Koja je razlika između jeftinih i skupljih kabela

poruka: 82
|
čitano: 54.581
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Koja je razlika između jeftinih i skupljih kabela ".
16 godina
offline
Koja je razlika između jeftinih i skupljih kabela

U cijeni, mislim...

AMD Ryzen 5900X; Gigabyte Aorus X570 Elite; Corsair Vengeance RGB Pro SL DDR4 2X16 Gb 3600 Mhz; AMD Radeon Gigabyte 7900 XTX; SSD Patriot Viper VP4300 PCIe m.2 GEN4 2 Tb;Lian Li 011 Dynamic EVO; LG C2
Moj PC  
50 0 hvala 4
7 godina
offline
Re: Koja je razlika između jeftinih i skupljih kab
ok su dobri kabeli al treba zaobilazit prodavace koji tvrde da kabeli cine cuda.
razlike od par promila ima, sad ko misli da cuje ili stvarno cuje je vise tema psihoakustike ili kako se to vec zove.
Moj PC  
18 0 hvala 2
14 godina
offline
Koja je razlika između jeftinih i skupljih kabela

U kad se sjetim koliko sam se sa svime tim igrao pred 20-30 godina, od slaganja svojih zvucnickih kutija, spajanja, pojacala... da sad vise ni ne palim sve to 🫣,

Najvise poslusam mjuzu u autu ili uz sluske, i redovno uz komp na malim kvalitetnim zvucnicima. 

 
2 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koja je razlika između jeftinih i skupljih kab
Ima u tekstu dosta generalizacija koje nisu posve tocne, ali necu zapocinjat :)
Evo ja sam audiofil pa ne smatram kabele jednako vrijednima kao ostale komponente.
Kabel treba biti ispravno projektiran/dizajniran za svoju namjenu i to se moza dobit za malo love.
Tko rjesava probleme u sustavu kabelima, sretno mu bilo
 
21 0 hvala 2
3 godine
offline
Koja je razlika između jeftinih i skupljih kabela

Takva da će mjerni instrument osjetiti razliku, ali uho neće.

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.6.2023 8:48 (Gallu).
 
6 0 hvala 0
14 godina
offline
Koja je razlika između jeftinih i skupljih kabela

Meni je najveća fora kako "audiofili" koji čuju u "White Room" kako je muha sjela na činele Gingera Bakera, u realnom životu ne čuju 3/4 prirodnih zvukova koje ja, koji sam debel na vuhima ( u slučaju moje žene to je voljno filtriranje bijelog šuma) čujem i što je najbolje, prepoznajem...

 

a tek dok se čuju ezoterične teorije o kablovima, zlatnim kontaktima, vlazi u zraku....

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
16 0 hvala 1
5 godina
offline
Re: Koja je razlika između jeftinih i skupljih kab
Stric_Jura kaže...

Meni je najveća fora kako "audiofili" koji čuju u "White Room" kako je muha sjela na činele Gingera Bakera, u realnom životu ne čuju 3/4 prirodnih zvukova koje ja, koji sam debel na vuhima ( u slučaju moje žene to je voljno filtriranje bijelog šuma) čujem i što je najbolje, prepoznajem...

 

a tek dok se čuju ezoterične teorije o kablovima, zlatnim kontaktima, vlazi u zraku....

 Tebi onda ne treba strujni kabel od 140 eur ;)

Ja mislim kupiti jedan da zamijenim onaj na pegli....

15 godina
online
Koja je razlika između jeftinih i skupljih kabela

Najjači mi je onaj pozlaćeni TOSLINK kabel na slici :-)

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Moj PC  
20 0 hvala 1
5 godina
offline
Koja je razlika između jeftinih i skupljih kabela

Kod hifi kablova je najvažnije da je kvalitetno napravljen da se s vremenom ne oslabe ili potrgaju RCA konektori. Puno više novaca ne znači i bolji zvuk već može značiti i drugačija boja ili karakter zvuka koju će oni koji daju po som ili više eura za interkonekt odmah po defaultu protumačiti da je naravno bolji zvuk. 

 

Moj PC  
1 1 hvala 0
6 godina
offline
Koja je razlika između jeftinih i skupljih kabela

Glej ako netko ima para za vrhunsku audio tehniku, i ne govorima o zvućnicima i pojačalima za par tisuća eura, nego za one u desetcima tisuća eura  (neke čak i u stotinama tisuća) onda ti je dat za kabele još 2-3t eur sitnica i ne sekiraš se zato. Ali imat neko prosječno stereo pojačalo za zvučnicima u rangu par tisuća eura i onda dat par stotina eura ili više za kabele je idiotizam na kvadrat, isto kao i pozlačeni HDMI kabel, jer razliku ako i postoji nema boga da čuješ pa da neznam kakve uši imaš. Ali opet treba ovce šišat što i je razlog zašto uopće postoje takvi uber skupi kabeli...

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.6.2023 12:06 (nikonja).
Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Koja je razlika između jeftinih i skupljih kabela

Kod audiofila (ma sta to bilo) mi je fascinantno kako svi preptostavljaju i tvrde kako su njihove uši savršene i bolje od svakog mjernog instrumenta....

 
14 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Koja je razlika između jeftinih i skupljih kab
Posmatrač kaže...

Kod audiofila (ma sta to bilo) mi je fascinantno kako svi preptostavljaju i tvrde kako su njihove uši savršene i bolje od svakog mjernog instrumenta....

Ne, bas suprotno, uopce ne moraju imati neki ludi izvanredni sluh. Neki imaju, al vecina nema i ne tvrdi to.

 

Ono cime se "audiofili" razlikuju od obicne raje (ala @Posmatrač), su stotine i stotine sati kritickog slusanja, a kao sto znamo da ce i corava kokos eventualno nabost zrno, tako sa tim dugotrajnim slusanjem i polu gluho uho ce nacuti detalje, i sto je najbitnije, zapamtiti ih! 

 

Znaci, audiofili nemaju nikakav bolji sluh, samo su izvjezbali sto tocno slusati, i dugim slusanjem zapamtili. 

 

Takodjer, najbolje je koristiti "blind a/b" test, sto sam ja osobno radio za nekim kablovima jer sam si kupio preklopnik kablova, i jer nisam bio siguran dali je razlika koju cujem samo placebo. 

Zanimljivo je da mjerenja koja dobijes uz kabel se uopce ne podudaraju sa rezultatom slijepog a/b testa, i to se zna, inace bi svi jednostavno kupili kabel sa najboljim mjerenjem. 

 

~~ sound sommelier ~~
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.6.2023 12:38 (hudo).
16 godina
offline
Re: Koja je razlika između jeftinih i skupljih kab
Bitanga kaže...

Najjači mi je onaj pozlaćeni TOSLINK kabel na slici :-)

 To govori apsolutno sve o teoriji čudotvornih kablova... 

16 godina
offline
Re: Koja je razlika između jeftinih i skupljih kab
lllnuclearlll kaže...
Bitanga kaže...

Najjači mi je onaj pozlaćeni TOSLINK kabel na slici :-)

 To govori apsolutno sve o teoriji čudotvornih kablova... 

 

Mislim da su ti konektori pozlaceni zbog korozije, a ne nekog utjecaja na zvuk. 

Pogledaj kakvi ce obicni konektori biti nakog 10g u vlaznoj klimi. Zeleni. 

~~ sound sommelier ~~
6 godina
offline
Koja je razlika između jeftinih i skupljih kabela

ads are getting smarter :)

NULL!=NULL
 
8 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Koja je razlika između jeftinih i skupljih kab

Toslink je plastični svjetlovod, nema struje niti bilo kakvih kontakta pa pozlata stvarno nema smisla

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.6.2023 12:46 (slimjohn).
15 godina
offline
Re: Koja je razlika između jeftinih i skupljih kab
hudo kaže...
Posmatrač kaže...

Kod audiofila (ma sta to bilo) mi je fascinantno kako svi preptostavljaju i tvrde kako su njihove uši savršene i bolje od svakog mjernog instrumenta....

Ne, bas suprotno, uopce ne moraju imati neki ludi izvanredni sluh. Neki imaju, al vecina nema i ne tvrdi to.

 

Ono cime se "audiofili" razlikuju od obicne raje (ala @Posmatrač), su stotine i stotine sati kritickog slusanja, a kao sto znamo da ce i corava kokos eventualno nabost zrno, tako sa tim dugotrajnim slusanjem i polu gluho uho ce nacuti detalje, i sto je najbitnije, zapamtiti ih! 

 

Znaci, audiofili nemaju nikakav bolji sluh, samo su izvjezbali sto tocno slusati, i dugim slusanjem zapamtili. 

 

Takodjer, najbolje je koristiti "blind a/b" test, sto sam ja osobno radio za nekim kablovima jer sam si kupio preklopnik kablova, i jer nisam bio siguran dali je razlika koju cujem samo placebo. 

Zanimljivo je da mjerenja koja dobijes uz kabel se uopce ne podudaraju sa rezultatom slijepog a/b testa, i to se zna, inace bi svi jednostavno kupili kabel sa najboljim mjerenjem. 

 

 Još nisam sreo audiofila koji bi pristao na A/B test kabela, a nije da nisam pokušao kako bi okončao rasprave, znači niti jedan. A svi su bili vrlo glasni i promjene opisivali kao enoirmne kod raznih kabela. 
Rekao sam onda naravno lako ih je čuti i na blind a/b, znači nitko nikad nije pristao.  Kao to ništa ne dokazujei hrpa drugih izgovora. 
Osobno sam sam radio za seve a/b , čak sam i uspio skužit malu razliku , ali toliko nebitnu i kod klabela koji su cjenovno bili toliko daleko (i na jako skupoj opremi) da sam se već davno prestao zamarati kebelima.

16 godina
offline
Re: Koja je razlika između jeftinih i skupljih kab
slimjohn kaže...

Toslink je plastični svjetlovod, nema struje niti bilo kakvih kontakta

 

Ali svjetlost moze uci ako kontakt oslabi, a uz leakanje svjetla detektor moze malo prije ili poslje prepoznati promjenu signala, i evo ti jittera.  

S druge strane ne zelis hrdzu na uredjajima. Pozlaceni konektori se nalaze i na najjeftinijij kablovima. 

Moj spdif je sav plastican, tako da nije uopce bitno koji je materijal, al ako ima metala koji je izlozen vlazi, onda je dobro da je zasticen pozlatom. 

~~ sound sommelier ~~
16 godina
offline
Re: Koja je razlika između jeftinih i skupljih kab
hudo kaže...
lllnuclearlll kaže...
Bitanga kaže...

Najjači mi je onaj pozlaćeni TOSLINK kabel na slici :-)

 To govori apsolutno sve o teoriji čudotvornih kablova... 

 

Mislim da su ti konektori pozlaceni zbog korozije, a ne nekog utjecaja na zvuk. 

Pogledaj kakvi ce obicni konektori biti nakog 10g u vlaznoj klimi. Zeleni. 

 Pa taj pozlaćeni dio je inače plastika, dakle nema korozije.

2 godine
protjeran
offline
Koja je razlika između jeftinih i skupljih kabela

Da postoji bitna razlika proizvodjaci bi dali karakteristiku prigusenja kabla ili impedance kabla ka G(Hz) ili Z(Hz).

 

Ista je prica i za gitarske kablove (dugi ili kratki). Za frekvencije do 20 kHz duzina kabla do 10 m ne znaci apsolutno nista. Rezonantna frekvencija kabla od 10 m je reda MHz ili vise. Ipak ima i inzenjera koji pushe taj fazon.

 

Tomshardware je imao clanak na slicnu temu 2014 i zakljucio da 2 USD zvucna kartica daje zvuk poput one od 2kUSD (blind test)

 

https://www.tomshardware.com/reviews/high-end-pc-audio,3733-19.html

 

 

 

 

 
6 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koja je razlika između jeftinih i skupljih kab
hudo kaže...
lllnuclearlll kaže...
Bitanga kaže...

Najjači mi je onaj pozlaćeni TOSLINK kabel na slici :-)

 To govori apsolutno sve o teoriji čudotvornih kablova... 

 

Mislim da su ti konektori pozlaceni zbog korozije, a ne nekog utjecaja na zvuk. 

Pogledaj kakvi ce obicni konektori biti nakog 10g u vlaznoj klimi. Zeleni. 

 -točno.. pozlata se koristi zbog kontakta (ne)oxidacije (i korozije..), pa se tako koristi i npr srebro-lem.. to daje trajnost, tj sve se troši no takvi lemovi-kontakti su desetljećima trajniji.

... no vlaga, tj ako je vlaga u zraku problem za konektore, tad je veći problem za ostatak, unutrašnjost tj kablovi se jednom spoje i to je to, tj osim gitariste na bini ne prespaja se to stalno i tad je sve to nevažno-sporedno ili zanemariv utjecaj, kao zamah leptirovih krila u brazilskoj prašumi na klimu..

 

-pošto je ovo tema za šišmiše i audiofile, kablovi su čak ''ok'' .. no najjači su mi promotextovi za memorije-storage, SD-kartice s oznakom HiFi-audio,.. onak imaju glazbeno kvalificirane rezonantno-harmonijske bitove ili što već.. :) ..

 

-kabel, najkvalitetniji vs najgori klase 'drot-žica'.. ako klasičan zvučnik spojim najboljim-najskupljim kablom za 100€ po cm i običnim drotom s otpada, audiofil neće ćuti razliku, tj na blindtestu manja šansa nego par-nepar (statistička šala) .. :)

-za konktetne namjene, kao mrežni ili antenski kabel, tu sama elektronika-protokol detektira razliku, pa tako nije upotrebljiv kabel različite omaže npr 50ohma-75... ne radi, kao ni bnc-terminator ja starom coaxialcu, tj to su stvari recimo mrežnih standarda, kao i prastari pata-ide kabel s 40-80 žica za transfer itd.. tad je konkretan kabel važan, kriterij-standard.. radi ili ne radi, tad je i pozlata samo pozlata (oxidacija) dok reklame i biz zloupotrebljavaju naivnost kupca.. ili s druge strane, ako je osoba spremna platiti komad žice x-puta više, .. čemu tu osobu ne usrećiti? ego? ljudi su sretniji kad imaju skupe stvari, kad piju domperignon držeći rolex na ruci.. ljudi su sretni (milijarderi) kad kupe picassa za 100milja... i to je ok, nek plate, bit će sretni.. i pri tome neće platiti nešto lošije tj može biti jednako ili bolje. Platiti više time čini barem dvije osobe sretnima, kupca koji pumpa ego, trgovca koji time zaradi više + svi ostali u lancu do proizvođača uključujući i medije za oglasni prostor.. :) .. sreća? ako se može kupiti novcem, zašto ne? što će nam novac inače, kao papirići?

 

.. sreća! +ŠČ!!!

 

edit: ili ovako, npr cocacola prodaje sokić okusa pixela.. i sl. a oni znaju što rade, čak kad prodaju glupost-nemoguće, tj to mada je samo po sebi glupost je ultimativno-biz-pametno.. prodati kupcu što on želi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.6.2023 13:11 (ihush).
14 godina
offline
Re: Koja je razlika između jeftinih i skupljih kab
hudo kaže...
Posmatrač kaže...

Kod audiofila (ma sta to bilo) mi je fascinantno kako svi preptostavljaju i tvrde kako su njihove uši savršene i bolje od svakog mjernog instrumenta....

Ne, bas suprotno, uopce ne moraju imati neki ludi izvanredni sluh. Neki imaju, al vecina nema i ne tvrdi to.

 

Ono cime se "audiofili" razlikuju od obicne raje (ala @Posmatrač), su stotine i stotine sati kritickog slusanja, a kao sto znamo da ce i corava kokos eventualno nabost zrno, tako sa tim dugotrajnim slusanjem i polu gluho uho ce nacuti detalje, i sto je najbitnije, zapamtiti ih! 

 

Znaci, audiofili nemaju nikakav bolji sluh, samo su izvjezbali sto tocno slusati, i dugim slusanjem zapamtili. 

 

Takodjer, najbolje je koristiti "blind a/b" test, sto sam ja osobno radio za nekim kablovima jer sam si kupio preklopnik kablova, i jer nisam bio siguran dali je razlika koju cujem samo placebo. 

Zanimljivo je da mjerenja koja dobijes uz kabel se uopce ne podudaraju sa rezultatom slijepog a/b testa, i to se zna, inace bi svi jednostavno kupili kabel sa najboljim mjerenjem. 

 

 daj mi molim te, s obzirom na svoje audiofilsko pamćenje opiši kako bi razlikovao drugi stavak Bachove orkestralne suite br. 3 u D molu u izvedbi recimo Royal Albert Hall orkestra  i orkestra budimpeštanskog konzervatorija ?

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.6.2023 13:26 (Stric_Jura).
15 godina
offline
Re: Koja je razlika između jeftinih i skupljih kab
Stric_Jura kaže...

 

 daj mi molim te, s obzirom na svoje audiofilsko pamćenje opiši kako bi razlikovao drugi stavak Bachove orkestralne suite br. 3 u D molu u izvedbi recimo Royal Albert Hall orkestra  i orkestra budimpeštanskog konzervatorija ?

 stričeeeeek, mogu ja? prema kabelu koji dirigentu viri iz dupeta, uz vstu cigle kojom je izgrađena dvorana (+ žbuka i boja) i love ulupane u akustiku i stupnja trijeznosti prve violne (iako je sumnjiv tip koji straga puše u cijev). jasno, i cijena ulaznice i treba li se okupati i presvući prije odlaska na koncert. u slučaju snimke, zvonjava mobitela u pozadini, cerekanja, šuškanja novčanica zalijepljenih klaviristici na čelo te je li snimka na voštanom valjku ili .flac. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.6.2023 11:35 (Ajar).
5 godina
offline
Re: Koja je razlika između jeftinih i skupljih kab
slimjohn kaže...

Toslink je plastični svjetlovod, nema struje niti bilo kakvih kontakta pa pozlata stvarno nema smisla

 

hudo kaže...
slimjohn kaže...

Toslink je plastični svjetlovod, nema struje niti bilo kakvih kontakta

 

Ali svjetlost moze uci ako kontakt oslabi, a uz leakanje svjetla detektor moze malo prije ili poslje prepoznati promjenu signala, i evo ti jittera.  

S druge strane ne zelis hrdzu na uredjajima. Pozlaceni konektori se nalaze i na najjeftinijij kablovima. 

Moj spdif je sav plastican, tako da nije uopce bitno koji je materijal, al ako ima metala koji je izlozen vlazi, onda je dobro da je zasticen pozlatom. 

 Tebi fizika ocigledno nije jača strana ;) Optički kabal ne radi na suncevu svjetlost ;)

7 godina
offline
Koja je razlika između jeftinih i skupljih kabela

ako može jedno pitanje za eksperte, zašto manje više svi xlr konektori dobrih proizvođaća koriste srebro tj nisu pozlaceni konektori(ne govorim da ih nema pozlacenih nego da se u praksi rjetko koriste pozlaceni)? xlr se ipak koristi u svakakvim uvjetima za razliku od kabela koji se nece maknit sa sobne temperature nikad. hvala.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koja je razlika između jeftinih i skupljih kab
dabar_solta_V2 kaže...

ako može jedno pitanje za eksperte, zašto manje više svi xlr konektori dobrih proizvođaća koriste srebro tj nisu pozlaceni konektori(ne govorim da ih nema pozlacenih nego da se u praksi rjetko koriste pozlaceni)? xlr se ipak koristi u svakakvim uvjetima za razliku od kabela koji se nece maknit sa sobne temperature nikad. hvala.

 zato što je srebro daleko bolji vodic od zlata, pa korištenjem srebara imaš bolji kontakt, manje prijelazni otpor, manje refleksija ...

zlato je zapravo loš vodič u ovom kontekstu

14 godina
offline
Koja je razlika između jeftinih i skupljih kabela

srebro je vodljivije od zlata, međutoa - razvija tanki površinski sloj oksidiranog materijala....

 

dakle kontaktni spojevi - zlato...

 

ali ako se spajaju lemljenje (mekim/tvrdim) onda je srebro bolje.

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
4 0 hvala 3
16 godina
offline
Re: Koja je razlika između jeftinih i skupljih kab
Stric_Jura kaže...

 daj mi molim te, s obzirom na svoje audiofilsko pamćenje opiši kako bi razlikovao drugi stavak Bachove orkestralne suite br. 3 u D molu u izvedbi recimo Royal Albert Hall orkestra  i orkestra budimpeštanskog konzervatorija ?

ha, o cemu ti!?

 

 

~~ sound sommelier ~~
14 godina
offline
Re: Koja je razlika između jeftinih i skupljih kab
Ajar kaže...
Stric_Jura kaže...

 

 daj mi molim te, s obzirom na svoje audiofilsko pamćenje opiši kako bi razlikovao drugi stavak Bachove orkestralne suite br. 3 u D molu u izvedbi recimo Royal Albert Hall orkestra  i orkestra budimpeštanskog konzervatorija ?

 stričeeeeek, mogu ja? prema kebelu koji dirigentu viri iz dupeta, uz vstu cigle kojom je izgrađena dvorana (+ žbuka i boja) i love ulupane u akustiku i stupnja trijeznosti prve violne (iako je sumnjiv tip koji straga puše u cijev). jasno, i cijena ulaznice i treba li se okupati i presvući prije odlaska na kloncert. u slučaju snimke, zvonjava mobitela u pozadini, cerekanja, šukanja novčanica zalijepljenih klaviristici na čelo te je li snimka na voštanom valjku ili .flac. 

čika Ajar , za ovako iscrpan, nadahnut te živopisan pristup rješavanju problema iznašlih iz teorije te prakse prodavanja roga za svijeću, fikusa za hibiskus te muda pod bubrege (bijele), dodijeljujem ti Orden tankoćutnog audiofila s prekriženim gudalima od picine dlake...

 

nosi ga s ponosom!

Ju je je? Je ju je!
16 godina
offline
Koja je razlika između jeftinih i skupljih kabela

Uvijek je zanimljivo pratiti kako se ekipa digne na straznje noge i nervira kada procita da kabel moze napraviti razliku u zvuku. A isti ti imaju doma set Logitech zvucnika, nisu nikada culi pravi sistem, niti bili na blind a/b testu (za najvece nevjernike), niti kuze fiziku ima svega (odnosno misle da znaju), znaci absolutna nula iskustva na temu, al evo na forumima nema pametnijih, niti chatgpt ih nemoze stici u replajanju:) 

To sto sam ja imao doma desetke i desetke kablova, radio blind testove, bio na demonstracijama i prezentacijama, cesto isto blind a/b, okaci macku o rep, ovi su ko religijski fanatici. 

~~ sound sommelier ~~
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.6.2023 14:42 (hudo).
Moj PC  
5 5 hvala 1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice