Što se događa u glavi koja smišlja računalni progr

poruka: 9
|
čitano: 17.270
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Što se događa u glavi koja smišlja računalni progr".
13 godina
offline
Što se događa u glavi koja smišlja računalni progr

Ovih dana....

Moj PC  
6 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Što se događa u glavi koja smišlja računalni progr

Meni je ovo zanimljiv tekst jer potvrđuje ono što smo davno raspravljali mi koji se bavimo računalima i koji smo intuitivno znali da priča o programiranju kao vrsti poznavanja novog "jezika" nema veze sa stvarnošću.

 

Naime, dugo je vrijedila teorija da su umjetni, programski jezici zapravo "jezici", pa bi po toj logici svi oni koji su dobri u jezicima (razni poligloti) trebali biti dobri u programiranju, i bez obzira što je stvarnost demantirala tu teoriju od samog početka (najčešće se klasični jezičari kad ih se stavi pred programsku konzolu ukoče kao jelen pred automobilskim farovima - tko ne vjeruje neka uzme par primjeraka sa FFZG-a), a programiranjem i kodiranjem se bavi ekipa s posve drugog spektra vještina.

 

I tako - nakon pola stoljeća priče o tome kako bi umjetni, računalni jezici trebali dobro ležati jezičarima i velikog čuđenja što to nije tako, vidimo da u stvarnosti mozak radi posve drugačije kad programira nego kad piše pjesme o plavom čuperku  ili sastavke "Žuti list na mom prozoru, jesen je došla u moj grad".

 

This space for rent!
 
16 0 hvala 3
15 godina
offline
Što se događa u glavi koja smišlja računalni progr

Ja kad kucam kod razmišljam u vektorima, dijagramima toka, matricama itd...

 

Jezik vulgaris tu utiliziram jedino kod kreativnih psovki kad nešto zapne:)

Rvat katolik!
 
11 0 hvala 0
10 godina
offline
Što se događa u glavi koja smišlja računalni progr

bilo bi zanimljivo vidjeti podruzja mozga ovisno o razini apstrakcije - asembler, proceduralno, reaktivno programiranje, SQL...

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Što se događa u glavi koja smišlja računalni progr

Utvrđena sveza između govornog i programskog jezika uz malo forumske arheologije:

 

Battle 4 Life (Programiranje) @ Bug.hr Forum

 

 
11 0 hvala 2
14 godina
online
Re: Što se događa u glavi koja smišlja računalni p
ante_etna kaže...

Utvrđena sveza između govornog i programskog jezika uz malo forumske arheologije:

 

Battle 4 Life (Programiranje) @ Bug.hr Forum

 

 Lijepa sjećanja, koliko smo samo circlejerkali oko toga lika.

Poruka je uređivana zadnji put uto 3.1.2023 17:29 (captain_soap_McTawish).
16 godina
offline
Što se događa u glavi koja smišlja računalni progr

Možda off topic, no u zadnje vrijeme su svima puna usta AI-eva koji će zamjeniti programere u programiranju.

Mene bi zanimalo koliko će ti AI-evi biti uspješni u change requestima... Kada sve napraviš po P.S.u pa ti klijent dođe sa "ovih 10 stavki u dropdownu se smiju odabrati samo jednom po ogranku, osim ove jedne, ta može N puta, osim ako su joj ove dvije opcije x i y, onda i ona smije biti samo jednom. I to vrijedi za čitavu aplikaciju, ne samo za ogranak...." I onda sve što si lijepo nakucao unerediš za 100 ifalica i iznimaka i dođe ti da baciš sve kroz prozor...

Napisati nešto od nule je relativno lako, no kada se korisnik otkači sa lanca sa svojim zahtjevima nakon isporuke...

Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Što se događa u glavi koja smišlja računalni p
Drago kaže...

Meni je ovo zanimljiv tekst jer potvrđuje ono što smo davno raspravljali mi koji se bavimo računalima i koji smo intuitivno znali da priča o programiranju kao vrsti poznavanja novog "jezika" nema veze sa stvarnošću.

 

Naime, dugo je vrijedila teorija da su umjetni, programski jezici zapravo "jezici", pa bi po toj logici svi oni koji su dobri u jezicima (razni poligloti) trebali biti dobri u programiranju, i bez obzira što je stvarnost demantirala tu teoriju od samog početka (najčešće se klasični jezičari kad ih se stavi pred programsku konzolu ukoče kao jelen pred automobilskim farovima - tko ne vjeruje neka uzme par primjeraka sa FFZG-a), a programiranjem i kodiranjem se bavi ekipa s posve drugog spektra vještina.

 

I tako - nakon pola stoljeća priče o tome kako bi umjetni, računalni jezici trebali dobro ležati jezičarima i velikog čuđenja što to nije tako, vidimo da u stvarnosti mozak radi posve drugačije kad programira nego kad piše pjesme o plavom čuperku  ili sastavke "Žuti list na mom prozoru, jesen je došla u moj grad".

 

 Zabluda je sto ljudi izjednacavaju "kreativno" pisanje i pisanje "programa"...

Nije bitan jezik nego sto sa njime radis... 

9 godina
online
Re: Što se događa u glavi koja smišlja računalni p
ante_etna kaže...

Utvrđena sveza između govornog i programskog jezika uz malo forumske arheologije:

 

Battle 4 Life (Programiranje) @ Bug.hr Forum

 

 Jaooo.... ovo sam i zaboravio... loool kad se sjetim

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice