Računala u samovozećim automobilima veliki su pokr

poruka: 10
|
čitano: 8.089
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Računala u samovozećim automobilima veliki su pokr".
12 godina
protjeran
offline
Računala u samovozećim automobilima veliki su pokr

"Nadamo se da će ljudi ubuduće više razmišljati o emisijama ugljika i učinkovitosti."

 

Tesko je ne misliti o ugljiku, s obzirom da "informaticki" casopis Bug svakog dana izbaci barem jedan propagandni clanak pod krinkom "tehnologije".

 
8 0 hvala 0
12 godina
offline
Računala u samovozećim automobilima veliki su pokr

Polazna tocka od 840W potrosnje samo na racunalnu komponentu automobila za svaki sata aktivne voznje mi djeluje nerealno visoko. Da se ne radi o studiji, rekao bih da je izvucena iz dupeta.

Moj PC  
3 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: Računala u samovozećim automobilima veliki su

Ne, to su još malo i rekli, ima nekih koji i drastično više troše.

Ali opet, jadni jarići, kolko su već puta kršteni...

Ako čovjek vozi tih sat vremena EV recimo s potrošnjom od 250 Wh/km pri brzini 100 kmh, potrošit će u tih sat vremena 25 kWh na vožnju, a sav hardver za autonomnu vožnju će potrošiti cca. 1 kWh, tj. u postotku malo manje od 4%.

Bolje da tjeraju proizvođače da rade bolje izbalansirane aute i da zabrane ove  EV grdosije po 2 tone i više, tj. da ih destimuliraju većim oporezivanjem, na taj način bi puno više postigli po pitanju CO2.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.1.2023 12:53 (fer-de-lance).
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Računala u samovozećim automobilima veliki su
Sve mi ovo djeluje da će jednom doći i do nas - ljudi su višak, treba ih se riješiti.

Prvo krave i njihovi plinovi, sada računala u vozilima i njihova potrošna.
🤦🏿‍♂️
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Računala u samovozećim automobilima veliki su
kerum kaže...

Polazna tocka od 840W potrosnje samo na racunalnu komponentu automobila za svaki sata aktivne voznje mi djeluje nerealno visoko. Da se ne radi o studiji, rekao bih da je izvucena iz dupeta.

Oni polaze od logične pretpostavke da će se na tim računalima vrtiti duboke neuronske mreže:

For example, if an autonomous vehicle has 10 deep neural networks processing images from 10 cameras, and that vehicle drives for one hour a day, it will make 21.6 million inferences each day.

 

I onda kad uzmeš u obzir da se to u praksi vrti na grafičkim karticama (naravno nećeš staviti 4090 tu, ima efikasnijih metoda, ali oni svejedno traže određenu računalnu snagu, a 10 modela je puno), onda to nije toliko veliko.

8 godina
offline
Re: Računala u samovozećim automobilima veliki su
Silvio3105:

Krave su problem jer ih uzgajamo u štalama čiji pod je od betona ili čelika. Pustimo li ih van da pasu travu, njihov “rad” će osnažiti tlo, povećati bioraznolikost i dovesti do hvatanja ugljika. Ali ne, mi koristimo naftu da bi zasijali većinu kopna monokulturama, tlo postaje pustinja što se nafoknađuje s još nafte, a viškove hrane miješamo sa smećem tako da ni kompostiranje ne pomaže puno, heanjive tvari ispuštame u oceane zbog čega i oni postaju pustinje.

Ukratko, ljudi su prekinuli prirodne procese bez ikakve ideje kako bi kompenzirali nastale probleme. Nije meso problem, glup čovjek je problem
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.1.2023 15:37 (Feudalac).
16 godina
neaktivan
offline
Računala u samovozećim automobilima veliki su pokr

 

I call bullshit.

 

Prvi autor je studentica: "first author Soumya Sudhakar, a graduate student in aeronautics and astronautics". To ne invalidira studiju, ali imati na umu.

 

"The researchers built a framework to explore the operational emissions from computers on board a global fleet of electric vehicles that are fully autonomous, meaning they don’t require a back-up human driver."

 

Puno su toga pretpostavili o "globalnoj floti električnih vozila koja je potpuno autonomna" i kakva još ne postoji. Puno je lakše pisati o nepostojećim stvarima jer će ti teže provjeriti točnost podataka.

 

"They determined that 1 billion autonomous vehicles, each driving for one hour per day with a computer consuming 840 watts, would consume enough energy to generate about the same amount of emissions as data centers currently do."

 

W je mjera za snagu, a ne za potrošnju. Majstori su izračunali potrošnju tako da su maksimalnu snagu množili s vremenom? Ako pišu o potrošnji, naka koriste odgovarajuće mjere. Računala nisu žarulje.

 

Napokon, ako je električno vozilo zamijenilo klasično, teško je ne biti u ekološkom plusu, pa da je računalo ne znam kako gladno i opako.

 

Zaključujem da su autori željni pažnje i/ili površni i/ili bi bilo zanimljivo vidjeti tko je financirao studiju.

 

Edit: Znanstvenica (?) ovdje priča o toj temi

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.1.2023 16:59 (Mycroft).
 
3 0 hvala 1
14 godina
offline
Računala u samovozećim automobilima veliki su pokr

Kada vozim svoj auto, njegov CPU (moj mozak) troši cca 60~90Wh energije. Sada su u automobile nakrcali toliko tehnologije, a zaboravlja se da je osnovna svrha automobila prijevoz tereta s točke A na točku B. Ali ne, ti moraš imati 2 ekrana, prikaz svega i svačega, mogućnost gledanja YT, Netflixa i što ti ja znam što još sve. I onda se čudimo da računala pojedu oko kWh električne energije na sat, u većini slučajeva zapravo nepotrebno. N.p.r., nije li glupo paliti navigaciju pri odlasku ili dolasku na posao, put kojega si prevalio ohoho puta i znaš svaki dijelić ceste napamet. 

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.1.2023 9:09 (učo).
Moj PC  
5 1 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Računala u samovozećim automobilima veliki su
Što će mi navigacija onda. Mogu komotno razmotat papirnatu kartu.

Za ostalo se slažem.
14 godina
offline
Re: Računala u samovozećim automobilima veliki su
silvio3105 kaže...
Što će mi navigacija onda. Mogu komotno razmotat papirnatu kartu.

Za ostalo se slažem.

 Silvio, nisam mislio da navigaciju ne trebaš nikako, mislio sam kako ju je bespotrebno uiključivati kada ideš na putovanje putevima koje dobro poznaješ i bez karte. Kada ideš na nepoznati teren, onda navigacija može imati jako važnu ulogu i biti od velike pomoći, pa ne trebaš papirnatu kartu. 

dolazim odmah - Godot
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice