Pretvorba fizičkoga servera u virtualnu mašinu

poruka: 8
|
čitano: 4.402
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Pretvorba fizičkoga servera u virtualnu mašinu

Pitanje, da li netko ima ideju kako pretvoriti fizički server sa instaliranim Windows Server 2003 (Dell Poweredge 2900) 3X SAS 300 GB hardware RAID 5 u virtualnu mašinu za npr. Proxmox.

Imam na poslu server koji vrti poslovni sustav, program za evidenciju vremena, dosta je star pa lagano razmišljam kako to prebaciti na novi i snažniji hardware, a da na kraju to proradi kako treba.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Pretvorba fizičkoga servera u virtualnu mašinu

Obično ide P2V konverterima, vjerojatno i Proxmox ima neku varijantu.

Proveri imaš li specifičnih HW uređaja nakačenih na server.

 
1 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Pretvorba fizičkoga servera u virtualnu mašinu
Old Iggy kaže...

Obično ide P2V konverterima, vjerojatno i Proxmox ima neku varijantu.

Proveri imaš li specifičnih HW uređaja nakačenih na server.

Pa imam RAID karticu koja dolazi standardno sa serverom, inače namam ništa drugo. RAM 4X 1 GB ECC. Ništa posebno.

16 godina
offline
Re: Pretvorba fizičkoga servera u virtualnu mašinu
Valentin17 kaže...
Old Iggy kaže...

Obično ide P2V konverterima, vjerojatno i Proxmox ima neku varijantu.

Proveri imaš li specifičnih HW uređaja nakačenih na server.

Pa imam RAID karticu koja dolazi standardno sa serverom, inače namam ništa drugo. RAM 4X 1 GB ECC. Ništa posebno.

To nije problem.

Nemam iskustva s Proxmoxom, ali vidi ovdje.

7 godina
offline
Re: Pretvorba fizičkoga servera u virtualnu mašinu
s obzirom da nije hardverski zahtjevno to, zasto gubit vrijeme na komplikaciju s proxmox kad to bez problema moze radit na ultra jeftinoj dediciranoj masini?

proxmox ne koristim za posal pa sam mozda u krivu, al proba sam za homelab i jednostavno sam samo doda jos jedan sloj komplikacije na inace jedostavne stvari koje ionako bolje da su na dediciranim masinama (npr nas, firewall).
Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Pretvorba fizičkoga servera u virtualnu mašinu
Valentin17 kaže...

Pitanje, da li netko ima ideju kako pretvoriti fizički server sa instaliranim Windows Server 2003 (Dell Poweredge 2900) 3X SAS 300 GB hardware RAID 5 u virtualnu mašinu za npr. Proxmox.

Imam na poslu server koji vrti poslovni sustav, program za evidenciju vremena, dosta je star pa lagano razmišljam kako to prebaciti na novi i snažniji hardware, a da na kraju to proradi kako treba.

 

Napravi image cijele masine sa nekim softverom, npr. Acronisom i kloniraj u virtualku.

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
13 godina
offline
Pretvorba fizičkoga servera u virtualnu mašinu

Hvala svima na pomoći. Imam na vanjskom disku system image izrađen sa Easeus Todo backup programom, image je od Win 10 računala.

Znači izradio sam sa istim programom i bootabilni ISO za recovery, na Proxmoxu sam izradio novu virtualnu mašinu, jedino što sam morao promjeniti je kod odabira veličine diska, opciju Bus/Device u SATA umjesto SCSI jer sustav nakon recoverya nije htio bootati normalno, nakon izrade VMa dodatno sam mu dodao dva CD/DVD uređaja - jedan sa izrađenim ISO za recovery sa Todo backup recovery programom i drugi sa Proxmox Virtio driverima te sam dodao USB uređaj - vanjski disk na kojem je image. Normalno sam pokrenuo VM i odmah se je pokrenuo Todo backup recovery, pod TOOLS birao sam DRIVER MANAGER jer sam morao dodatio VirtioSCSI driver jer inače Todo backup recovery nije vidio Proxmoxov virtualni disk na koji je trebalo odraditi recovery, dalje sam normalno pokrenuo restore, odabrao lokaciju gdje je system image, odabrao lokaciju na koju će biti odrađen restore, nakon što je restore prošao, VM sam ugasio, maknuo vanjski USB disk, maknuo ISO sa kojega sam pokrenuo Todo backup recovery i pokrenuo VM, kad se upalio iz device managera sam preko driver update uputio instalaciju na Virtio virtualni CD/DVD i odande si je povukao za svaki driver koji je nedostajao, opet sam ugasio VM i sada na kraju maknuo i CD/DVD na kojem su bili Virtio driveri i konačno ponovno pokrenuo VM, zadnji put. Ako netko treba kakvu pomoć oko ovoga ili nečeg u vezi ovako nečega, neka se slobodno javi, pomoći ću drage volje. Sada ostaje pitanje kako će stari Win Server 2003 reagirati na ovo, server koristi RAID karticu pa ću pod tip diska sigurno morat birat SCSI što je i početna postavka, za razliku od SATA opcije koju sam morao birati ovdje. Easeus Todo Backup u besplatnoj verziji ne podržava backup Windows Servera već trebam Enterprise verziju pribaviti.

dabar_solta_V2 kaže...
s obzirom da nije hardverski zahtjevno to, zasto gubit vrijeme na komplikaciju s proxmox kad to bez problema moze radit na ultra jeftinoj dediciranoj masini?

proxmox ne koristim za posal pa sam mozda u krivu, al proba sam za homelab i jednostavno sam samo doda jos jedan sloj komplikacije na inace jedostavne stvari koje ionako bolje da su na dediciranim masinama (npr nas, firewall).

Pa meni je ok jer sami Ubuntu Server nije hardwerski zahtjevan i Proxmox mi dobro dođe za Proxy server, privatni cloud, VPN, a i za testiranje raznih stvari, možeš vrtjeti više toga istovremeno, štediš na hardweru, na struji jer imaš sve na jednom računalu koje čak ni ne mora biti ne znam kako jako, čak neki Pentium stariji sa 8 GB RAMa pokrije npr. Proxy, Cloud, VPN ukupno 3 VMa sa Ubuntu Serverom, a da ne govorim što možeš sa novim Ryzenom 3600/3700x sa oglasa, 16 GB RAMa (ne mora biti ECC).

Ubuntu Server je jako dobra NAS opcija, troši malo resursa i radi jako dobro, čak je i lagana za podesiti, a opet pouzdana ili opet staviš VM sa Win 10 i napraviš fail server sa njim, TrueNAS sada ko hoće, ali tu treba love za više diskova. Mogućnosti su neograničene i sve na jednom računalu.

Poruka je uređivana zadnji put sub 25.2.2023 16:37 (Valentin17).
 
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Pretvorba fizičkoga servera u virtualnu mašinu

Danas sam odradio test sa XCP NG Xen server hyperviserom na drugoj mašini, opet vratio backup i virtualka proradila najnormalnije. Win 10 isti backup image kao i kod Proxmoxa.

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice