2xDIMM vs. 4xDIMM pušiona

poruka: 3
|
čitano: 993
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
2xDIMM vs. 4xDIMM pušiona

Pozdrav svima,

 

 

Sada sam jedno školovanje platio 200€, a vama samo na informaciju da ne platite isto :-)

 

Naime, imam ploču X670E AORUS PRO X Key Features | Motherboard - GIGABYTE Global.

Zbilja lijepa ploča, a osim toga sve radi savršeno.

Čak je i BUG odradio recenziju: Gigabyte X670E Aorus Pro X - Vizualna atrakcija - Recenzije @ Bug.hr

 

 

Imam instaliranu ovu memoriju: KF564C32RSAK2-32 (kingston.com), 2 x 16 GB

Memorija se nalazi na listi podržanih memorija od strane Gigabytea.

 

Budući da sam lud za RGB osvijetljenjem i volim da mi računalo izgleda kao lunapark, kupio sam još jedanput ta ista 2 modula identičnih specifikacija.

Zašto bi svijetlila samo 2 utora kad mogu 4?

 

I sada kvaka:

Kada se instaliraju 4 modula u matičnu, ne može se aktivirati EXPO profil (6400 Mhz) nego sva 4 modula rade na 3600 MHz. 

 

Pod "Key features" se nalazi slijedeće:  "Dual Channel DDR5:4*DIMMs with AMD EXPO™ & Intel® XMP Memory Module Support".

I na prvu sve štima.

 

Međutim, kada se malo detaljnije prokopa po specifikacijama ploče, može se isčitati da je memorija testirana samo za 2 slota, ne za 4.

Također, dolje u fusnotama piše slijedeće: "Drops down to DDR5-3600 when 4 DIMMs are installed."

 

Onda sam malo prosurfao internetom i skužio da nisam jedini koji je popušio foru, ima gomila ekipe po netu koja se žali da ne može aktivirati EXPO profil kada ima instalirana sva 4 memorijska modula, neovisno o proizvođaču ploče (Asus, Msi, Asrock, svejedno).

 

Ima sam prije AMD4 socket, a prije toga Intelove sockete i nikad mi se nije dogodilo da ne mogu aktivirati XMP na sva 4 memorijska modula.

 

Uglavnom, nisam pronašao sličan problem ovdje na forumu, pa pišem samo za informaciju.

 

To je ukratko to.

 

Pozdrav.

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.3.2024 22:04 (Tvrdipanj).
Moj PC  
0 0 hvala 1
2 godine
online
Re: 2xDIMM vs. 4xDIMM pušiona
Tvrdipanj kaže...
To je ukratko to.

 

Pozdrav.

 

 Piše ti na qvlisti ploče da ta mema nije podržana u sva četiri socketa (slika dolje), ti si još i dobar, drugi kupuju memu po boji, obliku etc. a ne, piše li na njoj išta na stranicama matične ploče, btw. poznato je da am5 ne voli 4 socketa s memom već samo dva, pitanje je i procesor i memorijski kontroler u njemu koji neće prihvatiti ni mrvu overkloka a kamo li xmp, što je najbolje takav proc. ne možeš zamijeniti jer je xmp overklok a amd ne garantira za ništa što nije prema specifikacijama od najviše DDR5-5200 za dva ili DDR5-3600 za četiri slota.

 

Probaj ručni overklok, možda prođe.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.3.2024 22:38 (notloB).
3 godine
offline
2xDIMM vs. 4xDIMM pušiona

Popušio si jer nisi čitao specke od ploce i ništa drugo! Svako malo dode netko s slicnim pitanjem oko rama i u pravilu je to uvijek AMD Od pamtivjeka je što više rama u racunalu to je brzina manja.

Moj PC  
1 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice