Hrvatski piloti odradili prve samostalne letove na

poruka: 32
|
čitano: 8.368
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvatski piloti odradili prve samostalne letove na".
16 godina
offline
Hrvatski piloti odradili prve samostalne letove na

Obožavam avijaciju, ali moramo se stvarno zapitati ima li smisla dati tolike novce za avione u suvremenom dobu superiorne protuzračne obrane i genijalnih dronova za zemljane mete .

 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Hrvatski piloti odradili prve samostalne letov
Korny1603987 kaže...

Obožavam avijaciju, ali moramo se stvarno zapitati ima li smisla dati tolike novce za avione u suvremenom dobu superiorne protuzračne obrane i genijalnih dronova za zemljane mete .

Ima. Na stranu što služe i u ratno i u mirnodopsko doba, neke stvari nije moguće odraditi samo s PZO ili dronovima.

Zato npr. i Ukrajinci i Rusi nastoje održati zrakoplovnu komponentu u igri. A Amerima je zračna komponenta prektički glavna.

16 godina
offline
Hrvatski piloti odradili prve samostalne letove na

A sada mi to stavi u omjeru uloženo-dobiveno. Amerikance ne volim spominjati u kontekstu vojske jer je njima to računalna igra gdje oni koriste šifru za beskonačno mnogo resursa pri čemu mogu imati najbolju mehaniku na svim poljima po kvaliteti, ali i po kvantiteti. Oni ne moraju imati ekonomsku računicu i kompromise, ali države kao RH moraju.

 

Mislim da je za malo novca, a mi imamo malo novca, bolje osigurati protuzračnu obranu, dronove i sličnu mehaniku, a avione za 100+ milijuna eura po komadu da ostavimo onima koji barataju nekim drugim razinama državnih proračuna.

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.5.2023 15:03 (Korny1603987).
 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Hrvatski piloti odradili prve samostalne letov
Uloženo-dobiveno za ratne igračke.
Funny boi
Moj PC  
1 1 hvala 0
3 godine
offline
Hrvatski piloti odradili prve samostalne letove na

Pa s obzirom da su Migovi odlepršali svoj zivotni vijek krajnje je vrijeme bilo za nove isplatilo se ili bili potrebni je neupitno, ok nije da imamo nekakve moguce prijetnje u blizini no nekakva obrana mora postojati i po meni je ovo minimum i s tim smo postali poprilicno nadmocni naspram svih oko nas sto god da oni sad uzmu jer uzeli smo najbolje

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.5.2023 15:15 (Boris grozni).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hrvatski piloti odradili prve samostalne letov
…A sada mi to stavi u omjeru uloženo-dobiveno…

Jako interesantno postavljeno. No, kad uzmem u obzir domet protuzračne obrane i domet dronova pa i njihove brzine, u našoj lijepoj razgranatoj, trebali bi stotine položaja s takvom infrastrukturom.

Meni je tužno da nemamo pet vojnih luka na dužinu naše obale. Imaju Rusi više brodova u Jadranu nego mi.

I tu dolazi ovakva avijacija kao jeftino rješenje za brzu, drektnu i priločno snažnu reakciju na bilo kojem djelu teritorija, odnosno, bilo koju granicu.

Tako da mi na kraju odnos uloženo/dobiveno zapravo dobro izgleda. Nemam pojma brojke u dolarima, ali i organizacijski mi HV ne djeluje u stanju otžavati mix ljudstva i opreme koja bi predstavljala alternativu ovakvoj avijaciji.
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Hrvatski piloti odradili prve samostalne letov
Korny1603987 kaže...

A sada mi to stavi u omjeru uloženo-dobiveno.

Ne postoji takav omjer u vojnoj sferi. Kad bi se tako gledalo, većina zemalja ne bi imala vojsku.

To nas je jednom koštalo, bez zračne komponente koštalo bi nas dodatno i danas (samo za air policing i sve vezano uz to).

No još gore je koliko nam toga fali i koliko su Rafalei u odnosu na sve to u biti mali iznos.

3 godine
offline
Re: Hrvatski piloti odradili prve samostalne letov
Ovo je kraj kaže...
…A sada mi to stavi u omjeru uloženo-dobiveno…

Jako interesantno postavljeno. No, kad uzmem u obzir domet protuzračne obrane i domet dronova pa i njihove brzine, u našoj lijepoj razgranatoj, trebali bi stotine položaja s takvom infrastrukturom.

Meni je tužno da nemamo pet vojnih luka na dužinu naše obale. Imaju Rusi više brodova u Jadranu nego mi.

I tu dolazi ovakva avijacija kao jeftino rješenje za brzu, drektnu i priločno snažnu reakciju na bilo kojem djelu teritorija, odnosno, bilo koju granicu.

Tako da mi na kraju odnos uloženo/dobiveno zapravo dobro izgleda. Nemam pojma brojke u dolarima, ali i organizacijski mi HV ne djeluje u stanju otžavati mix ljudstva i opreme koja bi predstavljala alternativu ovakvoj avijaciji.

 A kaj ce nama 5 vojnih luka? protiv Italije? koga? prakticki niti nemamo potrebe za tim ni sad a niti u buducnosti jer su sve zemlje s te strane unutar EU, bitnija je druga strana, ona zaostala

16 godina
offline
Hrvatski piloti odradili prve samostalne letove na

Bitno da hrvatska i srpska sirotinja kupuju Rafale. Niti jedna strana nema para za rat, ali treba trošiti pare na gluposti. S druge strane pošten vojnik ne može vježbati gađanje jer se štedi svaki metak.

 
1 3 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hrvatski piloti odradili prve samostalne letov
Dobro, možemo se uvijek pouzdati u partnere, onda niti ne trebamo vojsku (niti suverenost).
Ima u Italiji mnogo njih koji smatraju da im je oduzeto stoljetno pravo vladavine nad cijelim jadranskim morem i bili bi spremni napustiti EU i NATO, da si vrate svoju stoljetnu tekovinu natrag. Takvi su sada čak i na vlasti.

Inače u Jadran mogu ući Rusi, Iranci Kinezi...
Kao primjer, evo vijesti od prošlog ljeta (baci pogled na kartu) vojni cirkus u Jadranu, Hrvati mogu samo gledati:

https://www.index.hr/vijesti/clanak/ruski-ratni-brodovi-usli-u-jadransko-more-morh-nije-bilo-razloga-da-reagiramo/2388807.aspx
16 godina
offline
Re: Hrvatski piloti odradili prve samostalne letov
Ovo je kraj kaže...

Inače u Jadran mogu ući Rusi, Iranci Kinezi...
Kao primjer, evo vijesti od prošlog ljeta (baci pogled na kartu) vojni cirkus u Jadranu, Hrvati mogu samo gledati:

A što bi točno trebali?

3 godine
offline
Re: Hrvatski piloti odradili prve samostalne letov
Korny1603987 kaže...

Bitno da hrvatska i srpska sirotinja kupuju Rafale. Niti jedna strana nema para za rat, ali treba trošiti pare na gluposti. S druge strane pošten vojnik ne može vježbati gađanje jer se štedi svaki metak.

 Sta srbi kupuju? niti imaju para i da hoce, zaostali su za nama jedno 30g. Borbeni zrakoplovi se ne kupuje preko noci, sad da imaju plan dobit ce ih za mozda 10g

8 godina
offline
Re: Hrvatski piloti odradili prve samostalne letov
Jbg, to ti je paradox tresanja....

Dva klinca koja kradu tresnje su prijetnja tvom vrtu, i agresijom ces potjerati zlotvore od svoje tresnje.

Dvojcia rmpalija koji kradu tresnje su dobrodosao gost, jos ces im i pomoci da beru, jer agresija prema njima rezultira negativno prema tebi.

Prosla su vremena kad marsal zapali kubanku, a iz jadrana i ribe pocmu bjezati, da nebi najebale....

Doduse kakvo je trenutno stanje, kad bi neko i bio dovoljno blesav da nas zeli okupirati, mislim da bi mu priredili paradu i cvijece.....

Sto se aviona tice, odlicno, konacno, trebat ce nam, barem ce nasi mehanicari imati sta popravljati.
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.5.2023 16:12 (Damir22).
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hrvatski piloti odradili prve samostalne letov
A što bi točno trebali?

Pozdraviti ih! Danas je to običaj, barem među velesilama. Vojska je produžena ruka diplomacije. Da se vratim na temu: preletjeti s dva Rafaela i pokazati im kako ih gledamo. Ne samo izdaleka.

https://www.index.hr/vijesti/clanak/amerikanci-presreli-sest-ruskih-aviona-kod-aljaske/2463183.aspx
16 godina
offline
Re: Hrvatski piloti odradili prve samostalne letov
Ovo je kraj kaže...
A što bi točno trebali?

Pozdraviti ih! Danas je to običaj, barem među velesilama. Vojska je produžena ruka diplomacije. Da se vratim na temu: preletjeti s dva Rafaela i pokazati im kako ih gledamo. Ne samo izdaleka. 

Još poslati pionire da mašu zastavicama?

 

15 godina
offline
Re: Hrvatski piloti odradili prve samostalne letov
Tko ima samo zastavice, maše zastavicama. Meni djeluje da je HR u toj poziciji.

Na Krim se ušetala strana vojska, nitko ih nije pozdravio. 23.2.2022. poredala se vojska uz ukrajinski granicu i nitko ih nije pozdravio.

Kad Kinezi naprave vojne vježbe, naprave ih i kao odgovor i Tajvanci.

Kad su Rusi s više brodova ušli u Jadransko more, na svakoga su, kao pozdrav, poslali Talijani svojega (ili u talijanskim lukama udomaćeni Amerikanci).

Kad jednom uđe kineski razarač u Tivat, mi će mi na Prevlaci postaviti svježu zastavu. Možda i dodati reflektor da se i noću vidi. Nakon toga će se svi Kineski vojnici uplašiti naše koze na zastavi i pobjeći. 🐐

 
1 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Hrvatski piloti odradili prve samostalne letov
Ovo je kraj kaže...
Tko ima samo zastavice, maše zastavicama. Meni djeluje da je HR u toj poziciji.

Na Krim se ušetala strana vojska, nitko ih nije pozdravio. 23.2.2022. poredala se vojska uz ukrajinski granicu i nitko ih nije pozdravio.


O majke ti mile...

Što su Ukrajinci trebali, podići Migove uz granicu?

 

15 godina
offline
Re: Hrvatski piloti odradili prve samostalne letov
Old Iggy kaže...

Što su Ukrajinci trebali, podići Migove uz granicu?

 

Old Iggy kaže...

Zato npr. i Ukrajinci i Rusi nastoje održati zrakoplovnu komponentu u igri. 

 

2 godine
online
Re: Hrvatski piloti odradili prve samostalne letov
Ovo je kraj kaže...


Kad jednom uđe kineski razarač u Tivat, mi će mi na Prevlaci postaviti svježu zastavu. 

A što će kineski bojni brodovi u Crnoj Gori ?

Koliko znamo Crna gora je u NATO savezu...

 

Opet provociranje s Happy tv-a ?! 

 

(Nemoj gledati tu cirkusantsku televiziju kojom paradiraju osuđeni ratni zločinci i patološki mrzitelji svega što nije velikosrpsko)

合氣道 Paradoxically, the ability to be alone is the condition for the ability to love.
10 godina
offline
Re: Hrvatski piloti odradili prve samostalne letov
Korny1603987 kaže...

A sada mi to stavi u omjeru uloženo-dobiveno. Amerikance ne volim spominjati u kontekstu vojske jer je njima to računalna igra gdje oni koriste šifru za beskonačno mnogo resursa pri čemu mogu imati najbolju mehaniku na svim poljima po kvaliteti, ali i po kvantiteti. Oni ne moraju imati ekonomsku računicu i kompromise, ali države kao RH moraju.

 

Mislim da je za malo novca, a mi imamo malo novca, bolje osigurati protuzračnu obranu, dronove i sličnu mehaniku, a avione za 100+ milijuna eura po komadu da ostavimo onima koji barataju nekim drugim razinama državnih proračuna.

 Možeš s aviona istovariti recimo:

- JDAM

- Storm Shadow i slične

- HARM

- .. nastavi niz

Nadglednik dina
14 godina
offline
Re: Hrvatski piloti odradili prve samostalne letov
Ovo je kraj kaže...
Tko ima samo zastavice, maše zastavicama. Meni djeluje da je HR u toj poziciji.

Na Krim se ušetala strana vojska, nitko ih nije pozdravio. 23.2.2022. poredala se vojska uz ukrajinski granicu i nitko ih nije pozdravio.

Kad Kinezi naprave vojne vježbe, naprave ih i kao odgovor i Tajvanci.

Kad su Rusi s više brodova ušli u Jadransko more, na svakoga su, kao pozdrav, poslali Talijani svojega (ili u talijanskim lukama udomaćeni Amerikanci).

Kad jednom uđe kineski razarač u Tivat, mi će mi na Prevlaci postaviti svježu zastavu. Možda i dodati reflektor da se i noću vidi. Nakon toga će se svi Kineski vojnici uplašiti naše koze na zastavi i pobjeći. 🐐

 u mirnodopsko vrijeme normalno je primati posjete vojnih brodova...

 

e sad, ako nam je sve kinesko mrzsko, znate što treba napraviti...

 

42.93188776910573, 17.53610815983259

 

 

Ju je je? Je ju je!
15 godina
offline
Re: Hrvatski piloti odradili prve samostalne letov
Zaporožac kaže...
Opet provociranje s 

 

Uključio sam se u raspravu zbog postavljanja u odnos troška i korisnosti Rafaela u odnosu da druga vojna sredstva. 

 

Ne služe istoj svrsi, ali možda pojasni moje "provokativne" scene: kada kupujemo vatrogasni kamion ne kažemo: "Joj, pa ne planiramo velike požare, bit će dovoljno imati vatrogasne aparate po kućama". Statistika pokazuje da su požari prilično česti, makar ih ne želimo. Najsretniji smo kada nam ti skupi vatrogasni kamioni uopće ne trebaju, pogotovo kanaderi.

Je li provokativno ako kažem, šta ako se zapali Sabor, ili središnjica HDZ-a? Ili vrtić ili tvoj stan/kuća ili da budem aktuelan, zamisli da bukne požar na adresi od AP? Da li je to provokativno ako time opravdavam kupovinu velikog vatrogasnog kamiona? Ili je to briga za bližnjega?

U Zagrebu su ratovi češći nego potresi.

 

16 godina
offline
Re: Hrvatski piloti odradili prve samostalne letov
Ovo je kraj kaže...
Old Iggy kaže...

Što su Ukrajinci trebali, podići Migove uz granicu?

 

Old Iggy kaže...

Zato npr. i Ukrajinci i Rusi nastoje održati zrakoplovnu komponentu u igri. 

 

A što ti točno nije jasno?
Dežurni dvojac je trebao proletiti blizu granice i to bi Ruse stopiralo u invaaziji?

14 godina
offline
Re: Hrvatski piloti odradili prve samostalne letov
Ovo je kraj kaže...
Zaporožac kaže...
Opet provociranje s 

 

Uključio sam se u raspravu zbog postavljanja u odnos troška i korisnosti Rafaela u odnosu da druga vojna sredstva. 

 

Ne služe istoj svrsi, ali možda pojasni moje "provokativne" scene: kada kupujemo vatrogasni kamion ne kažemo: "Joj, pa ne planiramo velike požare, bit će dovoljno imati vatrogasne aparate po kućama". Statistika pokazuje da su požari prilično česti, makar ih ne želimo. Najsretniji smo kada nam ti skupi vatrogasni kamioni uopće ne trebaju, pogotovo kanaderi.

Je li provokativno ako kažem, šta ako se zapali Sabor, ili središnjica HDZ-a? Ili vrtić ili tvoj stan/kuća ili da budem aktuelan, zamisli da bukne požar na adresi od AP? Da li je to provokativno ako time opravdavam kupovinu velikog vatrogasnog kamiona? Ili je to briga za bližnjega?

U Zagrebu su ratovi češći nego potresi.

 

 

sve se da ispićkati puno jeftinije nego napraviti...

 

i u ratu, osobito danas, jedan čovjek s raketom uništi tenk ili avion, ali...

 

da bi efektivno zaustavio sve tenkove ili avione trebaš imati isto to...

 

nije problem jedan tenk ili avion nego tenčad i aviončad, zbirna imenica neprijateljske sile...

 

nije problem prodor jednog tenka, nego tenkovske divizije, a to se ne zaustavlja pješadijom...

 

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.5.2023 10:33 (Stric_Jura).
12 godina
offline
Hrvatski piloti odradili prve samostalne letove na

Meni bi samo bilo drago kada bismo uključili našeg Dragu u ovu priču. Bilo da mu daju neki intervju, ili kada bi malo provirio u cockpit. U boljoj verziji bi propičio koju rundu na zadnjem sjedalu školske verzije, a u najboljoj zakucao neku raketu u polje ili neku zgradu po Banovini koja je ionako predviđena za rušenje. Ako treba skupimo crowdfundingom MORH-u i Francuzima neku naknadu. Ne bi mi bilo žao dati ni pet, ma šta pet.. sedam, osam eura u tu svrhu jer kvaliteta tekstova nastalih na temelju takvih događaja bi bila nemjerljiva.

 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hrvatski piloti odradili prve samostalne letov
Old Iggy kaže...

Dežurni dvojac je trebao proletiti blizu granice i to bi Ruse stopiralo u invaaziji?

Oh, ti si na binarnoj razini ratni uspjeh da/ne. Konkretne bitke treba pojedinačno promatrati. Šta je jedan avion u takvoj bitci? Nema oružja koje automatski pobjeđuje, niti nuklearno nauružanje nije garancija pobjede ili mira.

Ni naši Rafaeli nemaju zadatak ostvariti velike osvajačke ili obrambene ciljeve.


Ja sam na razini korisnosti aviona u usporedbi s drugim sredstvima, za iste pare:
Jedan tenk u Iloku je za (da naglasim, imaginaran) prodor Slovenaca iz Portoroža u Savurdiju prilično nekoristan. Jedan Rafael u Zagrebu može brzo "reagirati" i kod Iloka i kod Savurdije. Naravno da je korisnost te "reakcije" upitno, ali ta diskusija vrijedi i kod tenkova.

16 godina
offline
Re: Hrvatski piloti odradili prve samostalne letov
Ovo je kraj kaže...
Old Iggy kaže...

Dežurni dvojac je trebao proletiti blizu granice i to bi Ruse stopiralo u invaaziji?

Oh, ti si na binarnoj razini ratni uspjeh da/ne. Konkretne bitke treba pojedinačno promatrati. Šta je jedan avion u takvoj bitci? Nema oružja koje automatski pobjeđuje, niti nuklearno nauružanje nije garancija pobjede ili mira.

Ni naši Rafaeli nemaju zadatak ostvariti velike osvajačke ili obrambene ciljeve.


Ja sam na razini korisnosti aviona u usporedbi s drugim sredstvima, za iste pare:
Jedan tenk u Iloku je za (da naglasim, imaginaran) prodor Slovenaca iz Portoroža u Savurdiju prilično nekoristan. Jedan Rafael u Zagrebu može brzo "reagirati" i kod Iloka i kod Savurdije. Naravno da je korisnost te "reakcije" upitno, ali ta diskusija vrijedi i kod tenkova.

Nema tu ništa "binarno". Rusi se ne bi predomislili ni da su digli kompletno zrakoplovstvo, znaju oni dobro što Ukrajinci imaju.

Dizanje jednog dana Rafalea da bi "pozdravio" Ruse u Jadranu je besmisleno trošenje resursa i goriva, na stranu da vjerojatno još 10+ godina nećemo imati operativnu komponentu za to.

15 godina
offline
Re: Hrvatski piloti odradili prve samostalne letov

Dizanje jednog dana Rafalea da bi "pozdravio" Ruse u Jadranu je besmisleno trošenje resursa i goriva, na stranu da vjerojatno još 10+ godina nećemo imati operativnu komponentu za to.

Slažem se. Jednako tako je besmisleno trošenje (ruskih) resursa poslati ratnu flotu u Jadran. 

5 godina
offline
Re: Hrvatski piloti odradili prve samostalne letov
Damir22 kaže...
Doduse kakvo je trenutno stanje, kad bi neko i bio dovoljno blesav da nas zeli okupirati, mislim da bi mu priredili paradu i cvijece.....

 
Pa kakvu garnituru na vlasti imamo, to bi se prije moglo nazvati oslobođenjem.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
7 godina
offline
Re: Hrvatski piloti odradili prve samostalne letov
Old Iggy kaže...
Korny1603987 kaže...

Obožavam avijaciju, ali moramo se stvarno zapitati ima li smisla dati tolike novce za avione u suvremenom dobu superiorne protuzračne obrane i genijalnih dronova za zemljane mete .

Ima. Na stranu što služe i u ratno i u mirnodopsko doba, neke stvari nije moguće odraditi samo s PZO ili dronovima.

Zato npr. i Ukrajinci i Rusi nastoje održati zrakoplovnu komponentu u igri. A Amerima je zračna komponenta prektički glavna.

Doktrina i način ratovanja na različitim područjima/uvijetim dijamentralno suprotne !

Kruške i jabuke su bliže međusobnoj usporedbi nego ovo

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice