Pomoćnik u programiranju, GitHub Copilot, pod optu

poruka: 5
|
čitano: 5.646
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Pomoćnik u programiranju, GitHub Copilot, pod optu".
15 godina
offline
Pomoćnik u programiranju, GitHub Copilot, pod optu

Pravo im bilo, mora da ni oni kao ni ja nisu dobili pravo pristupa beti pa sad kukumavče. 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Pomoćnik u programiranju, GitHub Copilot, pod
Gajotres kaže...

Pravo im bilo, mora da ni oni kao ni ja nisu dobili pravo pristupa beti pa sad kukumavče. 

Kakav je ovo komentar? Kome "pravo im bilo" (nadam se ne developerima od kojih je "posuđen" kod)?

MS otvoreno krši licence pod kojima je uzeo neki kod, i treba ih oplesti po džepu.

Gledam te!
16 godina
offline
Pomoćnik u programiranju, GitHub Copilot, pod optu

Nekako sumnjam da su isli "krast" kod bez da su prvo provjerili sva prava i uvjekte koristenja. Velike organizacije jako paze na takve stvari i proizvod mora proci jako stroge kontrole i provjere prije nego sto se moze predstaviti u javnost. U USA su tuzbe i sudovi kao odlazak na trznicu kod nas, stoga ne cudi ovaj razvoj dogadjaja...

 

Iako je MS vlasnik Githuba, mislim da Ms nema nekog velikog upliva u ovakve stvari, Github je potpuno odvojena organizacija i tvrtka. Ja sam u MSu, i nemam pristup Copilotu, morao sam ga sam privatno placati (takodjer, mi ga interno niti nesmijemo koristiti, kao i vecina firmi gdje su slicni alati zabranjeni). 

 

Jedino zalim nekog programera kojemu je Copilot predlozio kod naucen iz mojih OSS projekata, sam se najezim kad vidim vlastiti (stari) kod :) 

~~ sound sommelier ~~
Poruka je uređivana zadnji put pon 7.11.2022 14:01 (hudo).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Pomoćnik u programiranju, GitHub Copilot, pod
hudo kaže...

Nekako sumnjam da su isli "krast" kod bez da su prvo provjerili sva prava i uvjekte koristenja. Velike organizacije jako paze na takve stvari i proizvod mora proci jako stroge kontrole i provjere prije nego sto se moze predstaviti u javnost.

Ma ne mislim ni ja da su isli "krast" kod, ali vjerojatno je netko olako shvatio implikacije licenci. Ne bi bilo niti prvi niti zadnji put da neka velika kompanija naoravi nesto opako krivo. Nemam pojma niti koji su uvjeti koristenja Githuba, ali sumnjam da nadjacavaju licencu pod kojom je kod tamo postavljen.

Imho ovaj clanak to bolje opisuje od Sandrovog prijepisa.

Gledam te!
7 godina
neaktivan
offline
Pomoćnik u programiranju, GitHub Copilot, pod optu

Ne razumjem, copilot koristi općepoznate patterne unutar određenog konteksta. Isti se blokovi koda koriste na stotinama mjesta. To je kao da me netko traži licencu za Console.WriteLine("Hello") jer ju je tko zna tko napisao na GitHubu unuar svog projekta.

https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
 
4 1 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice