Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

poruka: 663
|
čitano: 260.195
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

isto imam E4, znaci jedan M4 bi odradio posao. ili odma uzeti neki sa wifi 6 zbog buducnosti?

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.2.2024 14:42 (dennocro).
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
dennocro kaže...

isto imam E4, znaci jedan M4 bi odradio posao.

 Apsolutno. Identicni su osim sto M4 ima gigabitne portove i njega stavi kao glavni i imas vecu brzinu neta na WIFI. E sad sto se tice wifi 6 moras pogledati kompatibilnost uredjaja... Za ovu kombinaciju znam jer sam ju imao. Sad imam sve M4 jer mi je iskocila prilika da ih dobijem u zamjenu inace E4 odradjuju posao.....

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.2.2024 14:43 (Posmatrač).
11 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

ma bitno mi je taj glavni da je jaci, a ostali mogu i na 2.4 i da je brzina 100mbps stabilo jer je za turiste.

5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
dennocro kaže...

ma bitno mi je taj glavni da je jaci, a ostali mogu i na 2.4 i da je brzina 100mbps stabilo jer je za turiste.

 Onda uzmi M4 i nemas brige. A kad zazivi wifi 6 ovi ce ionako biti stari i nece vrijediti nista a ni sad nisu skupi....

16 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Pitanje, ako uzmem 1 mesh, njega moram prikljuciti na router ili ga mogu staviti negdje na pola puta od rutera do drugog kraja stana?
Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Pero Dinamit kaže...
Pitanje, ako uzmem 1 mesh, njega moram prikljuciti na router ili ga mogu staviti negdje na pola puta od rutera do drugog kraja stana?

 -mesh je sustav, tehnologija.. ne mjesto-uređaj, nego komunikacija više uređaja.. kao pokrivenost. Tj odgovor na mesh i pola puta ili kraj nisu u istoj domeni ili ovako, mesh ako imaš, koristiš, neovisno kako si rasporedio uređaje po nekom kriteriju-potrebi-dostupnosti vs idealno centar prostora koji statistički idelano pokriva max ..

-gledaj mobitel mrežu-odašiljače.. pokrivaju teritorij države-eu, kao mreža, elektromreža, radio.. bilo koja mreža, nije stvar deset metara lijevo-desno, prije koji komad zemljišta ima građevinsku dozvolu.. dok rade na tom meshastom principu, tj korisnik ovisno o svojoj poziciji koja je promjenjiva ima bolji-lošiji signal u odnosu na fixni odašiljač.. tj ne šećeš okolo odašiljač tražeći najbolju poziciju za korisnika koji bi bio fixan, brdo-muhamed pitanje itd.. dok wireles upravo korisniku daje slobodu kretanja u prostoru, ne ograničenje žice, tj mesh je direktno stvar wirelesa, ne fixne .. upravo zbog kretanja korisnika i tad ni jedno teoretsko mjesto odašiljača ili repetitora ne može biti najbolje za sve moguće situacije, tj formula s dvije varijable, korisnik je glavni kriterij, njegovo trenutno mjesto, ne mjesto odašiljača..

-a mesh je 'samo' pametna logika-dodatak takvoj fixnoj mreži koja tad pamteno-optimalno koristi mogućnost mreže kao i bešavno prebacivanje s jednog na drugi odašiljač kojem se korisnik u kretanju približi i time dobije bolji signal drugog odašiljača, dinamički ne fixan sustav.. mesh je samo to, pametna mreža.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Pero Dinamit kaže...
Pitanje, ako uzmem 1 mesh, njega moram prikljuciti na router ili ga mogu staviti negdje na pola puta od rutera do drugog kraja stana?

 Ako hoćeš da radi kao mesh, onda jedan u router, drugi negdje na pola puta. Za to što pitaš služi običan range extender. Mesh se mora sastojati od barem 2 node-a. 

Postoji mala šansa da ti glavni router podržava mesh pa shodno tome se nabavlja druga jedinica koju staviš negdje gdje ti odgovara da pokriješ ostatak.

16 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Ima li sta do 100ak evrića za 2 mesha onda, a da daju do 1 GBit/s?
Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Imaš deco m4 2-pack u adm-u za 93e
11 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Trebao bih savjet sto uzeti, cijena nije bitna, bitno mi je da da uzem najbolje i da je sto bolji overkill za stan od 60 kvadrata.

 

Trenuto mreza funkcionira na ovaj nacin:

 

Max Adsl 200/100 optika

 

HT Speedport Plus Router, iskljucen WiFi - LAN kabelom je spojen TP-Link Archer AX23, koji glumi AP, na koji se spajamo preko WiFi

 

Upload je ocajan preko Archera, onako 10Mbit, a i download nije bas stabilan niti bez, zavisi od pojedinog racunala, dok preko Speedport WiFi radi kako spada 200/100+Mbit

 

Imam 4 desktop racunala, 2 notebooka, 4 mobitela, jedan TV, jedan tablet spojeno na mrezu.

 

Napomena da nemam pojma o mrezama

 

Dvoumim se izmedu ova dva uredaja:

 

Ubiquiti U6 Plus  ili TP-Link Deco M4

 

U6 ima prednost, sto je manji, ljepsi, jednostavniji za postaviti, ne treba dodatno napajanje i moze se staviti da je "nevidljiv"

da li je Deco bolja opcija, to se tice stabilnosti i pokrivenosti mreze? meni se cini da ne, ali eto posto nemam pojma bolje da pitam

takoder jos pitanje za U6, da li mora biti na stropu ili na zidu, ili moze se staviti na stol?

 

isto tako ne znam da li je bitno, zidovi su od armiranog betona

hvala unaprijed

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Za početak podijeli mreže, svaku na svoj ssid i stavi ih na višu frekvenciju, 2.4GHZ posebni SSID i što viša frekvencija radi propusnosti, 40 ili 80MHZ.

Isto tako i sa 5GHZ mrežom, 80 ili 160MHZ frekvencija...

2.4GHZ, fiksni kanal 1/6/11/12/13, fiksna frekvencija 40 ili 80MHZ

5GHZ, fiksni kanal 36/44/48, fiksna frekvencija 80 ili 160MHZ

U sobu/e gdje nema signala, taj dio stana složi powerline extendere s wifi opcijom...

Iz glavnog routera u powerline kraj routera lan kabel, drugi powerline u udaljeni dio stana te povezati s prvim powerlineom a onda podesiti drugi kao powerline AP.

Za drugi powerline AP ručno podesi kanale i frekvencije, kanali moraju bili različiti od ovih na Archeru, naziv mreže i pass stavi isti/različit, po želji.

PS. Ovo ti pišem da iskoristiš Archer, ima i drugih opcija tipa gigabit mesh sistemi itd...

pružatelj IPTV usluge(kontakt na PP)
Poruka je uređivana zadnji put ned 11.2.2024 14:37 (zoharbizo).
 
0 1 hvala 0
11 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
zoharbizo kaže...

Za početak podijeli mreže, svaku na svoj ssid i stavi ih na višu frekvenciju, 2.4GHZ posebni SSID i što viša frekvencija radi propusnosti, 40 ili 80MHZ.

Isto tako i sa 5GHZ mrežom, 80 ili 160MHZ frekvencija...

2.4GHZ, fiksni kanal 1/6/11/12/13, fiksna frekvencija 40 ili 80MHZ

5GHZ, fiksni kanal 36/44/48, fiksna frekvencija 80 ili 160MHZ

U sobu/e gdje nema signala, taj dio stana složi powerline extendere s wifi opcijom...

Iz glavnog routera u powerline kraj routera lan kabel, drugi powerline u udaljeni dio stana te povezati s prvim powerlineom a onda podesiti drugi kao powerline AP.

Za drugi powerline AP ručno podesi kanale i frekvencije, kanali moraju bili različiti od ovih na Archeru, naziv mreže i pass stavi isti/različit, po želji.

PS. Ovo ti pišem da iskoristiš Archer, ima i drugih opcija tipa gigabit mesh sistemi itd...

 hvala na trudu, ove promjene koje si predlozio, sto se tice frekvencija i posebnog SSID za 2.4 i 5, nisu nista promjenile

 

sto se tice powerline extendera i slicnih stvarcica, to ne zelim koristiti.

 

dakle ostaje pitanje, sta mi je bolje za uzezi TP-Links set ili U6 Plus?

13 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Deco, ugasi wifi na speedportu i odradi mesh s njima.

Prvi node žično s speedportom, drugi node bežična komunikacija s prvim.

 

 

pružatelj IPTV usluge(kontakt na PP)
 
1 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
zoharbizo kaže...

Deco, ugasi wifi na speedportu i odradi mesh s njima.

Prvi node žično s speedportom, drugi node bežična komunikacija s prvim.

 

 

ok, hvala. uzimam

 

moram jos malo ugnjaviti :)

 

za istu cijenu kao Deco M4-2 mogu dobiti Eagel Pro M15-2 od D-Linka

 

zar nije to bolja opcija, posto je WiFi 6 standard?

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.2.2024 8:32 (Timo).
13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Je, bolje dlinka uzeti ako želiš mesh.
Obzirom da si napisao u prvom postu da želiš overkill, mislio sam preporučit nešto drugo ali to ovisi imaš li kuda vući lan kabele. Ako ne, bolje ti je koristit mesh. Jednostavnije, jeftinije a radi.
11 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

hvala svima.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Imam ja DLink COVR 1862(komplet s dva nodea), samo nekoristim kao mesh nego main router(isp u bridgeu) i extender.

Uzmi svakako DLink ako upada u budžet. :)

 

pružatelj IPTV usluge(kontakt na PP)
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
zoharbizo kaže...

Imam ja DLink COVR 1862(komplet s dva nodea), samo nekoristim kao mesh nego main router(isp u bridgeu) i extender.

Uzmi svakako DLink ako upada u budžet. :)

 

 U čemu je razlika? 

13 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

TV mi radi probleme pa sam morao tako...

Mesh mod zahtjeva na DLinku da mreže 2.4/5 budu na istom SSIDU pa se TV pogubi...

Otkad sam razdvojio sve je ok ali onda nemam mesh mod, pa usput i smeće od inboxxa v45 bacio u bridge...

pružatelj IPTV usluge(kontakt na PP)
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
zoharbizo kaže...

TV mi radi probleme pa sam morao tako...

Mesh mod zahtjeva na DLinku da mreže 2.4/5 budu na istom SSIDU pa se TV pogubi...

Otkad sam razdvojio sve je ok ali onda nemam mesh mod, pa usput i smeće od inboxxa v45 bacio u bridge...

 Ne razumijem zasto bi se pogubio. Tv i dalje vidi samo jednu mrezu i to na 2.4 GHz jer pretpostavljam da i nema na 5 GHz. Za tv postoji samo jedan uredjaj i jedna mreza kada uredjaji rade u MESH modu.....

13 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

TV sada uredno radi odvojeno na 5GHZ i 2.4GHZ mreži, kad je uređaj u mesh modu spoji se i kasnije gubi mrežu, pa se spaja pa odspaja.

Kako, zašto, neznam...

Sony XE8096 2017, android 9.0, zadnji update i sw patch.

PS. vidi slike...

pružatelj IPTV usluge(kontakt na PP)
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.2.2024 15:57 (zoharbizo).
 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Ako ćeš blizu TV-a imati neki mesh uređaj, spoji TV LAN kabelom na taj mesh čvor tako da ti TV ne koristi WiFi i riješeno

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.2.2024 16:12 (Tirkiz).
13 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Nema logike ni da ne radi kada je uređaj u mesh modu...

Kabelom nemogu spojiti jer mi je uređaj u stubištu, a bušiti radi toga ne želim, sve mi je spojeno bežično.

pružatelj IPTV usluge(kontakt na PP)
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
zoharbizo kaže...

TV sada uredno radi odvojeno na 5GHZ i 2.4GHZ mreži, kad je uređaj u mesh modu spoji se i kasnije gubi mrežu, pa se spaja pa odspaja.

Kako, zašto, neznam...

Sony XE8096 2017, android 9.0, zadnji update i sw patch.

PS. vidi slike...

 To je onda do tva. Ja na m4 imam preko 40 uredjaja svim mogucih oblika i veliicina. Nema cega nema. od mobitela, laptopa, stampaca, tv do svih mpogucih kineskih senzora i prekidaca....Svi rade tip top na m4 u mesh modu. Imam 4 komada.....

13 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Ni meni nema logike ali je tako...

Očito i nekim drugim korisnicima, dali je do sw-a, hw-a koji upare s mediatek SOC-em, baš do mrežne kartice, neznam...

Mesh mi radi probleme, zato imam router extender podešeno. :)

pružatelj IPTV usluge(kontakt na PP)
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Posmatrač kaže...
dennocro kaže...

ma bitno mi je taj glavni da je jaci, a ostali mogu i na 2.4 i da je brzina 100mbps stabilo jer je za turiste.

 Onda uzmi M4 i nemas brige. A kad zazivi wifi 6 ovi ce ionako biti stari i nece vrijediti nista a ni sad nisu skupi....

 nabavio M4 3 komada za 70€, tak da sam dobio 1 komad za 23€ koji mi je potreban a druga dva sam prodao kolegi. valjda ce sada raditi sve ok

5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
dennocro kaže...
Posmatrač kaže...
dennocro kaže...

ma bitno mi je taj glavni da je jaci, a ostali mogu i na 2.4 i da je brzina 100mbps stabilo jer je za turiste.

 Onda uzmi M4 i nemas brige. A kad zazivi wifi 6 ovi ce ionako biti stari i nece vrijediti nista a ni sad nisu skupi....

 nabavio M4 3 komada za 70€, tak da sam dobio 1 komad za 23€ koji mi je potreban a druga dva sam prodao kolegi. valjda ce sada raditi sve ok

 Zasto nisi prodao E4 a ove ostavio sebi.....Tako sam ja odradio ;)

11 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

koristit cu 4 komada. 1-M4 i 3-E4, pa cu ih bolje rasporediti, ako bude vecih gubitaka cu vidit da si uzmem onda dva M4 i dva E4.

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
dennocro kaže...

koristit cu 4 komada. 1-M4 i 3-E4, pa cu ih bolje rasporediti, ako bude vecih gubitaka cu vidit da si uzmem onda dva M4 i dva E4.

 To ti nece napraviti nikakvu razliku jer je E4 identican M4 osim lan portova. NA wifi nema nikakve razlike....

11 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

ma onda cu pustit kako sam se dogovorio i tjt, bitno mi je da moze vise od 100mbps propustiti.

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice