Kamere u smartfonima- Rasprava izdvojena tema

poruka: 6.276
|
čitano: 1.448.521
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Ne mogu a da ne prekomentiram- prejebene fotke, da bilo koji mob danas ima takve fotke pa makar bio i ruske proizvodnje kupujem odmah.

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

@ocean

 

Znaci sve si rekao u jednom tekstu. Prirodan bokeh, nema oversharpeninga, sve direktno iz senzora. Jedino gdje po meni noviji mobiteli znatno peru Lumiu su u video snimanju i brzini okidanja, gdje Lumia zaostaje. 

 

Kad vidim ove slike macke, odma pomislim sto bi jedan S9 napravio tu. Izostrio sliku do maksimuma i to je ono sto danas ljudima prolazi. 

 

I onda kad ja pisem da je senzor najbitniji i ljudi me tu poklapaju. Jednostavno kada imas jedan takav senzor, pa cak iz 2013 sve je moguce.

 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...
digitall kaže...

vidis dokle je dosao razvoj kamera na mobitelima 

 Zavisi sto uzimamo kao polazisnu tocku.

Ako se vratimo u 2013 ili 2012 u doba Lumie 808 ili 1020 rekao bih da nije napravljen nikakav pomak sto se samog IQ tice.

Proizvodjaci nam namecu neke druge stvari poput 4K videa, pa 4K 60 fps pa slo mo 960 FPS, pa fake bokeh, zatim dodavanje dvostrukih pa cak i trostrukih kamera, a ono sto je meni osnova je ostalo daleko iza Nokie 1020 iz 2013.

 

Ovaj post bas i pisem tim povodom jer sam nabavio za male novce jednu Lumiu 1020 zute boje u stanju nove pa isprobavam kameru jer to jedino vrijedi na tom mobu obzirom na umirucu platformu...svaka slika koju prebacim na comp je svojevrstan šok i ujedno razocaranje sa ovim cime se mi zadovoljavamo.

Jedan Pixel koji je predvodnih novije generacije fotica u mobitelima izgleda jadno naspram Nokie 1020 iz 2013...ono kao da usporedjujem DSLR sa nekim obicnim kompaktom.

 

Naravno, Pixel je bez pogovora ukupno bolji mob pa cak i kao kamera (ako sve gledamo), ali sam IQ fotki je daleko iza Nokie iz 2013...eto dotle je dosao razvoj kamera na mobitelima, nikako da nadmasimo tu 2013...sve si mislim da ce Huawei to napraviti jer je P20 PRO sto se samo IQ tice (RAW+max rezolucija) dosao najblize.

 

Evo jedna moja galerija sa Lumiom 1020, njoj ne treba nikakav fake bokeh jer ga ona postigne sa svojim "ogromnim" senzorom...cak i kada se ne slika iz neposredne blizine lijepo zamuti pozadinu cistim zakonima fizike i optike...onako kako to i treba biti.

 

https://www.flickr.com/photos/91060809@N05/shares/7uLv28

 

Pola ovih fotki je na flickr postavljeno u samo 5MP rezoluciji...trebam li uopce spominjati kako "monstruozno" izgledaju u punih 40MP.

 Joj, dok bi nasao neku u mint stanju, uzeo bih ju odmah.. Dok se sjetim koje fotke je radila, ovo danas nemre parirat 1020 nikak..

 

Cekam neki fotomob, a ovo pomodarstvo me ne zanima.

Od svih danasnjih mobitela, P20P se najvise priblizio, al on pak ima drugih problema, stvar je softverske prirode.

Uglavnom sad je IN, smanjivanje senzora da stane u cim tanje kuciste i naravno smanjivanje velicine pixela, ebga, rulja to trazi.

 

Za utjehu bi cak bio solidan imx380 samo ne znam zakaj njega ne stavljaju u mobitele, malo veci senzor i veci pixeli.

Prave stvari su bile iz vremena 808-1020, a ta vremena su iza nas, sad smo u "modernim vremenima" di softver diktira igru (fake bokeh itd)

 

 

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
MARKOZD15 kaže...

@ocean

 

Znaci sve si rekao u jednom tekstu. Prirodan bokeh, nema oversharpeninga, sve direktno iz senzora. Jedino gdje po meni noviji mobiteli znatno peru Lumiu su u video snimanju i brzini okidanja, gdje Lumia zaostaje. 

 

Kad vidim ove slike macke, odma pomislim sto bi jedan S9 napravio tu. Izostrio sliku do maksimuma i to je ono sto danas ljudima prolazi. 

 

I onda kad ja pisem da je senzor najbitniji i ljudi me tu poklapaju. Jednostavno kada imas jedan takav senzor, pa cak iz 2013 sve je moguce.

 

 

Upravo to, mob je spor i to je mana.

Taj mob je za neko ciljano fotkanje kada imas dovoljno vremena i nije bas za svakodnevicu i idealan je kao drugi mob pored nekog suvremenog.

Obzirom koliko sam ga platio ostavit cu ga ili mozda i prodati ako mu cijena poraste jer je ipak rijec o legendarnom modelu Nokie.

 

Ne mogu se oteti dojmu koliko je steta sto je nesposobni Microsoft kupio Nokiu i doslovno ju upropastio jer da nije bilo tako Nokia bi vjerojatno bila na Androidu, a Lumia 1020 bi mozda danas vrtila Lolipop i ja bi ju cak mozda koristio i kao primarni mob jer je kamera toliko dobra da je pravo zadovoljsto koristiti ju, a posebno je lijepo kada sve to prebacim na veliki IPS monitor...nazalost Nokia je danas u nekom drugom filmu, tvorac Lumie 1020 je danas u Huaweiu i zasluzan je za neke dobre stvari na P20 PRO.

Pratim jednog lika na flickr i taj lik i dan danas fotka sa Lumiom 1020, a kao primarni mob koristi...a sto drugo nego P20 PRO. 

 

Stavljao sam vec tu negdje njegovu galeriju.

 

Najblesavije na toj Lumia 1020 su mi oni "punokrvni" RAW fileovi koji znaju imati i po 70 MB...prelud mob.

10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Super je sto i slike koje budu u svega 5MP izgledaju odlicno...evo ove tri su od 5MP 2592x1936:

 

 

 https://www.flickr.com/photos/91060809@N05/shares/UD7e4n

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.9.2018 18:55 (ocean77).
 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
@ocean77
Strava fotke! I to kad promislis sa minimalno softwerske intervencije... nemam riječi.

Malo sam ti prošvrljao po profilu, strašno mi je dobra ona fotka uslikana po mraku iz auta sa Redmi Note 5! Mislio sam da je neki bolji mobitel u pitanju, a kada sam ispod pročitao, nisam mogao vjerovati..
Jesi li koristio neku gcam ili stock kameru?
U mene je isti mobitel i ne mogu zamisliti da nesto onako uhvati
Poruka je uređivana zadnji put uto 4.9.2018 19:59 (Neuk).
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Neuk kaže...
@ocean77
Strava fotke! I to kad promislis sa minimalno softwerske intervencije... nemam riječi.

Malo sam ti prošvrljao po profilu, strašno mi je dobra ona fotka uslikana po mraku iz auta sa Redmi Note 5! Mislio sam da je neki bolji mobitel u pitanju, a kada sam ispod pročitao, nisam mogao vjerovati..
Jesi li koristio neku gcam ili stock kameru?

 

 

To je sa stock app, nisam se odvazio zezati sa gcam jer zahtjeva poprilicno stvari za napraviti, a nemam bas vremana.

Redmi Note 5 je super mob, sve je korektno na njemu od ekrana, fluidnosti, prosirive memorije, izrade, materijala, dizajna...za malu cijenu.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.9.2018 20:03 (ocean77).
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Evo zvjerkica, jako je lijepo ocuvana i baterija drzi iznenadjujuce dobro iako nije do sada zamjenjena.

Nekim normalnim (ne pretjeranim) koristenjem izdrzi cijeli dan sto je cudo za kapacitet od samo 2000 mah.

 

Sta je Nokia, imala je always on jos 2013! 

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.9.2018 22:40 (ocean77).
 
2 0 hvala 0
9 godina
odjavljen
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Nadam se da u novom Nokia timu ima ljudi koji su radili na 1020 pa da opet zavladaju kamerama.

p.s. 2010.* always on bio na N8.
12 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

nema, barem ne onih poznatih imena poput Dammiana Dinninga koji je prvi napustio Nokiju cim su izbacili 808 PureView na kojoj je radio dugo godina, tu su s njim bili i Ari Partinen, Jo Harlow, i Juha Alakarhu.

Ari Partinen je otisao u Apple mislim odmah cim je Nokijin mobilni odijel otisao u Microsoft, Jo Harlow i Juha su ostali, mada se Juha bio vratio u Nokiju gdje je radio na Ozo kameri, kako je Nokija ubila Ozo projekak, tako je i Juha napustio Nokiju, a Jo Harlow je prije dvije godine mislim napustila Microsoft, ne znam gdje je sada.

 

Pogledaj kakve je Nokija imala ljude, samo taj Ari Partinen je dosta pomogao u unaprijedjenju kamere kod iPhonea, mislim da je njegov prvi posao u Appleu na kameri iPhonea 6.


No eto, Nokija odnosno HMD Global imaju sada pravo na ime PureView, vjerovatno ih je to nesto kocilo, iako su imali pravo na tehnologiju da koriste. Pomalo cudno, no vidjecemo u skorije vrijeme da li ce to sta znaciti.

I told you that Chelsea were the best team in the world, and tonight we are
 
3 0 hvala 2
16 godina
neaktivan
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

https://www.bug.hr/mobiteli/trostruka-kamera-na-smartphoneima-jedan-od-hitova-2019-godine-5737?utm_source=Midas&utm_medium=Widget&utm_campaign=Razmjena%2bprometa

Obzirom da imam mob koji nije „zvjer“ i ima samo dvije (jednu sprijeda a jednu pozadi) kamere i s time sasvim dobro odrađuje posao. Naime mobitel mi služi za razgovor a kamera za eventualnost. Jasno mi je da postoje ljudi koji teže za boljom fotkom ali mi nije jasno zašto onda ne uzeti fotoaparat koji je namijenjen fotografiranju. Ovo naguravanje broja kamera u mobitel ne razumijem!

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

Nije li logičan odgovor?

 

1. Marketing

2. Zašto bi pobogu 24/7 nosio pro fotić i mob, kada možeš imati samo mobitel koji će odraditi posao i više nego dostojno. Tko zna, izvući će super fotke iz P20 pro. Situacije koje želiš slikati se pojave iznebuha, a mob je uvijek pri ruci :) 

Hearthstone: Maks0806#2960
12 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

U mobitelu jedino sta gledam je Kamera i software. Posto svi mobiteli danas rade fluidno drugo najbitnije je kamera... Jer ne mislim stavlja novce u oboje. P20 Pro to sve ima plus fenomenalnu bateriju. 

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?p=3105649#post3105649 - GEARBEST POPUSTI, AKCIJE, KUPONI, GIVEAWAY
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
SimeKZ kaže...

U mobitelu jedino sta gledam je Kamera i software. Posto svi mobiteli danas rade fluidno drugo najbitnije je kamera... Jer ne mislim stavlja novce u oboje. P20 Pro to sve ima plus fenomenalnu bateriju. 

 Osim sto ima izgled postavki, ikona i dialera kao da ga je dijete od 7god dizajniralo, totalno neprofesionalno. To je jedino sto me odvratilo od P20P

 

Meni je najbitnija kamera, ekran i baterija. 

12 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
MARKOZD15 kaže...
SimeKZ kaže...

U mobitelu jedino sta gledam je Kamera i software. Posto svi mobiteli danas rade fluidno drugo najbitnije je kamera... Jer ne mislim stavlja novce u oboje. P20 Pro to sve ima plus fenomenalnu bateriju. 

 Osim sto ima izgled postavki, ikona i dialera kao da ga je dijete od 7god dizajniralo, totalno neprofesionalno. To je jedino sto me odvratilo od P20P

 

Meni je najbitnija kamera, ekran i baterija. 

 Nova launcher, icon pack... zbilja uopce nije nesto sta mu se moze zamjerit jer se promijeniti da. 

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?p=3105649#post3105649 - GEARBEST POPUSTI, AKCIJE, KUPONI, GIVEAWAY
13 godina
odjavljen
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Nova launcher mijenja ikone, a ne sam izgled UI. Tako da se neda promijeniti. Takoder tu su i dizajn same aplikacije kamere i sl. Sve izgleda neukusno i poprilicno djetinjasto dizajnirano.. But hey, that's me. Ukus je ukus i o njemu se ne raspravlja. 

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
MARKOZD15 kaže...

Nova launcher mijenja ikone, a ne sam izgled UI. Tako da se neda promijeniti. Takoder tu su i dizajn same aplikacije kamere i sl. Sve izgleda neukusno i poprilicno djetinjasto dizajnirano.. But hey, that's me. Ukus je ukus i o njemu se ne raspravlja. 

Tako je. De gustibus non est disputandum. :)

Ja sam prešao sa s8+ na p20p i ništa mi ne smeta. Nova launcher na jednom i drugom. Vise mi fali always on screen notifikacije za whatsapp i ostale đinđe (i neke druge sitnice, koje su individualne prirode), nego nešto drugačiji UI za settings od telefona u koji koristim 1x tjedno maximalno.

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
MARKOZD15 kaže...

Nova launcher mijenja ikone, a ne sam izgled UI. Tako da se neda promijeniti. Takoder tu su i dizajn same aplikacije kamere i sl. Sve izgleda neukusno i poprilicno djetinjasto dizajnirano.. But hey, that's me. Ukus je ukus i o njemu se ne raspravlja. 

 

Eto vidis, a meni opet Samsungova camera app izgleda djetinjasto i totalno neprofesionalno naspram Huawei-a...doduse i jedan i drugi bi mogli nauciti od Nokie jer ovaj minimalizam na 1020 mi je super, a opet nista ne fali.

Realno jedino LG iz doba G4 i V10 je imao dobro rijesen UI kamere dok su ove sve druge samo losi pokusaji, a Samsung je tu medju gorima.

12 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Mene od huaweija strašno odbija emui. Reklo bi se da je miui sličan, ali mnogo je zreliji i logičniji od Huaweijeve opcije. Naravno, na sve se navikneš s vremenom, ali meni je to bio đumbus nakon naizgled sličnog sučelja. Također preferiram Snapdragon uređaje naspram ostalih. 

 

Što se kamera tiče, neka ih stave 6 ako. Ima ikakvog smisla za bolji konačni uslikani proizvod. Sa P20 pro u mraku takva čudesa okidaš, izgledaju pomalo nerealno, ali stvarno impresivno 

Hearthstone: Maks0806#2960
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

https://www.flickr.com/photos/91060809@N05/shares/634t1R

 

Par nocnih i jedna indoor sa Lumia 1020.

Sve tri fotke su u samo 5 MP...imam ih i u 38 MP, ali kada vidim kako izgledaju u 5 MP za vecinu situacija je i to dovoljno.

 

Nekome se mozda ne svidja ovaj lagani "grain", ali meni je on jedan od najboljih stvari kod fotki ovog mobitela odnosno kamere...nema ni trunke post processinga u vidu peglanja šuma...ili ako ga ima totalno je nenametljivo.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.9.2018 21:42 (ocean77).
 
2 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

https://www.flickr.com/photos/91060809@N05/shares/634t1R

 

Par nocnih i jedna indoor sa Lumia 1020.

Sve tri fotke su u samo 5 MP...imam ih i u 38 MP, ali kada vidim kako izgledaju u 5 MP za vecinu situacija je i to dovoljno.

 

Kako slike prirodnije i manje procesirano izgledaju cudo jedno. Sama ostrina od kuta do kuta samo baca na to kakvu je Zeiss optiku ubacio u ovo cudo. Kad bi Nokia dns isla starim stopama i ubacila neki ovakav senzor novije generacije sa recimo promjenjivim otvorom blende, Zeiss optikom i tu da bude jos Snapdragon 845 za brze procesiranje i okidanje, konkurencija bi se mogla sakriti, da kosta 1200E uzeo bi ga.

16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
http://nokiamob.me/2018/09/procurila-fotografija-nokia-uredaja-s-penta-lens-kamerom/
Polako se zahuktava situacija sa buducim flagsipom Nokia 9/10, penta lens kamera, uh sto bih volio da pometu konkurenciju i da se drugi trgnu.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Fejk 100%. A i izgleda užasno
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Mozda slika je fejk, al penta lens ce bit implementirana na novoj Njoki, tak su bar govorili..
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...
Mozda slika je fejk, al penta lens ce bit implementirana na novoj Njoki, tak su bar govorili..

 

 

Ja bih radije jednu, ali vrijednu ili eventualno jos jednu tele kameru i da sve skupa sto se optike tice odradi Zeiss kao na 1020. :)

7 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

https://www.flickr.com/photos/91060809@N05/shares/634t1R

 

Par nocnih i jedna indoor sa Lumia 1020.

Sve tri fotke su u samo 5 MP...imam ih i u 38 MP, ali kada vidim kako izgledaju u 5 MP za vecinu situacija je i to dovoljno.

 

Nekome se mozda ne svidja ovaj lagani "grain", ali meni je on jedan od najboljih stvari kod fotki ovog mobitela odnosno kamere...nema ni trunke post processinga u vidu peglanja šuma...ili ako ga ima totalno je nenametljivo.

 

 

A jebote koje dobre fotografije po mraku!!
Nemozes vjerovat da je ovaj telefon izbačen na tržište prije više od 5 godina!!!
I koliko su makli danas nakon toliko vremena...  

Samo dodali softwersko zamućivanje pozadine, automatski HDR i "bjuti selfie".. BLJAK

10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Jos 3 nocne fotke sa Lumiom 1020.

Dodje mi da odhebem sve mobitele i koristim samo nju.

 

https://www.flickr.com/photos/91060809@N05/shares/tDC4t4

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

Jos 3 nocne fotke sa Lumiom 1020.

Dodje mi da odhebem sve mobitele i koristim samo nju.

 

https://www.flickr.com/photos/91060809@N05/shares/tDC4t4

 Daj okini koju po mraku di je rasvjeta minimalna..

Inače ovo je primjer fotki, di nema softverskog "tvikanja" i inih gluposti, a koji većina prizvođača tome pribjegavaju, naravno konačni rezultat je u većini slučajeva porazan, čast izuzecima..

Mislim da bi trebalo izbacit neki fotomobitel bez ovih softverskih gluposti, fejk bokeh, bjuti mode i sl. Ajmo reć fotosmartfon za entuzijaste

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...
ocean77 kaže...

Jos 3 nocne fotke sa Lumiom 1020.

Dodje mi da odhebem sve mobitele i koristim samo nju.

 

https://www.flickr.com/photos/91060809@N05/shares/tDC4t4

 Daj okini koju po mraku di je rasvjeta minimalna..

Inače ovo je primjer fotki, di nema softverskog "tvikanja" i inih gluposti, a koji većina prizvođača tome pribjegavaju, naravno konačni rezultat je u većini slučajeva porazan, čast izuzecima..

Mislim da bi trebalo izbacit neki fotomobitel bez ovih softverskih gluposti, fejk bokeh, bjuti mode i sl. Ajmo reć fotosmartfon za entuzijaste

 

Ovaj mob ostaje kod mene tako da ce biti jos fotki u raznim situacijama, a volio bih ga ostaviti i kao "mjernu jedinicu" za sve buduce primarne mobitele koje kupim i budem koristio...kada se pojavi neki koji ce barem biti isti ako ne i bolji spremit cu 1020 u ladicu.

 

Inace da ne ispadne da samo hvalim N1020 evo i neke mane...recimo treba nesto nabrzinu fotkati...zaboravite, dok se probudi iz stand by, dok pokrene kameru, otvori objektiv...prosla baba sa kolacima...to nije mob za brzu akciju, za brzo pokretne subjekte, za fotkanje iz auta ili pokreta opcenito, za fotkanje male zivahne djece, kucnih ljubimaca (osim lijenih macaka)...to je mob za staticne stvari, portrete, pejzaze, noc, street photography...hocu reci ima svoja ogranicenja koja treba uzeti u obzir i tko upozna taj mob moze izvuci cudo sa kamerom...iz svake fotke koju skinem na veliki IPS monitor vidim da se radi o velikom senzoru i da nista osim P20 PRO nije blizu N1020.

10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Evo dokle smo dogurali u 2018, jedan od boljih mobitela sa 1/2.55 senzorom naspram mobitela iz 2013 sa 1/1.5 senzorom.

Obje fotke su automatika, point & shot i 200% crop.

Kod Nokie zumiras sliku i zumiras i nikako da se slika pocne "raspadati" i dalje je svaki djelic fotke iskoristiv.

 

https://flic.kr/p/29MoJhY

 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice