Nadogradnja Firmware-a kod DVD snimača

poruka: 6
|
čitano: 9.591
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
protjeran
offline
Nadogradnja Firmware-a kod DVD snimača

Pozdrav svima na forumu. Ovo je jedan mali tutorijal koji će vam pojasniti kako nadograditi firmware kod DVD snimača. Bitno je napomenuti da autor ovog teksta i BUG ne odgovaraju za nikakvu nastalu štetu korištenjem ovog tutorijala.
Prvo, da pojasnimo što je to firmware?
Firmware je softver ugrađen u vaš DVD snimač. On dakle, upravlja svim naredbama, u njemu se nalazi popis podržanih medija za snimanje, te brzine snimanja itd...
Zašto nadograđujemo firmware:
Odgovor na ovo pitanje je vrlo jednostavan. Vjerujem da vam se nekoliko puta dogodilo da kupite pakovanje CD/DVD –ova, ubacite ih u snimač i snimač ne reagira. Dakle, nove verzije firmwarea se izdaju da bi podržale nove medije, a vrlo često donose ispravke bugova i sl.
1. Prepoznavanje snimača
Prvo, i osnovno moramo saznati ime proizvođača i model svog uređaja. To možemo na više načina: Pomoću Device Managera, pomoću programa Nero, a ponekad čak i piše naziv na ladici od uređaja. Ja vam preporučam da to učinite preko Device Managera. Dakle, desni klik na My Computer (Moje Računalo), zatim idemo na Properties (Svojstva), zatim Hardvare (Hardver), i na kraju Device Manager (Upravitelj uređaja).
Kada ste otvorili Device Manager, idite na karticu DVD/CD-ROM Drives.I tu vam piše naziv vašeg uređaja.
2. Skidanje nadogradnje:
Sada kad ste saznali ime uređaja, potrebno je otići na site vašeg proizvođača. Ja ću ovdje samo spomenuti najvažnije proizvođače, a ukoliko vaš proizvođač nije ovdje, lako ćete to pronaći. Koristite google.


Pioneer
LG
Samsung
NEC

 

3. Instaliranje novog firmware-a
Nakon što ste skinuli nadogradnju, ona se obično nalazi u .rar ili u .zip obliku. Potrebno je napravite extract (raspakiraj) arhive. Nakon što ste to napravili, pogasite u sitem tray-u sve programčiće, antiviruse, firewallove itd.. To je vrlo važno baš zato što vam se usred nadogradnju može dogoditi da iskoči neki firewall s pitanjem, i nadogradnja će se zamrznuti, i moći ćete samo restartirati računalo. Ukoliko vam se nadogradnja zamrzne, ili javi grešku, može te se polako oprostiti sa svojim uređajem. Prije nadogradnje obavezno izvadite CD/DVD iz uređaja. Nakon što ste pogasili sve programe, otvorite datoteku s nastavkom exe. Program će provjeriti stanje uređaja, te nakon što mu dozvolite početi nadogradnju. Nadogradnja traje oko 1min, a vi se pobrinite da vam u tom vremenu ne dođe do gubitka električne energije, jer ako dođe u rukama vam ostaju neispravan uređaj. Zato prije nadogradnje poželjno je računalo spojiti na UPS. 
Nakon što nadogradnja završi, potrebno je obaviti restart. Ukoliko ga vam program sam ne ponudi (kao što je slučaj s Pioneerovim uređajima) napravite sami restart. Nakon restarta, windowsi će prepoznati novi firmware, te će instalirati novi driver za uređaj.

To bi bilo to, zvuči jednostavno, ali pazite ukoliko vam se dogodi nestanak električne struje, ili se program zamrzne, često se zna dogodoti da vam nakon toga uređaj više ne radi.
Nadam se da je bilo od koristi.

Molim moderatora da se ova tema izdvoji. Hvala.
Pozdravlja vas updatea željan!

Intel Celeron D331 2,66Ghz, 2GB DDR2-800Mhz RAM, nVIDIA GeForce 8400GS 256MB, Hitachi 80GB HDD, MBO MSI P4M900M2-L
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.1.2009 10:17 (UPDaTEa ŽeljaN).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Nadogradnja Firmware-a kod DVD snimača

Samo da možda malo nadopunim, jedna od najboljih stranica za FW velikog broja dvd pržilica: http://www.cdrinfo.com/Sections/Firmware/Home.aspx

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.1.2009 13:20 (Ico2005).
15 godina
protjeran
offline
RE: Nadogradnja Firmware-a kod DVD snimača
Ico2005 kaže...

Samo da možda malo nadopunim, jedna od najboljih stranica za FW velikog broja dvd pržilica: http://www.cdrinfo.com/Sections/Firmware/Home.aspx

  Ma pusti to, najbolje i najsigurnije je skidati sa službenih stranica.
Intel Celeron D331 2,66Ghz, 2GB DDR2-800Mhz RAM, nVIDIA GeForce 8400GS 256MB, Hitachi 80GB HDD, MBO MSI P4M900M2-L
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.1.2009 14:09 (UPDaTEa ŽeljaN).
13 godina
neaktivan
offline
Nadogradnja Firmware-a kod DVD snimača

Problem imam veliki, 

moja pržilica je THOSHIBA DVD-ROM SD-R5002

i trebao bi novi Firmware a gdje god tražim nema

ako može da mi neko da link, bio bi zahvalan.

Ustvari neznam ni kao pronaći...

My
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Nadogradnja Firmware-a kod DVD snimača
djovan kaže...

Problem imam veliki, 

moja pržilica je THOSHIBA DVD-ROM SD-R5002

i trebao bi novi Firmware a gdje god tražim nema

ako može da mi neko da link, bio bi zahvalan.

Ustvari neznam ni kao pronaći...

..trebalo bi biti to to... http://esupport.sony.com/US/perl/swu-download.pl?mdl=PCVRS320&upd_id=1479&os_id=7

Poruka je uređivana zadnji put pon 7.5.2012 16:59 (lion002).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Nadogradnja Firmware-a kod DVD snimača

 

Napise mi:

This update is not intended for use with your computer model.

a lijepo mi pise i da je : THOSHIBA DVD-ROM SD-R5002

 

 

??

My
Poruka je uređivana zadnji put pon 7.5.2012 17:31 (djovan).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice