Zašto postoji stereotip o informatičarima kao intr

poruka: 8
|
čitano: 8.900
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zašto postoji stereotip o informatičarima kao intr".
15 godina
offline
Zašto postoji stereotip o informatičarima kao intr

Informatičar je široki pojam, ali programer definitivno ne bi trebala biti osoba koja voli putovati i komunicirati s drugim ljudima, a mrzi posao u uredu. 

 
5 0 hvala 1
15 godina
online
Re: Zašto postoji stereotip o informatičarima kao
rjakopec kaže...

Informatičar je široki pojam, ali programer definitivno ne bi trebala biti osoba koja voli putovati i komunicirati s drugim ljudima, a mrzi posao u uredu. 

 Al ovo je opis 90% progamera. Ostalih 10% je upiknulo u g**vno od posla pa nema vremena ili novca za putovanja. 

16 godina
offline
Zašto postoji stereotip o informatičarima kao intr

U objavama za posao programera obično se traži timski rad i komunikacija tako da ako i postoji stereotip očito nikog od poslodavaca nije briga da udovolje introvertima. U to sam se i sam uvjerio kad, nakon što sam mu rekao da sam introvert i što preferiram, lik je, rekavši da je to uobičajeno (industrijski standard) za programera, opet i dalje inzistirao na video pozivima i dolasku u ured. 

Inače, ne smeta mi toliko timski rad i komunikacija, ali da nije pod pritiskom, nego preko npr. e-maila i da u toj komunikaciji ljudi misle glavom i kažu šta treba a ne da po defaultu anticipiraju naknadne pozive telefonom, kojekakvo video sastančenje i sl. uglavnom nepotrebno razglabanje o temi. Uglavnom, po mom iskustvu, ekstroverti su sebičniji ljudi i češće imaju tendenciju introverta forsirati na socijalu nego obrnuto.

Amenoum
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.10.2023 10:18 (PaleRider).
 
1 2 hvala 0
14 godina
offline
Zašto postoji stereotip o informatičarima kao intr

OK, ja nisam programer, ali daj mi objasni kako recimo možeš biti front-end developer (govorimo dobar, uspješan) ako ne razgovaraš s Šteficom šalterušom i Jožekom skladištarom dok razvijaš neki ERP ?

 

i to na njihovom radnom mjestu?

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Zašto postoji stereotip o informatičarima kao
Stric_Jura kaže...

OK, ja nisam programer, ali daj mi objasni kako recimo možeš biti front-end developer (govorimo dobar, uspješan) ako ne razgovaraš s Šteficom šalterušom i Jožekom skladištarom dok razvijaš neki ERP ?

 

i to na njihovom radnom mjestu?

 Očekuju a do to drugi ljudi rade umjesto njih Mi u firmi smo od nedavno poboljšali UX/UI research tim, gdje project manager sa dizajnerima rade taj dio (proučavanje procesa, funkcija itd.) i onda developer ima samo internu komunikaciju sa timom, nije u doticaju sa klijentom. Općenito je tako i na svim projektima, pazimo da developeri nemaju komunikaciju sa klijentom već sve ide preko drugih (PM, prodaja, research, key account manager). 

Problem je ako imaš developere koji ne žele ni tu inernu komunikaciju odraditi kako spada.

Stoja
9 mjeseci
offline
Re: Zašto postoji stereotip o informatičarima kao
PaleRider kaže...

U objavama za posao programera obično se traži timski rad i komunikacija tako da ako i postoji stereotip očito nikog od poslodavaca nije briga da udovolje introvertima. U to sam se i sam uvjerio kad, nakon što sam mu rekao da sam introvert i što preferiram, lik je, rekavši da je to uobičajeno (industrijski standard) za programera, opet i dalje inzistirao na video pozivima i dolasku u ured. 

Inače, ne smeta mi toliko timski rad i komunikacija, ali da nije pod pritiskom, nego preko npr. e-maila i da u toj komunikaciji ljudi misle glavom i kažu šta treba a ne da po defaultu anticipiraju naknadne pozive telefonom, kojekakvo video sastančenje i sl. uglavnom nepotrebno razglabanje o temi. Uglavnom, po mom iskustvu, ekstroverti su sebičniji ljudi i češće imaju tendenciju introverta forsirati na socijalu nego obrnuto.

 ali ako ne potrošiš pola radnog vremena na besmislene i nepotrebne zoom/teams/meet sastanke onda nisi u trendu. 

 

ostalo se potpuno slažem s tobom, poslodavci ne kuže programere, samo programer kuži drugog programera. konstantno prekidanje razno raznim glupostima narušava produktivnost i nije način na koji se treba raditi.

 

Stric_Jura kaže...

OK, ja nisam programer, ali daj mi objasni kako recimo možeš biti front-end developer (govorimo dobar, uspješan) ako ne razgovaraš s Šteficom šalterušom i Jožekom skladištarom dok razvijaš neki ERP ?

 

i to na njihovom radnom mjestu?

 developer nije nužno programer. programer u načelu nema što razgovarati sa šteficom, za to je zadužen voditelj projekta (tima), on bilježi što štefica želi i na sastanku s timom prenosi te informacije koje se dalje raspoređuju u taskove i dodijeljuju pojedincima u timu. ovo što ti opisuješ je rad "one man" firme u kojoj jedna osoba obavlja više funkcija.

 

Stoja kaže...
Stric_Jura kaže...

OK, ja nisam programer, ali daj mi objasni kako recimo možeš biti front-end developer (govorimo dobar, uspješan) ako ne razgovaraš s Šteficom šalterušom i Jožekom skladištarom dok razvijaš neki ERP ?

 

i to na njihovom radnom mjestu?

 Očekuju a do to drugi ljudi rade umjesto njih Mi u firmi smo od nedavno poboljšali UX/UI research tim, gdje project manager sa dizajnerima rade taj dio (proučavanje procesa, funkcija itd.) i onda developer ima samo internu komunikaciju sa timom, nije u doticaju sa klijentom. Općenito je tako i na svim projektima, pazimo da developeri nemaju komunikaciju sa klijentom već sve ide preko drugih (PM, prodaja, research, key account manager). 

Problem je ako imaš developere koji ne žele ni tu inernu komunikaciju odraditi kako spada.

 Ovo je pravilan način rada. Komunikacija unutar tima je jako bitna. Komunikacija prema klijentu nije posao programera. U projekt se ne kreće dok sve nije precizno izdefinirano jer će kasnije biti jako puno dodatnog posla.

 

Iz navedenog je jasno da UX/UI nije posao programera, to je posao voditelja projekta i dizajnera. Programer odrađuje ono što mu je zadano, njega ne zanima kako će što izgledati, njega zanima kako što treba raditi, a njegov posao je smisliti "logiku" kojom će se to postići. Naravno da može sudjelovati u iznošenju svojih razmišljanja i ideja koje će utjecati na UX, ali u načelu on radi prema dobivenim smjernicama.

16 godina
offline
Zašto postoji stereotip o informatičarima kao intr

Upravo to. 

Obzirom na iskustvo i edukaciju ja bih mogao raditi isključivo kao projektant/voditelj ali, kao introvert, više volim programiranje. Poslodavci (manji pogotovo) tu znaju ne praviti razliku pa onda programer zna biti i projektant i dizajner a uz to manje plaćen nego projektant. Dizajn ne volim a projektiranje jedino ako radim za sebe (osim eventualno ako je projektiranje i plaćeno a ne uključuje socijalu). 

Tako da, ako radim za druge preferiram jasnu specifikaciju i jasno definiran projekt tako da mogu odraditi sve bez puno komunikacije i bez naknadih izmjena - u protivnom, iz iskustva, često ispadne da radim ispod cijene, a kad sam kod iste, u cijenu bi introvert možda trebao ukalkulirati i blamažu suvišnom socijalom (da se poslodavci prisile na jasniju specifikaciju kad već ne žele samovoljno razumjeti introverta).

Amenoum
 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zašto postoji stereotip o informatičarima kao
rjakopec kaže...

Informatičar je široki pojam, ali programer definitivno ne bi trebala biti osoba koja voli putovati i komunicirati s drugim ljudima, a mrzi posao u uredu. 

Da li se to meni samo čini ili je i to stereotip da je informatičar = programer? A što sa svima ostalima koji nisu developeri/coderi/devopsi i sl.

 

Po iskustvu u radu sa raznim informatičarima iz raznih "rodova" inofrmatike nitko od njih (hard core developeri/db admini/admini/infrastructure architecti i ostali), koji se žele razvijati i izgraditi svoje znanje i steći radno iskustvo u onome što rade, nemaju vremena zafrkavati se sa komunikacijom sa klijentima i raznim sastančenjima koji nisu usko vezani uz projekte na kojima rade. I da, uglavnom su introverti i vole posao u uredu ili rad od doma gdje ih nitko ne ometa u koncentraciji i rješavanju kompleksnih zadataka.

 

Vrlo su rijetki oni koji jednako dobro mogu obavljati zadatke komunikacije sa klijentima i kvalitetno odraditi back-end taskove kojih ti isti klijenti nisu ni svjesni da bi sve na kraju funkcioniralo kako treba.

 

Zahtijevati od nekoga da bude "jack of all trades" je nerealno, zato ozbiljne firme (IT i non-IT) imaju različite teamove čija struktura bi trebala biti organizirana prema vještinama koje ljudi imaju.

 

Kada radite u firmi koja je to prepoznala i primjenjuje u praksi onda imate priliku raditi u timu s ljudima koji: znaju što rade, znaju kako pristupiti rješavanju zadatka na vrlo efikasan način, vole raditi svoj posao jer nisu opterećeni stvarima koje su izvan njihovih vještina i to je onda dobro i za team i za kolege i za poslodavca a na kraju i za klijenta.

 

Svatko ima svoju ulogu. Bitno je to prepoznati i upotrijebiti potencijal svakog pojedinca na obostrano zadovoljstvo.

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice