Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

poruka: 663
|
čitano: 260.190
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Imsovcanin kaže...

Jesam, zvao sam ih prije 2 tjedna za to, ali svaki put nesto odgadaju tako da sam odustao. Ne da mi se s njima navlaciti oko jednog Mesha, a nisam siguran ni da je toliko dobaro? Vidio sam da je limitiran na max 5 korisnika u isto vrijeme, dok za ove druge nisam to vidio.

 Ja ga imam.
na jednom dijelu kata (etaže) a na drugom djelu mi stoji ruter.
Znači dva kata kuće (tri stana) pokrivena wi-fi signalom i nikad problema. I bude spojeno istovremeno više od pet uređaja i sve radi ko urica.

15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Ovaj uredaj imas? https://www.hrvatskitelekom.hr/internet/premium-smart-wi-fi

Ma natezem se s njima 2 tjedna oko toga, zovem oni kazu sutra cemo, sutra cemo i nista. Vec mi ih je puna kapa.

Znaci imas vise od 5 i nema problema da jedan nema/ima internet, puca veza i tako dalje? Koje brzine dobivas s njim?

13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Imsovcanin kaže...

Ovaj uredaj imas? https://www.hrvatskitelekom.hr/internet/premium-smart-wi-fi

Ma natezem se s njima 2 tjedna oko toga, zovem oni kazu sutra cemo, sutra cemo i nista. Vec mi ih je puna kapa.

Znaci imas vise od 5 i nema problema da jedan nema/ima internet, puca veza i tako dalje? Koje brzine dobivas s njim?

 Ne ne, ja imam ruter SPEEDPORT SMART 3 WLAN router + MESH repeater

15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

jbg onda je pitanje da li bi ovaj radio kao tvoj. imao sam taj bijeli, ali mi je wifi otisao k vragu. 10cm od rutera i wifi brzina je bila 30-50Mbps. Sad sam dobio neki crni tehnicolor

13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Imsovcanin kaže...

jbg onda je pitanje da li bi ovaj radio kao tvoj. imao sam taj bijeli, ali mi je wifi otisao k vragu. 10cm od rutera i wifi brzina je bila 30-50Mbps. Sad sam dobio neki crni tehnicolor

 Ja imam "stariji". Bio sam ih pitao ako mogu dobiti te nove "crne" pa nedaju, dok se ovi ne pokvare - bez obzira što plaćam premium uslugu.

15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Novi je malo cudan, ima dobar feature da se mogu iskljuciti LED svijetla, sto je super. Neki dan sam usao u u njega (192...) i nekako se Wifi "sam" iskljucio. Niti jedan settings nisam promjenio. Sad imaju u opcijama za wireless Interface i access point. nekako su se interface iskljucili za 2.4 i 5 wifi

13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Imsovcanin kaže...

Novi je malo cudan, ima dobar feature da se mogu iskljuciti LED svijetla, sto je super. Neki dan sam usao u u njega (192...) i nekako se Wifi "sam" iskljucio. Niti jedan settings nisam promjenio. Sad imaju u opcijama za wireless Interface i access point. nekako su se interface iskljucili za 2.4 i 5 wifi

 Onda je meni "bolji" ovaj stari

13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Imsovcanin kaže...

Pozdrav, trebala bi mi preporuka/savjet sto da napravim.

Stan je na 2 etaze, signal pokriva jedan dio super, dok je drugi katastrofa. Jedna ima Wif 200Mbps, drugi jedva 20Mbps. Prije sam kupio neki AP (drugo ime mreze bude, ne znam da li je to AP ili Extender, ne razumijem se), ali "zeznuo" sam stvar jer ne podrzava 5G, samo 2.4

Znam da je zica najbolji izbor, ali imam dosta cijevi izmedu sobe gdje je ruter i tamo gdje bih ga trebao provuci, pa je skakljivo da se ide busit i rizikovati da se osteti cijev(i) zbog toga.

Gledao sam po Linksu sta imaju i razmisljao sam da uzmem https://www.links.hr/hr/wireless-range-extender-cudy-re1800-802-11b-g-n-a-ac-ax-lan-mesh-bezicni-011304017

Da li mislite da je to ok? Da budem iskren, nisam nikad cuo za Cudy, znam za te mrezne stvari da su uglavnom TP Link i D Link najpopularniji. Htio bih sada imati jednu mrezu u cijelom stanu jer sada je pain in the ass svaki put se rucno prespajati izmedu dve WiFi mreze.

Svaki savjet je dobro dosao :D

P.S. Vidio sam da je netko spomenuo TP Link Deco 4 s jednim prikljuckom, ali nisam nista nasao, samo pakete s 2 ili 3 (M4, E4...).

 

Kod jedne stranke sam postavljao ovaj mesh: https://www.links.hr/hr/wireless-range-extender-tp-link-deco-m4-2-ac-1200-mesh-wi-fi-system-bezicni-060300020

Prijašnje stanje je bilo da je čovjek na 1. katu (srednja etaža) imao ruter i onda su se stan dolje i stan gore kačili na njega. Često je pucalo a i brzine su bile koma.

Mesh je donekle poboljšao stvar ali po meni i dalje to nije to. Iz mog iskustva, mesh ja dobar za open space (hangari, sale, skladišta) i horizontalno širenje signala. Za vertikalu će i dalje žica biti majka, najbolje i najdugotrajnije rješenje.

Ako je ikako moguće, povući UTP na kat ispod/iznad, AP i onda od tog AP dalje gdje treba.

5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Imsovcanin kaže...

Pozdrav, trebala bi mi preporuka/savjet sto da napravim.

Stan je na 2 etaze, signal pokriva jedan dio super, dok je drugi katastrofa. Jedna ima Wif 200Mbps, drugi jedva 20Mbps. Prije sam kupio neki AP (drugo ime mreze bude, ne znam da li je to AP ili Extender, ne razumijem se), ali "zeznuo" sam stvar jer ne podrzava 5G, samo 2.4

Znam da je zica najbolji izbor, ali imam dosta cijevi izmedu sobe gdje je ruter i tamo gdje bih ga trebao provuci, pa je skakljivo da se ide busit i rizikovati da se osteti cijev(i) zbog toga.

Gledao sam po Linksu sta imaju i razmisljao sam da uzmem https://www.links.hr/hr/wireless-range-extender-cudy-re1800-802-11b-g-n-a-ac-ax-lan-mesh-bezicni-011304017

Da li mislite da je to ok? Da budem iskren, nisam nikad cuo za Cudy, znam za te mrezne stvari da su uglavnom TP Link i D Link najpopularniji. Htio bih sada imati jednu mrezu u cijelom stanu jer sada je pain in the ass svaki put se rucno prespajati izmedu dve WiFi mreze.

Svaki savjet je dobro dosao :D

P.S. Vidio sam da je netko spomenuo TP Link Deco 4 s jednim prikljuckom, ali nisam nista nasao, samo pakete s 2 ili 3 (M4, E4...).

 Kupi Deco M4 sa dva uredjaja i imaces signal na obje etaze na 100%...

5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
quickr kaže......

 

Kod jedne stranke sam postavljao ovaj mesh: https://www.links.hr/hr/wireless-range-extender-tp-link-deco-m4-2-ac-1200-mesh-wi-fi-system-bezicni-060300020

Prijašnje stanje je bilo da je čovjek na 1. katu (srednja etaža) imao ruter i onda su se stan dolje i stan gore kačili na njega. Često je pucalo a i brzine su bile koma.

Mesh je donekle poboljšao stvar ali po meni i dalje to nije to. Iz mog iskustva, mesh ja dobar za open space (hangari, sale, skladišta) i horizontalno širenje signala. Za vertikalu će i dalje žica biti majka, najbolje i najdugotrajnije rješenje.

Ako je ikako moguće, povući UTP na kat ispod/iznad, AP i onda od tog AP dalje gdje treba.

 Ja imam kucu na 3 etaze i dvorisni objekat (2 garaze i kancelarija) i sa 4 M4 pokriva sve bez ikakvih problema. oko 40 uredjaja je na mrezi. Nesto nisi dpobro uradio. Nema sanse da to mesh ne moze pokriti. Ili ih nisi dobro rasporedio ili ih je bilo nedovoljno......

13 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Sve ovisi o količini armature/knauf konstrukcije, površini i tlocrtu prostora. I ja sam mislio da će mi kod punice tri deco x20 pokriti sve tri etaže, a na kraju sad pokriva dvije, i to ne onak kak sam ja po pričama očekivao. 

Kod sebe ću se i dalje držati unifi ap-ova s uključenim roamingom, a po potrebi i meshingom. Sve hardwire-ano. Mesh je super praktičan i može pokriti potrebe 80+% korisnika ali ako hoćeš nekaj ozbiljnije, teško bez žice to ide. 

 

Isp router bridgean pa sve dalje obavlja usg->us8->uap aclr  +flex mini switchevi kod obje telke za telke, android box, sonos....  Kontroler je na intel nuc-u u HomeAssistantu, zajedno s ostalim sitnicama

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.12.2023 13:49 (dax-lax).
Moj PC  
1 0 hvala 1
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
dax-lax kaže...

Sve ovisi o količini armature/knauf konstrukcije, površini i tlocrtu prostora. I ja sam mislio da će mi kod punice tri deco x20 pokriti sve tri etaže, a na kraju sad pokriva dvije, i to ne onak kak sam ja po pričama očekivao. 

Kod sebe ću se i dalje držati unifi ap-ova s uključenim roamingom, a po potrebi i meshingom. Sve hardwire-ano. Mesh je super praktičan i može pokriti potrebe 80+% korisnika ali ako hoćeš nekaj ozbiljnije, teško bez žice to ide. 

 

Isp router bridgean pa sve dalje obavlja usg->us8->uap aclr  +flex mini switchevi kod obje telke za telke, android box, sonos....  Kontroler je na intel nuc-u u HomeAssistantu, zajedno s ostalim sitnicama

 Nema knaufa kod mene. Siporex zidovi debljine izmedju 25 i 35 cm. Pad brzine nigdje nije veci od 15%. To sto si ti nabrojao je sve bolje ali jedno 5 do 10 puta skuplje. Home assistant na lapu vrti preko 50 uredjaja i sve radi glatko mjesecima bez ikakvih problema....Uostalom koji procenat korisnika zna uopste podesiti to sve sto ti imas? Podesiti mesh je djecija igra.....

7 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Pozdrav

 

Da li bi kameni zidovi (od 60cm) predstavljali veliku prepreku za upogoniti mesh u kući?

Na prvom katu je router, imam žicu za prizemlje i taj prostor moram bolje pokriti signalom.

Kojom snagom probija kamene zidove mesh? Da li bolje uzeti jači model?

Radi se od prostoru cca 150 m2

 

hvala

lp

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
apocapo kaže...

Pozdrav

 

Da li bi kameni zidovi (od 60cm) predstavljali veliku prepreku za upogoniti mesh u kući?

Na prvom katu je router, imam žicu za prizemlje i taj prostor moram bolje pokriti signalom.

Kojom snagom probija kamene zidove mesh? Da li bolje uzeti jači model?

Radi se od prostoru cca 150 m2

 

hvala

lp

 Kupis, probas i vratis ako ne valja. Svaka online kupovina je ako se ne varam 30 otvorena za povrat robe. Vise nist ne radim bez testiranja. Narucim "vozim" dva tjedna i vratim ako nisam zadovoljan. Ni brige ni pameti.

 

Disclaimer* Sve zivo kupujem na Amazonu i kod njih nema drame nikad pa ni onda.

13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Teško ti je dati i približan podatak.
Dok ne upogoniš, nećeš znati.
Ako ti je gore sve ok i mesh misliš koristit samo dolje, onda će dva komada valjda riješit sve kuteve. Ako ne, stavi još jedan.

Ovisi i o brzini koju planiraš prenjeti na tu lokaciju. Ako je nekaj zvjerski, treba 5G kanal, što automatski slabije probija kroz zidove, ali ne bi se ja oko toga tolko brinuo.
7 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

toliko još ne vjerujem našim trgovinama, ali dobar savjet kad je Amazon u pitanju.

Pak kod njega me živcira što moram platiti veću poštarinu nego što vrijedi proizvod.

7 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
dax-lax kaže...
Teško ti je dati i približan podatak.
Dok ne upogoniš, nećeš znati.
Ako ti je gore sve ok i mesh misliš koristit samo dolje, onda će dva komada valjda riješit sve kuteve. Ako ne, stavi još jedan.

Ovisi i o brzini koju planiraš prenjeti na tu lokaciju. Ako je nekaj zvjerski, treba 5G kanal, što automatski slabije probija kroz zidove, ali ne bi se ja oko toga tolko brinuo.

 

50mbps  mi je internet. volio bih svakako više

Nije da to sada ne uspijevam, ali se često dešava da mi puca veza na TV-u dok se gleda Netflix, ili se jednostavno izgubi internet na nekoj wifi točki.

 

Više mi se ćini da je do routera zbog previše konekcija, cca 10-15 uređaja.

Mislio sam da bi ovo mesh riješenje moglo stabilizirati pucanja veze.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 9.1.2024 12:09 (apocapo).
13 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Ako imaš žicu na donjem katu, kupi bolji router uređaj i stavi providerov u bridge a na novom digni vezu, provideri daju smeća od routera sa nikakvim hwom, cpu/mem te muku muče sa većim brojem korisnika...

I dolje sa žicom spoji AP, problema neće biti...

Ne treba ti mesh ako imaš žičnu međukonekciju, bolje je i stabilnije.

Imao slične probleme i rješio ih na isti način.

pružatelj IPTV usluge(kontakt na PP)
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.1.2024 16:33 (zoharbizo).
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
zoharbizo kaže...

Ako imaš žicu na donjem katu, kupi bolji router uređaj i stavi providerov u bridge a na novom digni vezu, provideri daju smeća od routera sa nikakvim hwom, cpu/mem te muku muče sa većim brojem korisnika...

I dolje sa žicom spoji AP, problema neće biti...

Ne treba ti mesh ako imaš međukonekciju, bolje je.

Imao slične probleme i rješio ih na isti način.

 

ok, dobar savjet.

Da li možeš preporučiti kakav router?

Koristim A1, provjerim kasnije koji je modem, neki plavi, uspravni model.

Već duže vremena si mislim da je do njega, jer je WiFi aktivan, ali ponekad puca internet veza, a kad internet radi brzine neta su često skoro pune 50mbps

 

Na tu povućenu mrežnu žiću postavljen je također i powerline (koji u prinicpu dobro radi) i na njega je u drugoj prostoriji spojen router u AP modu koji daje WiFi za taj dio stana (gdje je i TV).

 

Mislio sam da bi možda instalacija od 2-3 mesh uređaja mogla zaobiči ovu svu zafrkanciju.

 

 

13 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Ja osobno koristim ovo, dobio po bagatelnoj cijeni, 70 eur dva komada.

Podešeno isp router(bridge), žica u covr1 na srednjem katu(main router, ppoe), covr2(extender mode, nemam žicu do njega a mesh ne igra ulogu jer mi zbuni tv, kreira mrežu 2.4GHZ/5GHZ pod istim ssidom pa se tv pogubi redovno).

Cijeli stan ima max brzinu 45/10 koliko je na main routeru(bakar), stanovi iznad i ispod s ekstenderom, u svakom brzina 45/10 također.

 

pružatelj IPTV usluge(kontakt na PP)
 
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
apocapo kaže...

Pozdrav

 

Da li bi kameni zidovi (od 60cm) predstavljali veliku prepreku za upogoniti mesh u kući?

Na prvom katu je router, imam žicu za prizemlje i taj prostor moram bolje pokriti signalom.

Kojom snagom probija kamene zidove mesh? Da li bolje uzeti jači model?

Radi se od prostoru cca 150 m2

 

hvala

lp

 -ne probijaš zid (signalom).. tj smisao MESHa je upravo to da pokriješ prostor, s više uređaja-točaka.. i to recimo za bežični signal dok pojedine uređaje treba ili može spojiti žicom i time se eliminira problem prepreka-smetnja..

-imaš žicu, to je to.. a ako je više prostorija, dovedeš žicu.. ili kao repetirorima spojiš takav prostor za što nema recepta nego je svaka lokacija-slučaj-tlocrt za sebe i to znaš tek kad probaš, ne kad pročitaš online... (nemoguće dati bolji odgovor kako će nešto biti pokriveno signalom).

 

-što je mesh? tj u čemu je razlika prije mesha i sad.. pa to što si i prije jednako mogao riješiti problem signala bilo gdje, bilo koji prostor, recimo bušilicom dovesti žicu ili sa sto komada repetitora pokriti-spojiti.. tj to je i dalje ostalo isto, dok je mesh u tome samo tehnologija-automatika, prebacivanje signala unutar jedne mreže, kao što rade mobiteli-odašiljači.. za korisnika neprimjetno, dok bez mesha to radiš ručno-teže tj nije tad lako šetati takvim prostorom-kućom-hotelom.. i imati signal bez prekida, tj to je ono što radi mesh.. ništa više, ne 'buši' zidove, nije čarobni štapić, nije 'jači'.. nego je samo pametna logika-soft koja u jednoj mreži ima više točaka pristupa, dok je bez tog više odvojenih mreža zasebnog pristupa.. npr u zgradi gdje svaki stanar-stan ima svoj wlan-internet.. ne spajaš se na svaki modem-router, na susjedovu mrežu, jer recimo nemaš pass-pristup.. no da imaš mogao bi.. i tako bi po katovima spojio-odspojio na dostupan signal, najbolji, najbliži, najjači.. ne iz podruma ili potkrovlja nego s tog kata... i to bi bez mesha radio ručno na svakom katu, dok mesh to spoji u jednu mrežu, jedan pass, transparentno.. sve ostalo je isto, tj nije jače, nije bolje nego je samo automatika i radi odlično.. tj optimalno za korisnika koji u svakom trenutku ima optimalan-moguć signal.

 

-sve ostalo je isto, ista antena, isti signal, isti standard, ista snaga.. time je isti problem kameni zid a kako ćeš ga riješiti-zaobići ili probiti ovisi o tebi, o resursima, želji, novcu.. (i nešto znanja-razumijevanja što je moguće ili bolje..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Iz mogu iskustva ti mogu potvrditi da je kameni zid (ovisno o debljini kamena, naravno) gotovo neprobojan za wifi signal. Ja sam na vikendici kupio UNIFI AC Mesh koji se dobaci 100 m do susjedove kuće bez problema ali u moju kamenu kućicu koja je na 15 m o njega signal ne prolazi. Na kraju sam provukao mrežni kabel kroz prozor i gotovo, žao mi je bilo bušiti kamen na fasadi. Probao sam i san jop nekoliko AP i meshova ali nema šanse da signal prođe kroz kameni zid.

Starlink is Skynet!
10 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Još ako su vrata i prozori sa griljama aluminijski gotovo da imaš "Faradejev kavez" .

Kad već ima provučen LAN kabal može se koristiti MESH par ili jedan AP na kojem podesiš isti SSID i pasw. na kanalu koji nije isti kao na ruteru (..a nije loše probati i sa istim kanalom kad je već gušenje signala ovako veliko tj. kad se ruter i AP ne čuju međusobno).

7 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
zoharbizo kaže...

Ja osobno koristim ovo, dobio po bagatelnoj cijeni, 70 eur dva komada.

Podešeno isp router(bridge), žica u covr1 na srednjem katu(main router, ppoe), covr2(extender mode, nemam žicu do njega a mesh ne igra ulogu jer mi zbuni tv, kreira mrežu 2.4GHZ/5GHZ pod istim ssidom pa se tv pogubi redovno).

Cijeli stan ima max brzinu 45/10 koliko je na main routeru(bakar), stanovi iznad i ispod s ekstenderom, u svakom brzina 45/10 također.

 

 https://www.senetic.hr/product/COVR-X1863?utm_source=nabava.net&utm_medium=cpc&utm_campaign=nabava.net

 

ovo je u biti slično Deco M4, samo jaća verzija? 

 

dakle, modem u bridgu, na njega jedan od ova tri (vjerovatno glavni?), iz tog glavnom mi ide žica u prizemlje, i recimo da tu postavljam drugi, i treći po želji da pojačam dio kuće.

Ovaj prvi covr1 na gornjem katu bi trebao imati jači wifi od modemovog?

 

oni se podešavaju da rade kao extenderi ili u mesh modu?

S obzirom da imam jedan Samsung Tv, ne tako novi, bojim se da će i njega zezati to 2.4GHZ/5GHZ prebacivanje.

 

i glupo pitanje za kraj, ovo mi se ne čini da je istodobno i router, ili griješim?

13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
apocapo kaže...
zoharbizo kaže...

Ja osobno koristim ovo, dobio po bagatelnoj cijeni, 70 eur dva komada.

Podešeno isp router(bridge), žica u covr1 na srednjem katu(main router, ppoe), covr2(extender mode, nemam žicu do njega a mesh ne igra ulogu jer mi zbuni tv, kreira mrežu 2.4GHZ/5GHZ pod istim ssidom pa se tv pogubi redovno).

Cijeli stan ima max brzinu 45/10 koliko je na main routeru(bakar), stanovi iznad i ispod s ekstenderom, u svakom brzina 45/10 također.

 

 https://www.senetic.hr/product/COVR-X1863?utm_source=nabava.net&utm_medium=cpc&utm_campaign=nabava.net

 

ovo je u biti slično Deco M4, samo jaća verzija? 

 

dakle, modem u bridgu, na njega jedan od ova tri (vjerovatno glavni?), iz tog glavnom mi ide žica u prizemlje, i recimo da tu postavljam drugi, i treći po želji da pojačam dio kuće.

Ovaj prvi covr1 na gornjem katu bi trebao imati jači wifi od modemovog?

 

oni se podešavaju da rade kao extenderi ili u mesh modu?

S obzirom da imam jedan Samsung Tv, ne tako novi, bojim se da će i njega zezati to 2.4GHZ/5GHZ prebacivanje.

 

i glupo pitanje za kraj, ovo mi se ne čini da je istodobno i router, ili griješim?

 Najčešće ne može obavljati kompletno routanje tak da je moj savjet da router ostaviš kak je a kad mesh podesiš, na isp routeru samo isključi wlan. Čemu komplikacije. 

Kaj se telke i wifija tiče, probaj. Ako nejde, moguće se da razdvojit ili ostavi na isp-ovom samo 2.4 za tu namjenu. Imam skoro 10 godina star lg s web os-om i radi ok sa kombiniranim 2,4/5G signalom

13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
apocapo kaže...
zoharbizo kaže...

Ja osobno koristim ovo, dobio po bagatelnoj cijeni, 70 eur dva komada.

Podešeno isp router(bridge), žica u covr1 na srednjem katu(main router, ppoe), covr2(extender mode, nemam žicu do njega a mesh ne igra ulogu jer mi zbuni tv, kreira mrežu 2.4GHZ/5GHZ pod istim ssidom pa se tv pogubi redovno).

Cijeli stan ima max brzinu 45/10 koliko je na main routeru(bakar), stanovi iznad i ispod s ekstenderom, u svakom brzina 45/10 također.

 

 https://www.senetic.hr/product/COVR-X1863?utm_source=nabava.net&utm_medium=cpc&utm_campaign=nabava.net

 

ovo je u biti slično Deco M4, samo jaća verzija? 

 

dakle, modem u bridgu, na njega jedan od ova tri (vjerovatno glavni?), iz tog glavnom mi ide žica u prizemlje, i recimo da tu postavljam drugi, i treći po želji da pojačam dio kuće.

Ovaj prvi covr1 na gornjem katu bi trebao imati jači wifi od modemovog?

 

oni se podešavaju da rade kao extenderi ili u mesh modu?

S obzirom da imam jedan Samsung Tv, ne tako novi, bojim se da će i njega zezati to 2.4GHZ/5GHZ prebacivanje.

 

i glupo pitanje za kraj, ovo mi se ne čini da je istodobno i router, ili griješim?

ISP modem u bridge modu, žica iz lan utora ISP modema u wan novog routera i DSL/VDSL up s podacima na novom routeru, treći uređaj u AP modu spojen žicom u lan drugog uređaja i sebe, četvrti kao extender bežično.

Ja ti mogu reći da sam se preporodio otkad je tako, imam Inboxx V45 kao ISP-ov modem, stalno mi je radio probleme jer nas ima dosta na istom netu(količina smart uređaja i telefona, a i korisnika).

Mesh ti nije potreban kad imaš bolju opciju jer imaš žične međuveze, stabilnije je ovako.

Taj uređaj ima router mod, signal prima putem lan kabela za razliku od dsl kabela koji ulazi u isp router, samo je razlika u konektoru.

@daxlax

Na koje funkcije routanja misliš?

UI je bogat opcijama, ni problema nije bilo, dapače...

Mislim na COVR...

A za unified SSID kod mesha, meni ne radi na Sonyu iz 2018, radi mi probleme, a nemožeš podesiti mesh ako razdvojiš bandove...

pružatelj IPTV usluge(kontakt na PP)
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.1.2024 8:16 (zoharbizo).
15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
zoharbizo kaže...
..

Mesh ti nije potreban kad imaš bolju opciju jer imaš žične međuveze, stabilnije je ovako.

..

 -netočno. mesh=prednost neovisno treba li ga, povećava moguću propustnost kombiniranjem odašiljača.. dok je bridganje nepotrebno, nema veze s meshom i pokrivenosti signala wlana.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Nemože bežična opcija imati prednost nad žičnom nikako kada se radi o dva različita kata, kamenim zidovima velike debljine, betonskim zidovima velike debljine(AP > mesh), s tim da je pitanje kako izgleda prostor i kakve su prepreke općenito...

Mesh je dobar isključivo ako se radi o jednoj etaži pa ne želiš ručno spajati telefon prelaskom iz prostorije u prostoriju, u drugim situacijama ne nudi ni približno isto rezultate gdje su uključene betonske ploče i slično...

Žica je uvijek žica i u takvim sistemima do AP-a dovodi punu brzinu, samo je pitanje kanala da se ne miješaju, to se podesi ako antene imaju puno dbi...

A druga stvar, router kao i bilo koji drugi uređaj ima cpu i ram, što više to bolje za rad s klijentima i opskrbu, pogotovo ako se radi o većem broju uređaja...

Iz tog razloga je bolje baciti ISP u bridge, ne nude oni čuda od uređaja apsolutno nikada...

pružatelj IPTV usluge(kontakt na PP)
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.1.2024 8:25 (zoharbizo).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
zoharbizo kaže...

Nemože bežična opcija imati prednost nad žičnom nikako kada se radi o dva različita kata, kamenim zidovima velike debljine, betonskim velike debljine(AP > mesh), s tim da je pitanje kako izgleda prostor i kakve su prepreke...

Mesh je dobar isključivo ako se radi o jednoj etaži pa ne želiš ručno spajati telefon prelaskom iz prostorije u prostoriju, u drugim situacijama ne nudi ni približno isto rezultate...

Žica je uvijek žica...

A druga stvar, router kao i bilo koji drugi uređaj ima cpu i ram, što više to bolje za rad s klijentima i opskrbu, pogotovo ako se radi o većem broju uređaja...

Iz tog razloga je bolje baciti ISP u bridge, ne nude oni čuda od uređaja apsolutno nikada...

 -tko kaže da bežično ima prednost pred žicom?

.. no govori se o wlanu, meshu.. ne o mreži kao mreži ili žici i razlikama, nego o wlan-wifiju..

-za bridge nema smisla nastaviti.. stvar izbora-potreba, no bez potrebe-razloga je besmisleno, tj nema smisla ni spominjati u ovoj temi, nije tema...

 

edit: .. tema je bežično, tj extenderi-mesh... i to zato jer je mesh relativno noviji fičer.

-kad korisnik ima mogućnost mesha, podrazumijeva se korištenje wlan-a, bežično, žica s tim tad nema veze tj nije wlan, neovisno treba li mesh zbog pokrivenosti, bit će jednako ili bolje s mesh uređajima u meshu jer će kombinirati propustnost signala i dobiti bolje-optimalne-moguće brzine i stabilnost, no naravno primarno će se mesh koristiti u slučaju kad postoji više soba-prostorija-katova, ne u jednosobnom stanu gdje nije potreban no i tad bi bio jednak ili u prednosti pred običnim wlanom.

-tko god ima mesh uređaje, množina, više i to ne router-switch nego uređaji za wlan, kao što su do mesha korišteni extenderi-repeateri ili 'pojačivači' wlana.. može ga jednostavno koristiti jer sve radi automatika, lakše nego na generaciji bez mesha podesiti razne uređaje uz moguću bolju-stabilniju vezu kombiniranjem signala. Jedino kad postoji razlog za odvajanje, za drugačiji način rada, izuzetak kao odvojene mreže, tad takav korisnik iz tog svog razloga neće koristiti mesh-fičer-prednost kao jedna wlan-sid-pass-mreža koja transparentno-semless za korisnika obavlja prespajanje ovisno o signalu-poziciji odašiljača-prijemnika, tj kad korisnik recimo šeće kroz prostor ili kao korištenje mobitela i mobilna mreža.. dok žica u tom bežičnom kontekstu nema smisla, tj naravno da je 'bolje' spojiti uređaje žicom, no ne gledamo sad te uređaje-odašiljače-repetitore nego krisnika i pokrivenost prostora, tj tema..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.1.2024 8:41 (ihush).
13 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Čovjek kaže da ima dosta uređaja aktivno, kako god bilo glavni ruter mora slagati tablu uređaja(dhcp, znači ip, mac, firewall itd) i proslijediti žično podatke put AP-a i obratno, raditi ospkrbu između interneta i uređaja, ako je smeće opet dolazimo do istog problema...

Koliko sam vidio ne radi se o stanu već o višekatnici s međuvezom.

Po meni mu mesh tu neće donijeti potrebno, a žicu ima da dovede na kat punu brzinu s lan porta routera.

pružatelj IPTV usluge(kontakt na PP)
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice