A1 kućni internet - optika

poruka: 865
|
čitano: 484.909
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Junior335 kaže...

Do sada sam uvijek bio na tcomu pa na iskonu zadnje 4 god. (od toga 3god na optici)
Sta se tice tehnicke strane uvijek sam imao max ugovorenu brzinu bilo na bakru, bilo na optici (valjda kvalitetna infrastruktura)

Sad cu prepisati tocno ono sta su mi ponudili mailom jer nisam htio preko telefona ugovarati

 

Brzine su 300/150 i ugovor na 24mj (tcomova infrastruktura)


Iskon ako cu ostati kod njih nudi 17,90eur (429eur)

A1 mu nudi 12mj/11,45eur, pa 12mj/23,90eur sta me za 2god kosta (424eur) + Bon za konzum od 50eur



P.S Poznanik koji radi u telemachu mi je odmah rekao da mi ne moze ni priblizno nesto ponuditi, ali mi je provjerio kvalitetu signala

Pa kaze ovako max dostupna brzina mi je 600/390

Po kvaliteti signala:
A1

Telemach
Iskon/tcom

Kod iskona/tcoma mi je dobro sta direktno mogu spojiti svoj router koji sam kupio jer su me prebacili u bridge i dali pppoe podatke za spajanje.
Od 1.1 bi svi operateri morali imati tu uslugu.

Ne znam kako ti to poznanik tvrdi, ali brzina na Telemachu ovisi od infrastrukture koja se koristi. Preko bakrene parice ne može dobiti 600 Mb/s ni da je najsavršenija, znači dostupna ti je optika. Ako ti je dostupna HT optika, Telemach ne daje više od 200 Mb/s, znači nije ni to u pitanju nego njihova privatna infrastruktura, a na njoj nude do 2 Gb/s. 

 

I ne razumijem uopće način na koji ti poznanik unutar Telemacha može provjeriti koju ti brzinu možeš imati, bez da te uopće spoji. Optika nema mali limit brzine, točnije, optika osigurava brzine do 100 Gb/s, pa s te strane nema problema. Meni se čini da tebe poznanik iz nekog razloga, malo mulja. Ja bi baš probno išao uzeti uslugu pa vidjeti koju ću brzinu imati, pogotovo ako mi je dostupna njihova vlastita infrastruktura. Imaj na umu da Telemach ima i probni rok od 100 dana, piše u cjeniku na stranici 111.

 

5 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Napisao sam da imam optiku vec 3god.

 

Nemam pojma na koji nacin je on dosao do navedenih brojki. Ja sam ovdje copy/paste ono sta mi je on napisao. Nisam pitao detalje jer nisam ni mislio prelazit kod njih.

 

A1 mi je odmah rekao da ce mi ponuditi uslugu preko htove optike. Valjda imaju neki nacin provjere. 

 

Iskon me zvao i ponudio navedenu cijenu uz napomenu da bi bilo dobro da ostanem kod njih jer mi a1 ionako nudi istu uslugu preko tcoma/iskona.

 

Danas su me zivkali svi po 2,3 puta sa ponudama i protuponudama skoro pa u isto vrijeme.

 

Ovo sta sam napisao je bas ono sta sam dobio pismeno na mail... 

Nekako mislim da cu ostati kod iskona, ali eto sad je vecer i ne mogu nista pa mozda netko pametnije nesto napise.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

A1 je žešća prevara preko HT optike i kabela. Za cijenu za koju nude 2000/1000 preko vlastite optike, na HT optici dobiješ 1000/500, a na kabelu 2000/100. Ista cijena bez obzira na razliku u brzini.

12 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Marko :D kaže...

A1 je žešća prevara preko HT optike i kabela. Za cijenu za koju nude 2000/1000 preko vlastite optike, na HT optici dobiješ 1000/500, a na kabelu 2000/100. Ista cijena bez obzira na razliku u brzini.

 Zašto prevara? Pa logično da za istu cijenu nude nižu brzinu na tuđoj optici. Košta ih.

5 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Rezime mog slucaja.

Ostajem na iskonu ponudili mi istu brzinu i cijenu kao i A1. Bon za konzum i novi router.

 

Tako da, cim kazes odlazim odmah se javljaju, a kada sam prije 2mj pitao imate li sta za postojece korisnike tj. da produzimo ugovor bilo je nemamo nista ajde bok.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Koaksijalna infrastruktura je u njihovom vlasništvu, pa korisnicima na istoj ne daju 2000/1000 nego 2000/100. Budući da dobiju upload samo 100 Mb/s, bilo bi u redu da se usluga pruži i po nižoj cijeni, a ne po cijeni po kojoj naplaćuju upload 1000 Mb/s.

 

Kao da sad naručim S24 Ultra i platim ga, a na kraju dobijem A24 po istoj cijeni koji je 10x lošiji u svakom segmentu. 

 

I ne, A1 na HT infrastrukturi ne nudi 2 Gb/s jer im je skupo, nego zato što HT u ponudi nema tu brzinu, pa je ne mogu ponuditi.

Poruka je uređivana zadnji put sri 17.1.2024 15:42 (Marko :D).
12 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Marko :D kaže...

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 18.1.2024 10:27 (tomislav10).
14 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Kakav preporod napokon sa mrtvog ADSL-a. Godinama mučenje sa 4-14 mbit ovisno o dobu dana https://www.speedtest.net/result/14987172037.png

 

Pa prekjučer optika stigla: https://www.speedtest.net/my-result/d/802dd740-8395-4c8c-957b-ed43777f1ad4

 

Paket Giganet 2/1 , samo se čeka nova mrežna kartica TX201 da povučemo i taj ostatak gigabita.

 

Malo je pucala veza kad bih skidao nešto malo brže od 15 MB/s ili otvarao više tabova odjednom dok nisam skužio da je problem PC  <-> Router, riješio problem updateom Realtek ethernet drivera, pa mi odmah skočio i upload za još 100mbit.

 

p.s. uploadanje 8GB fajla za manje od 4 minute mi je još nestvarno

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.1.2024 19:42 (ivic55).
 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
ivic55 kaže...

 

p.s. uploadanje 8GB fajla za manje od 4 minute mi je još nestvarno

 Jašta.

Ja sam nakon dvije godine optike još uvijek u šoku.

Koje su to traume bile sa mizernih 512kbps uploada na truloj bakrenoj žici dugoj 2km.

Svi s dobrim razlogom pljuju po A1 ovih dana, ali oni su bili ti koji su prvi krenuli s optikom i natjerali HT da se pokrene.

I ne samo to nego su za razliku od npr Telemacha krenuli optiku gradit po područjima s obiteljskim kućama.

Tak da imam love-hate relationship s njima.

“See the happy moron, / He doesn’t give a damn, / I wish I were a moron, / My God! Perhaps I am!”
14 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Antropofob kaže...
ivic55 kaže...

 

p.s. uploadanje 8GB fajla za manje od 4 minute mi je još nestvarno

 Jašta.

Ja sam nakon dvije godine optike još uvijek u šoku.

Koje su to traume bile sa mizernih 512kbps uploada na truloj bakrenoj žici dugoj 2km.

Svi s dobrim razlogom pljuju po A1 ovih dana, ali oni su bili ti koji su prvi krenuli s optikom i natjerali HT da se pokrene.

I ne samo to nego su za razliku od npr Telemacha krenuli optiku gradit po područjima s obiteljskim kućama.

Tak da imam love-hate relationship s njima.

 Istu situaciju imao, otprilike 2km, još mijenjali kabel do stupa zbog oksidacije. HT infrastruktura koja je otplaćena odavno već (iako smo skupo platili telefonsku liniju 90ih), a cijene iste ili skuplje nego na optici, ne vidim logiku. i HT nikad nije ulozio ni kune da poboljša infrastrukturu tako da su za mene mrtvi, a nadam se da će i ostali ih s vremenom pogazit. Čak godinama više se i ne trude zvati da pređemo kod njih.

Telemach se malo kasno ubacio što se tiče optike, a A1 im je uvalio sa 2gbit paketom.

 

14 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
ivic55 kaže...

Kakav preporod napokon sa mrtvog ADSL-a. Godinama mučenje sa 4-14 mbit ovisno o dobu dana https://www.speedtest.net/result/14987172037.png

 

Pa prekjučer optika stigla: https://www.speedtest.net/my-result/d/802dd740-8395-4c8c-957b-ed43777f1ad4

 

Paket Giganet 2/1 , samo se čeka nova mrežna kartica TX201 da povučemo i taj ostatak gigabita.

 

Malo je pucala veza kad bih skidao nešto malo brže od 15 MB/s ili otvarao više tabova odjednom dok nisam skužio da je problem PC  <-> Router, riješio problem updateom Realtek ethernet drivera, pa mi odmah skočio i upload za još 100mbit.

 

p.s. uploadanje 8GB fajla za manje od 4 minute mi je još nestvarno

 Stigla i mrežna kartica

https://www.speedtest.net/my-result/d/872bc2f3-577a-45da-9ad6-93635b34e3c0

Sad napokon mogu čitati šund od 24 sata u miru.

8 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
ivic55 kaže...
 Stigla i mrežna kartica

https://www.speedtest.net/my-result/d/872bc2f3-577a-45da-9ad6-93635b34e3c0

Sad napokon mogu čitati šund od 24 sata u miru.

 Čestitam na brzini, ali ako ćeš čitati taj šund, onda si trebao ostati na 56k modemu .... 

Taraba WoW
14 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Taraba kaže...
ivic55 kaže...
 Stigla i mrežna kartica

https://www.speedtest.net/my-result/d/872bc2f3-577a-45da-9ad6-93635b34e3c0

Sad napokon mogu čitati šund od 24 sata u miru.

 Čestitam na brzini, ali ako ćeš čitati taj šund, onda si trebao ostati na 56k modemu .... 

Hvala hvala, sada brže mogu doznati vijesti o Severini i Maji

12 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Za koliko se trenutno može dobiti/produžiti usluga 3u1 (ili 2u1) na optici? 

Trenutno plaćam 25€ 3u1 s 1GB brzinom i jednim TV paketom

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
tomislav10 kaže...

Za koliko se trenutno može dobiti/produžiti usluga 3u1 (ili 2u1) na optici? 

Trenutno plaćam 25€ 3u1 s 1GB brzinom i jednim TV paketom

 Ako možeš ostati na tome, ostani.

Trenutno nema tih paketa više ili 300mbit ili 2gbit.

Ja trenutno plaćam 45eura 2gbit, Tv i 1paket plus telefon.

Možda ćeš konkretniji odgovor dobit na A1 forumu.

7 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
tomislav10 kaže...

Za koliko se trenutno može dobiti/produžiti usluga 3u1 (ili 2u1) na optici? 

Trenutno plaćam 25€ 3u1 s 1GB brzinom i jednim TV paketom

 

Moras se javiti i vidjeti koliko ti nude, razlicite su cijene, a i treba vidjeti je li kod tebe dostupna 2Gbit brzina, jer 1Gbit vise ne postoji u novim paketima..

12 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
ivic55 kaže...
tomislav10 kaže...

Za koliko se trenutno može dobiti/produžiti usluga 3u1 (ili 2u1) na optici? 

Trenutno plaćam 25€ 3u1 s 1GB brzinom i jednim TV paketom

 Ako možeš ostati na tome, ostani.

Trenutno nema tih paketa više ili 300mbit ili 2gbit.

Ja trenutno plaćam 45eura 2gbit, Tv i 1paket plus telefon.

Možda ćeš konkretniji odgovor dobit na A1 forumu.

 Puno... 

9 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Ja sam novi korisnik i plaćam 20e mjesečno megaNET (300mb) + dva TV paketa prvih godinu dana.

Drugih godinu dana mi je 40e...
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
tomislav10 kaže...
ivic55 kaže...
tomislav10 kaže...

Za koliko se trenutno može dobiti/produžiti usluga 3u1 (ili 2u1) na optici? 

Trenutno plaćam 25€ 3u1 s 1GB brzinom i jednim TV paketom

 Ako možeš ostati na tome, ostani.

Trenutno nema tih paketa više ili 300mbit ili 2gbit.

Ja trenutno plaćam 45eura 2gbit, Tv i 1paket plus telefon.

Možda ćeš konkretniji odgovor dobit na A1 forumu.

 Puno... 

 A ono, HT je i skuplji, Cijena Magenta paketa 55-59 eura koliko sam vidio, a max brzina je 1Gbit.

Ali HT sam prekrižio za vazda svakako.

12 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
MedO1337 kaže...
Ja sam novi korisnik i plaćam 20e mjesečno megaNET (300mb) + dva TV paketa prvih godinu dana.

Drugih godinu dana mi je 40e...

 dakle 30€ u prosjeku mjesečno. To je ok.

12 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
ivic55 kaže...
tomislav10 kaže...
ivic55 kaže...
tomislav10 kaže...

Za koliko se trenutno može dobiti/produžiti usluga 3u1 (ili 2u1) na optici? 

Trenutno plaćam 25€ 3u1 s 1GB brzinom i jednim TV paketom

 Ako možeš ostati na tome, ostani.

Trenutno nema tih paketa više ili 300mbit ili 2gbit.

Ja trenutno plaćam 45eura 2gbit, Tv i 1paket plus telefon.

Možda ćeš konkretniji odgovor dobit na A1 forumu.

 Puno... 

 A ono, HT je i skuplji, Cijena Magenta paketa 55-59 eura koliko sam vidio, a max brzina je 1Gbit.

Ali HT sam prekrižio za vazda svakako.

 To je cijena "na papiru", realno se da spustiti, sad koliko, to je pitanje ...

5 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
ivic55 kaže...
Taraba kaže...
ivic55 kaže...
 Stigla i mrežna kartica

https://www.speedtest.net/my-result/d/872bc2f3-577a-45da-9ad6-93635b34e3c0

Sad napokon mogu čitati šund od 24 sata u miru.

 Čestitam na brzini, ali ako ćeš čitati taj šund, onda si trebao ostati na 56k modemu .... 

Hvala hvala, sada brže mogu doznati vijesti o Severini i Maji

 Tesko :)

Tvoja brzina ne znaci da ces brze surfati. Dosta toga ovisi i o drugo strani gdje su podatci.

13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Upravo tako. I da imaš 100 Gb/s internetsku vezu, to nikako ne znači da će ti se stranice instantno otvarati. Sve ovisi na kakvom, koliko udaljenom i zauzetom poslužitelju se stranica nalazi. Sama internetska brzina više nije toliko bitan faktor za učitavanje web stranica, pa će se tako identična stranica otvoriti istom brzinom na 50 Mb/s i na 100 Mb/s. Također, brzina otvaranja stranica ovisi i DNS poslužitelju kojeg koristiš, latenciji prema njemu i vremenu potrebnom da razriješi tvoj DNS zahtjev.

 

Drugim riječima, samo (previše) plaćaš ono što ti zapravo nije potrebno. 🙂

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.2.2024 10:05 (Marko :D).
14 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
john142 kaže...
ivic55 kaže...
Taraba kaže...
ivic55 kaže...
 Stigla i mrežna kartica

https://www.speedtest.net/my-result/d/872bc2f3-577a-45da-9ad6-93635b34e3c0

Sad napokon mogu čitati šund od 24 sata u miru.

 Čestitam na brzini, ali ako ćeš čitati taj šund, onda si trebao ostati na 56k modemu .... 

Hvala hvala, sada brže mogu doznati vijesti o Severini i Maji

 Tesko :)

Tvoja brzina ne znaci da ces brze surfati. Dosta toga ovisi i o drugo strani gdje su podatci.

 Bio je sarkastičan komentar svakako. 1/1 Gbit bi bio idealan svakom jačem korisniku.

Upload mi je bitniji trenutno nego down, a to manji paket ne nudi baš.

Najveću brzinu dosad što sam mogao iskoristit je 800mbit i up i down (privatni torrent i skidanje drajvera za AMD, dok je smart TV uredno radio preko Xplore aplikacije). Steam bottlenecka na 200mbit i većina takvih servisa. Jedino da zagušim SSD sa nekoliko privatnih torrenta istovremeno ali kome to treba

Tako da je za 90% populacije dosta manji paket.

p.s. bar nema patnje više sa update windowsa, pogotovo 22H2 verzija.

14 mjeseci
offline
A1 kućni internet - optika

Zatrazio A1 brzi internet, dobio danas "upgrade" rutera, postavio i ovo mi je rezultat na 5G WIFI - https://prnt.sc/YK5GvxYzb7b1
Cini mi se malo s obzirom na neke gore koji imaju 900 / 800... Da li je ovo zbog toga što je wifi ili?

Prije upgradea rutera imao sam: 192 / 19 na 5g wifi-u

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Da, to je do WiFija. Kanali, zagušenost, prepreke, sam uređaj sa kojim mjeriš... Sve to utječe na brzinu. Ja ovisno gdje sam u stanu imam između 150 i 450 mbit download.

14 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Amana kaže...

Zatrazio A1 brzi internet, dobio danas "upgrade" rutera, postavio i ovo mi je rezultat na 5G WIFI - https://prnt.sc/YK5GvxYzb7b1
Cini mi se malo s obzirom na neke gore koji imaju 900 / 800... Da li je ovo zbog toga što je wifi ili?

Prije upgradea rutera imao sam: 192 / 19 na 5g wifi-u

 Meni su rekli da treba dan dva da se pusti puna brzina, kao postepeno raste ali za 5.8GHz brzina pada naglo za razliku od 2.4GHz i jedan zid može prepolovit brzinu. 330mbps mjerim kod rutera na metar, a na 5m kroz zid 220. Ali mobitel mi je malo stariji.

Provjeri koju generaciju wifi-a podržava laptop/mob što li već koristiš. Jeftiniji mobiteli i adapteri idu na 5GHz do 433mbps pa računaj u to udaljenost.

 

 

 

14 mjeseci
offline
A1 kućni internet - optika

Ruter je mozda 2 metra od mene iza televizora, to je jedina prepreka, a imam macbook air m3 tak da to nebi trebao bit problem, testirat cu za par dana opet iako su mi trenutni rezultati vise nego dovoljni.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Zar ruter nema LAN priključke pa ideš na wifi ?

Wifi nećeš imati dobar pogotovo ako je između televizora i zida jer TV 100% kroz lim nema prolaz za wifi , a zid ima djelomično prolaz ovisno o debljini i materijalu.

5 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
ivic55 kaže...
john142 kaže...
ivic55 kaže...
Taraba kaže...
ivic55 kaže...
 Stigla i mrežna kartica

https://www.speedtest.net/my-result/d/872bc2f3-577a-45da-9ad6-93635b34e3c0

Sad napokon mogu čitati šund od 24 sata u miru.

 Čestitam na brzini, ali ako ćeš čitati taj šund, onda si trebao ostati na 56k modemu .... 

Hvala hvala, sada brže mogu doznati vijesti o Severini i Maji

 Tesko :)

Tvoja brzina ne znaci da ces brze surfati. Dosta toga ovisi i o drugo strani gdje su podatci.

 Bio je sarkastičan komentar svakako. 1/1 Gbit bi bio idealan svakom jačem korisniku.

Upload mi je bitniji trenutno nego down, a to manji paket ne nudi baš.

Najveću brzinu dosad što sam mogao iskoristit je 800mbit i up i down (privatni torrent i skidanje drajvera za AMD, dok je smart TV uredno radio preko Xplore aplikacije). Steam bottlenecka na 200mbit i većina takvih servisa. Jedino da zagušim SSD sa nekoliko privatnih torrenta istovremeno ali kome to treba

Tako da je za 90% populacije dosta manji paket.

p.s. bar nema patnje više sa update windowsa, pogotovo 22H2 verzija.

 Mene su nagovarali da predjem sa 1 na 2 ali nisam se dao i na kraju uzeo 300. Smanjio si racun i imam vise nego dovoljnu brzinu. U svakodnevnoj upotrebi nema razlike u odnosu na 1, jedino sporije skidas no nije bitna koja minuta vise :)

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice