Starlinkovi nefunkcionalni sateliti snimljeni kako

poruka: 5
|
čitano: 3.539
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Starlinkovi nefunkcionalni sateliti snimljeni kako".
15 godina
offline
Starlinkovi nefunkcionalni sateliti snimljeni kako

kume elone, možda ti ne izgore kesa ali je blizu. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
7 0 hvala 0
12 godina
offline
Starlinkovi nefunkcionalni sateliti snimljeni kako

Sateliti izgore

Sateliti izgore 

Spustili se na more x2

Samo devet ostalo

Samo devet ostalo x2

koje nam je pingalo

 
10 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Starlinkovi nefunkcionalni sateliti snimljeni
ante_etna kaže...

Sateliti izgore

Sateliti izgore 

Spustili se na more x2

Samo devet ostalo

Samo devet ostalo x2

koje nam je pingalo

 Original pjesma mi je bila horor. Kao dijete sam zamišljao kako zapaljene ptice padaju u more da se ugase, a samo je jedna preživjela...

11 godina
offline
Starlinkovi nefunkcionalni sateliti snimljeni kako

https://www.space.com/starlink-satellite-reentry-ozone-depletion-atmosphere

 

"..Chemicals released as defunct satellites burn in the atmosphere could damage Earth’s protective ozone layer if plans to build megaconstellations of tens of thousands of satellites, such as SpaceX's Starlink, go ahead as foreseen, scientists warn..." 

 

".."We have 54 tonnes (60 tons) of meteoroid material coming in every day," Boley, one of the authors of a paper published May 20 in the journal Scientific Reports, told Space.com. "With the first generation of Starlink, we can expect about 2 tonnes (2.2 tons) of dead satellites reentering Earth's atmosphere daily. But meteoroids are mostly rock, which is made of oxygen, magnesium and silicon. These satellites are mostly aluminum, which the meteoroids contain only in a very small amount, about 1%.".."

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Starlinkovi nefunkcionalni sateliti snimljeni kako

Don't Look Up.

 
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice