Naplaćen vam je dvostruki PDV na pošiljku pristigl

poruka: 38
|
čitano: 15.869
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Naplaćen vam je dvostruki PDV na pošiljku pristigl".
15 godina
offline
Naplaćen vam je dvostruki PDV na pošiljku pristigl

valjda poslanu izvan eu a ne pristiglu izvan (= pošiljka ti dođe ubosnu?). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Naplaćen vam je dvostruki PDV na pošiljku pristigl

Moja posiljka je imala jasno vidljiv i citak CIJELI broj ali svejedno su naplatili carinski pregled+PDV (kasnije vratili nakon 25 dana kad sam popunio zahtjev za povrat).
Znaci sad smao pokusavaju radit to isto ali bez da vracaj novce ljudima za dupli porez i prebacuju to na prodavatelja da on rjesava ...

--- Lewis --- www.ram-studio.hr --- Skype: lewis3d ---
Moj PC  
9 0 hvala 0
21 mjesec
protjeran
offline
Re: Naplaćen vam je dvostruki PDV na pošiljku pris

Meni se čini da je za sve probleme kriv prodavatelj koji se očigledno ne drži pravila oko slanja IOSS broja.

16 godina
offline
Naplaćen vam je dvostruki PDV na pošiljku pristigl

Znači ja bi trebao pitati prodavatelja da mi vrati PDV, a prodavatelj će pitati Hrvatsku da njemu vrati plaćeni PDV. LOL

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Naplaćen vam je dvostruki PDV na pošiljku pris
Sasoon kaže...

Znači ja bi trebao pitati prodavatelja da mi vrati PDV, a prodavatelj će pitati Hrvatsku da njemu vrati plaćeni PDV. LOL

 A možda je fora u tome da ti prodavatelj naplati PDV, ali ga ne proknjiži kroz ITMATT sustav pa ti plati PDV još jednom i psuj lopovsku državu i EU a ono kriv neko treći.

 

16 godina
offline
Naplaćen vam je dvostruki PDV na pošiljku pristigl

već sam jednom platio s Aliexpressa više nego sam trebao. Piše da je VAT uračunat u cijenu.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Naplaćen vam je dvostruki PDV na pošiljku pristigl

I meni su jednom naplatili PDV iako je na Aliju pisalo VAT included.

Zalio se na Ali-ju i nakon 2 tjedna dopisivanja sa supportom njihova finalna rezolucija je bila da posaljem nazad.

 

Uopce nisu razumjeli sto im tipkam, sto znace racuni i PDV. Zaboli ih, samo vrati paket.

Kako da im objasnim da i ako ga vratim PDV sam platio.

 

Uzaludno, za sada hit & miss, 1 od 10 lupe dupli PDV.

Poruka je uređivana zadnji put pon 7.11.2022 21:27 (Wespen).
 
1 0 hvala 1
13 godina
offline
Naplaćen vam je dvostruki PDV na pošiljku pristigl

zar je to uopce legalno sto posta radi?!

Ne slušaj nikoga, ostani svoj
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Naplaćen vam je dvostruki PDV na pošiljku pristigl

Platiti duplo ili pokusati razumjeti nesto ovako komplicirano? Di se placa? :)

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Naplaćen vam je dvostruki PDV na pošiljku pristigl

Znači imaju problem sa nečitkim ili djelomičnim IOSS brojem na pošiljci, "ali ispisivanje IOSS broja na pošiljci nije niti previđeno nego se podatak mora dostaviti u elektroničkom obliku putem ITMATT sustava". 

Tko tu koga?

Moj PC  
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Naplaćen vam je dvostruki PDV na pošiljku pris
Kako vec rekoh, klasika....

Pozurili su lupati namet na sve, onda se suocili s "navalom" zahtjeva i povrata novca, a kako vracanje novaca nikome nije ni milo ni drago...

Hajd vi zayebavajte malo nekog drugog, pa trazite od prodavaca. Nama ostaju pare, vama nerviranje, a prodavac ionako kurtza ne kuzi sta vi zelite od njega.... Sve i da skuzi, sanse da vam on vrati taj iznos su jako blizu nule......
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
3 0 hvala 0
6 godina
offline
Naplaćen vam je dvostruki PDV na pošiljku pristigl

mislim da idu na random.org pa... jucer mi je dosao paket koji je ocarinjen (ona naljepnica ocarinjeno) - na 0kn...

 

NULL!=NULL
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Naplaćen vam je dvostruki PDV na pošiljku pris

Pa kaj nije aliexpres to odavno preskočio time da prepakiravaju u nizozemskoj ili mađarskoj i onda u cro stiže kao iz eu ?

Meni tako stiže već godinu dana valjda....
Bunker
 
0 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Naplaćen vam je dvostruki PDV na pošiljku pris
Mađarska i dolazi Overseasom. Toplo mi oko srca što pošta ne dostavlja.
15 godina
offline
Re: Naplaćen vam je dvostruki PDV na pošiljku pris
Solo761 kaže...

Znači imaju problem sa nečitkim ili djelomičnim IOSS brojem na pošiljci, "ali ispisivanje IOSS broja na pošiljci nije niti previđeno nego se podatak mora dostaviti u elektroničkom obliku putem ITMATT sustava". 

Tko tu koga?

 Pa mora se proknjižiti taj VAT/PDV negdje inače uzmeš napišeš nećiji IOSS broj i briga te. A izgleda da je taj ITMATT ustrojen do kraja napokon, a da su kinezi počeli lovit u mutnom, naplate ti porez, ali ga ne protjeraju kroz ITMATT i briga ih.... Ako završi na njihovom HUBu u Mađarskoj ili Nizozemskoj onda se tamo odradi carinjenje a da se nas ne tiče, a ako ih "fula" onda jbg, imamo problem da nam se porez još jednom obračuna a kineze boli briga. Mislim da ću počet vraćat pošiljke na kojem sam platio porez a dođe mi da mioram platiti još jednom... neka fala.

15 godina
offline
Re: Naplaćen vam je dvostruki PDV na pošiljku pris
silvio3105 kaže...
Mađarska i dolazi Overseasom. Toplo mi oko srca što pošta ne dostavlja.

 Ne dolati sve Overseasom, dosta toga ide i poštom.

6 godina
offline
Re: Naplaćen vam je dvostruki PDV na pošiljku pris
Do kraja tjedna bi mi trebalo nešto stići preko Mađarske, dostavlja HP. Platio sam 1 cent, sve skupa, ako će trebati bilo što dodatno platiti, neka vrate pošiljatelju. No mislim da će i dalje pošiljke preko Mađarske i Nizozemske normalno pristizati bez nameta, a snalažljivi Kinez će i dalje brati naš PDV.
najdix
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Naplaćen vam je dvostruki PDV na pošiljku pris
Gnjavator kaže...
Solo761 kaže...

Znači imaju problem sa nečitkim ili djelomičnim IOSS brojem na pošiljci, "ali ispisivanje IOSS broja na pošiljci nije niti previđeno nego se podatak mora dostaviti u elektroničkom obliku putem ITMATT sustava". 

Tko tu koga?

 Pa mora se proknjižiti taj VAT/PDV negdje inače uzmeš napišeš nećiji IOSS broj i briga te. A izgleda da je taj ITMATT ustrojen do kraja napokon, a da su kinezi počeli lovit u mutnom, naplate ti porez, ali ga ne protjeraju kroz ITMATT i briga ih.... Ako završi na njihovom HUBu u Mađarskoj ili Nizozemskoj onda se tamo odradi carinjenje a da se nas ne tiče, a ako ih "fula" onda jbg, imamo problem da nam se porez još jednom obračuna a kineze boli briga. Mislim da ću počet vraćat pošiljke na kojem sam platio porez a dođe mi da mioram platiti još jednom... neka fala.

 Pa poanta je da njurgaju oko nečitljivog IOSS broja na pošiljci, a na pošiljci ni ne treba biti nego u tom ITMATT sustavu... 

A da kinezi muljaju siguran sam, uvijek su muljali i IOSS im je došao kao šećer na kraju da uberu novce. Zapravo me i zanima kako to na Aliexpress-u radi, da li bi to trebao seller uplatiti ili sam Aliexpress pošto su oni medijator (i na kraju njihova stranica zabiberi taj porez na cifru). Ako bi to trebao raditi Aliexpress zar ovi iz EU ne mogu vidjeti da li im se štogod uplaćuje od tamo? Ja kao kupac bih volio znati da li uplaćuju ili ne, ako ne ima drugih gdje se to može, samo neka EU složi popis tih velikih shopova koji su korektni...

Neki kinezi čak to i ne rade, npr. PCBWay, naručivao sam neke štampane pločice, išlo je preko PostNL, ali na stranici kažu da porez nije uračunat, i da će to kupac trebati riješiti kada dođe, i bilo je tako.

najdix kaže...
Do kraja tjedna bi mi trebalo nešto stići preko Mađarske, dostavlja HP. Platio sam 1 cent, sve skupa, ako će trebati bilo što dodatno platiti, neka vrate pošiljatelju. No mislim da će i dalje pošiljke preko Mađarske i Nizozemske normalno pristizati bez nameta, a snalažljivi Kinez će i dalje brati naš PDV.

 
Što se isplati naručiti samo jedan konektor? 😬

Kada takve stvari naručujem uzmem barem 10 komada jer mi se ne čeka 2+ tjedana za samo jedan prcoljak 🤣

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.11.2022 8:32 (Solo761).
16 godina
offline
Re: Naplaćen vam je dvostruki PDV na pošiljku pris
Solo761 kaže...

A da kinezi muljaju siguran sam, uvijek su muljali i IOSS im je došao kao šećer na kraju da uberu novce. Zapravo me i zanima kako to na Aliexpress-u radi, da li bi to trebao seller uplatiti ili sam Aliexpress pošto su oni medijator (i na kraju njihova stranica zabiberi taj porez na cifru). Ako bi to trebao raditi Aliexpress zar ovi iz EU ne mogu vidjeti da li im se štogod uplaćuje od tamo? Ja kao kupac bih volio znati da li uplaćuju ili ne, ako ne ima drugih gdje se to može, samo neka EU složi popis tih velikih shopova koji su korektni...

Nije to baš tako jednostavno, IOSS nije nešto što uplatiš na banci u Kini i nažvrljaš broj na paketu.

Postoji n različitih SW rješenja, nešto kao payment gatewayi, uplata nije odmah već se obračunava u vremenski intervalima, ako sve nije uvedeno kako spada i IOSS sustavu nema ni mogućnosti očekivanja da će biti i uplaćeno.

Početkom godine se, ako se dobro sjećam, računalo da oko 5% paketa s navedenim IOSS-om na ulasku u EU bilo krvo uvedeno ili uopće nije bilo u sustavu.

 

15 godina
offline
Re: Naplaćen vam je dvostruki PDV na pošiljku pris
najdix kaže...
Do kraja tjedna bi mi trebalo nešto stići preko Mađarske, dostavlja HP. Platio sam 1 cent, sve skupa, ako će trebati bilo što dodatno platiti, neka vrate pošiljatelju. No mislim da će i dalje pošiljke preko Mađarske i Nizozemske normalno pristizati bez nameta, a snalažljivi Kinez će i dalje brati naš PDV.

 -kul, osim jednog 'manjeg' problema.. plaćanje poreza je tvoja obveza neovisno o tome hoćeš li vratiti robu, carinski prekršaj, moraš.. tj vjerojatno će država biti blaža za ta iznose no koliko vidim primjere prije-više kazne za parsto kuna nego milijardu pa se ne treba na to oslanjati..

 *++ pravilo, prvo platiš pa se žališ, tj tek kad platiš porez, možeš tražiti povrat istoga, to je protokol.. no tad ti je jasno da je trošak takvog povrata veći nego iznos samog poreza, tad odustaneš za par kuna.. a možda država odustane, no ponovo, ne treba se na to oslanjati pogotovo kad neki službenik uzme cifre od par kuna i pomnoži s tisućama mjesečno.. tad na godišnjem nivou to postane neki iznos za koji država podigne obrvu i recimo naplati mada i ona time stvori veći trošak od zarade recimo trošak pisma-upozorenja o ne plaćenim obvezama, recimo 10kn komad.. no to je tako s državom, ne uvjek matematički logično i nema kompenzacije nego platiš..

 

Solo761 kaže...
..

 Pa poanta je da njurgaju oko nečitljivog IOSS broja na pošiljci, a na pošiljci ni ne treba biti nego u tom ITMATT sustavu... 

A da kinezi muljaju siguran sam, uvijek su muljali i IOSS im je došao kao šećer na kraju da uberu novce. Zapravo me i zanima kako to na Aliexpress-u radi, da li bi to trebao seller uplatiti ili sam Aliexpress pošto su oni medijator (i na kraju njihova stranica zabiberi taj porez na cifru). Ako bi to trebao raditi Aliexpress zar ovi iz EU ne mogu vidjeti da li im se štogod uplaćuje od tamo? Ja kao kupac bih volio znati da li uplaćuju ili ne, ako ne ima drugih gdje se to može, samo neka EU složi popis tih velikih shopova koji su korektni...

Neki kinezi čak to i ne rade, npr. PCBWay, naručivao sam neke štampane pločice, išlo je preko PostNL, ali na stranici kažu da porez nije uračunat, i da će to kupac trebati riješiti kada dođe, i bilo je tako.

..

 -naravno, svi muljaju, jer je tako 'slađe' (bez škegre) tj to je 'legalna-siva' zona, nije slučajno nešto nečitljivo, to je biz.. postoji, kao i skladišta po eu i svima je samo važno da se promet robe radi kroz-preko njih jer tad nešto zarade, dok ih boli kiki za druge države za raobu u tranzitu.. zato svi to rade, zato nema racija-policija-carina, zato sve prolazi, javno.. čak do primjera prošlog tjedna dostava droge iz kolumbije.. no to je droga-zapljena, ovo je sitna roba, to će proći jer 'nitko to ne vidi' (privremeno sljepilo, kao kad carinik-osoba ne vidi šleper na granici..).

.. tj to je rupa u samom IOSSu, sustavu koji nije sustavno smišljen, polovično.. i problem što eu nije jedna država nego samo zajednica, dok je granica eu jedinstvena-tržište.. i to generira takvu rupu-mogućnost koju naravno da će svi iskoristiti, dok recimo hr kao država uvoza nije ni svjesna da postoji neko potraživanje dok joj to sustav ne javi, tj ako si izvan iossa sve ide glatko, plaćaš samo ako si u iossu i pošten dok država koja dobije porez ne mrdne ni prstom (trošak) a oni koji bi obavili uzlazni trošak carinjenja-papira npr mađarska od tog nema ništa, tj samo trošak-posao.. tj svi to rade za robe koje idu dalje, prave se ćoravi, službeno ili u sivoj zoni legalni šverc na nivou država.

-... ili teško da bi me netko uvjerio da država-institucije-policija/carina ne vidi skladišta, kamione i da im baš nikad ne padne na pamet zatražiti (i provjeriti) papire.. dok se čarobnim štapićem (zapravo printerom) na kutiji pojavi eu znak i to je to.. biz i interesi.

 

tj u ovoj situaciji kao u textu-temi, problem ima kupac koji u startu plati pošteno porez ali roba ne prolazi sustavom nego mimo no zapne na pošti koja je kod nas dobila carinske ovlasti (naplata paketa).. mada joj je eu rekla da to ne može, tj i dalje će tvrditi da to nije naplata plaćene poštarine-dostave nego trošak carinjenja-posla koji nema veze s dostavom paketa.. pri čemu se i država pravi glupa, jer zakon dozvoljava i 'jednostavan uvoz' kad carisnki papiri nisu potrebni (potrošač, kranji kupac, roba nije za tržište, tad ne treba carinska deklaracija + ostalo.. oslobođeno carinskog postupka-papira). .. tj ono gdje pošta lupa ovisno o iznosu 18-38kn što će reć to je mali-zanemariv iznos, jednostavan uvoz dok pošta ne radi baš ništa nego skener čita oznaku na kutiji tj ioss etiketu ako postoji a to čita i zbog sortiranja-slanja-distribucije tj ne radi baš ništa pa ni provjeru sadržaja paketa (što ako postoji potreba-sumnja kao za drogu opet radi prava carina-policija..). itd..

 

edit.. ili u gornjem primjeru je na računu 1c .. cent, naravno carinski trošak je 18,5kn.. nema smisla naručiti 1kom tj do graničnog iznosa iznad kojeg je 38kn je ista naknada-carinski trošak. Time je svaki porez, povrat, dvostruko plaćanje u takvim ciframa zanemariv u odnosu na ono što pošta naplati 18-38kn.. tj tek s 'normalnim' većim iznosima je to 'normalno' u odnosu na cijenu, recimo za robu iznad 1000kn/e .. za ovakve iznose-račune kao 1c je dvostruka naplata poreza-carine nevažna u odnosu na ono što naplati pošta ako ide kroz poštu-ioss mada pošta ekšli pri tome ne radi ništa, tj službeni odgovor je, rade, izdaju carinsku deklaraciju.. USMENU. Jedini primjer u svemiru, kod nas, neki papirnato-birokratski dokument-formular u usmenoj formi, kojeg naravno ne možeš priložiti u potraživanju povrata jer je usmeno, odnosno možeš uzeti poštara za ruku i dovući ga do nekog šaltera gdje će on zvučno ponoviti usmenu deklaraciju koju je pošta izdala.. mada taj poštar ne zna zašto ga vučemo za rukav..

 

-sustav je šupalj, konstuktivno faličan, ne postoji.. postoji samo slučaj-slučajnost ili uhodana ruta kojom paket prolazi bez problema tj ako zaobiđe poštu-carinu-ioss.. a država ko država, pametna, sjetila se.. tražite od prodavatelja i to je ok.. tj ako je netko nešto pogrešno napravio, naplatio, deklarirao, tad trošak snosi on, ne država.. i ne vraća tad država nego trgovac, no on to naravno neće vratiti niti postoji mehanizam (pravni) po kojem bi to kupac mogao ostvariti, tj ovisi o jurisdikciji lokalne vlasti-zakona, tj ne eu nego zemlje izvan eu.. evo sad su političari zbunjeni jer je sberbank prodala fortenovu šeiku, sve obavljeno izvan eu institucija, legalni vlasnici, no da bi postali legitimni u eu moraju dobiti eu dokumente što zbog blokade neće moći.. tj pravni paradox jer je sad vlasnik šeik i svi to znaju ali je izvan eu ... ioss je još gori, jer u statu nisu razmišljali o tome da eu nije jedna država, klasični briselski birokratski zakon koji se uvede birokratski i nije sam po sebi loš nego time otvara rupe za šverc, legalni šverc na nivou država-luka-skladišta i stotine šlepera dnevno voze po rutama no 'nitko ništa ne vidi'.. jer nitko ne želi vidjeti.. tj gadi mi se eu pravo koje uvođenjem pravila-zakona stvori divlji zapad-rupe-bezakonje.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.11.2022 11:53 (ihush).
16 godina
offline
Re: Naplaćen vam je dvostruki PDV na pošiljku pris
ihush kaže...

 -kul, osim jednog 'manjeg' problema.. plaćanje poreza je tvoja obveza neovisno o tome hoćeš li vratiti robu, carinski prekršaj, moraš.. tj vjerojatno će država biti blaža za ta iznose no koliko vidim primjere prije-više kazne za parsto kuna nego milijardu pa se ne treba na to oslanjati..

 *++ pravilo, prvo platiš pa se žališ, tj tek kad platiš porez, možeš tražiti povrat istoga, to je protokol.. no tad ti je jasno da je trošak takvog povrata veći nego iznos samog poreza, tad odustaneš za par kuna.. a možda država odustane, no ponovo, ne treba se na to oslanjati pogotovo kad neki službenik uzme cifre od par kuna i pomnoži s tisućama mjesečno.. tad na godišnjem nivou to postane neki iznos za koji država podigne obrvu i recimo naplati mada i ona time stvori veći trošak od zarade recimo trošak pisma-upozorenja o ne plaćenim obvezama, recimo 10kn komad.. no to je tako s državom, ne uvjek matematički logično i nema kompenzacije nego platiš..

 Eh sada... nisam baš siguran da to tako šljaka za kupovinu preko neta... Može u shopu pisati da je sve picikato, a ispadne da nije i onda ti kao kupac, koji zapravo nije ni vidio robu uživo dobije kaznu za šverc? Ne drži mi baš vodu...

ihush kaže...

 -naravno, svi muljaju, jer je tako 'slađe' (bez škegre) tj to je 'legalna-siva' zona, nije slučajno nešto nečitljivo, to je biz.. postoji, kao i skladišta po eu i svima je samo važno da se promet robe radi kroz-preko njih jer tad nešto zarade, dok ih boli kiki za druge države za raobu u tranzitu.. zato svi to rade, zato nema racija-policija-carina, zato sve prolazi, javno.. čak do primjera prošlog tjedna dostava droge iz kolumbije.. no to je droga-zapljena, ovo je sitna roba, to će proći jer 'nitko to ne vidi' (privremeno sljepilo, kao kad carinik-osoba ne vidi šleper na granici..).

.. tj to je rupa u samom IOSSu, sustavu koji nije sustavno smišljen, polovično.. i problem što eu nije jedna država nego samo zajednica, dok je granica eu jedinstvena-tržište.. i to generira takvu rupu-mogućnost koju naravno da će svi iskoristiti, dok recimo hr kao država uvoza nije ni svjesna da postoji neko potraživanje dok joj to sustav ne javi, tj ako si izvan iossa sve ide glatko, plaćaš samo ako si u iossu i pošten dok država koja dobije porez ne mrdne ni prstom (trošak) a oni koji bi obavili uzlazni trošak carinjenja-papira npr mađarska od tog nema ništa, tj samo trošak-posao.. tj svi to rade za robe koje idu dalje, prave se ćoravi, službeno ili u sivoj zoni legalni šverc na nivou država.

-... ili teško da bi me netko uvjerio da država-institucije-policija/carina ne vidi skladišta, kamione i da im baš nikad ne padne na pamet zatražiti (i provjeriti) papire.. dok se čarobnim štapićem (zapravo printerom) na kutiji pojavi eu znak i to je to.. biz i interesi.

 

tj u ovoj situaciji kao u textu-temi, problem ima kupac koji u startu plati pošteno porez ali roba ne prolazi sustavom nego mimo no zapne na pošti koja je kod nas dobila carinske ovlasti (naplata paketa).. mada joj je eu rekla da to ne može, tj i dalje će tvrditi da to nije naplata plaćene poštarine-dostave nego trošak carinjenja-posla koji nema veze s dostavom paketa.. pri čemu se i država pravi glupa, jer zakon dozvoljava i 'jednostavan uvoz' kad carisnki papiri nisu potrebni (potrošač, kranji kupac, roba nije za tržište, tad ne treba carinska deklaracija + ostalo.. oslobođeno carinskog postupka-papira). .. tj ono gdje pošta lupa ovisno o iznosu 18-38kn što će reć to je mali-zanemariv iznos, jednostavan uvoz dok pošta ne radi baš ništa nego skener čita oznaku na kutiji tj ioss etiketu ako postoji a to čita i zbog sortiranja-slanja-distribucije tj ne radi baš ništa pa ni provjeru sadržaja paketa (što ako postoji potreba-sumnja kao za drogu opet radi prava carina-policija..). itd..

 

edit.. ili u gornjem primjeru je na računu 1c .. cent, naravno carinski trošak je 18,5kn.. nema smisla naručiti 1kom tj do graničnog iznosa iznad kojeg je 38kn je ista naknada-carinski trošak. Time je svaki porez, povrat, dvostruko plaćanje u takvim ciframa zanemariv u odnosu na ono što pošta naplati 18-38kn.. tj tek s 'normalnim' većim iznosima je to 'normalno' u odnosu na cijenu, recimo za robu iznad 1000kn/e .. za ovakve iznose-račune kao 1c je dvostruka naplata poreza-carine nevažna u odnosu na ono što naplati pošta ako ide kroz poštu-ioss mada pošta ekšli pri tome ne radi ništa, tj službeni odgovor je, rade, izdaju carinsku deklaraciju.. USMENU. Jedini primjer u svemiru, kod nas, neki papirnato-birokratski dokument-formular u usmenoj formi, kojeg naravno ne možeš priložiti u potraživanju povrata jer je usmeno, odnosno možeš uzeti poštara za ruku i dovući ga do nekog šaltera gdje će on zvučno ponoviti usmenu deklaraciju koju je pošta izdala.. mada taj poštar ne zna zašto ga vučemo za rukav..

 

-sustav je šupalj, konstuktivno faličan, ne postoji.. postoji samo slučaj-slučajnost ili uhodana ruta kojom paket prolazi bez problema tj ako zaobiđe poštu-carinu-ioss.. a država ko država, pametna, sjetila se.. tražite od prodavatelja i to je ok.. tj ako je netko nešto pogrešno napravio, naplatio, deklarirao, tad trošak snosi on, ne država.. i ne vraća tad država nego trgovac, no on to naravno neće vratiti niti postoji mehanizam (pravni) po kojem bi to kupac mogao ostvariti, tj ovisi o jurisdikciji lokalne vlasti-zakona, tj ne eu nego zemlje izvan eu.. evo sad su političari zbunjeni jer je sberbank prodala fortenovu šeiku, sve obavljeno izvan eu institucija, legalni vlasnici, no da bi postali legitimni u eu moraju dobiti eu dokumente što zbog blokade neće moći.. tj pravni paradox jer je sad vlasnik šeik i svi to znaju ali je izvan eu ... ioss je još gori, jer u statu nisu razmišljali o tome da eu nije jedna država, klasični briselski birokratski zakon koji se uvede birokratski i nije sam po sebi loš nego time otvara rupe za šverc, legalni šverc na nivou država-luka-skladišta i stotine šlepera dnevno voze po rutama no 'nitko ništa ne vidi'.. jer nitko ne želi vidjeti.. tj gadi mi se eu pravo koje uvođenjem pravila-zakona stvori divlji zapad-rupe-bezakonje.

 
Ne znam, mislim da je to malo kompliciranije... Npr. naručim nešto sa Aliexpressa, dođe mi jednom od tri načina (od ove promjene sa carinom), overseasom, preko PostNL ili preko Mađara... do sada mi je samo za jedan paket trebalo doplatiti 18,5 kn. 
Štampane pločice sa PCBWaya gdje su na site-u rekli da treba porez riješiti lokalno je tako i bilo mada su išli preko PostNL, na paketu je bila naljepnica da je to paket koji je došao izvan područja EU i trebali je platiti 18,5 kn + porez.

Znači da ipak ne propuštaju sve u tim točkama ulaza...

16 godina
offline
Re: Naplaćen vam je dvostruki PDV na pošiljku pris
Old Iggy kaže...

Nije to baš tako jednostavno, IOSS nije nešto što uplatiš na banci u Kini i nažvrljaš broj na paketu.

Postoji n različitih SW rješenja, nešto kao payment gatewayi, uplata nije odmah već se obračunava u vremenski intervalima, ako sve nije uvedeno kako spada i IOSS sustavu nema ni mogućnosti očekivanja da će biti i uplaćeno.

Početkom godine se, ako se dobro sjećam, računalo da oko 5% paketa s navedenim IOSS-om na ulasku u EU bilo krvo uvedeno ili uopće nije bilo u sustavu.

 

 
Logično bi bilo da pošiljka dobije IOSS broj kada je za nju uplaćeno 🤔, tj. bude evidentirana u sustavu. I valjda mora biti neki sistem kako se povezuje pošiljka i IOSS, valjda tracking number, neki jedinstveni broj kojim se pošiljka identificira... inače ne znam kako bi mogli znati što i kako.

ispis IOSS broja na paket nema smisla, kako kažeš, uzmeš jedan i dereš na sve pakete... to bi tek bio čušpajz... 

Nisam u toj branši pa ne znam kako je tehnički izvedeno, no ne bi smjelo biti prekompleksno.


10 godina
offline
Re: Naplaćen vam je dvostruki PDV na pošiljku pris
Gnjavator kaže...

 Ne dolati sve Overseasom, dosta toga ide i poštom.

 

istina, meni je onaj zadnji (od hrpe koja je par dana prije došla skupa Overseas-om) došao poštom, tj. ostavljen je u kasliću od strane poštara

6 godina
offline
Re: Naplaćen vam je dvostruki PDV na pošiljku pris
Ja sam tako već skupio 20 konektora po 1 cent. To su neke njihove promocije za skupljanje dobrih ocjena. Svi su išli preko Mađarske i do sada mi HP nije ni za jednog ništa naplatio. U promociji se može uzeti samo jedan komad. Tijekom godine više trgovaca radi te promocije.
najdix
16 godina
offline
Re: Naplaćen vam je dvostruki PDV na pošiljku pris
Solo761 kaže...
Old Iggy kaže...

Nije to baš tako jednostavno, IOSS nije nešto što uplatiš na banci u Kini i nažvrljaš broj na paketu.

Postoji n različitih SW rješenja, nešto kao payment gatewayi, uplata nije odmah već se obračunava u vremenski intervalima, ako sve nije uvedeno kako spada i IOSS sustavu nema ni mogućnosti očekivanja da će biti i uplaćeno.

Početkom godine se, ako se dobro sjećam, računalo da oko 5% paketa s navedenim IOSS-om na ulasku u EU bilo krvo uvedeno ili uopće nije bilo u sustavu.

 

 
Logično bi bilo da pošiljka dobije IOSS broj kada je za nju uplaćeno 🤔, tj. bude evidentirana u sustavu. I valjda mora biti neki sistem kako se povezuje pošiljka i IOSS, valjda tracking number, neki jedinstveni broj kojim se pošiljka identificira... inače ne znam kako bi mogli znati što i kako.

ispis IOSS broja na paket nema smisla, kako kažeš, uzmeš jedan i dereš na sve pakete... to bi tek bio čušpajz... 

Nisam u toj branši pa ne znam kako je tehnički izvedeno, no ne bi smjelo biti prekompleksno.


Nije baš "logično", logično je da ne idu uplate čim se ostvari plaćanje prodavaču.

Sustav baš nije jednostavan i pokriva sve što si naveo - ako je sve uneseno kako spada.

Uplata PDV-a je jednom mjesečno, ako se dobro sjećam.

Imaš više firmi koje se bave takvim sustavima, npr. Deloitte, kao što i veći marketplaceovi imaju svoj sustav kad se prodaje preko njih.

15 godina
offline
Re: Naplaćen vam je dvostruki PDV na pošiljku pris
Solo761 kaže...
..

 Eh sada... nisam baš siguran da to tako šljaka za kupovinu preko neta... Može u shopu pisati da je sve picikato, a ispadne da nije i onda ti kao kupac, koji zapravo nije ni vidio robu uživo dobije kaznu za šverc? Ne drži mi baš vodu...

..

 -kaznu za šverc? plaćanje poreza (carine) nije kazna, normalna-rutinska stvar.. a plaćanje jednom, dvaput ili nijednom.. je problem tj ono što vidim kao divlji zapad umjesto uređenog sustava..

 

Solo761 kaže...
..

Ne znam, mislim da je to malo kompliciranije... Npr. naručim nešto sa Aliexpressa, dođe mi jednom od tri načina (od ove promjene sa carinom), overseasom, preko PostNL ili preko Mađara... do sada mi je samo za jedan paket trebalo doplatiti 18,5 kn. 
Štampane pločice sa PCBWaya gdje su na site-u rekli da treba porez riješiti lokalno je tako i bilo mada su išli preko PostNL, na paketu je bila naljepnica da je to paket koji je došao izvan područja EU i trebali je platiti 18,5 kn + porez.

Znači da ipak ne propuštaju sve u tim točkama ulaza...

 -što nepropuštaju? gdje? .. koliko postova vidiš po temi i sličnima gdje roba dođe bez ikakve dodatne naplate porez-carine ili hp-18-38kn... tj kako kad, 'slučajnost' tj ovisi koji kanal-dostava, ne sustav.

-problem, pošta si je uzela (dobila) pravo od države-carine u njihovo ime obavljati carinjenje, tj naplaćuju trošak (usmene) deklaracije, 18,5 ili 38kn ovisno o cijeni-pragu, to nije carina, to nije porez, to nije dostava nego trošak carisnkih poslova koji nije ni to, tj tad bi bio fixni iznos ne s granicom 18-38 i najgluplje u čitavoj priči što hp ne radi baš ništa i ne izdaje nikakav papir-dokaz-deklaraciju, ni a4 list papira nego je samo pitanje prođe li paket kroz njihov ured-skener i očita li ioss broj ili ne.. a ima li paket etiketu-ioss ovisi o čarobnom štapiću tj lako ga naljepi kinez, skladište ulaza ili bilo tko (kao što u drugom postu kažeš, isprintaš jedan i deri...).

-da sustav funkcionira tad bi bilo sporedno preko kojeg dostavljača paket putuje, tj carina-porez s tim nema ništa, pravila su ista + dostava nema što naplaćitvati osim dostave (koja je npr već plaćena prilikom kupnje ili free..) tj pošta si je kod nas uzela i taj dio posredovanja da će obračunati porez i prosljediti ga državi, no s dostavom to nema baš nikakve veze, ima s trgovinom, ima s onim kad se roba kupuje i plaća dostava tj u tome bi trebala biti razlika ako je trgovina u sustavu ioss ili nije.. a kažu da je, tj .. šuplje i vrtimo se u krug..

-tj ili je trgovina u sustavu i tad je obračunat porez ili nije .. ako nije na svaku pošiljku mora biti obračunat, no kako vidimo to se radi samo ako ide kroz hp, pa i dva puta, dok mimo hp ni jednom... divlji zapad umjesto eu-uređenog sustava. A sve zato jer država ulaza robe nije (ne mora biti) država odredišta, tj tranzit i zato ih taj porez-carina ne zanima jer ne pripada tad toj državi i organi policije-carine zato (neslužbeno) žmire, ne vide, ne kontroliraju, ne traže papire.. tj država odredišta nema potraživanje dok ne dobije takvu info kroz ioss i realno nikome taj porez-carina ne treba dok kupac naravno želi ako može bez.. no ili imamo uređen sustav ili nemamo.. ili se plaća ili ne, dok je u slučaju hp moguće i dva puta i to je eu birokraciji sasvim ok.. barem dok netko opet ne prijavi hp nadležnima i možda tad opet dobiju opomenu da se to tako ne radi, kao za 4,5kn naplate itd.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Naplaćen vam je dvostruki PDV na pošiljku pris
ihush kaže...

 -kaznu za šverc? plaćanje poreza (carine) nije kazna, normalna-rutinska stvar.. a plaćanje jednom, dvaput ili nijednom.. je problem tj ono što vidim kao divlji zapad umjesto uređenog sustava.. 

 

Odnosilo se na to da ja moram platiti bez obzira da li ću vraćati robu ili ne. Ako nešto naručim, tamo mi kažu sve je OK po IOSS-u, a onda kod nas dobijem papirić da treba dodatno platiti PDV, pa ja kažem na pošti da to ne želim preuzeti nego da vrate pošiljatelju. 
Po tome što si napisao svejedno moram platiti, mada predmet nisam nikada ni imao rukama niti ću imati u rukama. Inače je carinski prekršaj...

ihush kaže...

 

 -što nepropuštaju? gdje? .. koliko postova vidiš po temi i sličnima gdje roba dođe bez ikakve dodatne naplate porez-carine ili hp-18-38kn... tj kako kad, 'slučajnost' tj ovisi koji kanal-dostava, ne sustav.

-problem, pošta si je uzela (dobila) pravo od države-carine u njihovo ime obavljati carinjenje, tj naplaćuju trošak (usmene) deklaracije, 18,5 ili 38kn ovisno o cijeni-pragu, to nije carina, to nije porez, to nije dostava nego trošak carisnkih poslova koji nije ni to, tj tad bi bio fixni iznos ne s granicom 18-38 i najgluplje u čitavoj priči što hp ne radi baš ništa i ne izdaje nikakav papir-dokaz-deklaraciju, ni a4 list papira nego je samo pitanje prođe li paket kroz njihov ured-skener i očita li ioss broj ili ne.. a ima li paket etiketu-ioss ovisi o čarobnom štapiću tj lako ga naljepi kinez, skladište ulaza ili bilo tko (kao što u drugom postu kažeš, isprintaš jedan i deri...).

-da sustav funkcionira tad bi bilo sporedno preko kojeg dostavljača paket putuje, tj carina-porez s tim nema ništa, pravila su ista + dostava nema što naplaćitvati osim dostave (koja je npr već plaćena prilikom kupnje ili free..) tj pošta si je kod nas uzela i taj dio posredovanja da će obračunati porez i prosljediti ga državi, no s dostavom to nema baš nikakve veze, ima s trgovinom, ima s onim kad se roba kupuje i plaća dostava tj u tome bi trebala biti razlika ako je trgovina u sustavu ioss ili nije.. a kažu da je, tj .. šuplje i vrtimo se u krug..

-tj ili je trgovina u sustavu i tad je obračunat porez ili nije .. ako nije na svaku pošiljku mora biti obračunat, no kako vidimo to se radi samo ako ide kroz hp, pa i dva puta, dok mimo hp ni jednom... divlji zapad umjesto eu-uređenog sustava. A sve zato jer država ulaza robe nije (ne mora biti) država odredišta, tj tranzit i zato ih taj porez-carina ne zanima jer ne pripada tad toj državi i organi policije-carine zato (neslužbeno) žmire, ne vide, ne kontroliraju, ne traže papire.. tj država odredišta nema potraživanje dok ne dobije takvu info kroz ioss i realno nikome taj porez-carina ne treba dok kupac naravno želi ako može bez.. no ili imamo uređen sustav ili nemamo.. ili se plaća ili ne, dok je u slučaju hp moguće i dva puta i to je eu birokraciji sasvim ok.. barem dok netko opet ne prijavi hp nadležnima i možda tad opet dobiju opomenu da se to tako ne radi, kao za 4,5kn naplate itd.

 

 
I opet... "postoji samo slučaj-slučajnost ili uhodana ruta kojom paket prolazi bez problema tj ako zaobiđe poštu-carinu-ioss.." Kažeš da možda postoji ruta kojom se prođe da se zaobiđe carina/ioss.
A ja kažem da sam dobio putem PostNL pakete sa aliexpress-a gdje više ništa nije trebalo platiti, a i da sam sa PCBWay-a, koji i kažu da oni ne rješavaju porez, preko istog PostNL-a, dostavu je radio HP u oba slučaja, dobio paket koji je bio uredno označen da potječe izvan prostora EU i da sam na njega uredno morao platiti PDV + 18,5 kn... 

Dakle nije da PostNL PROPUŠTA kineske pakete nego oni uredno odrade posao kako je valjda i zamišljeno. Samo za jedan aliexpress paket sam do sada morao platiti dodatnih 18,5 kn, ali ne i dodatni porez, valjda nije bilo dobro označeno pa je netko morao "ručno" provjeravati. Ili kako to već HP objašnjava. Nije bilo dva puta carinjeno/naplaćen PDV, samo to "baratanje".

15 godina
offline
Re: Naplaćen vam je dvostruki PDV na pošiljku pris

-ne, ponovo pročitaj što si napisao.. tj upravo ulazna luka-skladište, u tom slučaju postNL NE obavlja ono što bi morali, tj umjesto da uredno odrade ulazne carisnko-porezne stvari oni čarobnim štapićem naljepe etiketu.. na kojoj ti kažeš piše da je roba izvan eu, no etiketa eu, roba je ušla.. roba se carini na ulazu, na granici ili se vlasniku-špediteru da takva obveza, a to ulazna luka u tom slučaju nije obavila, ne da im se.. nemaju razloga, ne tiče ih se. Da  su to obavili, naplatili i prosljedili u hr porezni dio tad bi to bio ioss sustav, ovako je nešto mimo, čarobni štapić jer jednom kad roba uđe-pređe granicu to je to, roba kao sva ostala, kao domaća .. i policija-carina ne provjerava, ne zaustavlja šleper na putu, ne traži papire, jer svi imaju nepisanu naredbu da ne vide, ne traže.. tj jedini koji bi formalno imali interes su država uvoza, u ovom slučaju hr, no ako oni za to ne znaju tad ne traže a šleper prolazi granicu bez papira-kontrole mada prevozi robu izvan eu bez papira, carine i poreza.

 

-kako to da stiže kroz hp i da ne naplate.. pa upravo tako, nitko im nije rekao da je to kineski paket, nego paket, roba unutar eu.. tj kako jednako pišeš u drugom slučaju ti naplate.. kako to? I pazi što je tek nebuloza, ako si već jednom platio 18,5kn kako to da u tom slučaju nisu naplatili i pdv? Takav slučaj ne bi smio postojati, tj ili je u iossu i već je naplaćeno pri kupnji i tad nema nikakvih dodatnih plaćanja ili nije a tad ako pdv nije naplaćen mora biti naplaćen ne samo naknada pošti 18,5kn... tj poštu ne zanima pdv iz istog razloga zašto države ulaza ne zanima carinska formalnost, ne pripada im taj novac nego pripada državi uvoza, u ovom slučaju hr i pošta da to naplati to mora prosljediti državi.. ne zanima je, jednako kao nizozemce, mađare, sve.. (i mi imamo..) svi to rade po istom kalupu, istim interesima-razlozima.

 

-roba kad jednom uđe to je to.. nije to žicom ograđeno carisnko skladište, ušlo je u eu i šleper vozi bez problema, jer policije-carine država eu nisu dobile naputak da to provjere-traže-kazne osim u slučaju npr droga i sl.

-znaš kako se inače to radi s recimo hr-domaćom robom kad se ne želi platiti pdv? .. izvezeš npr u BiH, nakon čega roba nestane, 'izvoz' mada se isti šleper vrati istim putem, istom robom.. a tko bi to carinio? tko bi carinio hr šleper s hr robom u povratku? .. nije to kinez i kineska roba a povrat je objašnjiv recimo nekom greškom, kriva roba itd. i tako postaneš izvoznik zbog pdva mada nisi izvezao ni komad-gram-mrvu.. a država za tu robu ne traži pdv i jedino je još tad problem imati uredno papire za maloprodaju, no tko kontolira maloprodajne trgovine ili velike šoping lance.. kontroliraju kafiće i to tek jednom godišnje kad je neki razlog-akcija.. nikog ne zanima, nitko ne vidi, nitko ne zna. .. osim što je npr hr za takav uvoz postala najjača bananadržava, izvoznik.. onak, logično, hr je poznata po plantažama banana i proizvodnji, kao i kubanski šećer prije desetljeća.. za to eu diskretno upozori i to se više ne radi, no rade svi, pa eu birokracija to ne vidi jer ne želi vidjeti, kao ni policija-carina, porezna, vozač šlepera, radnik u luci-skladištu, države kroz koje to prolazi, jer su to radna mjesta, jer se toči gorivo šleperima, jer tad biz ide tom rutom, ne nekom drugom i zato policija-carina-porezna to 'ne vide'.. jer ipak lokalno uz rutu biz ide, bez tog ključ u bravu a tad nema ni za plaće policije-carine jer nema radnog mjesta, skladištara, peljara, vozača itd..

 

-tj svi oni to vide-znaju, no kao što kažeš ni hp ne naplati pdv, jer bi to prosljedila državi, tj svako naplati ono što je za njega, ne ono što bi tad prosljedio drugom i to je problem kad si jedno eu tržište tj ioss koji ne postoji i svima odgovara-paše, pa i nama-kupcima, svima.. a država koja bi dobila neki pdv za to ne zna (formalno) pa joj ni ne fali, tj pošto i ta država radi isto to s drugom robom, svi se prave ćoravi i važno je samo 'ne talasaj'..

 

edit: .. možda će biti jasnije ako dodam problem migranata, .. kad uđu u eu, država ulaza je ona koja im izdaje neki dokument, što se gura hr, no pri tome imaš grčku koju su prošli.. koja je eu država, koja je tad morala izdati papir no nje.. ali se to traži od hr, jer u slučaju povratka ide se unazad, kao si došao i tad migrant ostaje u hr.. jer 'nije došao' iz grčke.. tj ista stvar, samo što se za robu to ne podiže na političku razinu problema kao s migrantima a druga razlika što u slučaju migranata nije pitanje poreza nego građanskih prava, npr pravo na azil, smještaj, humano postupanje itd.. i to ostali ne žele pa imaju žiletžicu.. mada su ista eu.. roba i migranti, slično-različito.. u osnovi ista stvar što se tiče eu granica i kako se što radi, ćoravi na sve strane, ne znaju, ne vide.. jer ne žele.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 10.11.2022 9:41 (ihush).
15 godina
offline
Re: Naplaćen vam je dvostruki PDV na pošiljku pris
ihush kaže...
 -što nepropuštaju? gdje? .. koliko postova vidiš po temi i sličnima gdje roba dođe bez ikakve dodatne naplate porez-carine ili hp-18-38kn... tj kako kad, 'slučajnost' tj ovisi koji kanal-dostava, ne sustav.

-problem, pošta si je uzela (dobila) pravo od države-carine u njihovo ime obavljati carinjenje, tj naplaćuju trošak (usmene) deklaracije, 18,5 ili 38kn ovisno o cijeni-pragu, to nije carina, to nije porez, to nije dostava nego trošak carisnkih poslova koji nije ni to, tj tad bi bio fixni iznos ne s granicom 18-38 i najgluplje u čitavoj priči što hp ne radi baš ništa i ne izdaje nikakav papir-dokaz-deklaraciju, ni a4 list papira nego je samo pitanje prođe li paket kroz njihov ured-skener i očita li ioss broj ili ne.. a ima li paket etiketu-ioss ovisi o čarobnom štapiću tj lako ga naljepi kinez, skladište ulaza ili bilo tko (kao što u drugom postu kažeš, isprintaš jedan i deri...).

-da sustav funkcionira tad bi bilo sporedno preko kojeg dostavljača paket putuje, tj carina-porez s tim nema ništa, pravila su ista + dostava nema što naplaćitvati osim dostave (koja je npr već plaćena prilikom kupnje ili free..) tj pošta si je kod nas uzela i taj dio posredovanja da će obračunati porez i prosljediti ga državi, no s dostavom to nema baš nikakve veze, ima s trgovinom, ima s onim kad se roba kupuje i plaća dostava tj u tome bi trebala biti razlika ako je trgovina u sustavu ioss ili nije.. a kažu da je, tj .. šuplje i vrtimo se u krug..

-tj ili je trgovina u sustavu i tad je obračunat porez ili nije .. ako nije na svaku pošiljku mora biti obračunat, no kako vidimo to se radi samo ako ide kroz hp, pa i dva puta, dok mimo hp ni jednom... divlji zapad umjesto eu-uređenog sustava. A sve zato jer država ulaza robe nije (ne mora biti) država odredišta, tj tranzit i zato ih taj porez-carina ne zanima jer ne pripada tad toj državi i organi policije-carine zato (neslužbeno) žmire, ne vide, ne kontroliraju, ne traže papire.. tj država odredišta nema potraživanje dok ne dobije takvu info kroz ioss i realno nikome taj porez-carina ne treba dok kupac naravno želi ako može bez.. no ili imamo uređen sustav ili nemamo.. ili se plaća ili ne, dok je u slučaju hp moguće i dva puta i to je eu birokraciji sasvim ok.. barem dok netko opet ne prijavi hp nadležnima i možda tad opet dobiju opomenu da se to tako ne radi, kao za 4,5kn naplate itd.

 

 Fora je da Ali u Mađarskoj ima neki svoj centar i onda kada ide preko njega oni tamo odrade carinjenja jer nisu ih odradili u kini. E, ako prodavač pošalje "drugim putem" pa zaobiđe tu carinu u Mađarskoj onda smo u problemu. Pošiljke nema u sustavu, a bez toga se kod nas tretira da porez tek treba naplatiti i tako plaćaš porez na porez a kinez se pravi kinez da ne zna ništa o tome.

 

15 godina
offline
Re: Naplaćen vam je dvostruki PDV na pošiljku pris

tako nešto .. osim nije da ne znaju, znaju.. no službeno-formalno nitko nije odgovoran, kriv.. i koriste rupu u sustavu koji je nedorečen, u nekoj od povezanih tema to opisujem kao tor za ovce bez ograde, vrata-ulaza, tj kad bi se svi pridržavali uputa čak bi funkcioniralo, no problem je što nitko osim države koja bi ubrala porez to ne želi jer nema interes tj ima sasvim suprotan ili bez poreza pa je konkurentnija roba-cijena ili u drugoj situacij kad imaju 'na pola' ioss, naplate porez ali ne prosljede ga dalje.. jer realno nitko to od njih ne traži tj država uvoza o tom nema pojma dok joj pošta to ne prijavi kroz sustav a vidimo da ni pošta ne naplaćuje prozni-carinski dio za državu (porez) neog samo svoj fixni trošak 18,5-38kn jer je jedino to zanima, tj sve ostalo bi bio trošak-posao često veći od iznosa.. nikog to ne zanima, odnsno zato imamo fiskalizaciju za lokalnu-domaću maloprodaju (kontrola računa, dvostruko knjigovodstvo) dok bez tog nema baš nikakve kontrole, papir je papir i trpi sve a kutija u šleperu putuje po eu bez granica... i većini je ok, bez poreza-carine, no eto tema, postoji i duplo, kao potvrda kako je sustav loš jer eu nije jedna država-granica mada istovremeno je (tržište-šengen itd.).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice