PC kućište kao komunikacijski ormar

poruka: 14
|
čitano: 4.006
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
PC kućište kao komunikacijski ormar

Pozdrav ekipa.

 

Nedavno sam u svoju kućnu opremu pored T-Com opreme za optički internet (Modem i router) i jednog  AP (UAP-AP-LR)odlučio ubaciti svoj firewall (Netgate SG-1100), managed switch (Unifi US-8 60W) i još jedan AP (UAP-AC-Lite). Obzirom da mi sva oprema stoji u hodniku u ormaru koji je zatvoren i unutra je od sve te opreme poprilično toplo + lampice na routeru i firewall-u neodoljivo privlače moje malce da prčkaju po opremi odlučio sam sve ubaciti u komunikacijski ormar pod ključem i dodati par ventilatora da sve drže na normalnoj temperaturi. Međutim svi komunikacijski ormari koje sam uspio naći su mi bili preskupi (a većina i preveliki) pa sam na kraju odlučio sastaviti neku jeftinu PC konfiguraciju i pobacati sve unutra. Odabrao sam kućište da mi točno paše u ormar i da u njega stane sva oprema (Router, firewall i jedan AP). Firewall i AP stanu u prednju masku koja se lako skida bez alata i vijaka, a router je unutra na polici. Na računalu je win 11 i na njemu se vrti Unifi server i controller. Jako sam zadovoljan kako je sve ispalo i sve funkcionira bez greške.

 

Jedina stvar koja mi je trenutno ostala za riješiti je ekran za spajanje na PC. Nemam doma klasični pc monitor jer sam odavno na laptopima pa sam računalo instalirao koristeći TV kao monitor. Međutim, računalo je sad u ormaru i treba mi mogućnost spajanja na grafičku karticu ako nestane struje ili želim nešto podesiti na računalu i sad gledam kako to najelegantnije ( i najjeftinije) riješiti. Imam na raspolaganju laptop, tablet i mobitel. Kad bi bilo moguće spojiti tablet preko HDMI-a od grafičke na računalo to bi bilo extra. Gledao sam neke tutoriale po yt i čak sam naručio nekakav HDMI na USB-A / C video grabber (doći će za 10-ak dana) ali vidim da svugdje treba i nekakav softwer i na računalu i na tabletu da bi stvar funkcionirala. Ako ima netko da je uspio to upogoniti molim da mi napiše kako da ne experimentiram previše.

Starlink is Skynet!
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: PC kućište kao komunikacijski ormar
Remote pristup, recimo TeamViewer na toj kanti u ormaru. Pristup preko laptopa.
6 godina
offline
Re: PC kućište kao komunikacijski ormar
Baš sam razmišljao o tome čitajući, također može imati i timeviewer na mobitelu ili tabletu i imati nadzor u džepu nad tehno ormarom, provjereno dobro radi na mobu.
16 godina
offline
PC kućište kao komunikacijski ormar

Razmišljao sam o tome i ostavit ću teamviewer ili anydesk ukljuĉen kad podesim komp ali trenutno bez monitora se ne mogu ni ulogirati u windows i podesiti remote desktop. Također, ako nestane struje (nije često ali se zna desiti) onda sam na početku.

Starlink is Skynet!
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: PC kućište kao komunikacijski ormar
Nemaš u BIOS-u opciju da se u slučaju nestanka struje PC sam upali kad se struja vrati?
6 godina
offline
Re: PC kućište kao komunikacijski ormar
Nw postoji mogućnost da to s laptopom odradiš?
Ako baš trebaš "monitor" pogledaj polovne. Ja sam nekad imao android tablet sa HDMI pa možda tako nešto, ali nisam ga nikad pokušao spojiti sa računalom pa ne znam dali je moguće.
11 godina
offline
Re: PC kućište kao komunikacijski ormar
Ne razumijem što znači da ako ostaneš bez struje si na početku?
Ako nemaš mogućnost u biosu napraviti da ti se sam uključuje nakon gubitka struje, onda je svejedno, imao monitor ili se spajao remote, moraš doći do tog ormara i uključiti ga pritiskom na dugme...

A što se tiče postavki, pa izvadi ga iz ormara, spoji na TV, podesi remote i vrati natrag. Ako ni to ne želiš, kad si već potrošio novce za to slaganje, pa potroši onda još 100 eur i kupi monitor, pa ne košta milione.
Imaš sve opcije na stolu, a nekako mi se čini da kompliciraš-nepotrebno.

A ako je struja takav problem, ups opcija.
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.12.2023 8:57 (Samarzija).
16 godina
offline
Re: PC kućište kao komunikacijski ormar
ajimerej kaže...
Nw postoji mogućnost da to s laptopom odradiš?
Ako baš trebaš "monitor" pogledaj polovne. Ja sam nekad imao android tablet sa HDMI pa možda tako nešto, ali nisam ga nikad pokušao spojiti sa računalom pa ne znam dali je moguće.

E pa to je upravo ono što me zanima i što bi mi najviše odgovaralo, da po potrebi spojim laptop ili tablet na računalo i odradim što mi treba bez monitora. Vidim po YT da ima nekih mogućnosti ali videa su uglavnom postavljali nekakvi indijci ili kinezi, objašnjenja su na lošem engleskom i uglavnom kortiste neke no name aplikacije, pogotovo za tablet (mobitel). Zato i pitam ako je netko radio nešto slično da napiše svoje iskustvo da ne eksperimentiram previše. 

 

 

 

 

Starlink is Skynet!
16 godina
offline
Re: PC kućište kao komunikacijski ormar
Samarzija kaže...
Ne razumijem što znači da ako ostaneš bez struje si na početku?
Ako nemaš mogućnost u biosu napraviti da ti se sam uključuje nakon gubitka struje, onda je svejedno, imao monitor ili se spajao remote, moraš doći do tog ormara i uključiti ga pritiskom na dugme...

A što se tiče postavki, pa izvadi ga iz ormara, spoji na TV, podesi remote i vrati natrag. Ako ni to ne želiš, kad si već potrošio novce za to slaganje, pa potroši onda još 100 eur i kupi monitor, pa ne košta milione.
Imaš sve opcije na stolu, a nekako mi se čini da kompliciraš-nepotrebno.

A ako je struja takav problem, ups opcija.

Bit je u tome da iskoristim laptop ili tablet ili mobitel koje već imam da mi posluže kao ekran kad mi zatreba, ako je to izvedivo, a mislim da jest. Zato i pitam da li je netko nešto slično uspio i sa čime da mi skrati potragu, ne žicam nikoga pare nego iskustvo. Naravno da mogu kupiti monitor ili hdmi kabel od 20m ili dovesti firmu pa da mi instaliraju server ormar u kući, ali to nije poanta ove priče. 

Starlink is Skynet!
16 godina
offline
PC kućište kao komunikacijski ormar

Evo, ako koga zanima, uspio sam riješiti problem sa adapterom sa slike (25€). Sada se komp može spojiti na laptop, tablet ili mobitel uz korištenje nekog softwera za hvatanje videa (ja sam instalirao OBS studio, radi besplatno.) Output je max 1080p, što mi je dovoljno.

 

Nakon toga sam instalirao Anydesk, ali komp neće da šalje sliku ako na HDMI nije spojen ekran (ne znam da li je do matične ili do OS-a). Uglavnom, trenutno spojim mobitel preko ovog adaptera na komp samo da ploča detektira ekran, a komp podešavam sa laptopa preko Anydeska. Ima 5-6 dobrih programa za remote desktop ali svi se plaćaju osim spacedeska koji je besplatan ali malo bugovit, još ga isprobavam. Nisam koristio teamviewer odavno, ako netko zna može li se njega podesiti da radi 24/7 besplatno neka napiše.

Starlink is Skynet!
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: PC kućište kao komunikacijski ormar

Tight VNC je besplatan i nema problema da će ra razliku od teamviwera ili anydeska u jednom trenutku reći da ga treba platiti.

13 godina
offline
Re: PC kućište kao komunikacijski ormar
Adoon kaže...
unutra je od sve te opreme poprilično toplo + lampice na routeru i firewall-u neodoljivo privlače moje malce da prčkaju po opremi odlučio sam sve ubaciti u komunikacijski ormar pod ključem i dodati par ventilatora da sve drže na normalnoj temperaturi.

 Isključi te silne lampice, i onako je PC u ormaru, kaj će ti? A zanima me i koliko su ti ventilatori učinkoviti jer koliko vidim, tj koliko sam skužio: sve je ugurano u PC case koji je onda u zatvorenom ormaru. Gdje toplina odlazi? A gdje dolazi friški zrak?

 

 

Adoon kaže...

Evo, ako koga zanima, uspio sam riješiti problem sa adapterom sa slike (25€). Sada se komp može spojiti na laptop, tablet ili mobitel uz korištenje nekog softwera za hvatanje videa (ja sam instalirao OBS studio, radi besplatno.) Output je max 1080p, što mi je dovoljno.

 

Nakon toga sam instalirao Anydesk, ali komp neće da šalje sliku ako na HDMI nije spojen ekran (ne znam da li je do matične ili do OS-a). Uglavnom, trenutno spojim mobitel preko ovog adaptera na komp samo da ploča detektira ekran, a komp podešavam sa laptopa preko Anydeska. Ima 5-6 dobrih programa za remote desktop ali svi se plaćaju osim spacedeska koji je besplatan ali malo bugovit, još ga isprobavam. Nisam koristio teamviewer odavno, ako netko zna može li se njega podesiti da radi 24/7 besplatno neka napiše.

Ovo zvuči kompliciranije od toga da si imao neki stari 17'' monitor pri ruci pa po potrebi spojiš kad ti treba. A za 90% ostalih stvari koristiš remote access. Teamviewer se može namjestiti da se boota sa windozama i da je always on, sa fiksnim passwordom. Vrlo jednostavno i lako za korištenje.

16 godina
offline
Re: PC kućište kao komunikacijski ormar

Obzirom da su sve komponente u kućištu koje ima 3 ventilatora sve su komponente dobro ohlađene. Ormar ima veliku rupu na stražnjoj strani tako da ima dovod svježeg zraka. Topli zrak koji izlazi se skuplja pri vrhu ormara tako da je unutra toplo kao i prije ali sada je barem oprema na normalnoj temperaturi. Jbg, nije idealno ali je puno bolje nego što je bilo. Vidjet ću kada dođe toplije vrijeme kakvo će biti stanje unutra. Ako bude prevruće, mogu probiti ormar na vrhu i staviti jedan ventilator da izbacuje vrući zrak vani (ormar nije do stropa nego je 10-cm niži).

 

Razmišljao sam o monitoru ali 17'' mi ne stane na policu, preusko je. Taman stane 15'' ali nisam uspio naći ništa takve dimenzije niti na oglasima. Ovo mi je sad skroz ok sa ovim adapterom. Probat ću Teamviewer ili ovaj Tight VNC koji je kolega predložio.

Starlink is Skynet!
13 godina
offline
Re: PC kućište kao komunikacijski ormar
Adoon kaže...

Obzirom da su sve komponente u kućištu koje ima 3 ventilatora sve su komponente dobro ohlađene. Ormar ima veliku rupu na stražnjoj strani tako da ima dovod svježeg zraka. Topli zrak koji izlazi se skuplja pri vrhu ormara tako da je unutra toplo kao i prije ali sada je barem oprema na normalnoj temperaturi. Jbg, nije idealno ali je puno bolje nego što je bilo. Vidjet ću kada dođe toplije vrijeme kakvo će biti stanje unutra. Ako bude prevruće, mogu probiti ormar na vrhu i staviti jedan ventilator da izbacuje vrući zrak vani (ormar nije do stropa nego je 10-cm niži).

 

Razmišljao sam o monitoru ali 17'' mi ne stane na policu, preusko je. Taman stane 15'' ali nisam uspio naći ništa takve dimenzije niti na oglasima. Ovo mi je sad skroz ok sa ovim adapterom. Probat ću Teamviewer ili ovaj Tight VNC koji je kolega predložio.

 Možeš imati 50 ventilatora, poanta je da zrak mora strujati (topli van, hladni unutra). Ako cijelo vrijeme cirkuliraš isti zrak, koji se samo sve više zagrijava, nisi dobio ništa.

Monitor imaš pri ruci i spojiš po potrebi, kad teamviewer iz nekog razloga ne radi. Nemora stajati u ormaru.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice