Objavljeni rezultati drugog "paljenja fuzije" u am

poruka: 17
|
čitano: 6.654
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Objavljeni rezultati drugog "paljenja fuzije" u am".
15 godina
offline
Objavljeni rezultati drugog "paljenja fuzije" u am

Ako sam dobro razumio, to je kratak bljesak energije. Kako ga misle napraviti kontinuiranim izvorom, da stalno daje energiju, imaju li ideju, plan?

Idi i radi nešto korisno!
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Objavljeni rezultati drugog "paljenja fuzije"
Keso kaže...

Ako sam dobro razumio, to je kratak bljesak energije. Kako ga misle napraviti kontinuiranim izvorom, da stalno daje energiju, imaju li ideju, plan?

 Ne mislle uopce, ovo nikad nije bilo predvideno da bude generator, nego zapravo platforma za proucavanje uvijeta unutar atomske bombe, bez da je zapravo moras detonirat, jer ih zanima samo fuzijski dio.

 

Al jako je bitno za napomenut, da bi dobili daj inicijalni puls lasera od 2MJ zapravo moraju ulozit 400 MJ.

Tako nisu ni blizu pozitivnoj vrijednosti i nikakvi "upgrejdi" lasera nece to rijesit.

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.9.2023 8:57 (Renesis).
8 godina
offline
Objavljeni rezultati drugog "paljenja fuzije" u am

I opet o fuziji. 

OK, ima nekog napretka, ali daleko smo od bilo čega makar rubno upotrebljivog. Imam dojam da još desetljećima ništa od toga. Šteta, jer kad jednog dana dođemo do stabilne i upotrebljive fuzije, energija bi trebala biti jeftina. 

Life is jazz. Play it cool.
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Objavljeni rezultati drugog "paljenja fuzije"
kao cilindri otto mottora, stave 4, i oni počnu radit tempirano, 1, pa 2 pa 3 pa 4 i onda iz početka.


Barem sam ja to tako shvatio.
15 godina
offline
Re: Objavljeni rezultati drugog "paljenja fuzije"
Macumba kaže...

Šteta, jer kad jednog dana dođemo do stabilne i upotrebljive fuzije, energija bi trebala biti jeftina. 

 

Pa i sada je energija besplatna (koliko znam priroda nam ne naplaćuje: ugalj, vodu, vjetar, sunce ili uranij, pa tako neće niti vodik potreban za fuzijski reaktor.

 

Ali, država će i dalje nastavit naplaćivati svojim građanima, proizvodnju i distribuciju električne energije (koje koštaju), kao i trgovanje i mešetarenje cijenom iste na burzama, tako da, ne nadaj se jeftinijoj cijeni električne energije.

15 godina
offline
Re: Objavljeni rezultati drugog "paljenja fuzije"
U Irskoj je voda besplatna. Ne daju si platiti nešto što pada s neba svima besplatno, to bi bilo za njih poput naplate zraka. Jer cijevi su davno otplaćene. Njihovo održavanje ne košta puno (iz proračuna) i nije vezano za količinu vode nego radova.
Električna energija ipak ne pada s neba pa je u redu naplatiti je.
Idi i radi nešto korisno!
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Objavljeni rezultati drugog "paljenja fuzije"
Keso kaže...
U Irskoj je voda besplatna. ..

 -voda je svugdje besplatna (kao i zrak..), tekovina prvih civilizacija.. no naravno plaćaš nešto (drugo), npr mostarinu, odvodnju, zaštitu...

-zapad (kako koja država) ima i flat račun za npr vodu (struju i sl., usa..) kao što smo mi naviki na npr flat-internet koji nekad nije bio flat.. a sad ga operateri žele ukinuti, pa tako i irelandija ima tu foru s flat računom za vodu, paušal i troši koliko želiš.. dok u usa-CA to više nije moguće jer nemaju dovoljno vode, rijeka.. uvoze iz drugih saveznih država itd.

.. i opet, formalno se ne plaća sama voda, nego sve ostalo, biz. dok je onom tko plaća sporedno što uz koju stavku računa piše, plaćaš iznos, ne pojedine stavke .. tak da nije šija nego vrat, no formalno pa i činjenično voda je free.

 

+ solarke, upravo 'padaju s neba' tak da ti to 'ne drži vodu'.. tj svaki posao se može naplatiti, štoviše MORA.. ili ne bi bilo sustava a tad ničeg, ni dalekovoda, ni vodovoda.. tj sve bi bilo đabe no ne i dostupno.

 

+ imamo jednu stvar kao 'novu' npr naplata parkinga po kvartovima, parking koji je pripadao zgradama, kućama.. jednog dana se grad sjetio to naplatiti, osnovati firmu koja će se zvati parking i naplaćivati.. nešto što do jučer nismo plaćali plaćamo.. komad mjesta, koji više ne pripada zgradama (građevinske dozvole) nego gradu-selu-općini jer su tako napisali na komadu papira i lupili pečate.. pa se plaća, istina za stanare po adresi s popustom, no bilo je free i pripadalo je zgradi-stanarima.. jednako tako vodo-resursi pripadaju lokalnim zajednicama kao neko selo, oko čeg već duže postoji neka mutna igra, tj najbolje se ribe love u mutnom.. dok gradovi traže i plaćaju vodu, vodovod, porez-prirez ili naknadu.. kao da je važno kako ćemo nešto nazvati u odnosu na ono što to stvarno jest (bit-bitak-općutak i sl.) :)

 

 

+edit2..

.. može tako i javni gradski prijevoz biti free (iz poreza grada-države.. naravno nikad nije free, netko plaća, no ne mora plaćati onaj tko koristi, zdravstvo-školstvo-policija.. javne institucije-usluge..).

-jer, to bi bilo optimalnije, jeftinije (niži trošak, sve ostalo isto-identično).. jer, nema npr proizvodnje naplatnih karata, nema aparata za štancanje, nema kontrole.. ako je svima prijevoz besplatan (plaća grad iz proračuna) tad tih troškova naprosto nema, dok i dalje vozač ima plaću, troši se gorivo-gume itd.. no to je identično u oba modela, besplatni prijevoz ili komercijalni, dok mi ekšli imamo mix-subvencionirani, pa dio pokriva grad iz prorčuna, dio plaća putnik .. i to izgleda možda ok, .. no daje šanse za višestruki lov u mutnom.

-tako svaki put kad poskupi gorivo posotji legitimno pravo poskupljenja prijevoza.. kao i povećanje poreznih prihoda jer kao sudionig u gradskom proračunu i zet ima pravo na veći dio kolača ako se on povećao.. kao što taj kolač dijele svi koji u njemu imaju svoje mrvice.. tj jednako kao što tako mogu rasti plaće svih djelatnika, svih javnih-gradskih institucija.. škola-zdravstvo-policija.. i to je ok, jer ako grad zarađuje više, logično da i radnik može dobiti veću plaću za svoj posao, jer to je svrha postojanja grada koji ekonomski privlači, turistički, simbolički.. na sve načine, pa i drogeraški weekendi po zg (koje vidimo po sastavu otpadnih voda, 4. grad u eu.. vodeći je london).

-free gradski prijevoz eliminira dio troškova koji postoje samim naplatnim sustavom i kontrolom dok bez baplate ta stavka ne postoji, jeftinije. .. no tad se 100% financira iz proračuna, a u uređenom knjigovodstvu je to tad lako uočljivo, uhvatljivo.. tj vidljivo i kažnjivo ako postoje malverzacije.  .. a postoje svugdje gdje postoji veći novac, istok-zapad-sjever-jug.. kao što muhe idu na govno tako i kriminal-lopovluk dođe na novac, grad, javne službe, ..

-kao i drugi razlog, kad je komercijala-privatni biz (ideali kapitala-zapada..) tad je sve stvar 'slobodnog tržišta' (pa i monopol, sukob interesa itd.).

-kad je javni biz, tad postoje javni natječaji, transparentnost.. a to muljatorima ne odgovara, lakše je kad je tajno, privatno.. 'stvar tržišta' ili (ne)regulirano.. tj divlji kapital.

.. dok mi imamo 'najbolje' iz oba svijeta, ili najgore.. :) ... uz nasljeđe kom-socijalizma i društvenog vlasništva pa nam je pogled malo distorziran na to sve.. tj svačije-ničije-moje-tvoje i tako to. :)

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.9.2023 12:38 (ihush).
15 godina
offline
Re: Objavljeni rezultati drugog "paljenja fuzije"

Jeidni problem u cijeloj priči je to što:

- ne pijemo vodu koja pada s neba, nego izvorsku vodu (koja tehnički možda jest nekad bila voda koja pada s neba, ali to više nije).

- to što su "cijevi oplaćene" ne znači da one traju vječno, a uz to, (ili baš zahavaljujući tome) gubici vode u našim gradovima su (i uz održavanje) blizu 50%

- zaposlenici koji rade u vodoopskrbi nisu volonteri,nego ljudi primaju plaću

 

U Irskoj je voda "besplatna" isto kao što je "besplatno" i sve drugo što se plaća i državnog ili lokalnog proračuna, tj. nije besplatna nego je ne plaća potrošač po potrošnji, nego svi stanovnici iz poreza.

Samo naizgled besplatno.

14 godina
offline
Re: Objavljeni rezultati drugog "paljenja fuzije"
Keso kaže...
U Irskoj je voda besplatna. ...

 Samo do 213m3 godišnje. Nakon toga naplaćuju.

 

 

13 godina
offline
Re: Objavljeni rezultati drugog "paljenja fuzije"
Punti kaže...
Keso kaže...
U Irskoj je voda besplatna. ...

 Samo do 213m3 godišnje. Nakon toga naplaćuju.

 

 

 A kako znaju da trošiš više od 213m3 ?

5 godina
offline
Re: Objavljeni rezultati drugog "paljenja fuzije"
Keso kaže...
U Irskoj je voda besplatna. Ne daju si platiti nešto što pada s neba svima besplatno, to bi bilo za njih poput naplate zraka. Jer cijevi su davno otplaćene. Njihovo održavanje ne košta puno (iz proračuna) i nije vezano za količinu vode nego radova.
Električna energija ipak ne pada s neba pa je u redu naplatiti je.

 Voda za pice pada sa neba? Zasto i gorivo nije besplatno? 

8 godina
offline
Re: Objavljeni rezultati drugog "paljenja fuzije"
Punti:

Pa to je 2,5 puta više nego što ja trošim. Ali, kako je vrag u detaljima, koliki je paušal, mjesečno ili godišnje?
Ja rekoh
15 godina
offline
Re: Objavljeni rezultati drugog "paljenja fuzije"

-sve može biti besplatno, tj u samoj riječi je odgovor, bez da onaj tko nešto uzme to plati, osnova rada recimo lopova ili države-poreza pri čemu oba imaju manje-više legitimno pravo, kao što lav ima pravo pojesti gazelu, odnosno tome nam protiv kriminala služe policija-vojska, tj zaštita države ili mafije-reket, jer je u osnovi isto, .. nije šija nego vrat razlika.

-može gorivo biti besplatno za korisnika-potrošača, može bilo što, no to ne znači da za proizvodnju neke robe-usluge nisu utrošeni resursi-sirovine kao i radno vrijeme, odnosno kad radnik radi bez plaće to je također besplatno no tad on nema čime nešto platiti, kupiti, može koristiti lopovluk ili neku utopističku-komunističku zajednicu, kao što koristimo npr zdravstvo i sve što se financira iz proračuna-poreza, tj netko plati, netko koristi.. to nije nužno spojeno, odnosno je za 'normalne' robe-usluge koje tako plaćamo, dok su promo materijali recimo besplatni upravo zato jer su promo.. drugi tip primjera je poklon ili djedmraz, tj netko može nešto platiti i pokloniti, izgubiti.. netko drugi to tad za njega beslplatno to koristi, no nije baš đabe.. kao zrak ili sloboda :) zapravo i zrak plaćamo, porezima na co2 i ostalo, ostaje jedino sloboda, kao stvar bez cijene pa i neprocjenjivo ali i precjenjeno, tj slobodu mijenjamo na radnom mjestu za novac-radne sate.. tako da postajemo ograničeni robovi, prodajemo slobodu ili je trampimo za druge resurse ako je to primjereniji termin. Što je tad besplatno? ništa i sve, jer novac je danas samo neki šareni papirić ili zapis-file.. imaginaran kao i stvaran pri čemu sam novac realno je bezvrijedan jer on nije ono što njime plaćamo.. tj da imamo samo novac (ne robe-usluge) tad bi bio besmislen a tad i bezvrijedan ili što sam ekšli želio reći..? :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Objavljeni rezultati drugog "paljenja fuzije"
Keso kaže...
U Irskoj je voda besplatna. Ne daju si platiti nešto što pada s neba svima besplatno, to bi bilo za njih poput naplate zraka. Jer cijevi su davno otplaćene. Njihovo održavanje ne košta puno (iz proračuna) i nije vezano za količinu vode nego radova.
Električna energija ipak ne pada s neba pa je u redu naplatiti je.

 

Ae vidim da baratas materijom.

 

Van same obrade toga sta pada s neba vise cu se osvrnit na distribuciju i odrzavanje jer to eto ne kosta puno.

 

Jako su ritka mista koja se da pokrit samo 'gravitacijom', crpke ne rade na zrak. Odrzavanje vodovoda u RH je skuplje od odrzavanja el.mreze iz razloga jer je velika vecina el mreze nadzemno. Jeli znas koliko dode metar iskopa u RH?

Onda sanacije cjevovoda recimo cijena sanacijske spojnice ili vage naspram komada kabela i raychem buzira. 

Sama detekcija kvara je isto kompliciranija, masa toga je nedokumentirano ne zna se di su vodovi jer su podzemni, teren se skroz promjenio,a ekipa koja ih je radila je većinom pod zemljom ka i cijevi.

Za nemetalne cijevi ni nemas neku pouzdanu metodu detekcije osim zaustavljanja vode i uvlacenja sondi ili sondaznih iskopa, mozda georadar ako nije duboko i imas srice pa nije armirano, vlazno ili tlo koje ima dielektričnu permitivnost slicnu ka cjevovod. Van toga voda ni ne izbije uvik na mjestu kvara.

 

Kako sam nekad radio ka ing na odrzavanju samo cu ti rec da smo kolega i ja dolazili sporkiji doma od bilo kojeg HEPovog 'prasinara' koji je radio u distribuciji, a ima je i vecu placu od nas. :P

 

 

 

10 godina
offline
Re: Objavljeni rezultati drugog "paljenja fuzije"
maxym kaže...

Jeidni problem u cijeloj priči je to što:

- ne pijemo vodu koja pada s neba, nego izvorsku vodu (koja tehnički možda jest nekad bila voda koja pada s neba, ali to više nije).

- to što su "cijevi oplaćene" ne znači da one traju vječno, a uz to, (ili baš zahavaljujući tome) gubici vode u našim gradovima su (i uz održavanje) blizu 50%

- zaposlenici koji rade u vodoopskrbi nisu volonteri,nego ljudi primaju plaću

 

U Irskoj je voda "besplatna" isto kao što je "besplatno" i sve drugo što se plaća i državnog ili lokalnog proračuna, tj. nije besplatna nego je ne plaća potrošač po potrošnji, nego svi stanovnici iz poreza.

Samo naizgled besplatno.

 Iako se vise tim ne bavim jos me lagano zivciralo izrazavanje

gubitaka u %.

To je mozda o.k za urbane sredine, u ruralnim dijelovima koji su rastrkani i imaju predimenzioniranu mrezu radi pozarnih protoka s izuzetno malom potrosnjom lagano curenje na jednom ili dva spoja ispadne ogromni gubitak u postocima, a u stvarnosti imas 0.05 l/s gubitak koji je jako tesko i skupo detektirat. Ionako bi triba ispustat vodu da bi bila sanitarno ispravna radi male potrosnje i predimenzioniranih cijevi. 

 

10 godina
suspendiran
offline
Objavljeni rezultati drugog "paljenja fuzije" u am

"U laboratoriju, srce mi vri,
Hladna fuzija, to smo ti i ja.
K’o atomska bomba, skupa eksplodiraj,
Sa mnom, ljubavi, budi zvijezda sja.

Struja teče, nema povratka,
Reaktor vruć, k’o moj pogled na te.
Daj zapali me, k’o plazma u čahuri,
Zajedno smo mi energija večne.

 

Hladna je fuzija, al' guza mi je vruća,
U labu svijetlim ja, ti si mala čuča.
Zapali me, bebo, nema više straha,
Sa mnom, ljubavi, prdnut ću od graha"

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.9.2023 22:06 (ZovemseZoranidolazimizRijeke).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Objavljeni rezultati drugog "paljenja fuzije"

om-prat 

 

Ovo je podatak za jedan grad, dakle radi se o urbanoj sredini. 

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice