Hipersonična raketna oružja (Kinžal i sl.) – za sa

poruka: 66
|
čitano: 35.068
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hipersonična raketna oružja (Kinžal i sl.) – za sa".
16 godina
offline
Hipersonična raketna oružja (Kinžal i sl.) – za sa

Stavi ovaj clanak na indexov forum i imas rijesenje za 5 minuta max.

Eventualno svaki supak dobije hemoroid.
Moj PC  
18 0 hvala 0
10 godina
offline
Hipersonična raketna oružja (Kinžal i sl.) – za sa

Upravo kao što je napisano zbog velikih brzina hipersoničnih projektila dolazi do visokih temperatura a i velikog stresa (velike sile) pri "manevriranju". Takvi projektili mogu napraviti minimalne manevre, a ne kao što javnost misli i što je propaganda napravila, da oni idu cik cak, izbjegavaju sve i svašta. Dakle minimalni manevar pri >5 mach rezultira velikim toplinskim i fizičkim stresom, kao i značajnim gubitkom brzine (kod glide projektila). Ali, čak i ti mali manevri kod tako velikih brzina dovode do toga da praktički nema obrane od njih (trenutno - amerikanci rade na sustavu obaranja projektila u glide fazi, te u početnoj fazi lansiranja - balističkih).

 

Linkovi:

 

https://ucsusa.org/about/news/study-says-hypersonic-missiles-slower-and-more-easily-detected-current-weapons-systems

 

https://scienceandglobalsecurity.org/archive/sgs28tracy.pdf

 

 

Pročitao sam negdje da ameri baš i nisu nešto posebno zainteresirani za razvoj hipersoničnih raketa, projektila, štogod jer se ne uklapa u njihovu strategiju. Prema njima hipersonična oružja jedino imaju smisla kao nuklerna oružja, a toga imaju i previše. Ono što trenutno imaju i razvijaju kao konvencionalno oružje im je sasvim dovoljno. Rusi se i dan danas boje dobrog strarog tomahawk-a.

 

Edit evo link:

 

https://sgp.fas.org/crs/weapons/R45811.pdf

Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put sri 30.3.2022 8:25 (Entry Point).
Moj PC  
6 4 hvala 2
14 godina
neaktivan
offline
Hipersonična raketna oružja (Kinžal i sl.) – za sa

Rješenje za presretanje hipersoničnih raketa -> lasersko oružje/ laserske zrake
Amerikanci navodno rade na tome.

 
5 3 hvala 0
16 godina
offline
Hipersonična raketna oružja (Kinžal i sl.) – za sa

Članak koji u svoj svojoj raskoši pokazuje koliko je ljudska civilizacija bolesna. Jedan dobar asteroid je potreban da sve to pobriše i da nam pokaže da se možemo j**** sa svim bolesnim raketama i oružjem za masovno uništenje.

Moj PC  
23 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Hipersonična raketna oružja (Kinžal i sl.) – z
Samo sam cekao post o asteroidu i o gluposti ljudske civilizacije.
Sad sam miran.
 
22 7 hvala 0
6 godina
offline
Re: Hipersonična raketna oružja (Kinžal i sl.) – z
Očito sve to ne vrijedi kad s druge strane imaš koliko toliko ozbiljnu vojsku(Ukrajina)

Lako je bilo Američanima protiv... Afganistana... Iraka...Libije


Ako ništa drugo ovo će biti pouka svim ostalim možebitnim državama da ne ulaze u sukob s ozbiljnim protivnikom koliko god naizgled izgledalo da je vojno slabiji.
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
8 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hipersonična raketna oružja (Kinžal i sl.) – z
HCMAA kaže...
Očito sve to ne vrijedi kad s druge strane imaš koliko toliko ozbiljnu vojsku(Ukrajina)

Lako je bilo Američanima protiv... Afganistana... Iraka...Libije


Ako ništa drugo ovo će biti pouka svim ostalim možebitnim državama da ne ulaze u sukob s ozbiljnim protivnikom koliko god naizgled izgledalo da je vojno slabiji.

 Protivnik je toliko ozbiljan da u zemlji od 42 milijuna ljudi neprijatelj dođe do glavnog grada za 2 tjedna ratovanja. Bit će da ipak nisu svi uzeli oružje u ruke kako ih se pozivalo.

15 godina
offline
Hipersonična raketna oružja (Kinžal i sl.) – za sa

u star trek (posebno discovery) odmah (najdulje do dvije minute ćaskanja na mostu, kad je uzbuna) pronađu lijek svemu - ro-zrake iz kristala nebuloznija kroz vremensko-prostornu savijaču (štrudl) odmah spriječe super-juru iz druge galaksije u nepodopštinama s mjehurima sapuncija. najbolje njih pitati kako sad i dokle više. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sri 30.3.2022 10:02 (Ajar).
Moj PC  
12 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Hipersonična raketna oružja (Kinžal i sl.) – z
tgmcro kaže...
HCMAA kaže...
Očito sve to ne vrijedi kad s druge strane imaš koliko toliko ozbiljnu vojsku(Ukrajina)

Lako je bilo Američanima protiv... Afganistana... Iraka...Libije


Ako ništa drugo ovo će biti pouka svim ostalim možebitnim državama da ne ulaze u sukob s ozbiljnim protivnikom koliko god naizgled izgledalo da je vojno slabiji.

 Protivnik je toliko ozbiljan da u zemlji od 42 milijuna ljudi neprijatelj dođe do glavnog grada za 2 tjedna ratovanja. Bit će da ipak nisu svi uzeli oružje u ruke kako ih se pozivalo.

Kao prvo, ovoliko odugovlačenje s invazijom je fail za jednu "vojnu silu".

Drugo, bi li svi tako olako uzeli oružje u ruke i borili se? Svatko bi trebao poći od sebe, lako filozofirati i praviti se herojem online.

 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Hipersonična raketna oružja (Kinžal i sl.) – z
Realno, ja bi isto radje da me rokne raketa i instantno izbrise nego da recimo dode neprijateljska vojske (kao prije par stotina/tisuca godina) i popali, pobije, osakati hladnim oruzjem i siluje sve oko tebe dok ti bespomocno gledaš.

Uostalom upravo radi ovakvih raketa nema više ratova velikih razmjera jer to onda znaci da sve ide u pic*u materinu.

Ovo je civilizacijski napredak.
A ovo moraliziranje tvoje nezz...
15 godina
offline
Re: Hipersonična raketna oružja (Kinžal i sl.) – z
maximus007 kaže...
tgmcro kaže...
HCMAA kaže...
Očito sve to ne vrijedi kad s druge strane imaš koliko toliko ozbiljnu vojsku(Ukrajina)

Lako je bilo Američanima protiv... Afganistana... Iraka...Libije


Ako ništa drugo ovo će biti pouka svim ostalim možebitnim državama da ne ulaze u sukob s ozbiljnim protivnikom koliko god naizgled izgledalo da je vojno slabiji.

 Protivnik je toliko ozbiljan da u zemlji od 42 milijuna ljudi neprijatelj dođe do glavnog grada za 2 tjedna ratovanja. Bit će da ipak nisu svi uzeli oružje u ruke kako ih se pozivalo.

Kao prvo, ovoliko odugovlačenje s invazijom je fail za jednu "vojnu silu".

Drugo, bi li svi tako olako uzeli oružje u ruke i borili se? Svatko bi trebao poći od sebe, lako filozofirati i praviti se herojem online.

 

Čestitam, pridodan glas milijunima online ekspertnih vojnih analitičara, čiji glasovi ass-kickaju vojne stratege na ruskoj strani.

2 godine
offline
Re: Hipersonična raketna oružja (Kinžal i sl.) – z
HCMAA kaže...
Očito sve to ne vrijedi kad s druge strane imaš koliko toliko ozbiljnu vojsku(Ukrajina)

Lako je bilo Američanima protiv... Afganistana... Iraka...Libije

u Afganistanu nisu napravili ništa.

 

tgmcro kaže...
 Protivnik je toliko ozbiljan da u zemlji od 42 milijuna ljudi neprijatelj dođe do glavnog grada za 2 tjedna ratovanja. Bit će da ipak nisu svi uzeli oružje u ruke kako ih se pozivalo.

 pogledaj si na gugletu koliko je Kijev udaljen od granice s Rusijom...

da je Kijev na mjestu gdje je Lavov, malo bi šipak tako brzo opkolili glavni grad.. a i što su napravili Kijevu, odn. koliko su napredovali, osim što su grad raketirali ?!

 

a kako si zamislio da skoro 3 milijuna kijevljana "uzme oružje u ruke "?

 

btw;

 

prvih dana ruske agresije na  ,nije postojala uredba Vladimirija da nitko od muškaraca 18-60 god ne smije napustiti državu pa ih je hrpa njih zdimila, kao i u svakom ratu na svijetu u povijesti.

 

 * usput, hvala Dragi na, i nama laicima razumljivom članku.

Poruka je uređivana zadnji put sri 30.3.2022 10:30 (Zaporožac).
15 godina
offline
Re: Hipersonična raketna oružja (Kinžal i sl.) – z
Zaporožac kaže...
HCMAA kaže...
Očito sve to ne vrijedi kad s druge strane imaš koliko toliko ozbiljnu vojsku(Ukrajina)

Lako je bilo Američanima protiv... Afganistana... Iraka...Libije

u Afganistanu nisu napravili ništa.

 

tgmcro kaže...
 Protivnik je toliko ozbiljan da u zemlji od 42 milijuna ljudi neprijatelj dođe do glavnog grada za 2 tjedna ratovanja. Bit će da ipak nisu svi uzeli oružje u ruke kako ih se pozivalo.

 pogledaj si na gugletu koliko je Kijev udaljen od granice s Rusijom...

da je Kijev na mjestu gdje je Lavov, malo bi šipak tako brzo opkolili glavni grad.. a i što su napravili Kijevu, odn. koliko su napredovali, osim što su grad raketirali ?!

 

a kako si zamislio da skoro 3 milijuna kijevljana "uzme oružje u ruke "?

 

 

 Čestitam, pridodan glas milijunima online ekspertnih vojnih analitičara, čiji glasovi ass-kickaju vojne stratege na ruskoj strani.

16 godina
moderator
offline
Hipersonična raketna oružja (Kinžal i sl.) – za sa

Otklizili ste "raspravom" prema fejsbuk prepucavanju, pa je zadnjih val takvih postova obrisan.

 

...
Moj PC  
16 0 hvala 0
14 godina
offline
Hipersonična raketna oružja (Kinžal i sl.) – za sa

Uvijek me impresionira lapidarnost ovakvih članaka.

 

 

Kad drugi put nešto padne pokraj nasipa očekujem Dragu iznad kratera, a ne ovo je ili nije bomba, je li uopće letjelica, kakva letjelica, gdje, šta, odakle, ispala nekom iz prikolice.

 

Šalu na stranu. Jako sadržajan i precizan članak, i mi neuki shvatismo što je Kinžal i koja je razlika između titanija, čelika i keramike.

 

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Moj PC  
9 0 hvala 0
14 godina
offline
Hipersonična raketna oružja (Kinžal i sl.) – za sa

Termičko opterećenje pri brzinama iznad 2 Macha postaje toliko, da recimo:

 

SR-71 se pri brzini od preko 3 Macha (3.2)  izduži preko 10 cm (ne stopu tj. 30 cm kako mitovi kažu, vlajda foot zvuči bolje od 4 inch) ali i ovo je oko 0.3 % početne dužine pri polijetanju...

 

isti SR-71 ima "porozne" spremnike goriva pri polijetanju, zbog "labavo" spojenih komada oplate,  koji zaptivaju tek kad se oplata zagrije i raširi...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
4 0 hvala 0
13 godina
offline
Hipersonična raketna oružja (Kinžal i sl.) – za sa

Živo me zanima preciznost ovih projektila, pogotovo s limitima koje Drago spominje u članku vezano za telekomunikaciju na tim brzinama. Negdje sam gledao analizu dva udara rusa s raketama (ne piše koje su koristili), gdje su promašili tv toranj za par metara, i zgradu neke gradske uprave za isto par metara (

). Pretpostavljam da to nisu bile hipersonične, tako da bi preciznost Kinžala trebala biti i gora. Naravno, još uvijek dovoljno za pogodit nosač aviona. Ali za pogoditi bateriju protuzračnih raketa, ili radarsko postrojenje, ne znam.

 
1 1 hvala 0
10 godina
offline
Re: Hipersonična raketna oružja (Kinžal i sl.) – z
Stric_Jura kaže...

Termičko opterećenje pri brzinama iznad 2 Macha postaje toliko, da recimo:

 

SR-71 se pri brzini od preko 3 Macha (3.2)  izduži preko 10 cm (ne stopu tj. 30 cm kako mitovi kažu, vlajda foot zvuči bolje od 4 inch) ali i ovo je oko 0.3 % početne dužine pri polijetanju...

 

isti SR-71 ima "porozne" spremnike goriva pri polijetanju, zbog "labavo" spojenih komada oplate,  koji zaptivaju tek kad se oplata zagrije i raširi...

 Hehe, Skunk Works ekipa je napravila Črnu pticu. Sad se radi i na hipersoničnom projektilu - https://www.lockheedmartin.com/en-us/who-we-are/business-areas/aeronautics/skunkworks.html

مرګ ژوبله
16 godina
offline
Re: Hipersonična raketna oružja (Kinžal i sl.) – z
Van Nistelrooy kaže...

Pretpostavljam da to nisu bile hipersonične, tako da bi preciznost Kinžala trebala biti i gora. Naravno, još uvijek dovoljno za pogodit nosač aviona. Ali za pogoditi bateriju protuzračnih raketa, ili radarsko postrojenje, ne znam.

Bez aktivnog navođenja projektil nema šanse pogoditi nosač aviona, osim ako nije satima usidren.

Mene kod Rusa muči što jako puno toga "objavljuju", ali u praksi (po svemu viđenom u Ukrajini) upotrebljivost je katastrofalna.

14 godina
offline
Re: Hipersonična raketna oružja (Kinžal i sl.) – z

par metara a ima bojnu glavu od 500 kg?

 

za bateriju VBRa, PZO sasvim dosta...

 

vele za RS-28_Sarmat da pogađa unutar 6 m promjera - IKBR !!!

 

 

Da se nadovežem na anemičnog (valjda ko klinac nikad nije bacil petardu) i Baneta - M75 "kašikara" ima 36-38 g "plastičnjaka" - dovoljno da izbije sve prozore u kući, ako ne i dobar dio  bližih vratiju...

 

Jarunsko čudo da je imalo 40 kg visoko brizantnog eksploziva, unutar 500-600 m ne bi bilo čitavog prozora...

Ju je je? Je ju je!
14 godina
offline
Re: Hipersonična raketna oružja (Kinžal i sl.) – z
Old Iggy kaže...
Van Nistelrooy kaže...

Pretpostavljam da to nisu bile hipersonične, tako da bi preciznost Kinžala trebala biti i gora. Naravno, još uvijek dovoljno za pogodit nosač aviona. Ali za pogoditi bateriju protuzračnih raketa, ili radarsko postrojenje, ne znam.

Bez aktivnog navođenja projektil nema šanse pogoditi nosač aviona, osim ako nije satima usidren.

Mene kod Rusa muči što jako puno toga "objavljuju", ali u praksi (po svemu viđenom u Ukrajini) upotrebljivost je katastrofalna.

 hmm Rusi vrlo malo objavljuju, i puno su točniji od Ukrajinaca, koji jedino vode u propagandnom ratu (koji RF nikako ne može ni dobiti)...

Ju je je? Je ju je!
16 godina
offline
Re: Hipersonična raketna oružja (Kinžal i sl.) – z
Stric_Jura kaže...
Old Iggy kaže...

Bez aktivnog navođenja projektil nema šanse pogoditi nosač aviona, osim ako nije satima usidren.

Mene kod Rusa muči što jako puno toga "objavljuju", ali u praksi (po svemu viđenom u Ukrajini) upotrebljivost je katastrofalna.

 hmm Rusi vrlo malo objavljuju, i puno su točniji od Ukrajinaca, koji jedino vode u propagandnom ratu (koji RF nikako ne može ni dobiti)...

Pa i ne baš. Kao imaju najbolji PZO - ovi još uvijek lete. Protudronsku zaštitu - Bayraktari još funkcioniraju. Legendarni oklop - ne bi ništa htio reći.

Iskreno mi se ova ruska operacija čini kao najtraljavija operacija ijedne vojske zadnjih par desetljeća.

12 godina
offline
Hipersonična raketna oružja (Kinžal i sl.) – za sa

Objavljuju rusi samo treba znati pronaći, a za tenkove se oduvijek znalo da im nisu nešto za moderno ratovanje. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 30.3.2022 14:12 (ivanzu).
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Hipersonična raketna oružja (Kinžal i sl.) – z
ivanzu kaže...

Objavljuju rusi samo treba znati pronaći, a za tenkove se oduvijek znalo da im nisu nešto za moderno ratovanje. 

Ma svašta se da naći. Ali rezultati su vidljivi.

16 godina
offline
Re: Hipersonična raketna oružja (Kinžal i sl.) – z
Old Iggy kaže...

Pa i ne baš. Kao imaju najbolji PZO - ovi još uvijek lete. Protudronsku zaštitu - Bayraktari još funkcioniraju. Legendarni oklop - ne bi ništa htio reći.

Iskreno mi se ova ruska operacija čini kao najtraljavija operacija ijedne vojske zadnjih par desetljeća.

 

Da, to i je najčudnije u cijeloj priči. Kao da su u ovoj fazi poslali vojne otpatke, malo ispipavaju teren, umaraju protivnika, a onda slijedi BAM. Mada se iskreno nadam da nije tako. Žalosti me što u 21. st. imamo rat.

16 godina
offline
Re: Hipersonična raketna oružja (Kinžal i sl.) – z
HCMAA kaže...
Očito sve to ne vrijedi kad s druge strane imaš koliko toliko ozbiljnu vojsku(Ukrajina)

Lako je bilo Američanima protiv... Afganistana... Iraka...Libije


Ako ništa drugo ovo će biti pouka svim ostalim možebitnim državama da ne ulaze u sukob s ozbiljnim protivnikom koliko god naizgled izgledalo da je vojno slabiji.

Ameri su u Afganistanu pobjedili Talibane jel to misliš?Ti isti Talibani su se nakon povlačenja Amera(Vijetnamski sindrom)opet vratili a vlast.

 

https://twitter.com/thesiriusreport/status/1508065409068589063

 

Vezano za temu pa ne treba baš Kinzhal, "pa i običan krstareči projektil kao Kalibr solidno pogodi metu".

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put sri 30.3.2022 14:37 (rambox).
16 godina
offline
Re: Hipersonična raketna oružja (Kinžal i sl.) – z
Inovator kaže...
Old Iggy kaže...

Pa i ne baš. Kao imaju najbolji PZO - ovi još uvijek lete. Protudronsku zaštitu - Bayraktari još funkcioniraju. Legendarni oklop - ne bi ništa htio reći.

Iskreno mi se ova ruska operacija čini kao najtraljavija operacija ijedne vojske zadnjih par desetljeća.

 

Da, to i je najčudnije u cijeloj priči. Kao da su u ovoj fazi poslali vojne otpatke, malo ispipavaju teren, umaraju protivnika, a onda slijedi BAM. Mada se iskreno nadam da nije tako. Žalosti me što u 21. st. imamo rat.

To i je zbunjujuće. Ili je Rusija postala ne papirnati tigar već tigar od sapunice, ili je ta "igra" zapela na nekim pretpostavkama (tipa, dočekat će ih cvijećem ili će se Ukrajinci uplašiti).

Ni priča o "čuvanju u slučaju NATO napada" mi ne drži vodu. Kao ni što mi nije jasno što uopće žele postići. Nije baš da su se nešto voljeli prije, sad će tek biti gadno.

12 godina
offline
Re: Hipersonična raketna oružja (Kinžal i sl.) – z

Nisu oni poslali nikakve otpatke nego precjenjujete sposobnost korumpirane države s GDP-om u razini jedne Italije. 4. tenkovska bojna je dosta dobila po nosu, a to im je elitna postrojba, VDV također.

Poruka je uređivana zadnji put sri 30.3.2022 14:37 (ivanzu).
5 godina
offline
Hipersonična raketna oružja (Kinžal i sl.) – za sa

Da bi hipersonična raketa uspješno manevrirala i pogodila cilj manji od nekog grada treba imati i interaktivnu komunikaciju s komandnim centrom i okolinom, a to je malo zeznuto kroz ioniziranu plazmu koja nastaje pri tolikim brzinama. Iz tog razloga i svemirske letjelice na povratku kroz atmosferu gube komunikaciju s kontrolom.
Ali Kinezi rade na 6G tehnologiji koja bi navodno riješila taj problem.
Chinese scientists develop 6G technology for hypersonic weapons communication and tracking: paper | South China Morning Post (scmp.com)

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
 
2 0 hvala 1
13 godina
offline
Hipersonična raketna oružja (Kinžal i sl.) – za sa

Evo je na djelu....

 

To Each His Own.
Poruka je uređivana zadnji put sri 30.3.2022 15:21 (lmutak).
Moj PC  
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice