Ništa novog pod suncem! O pretvaranju spektara (bilo atomskih bilo molekulskih), i općenito dijagrama, u zvuk, u notni zapis čitao samo još sedamdesetih godina prošlog stoljeća. Nešto slično napravio je u 19. stoljeću engleski kemičar Newlands kada je svakom elementu pridružio jednu notu (Newlandsov zakon oktava). Riječ je o tome da ljudsko uho bolje nego oko uočava da nešto nije u redu. Primjer za to je automehaničar koji po brujanju motora vidi da s njime nije nešto u redu ili liječnik koji stetoskopom pregledava srce i pluća. Vjerorojato je to evolucijski uvjetovano, jer zvuk (šum) ukazuje na opasnost. Pitanje je međutim praktične upotrebe takvog notnog zapisa. Kemičari bi u najmanju ruku trebali biti muzički obrazovani, što je danas rjetkost za svakoga a posebice za znanstvenika.
Kako zvuče kemijski elementi: tablica periodnog su
- poruka: 3
- |
- čitano: 14.745
- |
- moderatori: vincimus
- +/- sve poruke
- ravni prikaz
- starije poruke gore
Mi s apsolutnim sluhom vrlo lako skontamo koji broj se ukucava na ulazu u tipkovnicu stambenih zgrada, te lako maznemo biciklo...
Prije smo tako pamtili ukucane pinove na bankomatima, no nažalost već dugo su frekvencije brojeva iste pa sad moramo opet dinamitom...
*Neke note zvuče neusklađeno jer se sastoje od mikrotonova i potječu od frekvencija koje se nalaze između tipki tradicionalnog klavira.
Pitajte violiniste, čeliste i sve glazbenike koji sviraju žičani instrument bez "pragova", nešto o tome....
kad prdneš, to je taj simfonijski suzvuk metana i sumporovodika. tihomiri se ne računaju (osim u slučaju iznimno osjetljivog mikrofona tamo gdje sunce ne sja + dobro pojačalo i zvučnici = delicate sound of thunder).