Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?

poruka: 63
|
čitano: 35.776
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?".
10 godina
suspendiran
offline
Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?

Ja imam problem s pozornošću već jako dugo godina i teško mi se natjerati da radim npr. 2-3 sata u komadu.

 

Ali to nije stvar rada od doma nego mi je to nastalo i dok sam radio u firmi.

Ne znam u čemu se radi, možda naprosto nastao burnout...

 

Srećom rad od doma pomogao je dosta na način da popodne uglavnom ne radim nego se šećem i upijam sunce, a onda predvečer zasjednem i napravim posao u 2 sata koji bi se jutro i popodne kilavio 6 sati...

 

 

Moj PC  
16 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Ja imam problem s pozornošću već jako dugo godina i teško mi se natjerati da radim npr. 2-3 sata u komadu.

 

Ali to nije stvar rada od doma nego mi je to nastalo i dok sam radio u firmi.

Ne znam u čemu se radi, možda naprosto nastao burnout...

 

Srećom rad od doma pomogao je dosta na način da popodne uglavnom ne radim nego se šećem i upijam sunce, a onda predvečer zasjednem i napravim posao u 2 sata koji bi se jutro i popodne kilavio 6 sati...

 

 

Nemaš ti stari nikakav problem. Postoji milijun istraživanja koja kažu da bi za 45-50 minuta posla/učenja ili neke treće produktivne radnje trebalo uzeti 10-15 minuta odmora. Pola sata pauze nakon 4h produktivnosti je ništa.

Moja produktivnost na poslu nakon 12:00 je 50% manja od one između 8:00 i 12:00. Poznajem sebe i svoje mogućnosti te stoga "najteže" zadatke odnosno one koje za koje imam najmanje volje uvijek obavim ujutro.

Popodne onda obavljam neke stvari za koje treba koristiti manje mozga i planiram obaveze za sljedeći dan.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 10.4.2023 14:15 (It'sMe932).
12 godina
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
Vecinom sam na viksi, nesto od doma, radim rano ujutro te navecer. Dostupan sam na mob da napravim ako nekome nesto hitno treba. Glupo mi je trosit danje svjetlo za posao kad imam posla oko kuce. No to je za ove stvari gdje su rokovi na tjednoj ili duzoj bazi.
 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?

Uzevsi u obzir da neprestano stizu informacije kako svijetski poznati tehnoloski giganti uvjetuju svojim radnicima povratak u urede ocito je da je nesto poslo po zlu sa radom na daljinu.

Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
MEGATAMA kaže...

Uzevsi u obzir da neprestano stizu informacije kako svijetski poznati tehnoloski giganti uvjetuju svojim radnicima povratak u urede ocito je da je nesto poslo po zlu sa radom na daljinu.

 Ako me pamćenje dobro služi, ekipa sad plaća masovno prostore u koje ljudi ne dolaze zbog rada od kuće. Samim time i okolni biznisi (prodavaonice, kafići etc...) zarađuju manje.

15 godina
offline
Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?

Radim od kuce citav radni vijek, od srednje skole, kroz studij i nakon. Prije sam isel vise po terenu, sad rijetko. U "ured" se netko navrati jednom mjesecno, ako i tolko kad treba zamijeniti server/ruter ili nesto slicno.

 

Komunikacija preko discorda, telefonom i eventualno se ponekad skupimo. Nis nam ne fali.

Linux, Arch Linux.
Poruka je uređivana zadnji put pon 10.4.2023 16:45 (Ante).
 
5 0 hvala 0
16 godina
offline
Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?

Od tri navedena nedostatka, niti jedan ne drži vodu, i manje više su subjektivni (interakcija sa kolegama, granica između privatnog i poslovnog..).
Za juniore, mogu shvatit da poslodavci traže da su u uredu.

Ali za iskusne radnike, ne samo u IT sektoru, naravno da rad od kuće ima daleko više prednosti (ako tehnologija to dopušta).

Forsiranje vraćanja u ured je nečiji čisti hir.... niš drugo.

 

I'm Afraid of Americans
 
8 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
Evo 3g rada od kuće. Napokon nedavno potpisali anekse. Jedan dan na poslu ostalo od kuće.

Ovaj dan kad smo na poslu efikasnosn nula. Ne znam više kako sam skoro 15g proveo programirajući u uredu.
Poruka je uređivana zadnji put pon 10.4.2023 16:53 (Gajotres).
 
11 0 hvala 0
16 godina
offline
Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?

Nakon posla odem nekud da se "prešaltam" na slobodno vrijeme (zamjena za put s posla kući). Ali osim toga home office >>>>> rano ustajanje/gužve/parking/otvoreni ured gdje je cca 30 radnih stolova oko tebe itd.
Da ne govorim koliko je jednostavnije obaviti zubara i sl. Ili skoknuti riješiti bitnu stvar za vrijeme pauze. Da sam u uredu ne bih van s parkinga stigao.

Na taj način radim 3 godine i pomalo jeste downside taj poslovno/privatno. Meni osobno barem. Tako da nema onog "eeee sad ću se zavalit i serija" nakon radnog vremena. No vidi gore zašto mi ne pada na pamet više stari ritual.

The sky above the port was the color of television, tuned to a dead channel.
Moj PC  
3 0 hvala 0
12 mjeseci
protjeran
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
noob007 kaže...

Od tri navedena nedostatka, niti jedan ne drži vodu, i manje više su subjektivni (interakcija sa kolegama, granica između privatnog i poslovnog..).


Forsiranje vraćanja u ured je nečiji čisti hir.... niš drugo.

 

 Interakcija s kolegama itekako ima smisla, ako su kolege ok i atmosfera na poslu je ok. Ako to ne štima, onda je jasno da rad u uredu nije ugodan. Granicu između privatnog i poslovnog svatko sam traži. Netko se drži stroge te granice i pred kraj radnog vremena čeka pred vratima ureda u niskom startu odlazak kući i onda doslovno trči van i bježi (vidio x puta). A netko, kao što je ovdje u jednom komentaru napisano, malo radi, pa malo ode zubaru, pa opet malo radi. Tu je granica između posla i privatnog života tanka jer se vremena za jedno i drugo miješaju.

 

Nije hir onome koji je čak kupio, a ne samo rentao prostor. I jednom i drugom nije milo.

16 godina
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
Ako nije tajna, sto ti je posao?
Osobno nastojim potencijalnog poslodavca uvjeriti da je rad od kuce ucinkovitiji i da dolaskom samo gubim vrijeme, ali lik je old school i mora te vidjet da bi vjerovao da radis ;)
15 godina
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
Čekajte sad samo da vam svima koji radite od doma, Dragan P. guru IT-a, veli da nist ne valjate i da niste perspektivni :D
Moj PC  
14 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
Blade18 kaže...
Čekajte sad samo da vam svima koji radite od doma, Dragan P. guru IT-a, veli da nist ne valjate i da niste perspektivni :D

 Od nedavno je uvaženi gospodni počeo govoriti da je remote OK jer je skužio da mu to dosnosi klikove po LinkedInu.

6 godina
online
Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?

Radim remote i nema šanse da se ikada više vratim u ured. Plusevi remote-a rada u mom slučaju uvelike nadglasavaju minuseve takvog oblika rada. 

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
NetkoNegdje kaže...
noob007 kaže...

Od tri navedena nedostatka, niti jedan ne drži vodu, i manje više su subjektivni (interakcija sa kolegama, granica između privatnog i poslovnog..).


Forsiranje vraćanja u ured je nečiji čisti hir.... niš drugo.

 

 Interakcija s kolegama itekako ima smisla, ako su kolege ok i atmosfera na poslu je ok. Ako to ne štima, onda je jasno da rad u uredu nije ugodan. Granicu između privatnog i poslovnog svatko sam traži. Netko se drži stroge te granice i pred kraj radnog vremena čeka pred vratima ureda u niskom startu odlazak kući i onda doslovno trči van i bježi (vidio x puta). A netko, kao što je ovdje u jednom komentaru napisano, malo radi, pa malo ode zubaru, pa opet malo radi. Tu je granica između posla i privatnog života tanka jer se vremena za jedno i drugo miješaju.

 

Nije hir onome koji je čak kupio, a ne samo rentao prostor. I jednom i drugom nije milo.

Možda je kod tebe drugačije, ali interakcija s kolegama je meni lakša i bolja. Otvorimo si chat ili grupni poziv mi koji trebamo. Ja sam u timu od 12 ljudi i ako trebam trojicu, otvorimo teams ili slack i pričamo. Ne smetamo nikome, nitko nas ne čuje,  ne trebamo tražiti sobu za sastanke, ne trebamo projektor ni ništa slično. Na slack može biše ljudi istovremeno dijeliti svoj ekran. Kad sam gotov s njima, mogu nazvati odmah nekog drugog. Kad nam se gleda kolege, dogovorimo se za pivo i odemo poslije posla na pivo.

Koliko od nas 12 želi na posao u ured? Nitko.

 

Ovi što traže povratak u urede su neki debili koji čitaju časopise za menadžere i postove na linkedinu.

Naravno ima nekih ljudi kojima odgovara da djecu potrpaju u vrtić i u miru rade, ali mogu djecu u vrtić i dok su doma valjda.

 

Još mi je gore ako netko traži jedan dan u tjednu. Onda ne mogu nikuda mrdnuti. Ja ne trebam nijedan dan u tjednu biti negdje pa se mogu preseliti u vikendicu ili kod rodbine u inozemstvo kad god mi paše. Odradim svojih 8 sati i onda se družim s ljudima i ne moram sat vremena putovati doma.

 

Ah kad spominjemo putovanje, manja zagađenja, manja gužva na cesti, manja mogućnost prometne nezgode, manja mogućnost da mi netko ogrebe auto na parkingu, ne moram tražiti parking, ne moram plaćati parking, ne trošim dva sata dnevno na putovanje, ne trošim auto. Bolje meni, a bolje i ljudima koji putuju na posao da mene nema.

 

Edit: Zaboravio sam reći, ne razbolijevam se više. Umjesto dvaput godišnje, samo jednom sam se razbolio u 3 i pol godine. Prije smo svi dolazili na posao šmrkavi, kišući i kašljući jer ako nemaš temperaturu onda si kao sposoban za rad. 

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.4.2023 12:07 (Mandor).
16 godina
online
Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?

Ništa od doma! Patite kao i svi ostali!

\o/

AMD Ryzen 5900X; Gigabyte Aorus X570 Elite; Corsair Vengeance RGB Pro SL DDR4 2X16 Gb 3600 Mhz; AMD Radeon Gigabyte 7900 XTX; SSD Patriot Viper VP4300 PCIe m.2 GEN4 2 Tb;Lian Li 011 Dynamic EVO; LG C2
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.4.2023 12:10 (Kant).
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
Mandor kaže...
 

Ovi što traže povratak u urede su neki debili koji čitaju časopise za menadžere i postove na linkedinu.

Priča o "povratku u urede" ili "ostanku doma" je kompliciranija.

Malo zanimanja i malo pozicija je u stanju ići na full HO, većina ne može ni u parcijalni. Čak i kad je IT u pitanju.

Razmišljanja o povratku u urede su globalno uzela zamah i daleko je od debilnih razmišljanja.

15 godina
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
Old Iggy kaže...
Mandor kaže...
 

Ovi što traže povratak u urede su neki debili koji čitaju časopise za menadžere i postove na linkedinu.

Priča o "povratku u urede" ili "ostanku doma" je kompliciranija.

Malo zanimanja i malo pozicija je u stanju ići na full HO, većina ne može ni u parcijalni. Čak i kad je IT u pitanju.

Razmišljanja o povratku u urede su globalno uzela zamah i daleko je od debilnih razmišljanja.

 

BULLSHIT!

Većina u IT definitivno može, a sprječavaju ih samo njihovi šefovi.

Stalno isto lažeš. Sve što radiš na kompjutoru možeš raditi od doma.

Kad poštekaš servere u mrežu ne preštekavaš ih svaki dan.

16 godina
online
Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?

Nemoj se toliko bojati ljudi, izađi iz pećine, navrati do ureda, upoznaj nekoga...

AMD Ryzen 5900X; Gigabyte Aorus X570 Elite; Corsair Vengeance RGB Pro SL DDR4 2X16 Gb 3600 Mhz; AMD Radeon Gigabyte 7900 XTX; SSD Patriot Viper VP4300 PCIe m.2 GEN4 2 Tb;Lian Li 011 Dynamic EVO; LG C2
Moj PC  
3 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
Kant kaže...

Nemoj se toliko bojati ljudi, izađi iz pećine, navrati do ureda, upoznaj nekoga...

 Kao što sam napisao u svom postu, mogu ih upoznati na pivu poslije posla. Izađi ti iz pećine koju zoveš ured.

16 godina
online
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
Mandor kaže...
Old Iggy kaže...

Priča o "povratku u urede" ili "ostanku doma" je kompliciranija.

Malo zanimanja i malo pozicija je u stanju ići na full HO, većina ne može ni u parcijalni. Čak i kad je IT u pitanju.

Razmišljanja o povratku u urede su globalno uzela zamah i daleko je od debilnih razmišljanja.

 

BULLSHIT!

Većina u IT definitivno može, a sprječavaju ih samo njihovi šefovi.

Stalno isto lažeš. Sve što radiš na kompjutoru možeš raditi od doma.

Kad poštekaš servere u mrežu ne preštekavaš ih svaki dan.

It te "većine" izbaci sve poslove koji imaju ikakvu "fizičku" komponentu (od raznih vrsta tehnika nadalje), sav junior / mid dio priče, sav sales i niz drugih poslova.

Callovi su daleko od face to face stanja, isti problemi su zapaženi u raznim poslovnim okruženjima, kulturama, kontinentima i zato se i sve više firmi odlučuje na povratak u urede. I nije ih briga je li tebi ljepše raditi od kuće ili u uredu.

12 godina
offline
Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?

Dok sam radio od doma stalno sam ponavljao iste benefite kao i svi ostali. Kad sam se maknuo od tog remote rada, shvatio sam da sam lagao sam sebe i da mi se remote rad najviše sviđao zapravo zbog lijenosti i zato što je jednostavnije i zahtjeva manje efforta. 


Najlakši način nije uvijek i najbolji način. Hibridni rad bi bio best of both worlds. 

Moj PC  
3 0 hvala 1
4 godine
neaktivan
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
Za doma spremni
 
1 1 hvala 0
12 mjeseci
protjeran
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
Mandor kaže...

 

Ovi što traže povratak u urede su neki debili koji čitaju časopise za menadžere i postove na linkedinu.

Naravno ima nekih ljudi kojima odgovara da djecu potrpaju u vrtić i u miru rade, ali mogu djecu u vrtić i dok su doma valjda.

 


 

 Neki na posao bježe od žene i djece. :-)

 

 

8 godina
offline
Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?

Rekao bih da je najveći problem onih koji ne vole raditi kod kuće u tome što ne znaju organizirati svoje radno vrijeme. Naviknuti su da im se uvijek kaže što i kada trebaju raditi. Ne treba biti suviše pametan pa vidjeti da čovjek troši barem dva sata djevno za dolazak i odlazak s posla, i da se ta dva sata mogu mnogo bolje upotrijebiti. Osim toga, svatko ima svoje najbolje vrijeme za rad, netko bolje radi ujutro, drugi popodne, a ime i onih koji vole raditi noću. Komunikacija s kolegama je dobra, no samo ako su međuljudski odnosi u firmi dobri, inače čovjeka umara i emotivno opterećuje. 

 
7 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
Jos jedna prednost rada iz ureda je ta kaj je moderno uzeti open space ured pa kad se svi u isto vrijeme spoje na daily ili druge callove, buka je otprilike ko na aerodromu… ali dobra stvar je da si svi onda stave sluske, pa se preko slacka sve dogovore :D
Moj PC  
4 0 hvala 0
13 godina
offline
Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?

Realno mislim da smo se ovdje svi koji radimo od doma opustili i navikli na takav modus operandi, pa nam je sad ta promjena vraćanja u ured zastrašujuća (isto kako smo i kukali kad se kretalo radit od doma, kako ćemo, šta ćemo itd itd, i onda se navikli na to). Mislim da od ekipe s više godina iskustva, rad od doma prije 5-10g. je bio nezamisliv (možda je šaćica takvih imala tu mogućnost).

 

Više manje mislim da smo mi u IT-u postali razmaženi i da na svaku promjenu skačemo s obrambenim stavom (bilo kakva promjena unutar firme ili ovako nešto nama ne odgovara jer izlazimo iz comfort zone); ali tako je kako je :)

btw, da ne mislite da sam kenjkam, ja sam se isto navikao na rad od doma (firma mi je bila među prvima koja je zatvorila urede, čini mi se da je onaj tip u petak 2020-e došao zaražen s tekme, mi smo u utorak već od doma radili, i evo sve do danas sam od doma), nadam se da ću ostat i dalje, ali nažalost kak firma veli tak bu bilo (realno tražit novi samo remote posao mi se i neda).

Poruka je uređivana zadnji put sri 12.4.2023 9:00 (sinkee).
Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
online
Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?

Naravno da smo se navikli. Naravno da smo se razmazili. Tako i treba biti. Zašto bismo trebali biti taoci dogme koja nalaže da svi moramo biti u uredima jer "je to tako normalno". Svijet ide naprijed, pa valjda se i u biznisu stvari trebaju mijenjati u korist radnika. Poslovni svijet je još uvijek organiziran prema postulatima iz doba industrijske revolucije i neki se toga drže kao da je uklesano u kamenu. 

 

Zašto bi morao dolaziti u ured? Da se socijaliziram s ljudima koji su mi nametnuti? Pa ne želim više. Želim doći u ured kada ja hoću. Želim koristiti vlastiti wc i želim sjesti na vlastitu terasu u trenutku kada nemam posla, a ne da moram u open space uredu glumiti da nešto radim. 

 

Prijatelj živi u Švedskoj i njegova firma je zatvorila svoje urede jer svi rade remote. Imaju sjedište i neki mali hub gdje može doći tkogod ne želi raditi od kuće. Od šestog do desetog mjeseca rade četiri dana tjedno. Tako se ide naprijed, tako se razvija prosperitet i zadovoljstvo radnika, a ne cijeli život biti taoc dogme 8+8+8. 

 
10 0 hvala 2
15 godina
offline
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
Old Iggy kaže...
Mandor kaže...
Old Iggy kaže...

Priča o "povratku u urede" ili "ostanku doma" je kompliciranija.

Malo zanimanja i malo pozicija je u stanju ići na full HO, većina ne može ni u parcijalni. Čak i kad je IT u pitanju.

Razmišljanja o povratku u urede su globalno uzela zamah i daleko je od debilnih razmišljanja.

 

BULLSHIT!

Većina u IT definitivno može, a sprječavaju ih samo njihovi šefovi.

Stalno isto lažeš. Sve što radiš na kompjutoru možeš raditi od doma.

Kad poštekaš servere u mrežu ne preštekavaš ih svaki dan.

It te "većine" izbaci sve poslove koji imaju ikakvu "fizičku" komponentu (od raznih vrsta tehnika nadalje), sav junior / mid dio priče, sav sales i niz drugih poslova.

Callovi su daleko od face to face stanja, isti problemi su zapaženi u raznim poslovnim okruženjima, kulturama, kontinentima i zato se i sve više firmi odlučuje na povratak u urede. I nije ih briga je li tebi ljepše raditi od kuće ili u uredu.

Opet BULLSHIT.

MI imamo studente i pripravnike programere. Ništa im ne fali.

Fizička komponenta što mrežaši? Nakon štu ubace još rama i uštekaju mrežu ide konfiguracija. Tvrdiš da ne mogu ni parcijalno od doma? Daj ne trabunjaj.

Sales ne može raditi od doma??? Sastanci na daljinu ne postoje? Možda ponekad se moraju vidjeti sa klijentom, ali ugovore, dokumentacije, izvještaje, fakture, analize... pa jbt ako rade pred tipkovnicom i ekranom onda mogu raditi doma.

Niz drugih poslova koje ne znaš nabrojati. Koji? Kuhar u McDonaldsu?

CAllovi su daleko od face to face? Zašto je potreban face to face? Imamo i kamere ako baš moraš gledati nečiju njušku. Mi u timu nikad ne palimo kamere.

I znaš što? I nas mnoge nije briga što je tebi ljepše raditi u uredu.

16 godina
online
Re: Rad od kuće u Hrvatskoj: za ili protiv?
Mandor kaže...
Old Iggy kaže...

It te "većine" izbaci sve poslove koji imaju ikakvu "fizičku" komponentu (od raznih vrsta tehnika nadalje), sav junior / mid dio priče, sav sales i niz drugih poslova.

Callovi su daleko od face to face stanja, isti problemi su zapaženi u raznim poslovnim okruženjima, kulturama, kontinentima i zato se i sve više firmi odlučuje na povratak u urede. I nije ih briga je li tebi ljepše raditi od kuće ili u uredu.

Opet BULLSHIT.

MI imamo studente i pripravnike programere. Ništa im ne fali.

Fizička komponenta što mrežaši? Nakon štu ubace još rama i uštekaju mrežu ide konfiguracija. Tvrdiš da ne mogu ni parcijalno od doma? Daj ne trabunjaj.

Sales ne može raditi od doma??? Sastanci na daljinu ne postoje? Možda ponekad se moraju vidjeti sa klijentom, ali ugovore, dokumentacije, izvještaje, fakture, analize... pa jbt ako rade pred tipkovnicom i ekranom onda mogu raditi doma.

Niz drugih poslova koje ne znaš nabrojati. Koji? Kuhar u McDonaldsu?

CAllovi su daleko od face to face? Zašto je potreban face to face? Imamo i kamere ako baš moraš gledati nečiju njušku. Mi u timu nikad ne palimo kamere.

I znaš što? I nas mnoge nije briga što je tebi ljepše raditi u uredu.

Nikog nije ni briga kako vi radite. I kako tvoji studenti rade.

Programeri su manji dio IT-a, kamoli biznisa u cjelini. Kakvo petljanje po infri, godinama se ne dira, što ne znači da je neki IT poslovi ne rade svaki dan. Sales ni ne radi sve što si naveo u ijednoj ozbiljnoj firmi. Brdu korisnika ne pada na pamet išta ozbiljno raspraviti preko callova.

Nikog nije ni briga što je nekom ljepše, bitno je što je općenito efikasnije. Zato se mnogi prebacuju nazad u urede.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice