EG8245H5 upgrade na Mikrotik RouterOS

poruka: 10
|
čitano: 4.149
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
EG8245H5 upgrade na Mikrotik RouterOS

Pozdrav!

 

Imam optiku od Magic NET 300/200 i koristim njihov router:

 

https://e.huawei.com/en/products/optical-terminal/echolife-eg8245h5

 

E sad htio bih zamjeniti njihov router sa Mikrotik Hap ax2 jer je hardwerski brzi i ima puno vise opcija za slaganje lan i wifi mreze, filtering za reklame, i ostale finese no problem je sto taj mikrotik nema ulaz za opticki kabel. Na zidu imam malu kutijicu u koji ide opticki kabel sa bandere a iz te kutije bijele ide zuti opticki kabel koji ide u EG8245H5.

 

Pretpostavljam da je ta bijela kutijica opticki konverter i da bih trebao kupiti media converter koji optiku pretvara u gigabitni lan kabel koji onda ide na wan port mikrotika i dalje onda slazem na mikrotiku wifi i lan portove spajam na kucnu mrezu

 

Sad me zanima gdje kupiti taj media konverter i kojeg je tipa A B plus ili sto mi treba.

 

Nisam jos kupio nista pa mi treba savjet forumasa sto mi treba jer njihov router mi je prespori i ima jako malo opcija za npr pustanje odredenog porta van, podizanje firewala, vpn konekcije kad se spajam izvana preko neta na svoju kucnu mrezu itd.

 

Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: EG8245H5 upgrade na Mikrotik RouterOS

huawei prebaci u bridge mode, ak ne ide, mikrotiki stavi u dmz

 

14 godina
offline
EG8245H5 upgrade na Mikrotik RouterOS

Bridge mode hocu izbjeci jer nevolim da imam toliko uredjaja i zica zato cu kupiti 

MikroTik hAP ax3 C53UiG+5HPaxD2HPaxD, WiFi 6, 4x LAN, 1x USB te media converter 1Gbps koji opticki signal pretvara u zicani koji onda ide u wan port mikrotika.

 

Nazvat cu sutra Magic NET da se usuglasimo oko protokola koji mora biti za media converter pa da ave to kupim, spojim i zamjenim stari huawei router jer mi je cpu usage 78% a ram usage 68% a kad se doma spoje vise uredjaja na wifi, upali pc mreza pocinje radit sporo i ima puno reconnecta, zato samo mikrotik da imam i vise kontrole nad kucnom mrezom.

 

Negdje sam tu procitao da po zakonu od 1.1.24 operateri ce morati omoguciti korisniku da nabavi svoju opremu za pristup njihovoj mrezi jer routeri koje operateri stavljaju su dosta slabi i zastarjelig hw.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: EG8245H5 upgrade na Mikrotik RouterOS

ne znam kako je na magicnet telekomu, ali koliko sam čitao gpon zahtjeva posebno programirane gbiceve, tako da i sa mikrotikom sa sfp ne bi puno postigao

amis je nekad davno davao routere sa sfp pa si mogao gbic preseliti u svoj router (ako ti nije trebala telefonija)

14 godina
offline
Re: EG8245H5 upgrade na Mikrotik RouterOS

Da u pravu si mora biti posebno programiran gbic a mikrotik ima svoje kompatibilne sfp od 1300nm 1,25Gbps SFP vidim da ima i u HUAWEIU posebni button za authenifikaciju preko ONT-a gdje se salje na bazu S/N, MAC, cak i verzija FW i jos stosta drugo i vraca 1 kao successfully authorizated...ocito treba pricekati novi zakon od HAKOMA koji nalaze ISP-u da svaki korisnik koji zeli moze kupiti svoju brzu opremu za pristup internetu i operater mora omoguciti spajanje korisnikove opreme na njihovu infrakstruturu.

 

Inace dali je normalno da ovaj HUAWEI router iz 2018 godine kad je samo spojeni laptop preko WIFI 4 na router (imam WIFI 6 karticu ugradjenu u laptop), da mi je CPU Usage na 38% a RAM usage 62%? Kad upalim PC i pokrenem youtube CPU Usage ode na 68% a RAM usage na 74%, spajanje dalje sa WIFI preko mobitela na router povecava se CPU usage.

 

Dali je moguce da su ti routeri toliko spori zastarjelog CPU i da imaju malo RAM-a pa kad zelis brzinu i spojis 4 uredjaja da router ostane bez resursa?

 

Inace na laptopu je WIFI6 intel kartica koja je spojena na router na WIFI4 protokol i pise mi u windowsu 300/300 kao maximum za WIFI4 jer router ne podrzava WIFI6, Ali brzina je odlicna izmjereno je 220/182 a imam net od 300/200....samo ocito je routera pregazilo vrijeme :)

4 godine
offline
Re: EG8245H5 upgrade na Mikrotik RouterOS

A zašto ne bi razmislio i o nekom ONT+router combi uređaju?

 

Npr. Fritz 5590, odličan ONT; ali ne znam da li bi uopće bacao pare na njega umjesto da kupiš odvojeno ONT i router.

Only a little Eskimo guy which can loudly say only his name.
8 godina
offline
Re: EG8245H5 upgrade na Mikrotik RouterOS

Ili kupi Mikrotik sa SFPom (ax3 nema, treba neki drugi) i SFP ONT za 7€? Je da je malo pipava konfa ali radi... BTW, tema je stara 4 mjeseca, valjda je riješio do sada...

4 godine
offline
Re: EG8245H5 upgrade na Mikrotik RouterOS
Nuclear_Phoenix kaže...

BTW, tema je stara 4 mjeseca, valjda je riješio do sada...

 Sorry, moj bad....

Only a little Eskimo guy which can loudly say only his name.
10 godina
offline
Re: EG8245H5 upgrade na Mikrotik RouterOS
Nuclear_Phoenix kaže...

Ili kupi Mikrotik sa SFPom (ax3 nema, treba neki drugi) i SFP ONT za 7€? Je da je malo pipava konfa ali radi... BTW, tema je stara 4 mjeseca, valjda je riješio do sada...

 sfp ont za 7€? imaš neki konkretan model za preporučiti?

8 godina
offline
Re: EG8245H5 upgrade na Mikrotik RouterOS

Zyxel PMG-3000. 7€ ONT, shipping 3-4€ Kina, 15€ Europa.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice