U Danskoj se testira nova najveća vjetroturbina na

poruka: 26
|
čitano: 17.549
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "U Danskoj se testira nova najveća vjetroturbina na".
10 godina
offline
U Danskoj se testira nova najveća vjetroturbina na

Mozda bi trebalo pozornost usmjeriti na to da se nastavi okretati i dok nema vjetra, a ne na samu velicinu turbine. 

 
0 8 hvala 0
15 godina
offline
U Danskoj se testira nova najveća vjetroturbina na

Ako ce radit ko vjetrenjace kod nas, bolje da onda nista ni ne grade.

Kad god idem u Dalmaciju, od cijelog polja se mozda vrte 2 ili 3, kako to ima ikakvog smisla?

Zar nije nitko radio ikakvu studiju iskoristivosti za nase uvjete.

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
U Danskoj se testira nova najveća vjetroturbina na

CO2 oscilira ali na velikoj skali se stalno smanjuje. CO2 je nužno potrebna hrana za biljke. Bez njega biljke bi prestale s fotosintezom, umrle bi, zatim bi izumrli biljojedi, mesojedi i s njima bi izumro i čovjek. Sada CO2 u atmosferi imamo 380 ppm, što je dovoljno da su biljke žive, ali idealno bi im bilo da ga ima 3x više, puno bolje bi rasle. Ako CO2 padne ispod 220 ppm, prestaje život na Zemlji. A neki se jako trude da odemo u tom smjeru, demoniziraju CO2, i pritom se pozivaju na ekologiju. Klima nikada nije konstantna nego stalno oscilira, tako govoriti o klimatskim promjenama je idiotski jer su promjene stalne, stalno oscilira. Prije industrije smo imali puno više CO2, a uskoro nam slijedi malo ledeno doba. Ako sumnjate, provjerite sve što sam rekao i vidjeti ćete da je istina.

Idi i radi nešto korisno!
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.1.2023 19:26 (Keso).
 
2 19 hvala 0
5 godina
offline
Re: U Danskoj se testira nova najveća vjetroturbin
Keso kaže...

CO2 oscilira ali na velikoj skali se stalno smanjuje. CO2 je nužno potrebna hrana za biljke. Bez njega biljke bi prestale s fotosintezom, umrle bi, zatim bi izumrli biljojedi, mesojedi i s njima bi izumro i čovjek. Sada CO2 u atmosferi imamo 380 ppm, što je dovoljno da su biljke žive, ali idealno bi im bilo da ga ima 3x više, puno bolje bi rasle. Ako CO2 padne ispod 220 ppm, prestaje život na Zemlji. A neki se jako trude da odemo u tom smjeru, demoniziraju CO2, i pritom se pozivaju na ekologiju. Klima nikada nije konstantna nego stalno oscilira, tako govoriti o klimatskim promjenama je idiotski jer su promjene stalne, stalno oscilira. Prije industrije smo imali puno više CO2, a uskoro nam slijedi malo ledeno doba. Ako sumnjate, provjerite sve što sam rekao i vidjeti ćete da je istina.

 Mislim da bi svakako trebao poslati svoj brilijantni post na uredništvo časopisa Science, kao objavu znanstvenog rada. Mislim da bi otvorio mnoge oči u znanstvenim krugovima i čovječanstvu učinio veliku uslugu.

16 godina
offline
Re: U Danskoj se testira nova najveća vjetroturbin
Je to isti onaj Sience koji je odbio Stanislawa zbog njegovih znanstvenih i dokazivih radova o lijecenju tumora mozga u zadnjem stadiju 99.9 posto uspjesno?
9 godina
offline
U Danskoj se testira nova najveća vjetroturbina na

Možda sam blesav (vjerojatno i jesam) ali ne kužim se baš u vjetrenjače. Sjećam se onih vjetrenjača što smo kao klinci montirali na bicikle ili trčali s njima... pa onda gledam nizozemske mlinove... jedra na brodovima pa se na kraju pitam kako ove "moderne" vjetrenjače funkcioniraju jer mi to ne liči kao nešto što pokušava "uhvatiti" što više vjetra. Gdje su te lopatice, gdje je ta površina... sve kao čačkalice izgledaju... aj nek mi netko pametniji objasni. Jel to neka optimizacija da ne "uhvate" previše pa da spali rotor ili nešto što ne smije "uzeti" više od nezz 5% vjetra bikoz rizons ili su toliko skupi materijali da je ovo optimum (mada ne vjerujem) ili koji k*

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.1.2023 23:38 (miki_the_pirat).
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: U Danskoj se testira nova najveća vjetroturbin
Da li takve vjetrenjače mogu izdržati buru? Kolika je max brzina vjetra? Sandro, daj kad prevodiš članke odvoji još koju minutu i zguglaj malo tehničkih detalja, s obzirom da pišeš za tehnički portal.
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: U Danskoj se testira nova najveća vjetroturbin
miki_the_pirat kaže...

Možda sam blesav (vjerojatno i jesam) ali ne kužim se baš u vjetrenjače. Sjećam se onih vjetrenjača što smo kao klinci montirali na bicikle ili trčali s njima... pa onda gledam nizozemske mlinove... jedra na brodovima pa se na kraju pitam kako ove "moderne" vjetrenjače funkcioniraju jer mi to ne liči kao nešto što pokušava "uhvatiti" što više vjetra. Gdje su te lopatice, gdje je ta površina... sve kao čačkalice izgledaju... aj nek mi netko pametniji objasni. Jel to neka optimizacija da ne "uhvate" previše pa da spali rotor ili nešto što ne smije "uzeti" više od nezz 5% vjetra bikoz rizons ili su toliko skupi materijali da je ovo optimum (mada ne vjerujem) ili koji k*

 

16 godina
offline
Re: U Danskoj se testira nova najveća vjetroturbin
Keso kaže...

CO2 oscilira ali na velikoj skali se stalno smanjuje. CO2 je nužno potrebna hrana za biljke. Bez njega biljke bi prestale s fotosintezom, umrle bi, zatim bi izumrli biljojedi, mesojedi i s njima bi izumro i čovjek. Sada CO2 u atmosferi imamo 380 ppm, što je dovoljno da su biljke žive, ali idealno bi im bilo da ga ima 3x više, puno bolje bi rasle. Ako CO2 padne ispod 220 ppm, prestaje život na Zemlji. A neki se jako trude da odemo u tom smjeru, demoniziraju CO2, i pritom se pozivaju na ekologiju. Klima nikada nije konstantna nego stalno oscilira, tako govoriti o klimatskim promjenama je idiotski jer su promjene stalne, stalno oscilira. Prije industrije smo imali puno više CO2, a uskoro nam slijedi malo ledeno doba. Ako sumnjate, provjerite sve što sam rekao i vidjeti ćete da je istina.

S obzirom na tvoje besmisleno filozofiranje, evo uzeo sam samo 2 i pol minute i provjerio tvoje tvrdnje.
Znači pričaš gluposti. I dalje na tebe ne treba trošiti riječi:
https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1029/2011GB004247

P.S. Ništa nije konstantno ali identične promjene od par milijuna godina i 200 godina nije isto.

To live is to suffer, to survive is to find some meaning in the suffering. Friedrich Nietzsche
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.1.2023 0:55 (gkelekov).
12 godina
offline
Re: U Danskoj se testira nova najveća vjetroturbin
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: U Danskoj se testira nova najveća vjetroturbin
gkelekov kaže...
...

P.S. Ništa nije konstantno ali identične promjene od par milijuna godina i 200 godina nije isto.

 Pa gdje su ti te promjene CO2 od 200 milijuna godina? Link koji si poslao pokazuje samo 1000 godina, zanemariv treptaj oka u 4.5 milijardi godina povijesti Zemlje.

Idi i radi nešto korisno!
15 godina
offline
U Danskoj se testira nova najveća vjetroturbina na

pa moglo bi se malo olakšati to zatopljenje, ak se postavi puno tih ventilatora. i zatvore prozori i vrata. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: U Danskoj se testira nova najveća vjetroturbin
gkelekov kaže...
Keso kaže...

CO2 oscilira ali na velikoj skali se stalno smanjuje. CO2 je nužno potrebna hrana za biljke. Bez njega biljke bi prestale s fotosintezom, umrle bi, zatim bi izumrli biljojedi, mesojedi i s njima bi izumro i čovjek. Sada CO2 u atmosferi imamo 380 ppm, što je dovoljno da su biljke žive, ali idealno bi im bilo da ga ima 3x više, puno bolje bi rasle. Ako CO2 padne ispod 220 ppm, prestaje život na Zemlji. A neki se jako trude da odemo u tom smjeru, demoniziraju CO2, i pritom se pozivaju na ekologiju. Klima nikada nije konstantna nego stalno oscilira, tako govoriti o klimatskim promjenama je idiotski jer su promjene stalne, stalno oscilira. Prije industrije smo imali puno više CO2, a uskoro nam slijedi malo ledeno doba. Ako sumnjate, provjerite sve što sam rekao i vidjeti ćete da je istina.

S obzirom na tvoje besmisleno filozofiranje, evo uzeo sam samo 2 i pol minute i provjerio tvoje tvrdnje.
Znači pričaš gluposti. I dalje na tebe ne treba trošiti riječi:
https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1029/2011GB004247

P.S. Ništa nije konstantno ali identične promjene od par milijuna godina i 200 godina nije isto.

 Ti ciklusi su se desavali i dolazili su u nekim periodima kroz historiju doslovno u par mjeseci, priroda je cudo, a mozda i nebi bilo lose ovaj planet oslobodit malo od stetocina.....procitaj malo o !Milankovićevi ciklusi!   Jednostavno objasnjenje je da sunce nije fixna tacka oko koje zemlja kruzi i povremeno promjene daljinu medjusobno, nego i sunce oscilira zbog utjecaja ostalih planeta u sustavu, i u nekim ponovljivim periodima i sunce zaoscilira u puno vecem omjeru od svoje osi, to onda utjece na nas eko sistem, jer male promjene razmaka izmedju nase planete i nase zvjezde prave ogrovne razlike u klimi i temperaturama tu kod nas :D

 

* Friend: "I heard about this thing called 'Linux'." * Me: &am
8 godina
offline
Re: U Danskoj se testira nova najveća vjetroturbin
Vjerovao ili ne, one uhvate 60% energije zraka u pokretu
Ja rekoh
14 godina
offline
U Danskoj se testira nova najveća vjetroturbina na

Josipa sad suzu pustila, koliko bi lovuše kapnulo s takim makinama...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
7 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: U Danskoj se testira nova najveća vjetroturbin

U ovom videu odlično objašnjeno upravo to - zašto su moderne vjetrenjače čim veće tim bolje, zašto samo tri krila i zašto takav oblik.

https://m.youtube.com/watch?v=WGKIjojADmg

15 godina
offline
U Danskoj se testira nova najveća vjetroturbina na

ne kužim ovo s alternativnim izvorima energije. što nedostaje hrani? hoćemo ljude nagovarati na fotosintezu? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
offline
U Danskoj se testira nova najveća vjetroturbina na

Hajdemo sad svi zajedno: N U K L E A R N A  E L E K T R A N A 

 
0 1 hvala 0
3 godine
offline
Re: U Danskoj se testira nova najveća vjetroturbin
Postovane kolege s foruma, da odgovorim na neka pitanja gore postavljena, radio sam u stranoj firmi koja se bavi izvodenjem vjetroturbina u moru, ogranicenja zbog brzone vjetra su stvarna i tu su iskljucivo zbog zamora materijala koji kod prevelike brzine samog vjetra ukoliko se elise ne zablokiraju ostecenje i vjerovatno unistenje elisa i samim time turbine. Zasto tri vitke elise? Projektna rjesenja koja sam cesto detaljno proucavao su zbog koeficijenta iskoristivosti, ispitivanja su pokazala da tri daju najvisu iskoristivost, isto tako ako je vise vjetrenjaca gleda se njihov utjecaj na jedna drugu naravno sve kompjuterski modelirano. To su vitke strukture ogromnih napora na samu konstrukciju i inzenjerski predstavljaju iznimno poznavanje materijala i modeliranja opterecenja sto vjetrovnog a sto same stabilnosti konstrukcija, stoga i citate ovakve clanke kako se malo pomalo dobivaju sve vece konstrukcije, jer kako se napravi koja farma vjetroelektrana ujedno se i konstantno prati jer je vise manje svaka farma neki zadnji krik tehnologije. I da nemogu raditi ispod najmanje nominalne brzine cca 12 m/s (ovisi kako je projektirana i ovaj broj oscilira) niti najvise nazivne brzine. Stoga im najvise odgovaraju konstantni vjetrovi malih oscilacija brzina. Kod ovog vida gradnje najvazniji su ulazni mjerni podatci i projektiranje samih farmi
 
8 0 hvala 1
15 godina
offline
U Danskoj se testira nova najveća vjetroturbina na

Pošto se nitko nije potrudio pronaći Co2 kroz povijest Zemlje, izgleda da moram ja - sada smo na krajnje desnoj donjoj točki grafa:

https://helios-i.mashable.com/imagery/articles/04ydR8YmP8QDFQwmtJRGnyU/images-6.fill.size_2000x1820.v1623362063.png

CO2 je bio daleko, daleko, daleko viši kada nije bilo ni ljudi ni automobila.

https://mashable.com/article/co2-earth-history-climate-change

https://medium.com/@ghornerhb/heres-a-better-graph-of-co2-and-temperature-for-the-last-600-million-years-f83169a68046

 

Idi i radi nešto korisno!
 
1 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: U Danskoj se testira nova najveća vjetroturbin

Kad se gledaju grafovi ocigledno je da će kad-tad nestati co2.  Ali svi se sada slažu da prebrzo raste co2. Jedino da postoji neka globalna urota moćnika koja hoće da nestabe co2 u potpunosti.

14 godina
offline
Re: U Danskoj se testira nova najveća vjetroturbin

Svjeze_povrce 

 

Hvala kolega, ako možeš napiši još malo podrobnije tj. ono što sigurno znaš i zbog NDA smiješ napisati, može i tehnikalije...

 

inače te vjetrenjače, kad god je na NatGeo ili DocuTV bilo što o njima, uvijek mogu gledati valjda x puta... jedino mi se ne sviđaju ta mega polja, ali sama ili par njih na hrptu brega su mi fenomenalni prizor, kad god idem na more preko Knina, tamo prije Otrića se uvijek oduševim kad iza zavoja ih odjednom ugledaš...

 

a i te lopatice  (115 m dužine ?!!?), ispečene  u jednom dijeluu autoklavima, pa i ti generatori, veličine autobusa, podignuti na 100-ak i više metara iznad tla....

Ju je je? Je ju je!
5 godina
offline
Re: U Danskoj se testira nova najveća vjetroturbin
Keso kaže...

CO2 oscilira ali na velikoj skali se stalno smanjuje. CO2 je nužno potrebna hrana za biljke. Bez njega biljke bi prestale s fotosintezom, umrle bi, zatim bi izumrli biljojedi, mesojedi i s njima bi izumro i čovjek. Sada CO2 u atmosferi imamo 380 ppm, što je dovoljno da su biljke žive, ali idealno bi im bilo da ga ima 3x više, puno bolje bi rasle. Ako CO2 padne ispod 220 ppm, prestaje život na Zemlji. A neki se jako trude da odemo u tom smjeru, demoniziraju CO2, i pritom se pozivaju na ekologiju. Klima nikada nije konstantna nego stalno oscilira, tako govoriti o klimatskim promjenama je idiotski jer su promjene stalne, stalno oscilira. Prije industrije smo imali puno više CO2, a uskoro nam slijedi malo ledeno doba. Ako sumnjate, provjerite sve što sam rekao i vidjeti ćete da je istina.

 
Provjerili smo.
https://annielab.org/2022/07/13/misleading-although-co2-facilitates-plant-growth-excessive-amount-could-be-harmful-as-well/
https://climate.mit.edu/ask-mit/what-ideal-level-carbon-dioxide-atmosphere-human-life
https://yaleclimateconnections.org/2020/12/more-co2-in-the-atmosphere-hurts-key-plants-and-crops-more-than-it-helps/


Pričaš gluposti.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
5 godina
offline
Re: U Danskoj se testira nova najveća vjetroturbin
mejt kaže...

 

 Ti ciklusi su se desavali i dolazili su u nekim periodima kroz historiju doslovno u par mjeseci, priroda je cudo, a mozda i nebi bilo lose ovaj planet oslobodit malo od stetocina.....procitaj malo o !Milankovićevi ciklusi!   Jednostavno objasnjenje je da sunce nije fixna tacka oko koje zemlja kruzi i povremeno promjene daljinu medjusobno, nego i sunce oscilira zbog utjecaja ostalih planeta u sustavu, i u nekim ponovljivim periodima i sunce zaoscilira u puno vecem omjeru od svoje osi, to onda utjece na nas eko sistem, jer male promjene razmaka izmedju nase planete i nase zvjezde prave ogrovne razlike u klimi i temperaturama tu kod nas :D

 

 
Milankovićevi ciklusi se odvijaju kroz desetke tisuća godina.
Klima se mijenja već naočigled (za one koji ne drže glavu u guzici).
Ne mogu biti objašnjenje za ove aktualne promjene u par desetljeća.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
5 godina
offline
Re: U Danskoj se testira nova najveća vjetroturbin
bnaci kaže...

Kad se gledaju grafovi ocigledno je da će kad-tad nestati co2.  Ali svi se sada slažu da prebrzo raste co2. Jedino da postoji neka globalna urota moćnika koja hoće da nestabe co2 u potpunosti.

 
CO2 nigdje ne nestaje niti nastaje, nego je zarobljen u Zemljinoj kori (fosilna goriva) i živim organizmima, ili slobodan u atmosferi.
Postoji jedino globalna urota glupana da tvrdoglavo niječu ono što znanost dokazuje.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
5 godina
offline
Re: U Danskoj se testira nova najveća vjetroturbin
Keso kaže...

Pošto se nitko nije potrudio pronaći Co2 kroz povijest Zemlje, izgleda da moram ja - sada smo na krajnje desnoj donjoj točki grafa:

https://helios-i.mashable.com/imagery/articles/04ydR8YmP8QDFQwmtJRGnyU/images-6.fill.size_2000x1820.v1623362063.png

CO2 je bio daleko, daleko, daleko viši kada nije bilo ni ljudi ni automobila.

https://mashable.com/article/co2-earth-history-climate-change

https://medium.com/@ghornerhb/heres-a-better-graph-of-co2-and-temperature-for-the-last-600-million-years-f83169a68046

 

 
Zucker kommt zuletzt...

Mogao bi se ti potruditi da s razumijevanjem pročitaš što linkaš, jer u prvoj rečenici Mashable teksta ti već piše
"There's nothing in comparison to what’s happening now."

a onda pronaći i koliko je tadašnja klima s daleko više CO2 bila povoljna za prehraniti 8 milijardi ljudi, kao i gdje je taj CO2 završio, i zašto se sad opet pojavljuje.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.6.2023 7:40 (Al Crane).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice