EU: do 2030. godine gigabitna povezivost za sve gr

poruka: 9
|
čitano: 16.425
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "EU: do 2030. godine gigabitna povezivost za sve gr".
10 godina
neaktivan
offline
EU: do 2030. godine gigabitna povezivost za sve gr

I opet će kod nas osmisliti neke minimalne uvjete, gurati bežične 5G/6G rutere koji nikad neće imati 1Gbps, kao što danas na 4G ruteru na istoj lokaciji imam 5x manju brzinu nego na mobitelu, iako im za 400GB mjesečno plaćam kao mobilne tarife koje imaju "unlimited" internet i max moguću brzinu...

Prije par godina je EU dala novce za optiku, gradovi poput VG su prvo odlučili premrežiti cijeli grad, dijelove koji su već imali optiku, a nas na periferiji 'ko je.. Sad čekam da mi istekne ugovor u A1 i uzet ću Starlink, sigurno će biti stabilniji od A1 rutera kojem brzina padne na 1Mbps kada pada kiša vani...

Marac
 
10 0 hvala 0
15 godina
offline
EU: do 2030. godine gigabitna povezivost za sve gr

Vjerojatno imaš bežični internet. On je uvijek nestabilniji i sporiji od žičnog, ali je praktičniji za postaviti pošto (očito) ne treba žica, i mobilniji.

Ako hoćeš brzu i stabilnu vezu, nema druge nego žica. Točnije ovim redom, od najboljeg do najgoreg:

- optika (nedostižan kralj svih mrežnih veza, simetričan za download i upload)

- koaksijalni kabel - kraljev sluga, dobar za download, a sporiji za upload

- tel. parice - loš. Uzimaš samo ako si nesretan pa nemaš prva dva na izbor.

- bežična veza - ako si toliki nesretnik da nemaš ni parice, ili trebaš mobilnost.

Ali bežična veza uvelike ovisi o mrežnom uređaju (routeru) u koji stavljaš SIM karticu operatera. Neki modeli znatno bolje hvataju signal i postižu znatno veće brzine od bilo kojeg mobitela.

Ti očito imaš neki šrot ruter, možda čak onaj od A1. Kupi svoj ruter sa podrškom za SIM karticu (raspitaj se koji postiže dobre brzine), pikni SIM karticu u njega i uživaj u pristojnom internetu.

 

 

Idi i radi nešto korisno!
 
3 2 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: EU: do 2030. godine gigabitna povezivost za sv

Ma kužim ja to... imam doma bakrenu paricu, ne ide preko 10 Mpbs, zato sam i uzeo bežični zbog posla, veća je latencija, ali je i veća brzina, u početku je bila oko 30-40, sad ne prelazi 15 Mbps preko dana, preko noći je išla i do 100 Mbps.

Imao sam tele2 pokućni pa mi je ostao Huawei ruter pa ga koristim jer je onaj ZTE od A1 bio katastrofa. Čak sam i vanjsku antenu nabavio, što nije pomoglo, al vjerujem da na odašiljačima stave da su prioritet mobiteli (brojevi) pa tek onda ruteri, zbog opterećenja mreže... 

Mogu se jeb.t kad živim na periferiji, dok osnovna optika dođe do mene, ostarit ću...

Vidio sam da HT sad ima neki 5G pokućni, a susjed je rekao da lovi njihov 5G pa ih budem zvao da dođu izmjeriti, ako ne bude ništa od toga, možda probam još neki ASUS 4G ruter, al vrlo vjerojatno prelazim na satelitski...

Marac
13 godina
offline
EU: do 2030. godine gigabitna povezivost za sve gr

Ono kad birokrati odrede nešto, to tako mora biti. Sad ćemo svi od 2030. imati doma optiku, jer eto tako je reklo nekoliko ljudi u kravatama u tamo nekom Brukselesu. Potpuno su van svake realnosti, nemaju očito blage veze o tome kako stvari funkcioniraju, pogotovo ne u europskoj Hrvatskoj.

Poruka je uređivana zadnji put sub 25.2.2023 22:05 (guslac).
 
6 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: EU: do 2030. godine gigabitna povezivost za sv
@keso, od kud ti da optika mora biti simetricna? Ja doma (odnedavno) imam shit como u optiku 100/50
Brkoni
15 godina
offline
Re: EU: do 2030. godine gigabitna povezivost za sv

Ne mora, ali može i često je. Ti imaš omjer download:upload 100:50, a mnogi imaju 100:100. Dok na recimo coax kablu je omjer cca 100 : 10, odnosno puno lošiji od optike. Sad će dežurni cjepidlaci reć da je njima 100:12.3 ali valjda je jasno što želim reći.

Idi i radi nešto korisno!
13 godina
offline
Re: EU: do 2030. godine gigabitna povezivost za sv
Keso kaže...

Ne mora, ali može i često je. Ti imaš omjer download:upload 100:50, a mnogi imaju 100:100. Dok na recimo coax kablu je omjer cca 100 : 10, odnosno puno lošiji od optike. Sad će dežurni cjepidlaci reć da je njima 100:12.3 ali valjda je jasno što želim reći.

 Velika većina nema simetriju na optici. Samo za biznis i posebne lokacije.

13 godina
offline
Re: EU: do 2030. godine gigabitna povezivost za sv

Od nove godine moj provider novim korisnicima nudi samo 500/500, znači simetrično. Ja sam na 300/200, po staroj cijeni još.

https://mtnet.hr/paketi-privatne-korisnike/optika-solo-paketi/start-43/

Poruka je uređivana zadnji put sub 25.2.2023 22:03 (guslac).
16 godina
offline
Re: EU: do 2030. godine gigabitna povezivost za sv
Od ove godine ja, koji zivim kraj sume na bregu, imam 1000/500.
Ono dok ti skida 110MB/s i cujes vukove kak pjevaju. 🤯
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.2.2023 0:54 (ukay1000).
Moj PC  
3 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice