Android će uskoro podržavati RAW?

poruka: 17
|
čitano: 3.075
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Android će uskoro podržavati RAW?".
14 godina
offline
Android će uskoro podržavati RAW?

meni je veća želja da se lightoom napravi za Andorid i da mogu obrađivati fotke na tabletu!! {#}

TiONiO
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Android će uskoro podržavati RAW?

Moje licno misljenje je da taj dio koda koji je objavljen, ustvari je namjenjen za buduce generacije digitalnih aparata, jer android ocito ne zeli ostat samo na mobilnim uredjajima....

* Friend: "I heard about this thing called 'Linux'." * Me: "Oh, I use Linux." * Friend: &amp
Moj PC  
15 0 hvala 0
15 godina
offline
Android će uskoro podržavati RAW?

RAW nije rezerviran za profesionalce, niti je to ikad bio. Profesionalci zapravo puno češće pribjegavaju fotkanju u jpeg format radi bržeg i jednostavnijeg transporta, kapaciteta kartica (naročito oni koji mitraljiraju po stadionima) i nedostatka potrebe i vremena za neku napredniju obradu. Osim toga za profesionalnu namjenu najčešće uopće nisu bitne mogućnosti naknadne obrade pošto i najjeftiniji dSLR aparati već godinama imaju sasvim solidne mogućnosti podešavanja in-camera automatske obrade prije spremanja fotke na karticu. Jasno, ako će netko ići raditi portret Vesne Pusić za plakat na narednim izborima s ciljem pomlađivanja na fotki, pretpostavljam da će ipak fotkati u RAW. Iskreno rečeno, neznam ni jednog profesionalca koji fotka u RAW, a nije da ih neznam preko nekoliko pošto se i sam amaterski krećem u fotografskim vodama. E sad kad smo fino to razjasnili možemo započeti diskusiju treba li RAW u takav uređaj ili ne. Po meni stvar nije loša jer ne košta u načelu ništa, kapaciteta imamo dovoljno, a fotići na takvim uređajima postaju sve sposobniji. Pa ono, zašto ne ako nekoga veseli izvlačiti naknadno određene dodatne vrijednosti iz sirovine.

Deckard
Moj PC  
4 9 hvala 0
13 godina
offline
Android će uskoro podržavati RAW?

Xiaomi Mi3 podržava .raw.

 

Nuff said

Batllelog: sudy_freak || Samsung Galaxy SII crew. || ↓ Stisni Hvala ako sam ti pomogao. ||
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Android će uskoro podržavati RAW?
sudy_freak kaže...

Xiaomi Mi3 podržava .raw.

 

Nuff said

Mi3 podržava .dng {#}

samo nešto struže..
14 godina
offline
Re: Android će uskoro podržavati RAW?

glavna fora kod RAW-a je ispravljanje nekorektnog balansa bijele boje, jer i najmoderniji (koristim 5D mark3 i 5D mark1) fotici zeznu WB, a i opet kad zelis i kad imas vremena, lijepo je svaku fotkicu poslije proć kroz LIGHTROOM i ispravit WB, podesit exposure, noise reduction lijepse radi sa RAW-om..mislim ako fotograf drži do sebe, radit će u RAW-u, definitivno!

TiONiO
13 godina
neaktivan
offline
Android će uskoro podržavati RAW?

RAW nije format!

Brzo. Jeftino. Kvalitetno. Izaberi dva! ;)
 
0 11 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Android će uskoro podržavati RAW?
dario111cro kaže...

RAW nije format!

Ah filozofske rasprave. Objasni nama laicima kako to nije format.

To understand what recursion is, you must first understand recursion.
15 godina
offline
Re: Android će uskoro podržavati RAW?
dario111cro kaže...

RAW nije format!

 

Odlično, sada odi prepravi http://en.wikipedia.org/wiki/Raw_image_format

 

I većina (neću reći svi jer to stvarno nije polje koje poznajem) tipova "raw" slika ima strukturu, dakle format.

 

Ali slobodno mi objasni zašto nije format, te što je?

 

edit: haha rust me pretekao

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.11.2013 21:53 (Dr. Zoidberg).
13 godina
neaktivan
offline
Android će uskoro podržavati RAW?

Dobro, malo je filozofiranje i stvar terminologije, ali jos stoji da ne postoji nesto sto bi se zvalo RAW format ili RAW file.

 

"raw" je Engleska rijec, a ne akronim ili file format.

 

Postoji RAW fotografija (tj. RAW image ili RAW photo), odnosno cista ADU vrijednost svih pixela, skupa sa headerom. Sada, razliciti proizvodjaci vole drugacije zapakirati te podatke. (Neki su toliko bezobrazni da i enkriptiraju).

 

Nacin na koji zapakiraju podatke nazivamo RAW image/photo formatom. Za primjer, Canonov .crw ili noviji .cr2, Nikonov .nef i tako dalje. U teoriji, nema razloga da to ne bude i obican tekstualni file.

 

Dakle, mozemo samo govoriti o formatu sirove fotografije, ali ne i o sirovom formatu.

Brzo. Jeftino. Kvalitetno. Izaberi dva! ;)
 
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Android će uskoro podržavati RAW?
dario111cro kaže...

Dobro, malo je filozofiranje i stvar terminologije, ali jos stoji da ne postoji nesto sto bi se zvalo RAW format ili RAW file.

 

"raw" je Engleska rijec, a ne akronim ili file format.

 

Postoji RAW fotografija (tj. RAW image ili RAW photo), odnosno cista ADU vrijednost svih pixela, skupa sa headerom. Sada, razliciti proizvodjaci vole drugacije zapakirati te podatke. (Neki su toliko bezobrazni da i enkriptiraju).

 

Nacin na koji zapakiraju podatke nazivamo RAW image/photo formatom. Za primjer, Canonov .crw ili noviji .cr2, Nikonov .nef i tako dalje. U teoriji, nema razloga da to ne bude i obican tekstualni file.

 

Dakle, mozemo samo govoriti o formatu sirove fotografije, ali ne i o sirovom formatu.

 

Ako ćemo filozofirati :)

 

Raw jeste engleska riječ, ali postoji i ekstenzija .raw, koja za sobom povlači i file format. :P

 

A nisam primjetio da se itko referirao na neki magični uopćeni raw, svi pričaju o raw fotografijama, kao što npr. u samom članku kaže:

Ovaj bi kod omogućavao pametnim telefonima spremanje snimljenih fotografija, uz standardni JPG format, i u nekomprimirani RAW format

Spremanje fotografija u raw format, nekako se nameće da se sprema u raw format fotografija a ne muzike ili čega god.

 

Edit: zaboravio smajlića a baš sam si ga htio :)

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.11.2013 22:36 (Dr. Zoidberg).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Android će uskoro podržavati RAW?

Upravo se radi o onome o cemu govoris. Prevedi raw na hrvatski, pa je puno jasnije:

 

sirovi format fotografije - nije dobro (kako format moze biti sirov?)

sirova fotografija - ok

format sirove fotografije - ok (format u kojem spremamo sirovu fotografiju)

 

Stoga, ovo nije tocno:

uz standardni JPG format, i u nekomprimirani RAW format

zato sto ne postoji sirovi format, vec sirova fotografija.

 

Sto se tice .raw, to je takodjer format sirove fotografije, ali mu ime zavodi u zabludu.

 

Ovo zadnje sa smajlicem me bas nasmijalo {#}

Brzo. Jeftino. Kvalitetno. Izaberi dva! ;)
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.11.2013 23:17 (dario111cro).
14 godina
offline
Android će uskoro podržavati RAW?

Treba uvesti .sirov

Lt.Lowenbrau prozvan cheaterom preko 9000 puta
 
11 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Android će uskoro podržavati RAW?
dario111cro kaže...
Stoga, ovo nije tocno:

uz standardni JPG format, i u nekomprimirani RAW format

zato sto ne postoji sirovi format, vec sirova fotografija.

 

Ako se cilja na .raw format (što bi se dalo filozofirati s obzirom da su upotrebljena štampana slova hehe) onda je točno, jer ide u .raw (ili podvrstu) te nije komprimiran :)

 

dario111cro kaže...
sirovi format fotografije - nije dobro (kako format moze biti sirov?)

 

Isto kao što format može biti jpeg. Dakle ne sirov kao engleska riječ, nego sirov kao format. Sirova fotografija je dio .raw formata. Zajedno sa EXIFom i slično.

 

Ali već prilično cjepidlačimo :)

 

edit: ostala masa praznoga na dnu XD

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.11.2013 23:38 (Dr. Zoidberg).
15 godina
offline
Android će uskoro podržavati RAW?

Ja snimam isključivo sirovo (RAW) jer tako mogu izvući maksimum kvalitete. Snimao bih jpeg jedino u kontroliranim uvjetima, npr studijsko osvjetljenje, gdje sam siguran da balans bijele neće biti promašen i neće biti šuma jer ima dovoljno svjetla. U svim drugim uvjetima - isključivo RAW.

 
1 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
Android će uskoro podržavati RAW?

samo ime mu kaze sirov,

to je cisto ono sta nastane nakon okidanja, nekomprimiran, neobradjen skup pixela + postavki fotoaparata + vrijednosti senzora u trenutku okidanja

nije format jer svaki od proizvodjaca Nikon, Sony ... ima varijacije na temu,

 

dobiti to na bilo kojem uredjaju je samo stvar software-a koji ce to izvuci tako da teoretski moze se dobiti na bilo kojem digitalcu ili mobitelu

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Android će uskoro podržavati RAW?

Super! Još da prestanu gurati hrpu megapiksela na ssićušme senzore i stave kvalitetne širokokotne leće, povećaju kapacitet baterija.... bah... čisto mnjam da će išta od toga biti u skoroj budućnosti :( 

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice