Routeri i zvučnici morat će trošiti manje energije

poruka: 50
|
čitano: 16.956
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Routeri i zvučnici morat će trošiti manje energije".
15 godina
offline
Routeri i zvučnici morat će trošiti manje energije

Ako ovo ne spasi svijet, ništa neće

morrisoN
 
31 1 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Routeri i zvučnici morat će trošiti manje energije

ajde mi stariji ćemo brzo pod ploču.. žali bože ove nove generacije koje će živjeti sa stotinama budućih razuzdanih odluka komisija.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
14 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: Routeri i zvučnici morat će trošiti manje ener
Znaci nista nece jer, kako su veliki i pametni vođe pokazali do sad, ljudi ocito ne mogu spasiti ljude a kamoli zemlju.
15 godina
offline
Routeri i zvučnici morat će trošiti manje energije

(sarkazam.. da izbjegnemo nedoumice) .. ... 'ali potrošači će uštedjeti značajan iznos na računu (za struju)' .. pa ćemo biti sretni, osim što nećemo uštedjeti na računu nego će iznos-račun biti viši neovisno o potrošnji kao i cijene uređaja.

-drugi slatkasti detalj, o potrošnji dok uređaj ne radi, isključen, osim ako prikazuje neke podatke (misli se na sat-vrijeme i sl.) .. koja se dodatno smanjuje odlukom regulatora, no pri tome se zaboravi činjenica da stari 'klasični' uređaji ne troše ništa, nula, kad su isključeni... tj čemu standby za takav tip uređaja (osim ako je za automatiku-uključivanje, no realno takava automatika nema puno smisla kao i to da nema razloga da nema klasično isključivanje uz mogućnost neke automatike, no današnji uređaji su defaultno takvi.. dodatno danas nije problem daljinski paliti bilo što, recimo mrežom-mobitelom.. tad uređaj može biti isključen i po potrebi ukljčen bez potrošnje za standby..). .. no opet, čemu, poskupljuje, račun-iznos je viši, uštede za potrošača nema.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Routeri i zvučnici morat će trošiti manje energije

Pa kad bi po defaultu ugasili samo sve ledice na mrežnoj opremi, i da se pale samo na par minuta na button press mislim da bi se poprilično struje uštedilo na globalnoj razini.

Cijeli stan mi po noći svijetluca iz svakog ćoška od svih tih silnih ledica posvuda.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.4.2023 10:46 (Bitanga).
Moj PC  
13 1 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Routeri i zvučnici morat će trošiti manje energije

Ljudi se fokusiraju na potpune besmislice, konstantna stednja svega (energije, vode, novca) kao da svuda oko nas postoji ogranicena kolicina toga. Ograniceno je jedino vrijeme koje cemo provesti na ovom svijetu, svega ostalog ima u izobilju, a radi se ili o potpuno pogresnoj distribuciji (materijalne stvari) ili nesposobnosti "hvatanja" (bolji/iskoristiviji izvori energije - i pod ovim ne mislim na propelere i preruzne crne panele), a nikako o nedostatku istih.

 

Najbolja stvar ikada je stednja vode. OK, ako se prlja nekim ogavnim kemikalijama - sve pet, proci ce neko vrijeme dok se (prirodnim putem) procisti i ponovno postane ono sto je, najobicnija dva vodika i jedan kisik. No, uvjeravati ljude da pustanjem vode kroz spinu se ta ista voda trosi (citaj: nestaje iz prirodnog ciklusa/cirkulacije) je ludost. A vecina ljudi danas vjeruje u to. Ne shvacajuci da, npr. kod nas u manjim mjestima na moru, svaka kap koja ode niz odvod prakticki "instant" zavrsava u moru (koje smatraju cistim, interesantno) i onda isparava i pada u Liku, da bi se prirodno procistila kroz krasko podzemlje i dosla kroz neki podzemni izvor ponovno u nase vodovodne cijevi.

 

Stednja na LED lampicama je ludost. Bez obzira koliko velik broj ispadao pri kalkulaciji svih lampica na svijetu x njihova potrosnja dnevno. Na isti nacin mozemo gledati i svaku zaokruzenu/propustenu lipu diljem svijeta, svaki uzdah viska koji stvara vise nego potreban CO2 kojeg se svi boje, a CO2 je - zivot. Ludilo vlada svijetom i ne planira popustiti uskoro. Pogotovo EU, a i Amerika slijedi sa svojim ludostima.

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.4.2023 11:02 (jacob33).
 
20 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Routeri i zvučnici morat će trošiti manje ener

@Bitanga 

Crnu izolirku u ruke i pokeljiš.

LAN portovi su malo zeznutiji za izrezat traku ali i njih se da.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.4.2023 11:02 (fer-de-lance).
15 godina
offline
Re: Routeri i zvučnici morat će trošiti manje ener

-teoretski da.. realno, mrežna oprema barem ima smisla s led-indikatorima.. a ako je tu ušteda, može i bolje. .. nekad davno, dok se nije trebalo štedjeti struju, 'digitroni' su imali solarnu-foto ćeliju, dovoljnu za rad-punjenje, kao i ručni satovi i sl. .. fičer koji je recimo pomagao ako baterija ode, no za potrošnju ledica ili čipa u standby i više nego dovoljno par sati dnevnog svjetla, no danas se to ne radi, odnosno solarku možeš staviti na krov (kuće) .. ali ne računati da će biti na takvom uređaju.

-odnosno ima i tog, powerbankovi sa solarcem, dovoljno da sve ledice u kući 'ne troše' .. no nemaju veze jedan s drugim jer su to dva odvojena proizvoda, tj proizvođač opreme baš ništa ne dobije s tim ako štedi kupcu-potrošaču.

 

edit: .. ili ako netko nije vičan intarzijama izolirbanda, imam ja 'majstore' električare.. garantirano sve žarulje i slična emitivna tijela u čitavoj kući tad ne rade :) .. (spoje oni tako par faza i nakon jačeg blica sve žarulje su jamačno ugašene tj ne svijetle ni kad su upaljene) :))

-tako se eliminira da juzer mora tražiti po skrovitim i teže dostupnim mjestima ledice, .. jedini problem je što to ne zahvati samo žarulje-ledice nego sve-ostalo pa ne radi ni vešmašina i sl. ali barem štedi struju, što je ekšli intencija ove teme ili birokracije eu. .. ne?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.4.2023 11:08 (ihush).
13 godina
offline
Routeri i zvučnici morat će trošiti manje energije

Je... ruter, switch je problem, baš gledam jedan sa 48 utora.

 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Routeri i zvučnici morat će trošiti manje ener
fer-de-lance kaže...

@Bitanga 

Crnu izolirku u ruke i pokeljiš.

LAN portovi su malo zeznutiji za izrezat traku ali i njih se da.

 

 

Ma ne smeta mi, čak mi je i ok za noćno svjetlo :-D

Just saying, dalo bi se tu uštediti fest globalno.

Te ledice 99.9999% vremena ničem ne služe.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
15 godina
offline
Re: Routeri i zvučnici morat će trošiti manje ener
Valentin17 kaže...

Je... ruter, switch je problem, baš gledam jedan sa 48 utora.

 -još uvjek gledaš isti ili gledaš jedan-drugi? .. imaš 'fikciju' na 48 porta ili neki sl. fetiš? :)) nhf...

 

(po sjećanju, gledao si prije cca pola godine, pa ..) :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Routeri i zvučnici morat će trošiti manje ener
jacob33 kaže...

Ljudi se fokusiraju na potpune besmislice, konstantna stednja svega (energije, vode, novca) kao da svuda oko nas postoji ogranicena kolicina toga. Ograniceno je jedino vrijeme koje cemo provesti na ovom svijetu, svega ostalog ima u izobilju, a radi se ili o potpuno pogresnoj distribuciji (materijalne stvari) ili nesposobnosti "hvatanja" (bolji/iskoristiviji izvori energije - i pod ovim ne mislim na propelere i preruzne crne panele), a nikako o nedostatku istih.

 

Najbolja stvar ikada je stednja vode. OK, ako se prlja nekim ogavnim kemikalijama - sve pet, proci ce neko vrijeme dok se (prirodnim putem) procisti i ponovno postane ono sto je, najobicnija dva vodika i jedan kisik. No, uvjeravati ljude da pustanjem vode kroz spinu se ta ista voda trosi (citaj: nestaje iz prirodnog ciklusa/cirkulacije) je ludost. A vecina ljudi danas vjeruje u to. Ne shvacajuci da, npr. kod nas u manjim mjestima na moru, svaka kap koja ode niz odvod prakticki "instant" zavrsava u moru (koje smatraju cistim, interesantno) i onda isparava i pada u Liku, da bi se prirodno procistila kroz krasko podzemlje i dosla kroz neki podzemni izvor ponovno u nase vodovodne cijevi.

 

Stednja na LED lampicama je ludost. Bez obzira koliko velik broj ispadao pri kalkulaciji svih lampica na svijetu x njihova potrosnja dnevno. Na isti nacin mozemo gledati i svaku zaokruzenu/propustenu lipu diljem svijeta, svaki uzdah viska koji stvara vise nego potreban CO2 kojeg se svi boje, a CO2 je - zivot. Ludilo vlada svijetom i ne planira popustiti uskoro. Pogotovo EU, a i Amerika slijedi sa svojim ludostima.

 

Imaš ti još puno za učiti.

 

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
7 godina
offline
Re: Routeri i zvučnici morat će trošiti manje ener
Bitanga kaže...

Ma ne smeta mi, čak mi je i ok za noćno svjetlo :-D

Just saying, dalo bi se tu uštediti fest globalno.

Te ledice 99.9999% vremena ničem ne služe.

Netko (nebitno sad tko) se naglo probudio u strahu misleći da alieni napadaju kad su odjednom svi LAN portovi na routeru u dnevnom boravku počeli svjetlit i napravili auroru borealis po zidovima 

 

P.S. za noćno svjetlo sam si uredio niz od 20 ledica (božićne lampice) na podu iznad lajsni i kapacitivni dropper za napajanje (tjeram ih na jedva 700uA) i evo već 5 godina bez gašenja služe.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.4.2023 11:18 (fer-de-lance).
6 godina
offline
Re: Routeri i zvučnici morat će trošiti manje ener
Ja obavezno prije izlaska iz kuce ili odlaska na spavanje spustam osigurace, samo kuhinju ostavim zbog frizidera. Tako stedim mjesecno skoro pa nista
 
20 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Routeri i zvučnici morat će trošiti manje ener
njuznjuz kaže...
..Tako stedim mjesecno skoro pa nista

 -ja sam u tome efikasniji (bolji?) .. u usporedbi, štedim barem duplo 2x .. uz minimalan 'napor' tj ne radim skoro ništa (a kad radim to mi šteti, tijelo javlja da je pod stresom, onako neugoda-znojenje i sl..) .. i zapravo štedim jednako kao svaka energetski-učinkovita direktiva, propis, zakon ili etiketa-deklaracija s novim nomenklaturama, EU-birokracije.. onak, osjećam srodnost-bliskost s tim entitetom :) 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
protjeran
offline
Re: Routeri i zvučnici morat će trošiti manje ener
Bitanga kaže...

 

Imaš ti još puno za učiti.

 

 

Nauci i prosvijetli, molim te. Prospi zrnca mudrosti na nas pogane nevjernike ekoreligije.

12 godina
offline
Re: Routeri i zvučnici morat će trošiti manje ener
njuznjuz kaže...
Ja obavezno prije izlaska iz kuce ili odlaska na spavanje spustam osigurace, samo kuhinju ostavim zbog frizidera. Tako stedim mjesecno skoro pa nista

 I ja to radim, samo ne smiješ gledati na mjesečnu potrošnju nego godišnju ili čak desetljetnu i ima uštede. Samo ja sam svoju sjebo jer sam jedan vikend zaboravio na strujni radijator od 3 kw pa je ovaj grijao prostoriju još prozor ostao otvoren, ostala mi dvorišna natrijeva žarulja od 400 W jer nismo ugasili svjetlo kad smo otišli na GO tako da sam upropastio ušteđevinu za tri generacije. Još je problem kad ne mogu zaspati, stavim na telci da se vrti relaxing star trek sounds, space ship ambience, ono Enterprise piči warp 10 ali sam našao 14 hours relaxing Enterprise gdje stoji u leru, odnosno orbitira oko Zemlje, ne troši ništa.

15 godina
offline
Routeri i zvučnici morat će trošiti manje energije

Ovdje se priča o globalnim uštedama, a ne pojedinačnim. Mi pojedinci ćemo uštediti par lipa godišnje ili ništa. Ali na 500 milijuna ljudi to je već neka cifra.

A ako za će to trebati skuriti manje ugljena i plina jer od toga dolazi trenutno najviše proizvodnje električne energije onda je to pozitivno.

 

Ista stvar i za potrošnju vode, mi koji je imamo u izoblju ne razmišljamo o tome, no voda do kuća dolazi također uz potrošnju električne energije.

A ako se troši bespotrebno u vrijeme suša, onda i kod nas zna biti problema i redukcija posebice ljeti u Istri i sl, a kamoli u nekim drugim predjelima svijeta.

Neka područja imaju velike probleme s vodoopskrbom pa moraju više razmišljati o tome.

 

Sve to funkcionira ok kad je sustav stabilan, i ništa više vode se ne troši nego što se vraća. No problem je kad sustavi nisu stabilni, onda nastaju problemi.

Zato je bolje štediti nego se razbacivati, pogotovo s vodom koja ima svoj ciklus, i koja se može akumulirati za razliku od struje. Struja se mora proizvesti čim treba, inače je raspad sustava neminovan.

 

Smijete se štednji energije, a svaka ušteda je bolja nego da se troši bespotrebno jer te boli briga. Ako ti treba troši, naravno. I ja nafrljim TV brightness, ugasim Eco mode, gledam HDR, rokaona, račun za struju mi je golem.

Ali ako se nešto može uštedjeti na LEDicama na routeru, noćni WiFi kad se ne koristi nek smanji snagu, zašto ne :-P

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.4.2023 12:01 (Bitanga).
Moj PC  
4 2 hvala 0
13 godina
offline
Re: Routeri i zvučnici morat će trošiti manje ener
Bitanga kaže...

Ovdje se priča o globalnim uštedama, a ne pojedinačnim. Mi pojedinci ćemo uštediti par lipa godišnje ili ništa. Ali na 500 milijuna ljudi to je već neka cifra.

A ako za će to trebati skuriti manje ugljena i plina jer od toga dolazi trenutno najviše proizvodnje električne energije onda je to pozitivno.

 

Ista stvar i za potrošnju vode, mi koji je imamo u izoblju ne razmišljamo o tome, no voda do kuća dolazi također uz potrošnju električne energije.

A ako se troši bespotrebno u vrijeme suša, onda i kod nas zna biti problema i redukcija posebice ljeti u Istri i sl, a kamoli u nekim drugim predjelima svijeta.

Neka područja imaju velike probleme s vodoopskrbom pa moraju više razmišljati o tome.

 

Sve to funkcionira ok kad je sustav stabilan, i ništa više vode se ne troši nego što se vraća. No problem je kad sustavi nisu stabilni, onda nastaju problemi.

Zato je bolje štediti nego se razbacivati, pogotovo s vodom koja ima svoj ciklus, i koja se može akumulirati za razliku od struje. Struja se mora proizvesti čim treba, inače je raspad sustava neminovan.

i uvijek dođemo do toga da mali ljudi moraju štediti, a veliki se razbacuju.. baš na primjeru vode - pazi na svaku kap, a voda kroz sustav do krajnjeg korisnika ide uz gubitke veće od 40%.. to očito nije problem koji treba riješiti

15 godina
offline
Re: Routeri i zvučnici morat će trošiti manje ener
ministar kaže...

i uvijek dođemo do toga da mali ljudi moraju štediti, a veliki se razbacuju.. baš na primjeru vode - pazi na svaku kap, a voda kroz sustav do krajnjeg korisnika ide uz gubitke veće od 40%.. to očito nije problem koji treba riješiti

 

Pa je, sve su to problemi, naravno, ali nije da jedan isključuje drugi. I gubici se trebaju riješiti (šta ćemo, raskopati sve gradove i zamijeniti sve cijevi odjednom?), i veliki potrošači plaćaju skuplje energiju i sl.

Budi bez brige da i veliki štede, sigurno više od malih, svaki biznis se trudi biti konkurentan i smanjiti troškove koliko god može.

Ne vidim što je loše u edukaciji. A tko hoće trošit trošit će i platiti. A sustav će se proširivati da može proizvoditi koliko treba, ali i za to treba vremena.

 

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.4.2023 12:39 (Bitanga).
15 godina
offline
Routeri i zvučnici morat će trošiti manje energije

Stavit ću još i ovo da ne tražimo poslije opet.

Struktura el. energije po izvorima, što je slao HEP 2021. godine, za prošlu još nisu.

Slika je loša jer je tako loša i u njihovom PDF. Pitao sam ih kako ih nije sram slati takav report ljudima, no nisu mi nikad odgovorili :-)

Bitno je da se vidi koji su najveći izvori el. energije i koliko. I preko 50% dolazi iz fosilnih goriva.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.4.2023 12:36 (Bitanga).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Routeri i zvučnici morat će trošiti manje energije

OK, i zasto nije veci udio skroz ciste (minus tzv. problem odlaganja otpada, koji bas i nije pretjeran) nuklearne energije na gornjem grafu? Radi kolektivnog ludila EU birokrata. Svabe se hvale kako zatvorili i poslijednja tri generatora. Austrijanci su jos odavno kao predvodnici svakog zla u EU od sagradjene i nikad upogonjene NE napravili adrenalin park!? O je-emti kakve budale vode Europu, u povijesti ce se smijati ovom razdoblju "napretka" u zelenom ludilu.

 

Iskreno, za Hrvatsku je najveca tragedija sto se NE Vir nije nikada realizirala, nego umjesto jeftine struje za cijelu Dalmaciju imamo legalizirane favele Madjara. Prekrasno nesto.

 

Sunce i vjetar su OK, ali ne mogu biti ono na sto se oslanjamo. Pogotovo ako zelimo jeftinu energiju. A energija mora biti jeftina, jer sve oko nas treba energiju, a istovremeno je energija svuda oko nas. No, fokusiramo se na gluposti. LED zaruljice. Prdjenje krava. CO2, koji nije i ne moze biti problem.

 
3 0 hvala 0
3 godine
offline
Routeri i zvučnici morat će trošiti manje energije

Je li to ona Komisija koja je naručila prekomjernih milijardu doza Covid cjepiva? Čudi me da nisu izračunali koliko će se TWh nepotrebno utrošiti na proizvodnju i zbrinjavanje tog viška, ali čini mi se da će ušteda na ruterima pokriti možda 0.0001% tog troška.

Ruhe im Puff
 
6 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Routeri i zvučnici morat će trošiti manje ener
Bitanga kaže...
ministar kaže...

i..uz gubitke veće od 40%.. t..

 

.. I gubici se trebaju riješiti, ..

Ne vidim što je loše u edukaciji. A tko hoće trošit trošit će i platiti. ..

 

 -odskakući s 'edukacijom'.. tj ja ne trošim vodu koja curi iz puknutih cijevi, štedim, no plaćam.. odnosno sad kod nas uvode i ta brojila, koja ne postoje.. ili možda će ih jednog dana uvesti (dok npr njemci to imaju, kao za struju, plin, grijanje..) tj jedno je plaćati što potrošiš, drugo je štedjeti, treće je kad curi a ti plaćaš.. dok ti edukacijom govore o uštedi promila kapi a cure nijagarini slapovi..

-što je loše u edukaciji? ništa.. osim što je to postala reklama, biz, pa ti tako edukativno prodaju perilicu suđa koja štedi vodu dok za likove koriste djecu koju treba indokrtinirati dok su mali-naivni?

-razlika je iznos računa ili obračunata potrošnja po mjernoj jedinici, tj kubik za vodu ili kw za struju.. svede se na isto.. neovisno koliko (malo) potrošim ili uštedim, isporučitelj će to naplatiti koliko želi-treba.. i tad će račun i dalje biti viši, ne niži, nema uštede novca mada manje trošiš, jer ti podignu cijenu + plaćaš njihove gubitke dok ne ugrade mjerila.. a tad ćeš opet plaćati 'komercijalnu' cijenu tj koliko im treba, ne koliko potrošiš, pa da teoretski jednog dana ne trošiš struju, nula-0 .. i dalje će ti stizati račun jer sustav naprosto mora naplatiti nešto za plaće djelatnika i održavanje sustava.. ne naplaćuje se samo potrošnja nego iznos-posao-sustav + porez.

 

-uz sitnicu, kao formalno bitnu, voda je 'besplatna'.. svugdje u civilizaciji, od antike.. no ipak palćaš, ako ne vodu, tad zaštitu, odvodnju, mostarinu.. plaćaš i to ne po potrošnji (jer besplatno je besmisleno tako obračunavati kao i švedski stol..) nego po potrebi onog tko ti odredi cijenu, kao što plaćamo npr parking.. platiš koliko traže.

-gorivo? benzin-dizel.. 1-2€ auto može trošiti jednako ili štediš, manje voziš, no račun za gorivo je viši, svaki put kad cijena ode gore.. u čemu je razlika? Kako će to potrošač štediti edukacijom recimo struju i vodu pa do karikiranog extrema kad trošiš nula-ništa no svejedno plaćaš paušal-sustav..? i to je ok, nisam protiv plaćanja, prihvatljivo-kapitalizam, no iritantno je trpiti reklame-floskule dok se sve prikazuje kao ušteda korisniku.. koji bi tad plaćao MANJE.. ali i dalje plaća VIŠE, jednostavno je sve takav biz dok država ubire porez i roni krokodilske suze za mjesečne troškove građana kao i eu birokracija koja više potroši papira na papirologiju nego što će neka ledica u 100 godina uštedjeti novim propisom..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Routeri i zvučnici morat će trošiti manje energije

dosta se uštedi ubacivanjem mačaka/glodavaca/nilskih konja u transformatorske stanice. sjećam se, svojedobno, učestale prekide struje u kvartu su opravdavali (tako je pisao večernji, dok još nije bilo jutarnjeg) "upadom mačke u trafostanicu". jednako tako, tijekom rata u devedesetima se zamračenjima gradova dosta struje uštedjelo a i zagađenje svjetlom je bilo zamjetno manje pa se moglo nesputano entuzijastički promatrati zvijezde. astronomija je napredovala zahvaljujući uštedama. amiši isto imaju jako male račune za struju. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.4.2023 17:29 (Ajar).
Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Routeri i zvučnici morat će trošiti manje ener
jacob33 kaže...

OK, i zasto nije veci udio skroz ciste (minus tzv. problem odlaganja otpada, koji bas i nije pretjeran) nuklearne energije na gornjem grafu? Radi kolektivnog ludila EU birokrata. Svabe se hvale kako zatvorili i poslijednja tri generatora. Austrijanci su jos odavno kao predvodnici svakog zla u EU od sagradjene i nikad upogonjene NE napravili adrenalin park!? O je-emti kakve budale vode Europu, u povijesti ce se smijati ovom razdoblju "napretka" u zelenom ludilu.

 

Iskreno, za Hrvatsku je najveca tragedija sto se NE Vir nije nikada realizirala, nego umjesto jeftine struje za cijelu Dalmaciju imamo legalizirane favele Madjara. Prekrasno nesto.

 

Sunce i vjetar su OK, ali ne mogu biti ono na sto se oslanjamo. Pogotovo ako zelimo jeftinu energiju. A energija mora biti jeftina, jer sve oko nas treba energiju, a istovremeno je energija svuda oko nas. No, fokusiramo se na gluposti. LED zaruljice. Prdjenje krava. CO2, koji nije i ne moze biti problem.

 

Bit će bolje jednog dana kad će 100% biti iz vode, sunca, vjetra... ali do toga dana će proći još puno vremena.

Mali je problem i što ljudi ne žele velike zagađivače u svojoj blizini, ne žele smetlišta, spalionice otpada, ne žele ni 5G bazne stanice u susjedstvu iako ništa ne razumiju o njima, ne žele hidroelektrane jer uništavaju ekosustav...

Ne žele ništa, a htjeli bi sve. Pa onda ni politika neće puno talasati.

A kad se vidi koliko el. energije dolazi iz plina, s obzirom na trenutnu situaciju s plinom, nije ni čudno da se još više poziva na uštede tamo gdje ima smisla.

 

Nisam ja nešto zeleno orijentiran, ali sam spomenuo LEDice na routerima i switchevima kao odličan primjer nepotrebno potrošene struje jer ti ne trebaju niti ih gledaš 99.999% vremena.

Neke stvari imaju smisla da troše energiju, a neke su baš čista glupost. Nemam ništa protiv da se štedi glupo potrošena energija, i da se uređaji optimiraju za manju potrošnju uz zadržavanje potrebnih karakteristika, i sve dok postoje opcije.

 

Ne bih želio da se Eco mode na TVu ne može ugasiti, sve dok postoji opcija to mi je ok.

 

No, ne moraš štediti, nema kazne trenutno, nisu nestašice.

Ne vidim problem u tome da se koristi napredak tehnologije da se dugoročno smanji potrošnja energije.

Sve je više ljudi, sve je više velikih potrošaća po kućama, struja je sve skuplja, a tek će i biti drastično sve skuplja i skuplja.

Neki uređaji su drastično smanjili potrošnju energije zbog ovakvih ograničenja, a nisu nužno niti malo lošiji. Sve dok nisu ništa lošiji to je ok.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
12 godina
protjeran
offline
Routeri i zvučnici morat će trošiti manje energije

^^ slazem se s navedenim, ja npr. na svom Asus routeru imam iskljucene lampice jer me iritiraju, a ne zato jer mi se stedi. Ima cak i prekidac (hardverski) odozada za iskljucenje. Problem je sto se dosta tih featureova (eko ovo-ono) uvodi, pa ih neko vrijeme mozes iskljuciti, a za generaciju dvije - nema vise. To polagano uvodjenje neke vrste eko diktature je ono sto iritira i izaziva otpor. Svaka cast svakome tko zeli na WD Green diskovima cuvati svoje stvari, kao i onima koji vole da im se auto stalno pali-gasi (start-stop) cim prikocis. No, problem je kad se onemoguci iskljucivanje tog sistema. A to se uvodi samo radi zelene politike koja je u EU poprimila oblik najgore vrste kulta.

 
4 0 hvala 0
7 godina
offline
Routeri i zvučnici morat će trošiti manje energije

s jedne strane npr ogromne klime hlade server prostorije, a s druge strane se troši plin/struja za grijanje vode, i tu niko ne vidi problem ali problem je par lampica na consumer switchu od 0.01W.

Moj PC  
11 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Routeri i zvučnici morat će trošiti manje ener
jacob33 kaže...

^^ slazem se s navedenim, ja npr. na svom Asus routeru imam iskljucene lampice jer me iritiraju, a ne zato jer mi se stedi. Ima cak i prekidac (hardverski) odozada za iskljucenje. Problem je sto se dosta tih featureova (eko ovo-ono) uvodi, pa ih neko vrijeme mozes iskljuciti, a za generaciju dvije - nema vise. To polagano uvodjenje neke vrste eko diktature je ono sto iritira i izaziva otpor. Svaka cast svakome tko zeli na WD Green diskovima cuvati svoje stvari, kao i onima koji vole da im se auto stalno pali-gasi (start-stop) cim prikocis. No, problem je kad se onemoguci iskljucivanje tog sistema. A to se uvodi samo radi zelene politike koja je u EU poprimila oblik najgore vrste kulta.

 

Ako se dogodi ovo što ti kažeš da nakon par godina "nema više" onda ćeš prijeći na drugog proizvođača koji pametnije uređaje radi.

Ili će se pojaviti neki novi koji će prepoznati priliku za plasirati pametniji proizvod.

 

Drago mi je da si spomenuo start-stop u autu, jer sam to i ja prije par mjeseci spomenuo :-) Sreća pa za to još uvijek postoji button za isključiti, makar ga svaki put moraš stisnuti.

 

Meni je ok da se razvija svijest da nepotrebna potrošnja može imati posljedice. I da nepotrebno zagađenje može imati posljedice.

 

Kažem, nije to štednja koju ti možeš percipirati jer je to na osobnom nivou minimalno i nebitno. Ali na nivou elektroenergetskog sustava EU može biti razlika između paljenja ili gašanje jedne termoelektrane na ugljen da bi sustav ostao stabilan.

Mene i tebe ne zanima kako elektrane rade, mi samo hoćemo našu struju. A oni koji ju proizvode imaju pak druge probleme.

 

Kad ideš van iz stana ugasiš svjetla, ne zato da ne platiš 30 centi više mjesečno, nego zato što je to logično. Onaj tko ima potrebe za svjetlom neće ga ugasiti i dobro.

Ne može se svuda uštediti nešto, nećeš prestati slušati radio, nećeš prestati koristiti hrpu drugih stvari čiji se broj iz dana u dan povećava, ali ne vidim nikakav problem da se potiče razvoj štedljivijih uređaja, a to onda potiče i razvoj modernijih tehnologija (ne isključivo uštede na funkcionalnostima). Pa i kod razvoja najsofisticiranijeg svemirskog hardvera uvijek se vodi računa o energetskoj efikasnosti.

 

 

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
16 godina
offline
Re: Routeri i zvučnici morat će trošiti manje ener
jacob33 kaže...

se auto stalno pali-gasi (start-stop) cim prikocis. No, problem je kad se onemoguci iskljucivanje tog sistema.

 Uh kako me to iritira, a moram proći dva podmenija da dođem do opcije za isključivanje, a naravno ne dozvoljava da zapamti da je opcija isključena...

E sad koja je tu ušteda i zaštita okoliša, kad sam već morao dva akumulatora od 1200kn zamijeniti radi te start/stop opcije koja ih uništava. Em ja bacam novac, em su ti akumulatori morali biti zbrinuti, a ja sam kao "uštedio" vjerojatno manje od 100kn za nepotrošeni dizel kroz sve ove godine.

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.4.2023 15:32 (Sasoon).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice