Ugljične točke hvataju energiju Sunca

poruka: 73
|
čitano: 14.476
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Ugljične točke hvataju energiju Sunca".
14 godina
offline
Ugljične točke hvataju energiju Sunca

Nema, rusija, amerika zaništa, jedino se iz kine i indije čuju neki tehnološki proboji/otkrića

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca

psst... nemoj to govoriti, jer ako te čuju Ameri, odmah će napraviti akcijsku seriju u kojoj objašnjavaju maligni kineski utjecaj putem te tehnologije....

Ju je je? Je ju je!
16 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca
Bilo bi zanimljivo čuti kako zagrijavanje utječe na stvaranje struje, postoji li neki "peak" nakon kojeg efikasnost opada. "Otpadna" toplina mogla bi se koristiti npr. za pogon stirling motora kao generatora, pa bi cijeli sklop generirao prilično el. energije. Ako je pogodno za solarne panele (stabilno i trajno), novi skok u iskorištavanju energije sunca. 👍
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Ugljične točke hvataju energiju Sunca

Upoteba otpadne topline za pogon termičkih motora ne bi imala smisla kad se može izravno pretevarati u električnu struju upotrebom poluvodičkih elemenata. Iskoristivost motora koji rade na principu protoka tepline između toplog i hladnog spremnika je mala kad je razlika termperatura dvaju spremnika mala. 

 
3 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca
KIKI3ooo kaže...

Nema, rusija, amerika zaništa, jedino se iz kine i indije čuju neki tehnološki proboji/otkrića

200 godina su u zaostatku za u.S.A i ostatkom zapadne civilizacije, do 1990 nisu znali da je čovjek stao nogom na mjecec i red bi bio na njima da nešto doprinesu znanosti. 

合氣道 Ne boj me se dok vičem, svađam se i psujem. Čuvaj me se kada ušutim.
14 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca

a to ti kao samostalni Rvat, kojem je glavni doprinos da se s Srbima natežemo oko Tesle, kao i oko Boškovića, govoriš Kinezima i Indijcima koji su trenutno glavni baje oko Mjeseca, da se pokriju po ušima ?!?!?

Ju je je? Je ju je!
2 godine
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca
Stric_Jura kaže...

a to ti kao samostalni Rvat, kojem je glavni doprinos da se s Srbima natežemo oko Tesle, kao i oko Boškovića, govoriš Kinezima i Indijcima koji su trenutno glavni baje oko Mjeseca, da se pokriju po ušima ?!?!?

Izvadi mi post gdje sam se svađao/raspravljao o tome jesu li Tesla ili Ruđer Hrvati pa ću se duboko naguziti ?

Inače, još ni jednom nisi napisao Hrvat, već stalno podrugljivo pišeš "Rvat".

 

Kakve ti probleme vučeš, mila majko.

 

 

合氣道 Ne boj me se dok vičem, svađam se i psujem. Čuvaj me se kada ušutim.
14 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca

Ja sam Hrvat  (ne Hrvatina) a ti si Rvat jer se sprdaš s Kinezima i Indijcima kroz rektalnu speleologiju Amerima (nisu do 1990 znali da su ljudi bili na Mjesecu ?!?)..

 

daj malo misli prije nego kreneš tipkati...

Ju je je? Je ju je!
2 godine
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca
Stric_Jura kaže...

 

 

daj malo misli prije nego kreneš tipkati...

 

Ne sprdam se s njima, nego, ti komuniciraš (tipkaš) na elementarno američkim informatičkim znanjima, ne na kineskim i indijskim.

Slabo bi mi komunicirali internetskim prostorom da su se pitali Kinezi i Indijci.

 

Eto, mislim...

合氣道 Ne boj me se dok vičem, svađam se i psujem. Čuvaj me se kada ušutim.
18 mjeseci
protjeran
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca
KIKI3ooo kaže...

Nema, rusija, amerika zaništa, jedino se iz kine i indije čuju neki tehnološki proboji/otkrića

 Isto je zaključio i Štef ove subote za šankom u Donjoj Špičkovini. Mora da je istina.

8 godina
offline
Ugljične točke hvataju energiju Sunca

Općenito se smatra da su tri izuma izvukli Europu iz srednjeg vijeka. Prvi je kompas, koji je omogućio plovidbu otvorenim morima. Drugi je barut koji je otvorio gradove, jer ih njihovi bedemi više nisu mogli štititi. Treći je izum, izum pokretnih slova, koji je omogućio tiskanje knjiga, a s njima i širenje znanja u najšire slojeve. Sva tri izuma podječu iz Kine. Spomenimo još i "arapske brojeve", koje su omogućile bolje računanje i razvoj matematike. Oni nam nisu došli iz Kine nego iz Indije. Ali nas mući kolonijalni mentalitet. No i to se mijenja. 

 
7 1 hvala 2
18 mjeseci
protjeran
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca
danen kaže...

Općenito se smatra da su tri izuma izvukli Europu iz srednjeg vijeka. Prvi je kompas, koji je omogućio plovidbu otvorenim morima. Drugi je barut koji je otvorio gradove, jer ih njihovi bedemi više nisu mogli štititi. Treći je izum, izum pokretnih slova, koji je omogućio tiskanje knjiga, a s njima i širenje znanja u najšire slojeve. Sva tri izuma podječu iz Kine. Spomenimo još i "arapske brojeve", koje su omogućile bolje računanje i razvoj matematike. Oni nam nisu došli iz Kine nego iz Indije. Ali nas mući kolonijalni mentalitet. No i to se mijenja. 

 Sve stoji, međutim današnja Kina i Indija nemaju veze s ondašnjim državama, koje su nas toliko zadužile. Danas Kina, osim što krade patentirane zapadne tehnologije, je i prijetnja svjetskom miru, koja agresivno gleda prema svim svojim susjedima (J. Koreji, Tajvanu, Japanu, Filipinima, Vijetnamu), a Indija je poseban slučaj, jer su možda i najzagađenija država svijeta.

14 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca

gdje je Kina aktivna vojno u ovom trenu? 

Jesi bio u Kini ili Indiji?

Ju je je? Je ju je!
18 mjeseci
protjeran
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca
Stric_Jura kaže...

gdje je Kina aktivna vojno u ovom trenu? 

Jesi bio u Kini ili Indiji?

 Na redovnoj bazi se povrjeđuje zračni prostor Tajvana. Svojatanje Južno kinesko more i grade umjetne otoke...

Poruka je uređivana zadnji put pon 30.10.2023 14:11 (Qui-Gon-Jinn).
14 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca

patetično...

Ju je je? Je ju je!
2 godine
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca
danen kaže...

Općenito se smatra da su tri izuma izvukli Europu iz srednjeg vijeka. Prvi je kompas, koji je omogućio plovidbu otvorenim morima. Drugi je barut koji je "otvorio gradove", jer ih njihovi bedemi više nisu mogli štititi. 

 

 

Plovilo se i bez kompasa otvorenim morima, ali ova izjava o barutu i otvorenim vratima vam je za peticu.

 

 

合氣道 Ne boj me se dok vičem, svađam se i psujem. Čuvaj me se kada ušutim.
14 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca
Zaporožac kaže...
KIKI3ooo kaže...

Nema, rusija, amerika zaništa, jedino se iz kine i indije čuju neki tehnološki proboji/otkrića

200 godina su u zaostatku za u.S.A i ostatkom zapadne civilizacije, do 1990 nisu znali da je čovjek stao nogom na mjecec i red bi bio na njima da nešto doprinesu znanosti. 

 Obična propaganda. Kao i da je Napoleon bio nizak...

8 godina
offline
Ugljične točke hvataju energiju Sunca

Zaporožac, umjesto da se smiješ tuđem "neznanju" bilo bi ti  bolje da nešto naučiš: 

Defensive wall - Wikipedia

Bitno se nalazi u posljednjem pasusu (Decline). 

 
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca

pa to je u redu, samo što se na 'staroj slavi' ne živi

kina jest bila u povijesti naprednija, ali je u jednom trenutku počela zaostajati i to se proteglo kroz nekoliko stoljeća, propustili su velike promjene industrijskih revolucija koje su dodatno povećale razliku, da bi završilo ovime danas i novim usponom kine

 

to se naziva 'velikim razlazom' i o tome je zanimljivo štivo napisao naš poznati ekonomist bićanić - link

dakle kad se govori o razvoju pojedinih dijelova svijeta, treba to staviti u kontekst vremena

što arapima danas vrijedi sva kultura i znanost u kojoj su prednjačili u nekadašnjim stoljećima, kad su danas gotovo isključivo sisači nafte

 

6 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca
@picajzla pročitao sam o velikom razlazu što si zalijepio link i mislim da nije fer prema Kini i uz sve napisano nedostaje važna karika (možda i namjerno) . Taj veliki skok je zapadna Europa najviše napravila sisajući enormna bogatstava iz ostatka svijeta. Kad se ubaci u računicu grabež iz Afrika i Amerika, sve je jasno zašto je zapadna Europa toliko bogatija.

Istočna Europa i Kina nisu toliko "napredovale" kao zapad, zato što nije bilo besplatne radne snage u robovima i otimačini sirovina iz Afrika, Kine, Amerika, Indije, (nastavi niz)...
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.11.2023 11:37 (ajimerej).
11 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca

pročitaj ponovo, itekako se spominju kolonije, ali one su samo jedan od faktora

ali, kao što kolonije ne treba izostaviti kao jedan od razloga bržeg napretka zapadne europe, tako ne treba sve banalizirati time, faktora je jako veliki broj i radi se o složenima sustavima

zapadna europa jest drastično napredovala kroz par stoljeća, ali je isto tako kina stagnirala i nazadovala za to vrijeme

tim više je fascinantan njihov napredak u posljednje vrijeme

I druge slučajne prednosti, odnosno činjenice da Evropa ima jeftin pristup dobrima čija proizvodnja traži puno zemlje (sirovinama i poljoprivrednim proizvodima) kroz svoje kolonije, dok Kina kolonija nije imala i to ograničenje nije mogla ublažiti. Kolonije i obilje zemlje na raspolaganju su vrlo važni jer Pomeranz nedostatak zemlje vidi kao glavni zajednički uzrok za ograničenje rasta, koji Evropa, međutim, rješava kolonijama.

btw., imaš i nastavak teksta - link

možeš primjetiti da se autor često poziva na druge istraživače i da postoje i postojala su različita mišljenja

 

 

 

14 godina
offline
Ugljične točke hvataju energiju Sunca

Ne negira se stagnacija Kine nakon što je bila najveća svjetska sila (znači na skroz drugom nivou), kad se ta stagnacija dogodila i zašto je nebitno, kao što je poznata industrijska revolucija na zapadu, koja je prvenstveno nastala zbog 2 faktora, oba nedostupna zemljama u Aziji, a tek onda na tehnološkom razvoju, a koji je opet, na kraju krajeva, inspiriran kineskim otkrićima na kojima nije samo kapitalizirao zapad nego su bili od globalnog značaja.

 

Umjesto toga je bitno zašto se radi propaganda protiv Kine i tko je radi. Zašto se manipulira slikom javnosti? Zašto je Engleska omalovažavala Napoleona...

 

U tom kontekstu pogledat The Coming War on China. 

 Pa onda pogledat vanjsku politiku SAD-a općenito i trenutno stanje u toj zemlji, ili jednostavnije - smrad SAD-a, za bolje shvaćanje trenutne situacije u svijetu.

 

Arape i muslimane se omalovaža. Zašto, ako su dali toliko važnih stvari koje čine moderan svijet. Tko stvara tu sliku?

 

Jedino Indijce ne mogu smislit. Jbg. Ali to na temelju vlastitog iskustva. Svi su isti, puni malih "zajebića". Radim sa jednim više od 10 godina. Kontakiram ga prije par mjeseci svaki i angažiran za ovu firmu, stvari za koje me boli briga ustvari ali svejedno komplenetira moju uslugu. I svaki put mi je dao 2 izvještaja mjesecno. Ovaj put odjednom jedan. Di je drugi? Prijatelju, idući mjesec. Idući mjesec opet jedan. Di je drugi? "Kikinjo", prijatelju, to ti nije tako nego ovako... I onda ja moram 2 ostrije recenice. Pa cu valjda dobit idući mjesec. A šta bi bilo da se radi o ozbiljnom poslu a ne o poslu za koji me boli briga. Nikad! Neki dan, Udemy tečaj za sequelize cli, Indijac, misli da zna engleski, dobro, slobodno falivaj, ok. Pita neki student, direktno pitanje, ima li login/logout ruta? Odgovor: ima, u toj i toj lekciji. Dođeš na tu lekciju, samo login. Normalno. Pa je spomenia u tečaju da će objasniti kako se migriraju generirani folderi kasnije. Došao kraj tečaja - ništa. Normalno. Mislim, skužit ću ja, ali zašto spominješ?? Svi su isti... E da kad se sjetim kad sam ih kao mlad angažira za nešto pa su me zajebali, nikad projekt završili a tražil non stop pare. Ali bit tako glup pa ne znat procjenit kad ti netko da tako preciznu specifikaciju za tako jednostavan posao. I onda sam počeo slušat isto i od drugih. Znači oprez, veliki, veliki oprez. Edit: ali to sa poslovne strane. ...vidia sam jednu malu radi u starbucksu u parizu (starbucks opera, jutro). Tccc... zaboraviš odma sve šta je bilo...

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.11.2023 14:03 (KIKI3ooo).
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca
@picajzla slažem se ne treba banalizirati, ali dodao bih ni podsmijavati se ili čuditi kako su jedni uspješni a drugi nisu, a da se pri tome ne unese sve u računicu.

Evo samo neki manji primjeri zašto su jedni "napredovali" a drugi "stagnirali" https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Opijumski_ratovi https://sh.m.wikipedia.org/wiki/Bokserski_ustanak

Mislim rijetke su nacije i sustavi nevini ali okrutnost zapadnog kapitalizma kroz taj dio povijesti na kojem se obogatio (kolonijalizam i robovlasništvo) ubaciti zajedno u rečenicu s banaliziranjem... naime to su nezamisliva bogatstva izvučena iz kolonijalnih područja. Čak neki "stručnjaci" tvrde da i danas zapad živi ovaj visoki standard radi te otimačine i patnje trećeg svijeta.
I sad kad čovjek čita kako se neki isčuđuju kako je zapad kao pametan i napredan a ostali glupi i zaostali tehnološki, čovjeku može biti samo muka od licemjerja ili ljudskog neznanja. Barem malo dostojanstva nekima radi toga ne bi škodilo, pa da se toliko ne podcjenjuju ugnjetavani narodi.

Čak i danas mnoge države su pod nepovoljnim ugovorima za izvoz sirovina od strane svojih bivših gospodara, tako da i dalje se crpe enormna gospodarstva. A bivše kolonijalne sile Fra., Brit., USA,... i dalje rade sve u svojoj moći da takav nepravedan sistem opstane, i da potlačeni narodi ostanu zatucani i tehnološki nerazvijeni poradi zapadnog višeg standarda.
11 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca

a jbga, ja to ne gledam kroz bilo kakvu prizmu naklonjenosti ikome

često se o takvim stvarima, pa i ovdje na bug forumu, raspravlja s nekakvim stavovima političkog fundametalizma

s jedne strane su neki za kinu/rusiju i protiv amerike/zapada ili s druge strane neki su potpuno obrnuto i onda to dovodi do svađa i besmislenih rasprava

 

ono što možeš vidjeti u linkanim člancima je pokušaj bićanića da potpuno neutralno donese nekakav sud o povijesnim događajima

možeš pročitati da bićanić kritizira ranije radove koji 'western exceptionalism' smatraju glavnim faktorom zapadnog ubrzanog razvoja, dok se u tim radovima kolonijalizam ne spominje

 

dakle, s jedne strane imaš i znanstvenike koji zanemaruju kolonijalizam i 'zapadnu posebnost' vide kao razlog ubrzanog razvoja dijela europe

ali isto tako imaš i drugu stranu koja kolonijalizam smatra glavnim faktorom razlaza, dok razloge kineskog zaostajanja zanemaruje

a zapravo je cijeli taj veliki razlaz zbroj čitavog niza faktora - da, kolonijalizam objašnjava nagli rast zapadne europe, ali ne objašnjava stagnaciju i nazadovanje kine

jer ako je kina bila prva koja je otkrila kompas, barut, koja je radila brodove 10 puta veće od kolumbovih stotine godina prije njega, kakve onda veze ima europski kolonijalizam s tim da se od toga perioda kina nije makla prema naprijed, nego je nazadovala

 

linkaš događaje poput bokserskog ustanka, kao da je to glavni faktor zaostajanja kine - s druge strane imaš kugu i koleru u europi koju kina nije niti osjetila i sad bi se trebali natezati što je glavni razlog zaostatka ili kome je bilo teže i zašto su neki zaostajali, a drugi napredovali

probaj pročitati još jednom bićanićeve tekstove, glavni razlozi kineskog zaostajanja nisu niti bokserski ustanak niti opijumski ratovi

 

na koncu, ne želim se uopće uvlačiti u navijanje za bilo koju stranu, niti smatram kineze zločestijim od amerikanaca ili obnuto, to je sve politički fundamentalizam koji pogoni ovakve glupe rasprave

 

14 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca
picajzla0707 kaže...

a jbga, ja to ne gledam kroz bilo kakvu prizmu naklonjenosti ikome

često se o takvim stvarima, pa i ovdje na bug forumu, raspravlja s nekakvim stavovima političkog fundametalizma

s jedne strane su neki za kinu/rusiju i protiv amerike/zapada ili s druge strane neki su potpuno obrnuto i onda to dovodi do svađa i besmislenih rasprava

 

ono što možeš vidjeti u linkanim člancima je pokušaj bićanića da potpuno neutralno donese nekakav sud o povijesnim događajima

možeš pročitati da bićanić kritizira ranije radove koji 'western exceptionalism' smatraju glavnim faktorom zapadnog ubrzanog razvoja, dok se u tim radovima kolonijalizam ne spominje

 

dakle, s jedne strane imaš i znanstvenike koji zanemaruju kolonijalizam i 'zapadnu posebnost' vide kao razlog ubrzanog razvoja dijela europe

ali isto tako imaš i drugu stranu koja kolonijalizam smatra glavnim faktorom razlaza, dok razloge kineskog zaostajanja zanemaruje

a zapravo je cijeli taj veliki razlaz zbroj čitavog niza faktora - da, kolonijalizam objašnjava nagli rast zapadne europe, ali ne objašnjava stagnaciju i nazadovanje kine

jer ako je kina bila prva koja je otkrila kompas, barut, koja je radila brodove 10 puta veće od kolumbovih stotine godina prije njega, kakve onda veze ima europski kolonijalizam s tim da se od toga perioda kina nije makla prema naprijed, nego je nazadovala

 

linkaš događaje poput bokserskog ustanka, kao da je to glavni faktor zaostajanja kine - s druge strane imaš kugu i koleru u europi koju kina nije niti osjetila i sad bi se trebali natezati što je glavni razlog zaostatka ili kome je bilo teže i zašto su neki zaostajali, a drugi napredovali

probaj pročitati još jednom bićanićeve tekstove, glavni razlozi kineskog zaostajanja nisu niti bokserski ustanak niti opijumski ratovi

 

na koncu, ne želim se uopće uvlačiti u navijanje za bilo koju stranu, niti smatram kineze zločestijim od amerikanaca ili obnuto, to je sve politički fundamentalizam koji pogoni ovakve glupe rasprave

 

 Članak koji si linkao je čitljiv, razumljiv i jako zanimljiv. Samo ne znam koja je poanta likanja tog članka za tvrdnju da se "ne živi na staroj slavi". Napredak zapada nema veze sa stagnacijom kine ali taj napredak stvara pojam razdora, kad ga već spominješ, da podržiš sliku koju SAD (ne zapad) stvara o Kini. Kinezi nisu "bića iz bajke". I tamo ima korupcije, prevara, obman itd. Mislim, Azija... Niti su svi ameriknaci debosi, čisto malo generaliziranja da se skuži poanta.

11 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca
KIKI3ooo kaže...

 Članak koji si linkao je čitljiv, razumljiv i jako zanimljiv. Samo ne znam koja je poanta likanja tog članka za tvrdnju da se "ne živi na staroj slavi". Napredak zapada nema veze sa stagnacijom kine ali taj napredak stvara pojam razdora, kad ga već spominješ, da podržiš sliku koju SAD (ne zapad) stvara o Kini. Kinezi nisu "bića iz bajke". I tamo ima korupcije, prevara, obman itd. Mislim, Azija... Niti su svi ameriknaci debosi, čisto malo generaliziranja da se skuži poanta.

 kako ne znaš poantu, ako je riječ o usporedbama modernih otkrića o kojima si upravo ti poveo raspravu, pa se poziva na kompas i barut

da, kina je nekad davno bila daleko razvijenija, pa je onda postala nerazvijena, da bi se sad ponovo razvijala

 

nikakav se razdor ne stvara istraživanje povijesti ekonomije, takva istraživanja pojašnjavaju događaje iz prošlosti

razdor se stvara političkim fundamentalizmom i izjavama poput tvoje prve u ovoj raspravi

 

EDIT

da pojasnim... ovo dolje su bezvezne rasprave koje vode do svađa, nastale iz političkog fundamentalizma osoba koje ili navijaju za ameriku/zapad ili navijaju za kinu/rusiju i onda dolazi do prepucavanja i rasprava se pretvori u index.hr

KIKI3ooo kaže...

Nema, rusija, amerika zaništa, jedino se iz kine i indije čuju neki tehnološki proboji/otkrića

Zaporožac kaže...

200 godina su u zaostatku za u.S.A i ostatkom zapadne civilizacije, do 1990 nisu znali da je čovjek stao nogom na mjecec i red bi bio na njima da nešto doprinesu znanosti. 

Stric_Jura kaže...

a to ti kao samostalni Rvat, kojem je glavni doprinos da se s Srbima natežemo...

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.11.2023 11:08 (picajzla0707).
14 godina
offline
Ugljične točke hvataju energiju Sunca

Ne shvaćaš. "Razdor" je samo koncept, nazovimo to nekakvom idejom. Taj koncept nebi postojao da nema napretka sa jedne strane a stagnacije ili pada (a ovde se radi o stagnaciji, iako se insinuira pad...) sa druge strane. Onda bi se pričalo o azijskoj (kineskoj) stagnaciji uz istovremeno blagi uspon zapada a ne o velikom razdoru. Ovi su imali ugljen lako dostupan plus kolonije. Tko se s tim može nosit čak i ako imaš ista otkrića. Ako se priča o razdoru - mora se spomenit industrijska revolucija, pa ti sad cići i kukaj što je to netko spomenio kad si pročitao da to nije utjecalo na stagnaciju kine u odnosu na zapad, drugo je što je početak razdora moga biti (ne kažem da se slažem slijepo sa analizom, ali eto, neka je tako, izgleda dovoljno objektivno i argumentirano, sročeno za one koji ne moraju bit ekonomisti, znači pametno) mogao biti prije industrijske revolucije, činjenica je da je ona napravila taj, kontinentalni, veliki razdor, da se to uopće može tako nazvat "velikim razdorom". Kojeg usput nitko ne negira! Ovde se pokušava napravit nova slika kine a ne ona koju nam servisa amerika. Izguglao si neki "pametni" članak da možeš pokrijepit tvrdnje o zatucanosti kine a ustvari se radi o usponu zapada, bez kojeg, ponavljam, koncept "veikog razdora", za kojeg se držiš kao svetog argumenta - nebi postojao. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.11.2023 11:53 (KIKI3ooo).
 
1 0 hvala 1
14 godina
online
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca
danen kaže...

Općenito se smatra da su tri izuma izvukli Europu iz srednjeg vijeka. Prvi je kompas, koji je omogućio plovidbu otvorenim morima. Drugi je barut koji je otvorio gradove, jer ih njihovi bedemi više nisu mogli štititi. Treći je izum, izum pokretnih slova, koji je omogućio tiskanje knjiga, a s njima i širenje znanja u najšire slojeve. Sva tri izuma podječu iz Kine. Spomenimo još i "arapske brojeve", koje su omogućile bolje računanje i razvoj matematike. Oni nam nisu došli iz Kine nego iz Indije. Ali nas mući kolonijalni mentalitet. No i to se mijenja. 

 Mozda nije izum ali bi svakako na prvo mjesto stavio kugu kao pokretac svih promjena u Europi.

 

Samo jedan aspekt (uz stotine drugih socio-ekonomskih efekata): razvoj univerziteta zbog ogromne pogiblje klera kao rezultat ima ubrzanje učilišnih procesa pa samim time slabi i pritisak religije na znanost.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
14 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca

ili riječima stanovitog Kineza, Maa:

 

udarac nogom u stražnjicu, ako je pravilno usmjeren, također je korak naprijed !

Ju je je? Je ju je!
11 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca
KIKI3ooo kaže...

Ne shvaćaš. "Razdor" je samo koncept, nazovimo to nekakvom idejom. Taj koncept nebi postojao da nema napretka sa jedne strane a stagnacije ili pada (a ovde se radi o stagnaciji, iako se insinuira pad...) sa druge strane. Onda bi se pričalo o azijskoj (kineskoj) stagnaciji uz istovremeno blagi uspon zapada a ne o velikom razdoru. Ovi su imali ugljen lako dostupan plus kolonije. Tko se s tim može nosit čak i ako imaš ista otkrića. Ako se priča o razdoru - mora se spomenit industrijska revolucija, pa ti sad cići i kukaj što je to netko spomenio kad si pročitao da to nije utjecalo na stagnaciju kine u odnosu na zapad, drugo je što je početak razdora moga biti (ne kažem da se slažem slijepo sa analizom, ali eto, neka je tako, izgleda dovoljno objektivno i argumentirano, sročeno za one koji ne moraju bit ekonomisti, znači pametno) mogao biti prije industrijske revolucije, činjenica je da je ona napravila taj, kontinentalni, veliki razdor, da se to uopće može tako nazvat "velikim razdorom". Kojeg usput nitko ne negira! Ovde se pokušava napravit nova slika kine a ne ona koju nam servisa amerika. Izguglao si neki "pametni" članak da možeš pokrijepit tvrdnje o zatucanosti kine a ustvari se radi o usponu zapada, bez kojeg, ponavljam, koncept "veikog razdora", za kojeg se držiš kao svetog argumenta - nebi postojao. 

 stari moj, niti sam ja pokušao istaknuti 'zatucanost kine', niti sam morao guglati članak, taj članak sam pročitao davnih dana

 

članak sam stavio da bi pokazao da ništa nije crno bijelo

zapadna europa jest dobrim dijelom stekla uvjete za razvoj kolonijalnim osvajanjima, ali to je nešto što se radi tisućama godina, modus operandi svih velikih civilizacija

pa i kine same, zar misliš da je dinastija sung došla u priliku napraviti kinu najnaprednijom državom svijeta po duhu svetom?

pa i oni su također imperijalističkim osvajanjima, ognjem i mačem, pljačkom došli do toga, isto kao i sve velike civilizacije prije i za vrijeme njih

kina je započela kao 20 puta manja država, kroz razne dinastije se povećavala imperijalističkim osvajanjima, da bi došla do toga da je najrazvijenija država svijeta

nakon toga, kao i kod drugih poput starih rimljana, neminovno slijedi stagnacija, jedino što je kina do danas uspjela zadržati teritorij, a rim se raspao

 

kakvog uopće smisla ima da se mi ovdje natežemo tko je bio gori ili bolji, svi su oni bili imperijalisti u svoje vrijeme

kvragu, tako je to funkcioniralo tisućljećima, danas možemo to gledati kroz povijest ili glumiti idiote koji bez ikakvog smisla navijaju za jednu ili drugu stranu i onda odabiraju povijesna razdoblja i događaje koji im pašu narativu i natežu se ko djeca čiji je tata jači 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice