Koliki je vijek podataka na USB-u?

poruka: 74
|
čitano: 25.773
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Koliki je vijek podataka na USB-u?".
13 godina
offline
Koliki je vijek podataka na USB-u?

Dok ga ne izgubim, znači oko tjedan-dva.

Moj PC  
15 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koliki je vijek podataka na USB-u?
Kada se već o tome piše, može zaključak- kako je najbolje spremiti podatke? Tj. na koji medij?
SSD, HD, DVD,USB, "oblak"?
Recimo ako želim da traju 50tak godina.
Jasno je da je najbolje na 2-3 mjesta,ali postoji li generalan zaključak?
Po meni se OK pokazalo HDD +DVD
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.5.2023 11:03 (Lanko).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Koliki je vijek podataka na USB-u?

Sta nije logicno da ces presnimiti USB bar svakik 5-10 godina 🤔

 
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Koliki je vijek podataka na USB-u?

Dijetlo i kamena ploča, pouzdano najtrajniji zapis. 

 
16 0 hvala 0
3 godine
offline
Koliki je vijek podataka na USB-u?

Ovaj tekstić kao da je pisao Grunf iz Alan Forda. "Ako želite da vam USB stick potraje, onda morate paziti da se ne pokvari"

 

 

Ruhe im Puff
 
35 0 hvala 0
9 godina
offline
Koliki je vijek podataka na USB-u?

imam jedan stick koji je sad blizu 15 godina, neke stvari su na njemu toliko stare, radi još uvijek

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 mjeseci
protjeran
offline
Re: Koliki je vijek podataka na USB-u?
Lanko kaže...
Kada se već o tome piše, može zaključak- kako je najbolje spremiti podatke? Tj. na koji medij?
SSD, HD, DVD,USB, "oblak"?
Recimo ako želim da traju 50tak godina.
Jasno je da je najbolje na 2-3 mjesta,ali postoji li generalan zaključak?
Po meni se OK pokazalo HDD +DVD

 IMHO, kombinacija. Za svakodnevni rad koristim HDD+SSD , nešto ostavim u oblaku, nešto na vanjskom HDD-u i nešto na USB sticku kojeg nosim. Optičke medije više ne koristima. Ostao mi je samo jedan DVD drive na starom PC-u i ne želim ovisiti samo o njemu.

 

Ako želiš da traju 50 godina, onda se moraš konstantno baviti migracijom podataka na više medija i stalno ih testirati.

12 mjeseci
protjeran
offline
Re: Koliki je vijek podataka na USB-u?
Thinker kaže...

Dijetlo i kamena ploča, pouzdano najtrajniji zapis. 

 Donekle. Svrati u HAZU, pa pogledaj stanje Bašćanske ploče. I kamen ne uspijeva odoliti zubu vremena.

12 mjeseci
protjeran
offline
Koliki je vijek podataka na USB-u?

Slažem se s kupovinom kvalitetnog USB sticka. Jedan Sony radi već godinama, dok su ovi PNY i slični iz trgovina kruhom i mlijekom jad jadni. I jedan sandisk ultrafit (velik je poput nokta na prstu) mi je krepao samo par sati nakon kupovine.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Koliki je vijek podataka na USB-u?

LTO trake traju 50 godina. Jedino treba sacuvati i LTO drive. 

Moj PC  
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Koliki je vijek podataka na USB-u?

Ali zato m-disc može po proizvođaču durat cca 1000god ak se ne skladišti u kutiji lego kocaka iz rinfuze.

 

 

Mediji u prodaji kod nas https://www.lost.hr/ponuda/item/34161-blu-ray-m-disc-verbatim-bd-r-xl-100gb-4-inkjet-printable-5-pack-jc

Moj PC  
4 0 hvala 4
7 godina
offline
Re: Koliki je vijek podataka na USB-u?
NetkoNegdje kaže...

 Donekle. Svrati u HAZU, pa pogledaj stanje Bašćanske ploče. I kamen ne uspijeva odoliti zubu vremena.

 Zato lijepo nakon "zapisa" kamene ploče vakumiraš u više slojeva (dovoljne obične plastične folije za vakumiranje), napraviš si nuklearno sklonište i te vakumirane ploče onda pospremiš u metalne kutije sa shock absorbing mehanizmom.

Naravno, pobrinut se da je sklonište na sigurnoj lokaciji, zaštićeno od prirodnih nepogoda i urušavanja i to je to, poprilično trajni zapis.

 

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.5.2023 12:28 (fer-de-lance).
11 godina
offline
Re: Koliki je vijek podataka na USB-u?
Moj jedan sa backup-om se oprao u perilici zajedno s trapericama i sada je godinama read-only 🤷‍♂️
 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koliki je vijek podataka na USB-u?
fer-de-lance kaže...
NetkoNegdje kaže...

 Donekle. Svrati u HAZU, pa pogledaj stanje Bašćanske ploče. I kamen ne uspijeva odoliti zubu vremena.

 Zato lijepo nakon "zapisa" kamene ploče vakumiraš u više slojeva (dovoljne obične plastične folije za vakumiranje), napraviš si nuklearno sklonište i te vakumirane ploče onda pospremiš u metalne kutije sa shock absorbing mehanizmom.

Naravno, pobrinut se da je sklonište na sigurnoj lokaciji, zaštićeno od prirodnih nepogoda i urušavanja i to je to, poprilično trajni zapis.

 

 

 I onda sve zakopat u trap zajedno s mrkvama i krumpirima prek zime

6 godina
offline
Koliki je vijek podataka na USB-u?

Ako imaš stvarno vrijedne podatke onda je jedini način na minimalno 2 mjesta, idealno 3, više od toga mislim da je več pretjeravanje ali ako imaš para i vremena samo izvoli. Ja, osobno imam 1 kopiju na NAS-u gdje se backup radi dnevno, 1 backup na Cloudu isto tako dnveno, i 1 backup na vanjski disk kojeg radim svakih par mjeseci kad se sjetim. Iskreno ovaj na vanjski disk imam najviše zato ako slučajno pokupim kakav kripto virus koji bi pojeo i NAS pošto je sve na istoj mreži, i da nemoram potezat 1TB iz clauda što bi trajalo, ovo prištekam i potegnem šta mi treba u sekundi. DVD, BR i slične diskove sam davno izbacio najviše zbog nepraktičnosti, premale veličinei što osim za to ih nebi ni koristio, tako da samo smeta.

 

Ali iskreno nisam još čuo da itko ikad čuva podatke na usb ključu, jer šansa da ga ne izgubiš negdje po kući je puno veča nego strah da nakon 15 godina neću moć pročitat podatke. Ali iskreno usb ključeve koristim sada samo za instalaciju windowsa i update bios-a, za sve ostalo mi je cloud nekako puno praktičniji.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Koliki je vijek podataka na USB-u?
Tinker, razmisli pa truc, bljuc, it iz "dlijeto"
Brkoni
15 godina
offline
Re: Koliki je vijek podataka na USB-u?
dax-lax kaže...
fer-de-lance kaže...
NetkoNegdje kaže...

 Donekle. Svrati u HAZU, pa pogledaj stanje Bašćanske ploče. I kamen ne uspijeva odoliti zubu vremena.

 Zato lijepo nakon "zapisa" kamene ploče vakumiraš u više slojeva (dovoljne obične plastične folije za vakumiranje), napraviš si nuklearno sklonište i te vakumirane ploče onda pospremiš u metalne kutije sa shock absorbing mehanizmom.

Naravno, pobrinut se da je sklonište na sigurnoj lokaciji, zaštićeno od prirodnih nepogoda i urušavanja i to je to, poprilično trajni zapis.

 

 

 I onda sve zakopat u trap zajedno s mrkvama i krumpirima prek zime

 Pfff, izmisljanje tople vode.

 

Ashurbanipal i biblioteka iz Nineve su dokaz da pecena glina je najdugtrajnij medij. Doduse, takodjer je potrebno da netko zapali grad nakon zapisivanja kako bi se prebacilo u  "long storage mode". ali necemo sad o detaljima.

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
15 godina
offline
Re: Koliki je vijek podataka na USB-u?
dax-lax kaže...

Ali zato m-disc može po proizvođaču durat cca 1000god ak se ne skladišti u kutiji lego kocaka iz rinfuze.

 

 

Mediji u prodaji kod nas https://www.lost.hr/ponuda/item/34161-blu-ray-m-disc-verbatim-bd-r-xl-100gb-4-inkjet-printable-5-pack-jc

 To ja koristim od prošle godine. Ništa, vidjet ćemo stanje za 1 000 godina.

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.5.2023 14:49 (Izzy).
15 godina
offline
Koliki je vijek podataka na USB-u?

NAS (npr. Synology) + cloud (npr. OneDrive).

NAS radi brzine i kapaciteta, cloud za slučaj da ti recimo požar ili poplava unište stan i svu elektroniku.

Idi i radi nešto korisno!
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Koliki je vijek podataka na USB-u?
Brk, borim se s postkovid poremećajem koncentracije, koliko god smiješno zvučalo. Hvala na ispravci...
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.5.2023 15:32 (Thinker).
12 godina
offline
Koliki je vijek podataka na USB-u?

Da, savjeti su; nemoj ga bacati u vatru, vodu, kiselinu, nemoj pucat' po njemu niti ga roll-cangama čupati iz utora i kvalitetniji je bolji za čuvanje podataka od nekvalitetnog. Očekivao sam neki softver za njegu, neki pojačivač napona na jedinicama ili kremicu za oklop. Imam jedan stick još iz 2009 od 256 mega, dijelila je neka stranka na cesti kao dio kampanje. Stavio sam neke fajlove gore i zanimljivo, tko bi rekao da nakon 14 godina - nemam pojma što je s podacima jer mi se nikada nije dalo provjeravati. Ustvari, potaknut ovim člankom sam baš išao provjeriti drži li taj politički usb stick podatke ali je bio sav pun prašine i prljavštine, pa sam zaguglao "how do i clean my usb drive" izašlo je "Insert a USB drive into your USB port. Launch “Disk Utility” (from Applications > Utilities > Disk Utility). Select the USB drive from the list on the left. Select “Erase” at the top." Vidim da nakon toga nema podataka, znači ne drži 14 godina. 

 

 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Koliki je vijek podataka na USB-u?

iam naramak tih napravica (eo iza mene vise na zidu, svaki na svojoj trakici), kupljenih, nađenih, dobivenih, ukr itd. svi koji su odmah proradili rade i danas i sadrže u njih pohranjene (arhivirane, zapravo) datoteke, neovisno o starosti (mislim kako nastariji seže do početaka 21. stoljeća). provjerio. najtvrdoglavije pouzdano rade mushkin, lexar i adata. poput pravde su: spori ali dostižni. imam i neke nekontrolirana podrijetla no i oni još služe svrsi. dijelim iskustvo kako je pny najgori šrot koji ikad kupih (nije ni proradio po donašanju doma iz linksa, a nije mi se dalo zajebavati s garancijom, jer bi mi u zamjenu dali isti). imam i diskete kao i usb vanjski pogon za njih. i to radi. kuc o drvo. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koliki je vijek podataka na USB-u?
digitall kaže...

imam jedan stick koji je sad blizu 15 godina, neke stvari su na njemu toliko stare, radi još uvijek

 -ekšli nije pitanje-srž hoće li medij-stikić-nešto raditi nakon nekog vremena (lako moguće, teoretski vječno dok ne crkne, kao kvar-pregaranje ili lom..) .. no razlika je koliko dugo može pamtiti stanje nula-jedan, tj zapis-podatak.. a to je onako, ofrlje-statistika kao prognoza za atest na 10min koje prevedu u 10god.. (radna temp) mada to nije točno ili stvarno usporedivo.

-zapisan podatak nakon nekog vremena može biti 'obrisan' ili oštećen tj ne moraju svi dijelovi nestati, poneki.. dok se recimo presnimavanjem taj problem trajnosti magnetomemorijski problem recimo eliminira no i dalje ne znamo točno tj ako se predviđa cca 10g tad bi preporuka bila svakih 5g (tj prije gubitka) copypasteati i tad smo opet mirni desetljeće tj ponovimo nakon 5g .. itd.. i tad je teoretski vječno-trajno.

-spominju se mo-mediji, kao cd i ostalo.. tj teoretski je isto samo je mo kvalitetniji, no i dalje je to osjetljiv-izbrisiv medij i time ima problem što nikad ni teoretski nije trajan, tj uz problem kao flash ima i kemijska svojstva čisto fizička trajnost sloja medija koji služi zapisu kao i ostali slojevi npr ze reflexiju itd. i ako se oštete ili recimo oxidiraju-hrđaju.. tad je to kvar jednak-sličan fizičkom ili ogrebotini ili randnom prebrisavanju.. tj stabilnost osjetljivog sloja je problem, dok štampani cd nema taj dio pa je u tome teoretski trajniji (za razliku od jednokratnih i rewritablea koji su slični mo diskovima..) i obično se za cd-štancani (srebreni-''original''..) uzme 100g kao predviđeno trajanje no još nismo ni na pola puta vremenski kako bi to mogli testirati-potvrditi.. a već dio medija nisu čitljivi bez da smo ih fizički oštetili npr ogrebotinom pa je logički zaključak da je statistički prosjek između 10-100g.. odnosno ćorava baba i grah daju jednako točnu (vremensku) prognozu.. pa tako i za trajnost medija-zapisa.. tj nije samo trajnost medija važna, čak je sporedna, tj važan je zapis, ono što medij treba čuvati...

-tad su po tom kriteriju ekšli bolji flash-čip mediji kao stikić.. no i oni mogu imati 'kemijsko-kvalitetne' probleme npr popusti lem kojim je čip zalemljen ili oksidira kontakt.. i sl. mada će prosječni stikić crknuti u upotrebi, oprati se u vešmašini ili biti izgubljen, strgan, pa i bačen jer je kapacitet + performanse premale za današnje kriterije pa im je teško i statistički odrediti vijek-trajnost.. lakše galapagoškim kornjačama i točnije :)

 

fer-de-lance kaže...
NetkoNegdje kaže...

 Donekle. Svrati u HAZU, pa pogledaj stanje Bašćanske ploče. I kamen ne uspijeva odoliti zubu vremena.

 Zato lijepo nakon "zapisa" kamene ploče vakumiraš u više slojeva (dovoljne obične plastične folije za vakumiranje), napraviš si nuklearno sklonište i te vakumirane ploče onda pospremiš u metalne kutije sa shock absorbing mehanizmom.

Naravno, pobrinut se da je sklonište na sigurnoj lokaciji, zaštićeno od prirodnih nepogoda i urušavanja i to je to, poprilično trajni zapis.

 

 

 -koliko vidimo na npr piramidama i ostalim kamenčićima traje to duuuugo, tisućama godina i bez folije i sl. .. tak da je to za sad ipak dokazano-provjereno najtrajniji zapis no naravno ima i gubitaka, nema redundancije i crc-a .. uz problem dok se egipatski hijeroglifi nisu dekodirali.. a taj problem imaju ostali zapisi kao maje i sl. .. no traju, čitljivi tj ovisno znamo li protokol-standard-jezik komunikacije, više neog trajnost.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Re: Koliki je vijek podataka na USB-u?
Kod mene već godinama šljaka superbrza 'pravda', lexar p20 64gb. Mlc memorija, 400r/270w brzina i to filao ga sa 5, 10 ili 64 gb materijala odjednom, brzina ne pada nit štuca...
Šteta samo što ih više ne proizvode
12 godina
offline
Re: Koliki je vijek podataka na USB-u?
Lanko kaže...
Kada se već o tome piše, može zaključak- kako je najbolje spremiti podatke? Tj. na koji medij?
SSD, HD, DVD,USB, "oblak"?
Recimo ako želim da traju 50tak godina.
Jasno je da je najbolje na 2-3 mjesta,ali postoji li generalan zaključak?
Po meni se OK pokazalo HDD +DVD

 

 Recima ovako, da si podatke spremao na medije[1] dostupne prije 50 godina čime bi danas te medije mogao čitati bez problema?

 


[1]Idealizira se da svi mediji mogu čuvati podatke neograničeno dugo.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.5.2023 19:11 (Yuda).
15 godina
offline
Re: Koliki je vijek podataka na USB-u?

snimaš na nekoliko vrsta medija pa onda kada se pojave nove vrste prebacuješ na nove vrste medija... jer nešto od prije 50 godina... hm, gdje bi danas očito 8" disketu? 5.25" disketu? 3" disketu? bušene kartice? magnetne trake snmljene prije 50-60 godina su savršeno ispravne samo u čemu ćeš ih očitati? Recimo da su to većinom SCSI uređaji, ili imaju neke svoje kontrolere. Hm, uglavnom ISA i noviji na PCI... di ćeš za 10 godina naći komp sa PCI slotom da ubodeš kontroler... možda u muzeju kao danas ISA slot.

Isto tako, već je HDD od prije 15 godina problematičan jer sve manje kom0pjutera ima IDE/PATA kontroler, sada je sve više malih kompjutera i bez SATA kontrolera... koliko će još trebati da totalno nestane i podrška za USB stickove. Nema medija koji će ti omogućiti bezbrižno pohranjivanje za nekoliko desetljeća bez da povremeno provjeriš šta se tu zbiva.

A što se tiče kombinacije HDD+DVD, opet treba sa vremena na vrijeme provjeravati radi li to... jer recimo HDD koji dugo (godinama) nisi koristio se voli "nezavrtiti" a onda si u problemu... a ako ga uspiješ zavrtiti hoće li se glave pomjeriti sa mjesta? A DVD... sam medij može i dugo trajati, svi moji CDovi snimani još u drugoj polovini 90-ih su još uvijek totalno čitljivi. Jedino što nisam siguran kako će proći za još 10 godina... neki original CDovi su postali nečitljivi, par snimanih su postali nečitljivi jer su na medijima kod kojih se eto gornji sloj na kojem je simak odvojio... i tu je i jedan Verbatim koji je trebao biti nešto najkvalitetnije u to doba tako da... jedini koliko toliko siguran način je kao što sam na početku rekao imati više vrsta medija i kopirati na nove vrste kako se pojavljuju jer inače bi se mogao naći u situaciji da trud oko izvlačenja podataka nadmašuje koliko će neko u budućnosti uopće cijeniti to što je na tome snimljeno. Imam jedan HDD koji se jednom odbio zavrtiti. Neke stvari sam na njemu izgubio... i 8-9 godina kasnije još nisam skupio volje da ga probam nekako probuditi - a zamisli nekog drugog "nije se zavrtio - baci ga odmah" :)

4 godine
offline
Koliki je vijek podataka na USB-u?

Ja imam jedan stik od mislim 2009. ili 2010., brat mi je kupio za rođendan 4GB Apacer. Stik se i dalje koritsti jer je mali i radi. Bar jednom tjedno kad nešto selim s komapa pa snimam manje fileove, ali i veće  znači i preko 1GB (video koji sam snimio i obradio i želim ga staviti u tv da gledam). Čak mu je plastika pukla, ali sam zaljepio i baš razmišljam dokle će raditi. Znači to je 13 godina sigurno da radi i često na njega pišem - sliknuo bi ga da postam, ali trenutno je posuđenj bratu za TV.

 

Ja nemam na njemu podatak koji stoji prvog dana kad je kupljen, pa da potvrdim da je još "zapisan", ali stik se i dalje koristi ko što rekoh i nisam imao s njim problema. Read mu je 10 MB/s a write 4 MB/s.

 

Godine 2016. sam kupio microSD karticu 32GB ali i card reader (USB 3.0) jer nisam htio stik jer SD mogu ubaciti u stari digitalac ali i mobitel. Skuplje je ispalo, ali praktičnost je dobra. Imam i stari microSD 2GB od prvog smarthphone-a pa mogu i na njega snimati zbog "card readera". Mana je jedino što nemogu 2 kartice koristiti istovremeno jer naravno nemam 2 card readera. Pisao sam u forumu o svemu tome:

https://forum.bug.hr/forum/topic/memorije/usb-test-brzina-micro-sd--card-reader/268295.aspx

 

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koliki je vijek podataka na USB-u?
Patrik Sonny kaže...

Ja imam jedan stik od mislim 2009. ili 2010., brat mi je kupio za rođendan 4GB Apacer. Stik se i dalje koritsti jer je mali i radi. Bar jednom tjedno kad nešto selim s komapa pa snimam manje fileove, ali i veće  znači i preko 1GB (video koji sam snimio i obradio i želim ga staviti u tv da gledam). Čak mu je plastika pukla, ali sam zaljepio i baš razmišljam dokle će raditi. Znači to je 13 godina sigurno da radi i često na njega pišem - sliknuo bi ga da postam, ali trenutno je posuđenj bratu za TV.

 

Ja nemam na njemu podatak koji stoji prvog dana kad je kupljen, pa da potvrdim da je još "zapisan", ali stik se i dalje koristi ko što rekoh i nisam imao s njim problema. Read mu je 10 MB/s a write 4 MB/s.

 

Godine 2016. sam kupio microSD karticu 32GB ali i card reader (USB 3.0) jer nisam htio stik jer SD mogu ubaciti u stari digitalac ali i mobitel. Skuplje je ispalo, ali praktičnost je dobra. Imam i stari microSD 2GB od prvog smarthphone-a pa mogu i na njega snimati zbog "card readera". Mana je jedino što nemogu 2 kartice koristiti istovremeno jer naravno nemam 2 card readera. Pisao sam u forumu o svemu tome:

https://forum.bug.hr/forum/topic/memorije/usb-test-brzina-micro-sd--card-reader/268295.aspx

 

 

 

 U ovom članku nije priča o tome koliko dugo možeš koristiti stick nego koliko dugo mogu stajati podaci prije nego se "samoobrišu" :)

2 godine
offline
Koliki je vijek podataka na USB-u?

Imam jedan mali crni pny 512 MB iz nekadašnjeg Ve-mila 2004 godina, radi besprijekorno i danas.

Debeo, slaninat s odličnom izolacijom.

I, onda kažu mršavo je zdravo...

 

SANDISK Ultra Flair 64 GB, kupljen u Linsku koji ima 5 godina garancije se stalno pregrijavao, rikavao, nakon trećega zamijenjenoga, tražio sam povrat novaca..

Prije dvije godine sam ga platio 240 kn, nedavno su mi vratili šezdesetaak kn, prije N.G

Malo tanko smeće https://www.links.hr/hr/memorija-usb-3-0-flash-drive-64gb-sandisk-ultra-flair-sdcz73-064g-g46-051300332

 

Zato su mu i spustili cijenu.

合氣道 Paradoxically, the ability to be alone is the condition for the ability to love.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koliki je vijek podataka na USB-u?
Patrik Sonny kaže...

..

Ja nemam na njemu podatak koji stoji prvog dana kad je kupljen, pa da potvrdim da je još "zapisan", ali stik se i dalje koristi ko što rekoh i nisam imao s njim problema. Read mu je 10 MB/s a write 4 MB/s.

 

..

 

 i to je normalno.. ali ne daje odgovor na pitanje koliko dugo može pamtiti zapisano.. tj ovo znamo, ono drugo nagađamo... za sad je teorija oko 10g dok klasično-statistički treba presnimiti (copy-paste) recimo svakih 5g za 'trajnost' odnosno barem dan-sat prije nego se podatak 'samoobriše-pogubi'.. ošteti.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice