Problem nakon zamjene kućišta

poruka: 13
|
čitano: 2.408
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Problem nakon zamjene kućišta
Ovakava je situacija:

Stiglo novo kućište i išao sve prebaciti (do tada sve normalno radilo)
Pospajao sve i nema slike, komp se pali, ventilatori rade ali na matičnoj svjetli led za grešku sa CPU. Napomenio bih da procesor nije diran prilikom premještanja nego je matična zajedno s coolerom na njemu prebačena u novo kućište.

Nakon toga sam probao:

-Izvaditi sve iz kućišta i kablove napajanja ponovno pospajati (samo MBO, cpu, gpu, ram)

-Clear cmos

-Izvaditi i vratiti cpu i hladnjak

-Odspojiti sve osim cpu i mbo.

Pomaka nema, čim ga upalim pali se cpu error ledica.

Pa ako ima netko još nekakav savjet što još probati bio bih zahvalan.

Na žalost nemam nikoga tu blizu od koga bih posudio druge komponente za testiranje.

Konfa je pod moj pc.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Problem nakon zamjene kućišta
darkborg kaže...
Ovakava je situacija:

Stiglo novo kućište i išao sve prebaciti (do tada sve normalno radilo)
Pospajao sve i nema slike, komp se pali, ventilatori rade ali na matičnoj svjetli led za grešku sa CPU. Napomenio bih da procesor nije diran prilikom premještanja nego je matična zajedno s coolerom na njemu prebačena u novo kućište.

Nakon toga sam probao:

-Izvaditi sve iz kućišta i kablove napajanja ponovno pospajati (samo MBO, cpu, gpu, ram)

-Clear cmos

-Izvaditi i vratiti cpu i hladnjak

-Odspojiti sve osim cpu i mbo.

Pomaka nema, čim ga upalim pali se cpu error ledica.

Pa ako ima netko još nekakav savjet što još probati bio bih zahvalan.

Na žalost nemam nikoga tu blizu od koga bih posudio druge komponente za testiranje.

Konfa je pod moj pc.

 Pa izvadi i sam cpu pa nek se ponovo sjedne na nogice. Znalo je to, u jako rijetkim slučajevima, riješiti problem. 

16 godina
offline
Re: Problem nakon zamjene kućišta

Pokušaj sve komponente pospajati van kučišta i tako pokreni. Još jednom pokušaj izvadi cpu s matične i pripazi s ponovnim stavljanjem hladnjaka.

12 godina
offline
Re: Problem nakon zamjene kućišta
Hvala obojici ali napisao sam gore da sam to već odradio, sve komponente su sada na stolu i tako ih testiram. Cpu sam vadio i vratio ali probati ću opet.
Sad sam detaljno pregledao matičnu, ne vidim nigdje da je nešto nagorilo ili se napuhalo.
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Problem nakon zamjene kućišta

Jesi uštekao 4/6 pinski kabel za CPU?

Jesi probao kontakte od rama i grafe obrisat gumicom (zapravo od grafe ne moraš jer ti cpu nema igpu)?

 

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put pet 16.2.2024 13:09 (fer-de-lance).
12 godina
offline
Re: Problem nakon zamjene kućišta
Da da, kabele sam nekoliko puta ponovno išao spojiti. Kontakte nisam čistio gumicom, mogu probati.
Ali ne vjerujem da je do toga jer na matičnoj imam te ledice koje pokazuju "gdje je zapelo"
Boot, dram, vga i cpu - svaki ima svoju ledicu. Da je do rama ili gpu bi vjerojatno jedna od njih svjetlila.
7 godina
offline
Re: Problem nakon zamjene kućišta

CPU zna i zbog lošeg kontakta rama svjetlit...

Grafu ne moraš, ali može i to bit jer laneovi od cpu direktno vide gpu pa nikad ne znaš.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
15 godina
offline
Re: Problem nakon zamjene kućišta
Olabavi vijke s kojima s mbo pričvrstio za kućište. Imaš negdje hladan lem na ploči ili od prije, ili si ga stvorio mijenjanjem kućišta. Vrag će znati gdje je i koji je, bez stručnije osobe, ali odpuštanje ploče puno puta pomogne.
Nema potrebe da vrijeme gubiš na komponentama koje nisi niti skidao pri zamjeni.
Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jalnuški diletanti i prodane duše! Crni vragovi, a i oni drugi, žuti i zeleni, ne samo da se nude, već bi i prodali dragu nam Hrvatsku za Judine škude!
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Problem nakon zamjene kućišta
Matična više nije u kućištu, problem je i dalje tu.
Izgleda da ću ipak morati negdje u servis nositi pa nek vide u čemu je problem.
15 godina
offline
Re: Problem nakon zamjene kućišta
darkborg kaže...
--
-Izvaditi sve iz kućišta i kablove napajanja ponovno pospajati (samo MBO, cpu, gpu, ram)

-Clear cmos

-Izvaditi i vratiti cpu i hladnjak

-Odspojiti sve osim cpu i mbo.
....

 - izvaditi i gpu i ram..

-tad beep-led error kod mora biti, jer nema rama.. no tako se počne, bez rama.

-zatim s ramom.. mora biti error, ali ne isti-identičan.. odnosno ako je mbo neispravna tad pravila nema, no ako je barem dio mbo-biosa ispravno tad mora različito reagirati.

-za rad, nužan minimum je uz napajenje, mbo + cpu.. bez cpu nema ničeg.

-mbo prvo provjerava napajanje, ako je ono neispravno mora biti error.. no ako je mbo.. tad svašta.. kao za ram, tako se logičkom dedukcijom malo suzi mjesto..

-ako je ispravna mbo+napajanje+cpu.. tad za ram mora javiti konkretnu ram grešku.. ne nešto deseto i zato se proba 'test' s-bez rama, mora biti različito.. ili je mbo..

-tek nakon tog ide gpu, neovisno integruša-dodatna, tj integruša je već tu, no ovisi o ramu.. i to je idući post-korak, drugačije..

 

+ ovisi o biosu-generaciji, defaultima.. npr neke mbo imaju 'sporo paljenje'... prvo samo dati kontakt, sačekati.. autokonfiguracija, brojač pogrešnih pokušaja kao i timeouti od nekoliko sekundi, npr 3 pokušaja.. pa recimo nakon 20sec možda nešto 'beepne' drugačije-normalno itd.. inače ako je neki kvar, struja, logično je što prije isključiti, da ne crkne dalje nešto.. no može biti da treba pričekati.. detekitranje-automatika, kao i sve ostale postavke, npr secboot, fastboot.. nije dovoljno reset cmosa, ponekad se mora podesiti bios odgovarajući prema postojećem osu-instalaciji.. no ovo nije takva greška, nije boot-paljenje pa .. samo primjer, često treba neki feeling za otkriti uzrok, odnosno, ponekad bez drugog duplog hw seta ne možeš znati što je-nije ispravno.. npr mbo ili cpu.. tek s ispravnim ostalo može normalno raditi + a ponekad su više od jedne stvari, npr napajanje i mbo ili cpu.. tj grešaka-kvarova može biti više od jednog, pogotovo zbog pregaranja, pogotovo na amd-u dok intel odavno ima osigurač koji to 99% prevenira... za amd je više stvar (ne)sreće, jer nije intrinistički cpu+chipset-mbo.. proizvođač kao intel i osigurač je dodan naknadno (prije koje desetljeće, nakon durona koji gori ko šibica svaki čas.. no nikad kao intelovo koje je od početka pentača tu).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Problem nakon zamjene kućišta

probaj malo manje zategnuti cooler na procesoru, nekad to zna raditi probleme ako cooler prejako pritišće cpu (pogotovo ako se nekaj pomaknulo kod vađenja iz kućišta)

 

samo kao dodatna opcija da probaš i to

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Problem nakon zamjene kućišta
ihush kaže...
darkborg kaže...
--
-Izvaditi sve iz kućišta i kablove napajanja ponovno pospajati (samo MBO, cpu, gpu, ram)

-Clear cmos

-Izvaditi i vratiti cpu i hladnjak

-Odspojiti sve osim cpu i mbo.
....

 - izvaditi i gpu i ram..

-tad beep-led error kod mora biti, jer nema rama.. no tako se počne, bez rama.

-zatim s ramom.. mora biti error, ali ne isti-identičan.. odnosno ako je mbo neispravna tad pravila nema, no ako je barem dio mbo-biosa ispravno tad mora različito reagirati.

-za rad, nužan minimum je uz napajenje, mbo + cpu.. bez cpu nema ničeg.

-mbo prvo provjerava napajanje, ako je ono neispravno mora biti error.. no ako je mbo.. tad svašta.. kao za ram, tako se logičkom dedukcijom malo suzi mjesto..

-ako je ispravna mbo+napajanje+cpu.. tad za ram mora javiti konkretnu ram grešku.. ne nešto deseto i zato se proba 'test' s-bez rama, mora biti različito.. ili je mbo..

-tek nakon tog ide gpu, neovisno integruša-dodatna, tj integruša je već tu, no ovisi o ramu.. i to je idući post-korak, drugačije..

 

+ ovisi o biosu-generaciji, defaultima.. npr neke mbo imaju 'sporo paljenje'... prvo samo dati kontakt, sačekati.. autokonfiguracija, brojač pogrešnih pokušaja kao i timeouti od nekoliko sekundi, npr 3 pokušaja.. pa recimo nakon 20sec možda nešto 'beepne' drugačije-normalno itd.. inače ako je neki kvar, struja, logično je što prije isključiti, da ne crkne dalje nešto.. no može biti da treba pričekati.. detekitranje-automatika, kao i sve ostale postavke, npr secboot, fastboot.. nije dovoljno reset cmosa, ponekad se mora podesiti bios odgovarajući prema postojećem osu-instalaciji.. no ovo nije takva greška, nije boot-paljenje pa .. samo primjer, često treba neki feeling za otkriti uzrok, odnosno, ponekad bez drugog duplog hw seta ne možeš znati što je-nije ispravno.. npr mbo ili cpu.. tek s ispravnim ostalo može normalno raditi + a ponekad su više od jedne stvari, npr napajanje i mbo ili cpu.. tj grešaka-kvarova može biti više od jednog, pogotovo zbog pregaranja, pogotovo na amd-u dok intel odavno ima osigurač koji to 99% prevenira... za amd je više stvar (ne)sreće, jer nije intrinistički cpu+chipset-mbo.. proizvođač kao intel i osigurač je dodan naknadno (prije koje desetljeće, nakon durona koji gori ko šibica svaki čas.. no nikad kao intelovo koje je od početka pentača tu).

 Nakon višesatnog mučenja moj je zaključak bio upravo to, bez duplih komponenti ništa, nešto je očito krepalo, ja sumnjam na matičnu ali jbg bez druge za test mogu samo nagađati. 

60nine kaže...

probaj malo manje zategnuti cooler na procesoru, nekad to zna raditi probleme ako cooler prejako pritišće cpu (pogotovo ako se nekaj pomaknulo kod vađenja iz kućišta)

 

samo kao dodatna opcija da probaš i to

 Nemam šarafe na cooleru nego je na one kopče, ali kasnije na stolu je hladnjak bio samo "naslonjen" na procesor bez kopči a problem je i dalje bio isti tako da nije do toga. Ali hvala na savjetu.

 

 

 

 


Sve u svemu hvala svima na idejama, odustajem. Svakako sam u procesu prijelaza sa itx na atx i plan je bio kupiti full size matičnu i napajanje kroz dogledno vrijeme, kućište je bilo prvo na popisu. Ali eto izgleda da ću ipak odmah sve mijenjati, samo se nadam da nije baš procesor taj koji je crkao 

12 godina
offline
Re: Problem nakon zamjene kućišta
Evo samo mali update. Matična je krepala, ne znam zašto ili kako ali evo danas uzeo novu matičnu i sve šljaka odlično.
Moj PC  
1 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice