Par pitanja o Linuxu

poruka: 15
|
čitano: 1.812
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Par pitanja o Linuxu
pitanje

Zdravo. Danas sam se prebacio na Linux, točnije, Ubuntu. Moram reći da me oduševio i iznenadio, međutim, kako sam dosad bio na Windowsima, sve mi je čudno, te se ne snalazim baš najbolje.

 

Zato imam neka pitanja:

 

1. Kako instalirati programe? Ne kužim baš onaj proces kompajliranja, pa ako bi netko bio voljan objasniti.

2. Ne mogu na internet, zbog drivera od wireless kartice. Imam drivere za Windows, no kako ih staviti na Linux?

3. Kako instalirati Wine, te kako se njime služiti?

 

Zahvaljujem na odgovorima.

http://s6.ba.bitefight.org/c.php?uid=16442
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Par pitanja o Linuxu

http://forum.bug.hr/forum/topic/linux/kompajliranje-najkoristenije-komande-linuxu/1296.aspx?sort=asc&view=flat

http://forum.bug.hr/forum/topic/linux

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.7.2008 12:16 (sasa).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Par pitanja o Linuxu
prihvaćeno rješenje

prvo se pobrini za Wireless karticu, proguglaj ili pogledaj na stranicama proizvođača kartice

 

Velika prednost linuxa tj. pojedninh distribucija je što imaju repozitorije, tj. ogromnu bazu podataka na netu iz koje skidaš više manje sve programe.

Najbolji alat za početi ti je Synaptic (potraži ga u meniju). upali ga i u search upiši ime prog. koji želiš instalirati (npr. OpenOffice, wine,...) Također repozitoriji su uvijek aktualni, pa su tako svi programi koje iz njih instaliraš su najnovije verzije.

osim synaptica, pogedaj si još i apt-get, puno je jednostavniji i brži, ali dela iz naredbenog redka, što i nije tako strašno...

 

drugi način za instaliranje programa je skinuti s neta *.deb datoteku programa koji želiš instalirati, i dvokliknuti na nju. Ovo je u biti isto ko i na windowsima... 

 

kompajliranje koristi ako nemožeš nać prog. u ova dva načina.

ubiti je jednostavno: skini "source" nekog open source programa, raspakiraj ga s nekim Archiverom, odi u novostvoreni folder, i u njemu upali komandnu liniju i (najčešće) upiši "./configure" zatim "make" i zatim "sudo make install" i to je to. Doduše uvijek pročitaj INSTALL ili README file koji dobiješ s programom.

 

 

to je više manje to... prvo sredi karticu, pa kad instaliraš Wine, onda češ moći pokretati .exe ili .msi filove koji se koriste za instalaciju windows-only programa.

There are 10 kinds of people in the world: those who understand binary and those who don't.
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.7.2008 13:20 (niki).
16 godina
neaktivan
offline
Par pitanja o Linuxu
autorov komentar

Problem je što ne postoje driveri za moju wireless karticu. Probao sam s onim programom ndiswrapper, ali taj program uopće ne želi pokrenuti, tj. pokazuje neku grešku.

http://s6.ba.bitefight.org/c.php?uid=16442
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Par pitanja o Linuxu
prihvaćeno rješenje

pretpostavljam da si skinuo file sa nastavkom .tar.gz

 

to je arhiva za source (našto kao .rar ili .zip) dakle desni klik na njega i "Extract here" sada pretpostavljam da trebaš kompajlirati taj program (nikad ga nisam koristio, pa neznam) , sljedi upute u sticky temi na ovom podforumu...

There are 10 kinds of people in the world: those who understand binary and those who don't.
16 godina
offline
Par pitanja o Linuxu

Kompotko, ajd molim te malo pogledaj i pročitaj samo ovaj dio BOL foruma o Linuxu - sva tvoja pitanja su već odgovorena + postoje odgovori na ona koja ćeš tek postaviti. Ok? Čak ne trebaš ići na Google ili drugu stranicu, sve ti je tu, na ovom boardu u ovih 10-ak tema. Kad sve pročitaš i nešto ti ne bude jasno, drage volje ću ti objasnit (naravno, ako budem znao).

 

Namigiva

A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.' Two atoms bump into each other. One says 'I think I lost an electron!' The other asks, 'Are you sure?', to which the first replies, 'I'm positive.'
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Par pitanja o Linuxu
kompotko kaže...

Zdravo. Danas sam se prebacio na Linux, točnije, Ubuntu. Moram reći da me oduševio i iznenadio, međutim, kako sam dosad bio na Windowsima, sve mi je čudno, te se ne snalazim baš najbolje.

 

Zato imam neka pitanja:

 

1. Kako instalirati programe? Ne kužim baš onaj proces kompajliranja, pa ako bi netko bio voljan objasniti.

2. Ne mogu na internet, zbog drivera od wireless kartice. Imam drivere za Windows, no kako ih staviti na Linux?

3. Kako instalirati Wine, te kako se njime služiti?

 

Zahvaljujem na odgovorima.

 zašto se raspituješ o linux-u, ako i dalje misliš koristiti win programe preko wine?
ako t trebaju takvi programi ostani na windowsima.linux podržava večinu hardwera.tako da ti mora raditi.
eh, da , preporučena distribucija od moje strane je debian.
www.debian.org
16 godina
neaktivan
offline
RE: Par pitanja o Linuxu
autorov komentar
4ndY kaže...

Kompotko, ajd molim te malo pogledaj i pročitaj samo ovaj dio BOL foruma o Linuxu - sva tvoja pitanja su već odgovorena + postoje odgovori na ona koja ćeš tek postaviti. Ok? Čak ne trebaš ići na Google ili drugu stranicu, sve ti je tu, na ovom boardu u ovih 10-ak tema. Kad sve pročitaš i nešto ti ne bude jasno, drage volje ću ti objasnit (naravno, ako budem znao).

 

Namigiva

 Sve sam proučio, ali kad to ne kužim. Kad otvaram programe, prijavi mi se greška. Onaj sticky o kompajliranju je dobro napisan, al ga ne kužim jer sam totalni n00b kaj se tiče Linuxa. Ništa od toga mi ne bi bio problem kad bih riješio drivere za wireless. Onda sam na konju.
MarkoCro kaže...
 zašto se raspituješ o linux-u, ako i dalje misliš koristiti win programe preko wine?
ako t trebaju takvi programi ostani na windowsima.linux podržava večinu hardwera.tako da ti mora raditi.
eh, da , preporučena distribucija od moje strane je debian.
www.debian.org
 Mislim koristiti samo drivere, eventualno još koji program.
http://s6.ba.bitefight.org/c.php?uid=16442
15 godina
neaktivan
offline
RE: Par pitanja o Linuxu

Pejstaj ovdje grešku koju ti javi dok otvaraš programe.

Vezano uz wireless:

https://help.ubuntu.com/8.04/internet/C/wireless.html

 

16 godina
neaktivan
offline
RE: Par pitanja o Linuxu
prihvaćeno rješenje
kompotko kaže...

Zdravo. Danas sam se prebacio na Linux, točnije, Ubuntu. Moram reći da me oduševio i iznenadio, međutim, kako sam dosad bio na Windowsima, sve mi je čudno, te se ne snalazim baš najbolje.

 

Zato imam neka pitanja:

 

1. Kako instalirati programe? Ne kužim baš onaj proces kompajliranja, pa ako bi netko bio voljan objasniti.

2. Ne mogu na internet, zbog drivera od wireless kartice. Imam drivere za Windows, no kako ih staviti na Linux?

3. Kako instalirati Wine, te kako se njime služiti?

 

Zahvaljujem na odgovorima.

1. Preko Synaptica(GUI za apt-get - objasnjenje dolje). Otvoris synaptic, upises opis/ime programa koji zelis i on ih sve izlista. Nakon toga stavis kvacicu pokraj programa i pritisnes apply da instaliras.
2. Wireless neznam kako rijesiti(nemam ga). Takodjer evo ti link koji ce te mozda zanimati: http://www.linuxzasve.com/novost/wireless_driver_iz_atherosa/291
3. Wine instaliras prema tocki 1. Znaci otvori Synaptic -> upisis "wine" -> stavi kvacicu -> klikni Apply - gotovo.


Svi sustavi bazirani na Debianu(to su svi sustavi koji koriste *.deb pakete) koriste apt-get za pribavljanje paketa iz repozitorija(repozitorij je jedna velika baza iz koje skidas programe koje zelis). Svi GUI(Synaptic...) paketni manageri na Debian baziranim sustavima su samo frontend za apt-get. Svi oni pozivaju apt-get da skine program s interneta. Kao primjer cu ti dati komandu za skidanje wine-a preko konzole:
apt-get install wine

Sad se mozda pitas zasto sam kod svakog objasnjenja apt-get-a pisao za skidanje, a ne instalaciju programa? Razlog je taj sto apt-get NE instalira program. Program instalira dpkg. Znaci apt-get skine program iz repozitorija te pozove dpkg program da ga instalira. Isto tako kad rucno skines program zapakiran u deb formatu neces ga instalirati pomocu apt-get vec ces ga instalirati pomocu dpkg-a(mislim da je komanda: dpkg -A ime_programa.deb - nisam siguran jer sam na Gentoo-u).
Gentoo user. :')
16 godina
offline
Par pitanja o Linuxu
prihvaćeno rješenje

  Mislim koristiti samo drivere, eventualno još koji program.

 

  Drivere tek ne možeš koristiti (iznimka su oni koji rade s ndiswrapperom)... Driveri su više "utkani" u operativni sustav nego bilo koji drugi softver koji misliš instalirati, tako da na drivere s wine-om zaboravi.

 

Za wireless drivere prvo moraš znati o kojoj se karitic radi, odnosno bolje chipu... to možeš saznati tako da utipkaš u terminal ovo:

lspci | grep Network

Pa c/p tu liniju što ti ispiše.

 

Dalje sve ovisi, ako je kartica Intelova onda si spašen, ako je Broadcomova onda ima dosta nade, ostale su... kako ti se posreći, ali većinu ih možeš osposobit.

A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.' Two atoms bump into each other. One says 'I think I lost an electron!' The other asks, 'Are you sure?', to which the first replies, 'I'm positive.'
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Par pitanja o Linuxu
autorov komentar
4ndY kaže...

  Mislim koristiti samo drivere, eventualno još koji program.

 

  Drivere tek ne možeš koristiti (iznimka su oni koji rade s ndiswrapperom)... Driveri su više "utkani" u operativni sustav nego bilo koji drugi softver koji misliš instalirati, tako da na drivere s wine-om zaboravi.

 

Za wireless drivere prvo moraš znati o kojoj se karitic radi, odnosno bolje chipu... to možeš saznati tako da utipkaš u terminal ovo:

lspci | grep Network

Pa c/p tu liniju što ti ispiše.

 

Dalje sve ovisi, ako je kartica Intelova onda si spašen, ako je Broadcomova onda ima dosta nade, ostale su... kako ti se posreći, ali većinu ih možeš osposobit.

 Imam i karticu i usb adapter. Kartica je Micronetova SP906GK, a adapter Siemens Gigaset 108. Hvala svima na odgovorima, pokušat ću sve to...
http://s6.ba.bitefight.org/c.php?uid=16442
16 godina
neaktivan
offline
Par pitanja o Linuxu
autorov komentar

Evo, uspio sam riješiti problem s netom. Sad imam još problema.

 

1. Kak napisati @ - kombinacija AltGr i V mi ne prihvaća

2. Kak staviti hrvatsku tipkovnicu?

http://s6.ba.bitefight.org/c.php?uid=16442
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Par pitanja o Linuxu
prihvaćeno rješenje

1. Probaj Shift + ć ili shift + 2, budući da ti je   način tipkovnice postavljen na engleski, jedno od toga bi trebalo... uostalom, ako ti nije kaj jasno u vezi QWERTY tipkovnice, (kod nas je QWERTZ standardna), pogledaj ovdje:

http://en.wikipedia.org/wiki/Keyboard_layout

 

 

2. ne koristim ubuntu, pa ti ne mogu ovak napamet reć.

Ja sam među onih 92 posto. Ako si i ti, kopiraj ovo u potpis.
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Par pitanja o Linuxu
prihvaćeno rješenje
kompotko kaže...

2. Kak staviti hrvatsku tipkovnicu?

 System > Preferences > Keyboard > Layouts
(Sustav > Postavke > Tipkovnica > Rasporedi)

... i stavi Croatian default

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice