Može li se uz pomoću ChatGPT-a, bez predznanja, iz

poruka: 29
|
čitano: 23.022
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Može li se uz pomoću ChatGPT-a, bez predznanja, iz".
11 godina
neaktivan
offline
Može li se uz pomoću ChatGPT-a, bez predznanja, iz

Ovo je mogao biti stvarno zanimljiv članak, ali je puno toga totalno promašeno. Dati prvi kod koji je generirao ChatGPT na analizu stručnjaku je besmisleno. Pa zar nije logično da se krajnji kod daje na analizu da se vidi složenost dobivenog, arhitekturu koda, komentare i ostalo? Također nije istina da se ne moze programirati u verziji 3.5. Itekako se može, ali se moraju raditi kraći blokovi pa spajati u jedan veći. Puno je veći problem za nekog početnika to što ni ne zna što je API ili slično pa je prvi upit definitivno puno primitivnije postavljen nego Prpićev.

 
6 0 hvala 0
10 godina
online
Može li se uz pomoću ChatGPT-a, bez predznanja, iz

Ne zaboravite djeco, chatGPT samo pljuje van kombinacije koda koje je pokupio s interneta. "On" ne zna programirati.

 

Programiranje je kretivan proces koji se bazira na temeljima logike, matematike i analitike. ChatGPT nije kreativan, on je papagaj.

Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.8.2023 9:24 (Entry Point).
Moj PC  
26 0 hvala 4
15 godina
offline
Može li se uz pomoću ChatGPT-a, bez predznanja, iz

-hmmm...

Nedavno je IT poduzetnik Hrvoje Prpić na Facebooku objavio kako eksperimentira s programiranjem putem ChatGPT-a, da bi samo koji tjedan nakon toga podijelio i link s App Storea na gotovu aplikaciju – svoj prvi app za iOS, nastao bez ikakvog iskustva i predznanja u programiranju.

-laž. Prpa zna programirati, jedino što je poznat kao vlasnik-poduzetnik (ili hypster) ali zna.. dovoljno da nikakve veze s početnikom koji ne zna nema veze, no ima, hype-reklama-marketing koji nekome treba poslužiti za progurati reklame.. iduća, budi nogometaš, budi astronaut, budi glazbenik.. ne moraš ništa znati, fordummies.. budi programer!!!

-on je programer odavno, samo što se time više ne bavi.

- jednak text-promo mogu napraviti i ja, jer odavno nisam u programerskom poslu, a to se ne radi slučajno, tj postoji neki razlog, promo.. koji bi razlog mogao biti? -stvoriti ideju da je to stvarno ai + da se bez znanja nešto može kreirati. Laž, zavaravajuće, razlog?

-nikad nije bio ios dev, to je točno.. nije nikad bio ni službeno dev, dok je sve radio na win-pc platformi bez titule-naziva dev, jer nije u softbizu nego je bio u hw-bizu. Takvu rečenicu može reći bilo koji programer koji do sad nije radio apps za ios .. ili bilo koju drugu platformu ako je do tad radio na win i bilo bi točno, no ne sasvim, iskrivljeno, ne slučajno, dok je svrha-razlog ovakvog predstavljanja-članka što?.. da prikaže početnika koji ne zna ništa kao mogućeg deva-programera, za ios? .. može jednako za bilo koju dostupnu platformu, win-lin-mac-android dok su svi razvojni alati već multiplatformski tj primarni je android čisto zbog tržišta-mobitela..

 

-o kodu i kritici-ocjeni.. normalno za generirani kod, tj upravo u tome je razlika, način kako osoba misli, strukturiranje, removi, blokovi, tok-tijek.. skripta-generator to nema (i vrlo teško je iskusnom programeru isčitati generiarani kod, pogotovo malo veći kad je teško uopće zaključiti što app radi, kao gledati kilobayt asemblera i zaključiti što je word-office ili win-os.. nakupine nula-jedinica, a razlika što je ovo ipak viši level, tj kod nalik humanreadible .. no i dalje je to samo generirani kod i zato 'nečitljiv' tj vrlo teško razumljiv 'normalnim' osobama, tj pokušaj laičkog-karikiranog primjera-usporedbe, kao da film-knjiga nema klasičan tijek, uvod, zaplet-rasplet-finiš.. i pogoditi sadržaj, npr tarantinovi filmovi i prepričati ih kao smislenu priču :) .. da, mislim da je to dobra usporedba, radnja tarntinovog filma i 'kupus' kod, tj zato liči početničkom, jer nema strukturu, jer početnik nema rutinu-naviku, nema izgađen već gotov projekt u glavi, kao što zidar već vidi zidanu kuću ili domaćica vidi namještaj-zavjese.. ono što početnik tek mora proći, naučiti a do tad početnik jednostavno nije timski player jer je njegov kod, kao i ovaj generirani za tim jednostavno neprihvatljiv i ono bitno, po napisanom, takav junior-progamer (tj sam kod) ne bi bio prihvaćen, ne bi prošao audiciju za posao, upravo iz tog razloga jer je tad nemoguće raditi.. .. možda verzija 5, 6.. itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
10 0 hvala 2
9 godina
offline
Re: Može li se uz pomoću ChatGPT-a, bez predznanja

Stotinjak sati rada može na ovakav projekt utrošiti netko tko ne treba razmišljati o plaći, mjesečnim računima, djetetu, obavezama...

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.8.2023 14:22 (Thinker).
 
12 0 hvala 1
15 godina
online
Može li se uz pomoću ChatGPT-a, bez predznanja, iz

"Osim toga, aplikacija je besplatna, pa ja plaćam promet za sve korisnike."

 

Da li to znači da svi korisnici koriste Prpićev account, i Prpić može vidjeti sve što netko pretražuje?

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Može li se uz pomoću ChatGPT-a, bez predznanja, iz

Jedan ovakav alat će svakako pomoći pročistiti današnje tržište rada u IT-u, u kojem ima čak i raznih prekvalificiranih vozača kamiona, pekara itd., koji su ovdje došli jer su čuli da se u IT-u dobro zarađuje. No, oni nemaju strast i želju za programiranjem i žele to raditi samo iz koristi. 

Kakav elitizam i teška generalizacija.

Moj PC  
14 1 hvala 0
10 godina
offline
Može li se uz pomoću ChatGPT-a, bez predznanja, iz


Dobar članak. Pokazuje trenutno stanje mogućnosti jezičih generator, tj. AI/ML.
Ne bojte se budućnosti, ako radite na sebi.

 

Sve je okay, dok se ne dođe do prvoga većega problema.
Tehnologija je samo alat. Nekada plug, danas traktor. Nekada kočija, danas vlakovi. Itd...


@loky4i4

 

Mislim da nije generalizacija i elitizam. Zbog količine posla dobiješ kolege u neki tim koji rješavaju manje zahtjevne stvari.
I to rade preko volje.


Ne žele napredovati, ne žele učiti, raditi stvari na pravi način, te bi se samo zezali.

Zbog takvog ponašanja imaš masu loše napisanoga koda, kojega je zahtjevno odražavati.


Dokumentacija ne postoji, te si ti misli što je budala htjela iskodirati.
Mimo svih pravila struke.

 

Zato tu dolazi na scenu AI koji ti može pomoći u vremenu i energiji, da ne moraš imati posla sa budalama.

dzg
Moj PC  
1 8 hvala 0
16 godina
offline
Re: Može li se uz pomoću ChatGPT-a, bez predznanja
PzKpfw kaže...



 

Mislim da nije generalizacija i elitizam. Zbog količine posla dobiješ kolege u neki tim koji rješavaju manje zahtjevne stvari.
I to rade preko volje.


Ne žele napredovati, ne žele učiti, raditi stvari na pravi način, te bi se samo zezali.

Zbog takvog ponašanja imaš masu loše napisanoga koda, kojega je zahtjevno odražavati.


Dokumentacija ne postoji, te si ti misli što je budala htjela iskodirati.
Mimo svih pravila struke.

 

Zato tu dolazi na scenu AI koji ti može pomoći u vremenu i energiji, da ne moraš imati posla sa budalama.

 

misliš da prekvalificirani pekar više zabušava nego neki friški junior tek došao sa faxa?

I'm Afraid of Americans
16 godina
offline
Re: Može li se uz pomoću ChatGPT-a, bez predznanja
Entry Point kaže...

Ne zaboravite djeco, chatGPT samo pljuje van kombinacije koda koje je pokupio s interneta. "On" ne zna programirati.

 

Kao i 90% danasnjih 'programera'. 

 

Ono sto je zastrasujuce je koliko je chatgpt brzi u odnosu na ljude kod programiranja. Kad jednog juniora uputis na gresku koju je napravio, razbijat ce glavu satima, i mozda nadje rjesenje... mozda. Chatgpt odgovor daje odmah i u vecini slucajeva odmah ispravan.

 

15 godina
online
Može li se uz pomoću ChatGPT-a, bez predznanja, iz

Današnjim juniorima je puno teže ući u materiju nego nama koji smo odrasli uz programiranje od samih početaka kućnih mikroračunala.

Oni moraju hrpe i hrpe danas relevantnih tehnologija naučiti u kratkom roku, a mi smo znanje nadograđivali desetljećima. Mi naučimo novu tehnologiju vrlo brzo (ako uopće i stigneš jer posla na održavanju postojećih sustava ima koliko hoćeš), ali imamo i puno onog drugog znanja, a pogotovo i iskustva od ranije.

Vidim to po ovima koji nam dođu na praksu. Nije to lako danas.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Moj PC  
15 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Može li se uz pomoću ChatGPT-a, bez predznanja

@noob007

 

Mislim da su ovdje korišteni (-tak i ja) ove prekvalificirane pozicije, samo simbolički.

Ima i "regularnih" juniroa, koji itekako zabušavaju. Međutim, jednostavo se radi o kolegama koji ne vole svoj posao, te sve rade preko volje.

Ne žele posao naučiti na pravi način.

 

Dakako, to ne vrijedi samo za juniore, nego i midare, te seniore.

Imati pravoga kolegu, zlata vrijedi.

 

Osobno, jako ne volim raditi i imati posla sa ljudima koji ne vole svoj posao.

 

 

dzg
16 godina
online
Re: Može li se uz pomoću ChatGPT-a, bez predznanja
Entry Point kaže...

Ne zaboravite djeco, chatGPT samo pljuje van kombinacije koda koje je pokupio s interneta. "On" ne zna programirati.

 

Programiranje je kretivan proces koji se bazira na temeljima logike, matematike i analitike. ChatGPT nije kreativan, on je papagaj.

Točno je da ne zna programirati jer ne zna ni razliku između programiranja i sastavljanja recepta za kolače, no ne može se reći da se proces ne bazira na logici, matematici i analitici. Daleko od tog - LLM modeli zapravo nisu ništa drugo nego spoj logike, matematike i analitike. Tako se može reći i da posjeduje ugrađenu inteligenciju ali nema svijest i to ga čini bezosjećajnim kalkulatorom koji može glumiti kreativnost i originalnost pa i davati dojam da ima svijest iako ni sam nije svjestan toga. 

Papagaj je nešto drugo, iako također može biti dobar glumac, u određenoj mjeri je i svjestan svoje glume.

Amenoum
9 godina
offline
Može li se uz pomoću ChatGPT-a, bez predznanja, iz

Sad je pitanje koliko tog generiranog koda je zapravo kod "ukraden" od negdje drugdje. Sjećamo se fijaska oko GitHub Copilota.

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.8.2023 19:39 (meme3).
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Može li se uz pomoću ChatGPT-a, bez predznanja, iz

Da li je ljudska svijest dokaziva?

Ako nije, koja je razlika između nas i LLM-a!? 

 
1 2 hvala 0
9 mjeseci
offline
Re: Može li se uz pomoću ChatGPT-a, bez predznanja
Entry Point kaže...

Ne zaboravite djeco, chatGPT samo pljuje van kombinacije koda koje je pokupio s interneta. "On" ne zna programirati.

 

Programiranje je kretivan proces koji se bazira na temeljima logike, matematike i analitike. ChatGPT nije kreativan, on je papagaj.

Prvo, ChatGPT "pljuje" kod pokupljen sa interneta, u istoj mjeri kao i ljudi. Ono sto je fascinantno, nije sam kod, nego sposobnost LLM-a da asocira taj kod sa zahtjevom u "promptu", da ubaci trazene varijable umjesto postojecih, cak i da prilagodi vrijednosti konstanti, bez predloska (template-a). Pokusaj staviti neki svoj "autorski" kod, u prompt i zatrazi analizu. Dobices prilicno kvalifikovan odgovor. Je li to "pokupio" sa interneta?

 

Drugo, niko se nije rodio sa naucenim temeljima logike, matematike i analitike, nego je prosao proces ucenja. To sto su LLM-ovi, "obicni" autocomplete strojevi, ne znaci da i ljudi nisu to isto.

 

Evo ti primjer, u tvojoj recenici: Programiranje je kretivan proces koji se bazira na temeljima logike, matematike i analitike. Nema nista izvorno tvoje, milijune puta je napisano u knjigama i na internetu.

 

99% nasih interakcija je rezultat procesa odgoja, skolovanja i prethodnih iskustava. 

16 godina
online
Re: Može li se uz pomoću ChatGPT-a, bez predznanja
Niky518 kaže...

Da li je ljudska svijest dokaziva?

Ako nije, koja je razlika između nas i LLM-a!? 

Ovisi koga se pita. Nekad se vjerovalo da se svijest može reducirati na određeni dio mozga no sada se smatra da se svijest pojavljuje s kompleksnom komunikacijom informacija preko svih umreženih dijelova mozga. 

E sad, mainstream stajalište je reducionističko pa se tako sama neuronska mreža poistovjećuje sa sviješću jedino se pita koliki nivo kompleksnosti je potreban da bi se pojavila svijest. Tako se vjeruje da će AI kad tad postati svjestan (npr. recimo GPT-7). No sasvim je jasno da postoje različite razine svijesti pa bi neki u tom taboru mogli tvrditi da AI već sada jest svjestan ali ta svijest nije još na nivou svijesti budnog i zdravog čovjeka. 

Po mainstreamu dakle, sama operativna neuronska mreža (umjetna ili ne) određene kompleksnosti je dokaz svijesti iako je jasno da objektivno ne mogu odrediti koliki je nivo kompleksnosti potreban za svijest pa će to morati biti stvar konsenzusa. Mainstream će dakle možda jednom AI proglasiti svjesnim ali to će biti čisto politička odluka.

 

Drugo stajalište je da neuronska mreža ne predstavlja svijest nego korelira sa sviješću. Tu se obično svijest smatra metafizičkom, fundamentalnom pojavom koja se ne može reducirati na fizičke procese. 

Jasno je da se ni takva svijest ne može objektivno dokazati. 

No postoje i oni (uključujući i mene) koji smatraju da postoje skrivene varijable. Po meni tako svijest ima veze sa gravitacijom što tvrdi i Penrose sa Orch OR teorijom, no na drugačiji način. U svakom slučaju, tu se svijest povezuje sa kvantnom mehanikom, pa tako nijedan čisto deterministički model (poput LLM-a) ne može postati svjestan bez uparivanja sa kvantnim modelom. Po Penrose-u svijest zahtijeva koherentno stanje mikrotubula u neuronima (gdje su određeni dijelovi mikrotubula ekvivalenti qubita u kvantnim računalima) - no teško je ostvarivo jer zahtijeva da se 10^-16 kg mase u koherentnom stanju drži 25 ms, i to na temperaturi mozga (na kojoj je održivost tog stanja inače, ovisno o udaljenosti između kubita, 5-12 redova veličine manje od ms). Možda jest moguće u određenim uvjetima (postoje hipoteze po kojima određene supstance prigušuju šum pa čak i da postoji mehanizam korekcije grešaka kojima se sistem opire dekoherenciji) ali po dosadašnjim saznanjima, ti uvjeti uključuju ekstremno niske temperature - bliske apsolutnoj nuli, na kojima i rade kvantna računala.

 

Po meni tako Penrose-ova teorija nije uvjerljiva (iako i dalje mikrotubule mogu korelirati sa sviješću) no na tragu je rješenja. Potrebno je promijeniti skalu superpozicije pa tako mikrotubule i atome zamijeniti česticama poput fotona i gravitona koji su bozoni na sobnoj temperaturi. E sad, da li se može dokazati postojanje čestice ili superpozicije čestica koja predstavlja svijest, a koju je, po meni, primjereno i nazvati dušom? 

Obje teorije su dokazive, određene varijante Penrose-ove teorije su već odbačene. Moja teorija pak nije javno objavljena (bar ne u nekom časopisu), no za istu sam ponudio određene dokaze[1]. 

Eh sad, ako i postoji dokaz "duše" opet ne možemo biti sigurni da ona predstavlja svijest. Sve što možemo reći je da je za manifestaciju svijesti potrebno uparivanje (simbioza) "duše" sa neuronskom mrežom a onda se možemo upitati kolika je vjerojatnost da se jedna "duša" upari za umjetnom neuronskom mrežom pa da AI postane svjestan. Po meni ta mogućnost je gotovo nikakva jer je simbioza "duše" i organela/organa/organizama dio evolucije pa se "duša" ne uparuje sa nekakvom apstraktnom ili proizvoljnom organizacijom entiteta već s biološkom organizacijom točno određenih svojstava. Svijest je tako odlika živih bića pa ako AI ikad postane svjestan, u tom trenutku postat će i živ.

 

[1] https://amenoum.org/log/7_solution_to_gravitational_anomalies.html

Amenoum
Poruka je uređivana zadnji put pon 21.8.2023 15:54 (PaleRider).
10 godina
online
Re: Može li se uz pomoću ChatGPT-a, bez predznanja
ddnevic kaže...
Entry Point kaže...

Ne zaboravite djeco, chatGPT samo pljuje van kombinacije koda koje je pokupio s interneta. "On" ne zna programirati.

 

Programiranje je kretivan proces koji se bazira na temeljima logike, matematike i analitike. ChatGPT nije kreativan, on je papagaj.

Prvo, ChatGPT "pljuje" kod pokupljen sa interneta, u istoj mjeri kao i ljudi. Ono sto je fascinantno, nije sam kod, nego sposobnost LLM-a da asocira taj kod sa zahtjevom u "promptu", da ubaci trazene varijable umjesto postojecih, cak i da prilagodi vrijednosti konstanti, bez predloska (template-a). Pokusaj staviti neki svoj "autorski" kod, u prompt i zatrazi analizu. Dobices prilicno kvalifikovan odgovor. Je li to "pokupio" sa interneta?

 

Drugo, niko se nije rodio sa naucenim temeljima logike, matematike i analitike, nego je prosao proces ucenja. To sto su LLM-ovi, "obicni" autocomplete strojevi, ne znaci da i ljudi nisu to isto.

 

Evo ti primjer, u tvojoj recenici: Programiranje je kretivan proces koji se bazira na temeljima logike, matematike i analitike.Nema nista izvorno tvoje, milijune puta je napisano u knjigama i na internetu.

 

99% nasih interakcija je rezultat procesa odgoja, skolovanja i prethodnih iskustava. 

 Da, pokupio je. Iz tuđih odgovora i dokumentacije.

 

Nisu, jer ljudski mozak je nemjerljivo kompleksniji od ML-a.

 

Logika ti nema smisla. Mi učimo da stvorimo novo. On uči da ponavlja, jer ponovno to nije umjetna inteligencija. To je ML model koji na temelju statistike i vjerojatnosti ponavlja ono na čemu je treniran. I u velikoj većini slučajeva neće moći spojiti dva različita koncepta koje ljude spoje bez imalo truda.

 

Da, na razini daleko kompleksnijoj i drugačijoj nego chatGPT.

 

Ali, nema veze, glupa rasprava jer uspoređivati ML model sa čovjekom je kompletna glupost. ChatGPT i dalje ne može rješiti ni jedan kompleksniji upit koji se tiče programiranja. Štoviše čak i teško faila na lakšim upitima. Bing nije ništa "pametniji". Primjerice nedavno mi je ponudio da može izraditi slike prema upitu. Reko ajde, napravi mi logo i koristi točno ovu riječ u logu. Odustao sam nakon što je 5 puta napravio logo s generičkom slikom i riječi koja je bila sve samo ne ono što sam eksplicitno tražio da bude u logo-u.

 

Kako je Michio Kaku rekao: "Glorified tape recorder".

Nadglednik dina
9 mjeseci
offline
Re: Može li se uz pomoću ChatGPT-a, bez predznanja
Entry Point kaže...
ddnevic kaže...
Entry Point kaže...

Ne zaboravite djeco, chatGPT samo pljuje van kombinacije koda koje je pokupio s interneta. "On" ne zna programirati.

 

Programiranje je kretivan proces koji se bazira na temeljima logike, matematike i analitike. ChatGPT nije kreativan, on je papagaj.

Prvo, ChatGPT "pljuje" kod pokupljen sa interneta, u istoj mjeri kao i ljudi. Ono sto je fascinantno, nije sam kod, nego sposobnost LLM-a da asocira taj kod sa zahtjevom u "promptu", da ubaci trazene varijable umjesto postojecih, cak i da prilagodi vrijednosti konstanti, bez predloska (template-a). Pokusaj staviti neki svoj "autorski" kod, u prompt i zatrazi analizu. Dobices prilicno kvalifikovan odgovor. Je li to "pokupio" sa interneta?

 

Drugo, niko se nije rodio sa naucenim temeljima logike, matematike i analitike, nego je prosao proces ucenja. To sto su LLM-ovi, "obicni" autocomplete strojevi, ne znaci da i ljudi nisu to isto.

 

Evo ti primjer, u tvojoj recenici: Programiranje je kretivan proces koji se bazira na temeljima logike, matematike i analitike.Nema nista izvorno tvoje, milijune puta je napisano u knjigama i na internetu.

 

99% nasih interakcija je rezultat procesa odgoja, skolovanja i prethodnih iskustava. 

 Da, pokupio je. Iz tuđih odgovora i dokumentacije.

 

Nisu, jer ljudski mozak je nemjerljivo kompleksniji od ML-a.

 

Logika ti nema smisla. Mi učimo da stvorimo novo. On uči da ponavlja, jer ponovno to nije umjetna inteligencija. To je ML model koji na temelju statistike i vjerojatnosti ponavlja ono na čemu je treniran. I u velikoj većini slučajeva neće moći spojiti dva različita koncepta koje ljude spoje bez imalo truda.

 

Da, na razini daleko kompleksnijoj i drugačijoj nego chatGPT.

 

Ali, nema veze, glupa rasprava jer uspoređivati ML model sa čovjekom je kompletna glupost. ChatGPT i dalje ne može rješiti ni jedan kompleksniji upit koji se tiče programiranja. Štoviše čak i teško faila na lakšim upitima. Bing nije ništa "pametniji". Primjerice nedavno mi je ponudio da može izraditi slike prema upitu. Reko ajde, napravi mi logo i koristi točno ovu riječ u logu. Odustao sam nakon što je 5 puta napravio logo s generičkom slikom i riječi koja je bila sve samo ne ono što sam eksplicitno tražio da bude u logo-u.

 

Kako je Michio Kaku rekao: "Glorified tape recorder".

 

Bez potrebe, odlutasmo u filozofiju...

 

Uopce ne tvrdim, da ChatGPT ne "faila", niti ga glorificiram, ali se protivim, potpuno pogresnoj, interpretacija LLM-a, kao obicnim c/p strojem. Jer to nije.

 

Da izbjegnemo nepotrebnu raspravu, postaj ovdje primjer tvog autorskog koda? Nesto 100-200 linija dugo, da moze stati u prompt. Valjda imas nesto i ne pises o kodu ChatGPT-a - napamet?

Poruka je uređivana zadnji put pon 21.8.2023 19:06 (ddnevic).
16 godina
offline
Re: Može li se uz pomoću ChatGPT-a, bez predznanja
Entry Point kaže...

 

Logika ti nema smisla. Mi učimo da stvorimo novo. On uči da ponavlja, jer ponovno to nije umjetna inteligencija.

Razlika i nije tolika koliko mislis, ako je uopce ima. I mi samo ponavljamo i kombiniramo ono sto smo dozivjeli. AI moze itekako stvoriti nesto "novo", kombiniranjem postojeceg. Mozda najbolji primjer ti je Midjourney.

 

Stavi malu bebu u praznu prostoriju pa ces vidjet koliko je kreativan. Bez dozivljavanja okoline, nema ni "novih" stvari. Isto vrijedi za ljude i za AI, s tim da je prednost AI sto mu mozes dati bezdan podataka na kojima moze temeljiti kreativnost.

 

 

 

15 godina
online
Re: Može li se uz pomoću ChatGPT-a, bez predznanja
SupremeCommander kaže...
Entry Point kaže...

 

Logika ti nema smisla. Mi učimo da stvorimo novo. On uči da ponavlja, jer ponovno to nije umjetna inteligencija.

Razlika i nije tolika koliko mislis, ako je uopce ima. I mi samo ponavljamo i kombiniramo ono sto smo dozivjeli. AI moze itekako stvoriti nesto "novo", kombiniranjem postojeceg. Mozda najbolji primjer ti je Midjourney.

 

Stavi malu bebu u praznu prostoriju pa ces vidjet koliko je kreativan. Bez dozivljavanja okoline, nema ni "novih" stvari. Isto vrijedi za ljude i za AI, s tim da je prednost AI sto mu mozes dati bezdan podataka na kojima moze temeljiti kreativnost.

 

 

SupremeCommander kaže...
 AI moze itekako stvoriti nesto "novo", kombiniranjem postojeceg.

 

s tim da je prednost AI sto mu mozes dati bezdan podataka na kojima moze temeljiti kreativnost.

 

 

Uspoređuješ 1 čin stvaranja individualne misli sa kreacijom koja TEBI izgleda novo iako je to tvorevina sastavljna od milijun predložaka.

 

S time da u biti nema nikakve razlike je li tvorevina nastala od 2 ili 1 000 000 000 000 000 000 predložaka - sa strane računala je to - isto - tvorevina nastala inicijalnim promptom.

 

I to nas dovodi do neoborivih početnih premisa:

1. Bez inicijalnog prompta nema tvorevine

2. Ako je predložak prazan skup - tvorevina je ništa

 

3. Ti si taj koje daje subjektivni sud na temelju broja predoložaka iako je broj predložaka nebitan.

 

(Fascinacija kombinacijom od npr. milijun predložaka je isključivo tvoja fascinacija temeljena na neznanju - da znaš isti broj predložaka kao i računalo - prepoznao bi da tvorevina nije NOVO već bi prepoznao dijelove)

 

I na kraju.

 

Beba u praznoj sobi može plakati, pa osim ako ćemo poistovjećivati - antropomorfizirati da je kod = gen, to je toliko kompleksan čin da je daljnja rasprava suvišna.

Kao što je i rasprava po većim portalima glupa jer se svodi na to da se GPTu daje ljudska osobina laganja - iako je laganje nemoguće objasniti i dokazati u smislu da ga je moguće umjetno replicirati - jelte - laganje je svojevoljni čin izvrtanja istine, a ako programiramo računalo da "laže" taj čin više nije svojevoljan već je namjerno ugrađen - ili je bug .

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
15 godina
online
Može li se uz pomoću ChatGPT-a, bez predznanja, iz

Ma samo mali dio programiranja je pisanje nekog fascinantnog koda. Veći dio otpada na uopće izvući od ljudi što žele da se isprogramira, pogotovo u poslovnim aplikacijama (analiza requirementa). A to mogu biti stotine i stotine stranica dokumenta.

A onda su još tu instalacije svih platformi, pripreme podataka za testiranje (često i na produkciji), integracije sa hrpom drugih specijalnih pozadinskih sustava, pisanje raznih SQL upita za svašta, slaganje on-demand reporta raznim odjelima, bjesomučni mailovi za support, bjesomučni sastanci sa analizom ticketa i bugova, novih featurea, čitanje i pisanje dokumentacije (koja isto često ima hrpe grešaka koje bi mogle zbuniti AI), objašnjavanje managerima što je problem tako da se oni mogu dalje forwardirati mail i kasnije ti reći da ga sam riješiš i tako to. I na kraju skužiš da već 10 godina radiš na istom projektu.

 

Ja bih volio vidjeti AI project managera. Koji će komunicirati sa 5 firmi i isporučiti softver u prekratkom roku.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put pon 21.8.2023 21:17 (Bitanga).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Može li se uz pomoću ChatGPT-a, bez predznanja
Bitanga kaže...

..

 

Ja bih volio vidjeti AI project managera. Koji će komunicirati sa 5 firmi i isporučiti softver u prekratkom roku.

 ekšli za to je 'ai' zapravo super, kao i npr acad-elektične sheme ili mostovi-nosivost.. daš parametre i dobiješ 100% analizu, bolje nego osoba-čovjek, neovisno što je možda guru i zna sve.. jer ljudi griješe, previde, + vrijeme za fizičko čitanje-pregled.. računala kao calculatori-abakusi to rade bolje, nepogriješivo.. to je ok, moguće i već je tu, tj lako je kontrolirati, teže je izmisliti, tj ono što se propagandom širi da ai nešto kreativno-novo radi.. ne radi, kao što calculator nije ništa novo napravio nego koristi algoritam za zbrajanje-množenje-logaritme itd..

 

-tictactoe, jednom napravljen algoritam radi beskonačno nepogriješivo, ljudi griješe i u takvom natjecanju kad-tad izgubiš.. zato su računala 'bolja', kao i za kuhara mcdonalds kvalifikacija (štoperica + recept)...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
online
Re: Može li se uz pomoću ChatGPT-a, bez predznanja
ihush kaže...
Bitanga kaže...

..

 

Ja bih volio vidjeti AI project managera. Koji će komunicirati sa 5 firmi i isporučiti softver u prekratkom roku.

 ekšli za to je 'ai' zapravo super, kao i npr acad-elektične sheme ili mostovi-nosivost.. daš parametre i dobiješ 100% analizu, bolje nego osoba-čovjek, neovisno što je možda guru i zna sve.. jer ljudi griješe, previde, + vrijeme za fizičko čitanje-pregled.. računala kao calculatori-abakusi to rade bolje, nepogriješivo.. to je ok, moguće i već je tu, tj lako je kontrolirati, teže je izmisliti, tj ono što se propagandom širi da ai nešto kreativno-novo radi.. ne radi, kao što calculator nije ništa novo napravio nego koristi algoritam za zbrajanje-množenje-logaritme itd..

 

-tictactoe, jednom napravljen algoritam radi beskonačno nepogriješivo, ljudi griješe i u takvom natjecanju kad-tad izgubiš.. zato su računala 'bolja', kao i za kuhara mcdonalds kvalifikacija (štoperica + recept)...

 

Jedva čekam vidjeti. I firmu koja će AI postaviti za svog project managera, i kupca (ili će i sa strane kupca biti AI project manager) koji će "sjesti" sa AI PM-om na sastanak i dogovarati projekt. Ako je AI PM i sa strane kupca i sa strane dev firme to je isto zanimljivo, da vidimo kako će koji koga više gaziti u interesu svoje firme.

 

Na stranu sve, ali dan danas u biznisu je ljudska interakcija ono što čini prevagu između dobivenog i spušenog posla.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put pon 21.8.2023 21:40 (Bitanga).
9 mjeseci
offline
Re: Može li se uz pomoću ChatGPT-a, bez predznanja
Entry Point kaže...

Ne zaboravite djeco, chatGPT samo pljuje van kombinacije koda koje je pokupio s interneta. "On" ne zna programirati.

 

Programiranje je kretivan proces koji se bazira na temeljima logike, matematike i analitike. ChatGPT nije kreativan, on je papagaj.

 sam sebe pobijaš. ako pljuje kombinacije znači da ih je sam složio od podataka koje je pokupio od nekud što znači da je koristio nekakvu logiku i da je kreativan, a ne papagaj.

u godinu dana je impresivno napredovao, vidjeti ćemo ga kroz sljedećih godinu dvije.

 

Bitanga kaže...
ihush kaže...
Bitanga kaže...

..

 

Ja bih volio vidjeti AI project managera. Koji će komunicirati sa 5 firmi i isporučiti softver u prekratkom roku.

 ekšli za to je 'ai' zapravo super, kao i npr acad-elektične sheme ili mostovi-nosivost.. daš parametre i dobiješ 100% analizu, bolje nego osoba-čovjek, neovisno što je možda guru i zna sve.. jer ljudi griješe, previde, + vrijeme za fizičko čitanje-pregled.. računala kao calculatori-abakusi to rade bolje, nepogriješivo.. to je ok, moguće i već je tu, tj lako je kontrolirati, teže je izmisliti, tj ono što se propagandom širi da ai nešto kreativno-novo radi.. ne radi, kao što calculator nije ništa novo napravio nego koristi algoritam za zbrajanje-množenje-logaritme itd..

 

-tictactoe, jednom napravljen algoritam radi beskonačno nepogriješivo, ljudi griješe i u takvom natjecanju kad-tad izgubiš.. zato su računala 'bolja', kao i za kuhara mcdonalds kvalifikacija (štoperica + recept)...

 

Jedva čekam vidjeti. I firmu koja će AI postaviti za svog project managera, i kupca koji će "sjesti" sa AI PM-om na sastanak i dogovarati projekt. Na stranu sve, ali dan danas u biznisu je ljudska interakcija ono što čini prevagu između dobivenog i spušenog posla.

 https://www.thefirstnews.com/article/meet-mika-the-worlds-first-ai-ceo-running-a-global-polish-drinks-company-40234

 

https://finance.yahoo.com/news/first-ai-ceo-europe-revolutionizes-141900145.html

15 godina
online
Re: Može li se uz pomoću ChatGPT-a, bez predznanja

 

CEO u velikim firmama nije project manager. Eventualno u nekim jako malim firmama može preuzeti tu ulogu jer nema tko drugi.

CEOa zanimaju samo par brojki. A project manager puno toga mora koordinirati i raditi s ljudima.

CEO mora samo dobro znati srati na konferencijama  A AI je tu dobar 

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put pon 21.8.2023 21:35 (Bitanga).
9 godina
offline
Re: Može li se uz pomoću ChatGPT-a, bez predznanja
SupremeCommander kaže...
Entry Point kaže...

Ne zaboravite djeco, chatGPT samo pljuje van kombinacije koda koje je pokupio s interneta. "On" ne zna programirati.

 

Kao i 90% danasnjih 'programera'. 

 

Ono sto je zastrasujuce je koliko je chatgpt brzi u odnosu na ljude kod programiranja. Kad jednog juniora uputis na gresku koju je napravio, razbijat ce glavu satima, i mozda nadje rjesenje... mozda. Chatgpt odgovor daje odmah i u vecini slucajeva odmah ispravan.

 

 Dam ruku u vatru ako chat gpt može dati odgovor na programerski problem može i duo fantasticus google + stack overflow. Tak da ne znam kolko ubrzava juniore. Ne velim da je zato loš, dobar je on, ali i bolji za hrpu drugih stvari. I jedva čekam da zamijeni programere, nije to život :D

15 godina
online
Re: Može li se uz pomoću ChatGPT-a, bez predznanja
hudibitek kaže...

 

 Dam ruku u vatru ako chat gpt može dati odgovor na programerski problem može i duo fantasticus google + stack overflow. Tak da ne znam kolko ubrzava juniore. Ne velim da je zato loš, dobar je on, ali i bolji za hrpu drugih stvari. I jedva čekam da zamijeni programere, nije to život :D

 

S tim da na stack overflowu vidiš još i hrpu komentara drugih ljudi na što treba skrenuti pozornost, odgovori su "bodovani" pa vidiš što je smeće, a što ispravno i sl.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
9 mjeseci
offline
Re: Može li se uz pomoću ChatGPT-a, bez predznanja
Bitanga kaže...

 

CEO u velikim firmama nije project manager. Eventualno u nekim jako malim firmama može preuzeti tu ulogu jer nema tko drugi.

CEOa zanimaju samo par brojki. A project manager puno toga mora koordinirati i raditi s ljudima.

CEO mora samo dobro znati srati na konferencijama  A AI je tu dobar 

 ma naravno ovo je trenutno više za.ebancija, ali jednog dana tko zna. a i da zamijeni hrpu birokracije i uhljeba tu teško može biti lošiji od njih. 

gledam ovu ekipu što sere po novinskim portalima, dobar dio ih točno krene kad krene radno vrijeme. znači negdje sjede na plaći i dr.aju po komentarima dobar dio radnog vremena. ne kažu bez veze da je od 8h kod nas efikasnost oko 4h. sad zamisli AI koji će raditi i 24h. 

 

hudibitek kaže...
SupremeCommander kaže...
Entry Point kaže...

Ne zaboravite djeco, chatGPT samo pljuje van kombinacije koda koje je pokupio s interneta. "On" ne zna programirati.

 

Kao i 90% danasnjih 'programera'. 

 

Ono sto je zastrasujuce je koliko je chatgpt brzi u odnosu na ljude kod programiranja. Kad jednog juniora uputis na gresku koju je napravio, razbijat ce glavu satima, i mozda nadje rjesenje... mozda. Chatgpt odgovor daje odmah i u vecini slucajeva odmah ispravan.

 

 Dam ruku u vatru ako chat gpt može dati odgovor na programerski problem može i duo fantasticus google + stack overflow. Tak da ne znam kolko ubrzava juniore. Ne velim da je zato loš, dobar je on, ali i bolji za hrpu drugih stvari. I jedva čekam da zamijeni programere, nije to život :D

 gotovo sigurno da može, ali utrošeno vrijeme bi trebalo biti na strani AI-a. Često kad nešto tražiš preko google-a i stack-a potroši se dosta vremena. nije uvijek prvo što nađeš ono što ti treba. s druge strane što je potrebno uložiti više truda to ćeš i bolje učiti, ovako će AI sve raditi za tebe, ionako smo kao vrsta sve gluplji.

15 godina
offline
Re: Može li se uz pomoću ChatGPT-a, bez predznanja

-zato neće biti project manager i neće biti prodavač-trgovac (koji mora zna 'uljepšati istinu', prodati robu, nabiti cijenu ili popust dati na način da je kupac sretan.. kad to ai dosegne, tad imamo terminator-svijest) :)

-tj opet ista 'greška', pogrešno 'guranje' u posao gdje mu nije mjesto pri čemu ni ljudi-osobe nisu jednaki, neki su rođeni trgovci, neki nisu i sakriju ih kad kupac dođe, često su to inženjeri .. :)

-primjeri gdje automatika vodi poslovni proces je jedno.. prodaja i interakcija s tržištem-ljudima je drugo, kao da kombinirkama želimo zabiti čavao, tome služi čekić.. a u nuždi može i cipelom ili kamenom no to nije pravi alat tj posao-mjesto itd. i to postoji u svim poslovima-profesijama, nogomet, zborno pjevanje, sve.. jer ljudi nisu isti, pa ni poslovi-specijalnosti, kao alat.. kad trebaš čekić uzmeš čekić.. i to biz (gazda) zna pa tako i radi, postavi najboljeg šefa za ceo-a, ne tumpleka koji lijepo pjeva ili je simpatičan..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice