Windowsi 10 sve više ispred Windowsa 7

poruka: 92
|
čitano: 32.486
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Windowsi 10 sve više ispred Windowsa 7".
15 godina
offline
Re: Windowsi 10 sve više ispred Windowsa 7
Zechina kaže...

..
Ukratko, ovo sa tantijemima na linux/android je sporedna stvar. ..

 - što reč.. promašaj :) .. hint, zarada je primarna stvar u bizu, sve ostalo je manje važno.

.. u usporedbi s tim, vidi naslov teme.. pišao bi od smijeha, 'branim' MS ili win10.. a meni je to sve 'isto'. Samo trošim papir i olovku (font..) tipkajući. Za to vrijeme, vlada legalizira uber, voda teče slavonskim bodom, rusi grade nuklearku turcima.. kiša oće-neće.. važni smo ko zamah leptirovih krila a pišemo tu ko neki koji na to mogu utjecati. Pa i na ukuse-izbore ili mišljenja (nevažno pogrešna ili točna) drugih..

 

Canonical desetljeće pokušava ono to MS zarađuje od linuxa, .. ne može. Pitaj ga jel mu to sporedno, ja onak naivno mislim da nije.. :)) da je meni, ovak i meni nek bude sporedno ko tebi.. može! :))

 

Soft = znanje, morao bi kao znanje biti slobodan.. morao bi biti FOSS, Stallman.. ali vidi RL, nije. Patenti&licence vladaju, zarada. Ovcama je samo izbor boje ajfona ili nekog drugog devicesa, platiti. Pogotovo me tad 'zabrinjava' moguć free-win, bit će skuplje nego sad... a izbora se baš neće imati.

 

edit: .. kako će..?

-lako, lakše nego neka treća firma ili trgovina, jer ima 'poluge'.. licence-osnovu..

pa tako već adobe prodaje photoshop (cc).. i kao btw, već desetljećima naplaćuje svaki postscript logo-dirver na printeru mada ne proizvodi printere, ..  i tako će MS npr od directxa ili word.docxa imati prihod.. pri tome je sporedno zarađuje li na mp3 kodeku, smp protokolu, flashu, javi, jewelcase-philips CDu ili nekom trećem patentu-licenci.. porez. To MS i veliki imaju, obični nemaju. Zato btw (pametno) Canonical nema ništa 3rd partya u installu, nego to korisnik mora sam (dok mint ima..).. pa i npr MSov font. Juzer bi želio imati sve outofbox, no tad bi netko rekao canonicalu, daj pinku.. ne zanima ga što on ne prodaje-ne zarađuje.. jer sve je biz (i dozvola vlasnika). Licence treba ukinuti.. no to je za sad nemoguće. Tad nemaš druge nego njurgati i prihvatiti stanje.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 5.4.2018 17:27 (ihush).
6 godina
protjeran
offline
Windowsi 10 sve više ispred Windowsa 7

Mene samo interesira zašto ti Rusi ne proizvedu već jednom nekakav funkcionalni računalni OS pa da zapapre ćevape ovim "glupim" Amerima (fraza koju često čitam na ovom forumu..) 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Windowsi 10 sve više ispred Windowsa 7
ihush kaže... 

edit: .. kako će..?

-lako, lakše nego neka treća firma ili trgovina, jer ima 'poluge'.. licence-osnovu..

...

Licence treba ukinuti.. no to je za sad nemoguće. Tad nemaš druge nego njurgati i prihvatiti stanje.

 Licence i patenti nisu vječni, a kad usporavaju / monopoliziraju tržište, vlast ih pukne po glavi (IE@Win, npr), ili se "stvori" alternativa (FOSS ili full proprietary/komercijalna) - po stvarnom zakonu ponude i potražnje.
To da se ništa ne može promijeniti je simulakrum, samoblokada. Uspostaviti pak relaciju između treptaja leptira i uragana u Redmondu je pak nešto sasvim drugo, ne bih o tome.
Znaš kako se Ballmer smijao iPhoneu; što misliš kako je tek reagirao na spominjanje pizdeka Torvaldsa u ozbiljnom biznis kontekstu? No kasnije je sasvim ozbiljno vrištao o "komunističkom virusu koji će uništiti svijet" (ili tako nekako). Hitler ga se ne bi se posramio (kao vožd nacional-socijalističke partije). Danas je pak MS platinum member of Linux Foundation.


FOSS koncept (kao biznis, ali ne samo biznis) ti ja gledam ovako: "Na mene si se namjerio? Pa ajd taj svoj nasilni koncept primjeni na jačeg od sebe - ostatku čovječanstva".

Pri tom ne mislim na Stallmana / Torvaldsa već na Marc Andreessena, iza Mosaic/Netscape/Mozille i "Browser ratove". Ako pogledaš početnu i krajnju točku, možeš generalizirati da je kroz uloženo/dobiveno MS taj rat izgubio. Danas je taj front prebačen na Chrome (Chromium-foss!) / Edge. Ne samo to, već je IE bio uteg koji je rušio čitav imperij. No, Mozilla i dalje postoji, kao bitan faktor: zahebala je npr NaCl (native client) Googleov koncept samo tako i nezaobilazni su za budući WA standard (WebAssembly).

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.4.2018 18:17 (Zechina).
8 godina
offline
Re: Windowsi 10 sve više ispred Windowsa 7

@ihush

 

već više puta ponavljaš loše primjere u vezi licenci/patenata (makar legalni sustav reketa i dalje postoji, ali nije konstanta).


POSTSCRIPT:

Imaš GhostScript već 30 godina, natjerao je Adobe na minimal fee/besplatno/utrnuće (ovisno o primjeni).

implementacije:

printer driver (RIP): minimalna licenca. Ovo je jedino gdje još Adobe (donekle) ima proprietary licencu, ali:

imaš paralelno GhostScript (slobodni), komercijalne kompatibilne klonove: GhostScript, IPS PS3 derivate (HP/Cannon), TrueImage (Microsoft), Brotherscript (Brother), KPDL (Kyocera), Jaws, Harlequin, OakPage, Page Styler, Turbo PS, PDL, ... ništa od tog ne daje pinku Adobetu. Btw, većina danas standardno nudi podršku za OSX, ali i Linux.

 

PDF: je otvoreni ISO standard već 10 godina. Bio je proprietary. 3D proprietary fore (slično kao i Paint 3D) su jalov pokušaj trpanja željeza u drvo.

Anyone may create applications that can read and write PDF files without having to pay royalties to Adobe Systems; Adobe holds patents to PDF, but licenses them for royalty-freeuse in developing software complying with its PDF specification.

fontovi: Type1/TTF - (proprietary closed license) abandoned. OTF je današnji novi standard: ISO standard, otvoren. Nadogradnja: WOFF (Webfonts), otvoreni standard. MS je i ovdje pokušao (još pokušava?) nametnuti svoje drveno željezo - Embedded OpenType (EOT) standard.

 

vektor grafika itd: eps - ovdje još postoji "atavizam", ali svg je sadašnjost/budućnost. Vidi Gravit (free), Affinity (komercijalno) - koji doslovce ubija Adobe Illustrator. Naravno, tu su i, danas već standardni, Libre Office Draw, Inkscape kao i mnogi drugi. Nema ozbiljne vector aplikacije koja ne podržava svg (uključujući Adobe Illustrator).

 

Za MP3, Flash nema smisla pisati- to više nije naplativo (istekla licenca ili zastarjelo). Danas je bitka oko npr standarada video kompresije, dijelova HTML5 itd ali sve to više-manje ide prema otvorenom standardu.

14 godina
offline
Windowsi 10 sve više ispred Windowsa 7

Kako vam nije mrsko o ovako glupoj temi uopće razmišljati a kamo li pisati ovako duge postove?!

Moj PC  
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Windowsi 10 sve više ispred Windowsa 7

To ti je ono oko za oko, zub za zub ;)
Kad ti se već danima nameće tema, onda odgovori iz svih oružja. Sumnjam da je to bio cilj, čija god da je prvotno bila ideja nametanja ove gluparije. 

7 godina
offline
Re: Windowsi 10 sve više ispred Windowsa 7

@marko

Imas nezgodan obicaj da neodgovoris na pitanja koja te se pitalo i jos usput ti postavis hrpu novih pitanja i zahtjeva . 😊

Nijedna statistika nije 101% tocna, no ja sam te trazio objasnjenje kriterija relevantnosti a ne brojnosti izvora. Ako na sto portala procitas da je elvis živ, to daje neku relevantnost toj vijesti ?

O kojim ti to ljutim profesionalcima pricas koji nemogu otići sa win platforme zbog ovisnosti o softveru ? Jesi bio kad u nekoj većoj industriji ( ljevaonica, brodogradnja, autoindustrija, oruzje... ) ?? Pa takve firme plate izradu softvera tocno za njihove potrebe i pritom im se fućka za os.... Ako govoris o amaterima, ubuntu im je tata i mama....

Informatika nije ni pocetak ni kraj svemira. Znas li ijednog suca, politicara, doktora, generala, bogatasa, koji svoju djecu gura u tom smjeru ? Znas li ikoga tko se obogatio zahvaljujući tome kaj je vrsni programer ili sistem administrator ? Gates i sl su se obigatili jer su imali poslovni nos, malo sreće, i u pravo vrijeme su povukli pravi potez, a ti isti ljudi bi se vjerojatno obogatili i da su švercali auto dijelove ili viagru... Hoću ti reći da i u ostalim industrijama leze milijarde i nikakav im nije problem pljunuti par miliona da im se napise soft tocno za njihove potrebe. Nemoj previse vjerovati ovima kaj su otisli van konobariti i tipkati kod 😊 . Jadna ta tvrtka i taj profić ako ovisi o nekom monopolisti... Nikad neznas kaj zivot nosi...

Znam za godine jer si se pohvalio kada si imao 19 god, a btw nisi niti na to pitanje odgovorio ( kakvu si ti to mogao kvalitetnu analizu sedmice napraviti u svojoj dvanaestoj godini života... ? )

Za antivirus sam promijenio vise puta misljenje, i opet ću jer nicim nisam vezan ni uz jedan. Jedno vrijeme mi se comodo cinio odlican izbor, pa mi je onda eset bio super par godina , mse mi je bio los, a defender na win10 mi se pokazao odlican. Ako sutra vidim da to nije tako, u milisekundi promjenim stav sukladno novim okolnostima bez potrebe da ih fanaticno branim jer su mi dojucer bili dobri. Znaci nisam vjeran brendu ili tvrtci nego trenutnoj kvaliteti ili odnosu ulozeno dobiveno... Do prije par godina sam bio zestoki kriticar kde ver4, a ver 5 ( plasma ) je pogodila u srz moga misljenja o tome kako bi jedan moderni os trebao izgledati a prateće apk prate to funkcionalnoscu....

I tak...uglavnom ćaskamo, tako da ni bed kaj god ko od nas izvalio... Bugu se potkralo to da je u par dana objavio dva clanka u kojima se iznose posve razliciti brojevi o win10 i sedmici, tako da uopće nema smisla da polemiziramo o nekom ozbiljnom novinarstvu, ili razini bilo kojeg kriterija. Svi smo mi tu radi foruma a ne clanaka. Neko treba savjet, pomoć, netko nudi savjet, netko krati vrijeme.....a pankerice same piju u parku dok ti tu meni kontriraš.....hehheeee ( bas mi veceras dve kukale kak dodju u birc u zelji za malo akcije i onda nalete na flajpane njihove generacije koji nemreju oka dići sa smartfona, i samo prek fejsa ofiraju a nemaju muda za rit ih šlopiti uživo.... )

😊











13 godina
offline
Re: Windowsi 10 sve više ispred Windowsa 7
bunker kaže...
Imas nezgodan obicaj da neodgovoris na pitanja koja te se pitalo i jos usput ti postavis hrpu novih pitanja i zahtjeva . 😊

Pa isto je kod tebe. Ni ti meni u potpunosti nisi odgovorio na neka pitanja, a nisi ni forumašu Zechina.

bunker kaže...
Nijedna statistika nije 101% tocna, no ja sam te trazio objasnjenje kriterija relevantnosti a ne brojnosti izvora. Ako na sto portala procitas da je elvis živ, to daje neku relevantnost toj vijesti ? 

Nisam rekao da statistika mora biti točna u broj, već da bi se statistike trebale poklapati. Možda - možda da, možda ne.

bunker kaže...
O kojim ti to ljutim profesionalcima pricas koji nemogu otići sa win platforme zbog ovisnosti o softveru ? Jesi bio kad u nekoj većoj industriji ( ljevaonica, brodogradnja, autoindustrija, oruzje... ) ?? Pa takve firme plate izradu softvera tocno za njihove potrebe i pritom im se fućka za os.... Ako govoris o amaterima, ubuntu im je tata i mama.... 
Informatika nije ni pocetak ni kraj svemira. Znas li ijednog suca, politicara, doktora, generala, bogatasa, koji svoju djecu gura u tom smjeru ? Znas li ikoga tko se obogatio zahvaljujući tome kaj je vrsni programer ili sistem administrator ? Gates i sl su se obigatili jer su imali poslovni nos, malo sreće, i u pravo vrijeme su povukli pravi potez, a ti isti ljudi bi se vjerojatno obogatili i da su švercali auto dijelove ili viagru... Hoću ti reći da i u ostalim industrijama leze milijarde i nikakav im nije problem pljunuti par miliona da im se napise soft tocno za njihove potrebe. Nemoj previse vjerovati ovima kaj su otisli van konobariti i tipkati kod 😊 . Jadna ta tvrtka i taj profić ako ovisi o nekom monopolisti... Nikad neznas kaj zivot nosi...

Uzmi za primjer male firme koje nisu u stanju dati ogroman broj para za jedan programčić. Uostalom, pogledaj malo gaming industriju, što od igara realno možeš igrati na Linux-u (bez Wine-a)? Ništa. Ima takvih primjera brdo.

Velike kompanije koje zarađuju milijune si mogu platiti izradu softvera, a manje kompanije ne ili jedva.

bunker kaže...
Znam za godine jer si se pohvalio kada si imao 19 god, a btw nisi niti na to pitanje odgovorio ( kakvu si ti to mogao kvalitetnu analizu sedmice napraviti u svojoj dvanaestoj godini života... ? )

Ja se ne sjećam da sam se igdje pohvalio kako imam 19. godina.

bunker kaže...
Za antivirus sam promijenio vise puta misljenje, i opet ću jer nicim nisam vezan ni uz jedan. Jedno vrijeme mi se comodo cinio odlican izbor, pa mi je onda eset bio super par godina , mse mi je bio los, a defender na win10 mi se pokazao odlican. Ako sutra vidim da to nije tako, u milisekundi promjenim stav sukladno novim okolnostima bez potrebe da ih fanaticno branim jer su mi dojucer bili dobri. Znaci nisam vjeran brendu ili tvrtci nego trenutnoj kvaliteti ili odnosu ulozeno dobiveno... Do prije par godina sam bio zestoki kriticar kde ver4, a ver 5 ( plasma ) je pogodila u srz moga misljenja o tome kako bi jedan moderni os trebao izgledati a prateće apk prate to funkcionalnoscu.... 

I dalje no proof da je Windows Defender najbolji. Vidjeli smo prekjučer kako je najbolji. 

15 godina
offline
Re: Windowsi 10 sve više ispred Windowsa 7
Marko :D kaže...
..

I dalje no proof da je Windows Defender najbolji. Vidjeli smo prekjučer kako je najbolji. 

 -primijeni isti kriterij na ostatak.. npr CC ili kako tumačiti izbacivanje kasperskyja.. i neki soft ne mora biti najbolji, dovoljno dobar.. a sigurnosti nema, šuplje je kako god okreneš.

.. ili, zaboravi na bunkera i statistike.. koristi što ti odgovara. OS, AV.. i ostatak bloata-smeća (jednako je šuplje pa i dio juzera koji žive bez antivirusa preživljavaju jednako kao oni koji se ne cijepe..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
protjeran
offline
Windowsi 10 sve više ispred Windowsa 7

Sjećam se jednoga članka iz konkurentnog časopisa neke 2003/2004 godine gdje je pokojni Barney opisivao surfanje s Guest računom bez vatrozida i antivirusa te kako se ne može ništa prikačiti na Windowse jer nema za što. (sigurnost je procijenjena na nekih 95%)

Objasnio je kako se dotjera taj račun ali sam zaboravio taj način.

To je bila uputa za tadašnji Xp a ne znam kako bi to danas funkcioniralo pa ako netko zna nešto više o tome bilo bi lijepo kad bi objasnili.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Windowsi 10 sve više ispred Windowsa 7
Marko :D kaže...
Pa isto je kod tebe. Ni ti meni u potpunosti nisi odgovorio na neka pitanja, a nisi ni forumašu Zechina.

 

I to sam isto već par puta objasnio : pa valjda bi nekakva kultura i bonton nalagali da ako sam ja prvi postavio neko pitanje da bi red bio da ti odgovoriš a tek onda da ti postaviš pitanje  pa da ja odgovorim. Ovako kad ja postavim pitanje a ti neodgovoriš i još pritom izneseš niz svojih pitanja i zahtjeva , jednostavno nebum odgovorio ako se nebumo držali bontona..

 

Zechina je naš stari drug i kompanjon, no ponekad možda bude iznerviran nekom netaktičnom riječju ili rečenicom pa u afektu plane , a ja ću mu već odgovoriti kada se strasti primire jer bu tada i on lakše prihvatio neki moj ili bilo čiji argument, popraćeno naravno odgovarajućim slikama ekrana i sve kaj ide uz to... Ja znam da mu se nije svidjelo jer sam rekao da je fanboy no vjerujem da predpostavlja da sam to učinio jer on nepropušta prilika da se negativno istrese po microsoftu bez obzira na okolnosti. U jednoj drugoj temi sam mu rekao da bih ja bio vrlo sretan da hrvatska ima bar jedno deset microsofta jer bi onda sukladno malom broju stanovnika naše države svi hrvati bili direktori svemira.... Tako da nesekiraj se ti za odnos mene i zecine jer i on vrlo dobro prati i povezuje kaj smo si i gdje rekli te često vrlo kvalitetno i argumentirano reagira , ali kako rekoh tu i tamo ga ponese neki žar pa ispadne kak ispadne...

 

Marko :D kaže...

Uzmi za primjer male firme koje nisu u stanju dati ogroman broj para za jedan programčić. Uostalom, pogledaj malo gaming industriju, što od igara realno možeš igrati na Linux-u (bez Wine-a)? Ništa. Ima takvih primjera brdo.

Velike kompanije koje zarađuju milijune si mogu platiti izradu softvera, a manje kompanije ne ili jedva.

 

 

Gle, svemir je nemilosrdan, politika je nemilosrdna, biznis je nemilosrdan, narkoman sa nožem u mračnoj ulici je nemilosrdan , .... Kaj ću ja tim malim firmama ako su se uhvatile kolača kojeg nemreju progutati. Ili nek mjenjaju core biznis ili neka pređu kod nekog tko je osigurao sve uvjete za normalan rad. I ja sam mali , i zato se neguram u job koji bi podrazumijevao održavanje IT infrastrukture nekog giganta ala hrvatskitelekom  već se držim malih firmica i obrta ala doktori, odvjetnici, automehaničari, soboslikari... U mom mikrosvemiru mi je dosta onih mojih par stikića a raznim alatima i softverima , plus kaj imam uvjek u džepu i orgigi leatherman ( sa onim kompletom bitova koji sadrži sve verzije šrafcigera, pila, noževa, torxa, imbusa..) i stari moj posve sam neovisan i o microsoftu i ubuntu i pevecu i bauhausu i agrokoru i  bilo kome....

 

Marko :D kaže...

Ja se ne sjećam da sam se igdje pohvalio kako imam 19. godina.

 

 

Sjećam se ja, i to je bilo tak unazad  godinu do dve ugrubo, no neda mi se sad to tražiti , a možda si ti to već i našao pa izbrisao li editirao pa onda i nebum nikaj našao...

 

Marko :D kaže...

I dalje no proof da je Windows Defender najbolji. Vidjeli smo prekjučer kako je najbolji. 

 

 

Pa nema najboljeg , postoji samo ono kaj trenutno u datim okolnostima najbolje pokriva moje, tvoje ili bilo čije potrebe. Logično da je defender najkompatibilniji sa samim windows operativnim sistemom , i ako u ovih par godina na prste jedne ruke mogu nabrojiti zaraze na pedesetak račanula ( i uvjek je tu bio kriv neoprezni korisnik ) onda čemu da tražim dalje. 

 

Ja kužim da je ovaj forum okupljalište osoba koje u najvećem broju su poslovno ili hobistički vezani uz računala i sve kaj ide uz to, no valjda sve te osobe kuže da informatika nije sama sebi smisao već da je samo prateća i uslužna grana ostalim granama ljudskog postojanja i industrije. Iz aviona je vidljivo da  ovdje postoji nekakva jezgra forumaša koji po cjele dane i noći non stop nešto istražuju po svom sistemu, modificiraju, optimiziraju, osiguravaju, zaštićuju,.... no oni kojima računalo služi za ono čemu je i namijenjeno imaju daleko daleko manje glavobolje od ovih "istraživača". Ima doktor računalo? ima sudac pred sebom računalo ? ima novinar pred sebom računalo ? ima prodavač u pekari pred sebom računalo ?  ima tato majstor pred sebom računalo ?  Ima, i oni i milioni drugih struka imaju i koriste to računalo ( i sl devices ) samo kao pomoćno sredstvo u svom osnovnom radu koje veze nema sa windowsima, linuxom, ccleanerom, avastom i većina tih ljudi niti nezna za te pojmove niti ih zanimaju jer čist fino žive i zarađuju i bez tih znanja.....  Naravno da it segment žestoko napreduje, naravno da svojim progresom donosi boljitak i u druge grane industrije , no to nemjenja činjenicu da je cjeli taj segment samo alat i podrška za neku drugu industriju ....  Kaj bi rađe imal pri sebi ak preživiš pad aviona tam negde u amazoni , laptop, smartphon, ili dobru sjekiru ??

 

 

Marko :D kaže...
 Uostalom, pogledaj malo gaming industriju, što od igara realno možeš igrati na Linux-u (bez Wine-a)? Ništa. Ima takvih primjera brdo.

 

 

Jel playstation najraširenija gaming platforma ? Jel ona na linuxu?  Osim toga , ti si krenuo sa spikom da postoje osobe koje su zbog svoje ovisnosti o nekom softveru prisiljene biti vezane uz windowse . Kome je do striktno samo do igre prije bu se odlučio za konzolu nego kaj bu se patio sa winsima, instalacijama, nadogradnjama igri, potrebnim verzijama netframea directx i sve ostalo kaj te može tu dočekati... Igrače nikako nemogu smatrati nekim profićima koji su zbog ovisnosti o svom poslovnom softveru vezani uz windowse.... A i zahvaljujući plejki je linux najraširenija gaming platforma...kolko god to tebi ili nekome čudno zvučalo...

 

 

Marko :D kaže...

 

 

 I tako, druže moj,,,, naćakulasmo se mi, ali valja nešto ići danas i odraditi.....

 

15 godina
offline
Re: Windowsi 10 sve više ispred Windowsa 7
Anđeo bez falinge kaže...

. ali sam zaboravio taj način.

.

 -to je lako.. isključiš sve i ne staviš npr javu, flash, ne otvaraš dokumente (macro-doc.. ili pdf..) generalno isključiš svu automatiku u paranoji može i asocijacije (extenzije) filea koji .. i imaš neupotrebljiv PC. Npr da se ne playa automatski neki video na stranici, tad imaš poluupotrebljiv browser.. danas je sve isto, browser-multimedija.. igre, isti resursi npr pristup VGA-GPU.. danas ista stvar..? desetljeće i po .. ima razlike na netu, sadržaj. PC-OS-soft.. služi tome, prikazu-obradi sadržaja, +komocija=automatika i tad imaš probleme, karikirano, DOS tih problema nema. (sarkazam za neupućene, dok linux/*nix pita kod pokretanja filea, otvori-izvrši.. jer sve je to samo file.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Windowsi 10 sve više ispred Windowsa 7

@bunker

Kada već pričate o softwerima... A što sa masu specijaliziranih softwera koji rade samo na windozama? Tipa AutoCAD, ArchiCAD, 3DMax,...itd

Bi li po tebi svi inzenjeri trebali imati novaca da plate pisanje vlastitog softwera?

7 godina
offline
Re: Windowsi 10 sve više ispred Windowsa 7

@neuk

Ako sam tokar, i dodjem raditi u brodogradiliste, onda bu mi brodogradiliste dalo cnc ili glodalicu a nebum ju ja donio od kuće.

Susjed mi je profi vozač kamiona, i di god je dosao raditi dobio je kamiončinu od tvrtke a nije od kuće docukao actrosa vrednog milion kuna.

Ako sam ing gradjevine ili arhitekt, onda bu mi poslodavac osigurao i hardver i softver za rad.

Ako sam mali, pocetnik, bez para, onda bum ili krenuo sa polovnim kombijem ili bum se zaposlio u tvrtci koja će mi osigurati potrebna sredstva za rad.

Postoje startupi, postoje drzavne olaksice i subvencije, poticaji, 55 000 kn za samozaposljavanje.....itd itd itd.... Samo te informacije neskoče u popupu pri igranju callofdutija, nego treba malo i medju raju na pivo pa da cujes kaj pricaju knjigovodje, porezni savjetnici, uspjesni obrtnici.... Znam hrpu uspjesnih gospodarstvenika i svima njima je cjena alata ( softver je alat ) je najmanje bitna ako taj djelatnik na tom softveru donosi dobit gazdi a time i sebi plaću....
15 godina
offline
Re: Windowsi 10 sve više ispred Windowsa 7

-proizvođač radi za platformu na kojoj zarađuje, može i na više, na andoridu.. ako želi. Obje strane su ravnopravne, potrošač-proizvođač i tržište kao samoregulator. Potrošač 'troši' tamo gdje postoji nešto za trošiti, proizvođač proizvodi upravo za to 'mjesto'.. platformu, os.. da je neki drugi os dominantan, proizvodili bi za njega (navedene firme su primarno win-ms povezane, do sad..) kao što to rade sasvim druge firme za sasvim druge platforme i ne zanima ih win. (ni sam MS više ne cilja na win ..).

-sav navedeni soft, npr acadov (a nisi baš ni naveo nešto više.. osim varijacija) može biti za bilo koju platformu, čak je velika šansa da ga npr kompajliraju gccom na linux strojčiću.. Adobe-Photoshop je izvorno bio na macu-OSXu.. a OSX je bsd-linux/*nix.. pa su se šiftali na win, tako bi i na neku treću platformu ako im je to u interesu. Zato danas svi rade za andorid (naravno, ne taj tip appsa, jer to nije za mobać-tablet kao tetris..) dok konzole, pleyka je sonyjev bsd... opet *nix/linux klon. Win je samo 'nama' recimo primarna platforma, u USA je mac 30%.. itd. Tetris, google-maps, word.. imaš na svima, problem napraviti? pisofkejk..

 

edit: + disklejmer.. pod dominantan OS, za pc-desktop, za domestikus juzere, naše male urede-trgovce.. tu win dominira desetljećima s +90%.. na drugim platformama/namjenama tako dominira linux.. itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.4.2018 15:36 (ihush).
7 godina
offline
Re: Windowsi 10 sve više ispred Windowsa 7
@bunker
Ode ti na "Markove konake"... Postavio sam ti pitanje jer sam malo pratio raspravu između tebe i korisnika Marka pa sam vidio da on kaže da Windows ima monopol, a ti i neki drugi korisnici ste uhvatili pitati a što mora imati Windows, moze npr. neki Linux.
Ja osobno volim ideju Linuxa, ali moram priznati isto tako da su Linuxi totalno besmisleni nekom prosječnom inženjeru (ili nekoj drugoj struci) ako je sav alat koji mu služi da zaradi za "kruh svoj svagdašnji" pisan isključivo za Windowse ili OsX...
Pretpostavljam da znas koliko ima inzinjera koji se sluze tim visoko sofisticiranim alatima... E pa oni su svi primorani (voljeli/ne voljeli) koristiti Windowse...
E u tome je mali problem, sto su se i proizvodjaci hardvera i drajvera, a i softwera jednostavno prilahodili Windowsu, i to je neki zacarani krug.
Tesko je širiti horizonte, kada ti naspram Windowsa nude "sakate" Linuxe...
7 godina
offline
Re: Windowsi 10 sve više ispred Windowsa 7
@ihush
Prijatelju, vidim da imas jako veliko polje znanja na području IT sektora, ali brate mili tok misli (napisanih) ti je jako teško pratiti. De molim te pokusaj malo to pojednostaviti radi nas koji ne možemo sve te fraze i kratice pohvatati. (nije nikakvo patroniziranje nego molba i prijateljski savjet)

A što se tiče AutoCAD-a i pstalih proizvoda AutoDeska, neznam kakve veze imaju verzije kada doslovno nijedna ne radi na Linuxu?
Ja razumijem da se proizvođači vode logikom tržišta, ali mi nije isto jasno zašto npr: Proizvođači hardvera i drajvera nisu pisali drajvere na nivou BIOS-a UEFI-ja (mozda sam sad ispao glup?) tako da sav hardver bude podrzan na jednoj nizoj razini, bez obzira koji operativni sustav nabacio
7 godina
offline
Re: Windowsi 10 sve više ispred Windowsa 7

@neuk

Meni linux cak ponekad donese i vise para nego win.

U ozbiljnom biznisu je cjena alata nesto podrazumijevano i čim je alat kvalitetniji time će biti i skuplji.

Uhvatio si se cad alata pa da onda to ovako kazemo : Kao mladi arhitekta zaposlices se u nekom vecem uredu gdje ćes zaduziti racunalo sa svim potrebnim softverima. Ako si s druge strane medalje, pa si ti taj koji ima svoju arhitektonsku tvrtku sa par desetaka uposlenika, onda na hardver i softver gledas isto kao i na sav ostali inventar u tvojoj tvrtci ( cjena prostora, namještaja, vozila, bruto plaći, poreza, knjigovodstva, struje, vode, plina, police osiguranja, zamp, rtv pretplata, tu i tam neka kazna....) .

Cjena tog softvera i op sistema je samo djelić ukupnih troskova. A zamisli u gradjevinskoj tvrtci usporedbu cjena autocada naspram cjene desetak bagera, buldozera, tegljača, kranova, viljuskara.... Godisnja cjena windowsa i cada je na razini cjene goriva koju ta gradjevna mehanizacija potrosi u par sati rada....

Zakaj neki alati postoje samo za win ? Pa valjda jer win zauzimaju 90% necega. 😊 Bi ti pisao i razvijao softver za platformu koja pokriva 3% necega ?? Bi ti proizvodio čizme broja 62 ?? Za koga ?...

Mislis da za linux nepostoje vrhunski specijalizirani alati ? Top 10 superracunala su na linuxu , pol autoindustrije je na linuxu, dobar dio filmske industrije je na linuxu, google je na linuxu,.... Eto, svima njima nije bilo skupo platiti razvoj softvera tocno po njihovim potrebama.

Mlad si inzenjer, krenuo bi u nesto svoje, al nemas za cad alate ? Jbg, kupi valjak i kistove i farbaj stanove dok neskupis za godisnju pretplatu za te alate... Ili piči u irsku konobarit, tipkat kod ili prat njihove bolesnike dok neskupis lovu da pokrenes neki svoj job.

Znaš li da je u hrvatskoj službeno preko 22 000 milionera ( pravih, sa lovom u banci, a ne laznih na staklenim nogama ) ? Mislis da itko od njih misli da je skup alat kojim je on radio dok se nije opario ?

Znaš pošto je projektna dokumentacija za jednu zgradu ili trgovacki centar ? Valjda par stotina dozivotnih licenci moš kupit kad jedan takav projekt napravis i prodas investitoru.... Znaš pošto je vrhunski laserski nivelir ?...

Frendica mi radi u jednoj stranoj tvrtci i jednom prilikom smo pricali o tome koliko stotina tisuća eura ih je kostao sav hardver i softver za rad ( na linuxu su ). Ja joj rekao da mi to malo puno izgleda, a ona mi reče da su par puta vise love zdrobili na dronove i kojekakve licence i dozvole ( potrebne za snimanja koja oni izvode iz zraka )...

Jbg, bez alata nema zanata...

I win10 je alat, i to dobar u pravim rukama ....

😊
6 godina
protjeran
offline
Windowsi 10 sve više ispred Windowsa 7

Ne kontam uopce cemu toliki animozitet prema desetci? Ja se jos sican 95-ice koju je bilo potrebno reinstalirati svako malo jer bi se registry prikrca. 10ka je ogroman napredak u vidu inner workings samog os-a, a desktop screen je skoro isti kao i kod 95-ice. Dakle iznutra su poboljsali, tj skriptirali stvari do ibera i to sad napokon radi stabilno. Pocistis sa ugradjenim dism-om i disk cleanupom jednom u godinu dana ili nakon nekog veceg upgradea i nemas zajebancije sa stabilnoscu. U biti, sve dok ti komp ispunjava uvjete za upgrejd, mozes samo raditi nadogradnje. Mislim da mi frend od xpa do danas samo upgrajedao windowse na nekom quad core 775. Ima valjda milion programa, svih podesenih po svom gustu i stvar sljaka. Razlika izmedju mene koji sam reinstalirao win milion puta i njega, je ta sto on nema malvera i sto on pazljivo bira kod kojeg ce internet provajdera ici. Na bnet je dosao na moj nagovor i otisao nakon tri miseca. Mozda ima nesh u tome?

Brajanov život
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windowsi 10 sve više ispred Windowsa 7
Neuk kaže...
..
 A što se tiče AutoCAD-a i pstalih proizvoda AutoDeska, neznam kakve veze imaju verzije kada doslovno nijedna ne radi na Linuxu?
Ja razumijem da se proizvođači vode logikom tržišta, ali mi nije isto jasno zašto npr: Proizvođači hardvera i drajvera nisu pisali drajvere na nivou BIOS-a UEFI-ja (mozda sam sad ispao glup?) tako da sav hardver bude podrzan na jednoj nizoj razini, bez obzira koji operativni sustav nabacio

-da, da bi me pratio potrebno je neko predznanje.. kao u školi :) a gle, drugačije ne može inaće bi svaka poruka kretala od, 1+1, 2+2..

-ponekad je stvar samo odluke proizvođača softa (ili HWa) za koju platformu će nešto raditi.. interes-novac. Kad imaš nešto s +90% tad te ostatak možda ne zanima.

-driver ne može biti na nivou BIOSa.. (besmislica.. a objašnjavanje bi potrajalo..) skraćeno, OS je 'samo' poveznica između resusrsa HWa i korisnika (softa), upravo kroz driver (i razne APIje..).

-najčešći razlog (ne)podrške neke platforme.. licenca-patenti. Adobe drži dosta, Apple.. ne dozvoljavaju, kao što ni Sony ne dozvoljava npr rootanje.. mada sudske presude dozvoljavavju. Linux na to sve ima dodatni problem ''izbora'' (nasuprit standardizacije..) npr svaka app treba odgovarajući fronend-GUI ovisno o DE, gnome, kde, ... izbor koji zapravo drobljenjem uništava pravi izbor.. linux je jedan. Bezbrojne distre su 'problem'. Zato ACAD ne radi za linux..

-imaš npr blackmagic.. video osoft, odličan, win-lin-osx.. ali 'profič' je osuđen na mac-osx kroz licencu za codec.. kojeg apple ne dozvoljava za win-lin. (morao bi konvertirati video file ..). Hrpa ljudi koji se bave videom su nakon par dana razmišljanja kako sločiti jači PC na win platformi (ili linuxu..) ipak odabrali neki mac.. makar i polovan i skuplji (ne bolji), upravo zbog tog. Radi.

-vidi gaming, npr kad se pojavio Steam servis.. stvorena je i SteamOS distra.. pogodi što je s njom.. ? -ništa. Gamer ima win ili ubuntu ili osx. .. igre na OSXu rade kroz OGL .. jednako može na linuxu, ali netko mora to napraviti, održavati..

-photoshop? da adobe to želi, napravio bi za linux.. nekad je bio za mac, sad su u recimo svađi..

-softwarea za linux imaš.. ali mlad si, nije tvoja branša.. autodesk je samo jedna niša-branša, jedna firma .. i cijena softa je zapravo kikiriki u cijeni jednog projekta (zgrada, most.. bager, što kaže bunker..).

-ne gjedaj stvari iz svoje perspektive.. nije usporedivo, kao što voziš osobni automobil, ne voziš autobus, šleper ili neki specijalan stroj kojeg ni ne vidiš na cesti.. ali postoje i daleko su skuplji nego fićo.. znat ćeš ako budeš morao znati, ..

 

Gorstak79 kaže...

.. Mozda ima nesh u tome?

 -to je vjerojatno jedino što nije uzrok.. :) .. kao s autom, neki ga razbijaju-kvare svaki dan, neki ne.. cesta/gorivo ili operater .. slična stvar.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
protjeran
offline
Windowsi 10 sve više ispred Windowsa 7

idem cistom logikom da ako mi je komp cist od malvera, haker moze doc do rutera...mozda je nekome iz tehnicke sluzbe u bnetu dosadno? A i ako se ne varan, oni su imali neku hakersku provalu kad su zabranili podilit podatke o korisnicima...

Brajanov život
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windowsi 10 sve više ispred Windowsa 7

-hakeri su nešto što postoji u hollywoodu, ostalo su insider jobovi i ljuti bivši djelatnici što je za firme u stečaju normalna pojava..

-od onih koji to stvarno mogu nemaš zaštite.. osim prerezati žicu i ne koristiti ništa elektroničkog, komunikaciju i sl. tad ti PC ugl ne treba..

 

kao btw, po tome čak ima logike/moguće da su stari sysovi upravo zato siguniji, jer nisu s ugrađenim fičerima.. ali koriste protokole za koje se već zna da su šuplji.. odnosno, upravo zato su objavljene rupe, kako bi se taj dio juzera koji još može koristiti te sysove natjerao na novije.. koji su jednako i više šuplji ali za sad se to ne zna, odnosno zna se ali kao da .. i sl. :))

laički, čim postoje sigurnosne zakrpe, znači da su postojale rupe.. pošto za nove OSeve izlaze stalno.. du d math..  i mada je xp support odavno mrtav ms je nakon nove godine izbacio još jednu zakrpu za xp.. znači šupalj je i stari i novi, tj upravo zato Ms objavljuje rupe (neki misle da iza tih objava stoji MS..) za stare OSeve koje ne supporta. Ako je druga strana došla u posjed tih keyeva-podataka, tad je normalno zamjeniti keyeve jednako kao što se tad revokaju certifikati (svaki sigurnosni incident uključuje proceduru zamjene keyeva..) i reizdaju novi. Zato npr nema više fisklaizacije na XPu.. i zato je beskoristan za biz, mada je soft nepoderiv-vječan i može raditi jednako kao do sad.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Windowsi 10 sve više ispred Windowsa 7

Sin od mog poznanika je vrhunski kuhar. Godinu dana nekakve francuske kulinarske akademije je platio 20 000 eura a svoj komplet noževa i japanskih brusnih kamena je platio jos 10 000 eura. Znaci njega su njegov hardver i softver kostali 30 000 eura, i on veli da to opće nije skupo jer sada radi za plaću od 8000 dolara u dubaiju.

Moj kuhinjski nož vredi 50 kn a za 30 000 eura radje kupim dva nova golfa sedmice. Tako i nasi inzinjeri iz nase price, kom treba i ko bu na tome zaradjivao je nekakva godisnja pretplata od 3000 kn ( autocad plud office365 ) minorna....
 
0 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Windowsi 10 sve više ispred Windowsa 7
bunker kaže...

Sin od mog poznanika je vrhunski kuhar. Godinu dana nekakve francuske kulinarske akademije je platio 20 000 eura a svoj komplet noževa i japanskih brusnih kamena je platio jos 10 000 eura. Znaci njega su njegov hardver i softver kostali 30 000 eura, i on veli da to opće nije skupo jer sada radi za plaću od 8000 dolara u dubaiju.

Moj kuhinjski nož vredi 50 kn a za 30 000 eura radje kupim dva nova golfa sedmice. Tako i nasi inzinjeri iz nase price, kom treba i ko bu na tome zaradjivao je nekakva godisnja pretplata od 3000 kn ( autocad plud office365 ) minorna....

 Načelo je točno, ali primjer ti je potpuno promašen. Analogija virtualnog i stvarnog su kruške i jabuke.

Virtualni standardi / diplome koje npr MS prodaje su proizvodi ograničenog roka trajanja koje (do sad opetovano dokazano) može sutra u trenu odbaciti, kako bi te natjerali da kupiš nove.
Kulinarsko znanje je trajno, nož i brusni kamen je alat koji nećeš preko noći odbaciti da bi ti se prodao novi "Zepter".

Probaj tu priču prodati tisućama koji su uložili vrijeme/trud/novac u znanje, alate, diplome raznih "Algebri" i kojima to danas vrijedi manje od role toalet papira.

Nije tu samo Microsoft u pitanju, naravno: Autodesk, SAP... mnogi igraju tu igru s mijenjanjem diploma i standarada. Preduvjet za to je monopol.

Tehnologija ispada samo pokriće za ovaj happyline / AmWay koncept.
"Zdrpi i briši" / resetiraj pa ponovno / je dobitni koncept za one pri vrhu sise, ne za ostale u lancu.
Dokaz za navedeno je i bježanje developera od MS, odnosno nemogućnost mobilizacije developera za stvaranje UWP itd apk kako bi Windows Store konačno prodisao.

Previše ih se previše puta opeklo.
Kolaboracija oko PWA, AWP, WA, kontejnera itd je iznuđena a ne ponuđena od MS.

8 godina
offline
Windowsi 10 sve više ispred Windowsa 7

Osnovni problem s Windows, specifično v10, nije problem funkcionalnosti OSa (uglavnom odličan), već prvenstveno monopola (i posljedica istog).
Monopol dopušta "nametanje" ukupnog oblika proizvoda ("paketa"), no paralelno se odvija i drugi proces: "oblikovanje" želje / ukusa konzumenata.
Taj proces je moguć/traje samo dok se ne pretjera (ili izgubi fokus/smisao), što je situacija koju MS trenutno proživljava.

 

Monopol stvara karakter i ponude i potražnje. Oblikovanje modela proizvoda npr teži prilagođavanju / obuhvaćanju (i) najsporijih pojedinaca u društvu:
ako je njima prihvatljiv, trebao bi biti i zahtijevnijim konzumentima.
(= "jedan proizvod koji odgovara svima", temeljen na modelu "obiteljskih vrijednosti" > vidi "No Logo")


Poanta je da je to degenerativni proces, "sloboda izbora" postaje nebitna, jer proizvod ionako jest "upravo ono što ljudi žele". A ljudi žele "ono što im se nudi", i ono "na što su već navikli". (usporedi sa Win 7 <> Win 10).
Paralelno sa oblikovanjem želje, tržište/konzumenti/potrošači ne samo da se privikavaju, već počinju tražiti upravo "taj doživljaj" na koji su navikli, koji im je već bio predstavljen kao "ultimativno riješenje"... i to ne više samo oni "najsporiji".

 

Stvarno pitanje u kreiranju želje/potrebe ne glasi "Kamo želite poći danas?" nego "Kako te mogu najbolje usmjeriti prema složenom labirintu kamo ja želim da pođeš?"

The real question is not "Where do you want to go today?" but "How best can I steer you into the synergized maze of where I want you to go today?"
(Naomi Klein, "No Logo"; eng pdf str 142; hr wiki)

 

Kad autoru (kontroloru) tog procesa, iz nekog razloga, taj kokoš-jaje fenomen iz nekog razloga ne odgovara, on ga više ne može ni promijeniti.
Autor bi proizvod u normalnim okolnostima trebao prilagoditi tržištu, osluškujući njegove želje. No tržište više nema želje, želje su (već) iskreirane po autorovoj zamisli.

Osluškivanje želja/potreba tržišta se pretvara u osluškivanje vlastite jeke, koja je još pri tom filtrirana / prilagođena i (ne isključivo) najsporijima.

MS proživljava bumerang efekt. Htjeli su zacementirati stanje, sad ga ni sami ne mogu promijeniti. "Džabe ste krečili/krečite" (TIFKAM-"Metro"... "Fluent"; "Ribbons" ... "Sets"; posljedično: problem sa prelaskom 32-bit>x64-UWP; x86>ARM; Win7>Win10).

Sad tu ulogu promjene, zbog nemogućnosti redefiniranja "želja korisnika" od "kontrolora" procesa, preuzima nasilno nametanje novih standarada, putem certifikata (kako je ihush spomenuo), auto-updatea, sigurnosnog FUDa prema starijim verzijama (XP, 7), zaustavljanje podrške / proširenja za starije verzije itd.
Dosta od tog je opravdano, dosta i nije. Neke od novih stvari koje se nameću, naprosto, nisu drugo već forsiranje "zato jer mogu" (a ne znaju što bi, osluškujući vlastitu jeku).
Kriva pretpostavka u Redmondu je bila da će se, vremenom, revolt ugasiti sam od sebe (kao i do sada).
Realisti prihvaćaju koncept "nužnog zla", ali ne pristaju bezuvjetno na to da je "ultimativno riješenje" doista ultimativno jedino, niti bezglavo uživaju čak i u očiglednim glupostima pa se posljedično pretvaraju u fanboys.
Niti je Fukuyama zaustavio društveni progres time što ga je takvim prezentirao ("Kraj povijesti"), niti to Microsoft može u svojoj domeni (ili netko drugi) objavljivanjem statistika.
Preduvjet opravdanosti takvog stava je monopol, a on je sve teže ostvariv i po defaultu odbojan (= nemogućnost izbora).
Rušenje monopola "standarda" je moguće sutra, realisti bi to trebali moći pretpostaviti (a ne čekati da budu zatečeni).
Ne pretvara MS Windows iz OSa u "servis" jer je upravo to ono što žele, već stoga što su natjerani.


Zaključno: "resistance is futile" je samo simulakrum; otpor je tu da trajno tinja.
Nekima je već samo razmišljanje o mogućnosti izbora odbojno, drugima je mogućnost izborapreduvjet za povjerenje u odabir.

 
2 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: Windowsi 10 sve više ispred Windowsa 7

O druze Zechina.....pa kako si mi ti danas ? 😊

Cjenim i postujem svaciji stav i misljenje. Microsoft je samo tvrtka, kao i tisuće drugih, i to vrlo uspješna tvrtka. Dok god uspijevaju prodavati svoje artikle i usluge, te dok dionicarima donose profit, dotle bu postojali. 1995 bas i nisi imao neki izbor glede hardvera i softvera, no bar danas imas izbora napretek a sve info su dostupne na par klikova.

Moj svjetonazor ms niti kreira niti moze kreirati.

Velis algebra, kratkotrajne licence i tak to ? Pa nisam ih ja tjerao na taj zivotni odabir. Uvjek se mogu oni prekvalificirati za keramicara pa bu u mjesec dana zaradio godisnju plaću programera ( govorim o hr uvjetima ).

Relax druze, evo malo žestice da mi se opustiš 😊 : https://m.youtube.com/watch?v=YL7LdURzteI
8 godina
offline
Re: Windowsi 10 sve više ispred Windowsa 7

Nemoj me krivo shvaćati: niti imam želju potrebu/suprotstavljati se, niti ti docirati, niti dokazivati jesi li u krivu.
To što izgleda imaš dojam da pretjerujem, ja nemam problem s time. Svaka budala radi ono što ga veseli :)
Percepcija mojeg i tvojeg "danas" se očito razlikuje.
Tebi je možda svejedno tko te danas jaši; carpe diem ovdje i sada (ionak te miljune ne buš vgroba zel kak nigdar nebu niko).
Where d'ya wanna go today?

Čovjek bi pomislio da te ni briga za vlastite potomke sutra, oni će to sami riješiti (kao i naše kredite iz Juge, al' se nekad dobro jelo baš).

Joža Manolić bi rekao: kakav nam to svijet ostavljate?

 

>Moj svjetonazor ms niti kreira niti moze kreirati. 
kao što ti npr adeze & crkva ne donose svjetonazorski obiteljski zakon... mi smo iznad zakona.

Ili smo to upravo htjeli, samo to još nismo znali. Naravno, nitko to ne može promijeniti, a i lakše je kliziti.


Lijep je dan, uživaj... vraćam rundu 

7 godina
offline
Re: Windowsi 10 sve više ispred Windowsa 7

Tooooo družeeeee, to se traži !!

😊
12 godina
neaktivan
offline
Windowsi 10 sve više ispred Windowsa 7

Ona "akcija" besplatan upgrade na desetku im je pun pogodak, korisnici sedmice koju su aktivirali na piratski način, prelaskom na desetku im je windows aktiviran bez upotrebe piratskih alata .

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.4.2018 12:31 (Shockwave).
 
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Windowsi 10 sve više ispred Windowsa 7

druze zechina, sto ti to v... iz tog avatara?

Brajanov život
Poruka je uređivana zadnji put uto 10.4.2018 11:12 (Gorstak79).
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice