Nikako ne mogu naći posao izdvojena tema

poruka: 996
|
čitano: 555.474
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
Re: Nikako ne mogu naći posao
ministar kaže...
Neuk kaže...

Činjenica je da ti je za dobar start u IT-u najvažnija "veza" odnosno sreća. To će svatko iole pošten priznati.
Ja znam masu ljudi što sa faksom što bez faksa koji pojma nisu imali ali su upali u pravo vrijeme na pravo mjesto i tu skupili znanje i iskustvo.

Normalno da ne možeš upasti u neku firmu gdje se traže ljudi koji znaju raditi, ali zato imaš valjda pola firmi kod nas koje rade skoro isključivo s juniorima i studentima jer su škrti platiti više. S vremena na vrijeme im daju neku povišicu, a oni ostanu dok ne nauče dovoljno da se mogu negdje drugdje prebaciti i to je to.

 
Ja nisam u tome sektoru, samo prenosim iskustva ljudi kojima sam okružen. Znam za neke pouzdano da ku**a nisu znali, ali su nekakvom srećom ili vezom upali u tu branšu i, naravno, izučili zanat. 
Opet, neki drugi koji bi htjeli upasti kao početnici (samostalno uče, skupljaju certifikate itd..) jako teško dolaze do prvog posla, jer uvijek "nešto fali". A da ne fali, normalno, ne bi se prijavljivali kao početnici nego kao seniori. I opet svako malo čuješ za nekoga tko se zaposlio u nekoj firmi sa puno manje iskustva ili znanja... 

Ne spominjem nužno ljude koji su završili računarstvo i slične fakultete jer su oni u malo boljoj početnoj poziciji - imaju diplomu, nešto znanja i iskustva, kao i kontakte sa faksa.

Većinom sam se referirao na ljude koji žele upasti u tu profesiju, trude se maximalno, ali je činjenica da je jako teško (kao i svugdje) probiti prva vrata. Poslje je sve lakše.

Ali je iluzija da se vrata sama otvaraju na početku i da te poslodavci love za rukav. 
Upravo suprotno, jako puno ljudi ljubomorno čuva neke svoje kontakte, veze, znanja, iskustva, kao da se radi o metafizičkom nadnaravnom znanju, a ne o poslu kao i svakom drugom.

2 godine
offline
Re: Nikako ne mogu naći posao
Neuk kaže...

Ovdje neki pišu taman kao da veze sa realnošću nemaju.
Činjenica je da ti je za dobar start u IT-u najvažnija "veza" odnosno sreća. To će svatko iole pošten priznati.
Ja znam masu ljudi što sa faksom što bez faksa koji pojma nisu imali ali su upali u pravo vrijeme na pravo mjesto i tu skupili znanje i iskustvo.
Ili trebaš imati fantastičan CV (a kako će ga početnik uopće imati?!) il itrebaš imati sreću/dobre konekcije... 

Lako je pametovati nekome koga je sreća posrala i koji je sa nikakvim prethodnim znanjem i kvalifikacijama upao u solidnu firmu na solidno plaćen posao koji mu može poslužiti kao super odskočna daska. Onaj koji nema nikoga da ga preporuči i pogura, taj se može osloniti samo na svoj uporan rad i da će ga sreća posrati.

Tako kad čujem likove koji savjetuju početnicima: "ali ti se javljaš na posao za koji nemaš znanja" odmah me potjera na WC. Naravno da nema znanja. Niti jedan tek svršeni fakultetlija nema pojma o real life problemima i poslovima koji ga čekaju. Negdje se mora steći i iskustvo.

Takvi ne pomažu savjetima nego više odmažu. Vjerojatno je razlog zavist, ljubomorno čuvanje "tajnih vještina koje ne može imati svatko" i hranjenje vlastitog napuhanog ega.

Upravo to, super da netko razumije, nekim forumašima sam već odgovorio da se ne prijavljujem ni na kakve senior pa ni medior pozicije, uglavnom je to junior ili gdje se ne traže striktno odredjeni broj godina već neko osnovno razumijevanje procesa kao kod recimo QA za što me forumaš Entry Level proziva da šta se kog vraga čudim a lijepo sam rekao više puta da sam vidio osobe sa filozofskog bez ikakvog znanja i bez dana radnog staža da upadnu na istu stvar, a ja imam barem tog linuxa 1 godinu iskustva i 3 godine Informatike pa mislim tko tu koga onda jebe da prostite!? I to ne neki automation QA tester koji bi zahtjevao nekakvo znanje Seleniuma, Pytona i sl. nego obični manual tester i oglas gdje se u samom opisu opisuje nekakav progress i mentorstvo u početku, i onda ti još netko dodje solit pamet i zajebavat da šta kog vraga ne radite ništa i drkate za igricama čitav dan na kompjuteru, ja iskreno mislim da igricu nisam odigrao od 8. razreda osnovne škole i FIFA-e koja je tada bila, nemam ni tik-tok niti instagram niti gledam zadruge, parove, big brother i sl. pizdarije...

 

Ne prijavljujem se nigdje gdje mi znanjem i iskustvom nije mjesto i gdje nemam barem neke requiremente, jer smatram da je bezveze trošiti vrijeme poslodavcu ako on traži 3-5 godina iskustva, a ja imam svega 1 godinu i to je sve u redu,a tek ove priče kako svi juniori traže neke basnoslovne uvjete i sl. i da su početne plaće 6-7 tisuća kuna? LOL, pa ja bih ubio za 4,5 a ne 7...

 

Oni intervjui sa onim HR ženskama su tek teško sotoniziranje i mazohizam, Bog te mazo šta god da kažem ja imam osjećaj kao da sam na optuženičkoj klupi i da se netko samnom igra nekog pokusa ili da mi testira živce. Ono sa dva loša odgovora pa birajte jedan koji je bolji pa će mene cura koja je završila psihologiju prostudirati i vdijeti dali sam ja "fit" za veleuvaženu gospodu i dali je samnom sve u redu. Pa tako čovjek dobije pitanje dali bi pomogao ranjenoj srni na autoputu, dali podržavam nasilje kao primjeren način riješavanja problema, s obzirom da me pitala koji su mi hobiji i da sam rekao da se rekreativno bavio borilačkim sportom i da volim pogledat boks ili MMA, smatram li osobe sa humanističkih znanosti manje vrijednima od sebe, da nabrojim svojih 10 mana (ma sestro daj 100 a ne 10, malo je 10) , brate mili ja nekad doslovno ima osjećaj kao da je netko tamo njima da neki hoku-pokus i rekao evo vam 20 majmuna i pravite od njih budale za neka svoja istraživanja. Nakon manje više 90% intervjua uvijek bude sve super, zadvojni vibrom, karakterom, kako bi se dobro uklopio itd ali ne trebaš nam, ali to nije sve! Jer mi smo tebe spremili u našu bazu podataka i kad nam bude trebao opet neki kreten da ga zajebavamo mi ćemo tebe pozvati, dobar dečko! 

 

Pa bljuje mi se od takvih osoba i svega što nose ti intervjui!

 

Evo baš sutra imam intervju sa HR/recruiter ženskom za junior security engineer u jednoj poznatoj kompaniji, nadam se da me barem neće maltretirat kao ove što sam prethodno opisao iskustva s njima.

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.3.2022 19:22 (maurs93).
2 godine
neaktivan
offline
Nikako ne mogu naći posao

Sretno :)

Ali iskreno da čovjek krene učit bilo što ovamo si junior a u nekom zanimanju nakon godine dvi možeš biti majstor sa vrhunskom plaćom... 

Covjek je zavrsio pmf evo radi stolariju meni u ulici iznajmio garažu... Ne pada mu napamet se vraćat negdje programirati... 

Živimo Hajduk
 
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Nikako ne mogu naći posao
ZaliazniMacan kaže...

Sretno :)

Ali iskreno da čovjek krene učit bilo što ovamo si junior a u nekom zanimanju nakon godine dvi možeš biti majstor sa vrhunskom plaćom... 

Covjek je zavrsio pmf evo radi stolariju meni u ulici iznajmio garažu... Ne pada mu napamet se vraćat negdje programirati... 

 Ha cuj, stolarija zapravo ima ogromne prednosti. Prvo ona smiruje covjeka dok obradjujes drvo, a, ako je sam svoj gazda tek je onda maksimalno smiren.  A i danas imas vise programera nego stolara. Da ne govorimo o onim kvalitetnima. Danas naci dobro stolara je nemoguca misija...  ****ga zivot je prekratak da ga provedes cijelo vrijeme u nekom stresu, a programiranje je zapravo ogroman stres. Uvijek neki rokovi, neki stres. 10ak godina i to je to. Mjenjaj profesiju.... Tako da ga razumijem. Na kraju zivota te ionako doceka starost koja nikome nije bajna. I onda sto si tokom zivota zaradio ostavis djeci i nadas se da nece jedan od njih postati narkoman i sve da ne pisem sto...

3 godine
neaktivan
offline
Re: Nikako ne mogu naći posao
Neuk kaže...

Činjenica je da ti je za dobar start u IT-u najvažnija "veza" odnosno sreća. To će svatko iole pošten priznati.

 

Ovo ti je jedan od najgorih izgovora ljudi koji ne mogu naći posao, nemaju "veze" ili "sreće". Sreća i veza tu nemaju apsolutno ništa. Znanje  je jedino bitno, ali problem ljudi je što misle ako nauče osnove za QA-a da je to to, ne takvih ima 100 koji se prijavljuju, ti se od tih 100 moraš izdvojiti i tu dolazi do onoga što samo rijetki uče, prodaja, marketing i self branding. Ti sebe moraš znat predstaviti i prodati, uvjeriti recruitera da si ti od tih 100 najbolji, cak i ako imate svi neko base znanje.

2 godine
protjeran
offline
Re: Nikako ne mogu naći posao
maurs93 kaže...

 

Oni intervjui sa onim HR ženskama su tek teško sotoniziranje i mazohizam, Bog te mazo šta god da kažem ja imam osjećaj kao da sam na optuženičkoj klupi i da se netko samnom igra nekog pokusa ili da mi testira živce. Ono sa dva loša odgovora pa birajte jedan koji je bolji pa će mene cura koja je završila psihologiju prostudirati i vdijeti dali sam ja "fit" za veleuvaženu gospodu i dali je samnom sve u redu. Pa tako čovjek dobije pitanje dali bi pomogao ranjenoj srni na autoputu, dali podržavam nasilje kao primjeren način riješavanja problema, s obzirom da me pitala koji su mi hobiji i da sam rekao da se rekreativno bavio borilačkim sportom i da volim pogledat boks ili MMA, smatram li osobe sa humanističkih znanosti manje vrijednima od sebe, da nabrojim svojih 10 mana (ma sestro daj 100 a ne 10, malo je 10) , brate mili ja nekad doslovno ima osjećaj kao da je netko tamo njima da neki hoku-pokus i rekao evo vam 20 majmuna i pravite od njih budale za neka svoja istraživanja. Nakon manje više 90% intervjua uvijek bude sve super, zadvojni vibrom, karakterom, kako bi se dobro uklopio itd ali ne trebaš nam, ali to nije sve! Jer mi smo tebe spremili u našu bazu podataka i kad nam bude trebao opet neki kreten da ga zajebavamo mi ćemo tebe pozvati, dobar dečko! 

 

Pa bljuje mi se od takvih osoba i svega što nose ti intervjui!

 

Evo baš sutra imam intervju sa HR/recruiter ženskom za junior security engineer u jednoj poznatoj kompaniji, nadam se da me barem neće maltretirat kao ove što sam prethodno opisao iskustva s njima.

Takav tip intervjua ti je žestoki red alert. Zahvali se istog trenutka, okreni na peti i nestani. Ne želiš raditi u firmi gdje poslodavac odlučuje koliko si sposoban iz odgovora na pitanje "voliš li proljeće?".

Taj idiotizam je jedno vrijeme bio jako popularan, ali je zamro s vremenom. Na žalost nije potpuno izumro.

2 godine
protjeran
offline
Re: Nikako ne mogu naći posao
Gisho kaže...
Neuk kaže...

Činjenica je da ti je za dobar start u IT-u najvažnija "veza" odnosno sreća. To će svatko iole pošten priznati.

 

Ovo ti je jedan od najgorih izgovora ljudi koji ne mogu naći posao, nemaju "veze" ili "sreće". Sreća i veza tu nemaju apsolutno ništa. Znanje  je jedino bitno, ali problem ljudi je što misle ako nauče osnove za QA-a da je to to, ne takvih ima 100 koji se prijavljuju, ti se od tih 100 moraš izdvojiti i tu dolazi do onoga što samo rijetki uče, prodaja, marketing i self branding. Ti sebe moraš znat predstaviti i prodati, uvjeriti recruitera da si ti od tih 100 najbolji, cak i ako imate svi neko base znanje.

Bio sam po nekim firmama gdje su se zapošljavali isključivo pripravnici bez staža. Lik koji je vodio razgovore je kroz neko vrijeme nagomilao iznimno zgodne i seksi cure koje su friško diplomirale. Zgodna faca, dobre sise i dupe su bile presudni faktor.

I sad ti kažeš kako sreća ili veza nema veze s ničim? Kad si pripravnik sreća je presudni faktor.

 

Ova demagogija s prodavanjem, LOL. Ne možeš ti kao pripravnik muljati profesionalnog muljatora.

2 godine
neaktivan
offline
Nikako ne mogu naći posao

Fascinatno mi je teza kako u hrvatskoj za bilo sto treba korupcija ili veza ali za it ti samo treba znanje... 

Kao da za koncara hep hops i slične ne treba znanje iz nekih drugih tehničkih oblasti a jako dobro znamo ko tamo radi "dobre" poslove...  Ove sljakerske što nitko sa iskaznicom političke partije neće uopće ne brojim u jednadžbu.... 

Ista stvar sa it om samo kako je to 90% obrtnickih agencija zapadnih kontroverznih poduzetnika oni zapošljavaju po principu što više znanja što manja plaća...  Ali i tu ima uhljebizma ako ima primamljivih poslova...  Baš je primamljivo 10 sati trkeljat nešto na pc za 2000kn veću plaću od lika iz orbico komercijale (početnik komercijalist u dobroj firmi je s bonusom bolje plaćen od seniora sa 15 godina iskustva) ...

Ovih dana 10% firma su obično veće firme tako da je puno više prilika za uhljebit se na neku poziciju...  Nažalost ali tako je početnik mora imati dosta sreće svaki iole normalan čovjek za 6 mjeseci do godinu dana će naučiti raditi bilo što uz pravog mentora tako da vani početnik ima samo da izlaze motivaciju i želju...  U nas moraš znati više od seniora... A nećeš ti it posla odličan da do 40 dobiješ dijabetes kolesterol i slične stresa related stvari uz radius kretanja stolica wc... 

Živimo Hajduk
 
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Nikako ne mogu naći posao
ZaliazniMacan kaže...

A nećeš ti it posla odličan da do 40 dobiješ dijabetes kolesterol i slične stresa related stvari uz radius kretanja stolica wc... 

 Pa danas je popularno da vec u 40oj osiguras mirovinu. Barem prema onima koji nisu spavali danima i nocima da to ostvare u "ameriki". Tako da ta 40ta dodje taman. Kasnije trose na lijecenje to sto su zaradili. Kod nas se prema popisu stanovnistva zivi sa roditeljima i u 30ima.

I da se razumijemo, ti si jos i poprilicno blag. Kolesterol ili dijabetes vecina dobije do 40te samo vecina to nikada ne provjeri. Pogotovo kolesterol. Nekima je to i genetski. Problem je sto postanu pretili, slabo se krecu, a onda im to sve zakrci krvne zile pa se "cuka" muci. No uostalom, kod nas se ionako smatra da je covjek zdrav kada je debel. Cim je mrsav mora da nesto nije u redu s njime...

4 godine
neaktivan
offline
Re: Nikako ne mogu naći posao

Pa u hrv mora muško imati BMI 27+ i imati barem nešto od centralne pretilosti da bi bio smatran muškim.. dad bod na balkanski način

2 godine
neaktivan
offline
Nikako ne mogu naći posao

Nit je janje priko 10 niti je čovjek ispod 100...😂 

Inače ok vani ljudi rade do 65 gle čuda nema prijevremenih mirovina i svakakvih sranja i gluposti... Ali zato ljudi žele što prije zaradit tako da u 50 55 mogu se posvetiti sebi a ne u nas završiš faks 25 pa ako nađeš posao do 30 radis za siću onda se oženiš dobiješ djecu i odeš u irsku ili njemačku osim ako tvoji ili njeni nemaju par nekretnina... Kad odeš tamo pomalo primiš i taj njihov pogled ali zato je nezaobilazno kad dođeš u Hrvatsku započet s rečenicom stari moj kod nas u xyz zemlji... 

 

Živimo Hajduk
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.3.2022 16:44 (ZaliazniMacan).
 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Nikako ne mogu naći posao

Čitam komentare, malo da odmorim oći od rada i ne mogu vjerovati što čitam. Da li fakat mi tu gore (malo bolje sjevernije od ZG-a) živimo u nekom paralelnom svemiru (naspram vas u zg), iako znam da nije istina, jer razgovaram i sa mnogo kolega u ZG koji imaju iste probleme sa kvalitetnim kadrom.

 

Kvalitetne radne IT snage nema niti za pod zub, moja firma traži Java dev-a, React dev-a već 6 mjeseca. Nije nam bitno da li je remote/paušalac , samo da neki k.. zna raditi. Plaća za seniora je od 16k netto+ (mid od 12k+), plus prehrana, putni, budget za konferencije, božićnica, regres, bonus ...

 

Zadnja 3 koje smo zaposlili su bili žešći juniori bez jednog dana radnog iskustva (svi su još uvijek kod nas na mentorstvu, gdje prvih godinu dana samo uće i rade na neki sitnim bug fix-ovima ili projektićima). Plaća je netto 6k+ (ali plaća jako brzo raste ako je dev bar malo sposoban), putni, prehrana (sve što i ostali).

Znam još par IT firma u našem kraju koje trebaju devove i imaju plaće iste kao i mi (koji tisučak više ili manje). 

 

Ja fakat ne kužim, svi na ovom forumu full puni radnog iskustva, znanja da sve frca, a hebote ne mogu si naći posao ili nalaze neki posao koji je jedva plaćen. Sve je to meni nekako čudno i sumnjivo. Nešto u toj priči ne štima.

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.3.2022 15:21 (dado2202).
Moj PC  
11 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Re: Nikako ne mogu naći posao
dado2202 kaže...

 

Kvalitetne radne IT snage nema niti za pod zub, moja firma traži Java dev-a, React dev-a već 6 mjeseca. Nije nam bitno da li je remote/paušalac , samo da neki k.. zna raditi. Plaća za seniora je od 16k netto+ (mid od 12k+), plus prehrana, putni, budget za konferencije, božićnica, regres, bonus ...

 

 U tom grmu lezi zec danas u konzuma blagajnica ima 5000.... Konobar u imalo boljem kafiću okrene paru ko senior...  Uber u Dalmaciji ljeti zaradi mrtav ladan u 5 mjeseci više nego senior u cijeloj godini...  

Da je tu plaća 18 mid 25 senior možda a ovako ljudi skuzili da ima poslova tisuću dvi kn manje ali  puno lakše puno manje stresne i na kraju krajeva očito onda nešto u cijelom hrvatskom itiju ne valja kad nema kvalitetnog kadra a izbacuje se godišnje na tisuću programera sa fakulteta i tečajeva... 

Primjer kolege programera iz Splita imao je 10 11 što je za Split odlično...  Ali onda skuzis da je to pusiona i evo ga sad na lng ima 5k eura SVAKI mjesec. (završio elektrotehniku)... Što je najtragicnije manje je tamo stresan posao nego u hrvatskom itiju..  Da ne govorim da radi tamo 2 mjeseca a onda je 2 mjeseca kući di ne mora daljinski dignut ako mu se ne da...  

Tako da ko nešto zna i vrijedi a želi biti it ide vani osim onih 10% što su ostali tu jer su financijski stambeno i slično obezbjedeni... 

Oni što su radili 10tak godina i skuzili da nije to vrijedno tih para u 95% rade nešto svoje za svoj gušt... 

Tako da bit će i gore jer još malo pa pomoćni radnik na građevini u nas ima mid plaću...  Osim ako ne uvezemo dovoljno nepalaca indijaca pakistanaca i evo najnovije ukrajinaca...

Živimo Hajduk
9 godina
online
Re: Nikako ne mogu naći posao
dado2202 kaže...
Plaća za seniora je od 16k netto+ (mid od 12k+), plus prehrana, putni, budget za konferencije, božićnica, regres, bonus ...

 Evo, u tom je izgleda problem. Ovo su moja iskustva takodjer, po forumima ipak vidimo seniore za 25+, o onoj grupi IT jobs croatia i slicno necu ni pricat, tamo i midovi imaju 25+ :). Tako da, dignite place, valjda ce tu doci taj kadar.

10 godina
online
Nikako ne mogu naći posao

 

@dado2022


Dolaziti tražiti neki odmor od svakodnevnih aktivnosti na ovakve teme nije baš pametno.
Ekipa je frustrirana, jer ne može naći posao ili pak radi, pa su iskompleksirani, jer misle da se sa parama može svašta kupiti.
Mislim, može, al' nije to to.

 

U IT ne fali para, nego kvalitetne radne snage koja pokupiti te pare.
Kao što i sam pišeš.

 

Ne, oni nemaju znanje. Da ga imaju već bi radili i ne bi dolazili "pjevati borbene" na forum.
Misle da trebaju druge mjenjati, a ne sebe. Da, da, samo odite u druge struke i budite sretni sa njima. U čem je problem?
IT može i bez njih.


Odite i u inozemstvo, samo čekaju vašu pamet da im počne istu prodavati. Kila mozga, dvije marke. Pa, ti vidi!!

Ne znaju niš, iskomplesirani su, pišu bedastoće, nemaju pojma o realnom životu, nezreli, nesposobni, nadobudni, puni sebe....

dzg
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Nikako ne mogu naći posao

Neće ni podizanje plaća pomoć, jer jednostavno kvalitetnog IT kadra nema, kao ni električara, kermaičara, vodača, knaufera, malera,  zidara, tesara itd... Svih fali u cijeloj EU, jednostavno ih nema......

 

Ako i dignu plaću doći će eventualno  iz druge firme, pa će tamo opet biti manjak, i gdje smo onda, i tako sve u krug jer kadra jednostavno nema, bez obzira na plaću...

 

Pričate ko da je negdje uskladišteno 100k IT stručnjaka, i čekaju da se dignu plaće pa da dođu na tržište i popune ''rupe''.....''malo morgen''....

 

 

Ponosni vlasnik PS3 i nekoliko desetaka original igara / http://www.accredo.hr/ http://www.mcsi-design.net/
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.3.2022 7:49 (kostolomac).
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Nikako ne mogu naći posao
kostolomac kaže...

Neće ni podizanje plaća pomoć, jer jednostavno kvalitetnog IT kadra nema, kao ni električara, kermaičara, vodača, knaufera, malera,  zidara, tesara itd... Svih fali u cijeloj EU, jednostavno ih nema......

 

Ako i dignu plaću doći će eventualno  iz druge firme, pa će tamo opet biti manjak, i gdje smo onda, i tako sve u krug jer kadra jednostavno nema, bez obzira na plaću...

 

Pričate ko da je negdje uskladišteno 100k IT stručnjaka, i čekaju da se dignu plaće pa da dođu na tržište i popune ''rupe''.....''malo morgen''....

 

 

 Mislim da firme moraju izgraditi stručnjake. Nije pošteno reći "sve firme bi..." ali tako je u mojoj. Gledaju da što prije dobioju neke novce za tebe, a ne gledaju da ulože u tebe. Ako ulože u tebe taman će te nešto naučiti i ti nađeš bolje plaćeni posao o izgubili su na tebi. Ona druga firma koja je pridobila radnika misli isto, ovaj bar nešta zna pa nam odmah može zaraditi nešto.

Nije samo da nema stručnjaka nego ih je malo spremno napraviti. Oni koji imaju fokus i uče samostalno i znaju što žele su u manjini. Kako ćeš ti znati što učiti i kako dobro naučiti kad ne radiš u tome. Možda ti netko može objasniti tko je dugo u IT, ali zašto te onda ne zaposli. Koja firma danas ne daje nagradu za preporuku?

 

9 godina
protjeran
offline
Nikako ne mogu naći posao

Treba tražiti, čak i pristati na "nižu" plaću za početak kao junior i steći iskustvo. Onda nakon prve godine možeš pregovarati i tražiti bolje prilike. Problem je što ovi iskusniji seniori idu na zapad,

jer mogu dobiti 3-4 puta veću plaću, a ja što pratim ove strane konferencije naši stručnjaci (recimo FER ili FOI) ne zaostaju puno za strancima, čak se i odlično snađu u renomiranim kompanijama.

Vlada mora hitno postaviti IT kao strateški najvažniju granu gospodarstva, da bi zadržali stručnjake dugoročno, a ne iz godine u godinu trubiti : "Ova turistička sezona bi trebala biti bolja od prošle..." i slične gluposti koje ni mala djeca ne puše više...

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.3.2022 8:52 (gumifufna).
Moj PC  
4 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Nikako ne mogu naći posao

Odeš na neke FB stranice gdje se komentira hrvatski IT, pa vidiš da od seniora očekuju osim naravno Jave, da i zna napraviti kvalitetan query, pa i da zna kako se to vrti na bazi u pozadini, mozda i neku proceduru sloziti na bazi.

 

odnosno, Java dev u hrv je full stack dev, dok vani je Java dev==Java dev, a sa nekim drugim layerom nek se bavi frontendaš ili db dev. Onda takvi naši kad se krenu prodavati van, vide koliko znaju i da mogu dobiti bolje novce uz vjerojatno puno manje rada i stresa

 
4 1 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Re: Nikako ne mogu naći posao
Sanchez_1 kaže...

 

odnosno, Java dev u hrv je full stack dev, dok vani je Java dev==Java dev, a sa nekim drugim layerom nek se bavi frontendaš ili db dev. Onda takvi naši kad se krenu prodavati van, vide koliko znaju i da mogu dobiti bolje novce uz vjerojatno puno manje rada i stresa

 Nažalost u pravu si, jer kod nas je IT == AjdeTi.. Gazde očekuju da rješavaš i frontend i backend, pa možeš malo i asministraciju sustava i mreže. Još bi trebalo da si u frimi i čistačica i domar, jer jebiga ko će platiti svakog stručnjaka za poziciju za koju je odgovoran. Na zapadu ako si stručnjak recimo za administraciju ili si backend dev. onda se profiliraš i postaneš ekspert u tome području, što je i za gazdu i za radnika bolja odluka u konačnici.

15 godina
offline
Re: Nikako ne mogu naći posao
Sanchez_1 kaže...

Odeš na neke FB stranice gdje se komentira hrvatski IT, pa vidiš da od seniora očekuju osim naravno Jave, da i zna napraviti kvalitetan query, pa i da zna kako se to vrti na bazi u pozadini, mozda i neku proceduru sloziti na bazi.

 

odnosno, Java dev u hrv je full stack dev, dok vani je Java dev==Java dev, a sa nekim drugim layerom nek se bavi frontendaš ili db dev. Onda takvi naši kad se krenu prodavati van, vide koliko znaju i da mogu dobiti bolje novce uz vjerojatno puno manje rada i stresa

Ovo je žešći bullshit koji si sad napisao. Ne postoji dobar Java backend dev koji ne zna bar osnovne SQL optimizacije. Java + sql ti nije full stack, to je čisti back, da li to bilo vani ili kod nas. Full stack ti zna i frontu i ono što je najbitnije kako sve to skupa upakirati u nešto korisno i funkcionalno (držeći se dizajna koji su mu dostavili UI dizajneri). 

 

Čak niti u većini većih firma nemaš tako usku specijalizaciju poslova.

 

U nekim firmama imaš PL/SQL developera (za one koji imaju oracle) pa radi pakete za java dev-a koje ti samo koristiš, ali i to je rijetkost(većinom kod onih koji su do sad svu logiku bazirali na PL/SQL (koristili ga kao middleware) pa sada prelaze na neki pametniji middleware, većinom migracija na mikroservisnu arhitekturu). 

 

P.S. Takva specijalizacija posla ne ovisi o kvaliteti firme u koje dolaziš, nego o veličini, mali (10 - 50 dev) si većinom ne mogu priuštiti još takve specijalizacije, ali se kod takvih može više naučiti. Ne kužim zašto je ljudima koji nemaju nikakvo praktično znanje i iskustvo teško raditi bilo koji dev posao, za male pare. Iskreno niti poslodavac ima bilo kakve koristi od vas, a niti vi od plaće, ali ako je i zaposlenik spreman učiti i poslodavac korektan, može se u budućnosti doći do dosta dobrih primanja (uvijek se da pregovarati). 

 

U hrvatskoj ima jako jako puno agencija (nažalost to je ono što se u HR smatra IT scenom), koje ništa drugo ne rade nego iznajmljuju ljude van. Takvi rijetko kada zaposle juniore jer oni većinom odmah trebaju gotove ljude, koji se za par mjeseci potpuno mogu integrirati u projekte na kojima će raditi. 

 

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.3.2022 10:25 (dado2202).
15 godina
offline
Re: Nikako ne mogu naći posao
gumifufna kaže...

 Nažalost u pravu si, jer kod nas je IT == AjdeTi.. Gazde očekuju da rješavaš i frontend i backend, pa možeš malo i asministraciju sustava i mreže. Još bi trebalo da si u frimi i čistačica i domar, jer jebiga ko će platiti svakog stručnjaka za poziciju za koju je odgovoran. Na zapadu ako si stručnjak recimo za administraciju ili si backend dev. onda se profiliraš i postaneš ekspert u tome području, što je i za gazdu i za radnika bolja odluka u konačnici.

 Recimo kod nas u bankama IT-u imaš takvu specijalizaciju poslova, Infobip, HT i sl, ali zbog toga jer si to oni mogu priuštiti. Ali tu je i teže doći do radnog mjesta, osobito bez ikakvog znanja i iskustva.

 

Ja smatram da je još uvijek bolje u početku raditi u nekom manjoj firmici, za možda manju plaću, biti katica za sve, kroz par godina lagano možeš vidjeti što želiš da ti bude specijalizacija, imat ćeš nešto iskustva i znanja iz tog područja i možeš tražiti drugi posao. 

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
10 godina
offline
Nikako ne mogu naći posao

IT kadra ima. Ima ga koliko hoćeš. Problem je u firmama koje žele ljude s doktoratima i 175 certifikata 30 godina iskustva u tehnologiji koja postoji 3 godine i slično. Samo pogledajte agencije kako jedu govna. Vrte iste oglase za istu poziciju mjesecima pa čak i godinu dana. Zajebavaju ljude na intervjuima, ne javljaju se, glume kao da su bogom dani. Od infobipa pa do porche digital, sve iste gluposti.

Nadglednik dina
Moj PC  
8 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Re: Nikako ne mogu naći posao
dado2202 kaže...
Sanchez_1 kaže...

Odeš na neke FB stranice gdje se komentira hrvatski IT, pa vidiš da od seniora očekuju osim naravno Jave, da i zna napraviti kvalitetan query, pa i da zna kako se to vrti na bazi u pozadini, mozda i neku proceduru sloziti na bazi.

 

odnosno, Java dev u hrv je full stack dev, dok vani je Java dev==Java dev, a sa nekim drugim layerom nek se bavi frontendaš ili db dev. Onda takvi naši kad se krenu prodavati van, vide koliko znaju i da mogu dobiti bolje novce uz vjerojatno puno manje rada i stresa

Ovo je žešći bullshit koji si sad napisao. Ne postoji dobar Java backend dev koji ne zna bar osnovne SQL optimizacije. Java + sql ti nije full stack, to je čisti back, da li to bilo vani ili kod nas. Full stack ti zna i frontu i ono što je najbitnije kako sve to skupa upakirati u nešto korisno i funkcionalno (držeći se dizajna koji su mu dostavili UI dizajneri). 

 

Čak niti u većini većih firma nemaš tako usku specijalizaciju poslova.

 

U nekim firmama imaš PL/SQL developera (za one koji imaju oracle) pa radi pakete za java dev-a koje ti samo koristiš, ali i to je rijetkost(većinom kod onih koji su do sad svu logiku bazirali na PL/SQL (koristili ga kao middleware) pa sada prelaze na neki pametniji middleware, većinom migracija na mikroservisnu arhitekturu). 

 

P.S. Takva specijalizacija posla ne ovisi o kvaliteti firme u koje dolaziš, nego o veličini, mali (10 - 50 dev) si većinom ne mogu priuštiti još takve specijalizacije, ali se kod takvih može više naučiti. Ne kužim zašto je ljudima koji nemaju nikakvo praktično znanje i iskustvo teško raditi bilo koji dev posao, za male pare. Iskreno niti poslodavac ima bilo kakve koristi od vas, a niti vi od plaće, ali ako je i zaposlenik spreman učiti i poslodavac korektan, može se u budućnosti doći do dosta dobrih primanja (uvijek se da pregovarati). 

 

U hrvatskoj ima jako jako puno agencija (nažalost to je ono što se u HR smatra IT scenom), koje ništa drugo ne rade nego iznajmljuju ljude van. Takvi rijetko kada zaposle juniore jer oni većinom odmah trebaju gotove ljude, koji se za par mjeseci potpuno mogu integrirati u projekte na kojima će raditi. 

 

 

Ja bi volio vidjeti koliko se bilo koji microservis moze nositi sa vecim zahtjevima za kolicinom podataka ili brzinom u odnosu na bilo koji nativni pl/sql, t-sql ili sl. 

Drugo je sto se cesto ide na mikroservise, jer je to hype, a ne zato sto to radi nesto sto ovo prije nije radilo, pa se rade projekti radi projekata.

 

pogledajte velicine firmi i projekata vani. U hrv je banka ili telekom staršip enterprajz klasa projekata, kad nema ničeg drugog

 

vani dobiješ java deva koji radi na trading aplikaciji, i koji mora dobro poznavati JVM i sve aspekte, da mu se ne bi imao latency ispod odredjenog tresholda, i onda on se bavi time čime se bavi, a ne pisanjem querija, a to kazem samo kao primjer

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.3.2022 10:54 (Sanchez_1).
9 godina
protjeran
offline
Re: Nikako ne mogu naći posao
dado2202 kaže...

 Recimo kod nas u bankama IT-u imaš takvu specijalizaciju poslova, Infobip, HT i sl, ali zbog toga jer si to oni mogu priuštiti. Ali tu je i teže doći do radnog mjesta, osobito bez ikakvog znanja i iskustva.

 

Ja smatram da je još uvijek bolje u početku raditi u nekom manjoj firmici, za možda manju plaću, biti katica za sve, kroz par godina lagano možeš vidjeti što želiš da ti bude specijalizacija, imat ćeš nešto iskustva i znanja iz tog područja i možeš tražiti drugi posao. 

 1. A tu dolazimo do srži problema: "jer si to neki mogu priuštiti".... Znači idi u Dojčland jer ima puno firmi koje si to mogu priuštiti.

Znanje se podrazumjeva ako si završio neki renomirani faks, tako da ni to ne drži vodu...

A iskustvo, kako steći 3 godine iskustva u nekoj IN tehnologiji kao što je Machine Learning, kada je ustvari tek u povojima i 2 godine zastupljena kod nas.

 

2. Opcija katica za sve i odluči se šta će ti biti specijalizacija - to pričaj nekome klincu ko je završio par Udemy kurseva i nema pojma kako IT biznis funkcionira ni kod nas , a kamoli u nekoj zapadnoj zemlji gdje idu naši ljudi masovno ( Njemačkoj ili Irskoj...).

10 godina
offline
Re: Nikako ne mogu naći posao
Sanchez_1 kaže...

 

Ja bi volio vidjeti koliko se bilo koji microservis moze nositi sa vecim zahtjevima za kolicinom podataka ili brzinom u odnosu na bilo koji nativni pl/sql, t-sql ili sl. 

Drugo je sto se cesto ide na mikroservise, jer je to hype, a ne zato sto to radi nesto sto ovo prije nije radilo, pa se rade projekti radi projekata.

 

pogledajte velicine firmi i projekata vani. U hrv je banka ili telekom staršip enterprajz klasa projekata, kad nema ničeg drugog

 

vani dobiješ java deva koji radi na trading aplikaciji, i koji mora dobro poznavati JVM i sve aspekte, da mu se ne bi imao latency ispod odredjenog tresholda, i onda on se bavi time čime se bavi, a ne pisanjem querija, a to kazem samo kao primjer

 Horizontal autoscaling i ostalo. Kako ne bi moglo.

Nadglednik dina
4 godine
neaktivan
offline
Re: Nikako ne mogu naći posao
Entry Point kaže...
Sanchez_1 kaže...

 

Ja bi volio vidjeti koliko se bilo koji microservis moze nositi sa vecim zahtjevima za kolicinom podataka ili brzinom u odnosu na bilo koji nativni pl/sql, t-sql ili sl. 

Drugo je sto se cesto ide na mikroservise, jer je to hype, a ne zato sto to radi nesto sto ovo prije nije radilo, pa se rade projekti radi projekata.

 

pogledajte velicine firmi i projekata vani. U hrv je banka ili telekom staršip enterprajz klasa projekata, kad nema ničeg drugog

 

vani dobiješ java deva koji radi na trading aplikaciji, i koji mora dobro poznavati JVM i sve aspekte, da mu se ne bi imao latency ispod odredjenog tresholda, i onda on se bavi time čime se bavi, a ne pisanjem querija, a to kazem samo kao primjer

 Horizontal autoscaling i ostalo. Kako ne bi moglo.

 

U teoriji... odnosno, u teoriji arhitekturu koja ne moze rijesiti problem rjesavas sa brute forceom. Što kad trebaš uzeti x podataka koje ne mozes podijeliti na xx mikroservisa od kojih svaki treba obraditi samo dio podataka? 

 

15 godina
offline
Re: Nikako ne mogu naći posao
Sanchez_1 kaže...

 

 

Ja bi volio vidjeti koliko se bilo koji microservis moze nositi sa vecim zahtjevima za kolicinom podataka ili brzinom u odnosu na bilo koji nativni pl/sql, t-sql ili sl. 

Drugo je sto se cesto ide na mikroservise, jer je to hype, a ne zato sto to radi nesto sto ovo prije nije radilo, pa se rade projekti radi projekata.

 

pogledajte velicine firmi i projekata vani. U hrv je banka ili telekom staršip enterprajz klasa projekata, kad nema ničeg drugog

 

vani dobiješ java deva koji radi na trading aplikaciji, i koji mora dobro poznavati JVM i sve aspekte, da mu se ne bi imao latency ispod odredjenog tresholda, i onda on se bavi time čime se bavi, a ne pisanjem querija, a to kazem samo kao primjer

Aj pls nemoj mješati jabuke i kruške. Ne znam o kojoj brzini i količini podataka govoriš? Sve ovisi o kakvoj aplikaciji se radi, uopće za što se piše kod, da li ćeš raditi neki data crunching i spremati ga natrag u bazu, jest PL/SQL može biti brži u nekim slučajevima (ovisi i o količini podataka)

 

Da i sigurno se ta trading aplikacija vrti na jednom JVM-u na jednom stroju sa dvije jezgre i poslužuje par milijuna requesta u sekundi. Hahahaha, što se još danas neću načitati. 

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
15 godina
offline
Re: Nikako ne mogu naći posao
Entry Point kaže...

IT kadra ima. Ima ga koliko hoćeš. Problem je u firmama koje žele ljude s doktoratima i 175 certifikata 30 godina iskustva u tehnologiji koja postoji 3 godine i slično. Samo pogledajte agencije kako jedu govna. Vrte iste oglase za istu poziciju mjesecima pa čak i godinu dana. Zajebavaju ljude na intervjuima, ne javljaju se, glume kao da su bogom dani. Od infobipa pa do porche digital, sve iste gluposti.

 Ima, ako računaš one koji su zaposleni..... ili ti znaš di su uskladišteni pa čekaju ?

Ponosni vlasnik PS3 i nekoliko desetaka original igara / http://www.accredo.hr/ http://www.mcsi-design.net/
14 godina
online
Re: Nikako ne mogu naći posao
dado2202 kaže...
Zadnja 3 koje smo zaposlili su bili žešći juniori bez jednog dana radnog iskustva (svi su još uvijek kod nas na mentorstvu, gdje prvih godinu dana samo uće i rade na neki sitnim bug fix-ovima ili projektićima). Plaća je netto 6k+ (ali plaća jako brzo raste ako je dev bar malo sposoban), putni, prehrana (sve što i ostali).

 Stvarno me zanima kakav je to posao da juniori u godinu dana NE mogu postati ozbiljnije produktivni.

 

EDIT: dodao sam ne koja sam bio propustio napisati.

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.3.2022 19:42 (captain_soap_McTawish).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice