Plan Mete za EU: 10 eura mjesečno za Instagram ili

poruka: 26
|
čitano: 11.981
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Plan Mete za EU: 10 eura mjesečno za Instagram ili".
14 godina
offline
Plan Mete za EU: 10 eura mjesečno za Instagram ili

Osobno ovo smatram kao super stvar. Oni koji imaju profit od drustvenih mreza bez problema ce platiti svotu. Oni kojima nije neophodan lakse ce ga se rijesiti uvodenjem naplate. Mozda bi i TikTok trebao ovo uvesti u EU i jos poneke stranice/usluge.

It aint what you dont know that gets you into trouble. Its what you know for sure that just aint so
 
12 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Plan Mete za EU: 10 eura mjesečno za Instagram
stirko55 kaže...

Osobno ovo smatram kao super stvar. Oni koji imaju profit od drustvenih mreza bez problema ce platiti svotu. Oni kojima nije neophodan lakse ce ga se rijesiti uvodenjem naplate. Mozda bi i TikTok trebao ovo uvesti u EU i jos poneke stranice/usluge.

 Al nije tako da ostane besplatna sa reklamama a plačljiva bez reklama pa biraš, što je glupost jer nitko neće plačat a EU je kao zadovoljna što juzerji imaju opciju koje u biti nema, jer nitko neće plačat tolike pare za koristit Fejs. Al svejedno mi je drago kad EU guzi te megakorporacije jer je očito da USA nema nikakvog interesa malo obuzdat te firme, tamo doslovno radi svatko šta želi i kako želi, jedini je uvijet samo da platiš nekakav porezić, ili prijaviš minus svaku godinu (kao Amazon) pa ti još država pomaže, totalni brainfuck!!!!

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.10.2023 16:17 (nikonja).
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Plan Mete za EU: 10 eura mjesečno za Instagram
stirko55 kaže...

Osobno ovo smatram kao super stvar. Oni koji imaju profit od drustvenih mreza bez problema ce platiti svotu. Oni kojima nije neophodan lakse ce ga se rijesiti uvodenjem naplate. Mozda bi i TikTok trebao ovo uvesti u EU i jos poneke stranice/usluge.

 Facebook je već sada toliko uništen reklamama, da se objave kontakata gotovo više uopće ne vide. Ne dao ti bog lajkati slike medvjeda, gorila ili lisica ili pak životnih mudrosti, njih se više nikada nećeš riješiti. Na mom feedu 80% ili više sadržaja su reklame što domaćih firmi što tih fotki i mudrolija. Objave onih koje poznajem je sve manje, jer se ni njima uglavnom ne da ništa objavljivati. Ako objavima nešto ozbiljno to svi preskoče ali zato lajkaju totalne gluposti koje pronađem po internetu. Suma sumarum: ako je Facebook ikada imao smisla, sada ga za mene više nema. Ne znam koliko drugi korisnici i firme uspiju zaraditi objavljujući reklame na njemu, ali i to će u nekoj bližoj budućnosti postati besmisleno jer mlađe generacije nisu zainteresirane za Facebook.

 

Ne bih platio tih 10 EUR-a ni mrtav. Isto vrijedi za sve ove Netflixe i ostalo što ljudi pobožno plaćaju. Veseli me jedino da ljudi polako shvaćaju koliko su loši sadržaji koji nude te platforme (sve, bez obzira na sadržaj).

 

Za one kojima 10 EUR-a nije puno. Kap po kap, slap.

14 godina
offline
Re: Plan Mete za EU: 10 eura mjesečno za Instagram
nikonja kaže...
stirko55 kaže...

Osobno ovo smatram kao super stvar. Oni koji imaju profit od drustvenih mreza bez problema ce platiti svotu. Oni kojima nije neophodan lakse ce ga se rijesiti uvodenjem naplate. Mozda bi i TikTok trebao ovo uvesti u EU i jos poneke stranice/usluge.

 Al nije tako da ostane besplatna sa reklamama a plačljiva bez reklama pa biraš, što je glupost jer nitko neće plačat a EU je kao zadovoljna što juzerji imaju opciju koje u biti nema, jer nitko neće plačat tolike pare za koristit Fejs. Al svejedno mi je drago kad EU guzi te megakorporacije jer je očito da USA nema nikakvog interesa malo obuzdat te firme, tamo doslovno radi svatko šta želi i kako želi, jedini je uvijet samo da platiš nekakav porezić, ili prijaviš minus svaku godinu (kao Amazon) pa ti još država pomaže, totalni brainfuck!!!!

 Sve sto znam o slucaju je ono sto sam procitao u ovome clanku, ali koliko sam razumio nije problem prikazivanje ili ne prikazivanje, nego iz nekog razloga FB ne zeli prikazivati random reklame nego koriste informacije koje imaju o userima za prikazivanje relativnih reklama iako se useri s time nisu slozili i zatrazili su da se njihove informacije ne koriste u tu svrhu. Znaci dosli smo do razine di velikim firmama ne pase niti da prikazuju bilo kakve reklame nego ce rade naplacivati i izgubiti veliki broj usera.

It aint what you dont know that gets you into trouble. Its what you know for sure that just aint so
15 godina
online
Plan Mete za EU: 10 eura mjesečno za Instagram ili

Baš sam neki dan deleteao Instagram koji nisam upalio valjda 10 godina.

A moglo bi se uskoro to i Facebooku dogoditi. Toliko smeća mi se gore pojavljuje da je to strašno.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Moj PC  
1 1 hvala 0
13 godina
offline
Plan Mete za EU: 10 eura mjesečno za Instagram ili

Kaj su odustali od pretplate na Whatsapp?

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Plan Mete za EU: 10 eura mjesečno za Instagram
Eto prilike nekom europskom cukerbergu da napravi eu verziju fejsa
Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi!
 
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Plan Mete za EU: 10 eura mjesečno za Instagram ili

Fejs je ionako mrtva platofrma za starčad tako da je samo pitanje vremena kad će nestat. Instagram je platformica za srednje starije za kur...e oko stvari za koje doslovno nikoga nije briga i nikad neće bit briga, Snap i TikTok su za mulariju i sve željne infinit scrolla do besvjesti. 

Uglavnom dodatne vrijednosti svih ovih platformi doslovno nema osim plitke besmislene kratkotrajne zabave.... ali bez svega toga iskreno večina nebi ni imala smart fona, jer osnovnu funkciju mobitela više nitko skoro ni ne koristi.

 

 

Moj PC  
13 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Plan Mete za EU: 10 eura mjesečno za Instagram
nikonja kaže...

Fejs je ionako mrtva platofrma za starčad tako da je samo pitanje vremena kad će nestat. Instagram je platformica za srednje starije za kur...e oko stvari za koje doslovno nikoga nije briga i nikad neće bit briga, Snap i TikTok su za mulariju i sve željne infinit scrolla do besvjesti. 

Uglavnom dodatne vrijednosti svih ovih platformi doslovno nema osim plitke besmislene kratkotrajne zabave.... ali bez svega toga iskreno večina nebi ni imala smart fona, jer osnovnu funkciju mobitela više nitko skoro ni ne koristi.

 

 

 41% malih poduzetnika ima 100% prometa iskljucivo od drustvenih mreza. Tako da ne, nije besmisleno.

 

Bez FB/IG/TT danas vise nema pola malih biznisa.

 

Ono sto Meta zeli pokazat EU je, da ljudi i firme preferiraju besplatno + personalizirane reklame, nego placeno bez reklama. I tako je uvijek bilo i uvijek ce biti.

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.10.2023 0:29 (Mitch).
15 godina
online
Re: Plan Mete za EU: 10 eura mjesečno za Instagram
nikonja kaže...
stirko55 kaže...

Osobno ovo smatram kao super stvar. Oni koji imaju profit od drustvenih mreza bez problema ce platiti svotu. Oni kojima nije neophodan lakse ce ga se rijesiti uvodenjem naplate. Mozda bi i TikTok trebao ovo uvesti u EU i jos poneke stranice/usluge.

 Al nije tako da ostane besplatna sa reklamama a plačljiva bez reklama pa biraš, što je glupost jer nitko neće plačat a EU je kao zadovoljna što juzerji imaju opciju koje u biti nema, jer nitko neće plačat tolike pare za koristit Fejs. Al svejedno mi je drago kad EU guzi te megakorporacije jer je očito da USA nema nikakvog interesa malo obuzdat te firme, tamo doslovno radi svatko šta želi i kako želi, jedini je uvijet samo da platiš nekakav porezić, ili prijaviš minus svaku godinu (kao Amazon) pa ti još država pomaže, totalni brainfuck!!!!

Jako besmislen komentar.

 

Sto EU tocno ovdje radi dobro, osim toga sto zeli lupit porez u obliku kazni velikim americkim korporacijama? Jer su ljubomorni sto ne mogu okrenut takav promet, a od inovacije su stoljece iza. Koja konkretno EU firma posluje dobro na svjetskom trzistu, sa snaznim dugorocnim projekcijama, headcountom i operativnim marginama? Doslovno na prste jedne ruke, a te koje posluju dobro posluju dobro iskljucivo radi SADa i Kine (tipa LVMH)

Oces rec da sa ovim debilnim potezima u zadnje vrijeme, tebi i meni EU ovdje pridonosi vise vrijednosti nego Google, Apple, Meta itd.?

 

 

Pogledaj malo brojke prije nego sto bacas ovakve krafne. Meta je stavila ovu cijenu jer je zaraduju $6 mjesecno po useru u EU, sto je mizerno u odnosu na US, a na skali mizerno u odnosu na Indiju i Brazil.

 

Nikad nisam razumio zasto netko podrzava ovakve glupe restrikcije bez valjane hipoteze. Pa valjda bi sloboda izbora ovdje bila najbolja, svako neka cini sto im je cinit. Ako ne zelis djecu na tim aplikacijama, ne daj im. Ako ne zelis koristit, obrisi profil ili ga nikad ne napravi. Ali da EU s prdonjama od 7 banki meni odlucuje sto cu radit na Internetu je debilno. Ove digitalne regulacije nikad nisu proizrocile nista konkretno osim vise posla za birokrate.

 

BTW promet Europskih novinskih kanala, od kad su Meta i X prestali djelit referrale na njihove stranice:

 

  • The Sun: 84% decline
  • Business Insider: 80% decline
  • The Guardian: 79% decline
  • The Daily Mail: 77% decline
  • The Mirror: 75% decline
  • BuzzFeed: 72% decline

 

Svjetski glup potez EU i Kanade.

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.10.2023 0:36 (Mitch).
2 godine
online
Plan Mete za EU: 10 eura mjesečno za Instagram ili

meni reklame ne smetaju, kako na fejsbuku, tako i na bug forumu.

s reklamama ste uvijek dobro informirani, znate što ima novoga, informirani ste.

bez reklama bih se osjećao nekako prazan, neinformiran.

合氣道 Tražim novu žđevojku..ma, daaaleko biiilo.
 
3 3 hvala 0
10 godina
offline
Re: Plan Mete za EU: 10 eura mjesečno za Instagram
Mitch kaže...

Jako besmislen komentar.

 

Sto EU tocno ovdje radi dobro, osim toga sto zeli lupit porez u obliku kazni velikim americkim korporacijama? Jer su ljubomorni sto ne mogu okrenut takav promet, a od inovacije su stoljece iza. Koja konkretno EU firma posluje dobro na svjetskom trzistu, sa snaznim dugorocnim projekcijama, headcountom i operativnim marginama? Doslovno na prste jedne ruke, a te koje posluju dobro posluju dobro iskljucivo radi SADa i Kine (tipa LVMH)

Oces rec da sa ovim debilnim potezima u zadnje vrijeme, tebi i meni EU ovdje pridonosi vise vrijednosti nego Google, Apple, Meta itd.?

 

 

Pogledaj malo brojke prije nego sto bacas ovakve krafne. Meta je stavila ovu cijenu jer je zaraduju $6 mjesecno po useru u EU, sto je mizerno u odnosu na US, a na skali mizerno u odnosu na Indiju i Brazil.

 

Nikad nisam razumio zasto netko podrzava ovakve glupe restrikcije bez valjane hipoteze. Pa valjda bi sloboda izbora ovdje bila najbolja, svako neka cini sto im je cinit. Ako ne zelis djecu na tim aplikacijama, ne daj im. Ako ne zelis koristit, obrisi profil ili ga nikad ne napravi. Ali da EU s prdonjama od 7 banki meni odlucuje sto cu radit na Internetu je debilno. Ove digitalne regulacije nikad nisu proizrocile nista konkretno osim vise posla za birokrate.

 

BTW promet Europskih novinskih kanala, od kad su Meta i X prestali djelit referrale na njihove stranice:

 

  • The Sun: 84% decline
  • Business Insider: 80% decline
  • The Guardian: 79% decline
  • The Daily Mail: 77% decline
  • The Mirror: 75% decline
  • BuzzFeed: 72% decline

 

Svjetski glup potez EU i Kanade.

 Tvoj komentar je još besmisleniji. Ne, ovdje se ne radi o slobodi izbora, jer facebook ne daje izbor (eto ti valjane hipoteze). Privatnost je zadnja točka slobode, bez nje nema više slobode, pa čak ni tvoj izbor. GDPR je ekstremno uspješna platforma, toliko uspješna da je doslovno kopiraju po svijetu. Sve države svijeta (i unije) su uvele ili počinju uvoditi zakone o privatnosti upravo zbog facebook-a, google-a i sličnih. Tehnološki divovi su razlog zbog kojeg danas imamo te regulacije. Zašto? Jer nikad nisu bili transparentni oko toga što rade.

 

Nije problem reklama na facebook-u. Problem je u tome što su tvoji podaci prodani da bi ti vidio tu reklamu. Problem je što te te platforme prate na internetu, izvan platformi i aplikacija koje ti koristiš i instaliraš sa svojom "slobodom izbora". Problem je što kreiraju tvoj psihološki profil, što forsiraju sadržaj prema tom profilu. Problem je što doslovno mogu mjenjati političke poglede, i svjetonazore, upravo zbog ciljanog oglašavanja, te tvojeg psihološkog profila (hello cambridge analytica). I to je samo mali dio problema. Nije fejsbuk jedini, ali je najveći.

 

I tebi to nije problem?! Problem je što jedan The Sun ne zna kako zaraditi novce bez fesjbuka? Kakva distopija. Nije problem što se na našim podacima facebook mega obogatio.

 

I da treba neko nacionalno ili nadnacionalno tijelo koje će forsirati i regulirati privatnost, jer 99% ljudi nije ni svjesno što se događa na internetu. I možemo biti sretni što imamo GDPR.

 

I upravo ti je EU dala slobodu izbora i učinila proces transparetnim:

1. Koristi platformu besplatno, ali znaj da će te pratiti i kreirati tvoj profil i na temelju toga će te bombardirati reklamama gdje god bio.

2. Plati i nećemo raditi ovo gore (osim što hoćemo, ali za druge potrebe).

 

I na kraju to je samo jedan mali dio koji GDPR radi u pozadini bez tvojeg znanja. To je trenutno najbolji privacy framework na svijetu, koji je prisilio cijeli svijet da se pokore njemu i napokon počnu voditi računa o privatnosti korisnika (EU i EEZ), kako se podaci obrađuju, koji podaci, i što smiju i ne smiju raditi kad posluju sa tvrtkama i pojedincima u EU.

 

To što ti misliš da tamo neki birokrati lupaju pečate i da GDPR postoji samo da bi se novac uzimao samo pokazuje tvoje neznanje materije. Upravo su visoke kazne zaslužne za to da se svi drže pravila, a da nakon što povrijede zakon plate par eura i dobe po prstima.

 

Nadglednik dina
15 godina
offline
Re: Plan Mete za EU: 10 eura mjesečno za Instagram
Entry Point kaže...

To što ti misliš da tamo neki birokrati lupaju pečate i da GDPR postoji samo da bi se novac uzimao samo pokazuje tvoje neznanje materije. Upravo su visoke kazne zaslužne za to da se svi drže pravila, a da nakon što povrijede zakon plate par eura i dobe po prstima.

 

 To je jedini razlog GDPRa i sličnih zakona. EU političari su postali sami sebi svrha, pa moraju izmišljati razne gluposti da narod ne pomisli da su beskorisni. Šta političare briga kome ću ja davati svoje podatke.

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Plan Mete za EU: 10 eura mjesečno za Instagram
dejo6 kaže...
Entry Point kaže...

To što ti misliš da tamo neki birokrati lupaju pečate i da GDPR postoji samo da bi se novac uzimao samo pokazuje tvoje neznanje materije. Upravo su visoke kazne zaslužne za to da se svi drže pravila, a da nakon što povrijede zakon plate par eura i dobe po prstima.

 

 To je jedini razlog GDPRa i sličnih zakona. EU političari su postali sami sebi svrha, pa moraju izmišljati razne gluposti da narod ne pomisli da su beskorisni. Šta političare briga kome ću ja davati svoje podatke.

 Nije baš tako. I ranije su neki ljudi na svojim poslovima imali podatke o drugim ljudima i znali su to zloupotrijebiti. Danas ih još više ima pristup svačijim podacima i mora postojati neki oblik zaštite i samim time i kazne. Ja sam za to da se prekršaji te vrste kažnjavaju puno češće i oštrije, jer ti danas svaka budala može napraviti puno štete samo ako zna prave podatke o tebi.

14 godina
offline
Plan Mete za EU: 10 eura mjesečno za Instagram ili

Oni kažnjavaju i beru pare. Šta je sa nama čije su se informacije prodale? Ako već naplate takve kazne bilo bi uredu da i na naše račune sjedne nešto. 

XBOX: RENZOR GT 01
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Plan Mete za EU: 10 eura mjesečno za Instagram
x18x05x kaže...

Oni kažnjavaju i beru pare. Šta je sa nama čije su se informacije prodale? Ako već naplate takve kazne bilo bi uredu da i na naše račune sjedne nešto. 

 

Ti možeš podići privatnu tužbu, kao i za sve ostalo.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Plan Mete za EU: 10 eura mjesečno za Instagram
x18x05x kaže...

Oni kažnjavaju i beru pare. Šta je sa nama čije su se informacije prodale? Ako već naplate takve kazne bilo bi uredu da i na naše račune sjedne nešto. 

 Teško. Treba paziti kome se i što daje. Ja režim čim me netko pita za podatke za koje smatram da im ne treba za posao. Tražim potvrde, rješenja, odluke na papiru s potpisom i žigom (ako treba). I opet me netko može zeznuti. Znalo se dogoditi da u banci fotokopiraju moju osobnu i onda se kakti službenica zabuni, pa tu kopiju baci u kantu za smeće. Ja sam ju uredno tražio da meni preda tu bačenu kopiju. Veli, brinemo mi o tome... Možda. A možda osobni podaci osvanu u kanti za smeće koju dnevno prekopa 50 ljudi. Poznato je da su ljudi imali probleme jer su bacali obračune računa (onaj list prije uplatnice) sa svim svojim podacima i onda bi to netko iskoristio. Pa mene su godinama hoteli tražili da im to šaljem u e-mailu napisano u Word dokumentu. Što sam odbijao. Sada to više ne smiju raditi.

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.10.2023 19:30 (NetkoNegdje).
14 godina
offline
Re: Plan Mete za EU: 10 eura mjesečno za Instagram
Bitanga kaže...
x18x05x kaže...

Oni kažnjavaju i beru pare. Šta je sa nama čije su se informacije prodale? Ako već naplate takve kazne bilo bi uredu da i na naše račune sjedne nešto. 

 

Ti možeš podići privatnu tužbu, kao i za sve ostalo.

 Nije to bit. Nego ot tih silni milijardi da svakom kome su prodali informacije da dobiješ dio automatski.

XBOX: RENZOR GT 01
15 godina
online
Re: Plan Mete za EU: 10 eura mjesečno za Instagram
Entry Point kaže...
Mitch kaže...

Jako besmislen komentar.

 

Sto EU tocno ovdje radi dobro, osim toga sto zeli lupit porez u obliku kazni velikim americkim korporacijama? Jer su ljubomorni sto ne mogu okrenut takav promet, a od inovacije su stoljece iza. Koja konkretno EU firma posluje dobro na svjetskom trzistu, sa snaznim dugorocnim projekcijama, headcountom i operativnim marginama? Doslovno na prste jedne ruke, a te koje posluju dobro posluju dobro iskljucivo radi SADa i Kine (tipa LVMH)

Oces rec da sa ovim debilnim potezima u zadnje vrijeme, tebi i meni EU ovdje pridonosi vise vrijednosti nego Google, Apple, Meta itd.?

 

 

Pogledaj malo brojke prije nego sto bacas ovakve krafne. Meta je stavila ovu cijenu jer je zaraduju $6 mjesecno po useru u EU, sto je mizerno u odnosu na US, a na skali mizerno u odnosu na Indiju i Brazil.

 

Nikad nisam razumio zasto netko podrzava ovakve glupe restrikcije bez valjane hipoteze. Pa valjda bi sloboda izbora ovdje bila najbolja, svako neka cini sto im je cinit. Ako ne zelis djecu na tim aplikacijama, ne daj im. Ako ne zelis koristit, obrisi profil ili ga nikad ne napravi. Ali da EU s prdonjama od 7 banki meni odlucuje sto cu radit na Internetu je debilno. Ove digitalne regulacije nikad nisu proizrocile nista konkretno osim vise posla za birokrate.

 

BTW promet Europskih novinskih kanala, od kad su Meta i X prestali djelit referrale na njihove stranice:

 

  • The Sun: 84% decline
  • Business Insider: 80% decline
  • The Guardian: 79% decline
  • The Daily Mail: 77% decline
  • The Mirror: 75% decline
  • BuzzFeed: 72% decline

 

Svjetski glup potez EU i Kanade.

 Tvoj komentar je još besmisleniji. Ne, ovdje se ne radi o slobodi izbora, jer facebook ne daje izbor (eto ti valjane hipoteze). Privatnost je zadnja točka slobode, bez nje nema više slobode, pa čak ni tvoj izbor. GDPR je ekstremno uspješna platforma, toliko uspješna da je doslovno kopiraju po svijetu. Sve države svijeta (i unije) su uvele ili počinju uvoditi zakone o privatnosti upravo zbog facebook-a, google-a i sličnih. Tehnološki divovi su razlog zbog kojeg danas imamo te regulacije. Zašto? Jer nikad nisu bili transparentni oko toga što rade.

 

Nije problem reklama na facebook-u. Problem je u tome što su tvoji podaci prodani da bi ti vidio tu reklamu. Problem je što te te platforme prate na internetu, izvan platformi i aplikacija koje ti koristiš i instaliraš sa svojom "slobodom izbora". Problem je što kreiraju tvoj psihološki profil, što forsiraju sadržaj prema tom profilu. Problem je što doslovno mogu mjenjati političke poglede, i svjetonazore, upravo zbog ciljanog oglašavanja, te tvojeg psihološkog profila (hello cambridge analytica). I to je samo mali dio problema. Nije fejsbuk jedini, ali je najveći.

 

I tebi to nije problem?! Problem je što jedan The Sun ne zna kako zaraditi novce bez fesjbuka? Kakva distopija. Nije problem što se na našim podacima facebook mega obogatio.

 

I da treba neko nacionalno ili nadnacionalno tijelo koje će forsirati i regulirati privatnost, jer 99% ljudi nije ni svjesno što se događa na internetu. I možemo biti sretni što imamo GDPR.

 

I upravo ti je EU dala slobodu izbora i učinila proces transparetnim:

1. Koristi platformu besplatno, ali znaj da će te pratiti i kreirati tvoj profil i na temelju toga će te bombardirati reklamama gdje god bio.

2. Plati i nećemo raditi ovo gore (osim što hoćemo, ali za druge potrebe).

 

I na kraju to je samo jedan mali dio koji GDPR radi u pozadini bez tvojeg znanja. To je trenutno najbolji privacy framework na svijetu, koji je prisilio cijeli svijet da se pokore njemu i napokon počnu voditi računa o privatnosti korisnika (EU i EEZ), kako se podaci obrađuju, koji podaci, i što smiju i ne smiju raditi kad posluju sa tvrtkama i pojedincima u EU.

 

To što ti misliš da tamo neki birokrati lupaju pečate i da GDPR postoji samo da bi se novac uzimao samo pokazuje tvoje neznanje materije. Upravo su visoke kazne zaslužne za to da se svi drže pravila, a da nakon što povrijede zakon plate par eura i dobe po prstima.

 

Ne pricamo uopce o istoj stvari. Ne razumijem kako mozes napisat tako puno i ne vidjet to ali u redu. Facebook zapravo daje jako jako dobar izbor - puno bolji nego bug.hr npr, gdje se stvar svodi samo na cookiese.

 

GDPR je smece od frameworka. Doslovno sklepan samo da nesto bude. Kontrole u iOSu, Androidu, FB/IG/WA, pa kao i Googleovim appovima, su valjda 10x naprednije od onoga sto GDPR nalaze. Medutim, GDPR je sigurno motivirao takve kontrole, jer firme ne bi imale incentivu to same napravit kao sto si rekao. Dapace GDPR se kosi s najjednostavnijim oblikom privatnosti - Whatsapp/Signal i njihova enkripcija. E2E enkripcija je najbolji nacin privatnosti, ali vlade sirom svijeta bi htjele citat sta se pise, motivirano trgovinom drogom, pedofilima i sl. Medutim to je sve isto hajka, jer je tzv. white collar crime puno veci, a firme zele lupat porez na to u obliku kazni - https://www.businessinsider.com/wall-street-banks-fined-whatsapp-messaging-app-sec-cftc-regulation-2023-8

 

 Stvar je vrlo jednostavna - T&C se ne cita, a prosjecna osoba na Internetu je debil. Pa tako i glasac na izborima, pa i dalje imamo demokraciju i to je u redu. Kao svijetn ikad nismo bili vise educirani, a manje inteligentni. Da li treba regulacija stitit takve ljude - pa mozda? Libertarijanac sam, no ne u svemu. Ali da li treba takva regulacija imat smisla - da.

 

Personalizirane reklame, koje su dobro personalizirane, sa consentom, su najveci ekonomski katalizator u trenutnom svijetu. Da prosjecna osoba treba nesto kupit, i vidi najbolju reklamu za to - tocnije, reklamu koja toj osobi predstavlja najbolji deal (cijena, lokacija, dostupnost) - nema nista bolje od toga. Povezujes tocku A s tockom B u najkracem potezu. Tko ne zeli - ne mora participirati i to je to. Personalizirane reklame imaju consent u cijelom svijetu sada, zahvaljujuci Appleu, a ne EU.

 

EU regulacije nisu motivirane da zastite ljude podacima. Motivirane su samo time da napune kasu i to je to srz cijele price. A regulacije su pisane od strane ljudi koji uopce ne razumiju problem podataka, i formiraju ga u populizam. Stvari unutar ovih firmi su puno kompleksnije. Ni oni ne razumiju podatke dovoljno da ih zloupotrabe u pravom smislu, eventualno ako ih prodaju nekome s pravom motivacijom za to. 

 

Najbolji primjer toga je sto su zemlje (konkretno EU i istocna Azija) pocele trazit da podaci geografski ostaju u lokaciji tamo gdje su napravljeni. To u neku ruku ima smisla, ali opet se kroz lobiranje dovelo do toga da se samo investira gomila $ u data centre koji nisu efikasni.

 

Ja sam za to da su podaci bilo gdje osim u Kini, a za to postoji konkretan razlog za kojeg svi u ovoj industriji polako vec znaju.

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.10.2023 20:12 (Mitch).
15 godina
online
Re: Plan Mete za EU: 10 eura mjesečno za Instagram
x18x05x kaže...

 Nije to bit. Nego ot tih silni milijardi da svakom kome su prodali informacije da dobiješ dio automatski.

 

Kako bi znali kome i gdje da uplate?

To bi bilo kršenje GDPR-a :-)

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
14 godina
offline
Re: Plan Mete za EU: 10 eura mjesečno za Instagram
Jel ovdje niko ne cita clanak ili sta. Ovo je uvedeno bas zato sta je FB plasira relativne reklame za korisnike iako su oni trazili da se njihovi podatci ne koriste za to. Tako da tvoja izjava sa consent-om pada u vodu
It aint what you dont know that gets you into trouble. Its what you know for sure that just aint so
15 godina
online
Re: Plan Mete za EU: 10 eura mjesečno za Instagram
stirko55 kaže...
Jel ovdje niko ne cita clanak ili sta. Ovo je uvedeno bas zato sta je FB plasira relativne reklame za korisnike iako su oni trazili da se njihovi podatci ne koriste za to. Tako da tvoja izjava sa consent-om pada u vodu

Ne, nego ne pratis dovoljno detaljno. Facebook ne plasira relativne reklame u EU bez GDPR i ne znam tko to pise jer je neistina. Doslovno regulirano je i vec barem godinu dana nemoguce je zaobic niti na iOSu niti na Androidu. Mozda to mogu radit kroz web, ali tesko, te uglavnom ne koriste druge izvore, niti ti podaci idu drugim izvorima (gdje bi FB bio third party kao supplier, a reklama nije na FB/IG - takav scenarij ne postoji bez pravog opt-ina). Dakle plasiraju ih sa GDPRom, a na iOSU sa GDPRom i opt inom (bivsi IDFA). I takoder mogu se ugasit u postavkama gotovo svake aplikacije, vjerojatno pod default su upaljene, ali na downloadu FB te i dalje to pita u privacy settingsima na prvom setupu (mislim da je to regulirano cak, a na bug.hr me nitko ne pita )

 

Dapace, iz nekog razloga FB podrzava GDPR i strukturu za compliance

https://www.cnbc.com/2019/04/01/facebook-ceo-zuckerbergs-call-for-gdpr-privacy-laws-raises-questions.html

 

Medutim, kad vec ulazimo dublje, recimo da pokrijes GDPR. Dobijes consent. Sto ces radit s tim? Mozes pitat korisnike za personalizirane reklame, sto je rijetkost, osim na iOSu gdje je to pod must trenutno. Metine aplikacije, Google, itd. ove jace i bolje, definitivno to pitaju. Postavka za ugasit i dalje postoji u svakoj boljoj aplikaciji, ali recimo da je u 99% slucaja pod default upaljena.

 

Ali onda, first-party signal nije isto kao third-party signal.

 

Recimo, koristis bug.hr. Prihvatio si GDPR. Volis pricat samo o GPUovima na forumu. Forum to dobro zna, analizira postove NLPem, i tu informaciju nije dobio od nikud nego lokalno. To je first-party signal, i bug tebi moze rangirat reklame za GPU i nakon GDPR ako to pise u Terms and Service. Tu se sve centrira na IDFA i GAID i onda to mogu prodavat dalje, ako imaju tvoj consent. Dakle opet je trik u T&S i zato je trenutno legalno uopce imat tu postavku u aplikaciji. To je sto EU zeli promjenit, da bude ilegalno nemati to ili barem po default je ugasit. I sad tko ce prije implementirat legalnu soluciju - Meta s 30k inzinjera, ili svaki portal i manja aplikacija u EU koja zeli maksimizirat ad revenue? Ja ovdje nemam determinsticki odgovor, jer veliku grupu ljudi nije briga kakve reklame dobivaju ako ih vec dobivaju. Ako buyeru i seller reclama pomaze imat personaliziranu reklamu pod default (od first-party signala), neka je imaju. Dokazi da pomazu manjim firmama su preveliki.

  

S druge strane, bug.hr mozda zeli placat neki third-party advertising service, dobit tvoje podatke o demografiji itd iz drugih izvora, i to opet agregaciju radit kroz IDFA i GAID. To je veci problem, jer tu onda moras imat consent na cijeloj toj agregaciji, sto je jako tesko za rjesit.

 

 

 

Jel sad shvacate koliko je GDPR slab i glup framework? 

Poruka je uređivana zadnji put pet 6.10.2023 18:53 (Mitch).
14 godina
offline
Re: Plan Mete za EU: 10 eura mjesečno za Instagram
Bitanga kaže...
x18x05x kaže...

 Nije to bit. Nego ot tih silni milijardi da svakom kome su prodali informacije da dobiješ dio automatski.

 

Kako bi znali kome i gdje da uplate?

To bi bilo kršenje GDPR-a :-)

 Niđe veze! Kako onda znaju da treba zalijepiti kaznu. 

XBOX: RENZOR GT 01
15 godina
online
Re: Plan Mete za EU: 10 eura mjesečno za Instagram
kx18x05x kaže...
Bitanga kaže...
x18x05x kaže...

 Nije to bit. Nego ot tih silni milijardi da svakom kome su prodali informacije da dobiješ dio automatski.

 

Kako bi znali kome i gdje da uplate?

To bi bilo kršenje GDPR-a :-)

 Niđe veze! Kako onda znaju da treba zalijepiti kaznu. 

 Pa ne znaju. Sve te kazne zavrse na sudu i onda bude settlement i plate nesto od toga. Doslovno porez. Pucaju u prazno i dobe pare. 

 

Kazem, EU muci sto te firme posluju u EU (jako dobro), a ne uzimaju onoliko poreza koliko bi htjeli. Moderna krada. Umjesto da se fokusiraju zasto EU tehnoloske firme ne posluju jednako dobro. Mozda tad shvate da je problem u njima i ECB.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 6.10.2023 19:05 (Mitch).
14 godina
offline
Re: Plan Mete za EU: 10 eura mjesečno za Instagram
Mitch kaže...

 

Kazem, EU muci sto te firme posluju u EU (jako dobro), a ne uzimaju onoliko poreza koliko bi htjeli. Moderna krada. Umjesto da se fokusiraju zasto EU tehnoloske firme ne posluju jednako dobro. Mozda tad shvate da je problem u njima i ECB.

 LOL, porez je moderna krađa.

14 godina
offline
Re: Plan Mete za EU: 10 eura mjesečno za Instagram
Mitch kaže...
kx18x05x kaže...
Bitanga kaže...
x18x05x kaže...

 Nije to bit. Nego ot tih silni milijardi da svakom kome su prodali informacije da dobiješ dio automatski.

 

Kako bi znali kome i gdje da uplate?

To bi bilo kršenje GDPR-a :-)

 Niđe veze! Kako onda znaju da treba zalijepiti kaznu. 

 Pa ne znaju. Sve te kazne zavrse na sudu i onda bude settlement i plate nesto od toga. Doslovno porez. Pucaju u prazno i dobe pare. 

 

Kazem, EU muci sto te firme posluju u EU (jako dobro), a ne uzimaju onoliko poreza koliko bi htjeli. Moderna krada. Umjesto da se fokusiraju zasto EU tehnoloske firme ne posluju jednako dobro. Mozda tad shvate da je problem u njima i ECB.

 

 

 Pa zna EU zašto firme ne posluju jednako dobro. Zato im (US monopolistima) i pice kazne svako malo. Npr, sad će Hamas vidjet zašto Amerikanci nemaju besplatno zdravstvo.

 

Nije "koliko bi htjeli", infrastruktura je javna zbog poreza. Zagovarat ovaj novi feudelizam gdje je Google ili Fejs vlasnik, a svi ostali samo kmetovi nema previse smisla.

 

Nekima je jednako apstraktno kao što je i kmetovima pred 300 godina bilo apstraktno da djeca ne moraju držat motiku od 4. godine. Nije Musk kupio twiter da bi ga preimenovao u X i na njemu spušio 30 milijardi već da bi dobio parsto miljona kmetova koji će mu radit mukte. A to znači da lova ne ide u ceste, logopede, statičare, doktore, profesore, sudove itd.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice