Procurile prve fotografije hrvatskih Rafalea s poz

poruka: 27
|
čitano: 17.763
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Procurile prve fotografije hrvatskih Rafalea s poz".
6 godina
offline
Procurile prve fotografije hrvatskih Rafalea s poz

Bilo bi fer da se mogu u njima provozat svi Hrvati pošto imaju ta 2 dvosjeda, kad ih je več Hrvatska kupila za hrvate ii platili bolesne pare koje će moji unuci otplačivat. Šta je još koji milijunčić za gorivo a cjela nacija ponosna!

Oćemo opalit jednu peticiju?  

 

Mijardu eura na 12 polovnih aviona koji u sat ipo vremena prelete cjelu Rvacku....

Moj PC  
1 23 hvala 0
16 godina
offline
Procurile prve fotografije hrvatskih Rafalea s poz

Ce i Rafali doc sleperima u dijelovima ? Da ne bune gradane probijajuc zvucni zid nedaj Boze...

Truth in engineering.
 
3 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Procurile prve fotografije hrvatskih Rafalea s
Batista kaže...

Ce i Rafali doc sleperima u dijelovima ? Da ne bune gradane probijajuc zvucni zid nedaj Boze...

Ma ne, to je samo SDP tako obziran prema građankama i građanima!

 

Ne možeš to očekivati od drčnih desničara, za Boga miloga!

 

Tite mi!

8 godina
offline
Re: Procurile prve fotografije hrvatskih Rafalea s
ako bude kao na mig21 onda mi se ne sviđa, i čini mi se da je dizanjer netko tko je tek instalirao photoshop.

Od dizajna s kockicama očekujem da bude modernizirana verzija sa valovitim prikazom kockica kao da zastava vijori na vjetru, vidim da dizanjeri još nisu savladali tu mogučnost.
 
2 4 hvala 0
8 godina
offline
Re: Procurile prve fotografije hrvatskih Rafalea s
Naravno da ce se podudarati, to su sluzbene oznake hrz, i nije bas da mogu izmisljati toplu vodu.

S tail artom se mogu poigrati, cak stovise, trebalo bi.

Nije bas neka obljetnica, ali prva dva bi (u svakoj normalnoj drzavi) simbolicno trebala nositi oznake 102 i 103, uz pripadajuci tail art.

No, koliko smo mi normalni, te zbog paranoje kakvu bi to poruku moglo poslati, mi to (vjerovatno) necemo napraviti.... :)
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
online
Re: Procurile prve fotografije hrvatskih Rafalea s
Nema sanse da promjene u nesto zanimljivo... Ajde vitez i bik su spojeni od Pule i Zg lovacke eskadrile... Ali u vojsci ti je s oznakama katastrofa... Ajde pilotima jos kolko tolko ide da nesto naprave sami ali ostatak katstrofa... A sve su oznake dosadne... Imaju 3 knjige Hrvatsko ratno znakovlje i nedo bog da odu pogledat kakvih je super oznaka bilo u ratu...
VenAtoR#2231
14 godina
offline
Re: Procurile prve fotografije hrvatskih Rafalea s
Nisi ni ti T700 ć i č...
Brkoni
3 godine
offline
Procurile prve fotografije hrvatskih Rafalea s poz

Bezveze mogli su ih malo modernije ušminkat a ne s tim starim yugo/cro nostalgijom zgledaju kao iz predhistorijskog doba

Moj PC  
1 0 hvala 0
9 mjeseci
protjeran
offline
Procurile prve fotografije hrvatskih Rafalea s poz

Ma neka oni dođu ovamo. Lako za te crtarije.

Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Procurile prve fotografije hrvatskih Rafalea s poz

Prva 4 prelaze u vlasništvo RH u rujnu i koristit će se za obuku hrvatskih pilota u Francuskoj. Sljedeće godine naši piloti dolijeću sa njima u Hrvatsku i preuzimaju kontrolu neba. Tada počinju isticati kalendarski resursi MIG-21, i Rafali dolaze u zadnjem momentu. Ostali Rafali će dolaziti postupno a kompletiranje flote od 12 komada je planirano za 2025. Pošto su ugovori tajni, nadam se da dolaze sa AESA radarom i SPECTRA sustavom.

Your dad always said that one day Del Boy would reach the top. Then again, he always said Millwall would win the cup.
 
6 0 hvala 1
2 godine
online
Re: Procurile prve fotografije hrvatskih Rafalea s
Boris grozni kaže...

Bezveze mogli su ih malo modernije ušminkat a ne s tim starim yugo/cro nostalgijom zgledaju kao iz predhistorijskog doba

 ...čelična krila naše armije...

6 godina
offline
Procurile prve fotografije hrvatskih Rafalea s poz

Sa čim god da dođu, neka. Što se tiče cijene, kredita, unuka... Ionako bi se taj novac zamračio kroz desetljeća. Ovako borbeni avion ne može nestat. RH treba imat svoje zrakoplovstvo. Isto tako sam ponosan što su izabrali najbolje, kremu. Da se ulaže u bilo što iznimno korisno za društvo, možda bih pitao treba li nama suvremeni super lovac? Pošto obnove nakon potresa, uz nešto novaca iz nekog fonda EU, nisu završene, a prošlo je koliko je prošlo, ništa. Samo jako.

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
Moj PC  
10 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Procurile prve fotografije hrvatskih Rafalea s
nikonja kaže...

Bilo bi fer da se mogu u njima provozat svi Hrvati pošto imaju ta 2 dvosjeda

...

Mijardu eura na 12 polovnih aviona koji u sat ipo vremena prelete cjelu Rvacku....

Da si završio ekonomski fakultet u Osijeku i ti bi mogao biti kao naš ministar obrane i vozit se u trenažnom modelu na more kad ti se ne čeka u gužvama na autocesti

8 godina
offline
Procurile prve fotografije hrvatskih Rafalea s poz

Hm.

 

Nadao sam se nekom novom dizajnu. Ovo je radilo za MiG-ove, za Rafale je bas moglo biti nesto novo. Maskirna shema mozda?

 

No valjda je i ovo okay.

 
0 0 hvala 0
8 mjeseci
protjeran
offline
Procurile prve fotografije hrvatskih Rafalea s poz

Kupili smo ono što su nam naredili iz "Europe" da kupimo.

Naši će ih paliti i voziti onda kad nam to dopuste isto ti iz EU.

Drugim riječima, što će uopće bilo kakvi avioni državi koja je kolonija i kujica zapada?

Bespilotne letjelice padaju po ZG-u i naši ne smiju pisnuti, lol.

 
4 10 hvala 0
8 godina
offline
Re: Procurile prve fotografije hrvatskih Rafalea s
Maskirne sheme su jako efektne za sajmove,meetove, anniversary sheme i slicno.

Operativni avioni se farbaju s obzirom na funkciju i teren gdje se koriste.

Lovacki/presretacki avioni ne nose maskirne sheme, eventualno neki digital, no, boje su sivkasto-plavkaste, sive, neutralne. Zarko ofarban avion u maskirnu shemu je jako vidljiva meta.

S druge strane, jurisni avioni, koji lete na manjim visinama i koriste se za napad na zemaljske ciljeve su kombinacija svijetle neutralne boje odozdol i maskirne sheme odozgor. Opet, da bi s zemlje bili teze uocljivi, a iz vece visine da se "stope" s zemljom iznad koje lete.

I toga se manje vise oduvijek pridrzavaju sva zrakoplovstva svijeta, bilo da se radi o zastarjelim migovima ili najmodernijim avionima. Usaf i ne toliko, u moderno doba ne prakticiraju cesto maskirne sheme, barem ne one koje mi smatramo maskirnim, zelene i smedje kombinacije.

Namjena-teren. Pravilo po kojem manje vise svi farbaju.
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
6 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Procurile prve fotografije hrvatskih Rafalea s
tomato092 kaže...

Kupili smo ono što su nam naredili iz "Europe" da kupimo.

Naši će ih paliti i voziti onda kad nam to dopuste isto ti iz EU.

Drugim riječima, što će uopće bilo kakvi avioni državi koja je kolonija i kujica zapada?

Bespilotne letjelice padaju po ZG-u i naši ne smiju pisnuti, lol.

 

Koliko cujem bila je kupovina u zamjenu za FR potporu ulaska u Schengen. Nije "naredjeno" ali je ocito dogovoreno.

PZO sustav ce se valjda isto nekakav rjesavati jer ovo s Ukrajinskim "bojlerom" je sramota koja je samo velikom srecom zavrsila bez zrtava.

Puno sam sretniji, osobno, s ovim, nego ocitim pranjem para kroz F-16 Barak and M-San sheme, Krsticevicima itd. Nisu Laptopi nego malo rabljeni lovci presretaci. Ali nisu malo rabljeni, no nema veze, evo ovdje imamo ovlastenog servisera Paju, koji to ofarba, bidne ko' novo!

6 godina
offline
Procurile prve fotografije hrvatskih Rafalea s poz

Da, i? Nece Hrvati morat placat cuvanje neba, RH je u Nato savezu, nema sramote. Nrka je dogovoreno, takonse rjesavaju svi poslovi u svijetu, dogovorom. Ovo ostalo, natjecaji, transparentnost... To jos evolucijski nije za nas kao vrstu.

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Procurile prve fotografije hrvatskih Rafalea s poz

česi su pametni, plačaju 70 mio € godišnje za lizing Gripena

Plamene zore bude me iz snaFabrička jutra, dim iz dimnjakaPesma se ori, mladi radniciČelicna jutra, hitam fabrici.
 
1 1 hvala 1
16 godina
offline
Re: Procurile prve fotografije hrvatskih Rafalea s
Nestala bi ta miljarda € na "čuvanje neba", za vježbu tuđim avijacijama. Bolje je ovako, bit će i posla na održavanju za naše tehničare, i nešto transfera tehnologije našem remontnom zavodu.
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
online
Re: Procurile prve fotografije hrvatskih Rafalea s
Aj ti to objasni nekom....
VenAtoR#2231
14 godina
offline
Re: Procurile prve fotografije hrvatskih Rafalea s
cvaja997 kaže...

Da, i? Nece Hrvati morat placat cuvanje neba, RH je u Nato savezu, nema sramote.

NATO nas je tako dobro zaštitio od leteće bačve dizajnirane krajem 70-ih. Gotovo jednako kao i Rvacka PZO.

 

P.S.

Sreća da neka moćna budala poput Putina ne želi Rvacku, imao bi ju kroz 10-ak minuta.

15 godina
online
Procurile prve fotografije hrvatskih Rafalea s poz

Nije to nikakva tajna da Hrvatska nema neovisnost i općenito nam je vojska u lošem stanju. Svi rodovi trebaju modernizaciju. Ali najveći problem u državi je manjak ljudi (uz korupciju), a to se osjeti baš svugdje i biti će sve gore po tome pitanju. I u vojsci (normalno). Možeš imati suvremenu opremu u konačnici, ali što kada nema ljudi? Tko će to koristiti? Ipak, ovi zrakoplovi su nešto pozitivno i neka ih.

Moj PC  
3 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Procurile prve fotografije hrvatskih Rafalea s
uss kaže...

Sljedeće godine naši piloti dolijeću sa njima u Hrvatsku i preuzimaju kontrolu neba.

 

Dopuštam mogućnost da se paradno zrakoplovstvo naziva kontrolom neba. Uostalom, posljednju demonstraciju kontrole i neprobojnog NATO štita imali smo 10. ožujka 2022., te zatim 6. prosinca 2022. kada pukom srećom nitko nije nastradao.

 

uss kaže...

Tada počinju isticati kalendarski resursi MIG-21

 

OKB MiG je dozvolio da se u slučaju nužde i rata međuremontni resurs od deset godina produži za još tri. Kako se generalno stanje Republike Hrvatske, te partikularno stanje Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u posljednja dva i pol desetljeća može opisati kao vrlo velika nužda, te da se u istom vremenskom razdoblju vodio intenzivan te odlučan rat protiv razuma, gdje se onih 30% preostalih resursa odnosilo na apsolutni vremenski, a ne na međuremontni resurs, međutim HRZ sam piše svoja pravila. Uz navedeno, OKB MiG je vrlo jasan, svim MiGovima 21 na svijetu su istekli vremenski resursi, tko god ih želi dalje operirati, radi to isključivo na vlastitu odgovornost. U svakom slučaju, odgovornost je na onome tko je dozvolio da takav avion leti, RSK MiG više nema nikakve veze s tim i da se radi o zapadnom proizvođaču, taj bi sudski utjerao da se oznaka MiG-21 kao trademark nesmije koristiti za takve avione. Doslovnom interpretacijom zakona Republike Hrvatske, to bi moglo biti kazneno djelo, ali uopće nema straha da će itko ikad biti optužen za to.

 

Naravno, može se rastaviti avion, pregledati zmaj, oprema, itd., pa analizirati i doći do zaključka da je OKB MiG pretjerao pri dizajnu, da su traženi sigurnosni faktori premašeni i da zrakoplov može još letjeti bez problema. Može se zaključiti da neke komponente treba ojačati i zamjeniti pa opet letjeti (to su naši radili kanibalizacijom). 

 

Postoji i alternativna opcija: uz povik "J... sve papire i prekucane brojeve, nama treba nešto da leti i grmi u promidž... pardon, domoljubno-suverenitetsko-obrambene svrhe." Takvu demonstraciju napravio je zapovjednik 93. krila HRZ-a brigadir Željko Ninić, član Stručnog povjerenstva za nabavu višenamjenskog borbenog aviona, kada je tokom fijaska nabave F-16 Burek, pardon, Barak na HRT-u izjavio: "Ja vjerujem u Boga, u papire ne vjerujem." Nakon takve izjave i propalog natječaja propisno je nagrađen, dobio čin brigadira i postao načelnik Operativnog odjela zapovjedništva Hrvatskog ratnog zrakoplovstva.

 

uss kaže...

Pošto su ugovori tajni, nadam se da dolaze sa AESA radarom i SPECTRA sustavom.

 

Paradnom zrakoplovstvu koje je 15 godina nabavljalo dimne efekte za Krila oluje sasvim sigurno ne trebaju takvi sistemi, bit će odlično ako piloti budu na IOC (initial operating capability) razini. 

 

cvaja997 kaže...

Ovako borbeni avion ne može nestat. 

 

Ne može nestati, ali može propadati na stajanci, kao što propadaju Antonovi i Hindovi.

 

cvaja997 kaže...

Isto tako sam ponosan što su izabrali najbolje, kremu.

 

Nisam baš sasvim siguran da je polovni dvomotorni Rafale najbolji izbor za Republiku Hrvatsku.

 

cvaja997 kaže...

Nece Hrvati morat placat cuvanje neba, RH je u Nato savezu, nema sramote. Nrka je dogovoreno, takonse rjesavaju svi poslovi u svijetu, dogovorom. Ovo ostalo, natjecaji, transparentnost... To jos evolucijski nije za nas kao vrstu.

 

UniqueBug kaže...
Nestala bi ta miljarda € na "čuvanje neba", za vježbu tuđim avijacijama. 

 

Još jedan od mitova, recimo Slovenija ne plaća ništa, što je potvrdio i naš general.

 

UniqueBug kaže...
Bolje je ovako, bit će i posla na održavanju za naše tehničare, i nešto transfera tehnologije našem remontnom zavodu.

 

Transfera tehnologije neće biti.

 

Hrvatsko ratno zrakoplovstvo treba zadržati, međutim ne na način na koji se to radi posljednjih tridesetak godina. U međuvremenu, pitanje je koliko je održiv udio od ~20% BDP-a od turizma koji je najveći u EU, a istovremeno nemamo (imali smo, ali smo ukinuli) HEMS/HHMP, tako da se taj dio "pokriva" vojnim helikopterima, s time da je najavljeno da se prijeko potrebni HEMS konačno ponovno uvodi 2024.

Magia Posthuma
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.8.2023 2:27 (Vampir001).
2 godine
offline
Re: Procurile prve fotografije hrvatskih Rafalea s

Ne možeš uspoređivati vojno geostrateški položaj Slovenije s Hrvatskom, možeš s Luxemburgom. 

 

Pošto je USa zračna luka Aviano u Italiji s dvije eskadrile borbenih lovaca jako blizu i Slovenije, Hrvatske, Mađarske, Austrije, po toj logici "ne treba" nikome od navedenih država borbeni avion, jer evo zaštite za tili čas.

Dovoljno nam je par helikoptera, par tenkova i "lezi lebe da te jedem".

Ne ide to tako.

 

Bitno je da su ex predsjednik RH kompozitor Josipović i još jedan stručnjak za avione Kotromanović rekli da su renovirani krševi mig 21 super, je drugi par opanaka.

Trebalo ih je tužiti jer su ugrozili živote naših pilota.

 

Hrvatska je na strateški kritičnom položaju i ulaganje u borbene avione novije generacije je svrsishodno. Jesu li Rafale najbolja opcija (geografski) za naš teritorij ne znam, no evo malo opisa koje svatko može pronaći na webu.

 

Stručnjaci smatraju da je njegova najveća prednost pred ostalim avionima u natječaju mogućnost obavljanja širokog spektra borbenih zadaća istovremeno, bez obzira na vremenske uvjete i doba dana,.

Avioni Rafale imaju revolucionarni integrirani sistem Spectra koji pilotu omogućava izuzetno veliku svijest o situaciji, a uključuje upozorenja o radarskom ozračenju, nadolazećim infracrveno vođenim projektilima, upotrebi protumjera i aktivnog ometanja neprijateljskih frekvencija.

Po dostupnim informacijama, Spectra koristi softver za virtualno smanjenje radarskog odraza direktnim, ali teško zamjetljivim, ometanjem radara odašiljanjem lažnih podataka. Stručnjaci ocjenjuju da Rafale ima najmanji radarski odraz od svih ranije ponuđenih aviona (američki F-16 Block 70, švedski JAS 39 Gripen C/D i izraelski F-16 Barak), a što ga čini djelomično nevidljivim.

Rafale ima sposobnost nošenja širokog raspona pametnih bombi za udare danju i noću te koristi elektro-optički laserski označivač cilja za udare laserski vođenim bombama Damocles. Uz to, Rafale može ponijeti integrirani radarski samonavođeni projektil Meteor koji se smatra najboljom raketom na tržištu.

合氣道 Ponekad se osjećam kao da nisam navijač Dinama, nego da sam ja Dinamo. @ PzKpfw
8 godina
offline
Re: Procurile prve fotografije hrvatskih Rafalea s
Jedno je u cemu ce(mo) letjeti a drugo je s cime ce ti avioni biti naoruzani.

Jer, sve to dodatno kosta, pa je meni sasvim logicno pitanje u sto ce se od naoruzanja za taj avion uloziti, i po kojem sistemu i prioritetima?

Ne racunam onih 100 metaka i 2 rakete s kojima ce valjda doci out of box.... :)
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
2 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Procurile prve fotografije hrvatskih Rafalea s
Zaporožac kaže...

Ne možeš uspoređivati vojno geostrateški položaj Slovenije s Hrvatskom, možeš s Luxemburgom.  

 

Ne uspoređujem nikakve vojno geostrateške položaje, već navodim činjenicu da ne bi plaćali air policing. Ako bi htjeli da neka od NATO država (obično se rotiraju) drži svoje zrakoplove u nekoj našoj bazi, to bi plaćali, kao što to Litva radi.

 

Zaporožac kaže...

Ne ide to tako.

 

Ide upravo onako kako nam naši dragi saveznici odrede, a to su isti oni koji su nam za vrijeme Imovinskog, pardon, Domovinskog rata nametnuli sankcije, predlagali plan Z4 i koji su prijetili bombardiranjem upravo nas ako nastavimo do Banja Luke.

 

Zaporožac kaže...

 

...Uz to, Rafale može ponijeti integrirani radarski samonavođeni projektil Meteor koji se smatra najboljom raketom na tržištu.

 

Cjena jednog MBDA Meteora je oko 2 milijuna eura. Rafale može ponijeti i termonuklearno TNA (Tête nucléaire aéroportée) oružje na ASMPA (Air-Sol Moyenne Portée Amélioré) raketi, ali to nama ne znači apsolutno ništa, vidjeti gornji post s 15 godina čekanja dimnih efekata za Krila oluje i IOC (initial operating capability) razinu, s time da smo prilikom kupnje bili na 999 milijuna eura za apsolutno sve (izjava Plenkovića: "U cijenu od 999 milijuna eura sve je uključeno. Dakle, baš… baš sve što se tiče francuske ponude – dakle avioni, simulatori, oprema, obuka naših pilota koji će u sljedećih nekoliko godina boraviti u Francuskoj, jer kad dođu avioni imat ćemo i pilote HRZ-a koji će biti spremni letjeti na Rafale-ima. Tako da je, što se toga tiče, to je… kako oni to zovu –‘totalni paket’“, da bi sada bili na 1,4 milijarde eura, sa daljnjom tendencijom rasta, a zrakoplovi još nisu ni stigli. Borbena sprema i taktika (COPONS) je vojna tajna uvijek i svugdje, bez obzira na veličinu oružanih snaga. Sve ostalo nije i zato ne postoji niti jedna jedina sigurnosna, niti bilo kakva druga prepreka da Plenković objavi ugovore potpisane s Francuzima. Kriviti SDP (ista govna kao HDZ, ali bili su dva mandata na vlasti, ostatak je HDZ) za stanje u HRZ-u je smiješno.

Magia Posthuma
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice