Diskovi u računalu - koliko je dovoljno?

poruka: 36
|
čitano: 14.388
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Diskovi u računalu - koliko je dovoljno?".
6 godina
offline
Diskovi u računalu - koliko je dovoljno?

trenutačno bez računala,ali imam eksterne radi torrent

3,5"

Samsung  1.5 TB

Transcend 4.0 TB

2,5"

Adata    2.0 TB

Transcend 2.0 TB

Transcend 4.0 TB

Transcend 4.0 TB

 

sve skupa 17.5TB

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.4.2023 7:35 (HCMAA).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Diskovi u računalu - koliko je dovoljno?

Kada sam sastavljao računalo, od početka sam planirao da sadrži isključivo SSD-ove. Jedino ovo staro računalo sa FX-8320 ima u sebi HDD, a SSD sam mu dodao tek nakon nešto više od 3 g. korištenja, 2018. dakle. Ali vanjski HDD od 3TB mi je zato iznimno bitan i koristan u svrhu skladištenja bitnih podataka

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Diskovi u računalu - koliko je dovoljno?

U racunalu ssd 500GB, jedna particija od 75GB za sistem a ostatak druga kao radna + NAS 16TB koji je dovoljan vec godinama.

 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Diskovi u računalu - koliko je dovoljno?

Kad netko pita samo kapacitet, a ne spominje brzinu u MB/s, dao bih mu disk brzine 0.1 MB/s veličine koliko traži pa nek pati (kad ne zna što je bitno specificirati).

Ups pa tako nešto i rade u cloudu, više-manje :)

Idi i radi nešto korisno!
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Diskovi u računalu - koliko je dovoljno?

Nikad nije dovoljno!

AMD Ryzen 5900X; Gigabyte Aorus X570 Elite; Corsair Vengeance RGB Pro SL DDR4 2X16 Gb 3600 Mhz; AMD Radeon Gigabyte 7900 XTX; SSD Patriot Viper VP4300 PCIe m.2 GEN4 2 Tb;Lian Li 011 Dynamic EVO; LG C2
Moj PC  
8 0 hvala 0
14 godina
offline
Diskovi u računalu - koliko je dovoljno?

Moja sva 3 laptopa sadrze SSD diskove za OS i osnove programe te HDD od 1TB za podatke i backupove a dodatno je u pogonu QNAP-ov NAS TS231 sa 2x2,73TB HDD na koji se dodatno backupiraju vazniji podaci sa sva 3 laptopa.

veni vidi didici
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Diskovi u računalu - koliko je dovoljno?

Na njemackom Amazonu ima SSD-ova od 4TB-a za 250€. 

Zaista ne znam kome vise trebaju spori i bucni mehanicki diskovi....

 
2 3 hvala 0
11 godina
offline
Re: Diskovi u računalu - koliko je dovoljno?

a jbga, neki još imaju hdd-ove otprije i služe im ok za svrhu koju trebaju

recimo, ja imam 2tb hdd za pohranu i za to služi sasvim ok

 

imam i dva nvme ssd-a po 1tb svaki, ali mi opet treba ovih 2tb i dok traje neka traje

eventualno da me muči buka još bi i razmislio da ga zamijenim sa ssd-om, ali obzirom da se pali jedino kad ga trebam i to je vrlo rijetko, buka nije neki problem

14 godina
offline
Re: Diskovi u računalu - koliko je dovoljno?
=XFX=PlayHard kaže...

Na njemackom Amazonu ima SSD-ova od 4TB-a za 250€. 

Zaista ne znam kome vise trebaju spori i bucni mehanicki diskovi....

Uopce kod mene nisu bucni i spori imam diskove WD serije black i red te rade super tiho.

veni vidi didici
14 godina
offline
Diskovi u računalu - koliko je dovoljno?

Imam M2 ssd 1TB kao glavni, 2 HHD-a po 2 TB kao storage i ssd 500GB za igre. Kao vanjski storage imam još HDD 6 TB i 2,5"HDD 2TB i jednu kutiju za 2,5HDD, a za nju imam 5kom diskova po 500GB, tako da je to ukupno 16TB. Ali, ja sam sitna ribica prema svom kolegi kojemu su sva slova za diskove popunjena i ima oko 100 TB diskova, + 2 Blu ray snimača i hrpu snimljenih diskova, svi dual layer po 50 GB.

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Diskovi u računalu - koliko je dovoljno?

uffffff

 

morao sam pogledati Disk Management i ispalo:

 

Samsung 980 Pro 1 TB kao OS

 

Samsung 970 Evo 500 GB kao profilni

 

WD Blue 500 GB SSD SATA nek se nađe

 

WD Red 3 TB HDD - hrčak 1

 

WD Green 2 TB HDD - hrčak 2

 

i k tome - NAS s 4TB u RAIDu 1 (2x 4 TB)

 

za koji klinac... nikako da se riješim ISO imagea Office 2007, Win XP SP3 s slipstreamnim AHCI SATA driverima...

 

baš sindrom pomahnitalog hrčka i skupljanja sve digitalne starudije me spopal...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
6 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Diskovi u računalu - koliko je dovoljno?

Bučni?

pa hlađenje je 3x bučnije od diskova :)

12 godina
protjeran
offline
Re: Diskovi u računalu - koliko je dovoljno?
=XFX=PlayHard kaže...

Na njemackom Amazonu ima SSD-ova od 4TB-a za 250€. 

Zaista ne znam kome vise trebaju spori i bucni mehanicki diskovi....

 

Na tom istom Amazonu za 250 EUR ja dobijem 14TB WD, najcesce kupujem 10TB kad je cijena oko 160-180 EUR. Ne kopiramo svi cijelo vrijeme sve moguce podatke u krug. Meni brzina nije kljucna, vec kapacitet i broj kopija, pa imam preko 40TB diskova ukupno, od toga su neki offline, sluze samo za dodatnu kopiju vec ionako visestrukih kopija najbitnijih podataka.

 

U ovo ne ubrajam Seagate diskove koji su smece, imam ih 2-3 u ladici, WD me nikad nije izdao, dok je Seagate jedan po jedan odlazio pa-pa.

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.4.2023 12:53 (jacob33).
16 godina
neaktivan
offline
Diskovi u računalu - koliko je dovoljno?

.

 

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Moj PC  
1 0 hvala 1
5 godina
offline
Diskovi u računalu - koliko je dovoljno?

Sto se tice vijeka trajanja, nedavno sam pronasao dvd-e snimljene prije 20ak godina. Niti jedan nije radio. Audio CD-i iz tog vremena uredno rade.

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.4.2023 13:01 (john142).
 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Diskovi u računalu - koliko je dovoljno?

koji su modeli dvd-a.. ja u šupi imam nekih pedesetak kilograma i ponekad pokrenem pokojeg.

nisam se susretao sa problemima. verbatim i maxell uglavnom. također 20ak g.

inače bitne dvd-e sam mountao u image i pravac cloud.

power iso to pokreće kad god poželim.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
2 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Diskovi u računalu - koliko je dovoljno?

Stric_Jura učo koji NAS koristite? QNAP, Synology ili nešto treće (egzibicije sa Raspberry Piem, NUC i sl.)?

5 godina
offline
Re: Diskovi u računalu - koliko je dovoljno?
torrente kaže...

koji su modeli dvd-a.. ja u šupi imam nekih pedesetak kilograma i ponekad pokrenem pokojeg.

nisam se susretao sa problemima. verbatim i maxell uglavnom. također 20ak g.

inače bitne dvd-e sam mountao u image i pravac cloud.

power iso to pokreće kad god poželim.

 Ne sjecam se, bacio ih :)

Nije bilo nista bitno na njima. Ono sto je za cuvanje sam spremio na nekoliko hdd-a.

15 godina
offline
Diskovi u računalu - koliko je dovoljno?

Samsung 980 NVMe M2 500 Gb kao sistemski, što mi je za sada dovoljno.

Osim OS-a imam gore instalirano par igara koje najčešće igram.

 

Za storage imam Western Digital Green 2 TB.

Spor ali neuništiv, uredno ga gazim od kraja 2014.

 

Dakako, razmišljam uzeti još jedan NVMe od barem 1TB...

I to bi trebalo biti sasvim dovoljno za moje potrebe.

 

Tigar Krezumica
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Diskovi u računalu - koliko je dovoljno?

Imam samo SSD-ove, 5TB

Ali sam još onako..znam da su SSD-ovi več dugo tu,ali nekako imam više povjerenje u mehaničke diskove,valjda zato što preko 20 godina,nikad mi nije riknul niti jedan HDD.

Treba proč vrijeme da se stekne povjerenje u SSD.

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Diskovi u računalu - koliko je dovoljno?
jacob33 kaže...

Na tom istom Amazonu za 250 EUR ja dobijem 14TB WD, najcesce kupujem 10TB kad je cijena oko 160-180 EUR. Ne kopiramo svi cijelo vrijeme sve moguce podatke u krug. Meni brzina nije kljucna, vec kapacitet i broj kopija, pa imam preko 40TB diskova ukupno, od toga su neki offline, sluze samo za dodatnu kopiju vec ionako visestrukih kopija najbitnijih podataka.

 

U ovo ne ubrajam Seagate diskove koji su smece, imam ih 2-3 u ladici, WD me nikad nije izdao, dok je Seagate jedan po jedan odlazio pa-pa.

 

Ne treba robovati predrasudama, na dovoljno velikom uzorku na kraju vidiš da se svi kvare tako da je najbolje upravo to kako i imaš, što više komada odnosno kopija podataka, idealno po 3-2-1 principu.

 

john142 kaže...

Sto se tice vijeka trajanja, nedavno sam pronasao dvd-e snimljene prije 20ak godina. Niti jedan nije radio. Audio CD-i iz tog vremena uredno rade.

 

Audio CD su "otisnuti" pa su zato i puno robusniji. R i R/W mediji imaju sloj osjetljiv na vlagu i UV-zračenje a ni svi mediji nisu bili jednake kvalitete.

Uz "obične" postoje i M-disc mediji (DVD/BR) koji su u tom smislu puno bolji.

12 godina
offline
Re: Diskovi u računalu - koliko je dovoljno?
Dragi danko99

A koliko treba proČ da se stekne povjerenje u slovo ć u abecedi? 🙃
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.4.2023 16:19 (flatino).
15 godina
offline
Re: Diskovi u računalu - koliko je dovoljno?
john142 kaže...

Sto se tice vijeka trajanja, nedavno sam pronasao dvd-e snimljene prije 20ak godina. Niti jedan nije radio. Audio CD-i iz tog vremena uredno rade.

 -pod audio misliš na 'originale'.. objašnjenje, takav medij se ne snima nego se štanca-umanaža na preši, nema foto-laser osjetljiv sloj koji se inače kvari-korodira i reflektivniji je (čitljiviji), snimljiv medij se 'kvari'..

+ naravno i nov-ispravan uređaj-player pomaže, pogotovo snimač (jer može pratiti brazdu za snimanje ako sam podatak nije čitljiv..) no danas su mediji i uređaji najniže moguće klase i nije neobično da su problematični..

 

+ svi paze od ogrebotina medija, strana skoja se snima.. dok ne paze drugu stranu, koja je ekšli važnija, tj ogrebotine se ponekad uz CRC daju progurati-pročitati, ali ako ode stražnja (reflektivna) strana tad se nema što čitati (nema reflexije..) itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Diskovi u računalu - koliko je dovoljno?

"dovoljno" je pridjev u dosta mutnom i neodređenom području između "premalo" i "previše" + dozlaboga individualno te, kao takav, osmišljen za poticanje jalovih rasprava i sijanja uzajamne netrpeljivosti zastupatelja nekog od pravaca u suvremenoj diskovnoj misli. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
5 godina
offline
Diskovi u računalu - koliko je dovoljno?

Moja greska u pisanju, pod audio mislim na snimljene u kucnoj radinosti, CD-R.

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Diskovi u računalu - koliko je dovoljno?

Kežual 8 komada za sada!

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Diskovi u računalu - koliko je dovoljno?

WD EX4100, kao backup target i vrtim na njemu Plex server.

 

Imam negdje delanec s starim Phenomom i FreeNAS na njegovim 4x 1 TB diskovima....

Ju je je? Je ju je!
8 godina
offline
Re: Diskovi u računalu - koliko je dovoljno?
Samo jedan je dovoljan......

Kako kolicina nije = kapacitet, pitanje je besmisleno......
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Diskovi u računalu - koliko je dovoljno?
jacob33 kaže...
=XFX=PlayHard kaže...

Na njemackom Amazonu ima SSD-ova od 4TB-a za 250€. 

Zaista ne znam kome vise trebaju spori i bucni mehanicki diskovi....

 

Na tom istom Amazonu za 250 EUR ja dobijem 14TB WD, najcesce kupujem 10TB kad je cijena oko 160-180 EUR. Ne kopiramo svi cijelo vrijeme sve moguce podatke u krug. Meni brzina nije kljucna, vec kapacitet i broj kopija, pa imam preko 40TB diskova ukupno, od toga su neki offline, sluze samo za dodatnu kopiju vec ionako visestrukih kopija najbitnijih podataka.

 

U ovo ne ubrajam Seagate diskove koji su smece, imam ih 2-3 u ladici, WD me nikad nije izdao, dok je Seagate jedan po jedan odlazio pa-pa.

 a vidis kod mene obrnuta situcija...krepanih 4 wd od blackova do greeenova a seagate nikad problema...imao ih 10ak dosad

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice