Vertikalne turbine poželjnija su budućnost od vjet

poruka: 17
|
čitano: 4.486
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Vertikalne turbine poželjnija su budućnost od vjet".
13 godina
neaktivan
offline
Re: Vertikalne turbine poželjnija su budućnost od

Pa hvala bogu, što će nam pučinske/priobalne/odobalne/offshore vjetroelektrane u turističkoj zemlji. Što se tiče kopna, to je preusko i većinom brdovito područje da bi se detaljnije analizirao položaj svake pojedine turbine za sveukupni efekt.

 

P.S. Namjerno sam naveo sve ove nazive za offshore VE jer se stvarno koriste u medijima 

Poruka je uređivana zadnji put čet 29.4.2021 14:56 (Keops).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Vertikalne turbine poželjnija su budućnost od vjet

Nedaj bože da nešto smeta turizmu... i tako već 30 godina i vidimo kud nas je to odvelo. A zašto bi točno ovo smetalo turizmu? Smeta jednako otprilike kao i uzgajališta tune od Gotovine, nikako.

Moj PC  
1 1 hvala 0
3 godine
offline
Re: Vertikalne turbine poželjnija su budućnost od
Uzgajališta tuna lokalno imaju značajan negativan utjecaj na okoliš.
Od eutrofikacije, smanjenja koncentracije otopljenog kisika i smanjenog prodora sunčeve svjetlosti do unosa antibiotika u morski okoliš.
Idealno bi bilo loviti divlju tunu u količinama koja ne ugrožava njihovu populaciju.
5 godina
offline
Re: Vertikalne turbine poželjnija su budućnost od
Nije u interesu HEP-a da u Dalmaciji svi krovovi budu pokriveni solarom... Onda nebi mogli spaljivati lovu na neopravdana sponzorstva

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
3 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Vertikalne turbine poželjnija su budućnost od
Ili javna parkirališta. Ne daj bože... Di bi to dovelo. Bolje devastirati prirodu za postavljanje solarnih panela...
5 godina
offline
Re: Vertikalne turbine poželjnija su budućnost od
U zadnjih 365 dana ako je poviše mene bilo 45 oblačnih dana...puno bi rekao
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
14 godina
offline
Re: Vertikalne turbine poželjnija su budućnost od
Gallu kaže...
Uzgajališta tuna lokalno imaju značajan negativan utjecaj na okoliš.

 Nisam spominjao utjecaj na okoliš nego utjecaj na turizam.

12 godina
offline
Re: Vertikalne turbine poželjnija su budućnost od
S obzirom da naš turizam postoji samo zbog okoliša (sigurno ne zbog sadržaja i ljubaznosti), utjecaj na okoliš = utjecaj na turizam
Živim luksuzno! Jedem luk i lijem suze... :)
13 godina
neaktivan
offline
Re: Vertikalne turbine poželjnija su budućnost od
dastefan kaže...

Nedaj bože da nešto smeta turizmu... i tako već 30 godina i vidimo kud nas je to odvelo. A zašto bi točno ovo smetalo turizmu? Smeta jednako otprilike kao i uzgajališta tune od Gotovine, nikako.

 

A kako to ne smeta turizmu? Jedino što imamo od turizma nam je okoliš i priroda pa nam zato svaka obitelj na moru ima apartmane, a u neku kvalitetniju infrastrukturu se nije ulagalo.

 

Ako imaš zemlju s prelijepim morem i obalom, nije ti u cilju da ležiš na plaži i gledaš vjetroturbine. Ima puno većeg potencijala za obnovljive u RH, npr. solari.

3 godine
offline
Re: Vertikalne turbine poželjnija su budućnost od
Mada ako bi ih postavljali na udaljenosti na kojoj imamo i platforme, sumnjam da bi ikako turizmu smetale + još ima i po slavoniji mjesta gdje je gustoća vjetra relativno visoka. Ako ne sadimo voće i ppvrće, zašto ne bi vjetrenjače :)
13 godina
neaktivan
offline
Re: Vertikalne turbine poželjnija su budućnost od

Slažem se za veliku udaljenost. Međutim velika udaljenost nosi sa sobom veće troškove, i investicijske i troškove održavanja. Onda se poteže pitanje koliko su kod nas kvalitetni vjetrovi da se tako nešto isplati. Na sjevernom moru nema dileme o isplativosti jer tamo VE imaju faktore kapaciteta preko 50%, čak i 60. Kod nas je to za bar 15% manje što u startu znači da imaš 15% manje proizvedene energije za isti agregat.

Što se tiče Slavonije, nije loša ideja, jedino nisam siguran kakav je vjetropotencijal Slavonije. Nisam baš naišao na neke studije.

3 godine
offline
Re: Vertikalne turbine poželjnija su budućnost od
Naš offshor potencijal je relativno dobar. Prema kartama vjetrova isto tako oko Papuka i Ivanščice.
Postoji karta srednje gustoće snage vjetra na stranicama DHMZa. Iz nekog razloga mi tu ne dozvoljava linkanje :/
5 godina
offline
Re: Vertikalne turbine poželjnija su budućnost od
Keops kaže...

Slažem se za veliku udaljenost. Međutim velika udaljenost nosi sa sobom veće troškove, i investicijske i troškove održavanja. Onda se poteže pitanje koliko su kod nas kvalitetni vjetrovi da se tako nešto isplati. Na sjevernom moru nema dileme o isplativosti jer tamo VE imaju faktore kapaciteta preko 50%, čak i 60. Kod nas je to za bar 15% manje što u startu znači da imaš 15% manje proizvedene energije za isti agregat.

Što se tiče Slavonije, nije loša ideja, jedino nisam siguran kakav je vjetropotencijal Slavonije. Nisam baš naišao na neke studije.

 Slavonija bi trebal uzgajat sve što se uzgojit može, a ne stavljat solare ili vjetrenjače. Ovaj južni dio, uz more je puno vjetrovitiji, a puno više krša i golog kamena, pa je manja šteta zauzimat prostor sa solarima i vjetrenjačama.

Live long and prosper.
3 godine
offline
Re: Vertikalne turbine poželjnija su budućnost od
Solare bi se generalno trebalo stavljati na krovove zgrada/hala/spremišta itd. Ili prekrivati parkirališta, što bi u bidućnosti kad bude više električnih automobila, bilo prilično korisno jer bi se donekle izbjegavali troškovi pretvorbe i distribucije. Odvajati neki prirodni okoliš za gradnju solara je loša ideja. Krš i kamen koliko god da izgledali pusto, ipak su ekosustavi u kojima ima života i koji imaju svoju funkciju u održavanju bioraznolikosti.
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.4.2021 10:56 (Gallu).
14 godina
offline
Re: Vertikalne turbine poželjnija su budućnost od
Keops kaže...

Ako imaš zemlju s prelijepim morem i obalom, nije ti u cilju da ležiš na plaži i gledaš vjetroturbine...

 Zašto ne? Meni je to baš zanimljivo za gledat... i malo mi više ide na živce da se samo gleda turizam i ništa drugo. Pa pogledaj gdje su sada druge zemlje u Europi kojima taj turizam nije glavna grana.... A to što se u infrastrukturu nije ulagalo nije samo država kriva. Grade se apartmani bez građevinskih dozvola i komunalnih doprinosa kojima bi se trebala financirati infrastruktura (uz pomoć političara naravno koji ono novaca što se prikupi potroše na sebe i svoje), betoniranje preko svake mjere, ispuštanje kanalizacije u more, glomazni otpad posvuda... Vjetroturbine su najmanji problemu. Poanta je bila, ne može se samo gledati da li je nešto korisno za turizam... To je mantra koju nam prodaju već 30 godina da se bez turizma kod nas ne može.

15 godina
offline
Vertikalne turbine poželjnija su budućnost od vjet

mislim da [ovaj komentar dostupan je samo pretplatnicima

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
7 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Vertikalne turbine poželjnija su budućnost od
Ajar kaže...

mislim da [ovaj komentar dostupan je samo pretplatnicima

 Ovo je bilo dubokoumno, gotovo kao rješavanje pitanja smisla života (42). A što se tiče vertikalnih vjetroturbina, ako su stvarno bolje od klasičnih, onda njih treba graditi. Na Jadranu ima poprilično dobrih pozicija na kojima bi se elektrane mogle graditi a da turisti ne gledaju u njih, a nije samo Jadran mjesto gdje ima vjetrova.  Trebati će nam, naročito kada elektrifikacija prijevoza masovno zaživi, trebati će sve to napojiti zelenom strujom.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.4.2021 16:58 (učo).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice