Uskoro biste mogli dobiti prvu pravu poruku iz sus

poruka: 19
|
čitano: 8.647
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Uskoro biste mogli dobiti prvu pravu poruku iz sus".
15 godina
offline
Uskoro biste mogli dobiti prvu pravu poruku iz sus

Be afraid, be very afraid...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Uskoro biste mogli dobiti prvu pravu poruku iz sus

poučeni nedavnim, znamo kako se sranje dogodi u desetak minuta. za 45 svijet propadne. tak to ide: prvo hrpa love ni za što a onda redanja izgovora. tko si s našim "javnim službama" pomogne, taj bu i z mrazom i sa štakorima 

 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.8.2023 15:31 (Ajar).
Moj PC  
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Uskoro biste mogli dobiti prvu pravu poruku iz sus

Ma nema frke .. kad je dobijemo ne samo da će proći ova nevera nego će svanuti i novo ljeto nažalost ..

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Uskoro biste mogli dobiti prvu pravu poruku iz sus

Vjerojatno je ovako bilo:

NP (Nepoznati Političar): Rođo, imam ideju kako dić 9M EUR iz proračunske blagajne. Kolko bi ti trebalo da isprogramiraš slanje SMS-a na puno ljudi?

Rođo: Cca pola sata, ako ne mora biti previše pouzdano.

NP: Odlično! Nakucaj tu bedastoću a ja ti dotle sredim uplatu 9M ojra na račun. Ti naravno 90% prebaciš mani, jel jasno?

Rođo: Jasno! Veselim se sljedećem poslu. Znam pisa i "ping" skriptu, kol'ko bi mogli dić miljuna za to?

Idi i radi nešto korisno!
 
5 1 hvala 0
9 godina
offline
Re: Uskoro biste mogli dobiti prvu pravu poruku iz
A cemu zapravo sluze te poruke?
Dobijemo poruku da ce biti nevrijeme, tornado, tsunami, potres ili nesto i sta da ja radim? Da ne idem na posao taj dan? Da odem u drugu drzavu dok ne prođe?
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.8.2023 15:42 (Gogy7).
Moj PC  
8 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Uskoro biste mogli dobiti prvu pravu poruku iz
Gogy7 kaže...
A cemu zapravo sluze te poruke?
Dobijemo poruku da ce biti nevrijeme, tornado, tsunami, potres ili nesto i sta da ja radim? Da ne idem na posao taj dan? Da odem u drugu drzavu dok ne prođe?

 -da.. problem je snaga i predviđanje nevremena kao i reakcije ili smanjenje šteta-posljedica, pa tako ribari prije nego odu na pučinu provjere stanje.. dok češki turisti odu na flamingu i utope se ili u japankama na velebit.. pri čemu ih vremenska prognoza ne zanima pa tako ni ne služi preventivi, smanjenju takvih posljedica ako se mogu izbjeći.. ponekad mogu dok je vremenska prognoza više loto u tom mjerilu kao i to da osobu pogodi grom ili gdje će protutnjati tornado, kilometar lijevo-desno..

-posljednje nevrijeme je bilo veliko, nije toliko problem snaga, recimo uobičajeno.. nego veličina i time područje koje je bilo na udaru tj posljedice koje kad su jedan kvart-selo nije problem.. problem kad je to pola države i kad se fizički ne može brže otkloniti kvar kao elektromreža.. ili banalno pokrivanje krovova.. nije problem jedno selo, desetci kuća, problem su kad se doda par nula, kad nema dovoljno ljudi i posljedica da tad dio-regija recimo nema struju više dana što u manjem opsegu ne bi bio problem, no tad nema ničeg, nema mesa u frižideru, nema vode, nema trgovine za kupiti kruh.. jer ništa ne može raditi bez struje i sl. tako da nije problem snaga nevremena i sreća pojedine osobe-kuće da je pogodi-promaši nego opseg.

-upozorenja tad imaju smisla za ograničeno područje i ograničene namjene kao ribar na pučini ili turista koji krene na paklenicu.. tj da tad ne krene, dok za ovakve stvari nema koristi, kao da stiže kamičak kakav je eliminirao dinosaure.. tad nema koristi, nema konzervi paštete za preživjeti jer to tad traje godinama, opseg.. itd.

-suprotan primjer, upravo me oprao pljusak dok sam prije želio iskoristiti vrijeme za špeceraj.. tj da sam dobro procjenio ne bi pokisao, par minuta kasnije sija sunce.. pokisao bezveze, .. vremenska prognoza kao raspored busa, kad znaš točnije vrijeme može pomoći da ne pokisneš i sl. no to je to.. realno, sporedno jer nije ugrožavajuće za život i imovinu kao kad padne sustav i kad ništa ne radi jer sve ovisi o struji.. a što da je bilo jako nevrijeme, da je prekid struje, tad bi žurio u trgovinu prije nego dođe do pada sustava.. no to se kao u ovom primjeru ne zna, tj sloveniju je jučer zdrmalo-jače.. nas ništa-kiša-pljusak i to je tako s (ne)vremenom.

+ sad se zbog mogućeg plimnog vala priprema npr karlovac.. no za to nam opet nije važan takav sustav tj vidimo sloveniju i to nije stvar alarma nego grada-općine.. proglašenje mjera itd. i to radi neovisno o sustavu uzbunjivanja..

 

-italija, unazad nešto godina, poplave-potresi, dosta štete i stradalih.. pa su tad krenuli s 'linčovanjem' odgovornih, znanstvenika-prognostičara.. tj lov na vještice jer su ljudi u takvoj situaciji ljuti i žele kazniti krivce-odgovorne.. pri čemu im pravda-razum nisu primarni kriterij pa dok im prognostičar objasni već je otegnuo papke na užetu.. i to je loše, tj normalna-očekivana ljudska reakcija pri čemu ljudi mogu biti dobri i loši, ljudi s manama.. i naravno da su uvjek drugi krivi i da je 'lakše' kad se druge kazni za takve teške posljedice mada s potresom to baš nikakve veze nema .. no eto, nisu ih upozorili na vrijeme.. a da jesu kao bilo bi bolje? .. potresi, vulkani.. u tome je vremenska prognoza ipak lakša, jer se ciklona vidi na karti eu, đenovska struja koja stiže preko ita-slo-aus do nas... i kad njih lupi mi možemo očekivati par sati kasnije isto.. ili se naprosto ispuše i nema ničeg.. tj to je realtivno lako i po tom kriteriju su sad objavili narančasto upozorenje, jer je jučer slo imala gadno nevrijeme.. a kod nas,.. pljusak, ništa.. i što sad s nepotrebnim uzbunjivanjem? trebali su svi zakucati letvama prozore i otići u podrume, ne raditi i sl.? .. realni problem je samo vrijeme koje je dinamično, promjenjivo, nastane-nestane.. iz malu razliku da je kiša-vjetar.. donekle predvidljivo u odnosu na npr potrese, no i dalje nema jednostavnog odgovora kad, koliko, itd. na takvo pitanje, tj kad prođe tad je kasno, ili je bilo žestoko ili nije. ako je žestoko-jako-veliko, tad treba.. no to znamo tek kad se dogodi, dok je ostalo samo statistika-šansa kao loto ili rulet..

 

edit: ili kao odgovor.. može takvo uzbunjivanje služiti kao placebo, umirujuće, može kao skidanje odgovornosti s nadležnih službi, alibi.. a kao sve ostalo u životu, ovisi što s time napravimo, tj ono što je nekome šteta može drugom biti oportunistička prilika, pa tako majstori zarađuju jer imaju posla, trgovci, mešetari.. lešinari i pošteni, jer to je tako i tržišno ok, pa tako može služiti svima, uz naravno mogućnost da je samo bitno potrošiti neki eu-fond-novac namjenjen za tu svrhu i pokriti se papirima pri čemu možda ništa ne postoji osim papira.. može biti svašta, npr što s euro-kuna kalkulatorima i projektima za zamjenu eura, troškovima države za takve beskorisne kalkulatore koji su plaćeni.. 60 tisuća.. no nije to bačen novac, nego je neka firma zaradila, trgovac, općina na porezu kao i država.. tj svi su sretni, sretniji nego da taj posao nije postojao pri čemu je nevažno treba li netko taj kalkulator, koji završi u smeću.. tako i ove poruke-uzbunjivanja.. nije važno trebaju li ili koriste li.. nego biz, pokriće.. a možda jednom i pomognu, možda smanje barem za jednu žrtvu ako je to moguće, ako je predvidljivo.. no više žrtava svake godine strada u prometu pa auti i dalje voze, bez pojasa dok pijan brblja na mob i navlači crtu bijelog nakon što je već pobio desetak pješaka i čeka suđenje ili izvršenje kazne jer mjesta u zatvoru nema kao ni termina za suđenje.. ispada da bi trebali umjesto škola, vrtića, radnih mjesta i stanova graditi sudove i zatvore... ili ovakve sms-sustave koji će nas na vrijeme uzbuniti u slučaju nevremena? problem je što na području gdje nevemena nisu česta-jaka ljudi ne reagiraju kao u području gdje je to normalno-rutina.. i tad istu poruku različito primatelj primi.. ignorira ili zna i pripremi se, dok opet s druge strane tamo gdje je to rutina, gdje ljudi znaju.. ni ne trebaju takav sustav, tj ispadne da će služiti više turistima ako ga ne ignoriraju da ne odu na velebit i sl.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.8.2023 16:24 (ihush).
5 godina
offline
Uskoro biste mogli dobiti prvu pravu poruku iz sus

Probnu poruku nisam dobio nijednu

 

Sustav je bio pokvaren prva 2 mjeseca nakon "puštanja u rad"

 

Inicijalno su lagali da poruka nije poslana jer se ne šalje za narančasti alarm (iako je bio proglašen crveni)

(kasnije se ispostavio da samo ne radi)

 

Ukupna cijena: 8.3 milijuna €

 

 

 
3 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Uskoro biste mogli dobiti prvu pravu poruku iz
Keso kaže...

Vjerojatno je ovako bilo:

NP (Nepoznati Političar): Rođo, imam ideju kako dić 9M EUR iz proračunske blagajne. Kolko bi ti trebalo da isprogramiraš slanje SMS-a na puno ljudi?

Rođo: Cca pola sata, ako ne mora biti previše pouzdano.

NP: Odlično! Nakucaj tu bedastoću a ja ti dotle sredim uplatu 9M ojra na račun. Ti naravno 90% prebaciš mani, jel jasno?

Rođo: Jasno! Veselim se sljedećem poslu. Znam pisa i "ping" skriptu, kol'ko bi mogli dić miljuna za to?

 

Je, točno je tako bilo. Nema veze što je bio raspisan natječaj na koji se javilo nekoliko konzorcija i što sve to kontrolira EU, ali baš je tako bilo kako ti kažeš.

 

Inače, samo za tvoju informaciju, slanje SMSa je najmanji dio priče. Veći dio priče je dobiti podatke kome poslati SMS i na kojem jeziku, a da ne pričamo o drugim kompleksnijim stvarima u pozadini poput razmjene podataka sa svim operaterima i službama. Samo da dobiješ sliku koliko ne razumiješ tematiku.

 

I na kraju krajeva, SMS niti neće biti metoda slanja, nego cell broadcast što je nekoliko stotina puta već ponavljano.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.8.2023 18:17 (Bitanga).
15 godina
offline
Re: Uskoro biste mogli dobiti prvu pravu poruku iz

Ispričavam se što ne razumijem tako kompleksnu tematiku. Jest da sam osobno radio puno takvih masovnih broadcasta i bezbroj integracija podataka raznih sustava. Ali još uvijek jadan ne znam koliko je to strašno kompleksno, pa mi je iz pukog neznanja to bilo jednostavno za odraditi. Osim dosadnih i beskorisnih sastanaka, to si u pravu, to je zbilja najteži dio.

Idi i radi nešto korisno!
15 godina
online
Re: Uskoro biste mogli dobiti prvu pravu poruku iz
Keso kaže...

Ispričavam se što ne razumijem tako kompleksnu tematiku. Jest da sam osobno radio puno takvih masovnih broadcasta i bezbroj integracija podataka raznih sustava. Ali još uvijek jadan ne znam koliko je to strašno kompleksno, pa mi je iz pukog neznanja to bilo jednostavno za odraditi. Osim dosadnih i beskorisnih sastanaka, to si u pravu, to je zbilja najteži dio.

 

Trebao si se onda i ti na natječaj javiti. Ti bi sam složio tu bedastoću od SMS-a ko od šale kak si rekao, i 8 milja eura u džep i vozi miško.

Ako nešto iole razumiješ kako si rekao onda nisi ni trebao napisati onu prvu poruku, ali ok, uvijek je lakše sprdati se nego nešto raditi.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.8.2023 19:37 (Bitanga).
2 godine
online
Re: Uskoro biste mogli dobiti prvu pravu poruku iz
Gogy7 kaže...
A cemu zapravo sluze te poruke?
Dobijemo poruku da ce biti nevrijeme, tornado, tsunami, potres ili nesto i sta da ja radim? Da ne idem na posao taj dan? Da odem u drugu drzavu dok ne prođe?

 Ja sam čekao poruku da userem gaće ali nikako da stigne pa sam usro preventivno da budem spreman kad stigne.

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.8.2023 19:38 (notloB).
15 godina
offline
Re: Uskoro biste mogli dobiti prvu pravu poruku iz
Da, mogao sam se javiti na natječaj, ali nisam. Druge stvari su mi u fokusu. Drago mi je da kolege zarađuju, neka. Ali mi nije drago da sramote struku puštanjem u promet nečeg što ne radi. Treba bolje testirati.
Idi i radi nešto korisno!
Poruka je uređivana zadnji put sub 5.8.2023 11:06 (Keso).
15 godina
online
Re: Uskoro biste mogli dobiti prvu pravu poruku iz
Keso kaže...
Da, mogao sam se javiti na natječaj, ali nisam. Druge stvari su mi u fokusu. Drago mi je da kolege zarađuju, neka. Ali mi nije drago da sramote struku puštanjem u promet nečeg što ne radi. Treba bolje testirati.

 

Misliš da se struku nešto pitalo jel to spremno ili nije? Politika je objavila da je nešto u produkciji i sama si pucala u nogu. Nitko ih nije niti pitao, mogli su šutjeti. Ali ne, idemo pressica, idemo TV, SRUUK je u produkciji. 

A nisu niti pravilnik donijeli tko i kada šalje poruke niti Google i Apple nisu enejblali cell broadcast po defaultu svima u HR :-)

Do tog trenutka ljudi nisu znali niti da to postoji niti da im treba. Ok je da su najavili da će biti testiranja, ali su pogriješili što su rekli da ide u produkciju. Tako je to kod političara...

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put sub 5.8.2023 11:25 (Bitanga).
15 godina
offline
Uskoro biste mogli dobiti prvu pravu poruku iz sus

dobio sam (neželjenu) poruku ali samo od operatera u kojoj zahvaljuju na uplati po računu za prošli mjesec i to me duboko uznemirilo kao čovjeka i građanina. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Uskoro biste mogli dobiti prvu pravu poruku iz sus

Službeno objašnjenje kaže da, iako SRUUK sustav i danas potpuno podržava slanje CB poruka, trenutačno takve poruke može primiti manje od 10% korisnika telekom operatora u Hrvatskoj. To je uvjetovano mogućnostima samih mobitela, pa će se zbog te činjenice slati i klasične SMS poruke. U slučaju potrebe za obavještavanjem javnosti putem SRUUK sustava, slat će se i SMS i CB poruke.

Prodajte te fore nekome drugome. Sjećam se još iz davnih dana da sam na Androidu 4 vidio postavke za CB poruke i bile su mi uključene po zadanim postavkama. Na svakom mobitelu do sada, bile su uključene po zadanim postavkama. Tako da čisto sumnjam da mali broj građana te poruke može primiti. Takve poruke ne mogu primiti jedino prahistorijski uređaji poput Nokie 3310; kad sam bio klinac imao sam Samsung SGH-E250; čak je i on imao podršku za CB poruke. Farbajte vi nekog drugog, ne mene.

 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Uskoro biste mogli dobiti prvu pravu poruku iz
Marko :D kaže...

Službeno objašnjenje kaže da, iako SRUUK sustav i danas potpuno podržava slanje CB poruka, trenutačno takve poruke može primiti manje od 10% korisnika telekom operatora u Hrvatskoj. To je uvjetovano mogućnostima samih mobitela, pa će se zbog te činjenice slati i klasične SMS poruke. U slučaju potrebe za obavještavanjem javnosti putem SRUUK sustava, slat će se i SMS i CB poruke.

Prodajte te fore nekome drugome. Sjećam se još iz davnih dana da sam na Androidu 4 vidio postavke za CB poruke i bile su mi uključene po zadanim postavkama. Na svakom mobitelu do sada, bile su uključene po zadanim postavkama. Tako da čisto sumnjam da mali broj građana te poruke može primiti. Takve poruke ne mogu primiti jedino prahistorijski uređaji poput Nokie 3310; kad sam bio klinac imao sam Samsung SGH-E250; čak je i on imao podršku za CB poruke. Farbajte vi nekog drugog, ne mene.

 

CB je samo način slanja poruka, to postoji odavno i svi to podržavaju, no emergency alerts su nešto drugo. Oni imaju definirane i zvukove i prioritete i što se može ugasiti, a što ne može i ugrađeni su u OS.

 

Meni emergency alerts nisu upaljeni po defaultu. Imam S22U, po defaultu je sve isključeno. A ako je po defaultu isključeno, kad ti mob i primi takvu CB poruku sa tim parametrima, neće ti ju niti prikazati.

Gledam kod klinca na iPhoneu, uopće nema niti opcije za emergency i government alerts.

Google i Apple moraju pushnuti update da enejblaju u HR po defaultu.

 

Ali eto, opet random lik zna bolje od ljudi koji rade na tome, bolje od ljudi koji su komunicirali sa Googleom i Appleom po tom pitanju i dogovorili :-)

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put sub 5.8.2023 15:17 (Bitanga).
13 godina
offline
Re: Uskoro biste mogli dobiti prvu pravu poruku iz

Do sada sam namještao ogroman broj mobitela, između ostalog i Samsunge; apsolutno na svakom od njih, sve su opcije za CB bile uključene po zadanim postavkama. Doduše, iPhone nisam postavljao, no opet, Apple je druga sorta. ¯\_(ツ)_/¯

Bitanga kaže...

Ali eto, opet random lik zna bolje od ljudi koji rade na tome, bolje od ljudi koji su komunicirali sa Googleom i Appleom po tom pitanju i dogovorili :-)

Uopće ne sumnjam da su države institucije stručne. Kao što su bile stručne i za izradu platforme "cijepise". 😉

Poruka je uređivana zadnji put sub 5.8.2023 12:47 (Marko :D).
10 godina
offline
Re: Uskoro biste mogli dobiti prvu pravu poruku iz
Još dok je testiranje sms-a bilo napisao sam da nisam dobio sms na iPhone-u ni da trenutno postoji CB opcija na njemu. Koliko sam čitao apple bi trebao omogućiti CB u hrvatskoj kroz update tijekom jeseni (to sam pročitao prije ovog članka).
Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put sub 5.8.2023 12:54 (Entry Point).
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Uskoro biste mogli dobiti prvu pravu poruku iz
Marko :D kaže...

Tako da čisto sumnjam da mali broj građana te poruke može primiti. Takve poruke ne mogu primiti jedino prahistorijski uređaji poput Nokie 3310; kad sam bio klinac imao sam Samsung SGH-E250; čak je i on imao podršku za CB poruke. Farbajte vi nekog drugog, ne mene.

 

začudio bi se koliko, recimo, penzića još uvijek ima obične mobitele bez interneta, samo sa sms porukama (npr. moji starci koji zdušno odbijaju imati smartphone jer im ne treba :) )

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice