A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas su p

poruka: 55
|
čitano: 26.528
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas su p".
14 godina
offline
A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas su p

Ako im infrastruktura već danas podržava 50Gbps i uređaji 2.5Gbps, zašto su im maksimalni paketi od 1Gbps?

Mislim, nije da mi treba više od 1Gbps (trenutno sam na 10Mbps i upravo postavljaju optiku), ali nema mi to previše smisla.


Što fulavam?

Moj PC  
8 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas
Ferritin kaže...

Ako im infrastruktura već danas podržava 50Gbps i uređaji 2.5Gbps, zašto su im maksimalni paketi od 1Gbps?

Mislim, nije da mi treba više od 1Gbps (trenutno sam na 10Mbps i upravo postavljaju optiku), ali nema mi to previše smisla.


Što fulavam?

 Hoće reći kako nabavljaju najnoviju opremu koja im omogućava da su pripravni i za buduće potrebe korisnika. I sami su svjesni da nikome trenutno ne treba 50 Gbps, pa čak i 1 Gbps je daleko iznad potreba prosječnog korisnika.

 

 U iduće tri godine planiraju i već postojeću mrežu (dobrim dijelom preuzetu od B.neta) zamijeniti s optikom.

 

...
14 godina
online
A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas su p

Odlicne su mi ove vijesti. Svi ciljaju gradove. Manja mista u HR su i dalje na 4Mbit/512kbit. I dok god citam EU ulaze, HR ulaze, A1 ulaze... svi ulazu. Ali svi ulazu, jasno, u gradove. U Nizozemskoj u najvecoj zabiti imas optiku. U Hr ni sva mista od 5tisuca ljudi nemaju ni pristojan bakar. A1 ulaze u 70%. Ima li itko ikad namjeru ulozit i kune u ovih preostalih 30%? Ili je ona infrastruktura za koju mi je dida platija 3500dojch maraka, a sada je nekim cudom u vlasnistvu HTa, standard za 2030?

 

Odlicno mi je objasnjenje bilo od HTa. "Zao nam je, ali infrastruktura je stara. Ako padne kisa mozete ocekivat smetnje ili prekid signala. To je zato jer su kabeli postavljeni toliko plitko i izolacija im je toliko losa da vlaga totalno poremeti signal. Mi tu nista ne mozemo." Samo ljubav <3.

 

Cim istekne ugovor odo na starlink ili nesto slicno.

Obalo suncana, ti moj si cijeli svijet
Poruka je uređivana zadnji put pet 21.4.2023 1:03 (Antonic).
 
21 0 hvala 2
8 godina
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas
Ja sam takve srece da sam u onih 30% koji ce ostati na bakru
 
2 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas
crnix kaže...
Ja sam takve srece da sam u onih 30% koji ce ostati na bakru

Ma, kretenska posla.

 

Samo ciljaju stambene zgrade, stambena naselja, jer im je tamo najjeftinije provući optiku...

Čim je neka ulica s kućama u pitanju, e, tu već nastaje problem.... jer od npr. 60 kuća u jednom redu ulice njih 10 bi uzelo optiku, njih 50 ne bi, a moraju za ovih deset prokopati ispred svih kuća da bi ovih deset dobilo optiku...

 

Kome oni kake.

 

Ja sam takav baksuz da je tadašnji BNet prije 20 godina uvodio optiku u stambene zgrade, naselje blizu moje ulice, i onda su prokopali kanalice i u ubližnje dvije ulice s kućama, ali do pola ulice.

Znate li gdje su stali ?

 

Pa točno ispred moje kuće na broju 9, a ja sam na 11.

 

Molio sam ih da prokopaju i do mene tih desetak metara, i rekao da ću im ja platiti kopanje, sam ću prokopati, no jok, odbijen sam jer im to nije u nacrtu širenja mreže, (kako mi rekoše) i tako ostade do danas. 

 

Pa koji je to ludi projekt da se stane s radovima na pola ulice ?!

合氣道 Ne možete naučiti ono što mislite da već znate.
Poruka je uređivana zadnji put pet 21.4.2023 6:30 (Zaporožac).
13 godina
offline
A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas su p

Ako su te brojke točne, onda već sada svaki peti stanovnik Hrvatske ima A1 optiku na raspolaganju. Tj. svaki peti ovdje na forumu također. A mislim da nije baš tako.

 
1 0 hvala 0
12 mjeseci
offline
A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas su p

Ma ja mogu zaboravit na to, zivim u gradu od 5000 stanovnika i da provlače optiku po mjestu moju ulicu bi preskočili jer od 30 kuća možda njih 5 bi uzimalo optiku, sve ostalo su starci...

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas su p

Ta "silna ulaganja" u mrežu od strane naših (vraga naših) telekom opoeratera možeš objesiti mačku o rep. Gradovi od 10-15 tisuća stanovnika nemnaju optiku ili je u najboljem slučaju ima centar grada gdje su stambene zgrade. Periferija Zagreba nema optike. Ovim ritmom sela optiku neće dobiti nikada.

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas su p

Meni kroz ulicu provuklo optiku, u zgradi prije 2 mjeseca isto postavili kanalice i sve pripremili. I tu je stalo... Nikako da sada spoje "banderu" sa zgradom... ne znaju kako da prebace vod sa druge strane ulice do zgrade...
Po ulici su povukli prije nekih 7-8 mjeseci... Ovim tempom dok dođem do penzije će možda biti dostupno...


Btw. nisam na aveniji, mala ulica, cesta nema ni crtu po sredini 😅.

Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
offline
A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas su p

kod mene u gradu zadnjih godina mjenjaju se cijevi od vode i kanalizacije...znaju kopati više puta na istom mjestu nakon što zakopaju...hebiga zaborave pamet pa je idu iskopati...imamo kuću u centru...jedini naćin za imati više od 15Mbs je 5G...jerbo bakar budemo imali do udara asteroida...Dalmacija

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas
Meni to sve izgleda više kao reklama, kao vidite nas bolji smo od HT-a uzmite nas.
 
0 0 hvala 0
12 mjeseci
protjeran
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas
Miro kaže...

 

 U iduće tri godine planiraju i već postojeću mrežu (dobrim dijelom preuzetu od B.neta) zamijeniti s optikom.

 

 Ako to naprave, onda prelazim na njih. Jer sada nude kabelski internet, a to ne želim, dok HT kilavi sa širenjem optike na mom području i kao što su neki ovdje napisali, gledaju se samo velike zgrade (i to nove), zbog potencijalnih novih korisnika.

7 godina
offline
A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas su p

Bili iz A1 i kod mene i kroz mjesec dana bi trebalo biti spojeno. Trenutno na iskonu VDSL, max brzina 25mbps

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.4.2023 9:48 (It'sMe932).
 
0 0 hvala 0
12 mjeseci
protjeran
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas
Antonic kaže...

 A1 ulaze... svi ulazu. Ali svi ulazu, jasno, u gradove.

 Ni u gradovima nije sve idealno. HT je stao s planiranom (ali ne i položenom optikom) na 40 metara od mene. I mogu jedino čekati dok oni ili A1 ne potegnu optiku do mene jednog dana. A do tada možda i umrem koristeći bakar.

 

Izvan Zagreba se ulaže u optiku tamo gdje je EU dala novac.

 

https://www.vecernji.hr/techsci/veliki-projekt-drzavnog-interneta-kasni-novac-eu-fondova-nije-iskoristen-ceka-se-novi-1628713

15 godina
offline
A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas su p

Prošle godine sam prešao iz A1 u Telemach jer su uveli optiku u zgradu, A1 je imao koaksijalac i davao mi najviše 200mbps

 

Zove me lik iz A1 neki dan, meni dosadno pa malo popričali

 

Kaže lik sada i oni daju 1gbps, imaju novu tehnologiju, sve penale će mi platiti ako se vratim

 

Reko ja, ma neću ipak, dobri su mi i ovi sad

 

Na to će on, a to je i razlog zašto ovo pišem

 

Ali gospodine, njihova tehnologija vam je zastarjela, uskoro kada dođe 8K i 16K televizija vi to nećete moći gledati kroz njihovu mrežu 

 

 

 
3 0 hvala 0
15 godina
online
A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas su p

A1 u Rijeci, brzina na wifi-u Nemam nijedan uređaj na žicu spojen da provjerim kolika je max brzina

 

Nažalost je tako, sa poslovne strane se uvijek gleda računica i povrat investicije...tek kada pokriju gradove i dosegnu zasićenje, onda će krenuti na manja mijesta, kuće i sl.

Stoja
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas su p

Ima smisla za A1 takva računica, ma da i oni imaju soli na glavi za svoj pokućni internet u manjim mjestima.

Ali za T-com definitivno nema i već je i u gradićima od 10-15 tisuća ljudi trebala biti optika postavljena pred 10 godina. Počapali su gotovu infrastrukturu, koju su korisnici sami kupovali i masno plaćali (stari je npr. dao 3000 D.maraka), dakle u maniri najvećih socijalista (socijalisti su barem davali simbolične nakanade) prisvojili su si infrastrukturu i kite labudove nisu uložili u manja mjesta i manje gradove. 

Taj bakreni priključak koji je na kući, a služi cijelo susjedstvo je postavljen 1987., i od tada nije mijenjan. Tehničari se love za glavu kad vide to rasulo, a dolaze barem jednom mjesečno jer uvijek netko od susjeda zove prijavu kvara, pa očito kad jednom svane, drugom smrkne.

 

 

 

Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi!
 
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas
HCMAA kaže...

kod mene u gradu zadnjih godina mjenjaju se cijevi od vode i kanalizacije...znaju kopati više puta na istom mjestu nakon što zakopaju...hebiga zaborave pamet pa je idu iskopati...imamo kuću u centru...jedini naćin za imati više od 15Mbs je 5G...jerbo bakar budemo imali do udara asteroida...Dalmacija

 A poslije udara ni njega 

13 godina
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas
NetkoNegdje kaže...
Miro kaže...

 

 U iduće tri godine planiraju i već postojeću mrežu (dobrim dijelom preuzetu od B.neta) zamijeniti s optikom.

 

 Ako to naprave, onda prelazim na njih. Jer sada nude kabelski internet, a to ne želim, dok HT kilavi sa širenjem optike na mom području i kao što su neki ovdje napisali, gledaju se samo velike zgrade (i to nove), zbog potencijalnih novih korisnika.

Zašto?

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
11 godina
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas
Van_hohenheim kaže...

Ma ja mogu zaboravit na to, zivim u gradu od 5000 stanovnika i da provlače optiku po mjestu moju ulicu bi preskočili jer od 30 kuća možda njih 5 bi uzimalo optiku, sve ostalo su starci...

 To je grad koliko i hajduk klub

16 godina
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas

Da, donedavno vrlo slična situacija kod mene. Dakle 50m zračne linije došla optika i pokrila zadnje zgrade iza kojih su obiteljske kuće koje su naravno ostale na bakru. Postoji centrala HT-a koja pokriva cijeli kvart i poslagano zampljopisno to izgleda ovako: centrala-zgrade-obiteljske kuće-livada i šume. Znači ako mi ne ide sa te centrale može mi samo medo iz šume dovući kabl.

Pa kad racionaliziramo priču ako bi ja moramo uložiti npr. 10000€ po priključku i ja bih onda furao samo do zgrada jer tamo dobijem XY korisnika a kod obiteljske kuće 1 ili max 2.

Vjerujem da bi i svi sa svojim parama slično napravili. Ali da bi se interesi privatnog kapitala i društva uravnotežili država je ta koja kroz svoje institucije mora urediti pravila igre. I gle čuda imamo agenciju koja se zove HAKOM koja naočigled svoj posao ne radi. Znači oni moraju odobriti planove izgradnje telekomunikacijske mreže, što je načelno OK, ali bi prilikom odobravanja trebalo upotrijebiti zrno inteligencije koje tamo očigledno ima samo u tragovima. Dakle da je nekome od vas stavljen plan za širenje mreže na stol u kojem se vidi da optika staje na broju 9 ili da su izrezane obiteljske kuće sa karte koje nemaju alternativu zar bi ga itko inteligentan odobrio? Žalosno je što je ekipa iz HT-a tu stalno nešto popravljala i ti serviseri su mi sami rekli da HT potroši više ne održavanje bakra nego što zaradi od nas iz kuća. Ali avaj već 7 godina nisu ništa poduzeli.

 

Srećom prije 3 tjedna osvanuli kablovi i kutije i ispalo da je A1 povukao optiku po stupovima pa nakon godina čekanja evo mene na 1GB. HT me je izgubio a bio sam im korisnik 25 godina svih mogućih usluga.

 

Pa da zaključim, nažalost mi državu nemamo tj. bilo koji sustav u državi koji bi trebao uvoditi reda NE funkcionira. Sjetite se potresa u Sisku gdje je vojsci trebalo mjesec dana da postave kuhinju a znamo da je vojska = logistika i da bi morali biti sposobni to napraviti u roku keks.

 

Jedino što još u lijepoj našoj funkcionira je HGSS i vatrogasci a obje organizacije su polu volonterske samoorganizirane.

Democracy is not for the people
2 godine
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas
JudgeDredd kaže...

 

 

Srećom prije 3 tjedna osvanuli kablovi i kutije i ispalo da je A1 povukao optiku po stupovima pa nakon godina čekanja evo mene na 1GB. HT me je izgubio a bio sam im korisnik 25 godina svih mogućih usluga.

 

 

Čuo sam za tu novu tehnologiju "optika po stupovima"  pa se nadam i ja..

合氣道 Ne možete naučiti ono što mislite da već znate.
12 mjeseci
protjeran
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas
Stoja kaže...

A1 u Rijeci, brzina na wifi-u Nemam nijedan uređaj na žicu spojen da provjerim kolika je max brzina

 

Nažalost je tako, sa poslovne strane se uvijek gleda računica i povrat investicije...tek kada pokriju gradove i dosegnu zasićenje, onda će krenuti na manja mijesta, kuće i sl.

 To je kabel 1000/100?

 

12 mjeseci
protjeran
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas
sudy_freak kaže...
NetkoNegdje kaže...
Miro kaže...

 

 U iduće tri godine planiraju i već postojeću mrežu (dobrim dijelom preuzetu od B.neta) zamijeniti s optikom.

 

 Ako to naprave, onda prelazim na njih. Jer sada nude kabelski internet, a to ne želim, dok HT kilavi sa širenjem optike na mom području i kao što su neki ovdje napisali, gledaju se samo velike zgrade (i to nove), zbog potencijalnih novih korisnika.

Zašto?

 Zato jer to nije stabilna usluga i brzine i latencija jako variraju, pogotovo ako u susjedstvu ima puno korisnika iste usluge. Nije da meni treba gigabit svake sekunde, ali sam se načitao kuknjave njihovih korisnika.

4 godine
neaktivan
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas
Nikad nisam imao problema sa kabelom i ne pada mi napamet provlačiti optiku kroz stan.
 
0 0 hvala 0
12 mjeseci
protjeran
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas
mrbeholder kaže...
Nikad nisam imao problema sa kabelom i ne pada mi napamet provlačiti optiku kroz stan.

 Onda si iznimka. U oba slučaja.

12 godina
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas
JudgeDredd kaže...

 

Jedino što još u lijepoj našoj funkcionira je HGSS i vatrogasci a obje organizacije su polu volonterske samoorganizirane.

 

Samo kratki ispravak netočnog navoda - u obje organizacije još glavnu riječ ima ekipa koja je prošla NNNI obuku u doba bivše države i ratno stanje, čim ona ode i te dvije organizacije će se raspasti...

13 godina
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas
mrbeholder kaže...
Nikad nisam imao problema sa kabelom i ne pada mi napamet provlačiti optiku kroz stan.

Također, gotovo 90% mjerenja (neovisno o dobu dana), imam 900.
Također ne mislim prelaziti s kabla na optiku.

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
13 godina
offline
A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas su p

Evo već 2.5god koristim optiku kod njih,prvo je bilo 500mb down i oko 150up,sada iman 1Gbs down i 500mbit up,nikad mi nije pukla veza ili sl,brzina je u svako doba dana oko 1Gbs down bez obzira na doba dana iako san na pon mreži,ko kod može kod njih uzeti optiku svakako preporuka 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas

Recimo kod mene tj točnije u selu,živim ti u Brelima,ako netko ne zna to je na Makarskoj Rivjeri,svi imamo mogučnost za optiku,cilo misto to smo uspili postić sa dogovor sa načelnikom mjesta,tako da ova optika je brutala sa obzirom šta smo prije imali kod t-gamad priko bakrene parnice

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.4.2023 13:07 (crosshair).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice