Policija sumnja da je A1 hakirala maloljetna osoba

poruka: 35
|
čitano: 12.696
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Policija sumnja da je A1 hakirala maloljetna osoba".
10 godina
suspendiran
offline
Policija sumnja da je A1 hakirala maloljetna osoba

nadam se da su policajci iz prostora iznijeli i monitor, u potrazi za dokazima kriminalnog čina.

 

 

Moj PC  
33 1 hvala 0
15 godina
offline
Policija sumnja da je A1 hakirala maloljetna osoba

Toliko o njihovoj sigurnosti ako ti balavac backupira bazu iz zajebancije. script kiddie vs A1 vrijedan 3 milijarde kuna.

Linux, Arch Linux.
 
32 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Policija sumnja da je A1 hakirala maloljetna osoba

Kako kažu iz A1:

 

A1 Hrvatska drži se najviših sigurnosnih standarda i zaštite podataka te ćemo nastaviti s dodatnim ulaganjima u poboljšanje sigurnosnog okruženja.

 

 
38 0 hvala 1
9 godina
protjeran
offline
Re: Policija sumnja da je A1 hakirala maloljetna o
mzopg kaže...

Kako kažu iz A1:

 

A1 Hrvatska drži se najviših sigurnosnih standarda i zaštite podataka te ćemo nastaviti s dodatnim ulaganjima u poboljšanje sigurnosnog okruženja.

 

 lol

Glavno je da su konzistentni i u standardima i u ulaganjima.

10 godina
offline
Policija sumnja da je A1 hakirala maloljetna osoba

 

Maloljetnog kriminalca poslati u popravni dom, a ne od njega raditi junaka.

Hakeri i informatičari su zvjeri iza monitora, a na ulici su obično luzerčine.

 

dzg
Moj PC  
2 48 hvala 1
14 godina
offline
Re: Policija sumnja da je A1 hakirala maloljetna o
PzKpfw kaže...

 

 

Hakeri i informatičari su zvjeri iza monitora, a na ulici su obično luzerčine.

 

 Reče pripadnik navijačkog čopora koji napada samo kad je omjer 10:1 u njihovu korist...

14 godina
offline
Re: Policija sumnja da je A1 hakirala maloljetna o
PzKpfw kaže...

 

Maloljetnog kriminalca poslati u popravni dom, a ne od njega raditi junaka.

Hakeri i informatičari su zvjeri iza monitora, a na ulici su obično luzerčine.

 

 bolje to nego dezurni lizaci supaka na odredenim forumima...

-
14 godina
offline
Re: Policija sumnja da je A1 hakirala maloljetna o
PzKpfw kaže...

 

Maloljetnog kriminalca poslati u popravni dom, a ne od njega raditi junaka.

Hakeri i informatičari su zvjeri iza monitora, a na ulici su obično luzerčine.

 

 Malom mulcu treba dati orden za taj poduhvat za razliku kakvi sve idioti rade u tom a1 kad im je maloljetnik napravio tako nešto.

Intel i AMD fanboy Po danu navijam za AMD a preko većeri za Intel
15 godina
neaktivan
offline
Policija sumnja da je A1 hakirala maloljetna osoba

Kao što kaže Plenković za Bezuka: "...tko su ljudi koji su imali utjecaj na njegov razvoj, kada i kako, čime se bave, što rade, govore, što objavljuju, za kakve stavove se zalažu..."

Tako je ovaj možda bio pretplatnik na Bug pa je tako sve počelo.

 
4 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Policija sumnja da je A1 hakirala maloljetna o
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

nadam se da su policajci iz prostora iznijeli i monitor, u potrazi za dokazima kriminalnog čina.

 

 

 Sva oprema računala se uzima da okruženje ostane potpuno isto..dodavanjem nove opreme razni novi driveri se instaliraju...

12 godina
offline
Re: Policija sumnja da je A1 hakirala maloljetna o
Ima i nešto lijepo u ovoj priči: “ A1 Hrvatska bi, slijedom toga, mogao biti kažnjen novčanom kaznom u visini do 10 milijuna eura ili 2% godišnjeg prometa.”
Nek se malo popuni proračun… 😎
Kap ljubavi je mnogo više nego ocean razuma.
 
2 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Re: Policija sumnja da je A1 hakirala maloljetna o
coldGT kaže...
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

nadam se da su policajci iz prostora iznijeli i monitor, u potrazi za dokazima kriminalnog čina.

 

 

 Sva oprema računala se uzima da okruženje ostane potpuno isto..dodavanjem nove opreme razni novi driveri se instaliraju...

 Nadam se da je sarkazam... 

14 godina
online
Policija sumnja da je A1 hakirala maloljetna osoba

Ja sam negdje čuo da je lik navodno samo skrejpao podatke s A1 imenika i govorio kako ih je hakirao.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Policija sumnja da je A1 hakirala maloljetna o

Što sarkazam?!

11 godina
offline
Re: Policija sumnja da je A1 hakirala maloljetna o
WillyWonka kaže...
coldGT kaže...
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

nadam se da su policajci iz prostora iznijeli i monitor, u potrazi za dokazima kriminalnog čina.

 

 

 Sva oprema računala se uzima da okruženje ostane potpuno isto..dodavanjem nove opreme razni novi driveri se instaliraju...

 Nadam se da je sarkazam... 

 Što sarkazam?!

9 godina
protjeran
offline
Re: Policija sumnja da je A1 hakirala maloljetna o
captain_soap_McTawish kaže...

Ja sam negdje čuo da je lik navodno samo skrejpao podatke s A1 imenika i govorio kako ih je hakirao.

 Ako je tako onda momku treba dati posao, a ne kazniti ga. Sve nas je preveslao.

Možda je nešto Friday-u u rodu, jer on često skrejpa Bug forum.

15 godina
offline
Policija sumnja da je A1 hakirala maloljetna osoba

.. uobičajena priča za djecu.. tj haker, maloljetnik.

-kako je policija došla do hakera? Po broju telefona-linije, koja je koliko znam zakon na ime punoljetne osobe, roditelja.. koji je odgovoran i u slučaju počinjenja djela djeteta. Zašto nema tog imena?

-maloljetnici, nemaju odgovarajuće resurse za kvalitetno obavljanje bilo čega, pa i krađe-provale ili hakiranje. U pravilu su to samo frontmeni (boysi) ili način kako se stiša prašina, u kojoj se možda prikrije odgovornost operatera odgovornog za propuste i moguće kazne do 10mil kuna.

 

-ako niste primijetili protiv operatera nema opozicije, šute, kao što za lokalne šerife npr parkinga nema takvih opozicija, jer auto lako izgori i svatko je nekome kum-rodjak.. može policija dalje, ako smije, no ponekad nije cilj ići dalje, npr doznati ime insidera ili odgovorne osobe, tj tek u nekom izuzetku je moguće da ćemo za koji dan ili mjesec čitati o većoj akciji privođenja odgovornih kao što se to radi s recimo zapljenom droga i sl. .. u ovom slučaju u pravilu toga nema, nema epiloga, sve stane.. ili su rusi ili su maloljetnici. Marsovci.

-tko zna, možda je neki digitalni nomad ili povratnik koji je naplatio 150-200.000kn od plenkyja, možda je netko od roditelja djelatnik operatera, mada su roditelji odgovorni za djela maloljetne djece, to bi bilo nešto drugo.. a ako je u igri tri-više osoba tad je to ono što se vodi pod zavjera-udruživanje tj teži oblik istog djela, kao što i planiranje djela vs djela na mah daju veću težinu za sankciju.

-haker, po zakonu od 5god naviše, tj time nema ni obrane sa slobode, no maloljetnik i sve se mijenja.. zato je uvjek maloljetnik, ne zato jer je neki genijalac nego jer je određene dobne granice, kao da košarkaša biramo po visini.

 

-što će biti epilog? hoće li operater dobiti kaznu 10m, 1m.. koji sudac će im galantno smanjiti kaznu a nakon žalbe prepoloviti? .. ima li još koji 'pošten' sudac nakon maminja koji može lupat čekićem i sinkopama, odnosno maštovit kao ličko rukovanje.. pa ako i pronađu neku odgovornost operatera za propuste kazna ispadne manja od pješačkog prekršaja a da to država kao druga strana ne provjeri tj zašto bi se država odrekla nekoliko miliona kuna, .. no tu se opet vratimo na to da se ni opozicija ne petlja, šute.. nema ni suverenista koji bi vikali protiv stranih kompanija, šute.. jer svi vole svoje bližnje i aute.

 

-zato nema (neće biti) epiloga ove priće o marsovcima ili hakerima.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
5 0 hvala 0
8 godina
offline
Policija sumnja da je A1 hakirala maloljetna osoba

Negdje na portalima sam procitao - a to svakako treba uzeti s velikom dozom rezerve - da je doticni imao login podatke osobe koja je ustvari sasvim ovlastena da pristupi tim podatcima, koje je on "hakirao".

 

Dakle....dali se ovdje radi stvarno o hakiranju, ili jednostavno zloupotrebi necijeg logina.....

 

Kako god, ovakve price i vijesti uvijek ostanu u okviru senzacionalizma, nista se tu ne sazna, i nista se tu ne desi, vec za tri dana ce biti neka nova prica i senzacija a o ovome vise nitko nece brinuti.....

Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Policija sumnja da je A1 hakirala maloljetna o
Damir22 kaže...

Negdje na portalima sam procitao - a to svakako treba uzeti s velikom dozom rezerve - da je doticni imao login podatke osobe koja je ustvari sasvim ovlastena da pristupi tim podatcima, koje je on "hakirao".

 

Dakle....dali se ovdje radi stvarno o hakiranju, ili jednostavno zloupotrebi necijeg logina.....

 

Kako god, ovakve price i vijesti uvijek ostanu u okviru senzacionalizma, nista se tu ne sazna, i nista se tu ne desi, vec za tri dana ce biti neka nova prica i senzacija a o ovome vise nitko nece brinuti.....

 -naravno da je imao podatke.. i naravno da tad nije 'filmski haker' koji do tog dođe jednostavno vještinom-znanjem i nezaustavljiv je (tj druga strana tako opisuje hakere kako bi bili neodgovorni, ne krivi..).

-ono što ide dalje, da ta osoba snosi odgovornost kao i operater koji to jednostavno mora imati pod kontrolom..

 

-kako se radi s recimo juzer-pass-permišnima ili levelom pristupa kad je to nužno (+zakonom propisano). .. pa tako da admin svakog juzera koji recimo izgubi posao trenutno izbaci-revoka certifikat itd.. do tog da i taj admin jednog dana tako dobije otkaz ili umre.. isti tren sustav to mora napraviti, kao što banke moraju povući certifikat ako procuri.. ako to ne naprave, krivi su.

-kad to naprave tad je takav logn beskoristan.. tj osoba je odgovorna za svoje podatke i dok je djelatnik firme oboje snose kaznu-odgovornost, firma par nula više. .. do onih 10tak mil.

 

-no to će tek u epilogu, do kojeg u pravilu neće doći.. tužno.

-pri tome nije policja nesposobna.. pitanje je samo do kud smiju-trebaju ići a to je stvar vlasti pa i opozicije, tj svaki čas imamo neki skandal, nešto u medijima i tek tad se nešto napravi kao smjene, istrage itd.. i koliko je u nečemu kriva-odgovorna vlast dio tog je i oporba... koja šuti, zašto šuti? .. jer je stvar lokalnih interesa, nadstranačkih.. čisti novac itd.

 

-da, za tri dana nova priča.. tako je to, stane. Nema epiloga.. zašto?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Policija sumnja da je A1 hakirala maloljetna osoba

Zanimljivo stivo je bilo za procitati sve ove silne komentare u temi prije i sada u ovoj novoj temi.

 

1) kako je dijete/maloljetnik sa sumnjivim znanjem o hakiranju doslo do login podataka? Dakle ocito je netko nekad ili frisko radio u A1 i zbrbljao se pred djetetom koje naravno neznajuci sto cini je ucinilo to sto je napravio jer slusao je i citao o tome sto na raznim forumima a sto u nasim pametnim novinama gdje novinari sa 0% mozga pisu tj. prepisuju sve i svasta od sugdje.

 

2) pričamo o kazni maloljetnoj osobi kojoj je jedini krimen sto se zelio napraviti vazan u svojoj okolini. Tko je za to kriv? Drustvo u cjelini, svi mi, cak i svi mi ovdje jer ne uticemo na mlade ljude sa pozitivnim djelima nego djeca od najranije mladosti uce o kriminalu i brzom bogacenju a primjera od kuda hoces, razne narko bande u gradovima do lopovskih stranaka u kojima clanovi istih mute, kradu, pronevjeruju i slicno.

 

3) vlast koja vodi drzavu te provodi zakone i Ustav a koja u tome segmentu je potpuno zakazala te zbog raspada sustava vrijednosti, morala i svega razumnog tim mladim ljudima predstoji buducnost ili van granica HR ili prilagoditi se odredjenoj kasti i povoditi se za istom.

 

4) djeca u skolama vise nemaju odgoj kakav smo mi starci imali (malenkost je 1964 godište) gdje je jedan zausnjak rijesavao problem netolerancije, bezobrazluka, nepostovanja, idiotizma. Danas kada malome kazes da ce dobiti sljagu on nazove Hrabri telefon i ti kao roditelj ili nastavnik zavrsis u cuzi jer mala pizda ima sva prava te je tamo neki kreten dopustio da djete ne dobije 1 odgojnu po guzici ili obrazu da zapamti da je on tu da slusa i uci a ne da kenjka na n-tu potenciju.

 

5) kucni odgoj, djeca jednostavno nemaju zbog toga sto su roditelji rastrgani na sve strane zbog posla da shvate i dobiju prave vrijednosti i uzore a pogotovo ako su posteni i siromasni te jedva krpaju kraj sa krajem. Cemu i gdje ce se prikloniti ako vidi da susjed koji je kreten i nis koristi ima sve te se pravi vazan i rasipa tudji novac jer je u 'pravoj' stranci ili nekoj drzavnoj sluzbi gdje zivotari te jos sa strane bere pinku jer ima odgovarajucu poziciju ili zna nekoga tko ce mu stogod 'pravog' napraviti.

 

Zato sada citamo zbog svega gore napisanog ovo sto citamo i pitamo se kada te kojem kretenu smo dopustili da umjesto nas roditelja a tu uzimam u obzir roditelje sa odgovornoscu da dopuste da neka tamo javna pravobraniteljica/sluzba/nebitno tko odlucuje o tome sto je za dijete dobro ili ne. Da li ga je ona napravila/li i rodila/li? Naravno postoje i roditelji kreteni koji u glavi nisu nikad bili a ni nikad nece biti cisti no za tako nesto postoje institucije onda koje to rijesavaju na adekvatan nacin, ali hebat ga mi nazalost nemamo institucije jer rodjacko-ortacko okruzenje je razhebalo sve sto se dalo razhebati pa nam je sve tako nakaradno kako je.

 

Najgore je to sto ce taj neodgojeni, nedojebani mladac zauvijek biti ozbiljno obiljezen i to ce ga pratiti cijeli zivot ma koliko se on kasnije bude trudio biti pozitivac u cijeloj prici. Definitivno tragedija, tuga, jad i cemer.

 

A1, oni ce sebe zbog love koju imaju i dobrog PR-a prikazati kao kolateralna zrtva u kojoj su oni bili talac a ne uzrok cijelog problema kako je u stvarnosti. AZOP ce nesto palamuditi, HAKOM isti tako a o kaznama od 10 milja, maj dajte ljudi pa niste tako naivni valjda.

veni vidi didici
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.2.2022 13:34 (dagoberhr).
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Policija sumnja da je A1 hakirala maloljetna o
Ako je neki glupan upao sa tudim username i passom u neki telekom onda sef IT-ja mora dobiti instant otkaz. Imat bilo kakav biznis ili bilo kaj bez MFA je idiotizam samo takav!
Ne vjerujem da jedan A1 nema MFA i da netko moze samo tako upasti unutra. Ovo su price za malu djecu.

16 godina
online
Re: Policija sumnja da je A1 hakirala maloljetna o
Možda su zamijenili MUFF za MFA, pa rekli imamo mi mufova, nije bed
 
3 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Policija sumnja da je A1 hakirala maloljetna osoba

Dobro im je krenulo, danas dobrom djelu korisnika ne radi uspostava poziva, koji god broj nazoveš javlja da je zauzeto... 

SZK dobiti je teže nego eurojackpot, a na mailove odgovore obično u roku od 10 i više dana.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Policija sumnja da je A1 hakirala maloljetna osoba

U međuvremenu šta radi konkurencija A1? 

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
online
Policija sumnja da je A1 hakirala maloljetna osoba

Nekako mi se čini da je prigodno što su našli žrtvu u obliku maloljetnika. Vjerojatno A1 puca ona stvar za našim podacima - platili malcu godinu života (izlazi kad napuni 18) a ime pravog hakera i pravo stanje stvari nikad nećemo doznati. Naravno da je sve ovo nagađanje, ali nekako mi je (pre)prigodno.

Moj PC  
1 1 hvala 0
13 godina
offline
Re: Policija sumnja da je A1 hakirala maloljetna o
mzopg kaže...

Dobro im je krenulo, danas dobrom djelu korisnika ne radi uspostava poziva, koji god broj nazoveš javlja da je zauzeto... 

SZK dobiti je teže nego eurojackpot, a na mailove odgovore obično u roku od 10 i više dana.

Da, izgleda da opet imaju problema. Vidim da se ekipa na Facebooku žali...

15 godina
offline
Re: Policija sumnja da je A1 hakirala maloljetna o

- djelomično da/ne .. više ne.

 

1.

- Haker, sam termin-naziv-značenje.. haker je osoba koja bez login-passa može probiti-ući u sustav, znanjem-iskustvom, korištenjem nečeg osim ključa, bilo što osim ključ-pass.. kad koristi login, tad nije haker, neovisno kako se sam nazove ili ga mediji nazovu. Ako želimo biti koncizni, tad je to ucjenjivač. Tražio je ucjenu-otkupninu. Haker zvuči 'romantično' pa čak simpatično-ok, manje zlo.. dok riječ ucjenjivač ne zvuči zgodno, zar ne? Sam dojam koji se time stvara oko nekog djela, težine, ozbiljnosti, pa i sankcije.. relativizacija i pogrešno nazivanje, klasificiranje, dok suprotni primjeri mogu biti terorizam kad se osobu optuži za više nego što je samo djelo tj po takvoj klasifikaciji je veća kazna.. kao prekršaj, kriminal itd.. svaka riječ ima značenje, ponekad važno razlikovati nijanse.

-relativiziraš krivnju, novinari, netko se izbrbljao, čuo je .. što? čuo login-podatke? svašta.. možda zapisano na papirić to je već vjerojatnije ali ne nešto što načuješ-slučajno itd. tj takvim scenarijem relativiziraš djelo i odgovornost svih pa i osobe koja 'izbrblja' login podatke (mada je to manje vjerojatno nego jackpot na lotu). U ostatku texta dalje razvodnjavaš-relativiziraš.. zaključno svi (mi) smo krivi.. društvo, ne 'haker' mada nije haker nego ucjenjivač, lopov u pokušaju .. uhvaćen. Maloljetnik. Što da nije maloljetnik? Da ima recimo 40g-60g?.. što da je moja-tvoja generacija ako to vidiš kao razliku ili fizičko kažnjavanje šamarom? milenijci to smiju, kršiti zakon? Svašta.

 

-ne znajući što je učinio? -nemoguće tj ovo djelo nije na mah, primjer u trgovini vidi kasu-novac bez nadzora i ukrade.. to je krađa, na mah (priliku) koju nije planirao i time kao klasifikacija lakše djelo nego kad istu krađu planira. Probijanje-hakiranje (koje ne postoji jer ima 'ključ'-login..) nije nešto slučajno, nije šetao ulicom i slučajno haknuo.. niti je slučajno poslao ucjenjivačko pismo s iznosom od cca pola milijuna dollara.. (kako se navodi, mada bi bilo logičnije u kunama ili eurima, ako ništa drugo zbog skorog prelaska na euro i sudskog postupka, tj važna je i valuta počinjenja jer se iznos u primjeru virtualnih drastično može promijeniti kao tečaj-vrijednost.. tj može se koristiti navedeni ETH no svaki put će se preračunavati u službeno sredstvo plaćanja i kazne.. a to može biti promjenjivo tj na datum počinjenja i već danas nije isto). Ovo naprosto nije slučajno, na mah i sl. nego planirano, možda glupo, ali time teže jer je ipak plan, ne slučajnost-prilika-situacija kao olakšavajuća okolnost, naprotiv ovo je otežavajuća.

-zna li lopov koji ukrade auto ili novac iz banke što je učinio? mogao je biti divna osoba, pošten, harikrišna? .. glup je? .. to sve ne mijenja baš ništa, tj osoba je osoba, svaka za sebe i ima svoj životni put, dobar-loš, za što su odgovorni roditelji pravno do punoljetnosti.. dalje sama osoba.

-ucjena je kao teže kazneno djelo jedno od težih.. tj recimo teže od npr krađe, dok je provalna krađa teža od same krađe i nije isto imaš li pri tome recimo oružje itd. Ucjena je daleko teže djelo, plan-izvedba, čak i kad je planira glupan koji ne predvidi ništa, no barem mora znati pisati ako pošalje pismo.. i po tome je već viši level od recimo nepismenog (jednako glupog) lopova.. i obično je organizirano, sudionici-ekipa, više osoba a tad dodatno teže djelo. Npr osoba koje se po tebi možda izbrbljala.. što ako je ta osoba dala podatak? Ne slučajno, što tad? Što da bankovni djelatnik da podatke lopovu kao pin-karticu? Tad je sudionik, ne slučajno i to se ne radi slučajno osim možda u filmovima gdje je sve moguće.

-dodatno, primjer, prije nešto godina u zg-arena-parking.. policajac kaznio ženu za otvoren prozor, .. 300kn, može, zakon predviđa i to, moraš brinuti o svom vlasništvu, ne omogućiti krađu nebrigom, tj to je recimo odgovornost vlasnika, auta, psa, imovine.. i djece-roditelja.. i pazi ovo, ako policija može kazniti osobu za prozor, pri čemu štetu može imati samo ta osoba ako joj ukradu auto.. što s bankom ili operaterom? Što ako to radi djelatnik ili sustav koji uopće ne provjerava sigurnost, pa sve do nadležnih kao hakom-azop koji izdaju dozvole kao regulator-institucija ali ništa ne provjeravaju. Što radi policija na cesti u rutnskoj kontroli, traži te vozačku i tehničku.. ako nemaš, kazna tj tako se pronađe osoba bez vozačke. Što da policija ne pita za vozačku? Nelogično zar ne.. a što pita hakom-azop, kontroliraju li što? -ne. kao i alkotest itd ili za martinje možeš očekivati da će logično policija tad pojačano provjeravati vozače na alkohol.. to je logično, to ima smisla-razloga, svrha.. nasuprot tome imaš institucije-regulatore i operatere-sustav koji nitko ne konrtolira do incidenta. Zašto? Smisao?

-odgovorna pravna osoba je odgovorna i za svog djelatnika, kazna, tj ako to sami otkriju i kazne osobu tad je ok ne kazniti i firmu, jer su napravili ono što se tim pravilima želi, no ako to ne naprave, ako se to otkrije tek incidentom tad su krivi po osnovi odgovornosti-propusta, jer to moraju, daleko više nego osoba u primjeru s autom.. jer su to pravila, zakon pa do tog da gube koncesiju.

-neki dan je zg uspinjača dobila uporabnu dozvolu za buku.. duže vrijeme je to bio problem, .. sad je čarobnim štapićem ok, tako kažu a bolje da ne provjeravamo jer možda nije.. što da provjerimo i da se otkrije nešto drugo, tko je kriv-odgovoran? .. osoba koja je stavila potpis, + čitava gradska nakupina jer su svi u tome i svi znaju, no kad želiš čuti čuješ, a kad zažmiriš ili ne čuješ tad je ok.. dovoljno da mjerni uređaj prikaže 0,1db ispod granice.. a provjeru bolje ne tražiti jer je i za ovo grad dodatno pljunuo 1,7mil kuna na već ulupanih 700mil.. ... fix je možda bio čovac s uljem-kanticom pa kad dobro naulji zadovoji test, to može za manje od 1,7m .. no vjerojatno su u to uključeni i ostali apetiti da se to recimo na kraju obavi.

 

-u slučaju gdje operateru prijeti moguća kazna od desetak m kuna, nešto nije moguće? Npr koristiti u medijima riječ haker umjesto ucjenjivač? Kao i to da u svakom prilogu neke javne institucije-osobe skrenu na blebetanje o tome da korisnici čuvaju podatke bankovne kartice i ne daju pin.. kao da to ima veze s ovim, no tako se skreće, zamagljuje, ne priča o primarnoj odgovornosti za propust nego nečem desetom pa i teorizmu-hakerima iz rusije ili mogućem ratu, samo da se udalje od operatera. Zanimljiv trud ulažu svi, neovisno o stranci, instituciji.. baš u tom smijeru tj bilo što osim srži-merituma, odgovornosti. Ne samo operatera, nego i nadležnih koji to i bez incidenta trebaju provjeravati, sankcionirati, ne tek kad se nešto desi tj tad im je u obostranom interesu ne naći krivicu operatera.. upravo suprotno od svrhe postojanja regulatora kao hakom-azop koji postoje da bi kažnjavale-kontrolirale operatere i ostale u smislu zaštite zakona i korisnika. Svrha postojanja regulatora je to, kontrola-kazna-koncesija.. ne domjenci s penkalama a kad to ne rade tad im je naravno interes nevinost dok je možda samo jedan mali dio relativizacija djela, kao maloljetnik (pa je ok i krivi su svi drugi-mi) i riječ haker, jer to zvuči kul, ucjenjivač.. ne zvuči isto?

 

2-3-4-5.. relativizacija, razbacati krivnju na sve, .. osim krivaca? Ok, kriv sam ''JA'', za sve, 100%.. a počinitelj ništa, 0%? operater 0%? regulatori? .. krivnja, nije nešto što se podjeli kao broj-razlomak, nego ako je više krivaca jednostavno imaš više presuda iste težine, pa tad ako bi kaznili jednu osobu recimo 5g zatovra, ne znači da ćemo podjelom na više osoba kazniti ih po jedan dan.. tj djelo=kazna, ista. Tad to što smo krivi i 'mi' (društvo, škola, hrabri telefon, mediji-novinari..svi) kriv je i dalje počinitelj + sudionici kao i odgovorne osobe operatera i regulatora jer su napravili propuste. Tj možemo mi biti krivi ali to ne znači da oni nisu, odnosno relativizacija... loša.

-što će s njim biti..? pa što? odnosno prisjetimo se 'zlatne maldeži' gdje su sudci nalazili maštovita obrazloženja oslobađajućih presuda jer su ''iz dobre obitelji''.. želimo to? ja ne.

-mlad je? da, kalsična shema da za mulu-drogu uzmeš klinca, kao i forntmena za hakera.. to je pitanje do kud istraga može-želi ići.. što se mene tiče klinca možemo pustiti, nevažan, važno je ostalo, regulator, policija, operater što oni rade, kontroliraju li po predviđenom protokolu ono što moraju kao što se to radi s vozačkom za vozače? Kad je bila takva kontrola, kazna.. a dodatno, ako se djelo ponavlja u takvim slučajevima kazna raste umnoškom.. to je također jedno od pravila u poslu kao ono o kazni do 10% prihoda.. pa se počinitelj propusta opameti i implemetnira odgovarajuću zaštitu odnosno regulator nakon što odgovone osobe završe u zatvoru zaposli osobu koja neće glegati na drugu stranu i biti gluha za škripanje u decibelima ili ćorava.. nego će raditi svoj posao i odgovarati za propuste ili malvezrazcije-zloupotrebe-mito itd..

 

-tj to je sve samo dio mitološke hobotnice, ne iz priča-mitova nego novca.

-želimo li biti prava, pravna država? ili divlji zapad-kolonija? standardi, kriteriji, jednakost zakona za sve, ne za neke kao i standard u sudskoj praksi osim maštovitosti obrazloženja zašto je netko nevin čak i kad je kriv.

 

-klinac je imao prisutp, nije haker, ucjenjivač.

-tko je umješan, slučajno-namjerno, odgovorni moraju odgovarati, čak i kad nisi krivi kao sudionici u djelu jer smisao nekog posla kontrolora-policje-regulatora je upravo to, kontrola i ako je ne obaviš kriv si za taj propust a ako se nešto desi, tad si dodatno kriv, opet ne za djelo koje može počiniti netko treći nego za propust s posljedicama. Može tako portir spavati na porti.. ako je nešto ukradeno, mada nije lopov kriv je-odgovoran. Jednostavno. Zašto bi bilo drugačje za ostale-nadležne kao regulatora?

 

-Zašto bi počinitelj bio nevin ili simpatiziran? Zašto ne suosjećati s ostalima koji jednako nešto nemaju pa ipak ne kradu ili ucjenjuju? A da mu je uspjelo?

-zašto bi njemu recimo djetinjasta želja bila opravdanje? za čime, novcem? ako ima računalo i pristup internetu tad nije bez ičega, ima nešto.. tj ima djece koja ni to nemaju, ne kradu, ne ucjenjuju.. tj i to je problem koji spomeneš kao hrabri-plavi telefon i prakse američkih filmova-odvjetnika da za sve nađu opravdanje, siromaštvo, genetika.. pa nisi jako kriv nego manje. A pazi, krimosi su manje krivi, .. kako bi im se umanjila kazna, dok obični ljudi nisu manje krivi i plaćaju kazne u puom iznosu npr za parking.. onak, zašto bi manje sankcije dobio ucjenjivač od osobe koja se pogrešno parkirala ili osobe koja na parkingu ima otvoren prozor auta? Smisao zakona? Pravda i pravednost? .. osnova pravde je da krivac mora biti adekvatno kažnjen za počinjeno djelo, idealno s neosporivim dokazima, ne nevina osoba.. u ovom slučaju nema nevinosti pa ostaje samo primjerena kazna jer sve recimo kao pomilovanje djeluje negativno na sve ostale.. tj loš primjer i kršenje osnova da smo svi jednaki, odnosno tad svi možemo jednako kršiti zakon i dođeš do suprotnosti-paradoxa da ti je bolje bez zakona ako ga svi krše i sivma se oprašta mada to recimo reklamira crkva.. pravda je pravda samo ako je dosljedna, primjerena, provediva.

-vidjet ćemo do kud će ovaj put doći, 99% je to kraj.. bez nastavka-epitafa jer ostalima nije u intersu (odgovornost), no jednom mora i to..

-ako pustimo maloljetnika ok.. treba li pustiti djelatnika koji je dao login? operatera koji to nema pod kontrolom? regulatora koji ništa ne regulira osim kad se incident desi a tad im je prirodna želja to relativizirati da prođe.. tj da regulator radi svoj posao već bi operater platio kaznu za taj propust ne tek kad neki 'haker' to iskoristi, tj tad samo više. No kod nas je i to naopako pa operter umjesto više palti manje, nakon žalbe skoro ništa... jer ne može se regulator za istač boriti ako će istovremeno biti i on kažnjen za svoje propuste i mitologiju...

 

-nema ni opozicije, ni suverenista, mada o recimo cjepivima, švicarcima, ratovima, poplavama i ravnozemljašima uvjek imaju neki aktualan stav.. ne koriste ni za par minuta da se uguraju u kadar tva.. npr nema pitanja o splitskom parkingu nakon što je par autića izgorilo.. ništa ni od policije? ali ima za divljaštvo prema novinarki kad viječnik viče da će joj se napiti krvi.. tj besmislene lakonotne afere dok se ozbiljne ne diraju, zaobilaze.

-stvarno, što da ponovimo test za buku uspinjače, bi li atest ostao? odgovornost?

-kad to riješimo, ne plavi telefon ili generacija šezdestneke, tad će i ovo biti bolje, standard, pravila, za sve pa i za djecu, jer djeca su djeca, ista, normalna.. vide svijet oko sebe, ako želimo bolje i da oni budu dobri tad to moramo kao korupciju-mitologiju riješiti, nedopustivo u uskoku, sudstvu, policiji.. i regulatorima koji su nadležni za ono što reguliraju a tad će i operateri biti pristojni ili će platiti puni izos kazne, ne neki promil i dalje po starom..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Policija sumnja da je A1 hakirala maloljetna osoba

Pa ova priča je sve bolja i bolja. Haker ima 15 godina. 

 

Haker koji je upao u A1 ide u osnovnu školu, imao je pomagača iz inozemstva — Index.hr

 
3 0 hvala 1
15 godina
offline
Policija sumnja da je A1 hakirala maloljetna osoba

- naravno... uz to što nije haker (objašnjeno post prije), vjerojatno samo frontmen (boy) tj ona osoba koja treba snositi posljedice ako nešto 'zapne'..

- naravno da su ostali izvan države, jer to se tako radi .. a onda se dođe do neke granice-jurisdikcije i stane.

 

-policija službeno govori o djelu iznude, ucjena.. pa bi bilo uputno i ostalima u temi, medijima koristiti taj naziv-termin, jer za sad baš nikakvog dokaza da je osoba haker nema, tj znamo da je maloljetnik cca 15g i adresu..

-za biti haker treba znanje, vrijeme .. resursi dok su ostalo filmovi i lupetanja, tj ako je počeo s tim vještinama recimo kao igrati nogomet s 5-6g tad bi nakon 10tak godina već mogao imati status nogometaša, odnosno hakera ili barem stručnjaka-znalca... no to u pravilu nikad nije tako, nego je igrao GTA kao nešto najbliže hakiranju, .. postoje izuzetci, wunderkindi.. ovo nije izuzetak, ovo je pravilo-frontmen identično kao dilanje droge i sl. gdje se koriste klinci a zbog zakona čak ispod 14.. (12-13..) odnosno lakše im je prodati priču bez puno pametnih objašnjenja a opet ne može biti premlad, jer tad nema mamca, npr 100€ nagrade što takvom klincu zvuči basnosnovno i može time klupiti grickalice, pizzu pa i prve cigarete ako počinje pušiti.. mlađi su problem zbog tog + svakog se neko vrijeme mora uvježbati pa nije poželjno da je baš klinac i sl. tj mora biti u toj graničnoj dobi da je dovoljno razuman za nešto 'tajno' i dovoljno naivan da ostane kao krivac bez da zna išta bitno..

 

-tko je kriv kad se uhvati u krađi? onaj kog uhvate.

-ja sam samo držao lojtre? -kriv.

 

-svugdje se od kriminala koristi isti pattern, maloljetnici jer time je i istražni dio za policiju problematičniji pa i sam iskaz osobe, znanje, sve.. može li opisati sudionike? online? možda je čuo glas, možda je belgijanac, možda ukrainac.. klinac je nikakav svjedok, problem istrage itd. i zato će se i dalje koristiti u takvim hakerskim i sl poslovima. .. no ako taj problem ne možemo riješiti, možemo operatera i regulatora za propuste, na što se treba fokusirati pogotovo ako su pravi počinitelji izvan dohvata policije, hr-eu.. ovi koji su tu trebaju platiti ceh, ne za ovaj incident nego za stanje-odgovornost .. a tek na kraju i za incident dodatno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Policija sumnja da je A1 hakirala maloljetna osoba

Još malo pa će i djeca iz vrtića hakirati internetske korporacije. A što dijete zna što je hakiranje, ono upadne u neki sustav i skine sve dostupne podatke.

 
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice