Slobodna prodaja rabljenih igara

poruka: 61
|
čitano: 6.266
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Slobodna prodaja rabljenih igara".
16 godina
offline
Slobodna prodaja rabljenih igara

Dolazi li Homo Sapiens pameti?

Wenn ist das Nunstuck git und Slotermeyer? Ja! Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput!
 
26 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Slobodna prodaja rabljenih igara

To je pravi sud pravde.

 

 

Sjećam se da je bila priča po ovom forumu da kad se softver plati i kupi da se on ne posjeduje već korisnik samo kupuje pravo na korištenje na način na koji mu prozivođač dopušta.

 

U prevodu: štap je 1000Kn, izvolite novac, vi izvolite štap, dirajte ga predamnom, nemojte ga posuđivati, nemojte ga davati, nemojte ga preprodavati i svaki dan dođite meni kući da vidim taj štap.

Moj PC  
37 1 hvala 0
15 godina
offline
Slobodna prodaja rabljenih igara

A kako se to prodaje digitalna rabljena verzija igre kad su sve vezane za account?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara

Eto ja nisam imo pojma za ovo kad ne čitam EULA-e!

 

 

Ko drugom jamu kopa trećom šlajdra!
15 godina
odjavljen
offline
Slobodna prodaja rabljenih igara

vrijedi li to i za ovu baru (hrvatska)? dali to sad znaci da nam steam i origin moraju omogucit da mozemo s igrama sto hocemo? i kad ce to uc u primjenu? 

jbg, neda mi se citat pdf...

napokon nesto pametno.

Would you look at me now? Can you tell I'm a man? With these scars on my wrists To prove I'll try again Try to die again, try to live through this night Try to die again.....
Moj PC  
8 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara
dejo6 kaže...

A kako se to prodaje digitalna rabljena verzija igre kad su sve vezane za account?

Zjeb istina, ali normalno da, ako do sada to nije bilo uvjetovano presudom, to nitko nije ni omogućavao. Za ubudće će prodavači/davatelji usluge morati prilagoditi svoje servise i omogućiti prenošenje vlasništva (zasad za EU) i npr. umjesto prodane igre/licence zaraditi na posredovanju u kupoprodaji između prodavača koji u tom trenutku gubi pravo na korištenje igre, a kupcu se na drugom acc-u to omogućava. Dosta hipotetski i bez neke dublje analize pišem jer se u praksi može pojaviti dosta "a što ako..." problema.

16 godina
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara
Ne moraju omogućiti, ali ovo je presedan koji pokazuje da na takvo što imaš pravo.
Twitter - @danny_hr | Raptr - dannyhr | Xfire - dannyhr | Steam - danny_hr | XBL - DannyHR
12 godina
neaktivan
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara
dejo6 kaže...

A kako se to prodaje digitalna rabljena verzija igre kad su sve vezane za account?

 Acc je tvoj i ti si platio igre na njemu i sve ostalo. Jednostavno ga prodaš i baš te briga, oni ionako ne mogu znati jesi ti prodao acc...

Arian RIčko
16 godina
offline
Slobodna prodaja rabljenih igara

No shit sherlock! Konačno da je netko došao do zaključka na kojem počiva kompletan kapitalistički sustav - privatno vlasništvo je privatno vlasništvo i ako si nešto prodao, onda više nemaš kontrolu na 'tim nečim prodanim'.

 

Nedavno je bila vijest o Appleu i jamstvu u Italiji. Jednostavno - sada možeš sudski tražiti da ti se omogući prijenos licence, ako ti netko krene raditi probleme. Glupo zapravo, jer ovako je to trebalo biti od početka.

Gledam te!
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Slobodna prodaja rabljenih igara
Bit ce tu problema (nisam citao pdf). Npr Windowsi striktno navode da se ne mogu mjenjati strojevi (sjetimo se velikih restrikcija sa promjenom hardwarea na XPu) ni vlasnici.
Evo jos jedan vrlo bezobrazan primjer - Bitdefender. Po isteku godine dana software PRESTAJE radit. Svatko bi ocekivao da nece moc skinut nove definicije virusa, ali da potpuno prestane radit!?

E sad, ako je softwareska industrija na udaru dal to znaci da mozemo ocekivati i neke promjene oko filmova i muzike? Mislim na bolje, a ne neke nove ACTE?
Dal to znaci i promjene vezane uz telefone?
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Slobodna prodaja rabljenih igara

Ovo je daleko, daleko od primjene i stvarne upotrebljivosti. Slučaj je specifičan, a da bi postao zakon, mjera po kojoj se postupa, mora proći mnoge procedure.

Moj PC  
2 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara

To je jedan od boljih zakona, svi kontroliraju piratske softwere, sada će ih biti puno manje. Npr ja prestanem igrati jednu igru i porodam je nekome ko je želi igrati puno jeftinije nego što bi platio u dučanu itd...

Trebali bi razmotriti pretplate za neke igre, npr WOW košta 200kn igra i novi nastavci su još skuplji i još pretplata 215kn za 2 mj.

Arian RIčko
14 godina
protjeran
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara
Tonči kaže...

Ovo je daleko, daleko od primjene i stvarne upotrebljivosti. Slučaj je specifičan, a da bi postao zakon, mjera po kojoj se postupa, mora proći mnoge procedure.

Proci se to jako brzo - ovdje se ne govori o Hrvatskom sudstvu/zakonodavstvu.

Ja živim u malenom gradu i neam posla, dal smijem ja cheatat dok čekam na burzi?
16 godina
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara
Tallahasee kaže...
Tonči kaže...

Ovo je daleko, daleko od primjene i stvarne upotrebljivosti. Slučaj je specifičan, a da bi postao zakon, mjera po kojoj se postupa, mora proći mnoge procedure.

Proci se to jako brzo - ovdje se ne govori o Hrvatskom sudstvu/zakonodavstvu.

Plus, odluka je službena i na nju se uvijek može pozvati. Samo mi nije jasno temeljem čega je donešena - netko se žalio, ili negdje 'neka institucije rade svoj posao' zaista vrijedi?

Gledam te!
15 godina
odjavljen
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara

Slučaj je vezan za Oracle i jednu njemačku tvrtku. Neće biti tako brzo bojim se; to traži EU birokraciju :)

14 godina
protjeran
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara
Veliki Brat kaže...

Plus, odluka je službena i na nju se uvijek može pozvati. Samo mi nije jasno temeljem čega je donešena - netko se žalio, ili negdje 'neka institucije rade svoj posao' zaista vrijedi?

Heh, vjerujem da i sam znas koliko se stvari gleda kroz Hrvatsku prizmu - ("negdje") ma u svim uredjenim demokracijama starijim od 20 godina institucije rade svoj posao kako valja. Twekao sam auto - telku - prozore - lol sad mogu i EA interaktivnji softver.

Ja živim u malenom gradu i neam posla, dal smijem ja cheatat dok čekam na burzi?
15 godina
offline
Slobodna prodaja rabljenih igara

Hvala Bogu na malo razuma.

Ovi prodavači softvera (kao i muzike i filomova) posebno su licemjerni kada se usporedi kako napadaju piratiju: "Ne biste ukrali auto" i slične fore.

 

A je li ikada prodan auto koji se ne smije dalje prodati, niti ga smije koristiti netko treći ?

 

 

 

Iste stvari se prodaju istim ljudima n puta.

Ako sam kupio BladeRunnera na VHS-u, što ponovno plaćam kada kupujem BlueRay s tim istim filmom ?

 

Pravo na barem osobno uživanje u gledanju sam - i po njihovim odredbama - već kupio.

Moj PC  
10 0 hvala 2
16 godina
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara
Tonči kaže...

Slučaj je vezan za Oracle i jednu njemačku tvrtku. Neće biti tako brzo bojim se; to traži EU birokraciju :)

A čuj, nisam pročitao dokumentaciju presude i ne znam komentiramo li mi istu vijest ili je Oracle postao izdavač igara, ali jednostavno nemam pojma o čemu pričaš.

Gledam te!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara
Tonči kaže...

Ovo je daleko, daleko od primjene i stvarne upotrebljivosti. Slučaj je specifičan, a da bi postao zakon, mjera po kojoj se postupa, mora proći mnoge procedure.

Ne moras cekati zakon, nece ni jedan sudac suditi mimo odluke Europskog suda za ljudska prava, jer je to zadnja instanca. A ako i sudi, ti se žališ skroz dok ne dođes do Europskog suda za ljudska prava, pa će oni presuditi u tvoju korist, a sud je onda dužan postupiti po toj odluci.

15 godina
neaktivan
offline
Slobodna prodaja rabljenih igara

Od ovog zakona nema nista.

 
0 2 hvala 0
16 godina
offline
Slobodna prodaja rabljenih igara

Tonči ima konkretnije informacije jer je, kako kaže, pričao s nekom pravnicom iz Brisela upravo o tome.

 

Ovo ni ne predstavlja zakon, već presedan na koji se ljudi mogu pozvati u budućnosti. Doduše slična je stvar bila s povratom love od Steama za korisnike u EU i s određenim uvjetima na Youtubeu koji na zahtjev korisnika (dakle ne sam od sebe) poništava određene stavke u uvjetima.

Twitter - @danny_hr | Raptr - dannyhr | Xfire - dannyhr | Steam - danny_hr | XBL - DannyHR
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Slobodna prodaja rabljenih igara

Ovo je velika stvar. Napokon malo pravde u IT baruštinu...

 

A ne, nego kad su torrenti i magaupload u pitanju, to treba sve zabraniti, to je evil empire, a kad su u pitanju prava korisnika koji je platio software onda "j.bi se"...

 

Možda ovakve regule i doprinesu da se počme više softa prodavati za normalnije cijene. 

 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Slobodna prodaja rabljenih igara

Bitno u svemo tome jest sto je ovo korak u pravome smjeru...

Intel i5 2550K;Asus Maximus IV Gene-Z/Gen3; GSkill 2X4 Gb 1600 Mhz;Sapphire ATI Radeon 5850 1 Gb;Hdd Samsung F3 1 Tb X 2
Moj PC  
8 0 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Slobodna prodaja rabljenih igara

Cista glupost, ukoliko sam kupio igru po svoj logici bi trebao moci istu tu igru za koju sam izdvojio svoje novce prodati kome zelim i za koliko zelim, toliko su bahati da je to strasno.Jer na kraju krajeva, zasto bi kupio novo ako je polovno dovoljno dobro za mene?Tako je sa mnogim ostalim stvarima pa se ne brani prodaja polovnih stvari.

clock2much
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.7.2012 11:58 (Vegeta).
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara
Danny_HR kaže...

Tonči ima konkretnije informacije jer je, kako kaže, pričao s nekom pravnicom iz Brisela upravo o tome.

 

Ovo ni ne predstavlja zakon, već presedan na koji se ljudi mogu pozvati u budućnosti. Doduše slična je stvar bila s povratom love od Steama za korisnike u EU i s određenim uvjetima na Youtubeu koji na zahtjev korisnika (dakle ne sam od sebe) poništava određene stavke u uvjetima.

Ma sve 5, ali naslov vijesti kaže: "Slobodna prodaja rabljenih igara". Tonči priča o Oracleu i još jednoj tvrtki. Daniel (autor vijesti) ne spominje ove stvari koje Tonči spominje. Zašto BUG-ovci ispravljaju sami sebe? Neka onda to napišu u vijest - kakve konkretno veze Oracle ima s ovim slučajem, presudom, što li je već...

 

Iskreno, mislim da su ovo važne stvari za potrošače i industriju softvera općenito, pa bi volio znati što se događa i o čemu se radi. A kako mi ništa nije jasno u vezi Tončijevog posta o Oracleu, tako mi je trenutno izuzetno lako i jednostavno zanemariti ga i proglasitim krivo postanim. Barem do nekakvog razumnog objašnjenja (jer Tonči ima konkretnije informacije i pričao je s pravnicom iz BriselaTM nije objašnjenje).

 

EDIT: Ipak, obzirom da trenutno nisam u mogućnosti (bio bi dobar političar, a? :) čitati PDF-ove presude, nadam se nekom prijateljskom objašnjenju, jer je lako moguće da je Daniel proširio vijest na igre, iako s njima u originalu sve skupa možda i nema veze. Jednostavno - fali informacija. Alo, novinari!  :)

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.7.2012 12:08 (Veliki Brat).
13 godina
neaktivan
offline
Slobodna prodaja rabljenih igara

Steam ili Origin po ovom pitanju ne moraju apsolutno ništa učiniti. Korisnik pravo na njihove igre iznajmljuje na neodređeno vrijeme, nikad ih ne kupuje i mogu se slobodno oglušiti na ovu odredbu.

Digitalne igre prodaju npr. GOG ili Game.co.uk i potpuno je različit princip rada od Steama ili Origina.

 

 

 

uuY kaže...
Iste stvari se prodaju istim ljudima n puta.

Ako sam kupio BladeRunnera na VHS-u, što ponovno plaćam kada kupujem BlueRay s tim istim filmom ?

 

Kupio sam Golfa jedinicu, zašto bi sad kupovao šesticu? Golfa sam već kupio.

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.7.2012 12:12 (Sinatra).
 
5 7 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara
Veliki Brat kaže...
Danny_HR kaže...

Tonči ima konkretnije informacije jer je, kako kaže, pričao s nekom pravnicom iz Brisela upravo o tome.

 

Ovo ni ne predstavlja zakon, već presedan na koji se ljudi mogu pozvati u budućnosti. Doduše slična je stvar bila s povratom love od Steama za korisnike u EU i s određenim uvjetima na Youtubeu koji na zahtjev korisnika (dakle ne sam od sebe) poništava određene stavke u uvjetima.

Ma sve 5, ali naslov vijesti kaže: "Slobodna prodaja rabljenih igara". Tonči priča o Oracleu i još jednoj tvrtki. Daniel (autor vijesti) ne spominje ove stvari koje Tonči spominje. Zašto BUG-ovci ispravljaju sami sebe? Neka onda to napišu u vijest - kakve konkretno veze Oracle ima s ovim slučajem, presudom, što li je već...

 

Iskreno, mislim da su ovo važne stvari za potrošače i industriju softvera općenito, pa bi volio znati što se događa i o čemu se radi. A kako mi ništa nije jasno u vezi Tončijevog posta o Oracleu, tako mi je trenutno izuzetno lako i jednostavno zanemariti ga i proglasitim krivo postanim. Barem do nekakvog razumnog objašnjenja (jer Tonči ima konkretnije informacije i pričao je s pravnicom iz BriselaTM nije objašnjenje).

Pa i radi se o Oraclu i još jednoj tvrtci, oni su bili stranke u ovom postupku, a ova se presuda može primijeniti i na druge slične parnice, recimo između tebe i steama, ako ti prodaš igru koju si kupio preko steama,a oni ti banaju account što je dosad bio slučaj, slobodno ih tužis i pozoves se na ovu presudu, tj. da si imao pravo prodati igru, da je to tvoje vlasništvo. Ne mogu oni pisati bilo sta u svojim uvjetima korištenja, moraju se ipak držati nekih načela, recimo jedno od glavnih je načelo poštenja i savjesnotii, i ako njihovi uvjeti korištenja nisu u skladu s tim načelom, znači da su ništetni, mislim da je zato i donesena ovakava presuda.

14 godina
neaktivan
offline
Slobodna prodaja rabljenih igara

To znaci da cemo opet smjeti koristiti teme na forumu vezane za razmjenu i prodaju acc-ova?

 
4 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara
Sinatra kaže...

Steam ili Origin po ovom pitanju ne moraju apsolutno ništa učiniti. Korisnik pravo na njihove igre iznajmljuje na neodređeno vrijeme, nikad ih ne kupuje i mogu se slobodno oglušiti na ovu odredbu.

Digitalne igre prodaju npr. GOG ili Game.co.uk i potpuno je različit princip rada od Steama ili Origina.

 

 

 

uuY kaže...
Iste stvari se prodaju istim ljudima n puta.

Ako sam kupio BladeRunnera na VHS-u, što ponovno plaćam kada kupujem BlueRay s tim istim filmom ?

 

Kupio sam Golfa jedinicu, zašto bi sad kupovao šesticu? Golfa sam već kupio.

Mislim da nisi u pravu, jer ne mogu oni pisati u svojim uvjetima korištenja sta njima padne na pamet, moraju se pridržavati određenih načela, ipak je presuda Europskog suda za ljudska prava pravno jači dokument, već njihov uvjeti korištenja. Vjerujem da bi se sudac u konkretnom predmetu prije priklonio ovoj presudi već njihovim uvjetima korištenja. 

16 godina
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara
Sinatra kaže...

Steam ili Origin po ovom pitanju ne moraju apsolutno ništa učiniti. Korisnik pravo na njihove igre iznajmljuje na neodređeno vrijeme, nikad ih ne kupuje i mogu se slobodno oglušiti na ovu odredbu.

Digitalne igre prodaju npr. GOG ili Game.co.uk i potpuno je različit princip rada od Steama ili Origina.

 

 

 

uuY kaže...
Iste stvari se prodaju istim ljudima n puta.

Ako sam kupio BladeRunnera na VHS-u, što ponovno plaćam kada kupujem BlueRay s tim istim filmom ?

 

Kupio sam Golfa jedinicu, zašto bi sad kupovao šesticu? Golfa sam već kupio.

Golfa jedinicu mozes i prodat...

Intel i5 2550K;Asus Maximus IV Gene-Z/Gen3; GSkill 2X4 Gb 1600 Mhz;Sapphire ATI Radeon 5850 1 Gb;Hdd Samsung F3 1 Tb X 2
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice