključka da je problem u osobi (vidljivo u ogledalu) odnosno svaka tema-sadržaj-usluga-roba.. ima svoje 'kupce-konzumente'.. ostali trebaju nextati ako ih ne zanima i ne njurgati o tome što ih ne zanima jer je to oxirmoronizam, ili-ili. .. dok po definiciji sve izvan teme spada u spam, no moderatori ne rade ništa pa sve ode što nije problem do neke granice kad krenu sankcije (a moglo se i prevenirati, kao i to da svatko bira u kojoj temi kako sudjeluje).

 

-što to kaže o nama, pustimo algoritam i servise kao tiktok, medije generalno, bio to playboy-start s duplericom ili znanstveno štivo, tabica množenja, kuharski recept itd.. pa će tako gangamsytle imati milijunske preglede dok osnovnoškolska matematika-zadaća neće.. i mediji serviraju ono što njima donese novac-klik-zaradu, a klikamo mi.. što nam je važno? Tko je uzrok 'problema', mi ili algoritam koji radi ono što (ne)želimo? ...

 

 

edit: ili što kaže 'tema' u ''širem političkom aspektu'' (što god ta formulacija znači) :)) .. npr piše li se sad o tiktoku, slučajno, ne piše se o ostalima ili manje 'istaknuto'.. a to ima ili nema recimo političke interese? Piše se sad, ne prije recimo pola godine, jer..?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 26.4.2023 12:40 (ihush).
15 godina
online
Re: TikTok For You Page: štetna spirala negativnog
KIKI3ooo kaže...

Tako da joj ne gledam šta radi u slobodno vrijeme. Ali mi nije drago. Vidili smo social dilema dokumentarac.

 

Nije dobro da ti se servira samo ono što voliš.

 ma meni nije problem što joj servira uzak interes, meni je problem što ga ne može pustit kad krene s tim vrtlogom, ono točno se vidi da je postao opsesivno kompulzivni poremećaj, da ga gleda i skrola iz navike a ne jer je naišla na nešto što ju interesira

 

Ja sam probao par puta to gledat, kao i YT shorts, i stvarno ponese čovjeka ali nisam pritom vidio ili naučio ništa. Samo bi se osvjestio nakon nekog vremena da buljim besciljno skroolajući glupe videe o ničemu i onda sam ugasio i odlučio ne gledat više ikad. Na YT se barem može prekočiti dio videa koji je nebitan, ovdje ga moraš odgledat cijelog i ako je bio o ničemu, to ćeš znati tek kad ga odgledaš. U tome je caka - ima efekat ko i "loot box"-ovi u igrama, stvara osjećaj da "evo samo malo pa sad će, samo grindaj taj loot (videe) dalje"

Nema mi gore nego kad mi servira one videe o kao nekakvim životnim hackovima, pa onda lik vrti žicu na šeraf i sad si ja mislim "kog vraga će napravit", i on to zavrti do kraja i izvuče namotano i tu video stane i krene novi, isto tako idiotski kao i prethodni, a meni u glavi upitnik da što je ono trebalo biti, "jel to bila neka naprava??? jbg, gle sad ovo novo, možda ovo ipak bude nešto", i ipak ne bude. I tako u beskonačnost. užas!

Poruka je uređivana zadnji put sri 26.4.2023 13:52 (Ges).
14 godina
offline
Re: TikTok For You Page: štetna spirala negativnog
Ges kaže...

 ...YT shorts...

 Ono se ne možeš zaustavit gledat...

14 godina
offline
TikTok For You Page: štetna spirala negativnog sad

Uvijek se sjetim ovoga

 

 
1 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: TikTok For You Page: štetna spirala negativnog
TikTok ne koristim, mislim da je stetan. Ono sto vidim oko sebe je samo hrpa mladih ljudi kojima dan ode neproduktivno. Skrolas video za videom da bi sta? Nasao onaj koji ti se svida? Ne moze ti ici 8 sati dana u zabavu.

Plus ono sto mi i sami priznaju - nedostatak paznje, nestrpljivost. Npr nakon par mjeseci TikToka nema nitko strpljenja odgledati film ili seriju (dopamin?), po meni jako stetno.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice