Znanstvenici uspješno prenijeli gen dugovječnosti

poruka: 17
|
čitano: 14.929
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Znanstvenici uspješno prenijeli gen dugovječnosti".
6 godina
offline
Znanstvenici uspješno prenijeli gen dugovječnosti

To je znači tajna kod Manolića..dok je bio u partizanima u šumi je pojeo golu krticu...i to ti nuspojava nakon 80 godina  

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Znanstvenici uspješno prenijeli gen dugovječno

da jednu krticu, zamisli da su partizani ostali prebivat u šumi...

6 godina
offline
Znanstvenici uspješno prenijeli gen dugovječnosti

Nigdje nikad nisu napisali nuspojave kod ovakvih genetskih modifikacija u miševa i ovaca. Ispada da je to bezbrižno s toga jedva čekam da mi šukun unuk bude genetski poboljšan.

 

Dok zapravo iskustvom bih rekao da nas i svaka sitnica u životu promijeni, neuroplastičnost, osobina... Tako da moje mišljenje je bolje ne vidjeti koliko bi se čovjek izmijenio kod takve "evolucije". 

 
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Znanstvenici uspješno prenijeli gen dugovječno
ajimerej kaže...

Nigdje nikad nisu napisali nuspojave kod ovakvih genetskih modifikacija u miševa i ovaca. Ispada da je to bezbrižno s toga jedva čekam da mi šukun unuk bude genetski poboljšan.

 

Dok zapravo iskustvom bih rekao da nas i svaka sitnica u životu promijeni, neuroplastičnost, osobina... Tako da moje mišljenje je bolje ne vidjeti koliko bi se čovjek izmijenio kod takve "evolucije". 

 Nuspojave i posljedice su nešto što znanstvenici često zanemare, igraju se sa prirodom a ne razumijemo ju još ni 1%. Posljedice se krpaju tek kad dođemo do kritične točke poput izumiranja. Glavno da ti znanstvenici dobiju kakvu nagradu i financiranje za kojekakve gluposti.

16 godina
online
Znanstvenici uspješno prenijeli gen dugovječnosti

I igranjem se uči, druga stvar je pitanje da li se treba igrati životima. Za znanstvenika tu nema dvojbe, pitanje je samo čijim životima. Newton je npr. eksperimentirao na sebi (jednom prilikom si je zabadao iglu u očnu šupljinu) i to je primjer kakav bi, po meni, trebali slijediti i ovi znanstvenici. Odnosno, neka eksperimentiraju na onim životima čiju privolu mogu dobiti za to. Uvijek postoji neki čovjek koji će za pare napraviti bilo što. Tako bi svi bili zadovoljni i ne bi bilo dvojbi oko etike i morala. Ionako se svi eksperimenti na životinjama vrše ne da bi se poboljšao život životinja nego čovjeka.

 

A što se tiče ovog prijenosa gena - jasno je da je to kockanje. Odnos gena i proteina generalno nije 1:1, tj. većina gena kodira za više proteina.  Post-transkripcijskom modifikacijom se od istog RNA segmenta mogu dobiti različite forme mRNA pa se onda translacijom dobiju različite [izo]forme proteina. A svaki taj protein još može imati dodatne izoforme (promjenjive dijelove) na sebi a tu je još i post-translacijska modifikacija. Funkcijska razlika između izoformi može biti nebo i zemlja. Pa tako na jednom mjestu, odnosno u jednom okruženju možemo dobiti protein koji produžuje život stanice a u drugom ju ubija. 

 

Dobar primjer je TGF-β, dvoličan protein koji u jednom obliku inhibira tumor a u drugom ga potiče. Okruženje se mijenja i s vremenom pa se tako jedno vrijeme može ekspresirati jedna forma a kasnije druga forma proteina. Genetika je možda jednostavna ali epigenetika je kompleksna i teško predvidljiva pa ne preostaje ništa drugo nego se kockati (naročito kad područjem dominiraju umovi koji se ne usude razmišljati izvan etabliranih paradigmi). 

 

Golokrtičasti štakor je dugovječan s razlogom i do toga se došlo evolucijom njegove životne forme u cjelini. Prebacivati jedan njegov dio (za mnogo redova veličine manji od cjeline) u neko drugo biće koje je evoluiralo drugačije. Ha, što drugo reći nego.. sretno s tim, kockaru.

Amenoum
Poruka je uređivana zadnji put sub 2.9.2023 14:56 (PaleRider).
 
3 0 hvala 0
9 mjeseci
online
Re: Znanstvenici uspješno prenijeli gen dugovječno
PaleRider kaže...

Ha, što drugo reći nego.. sretno s tim, kockaru.

 and then... samo u americi (USA) preko 22.000.000 ljudi je u problemima zbog kocke. 

15 godina
offline
Znanstvenici uspješno prenijeli gen dugovječnosti

meni to treba za vešmašinu. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Znanstvenici uspješno prenijeli gen dugovječno
Ajar kaže...

meni to treba za vešmašinu. 

 da prisnažim:

 

 

Ju je je? Je ju je!
6 godina
offline
Re: Znanstvenici uspješno prenijeli gen dugovječno
@Casablancas svakako, svakako.
Ja bih još dodao da nisu uvijek krivi ti (zli) znanstvenici. Mnogi od njih imaju nekog nadređenog. I lako moguće da ti znanstvenici rade što bolje mogu za svoj kruh sa sedam kora 😁
Opet čast iznimkama koji mogu birati poslove. Ili su karakter pa ne obavljaju takve moralno i etički upitne poslove.
15 godina
offline
Re: Znanstvenici uspješno prenijeli gen dugovječno
Ajar kaže...

meni to treba za vešmašinu. 

Kupi Miele veš mašinu. Košta bubreg, ali traje desetljećima, čak i najjeftiniji modeli. Naravno ako ne nađeš "Stric Jura" model koji je puno bolji.

Idi i radi nešto korisno!
6 godina
offline
Re: Znanstvenici uspješno prenijeli gen dugovječno
@Keso nađoste me 🤭 , kupio Miele mašinu i čekam već danima dostavu. A stara perilica danas prala nadam se zadnje pranje. Ležaj bubnja pjevuši kao MiG21 i bmti sramota me od susjeda kolika je buka.
Svakog trena sam čekao da se razleti po kupatilu.
8 godina
offline
Znanstvenici uspješno prenijeli gen dugovječnosti

 

Nema do zenke s kamenom na potoku. Koji omeksivac.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Znanstvenici uspješno prenijeli gen dugovječno
Moguce da je on dokaz da je komunizam bolji i zdraviji bio od bilo kojeg socijalizma i demokracije 🤣🤣
11 godina
offline
Znanstvenici uspješno prenijeli gen dugovječnosti

dosad smo bili svinje i zmije,sada budemo i stakori. 

fino unaprijedjenje ljudske vrste

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Znanstvenici uspješno prenijeli gen dugovječno
Keso kaže...

Kupi Miele veš mašinu. Košta bubreg, ali traje desetljećima, čak i najjeftiniji modeli. Naravno ako ne nađeš "Stric Jura" model koji je puno bolji.

 ma imam novu gorenjku, ali bih volio kad bi me nadživjela 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
16 godina
offline
Re: Znanstvenici uspješno prenijeli gen dugovječno
Ajar kaže..

 ma imam novu gorenjku, ali bih volio kad bi me nadživjela 

 Ako misliš živjeti ko Joža Manolić, onda te ni 5 Mielea neće nadživjeti.

9 mjeseci
online
Re: Znanstvenici uspješno prenijeli gen dugovječno
Stric_Jura kaže...
Ajar kaže...

meni to treba za vešmašinu. 

 da prisnažim:

 

 

 ne znam za vas, ali ja bi se zadržao malo na ovom remek djelu  ovoj bi oprostio i prigovaranje dok obavlja posao.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice