BSOD - što, zašto i kako izdvojena tema

poruka: 3.547
|
čitano: 979.439
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
3 godine
offline
Re: BSOD - što, zašto i kako
Crosale kaže...

Pozdrav, javio mi se bsod jucer iz vedra neba. Gasio sam laptop (Lenovo Ideapad 3) star nekih mjesec dana i javio mi se bsod s porukom CRITICAL_PROCESS_DIED i ulazi u loop i restarta se stalno. Nikakvih problema prije toga za vrijeme rada ili nesto. Mislio sam odmah da je do windowsa i krenem staviti da mi boota sa usb-a i da instaliram nove, međutim ne da mi nego ulazi konstatno u taj bsod.. tak da mislim da je do rama ili diska.. ne mogu nista napraviti, samo uci u bios i to je to. Ako ima netko rjesenje da isprobam, ako ne, da ga vozim u Links.

 Probaj onaj windows memory diagnostic s sticka ili s recovery menija.

2 godine
offline
Re: BSOD - što, zašto i kako

Probati cu sa sticka, ali ne vjerujem jer mi ne zeli ni windowse sa sticka pokrenut. A do recovery menija ne mogu, sve korake sam napravio da uđem u safe mode, ali nista.

2 godine
offline
BSOD - što, zašto i kako

UPDATE: uspio sam nakon nekoliko desetaka puta uci normalno u windowse i sve bilo normalno, prebacio si podatke i krenuo frisko instalirati windowse, ali cim se trebao restartati opet isti problem.. ima netko rjesenje sto bi bilo to na kraju? Windowsi, disk, nesto trece?

 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
BSOD - što, zašto i kako

upravo mi se dogodio jedan BSOD. 

 

dxgmms2.sys ' citao sam po netu i kazu da je do grafickog drivera, medjutim kod mene je sve up to date. 

 

jel to nvidia nesto shebala? ima li tko kakvih iskustava? hvala. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: BSOD - što, zašto i kako
_itsmoriarty kaže...

upravo mi se dogodio jedan BSOD. 

 

dxgmms2.sys ' citao sam po netu i kazu da je do grafickog drivera, medjutim kod mene je sve up to date. 

 

jel to nvidia nesto shebala? ima li tko kakvih iskustava? hvala. 

 -kad prizvođač drivera nešto s(j-h)ebe tad pičvajz imaju svi korisnici tog sw-hw-a.. tj ako ne vidiš isti dan tisuće takvih prijava problema, tad ti ostaje druga strana kao logičan odogovor.. tj nešto s računalom hw ili sw.

-što? .. e to je teže, prvo klasična ćorava baba pokušaj, pa stručnjaci koji 'znaju' jer i njima je baš tako bilo...

-zatim pravila, logika, eliminacija-dedukcija ili sreća... pa otkriješ uzrok, eliminiraš ga i problem je riješen.

 

-ponekad može fix biti install novog ispravnog drivera, pri čemu ne mora stari driver biti neispravan ali može biti oštećen, kao i sys-os, reg, sve.. pa reinstall to možda popravi.

-zatim, većinu takvih problema uzrokuje oštećen sys.. greške u radu, pregrijavanje, diskovi, malware.. tisuće mogućih kombinacija, nema smisla ni nabrajati ih (permutacije) no to recimo provjeriš u cmd-u naredbom sfc /scannow

-ako nema grešaka, tad nije to.. ako posotji barem jedan problem, ponavljati-popravljati-čistiti.. dok ne prođe bez ijedne greške. .. ako baš nikako, tad clean install (od nule) uz podešavanje biosa, ovisno o željenom osu, uvjetima koje traži npr win10-11.. ili neki treći, pravila su ista, no upotreba-potrebe nisu kao ni to što tko posjeduje-ima.. dok ovisno o tome ide i priprema i izbor osa npr win11 s tpm-om ili bez, uefi-gpt ili mbr.. itd.

.. nakon čega ide install sveg ostalog, primarno driveri + automatika.. i tad ako je hw ispravan uz pretpostavku da je svježa instalacija ispravna, mora biti i rad, bez grešaka, bsoda ili sfc-a.. ako su i tad greške tu, tad je hw problem ili loš izvor softa što ne bi trebao biti razlog tj drivere instalirati samo od provjerenog izvora-proizvođača, os.. ništa pirat, nikakav driverwiz i sl. .. čisto, mora raditi ili je kvar-hw-a.. dok se s pirat-modificiranim nikad ne može znati što će biti problem.

 

-problem se mora utvrditi, izvor.. tj rezultat je u driveru, dio graphica.. no ne mora biti u njemu uzrok, može biti mbo, napajanje, malware, neispravan ram, pregrijan cpu.. sve, tj to sve mora raditi 100% ispravno da bi i grafika imala šansu raditi .. ili je kvar u gpu, početak kvara, koji se neće 'zalječiti' sam od sebe jer neživo nema takvu mogućnost, može se samo pogoršati-crknuti.. što je često 'ljepši' kvar tj tad znamo da ne radi, između 0-100% je problem siva zona i može biti bilo što, svašta, kao i kombinacija par faktora što je najteže utvrditi.. malo sreće ili ako je nemaš tad majstor :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
offline
Re: BSOD - što, zašto i kako
ihush kaže...
_itsmoriarty kaže...

upravo mi se dogodio jedan BSOD. 

 

dxgmms2.sys ' citao sam po netu i kazu da je do grafickog drivera, medjutim kod mene je sve up to date. 

 

jel to nvidia nesto shebala? ima li tko kakvih iskustava? hvala. 

 -kad prizvođač drivera nešto s(j-h)ebe tad pičvajz imaju svi korisnici tog sw-hw-a.. tj ako ne vidiš isti dan tisuće takvih prijava problema, tad ti ostaje druga strana kao logičan odogovor.. tj nešto s računalom hw ili sw.

-što? .. e to je teže, prvo klasična ćorava baba pokušaj, pa stručnjaci koji 'znaju' jer i njima je baš tako bilo...

-zatim pravila, logika, eliminacija-dedukcija ili sreća... pa otkriješ uzrok, eliminiraš ga i problem je riješen.

 

-ponekad može fix biti install novog ispravnog drivera, pri čemu ne mora stari driver biti neispravan ali može biti oštećen, kao i sys-os, reg, sve.. pa reinstall to možda popravi.

-zatim, većinu takvih problema uzrokuje oštećen sys.. greške u radu, pregrijavanje, diskovi, malware.. tisuće mogućih kombinacija, nema smisla ni nabrajati ih (permutacije) no to recimo provjeriš u cmd-u naredbom sfc /scannow

-ako nema grešaka, tad nije to.. ako posotji barem jedan problem, ponavljati-popravljati-čistiti.. dok ne prođe bez ijedne greške. .. ako baš nikako, tad clean install (od nule) uz podešavanje biosa, ovisno o željenom osu, uvjetima koje traži npr win10-11.. ili neki treći, pravila su ista, no upotreba-potrebe nisu kao ni to što tko posjeduje-ima.. dok ovisno o tome ide i priprema i izbor osa npr win11 s tpm-om ili bez, uefi-gpt ili mbr.. itd.

.. nakon čega ide install sveg ostalog, primarno driveri + automatika.. i tad ako je hw ispravan uz pretpostavku da je svježa instalacija ispravna, mora biti i rad, bez grešaka, bsoda ili sfc-a.. ako su i tad greške tu, tad je hw problem ili loš izvor softa što ne bi trebao biti razlog tj drivere instalirati samo od provjerenog izvora-proizvođača, os.. ništa pirat, nikakav driverwiz i sl. .. čisto, mora raditi ili je kvar-hw-a.. dok se s pirat-modificiranim nikad ne može znati što će biti problem.

 

-problem se mora utvrditi, izvor.. tj rezultat je u driveru, dio graphica.. no ne mora biti u njemu uzrok, može biti mbo, napajanje, malware, neispravan ram, pregrijan cpu.. sve, tj to sve mora raditi 100% ispravno da bi i grafika imala šansu raditi .. ili je kvar u gpu, početak kvara, koji se neće 'zalječiti' sam od sebe jer neživo nema takvu mogućnost, može se samo pogoršati-crknuti.. što je često 'ljepši' kvar tj tad znamo da ne radi, između 0-100% je problem siva zona i može biti bilo što, svašta, kao i kombinacija par faktora što je najteže utvrditi.. malo sreće ili ako je nemaš tad majstor :)

 cmd - scannow i je pronasao i popravio nesto. 

sta je jos znalo bit problem rame sam digao na 5600 sto i jesu ali imam 2x 2x16 kita. probat cu ih vratiti na 5200. 

15 godina
offline
Re: BSOD - što, zašto i kako

-sfc može 'popraviti' (ispravnije, zamijeniti s install medija oštećene fileove ako su problem, ništa više, ne može popraviti reg.stanje tj izmisliti ga i sl. ili nešto što nije dio installa-osa, treća apps-driver i sl..).. ponovi, dok ne javi da je sve što se njega tiče ok, nula grešaka. Dok javlja da nešto postoji nije sigurno (ali ponekad sve radi ok pa ignoriraš..).

 

-clockovi rama, reklama je jedno, stabilan rad nešto drugo, suprotno.. bios u pravilu automatikom postavi optimalno, dok forsiranje nekog profila može rezultirati greškama u radu, dok je novije prolazi, kasnije problemi kao svaki oc.. a posljedice su da jednom zbrljan sys nikad nije čist-stabilan ili uvjek postoji šansa de nešto zblenta, da neće proći update i sl. .. oc zbog performansi je skoro beskoristan jer realno nisu toliki dobitci-korist, više štete ili kraći vijek bez ovakvih problema, starenje..

-ne mora clock biti uzrok, može loš kontakt, prašina-oksidacija, ako postoji šansa da ram nije 100% stabilan, počistiti, testirati memtestom, nula grešaka.. (prihvatljivo 15-30min, ponekad duže..), sve ostalo-različito nije ok.

-kao što može biti i ostatak, da sad ne nabrajamo.. napajanje, temperature.. sve, pa i usb kontroler ili nešto spojeno što može povremeno zblentati računalo i stvoriti greške, dok poneke greške mogu biti 'sporedne' neke su kritične, stvar sreće-slučajnosti što će stradati, koji file ili reg.zapis .. sfc popravlja ono što win zna, ne može treće appse jer nema zamjenu, a ta treća strana može biti igra, browser, office.. bilo što ... tj lako je s kvarovima koje uzrokuje sam hw, veći problem su sw problemi jer su često neuhvatljivi.

 

-uz oc, ako je do sad računalo radilo bez problema... i ako je sad počelo zezati, moguća su dva scenarija, vratiš na normalu i sve je ok, radi.. ali ne mora, tj ako je posljedica pregrijavanja mbo-chipseta, utora-kontakta, rama.. bilo čega, tad jednom pokvareno ostaje, ne mora biti uočljivo no neće nestati.. tad ostanu problemi, ponavljaju se tj ili će sve raditi super ili neće :) no to svaki laik zna.. a to je tako s kvarovima neovisno što je uzrok i ako ga otklonimo ne znači da smo otklonili i posljedice koje mogu ostait trajno + stalno se kvari dalje jer ništa nije vječno pa ni sad 100% ispravno računalo ne mora sutra biti ispravno, može crknuti ili raditi desetljeće.. to je tako, nepredvidljivost kvarova i posljedica, pa zato svaki savjet uzeti s rezervom, tj ne pomaže 'i meni je tako..' svaki slučaj je za sebe, kao loto listić.. samo je pitanje što je tad pogodak sreća ili kvar.

 

edit.. uz oc-2.

-umjesto oc-a, postoji i downclock, undervolt.. s razlogom, kad se želi trajniji-stabilniji rad, veće šanse, manje problema-naprezanja pogotovo što ne mora biti pad performansi ili zanemariv. Bolja opcija po meni.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.1.2024 22:20 (ihush).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice