Štednjak stigao bez utičnice-kako ga spojiti?

poruka: 45
|
čitano: 53.500
|
moderatori: pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Re: Štednjak stigao bez utičnice-kako ga spojiti?
formula1live kaže...

Kao prvo koliko nepismen moraš biti da ne razlikuješ utičnicu od utikača, ili da istu ne znaš spojiti, takve stvari se uče u osnovnoj školi, da 8 razred osnovne škole. A drugo zovi nekoga tko ima zvršenuusnovnuškolu pa da ti to spoji, nije znanstvena fanstastika, jer ćeš ti zapalilti stan

Otprilike ovoliko.

14 godina
offline
Re: Štednjak stigao bez utičnice-kako ga spojiti?
formula1live kaže...

Kao prvo koliko nepismen moraš biti da ne razlikuješ utičnicu od utikača, ili da istu ne znaš spojiti, takve stvari se uče u osnovnoj školi, da 8 razred osnovne škole. A drugo zovi nekoga tko ima zvršenu usnovnu školu pa da ti to spoji, nije znanstvena fanstastika, jer ćeš ti zapalilti stan

 Tocnije ucis u tehnickom crtanju i fizici mislim da je 6-7 razred osnovne btw cak prije 8 razreda. Evo malo SF-@.Mada je i ovo lako. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 22.4.2020 2:32 (dreadmoore).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Štednjak stigao bez utičnice-kako ga spojiti?
dreadmoore kaže...

 Tocnije ucis u tehnickom crtanju i fizici mislim da je 6-7 razred osnovne btw cak prije 8 razreda. Evo malo SF-@.Mada je i ovo lako. 

 Onome tko to radi i tko se time bavi stalno, pa je i učio to, jest lako. Onome tko je to jednom vidio na tehničkom, kojeg danas djeca rade preko pol ku**a jer lemilica i tlocrt, bokocrt i nacrt nikog ne zanimaju, nije.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
15 godina
odjavljen
offline
Re: Štednjak stigao bez utičnice-kako ga spojiti?
Jura iz druge galaksije kaže...

 A nitko da se sjeti i savjetuje da pogleda da li ima limitator. Rijetki su stavljali 3-fazni limitator, iako imaju od prije instalacija postavljenu za 3-faznu struju. Dakle, ako pored uklopnog sata i sata za mjerenje potrošnje el.energije imaš uređaj kao na slici 1 onda u stanu imaš monofaznu struju. A ako imaš kao na sl.2 onda u stanu imaš 3faznu struju.

 

Ako imaš monofaznu, onda je u trofaznoj utičnici na sve 3 žice ista faza.

Ajde da netko bar razmišlja tu.

 

Samo bih još dodao, ako je ovo boldano točno, onda spajanje kao da se radi o trofaznoj utičnici predstavlja požarnu opasnost (ako je svaka "faza" na svom osiguraču) jer struja kroz nulu može biti 3 put veća od dopuštene prije nego osigurač izbaci.

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
7 godina
offline
Re: Štednjak stigao bez utičnice-kako ga spojiti?

Zato mu svi i kažu da zove električara, on bude lako provjerio jesu li tri različite faze.

 

Kruha i igala...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Štednjak stigao bez utičnice-kako ga spojiti?

Istina, ali ljudi pokušavaju ušparati, još je zbog ovih mjera i potreba teže doći do majstora, pa je dobro istaknuti koje su sve komplikacije moguće i što sve treba provjeriti, pa da još jednom promisle.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
14 godina
offline
Štednjak stigao bez utičnice-kako ga spojiti?

Pa i njemu je lako provjeriti jel mu ima na tom zidu gdje je prije bila trofazna, jos uvjek kabel koji doveden ako sam kaze da je prije bila pa su stavili novu monofaznu.Sto treba uraditi ako vec nema instrumenta, vjerujem da ima negdje ispitivac ili ti ga brifer koji jos vec naziv ima.Prvo sto treba po obarati sve osigurace u stanu skinuti uticnicu opet provjeriti dali ima napona, "struje" na tom na zidu i pogledati dovodni kabel da li je 3 zilni u zidu ili 5 zilni.Kad to ustanovi onda ce znati na cemu je nije toliko mudro slovo i za te ti stvari uopce netreba skola.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Štednjak stigao bez utičnice-kako ga spojiti?

Ajde, molim te suzdrži se savjeta ako nisi siguran da ne rade štetu. Ako su sve tri faze brikane na jednu na brojilu ili na izlazu iz limitatora, tvojim testom će samo utvrditi da su na istom osiguraču. Svaka metoda koja ne uključuje mjerenje međufaznog napona* je jednako pouzdana kao i gatanje iz graha.

 

* mjerenje se može izvesti i priručnim metodama, ali to zahtjeva više znanja i mjera opreza nego je realno očekivati od osobe koja traži savjet na forumu.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
9 godina
neaktivan
offline
Re: Štednjak stigao bez utičnice-kako ga spojiti?

To što je možda petožilni kabel u zidu ne znači ništa. Možda je prije u stanovima bila trofazna struja pa su se stvari prepravljale kad su se stavljali limitatori i brojila nekad poslije pa su stanovi preraspoređeni na monofaznu. Možda je sad monofazna pa su dvije žice nule i dvije su jedna faza s petom za uzemljenje.

 

A nedaj Bože da je možda s trofazne napravljeno tri žice iste faze i samo jedna nula plus uzemljenje.

 

Prije se to radilo na svakakve načine, niti se nisu poštivale boje već se stavljalo ono šta se imalo, poslije se to onda prekrajalo, vukle su se nove utičnice pored i pitaj Boga šta se nije promijenilo. 

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.4.2020 14:24 (JozoBozo121).
14 godina
offline
Štednjak stigao bez utičnice-kako ga spojiti?

Pa evo suszdrzavam se koliki ste vi bauk u temi napravili ispade  znanstvena fantastika u pitanju.A dobro covjeku je stalo do 100-200kn da ne plati majstora.Pogotovo u vrijeme sad korone 

10 godina
offline
Štednjak stigao bez utičnice-kako ga spojiti?

Poz znam da je tema stara ali da ne otvaram sljedecu naime narucio sam ovaj štednjak i pise da ima prkiljucnu snagu 4.8Kw dali se to odnosi na plin i struju ili samo na struju trenutno imam neki končarov spojen na 1 fazu nemam trofaznu takoder za navedeni štednjak kupio novi kabel 3x2,5 16A pa me zanima dal ce sve raditi?

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.12.2023 18:50 (Iwan7SeVeN).
16 godina
offline
Re: Štednjak stigao bez utičnice-kako ga spojiti?
Iwan7SeVeN kaže...

Poz znam da je tema stara ali da ne otvaram sljedecu naime narucio sam ovaj štednjak i pise da ima prkiljucnu snagu 4.8Kw dali se to odnosi na plin i struju ili samo na struju trenutno imam neki končarov spojen na 1 fazu nemam trofaznu takoder za navedeni štednjak kupio novi kabel 3x2,5 16A pa me zanima dal ce sve raditi?

Vjerojatno se kao većina takvih štednjaka da spojiti i monofazno i trofazno, provjeri u uputstvima.

10 godina
offline
Re: Štednjak stigao bez utičnice-kako ga spojiti?
Old Iggy kaže...
Iwan7SeVeN kaže...

Poz znam da je tema stara ali da ne otvaram sljedecu naime narucio sam ovaj štednjak i pise da ima prkiljucnu snagu 4.8Kw dali se to odnosi na plin i struju ili samo na struju trenutno imam neki končarov spojen na 1 fazu nemam trofaznu takoder za navedeni štednjak kupio novi kabel 3x2,5 16A pa me zanima dal ce sve raditi?

Vjerojatno se kao većina takvih štednjaka da spojiti i monofazno i trofazno, provjeri u uputstvima.

 To da ali neznam sta znaci ta priključna snaga 4,8Kw dali toliko trosi kada radi pecnica ili je to jacina štednjaka kao kod recimo klime di ima snagu od 2.5Kw a trosi cca 700 wata?

16 godina
offline
Re: Štednjak stigao bez utičnice-kako ga spojiti?
Iwan7SeVeN kaže...
Old Iggy kaže...
Iwan7SeVeN kaže...

Poz znam da je tema stara ali da ne otvaram sljedecu naime narucio sam ovaj štednjak i pise da ima prkiljucnu snagu 4.8Kw dali se to odnosi na plin i struju ili samo na struju trenutno imam neki končarov spojen na 1 fazu nemam trofaznu takoder za navedeni štednjak kupio novi kabel 3x2,5 16A pa me zanima dal ce sve raditi?

Vjerojatno se kao većina takvih štednjaka da spojiti i monofazno i trofazno, provjeri u uputstvima.

 To da ali neznam sta znaci ta priključna snaga 4,8Kw dali toliko trosi kada radi pecnica ili je to jacina štednjaka kao kod recimo klime di ima snagu od 2.5Kw a trosi cca 700 wata?

Sad gledao. Tu imaš upute, vidi str. 21. To je vjerojatno snaga svih el. potrošača, dostupna kad je trofazno spajanje.

Nije to klima, kad troši troši. Klima ima drugačiju kalkulaciju.

Kad je monofazno onda obično ciklički pali grijače.

 

13 godina
offline
Re: Štednjak stigao bez utičnice-kako ga spojiti?
Iwan7SeVeN kaže...

Poz znam da je tema stara ali da ne otvaram sljedecu naime narucio sam ovaj štednjak i pise da ima prkiljucnu snagu 4.8Kw dali se to odnosi na plin i struju ili samo na struju trenutno imam neki končarov spojen na 1 fazu nemam trofaznu takoder za navedeni štednjak kupio novi kabel 3x2,5 16A pa me zanima dal ce sve raditi?

 Proizvođač preporučuje za 1f priključak kabel od 4mm2, međutim kolko vidim po podacima iz uputa, najveća moguća potrošnja mu je 3,3kW, na 2,5mm2 kabel možeš spojiti uređaj do 3,6 kW.

Old Iggy kaže...

Sad gledao. Tu imaš upute, vidi str. 21. To je vjerojatno snaga svih el. potrošača, dostupna kad je trofazno spajanje.


 

 Maksimalna snaga mu je dostupna bez obzira je li 1f ili 3f priključak.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice