AI može puno pomoći developerima u radu, ali hoće

poruka: 15
|
čitano: 15.747
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "AI može puno pomoći developerima u radu, ali hoće ".
15 godina
offline
AI može puno pomoći developerima u radu, ali hoće

 

Jučer sam s klincem nešto radio C/C++ programiranje za 2. razred srednje škole, pa sam mu pokazivao kako može to što je sam izračunao provjeriti na ChatGPT-u koji će mu lijepo strukturirano objasniti rješenje korak po korak.

I onda od 3 zadatka u 2 otkrijemo baš velike greške. Ok, to je stariji model AI-a, ali prva greška da je 0 > 5 je stvarno bizarno glupa.

Nemam straha za svoj programerski posao za sad :-)

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Moj PC  
14 0 hvala 0
13 godina
offline
AI može puno pomoći developerima u radu, ali hoće

"Završni dio teme broja mogao bi mnogima biti osobito zanimljiv jer se bavi, često postavljanim, pitanjem hoće li širenje primjene pametnih developerskih alata ugroziti i same developere te ih na koncu ostaviti bez posla? Tomislav je tu tematiku vrlo pedantno analizirao, sagledao sadašnjost i budućnost onih koji su prvi na udaru, a to su juniori i QA timovi, prokomentirao je i mogućnost da se u toj redukciji zaposlenika na nekom projektu programerski timovi svedu na samo dvoje ljudi, što je doista ostvarivo, a je li to pametno, saznajte, kao i odgovore na sva ostala pitanja, u temi broja!"

 

Pa kad je većina firmi godinama srezala sve, outsourceala ili freelanceala ili zamijenili studošima, u stilu dobro starog kapitalizma. Zašto ne i preplaćeni developeri? Sve im je trošak.

Recimo gledam renomirani Bug ima otprilike 9 stalnih zaposlenika po podacima Poslovne Hrvatske. Mnoge druge i profitabilnije firme s dobrim biznisom po 2-3 zaposlenika prijavljena.

Pa kad je bal nek je maskenbal.

 
6 1 hvala 4
12 godina
offline
AI može puno pomoći developerima u radu, ali hoće

Realno, kad vidim kakve rezultate se može dobiti sa ChatGPT v4, a i ostalim AI-evima, mislim da je ogroman dio poslova ugrožen. Ne danas, ne sutra, ali za 10-15 godina apsolutno.

 

Kad se pogleda da je razlika između (Chat)GPT v3.5 i v4 drastična i da je vremenski razmak između te 2 verzije godinu dana, mislim da je jasno da stvari strelovito i nekontrolirano napreduju.

 

Ja sam mišljenja da bi AI-evi trebali asistirati ljudima u daljnjem razvoju, jer što vrijeme ide dalje, pred ljudsku rasu se postavljaju sve teži problemi za koje je sve teže naći rješenja i tu će se AI-evi pokazati kao must have.

 

No, ako se cijela ova revolucija svede na to (a budimo realni, hoće) da će neki zarađivati bonuse smanjanjem OPEX-a kroz otpuštanje zaposlenika i njihovom zamjenom sa AI-em i hrpetina ljudi se nađe na ulici u narednim desetljećima, bit će sranja čisto po onoj staroj staroj; "dokon um je đavolje igralište".

 
6 0 hvala 0
AI može puno pomoći developerima u radu, ali hoće

Trenutno CHATGPT  nemoze napravit jednostavnu skriptu da bi prebacio stvari bazirano na listi ako iti jedno ime ima razmak.Cak sam pokuso napravit python skriptu da mi nesto skine sa stranice koristeci offical API od te stranice i davajuci primjere iz dokumenta, i opet nista.

Programeri koji slijepo hvale AI su isti ti koji slijepo copy pastaju stack overflow kod.Njima je to super jer uopce neshvacaju sto se tu desava, i njih se ionako moze zamjenit, jer nema velike koristi od programera koji neshvacaju sto kod radi.

 

 

 
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: AI može puno pomoći developerima u radu, ali h
PessimisticallyOptimistic kaže...

... jer nema velike koristi od programera koji neshvacaju sto kod radi.

 

 

 Zapravo, manje je bitno shvaćanje što kod radi, kad uz minimum angažiranosti programera kod radi posao.

 

 

6 godina
offline
Re: AI može puno pomoći developerima u radu, ali h

Kako je prije mene jedan napisao, možda trenutno nije najkorisniji ali samo pogledaj koliko je napredovao u zadnjoj verziji pa razmisli gdje će bit za par godina.... a pošto živimo u kapitalizmu logično je da će se ići u smjeru smanjivanja nepotrebnih troškova, jer ako posao 10 programera mogu napraviti 3 programera i AI, zašto onda plačat još 7 programera? 

 

Uostalom nije samo ova indrustrija ugrožena, pogledajte samo fotografe npr. kad imaš par alata koji ti generiraju sliku po želji, video sa deepfejkom.... tako da nas čekaju kao društvo poprilično veliki izazovi u sljedećih 5-10 godina što se tiće AI i kako ćemo to iskoristit. Opcije da nam se dogodi Terminator je nerelana i nepotrebna jer nam ubijanje ide poprilično dobro samima i bez njih...

Poruka je uređivana zadnji put sri 31.5.2023 16:06 (nikonja).
15 godina
offline
Re: AI može puno pomoći developerima u radu, ali h
nikonja kaže...

Kako je prije mene jedan napisao, možda trenutno nije najkorisniji ali samo pogledaj koliko je napredovao u zadnjoj verziji pa razmisli gdje će bit za par godina.... a pošto živimo u kapitalizmu logično je da će se ići u smjeru smanjivanja nepotrebnih troškova, jer ako posao 10 programera mogu napraviti 3 programera i AI, zašto onda plačat još 7 programera? 

 

Uostalom nije samo ova indrustrija ugrožena, pogledajte samo fotografe npr. kad imaš par alata koji ti generiraju sliku po želji, video sa deepfejkom.... tako da nas čekaju kao društvo poprilično veliki izazovi u sljedećih 5-10 godina što se tiće AI i kako ćemo to iskoristit. Opcije da nam se dogodi Terminator je nerelana i nepotrebna jer nam ubijanje ide poprilično dobro samima i bez njih...

 

Nikad neće moć AI generirat fotografiju za dokumente ili fotografirati vjenčanja, krstitke, pričesti i hrpu drugih događaja.

Umjetničke fotografe prirode će možda moći zamijeniti, ali ne općenito. Sve ovisi što želiš postići.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
16 godina
offline
Re: AI može puno pomoći developerima u radu, ali h
To da ce AI zamijeniti devove je nova floskula uz klasicne: lijek za rak / fuzijska elektrana kroz 10 godina.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AI može puno pomoći developerima u radu, ali h
Bitanga kaže...

 

Nikad neće moć AI generirat fotografiju za dokumente ili fotografirati vjenčanja, krstitke, pričesti i hrpu drugih događaja.

Umjetničke fotografe prirode će možda moći zamijeniti, ali ne općenito. Sve ovisi što želiš postići.

 Mozda.

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
15 godina
offline
AI može puno pomoći developerima u radu, ali hoće

kao i ostalim vrstama poslova, ovaj skup algoritama (kojemu marketing tepa "ai") nikad i ni u čemu neće zamijeniti dobrog i (osobito) iskusnog radnika. no nažalost ni (nesposobnog) menadžera. i u mojem se poslu to vidi: kratko su vrijeme divljali s tim a onda se, shvativši kako to u praksi jednostavno ne funkcionira, vratili ljudima. nasreću, sad uz malo veće cijene i poštovanje.  

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.6.2023 3:57 (Ajar).
Moj PC  
4 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: AI može puno pomoći developerima u radu, ali h
Ajar kaže...

kao i ostalim vrstama poslova, ovaj skup algoritama (kojemu marketing tepa "ai") nikad i ni u čemu neće zamijeniti dobrog i (osobito) iskusnog radnika.

 Isto to su govorili za šahistu, nešto kasnije i za igrača Go-a pa eto...

15 godina
offline
Re: AI može puno pomoći developerima u radu, ali h
Yuda kaže...
Ajar kaže...

kao i ostalim vrstama poslova, ovaj skup algoritama (kojemu marketing tepa "ai") nikad i ni u čemu neće zamijeniti dobrog i (osobito) iskusnog radnika.

 Isto to su govorili za šahistu, nešto kasnije i za igrača Go-a pa eto...

 

I svejedno ljudi i dalje igraju šah i natječu se od lokalnih razina do svjetskih.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
12 godina
offline
Re: AI može puno pomoći developerima u radu, ali h
Bitanga kaže...

 

I svejedno ljudi i dalje igraju šah i natječu se od lokalnih razina do svjetskih.

 

Netko je rekao da to više nikada neće raditi?

15 godina
offline
Re: AI može puno pomoći developerima u radu, ali h
Yuda kaže...

 

Netko je rekao da to više nikada neće raditi?

 

Nije? 

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
15 godina
offline
AI može puno pomoći developerima u radu, ali hoće

.

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
 
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice