Predstavljeni su MacBook Pro i iMac zasnovani na A

poruka: 58
|
čitano: 16.933
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Predstavljeni su MacBook Pro i iMac zasnovani na A".
10 godina
suspendiran
offline
Predstavljeni su MacBook Pro i iMac zasnovani na A

I jopet rekli svakakve brojke a nitko zapravo nema pojma šta te brojke znače. Pa onda neuralni engine ... dinamičko cacherianje ... okej?? Šta da radimo s tim informacijama

očekivalo se više riječi o gamingu, a oni samo "ima podršku za raytracing" i "moš' igrat baldurs gate 3 na njemu"... okej???

 

 

 

Tresla se brda, rodio se miš. Mislio sam nekakva bombastična vijest će biti, ostao budan do 1 ujutro, čekao i šokirao se pa jedva 30 minuta prezentacija.
O čemu se radi, novom chipu koji je 15% brži od prethodnog ... eto...

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 31.10.2023 12:19 (ZovemseZoranidolazimizRijeke).
Moj PC  
6 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: Predstavljeni su MacBook Pro i iMac zasnovani
Nisi valjda očekivao nekakvu revoluciju?
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Predstavljeni su MacBook Pro i iMac zasnovani na A

Apple definitivno daje previše prostora za cijenu. Osnovne modele treba pod hitno vratiti na 128 GB, pa ako netko kupi i shvati da mu treba više, opet će kupit računalo, ali s više prostora. 

 
2 0 hvala 0
10 godina
suspendiran
offline
Predstavljeni su MacBook Pro i iMac zasnovani na A

Sad gledam na njihovom storeu, iMac M1 je nestao, ne može se više kupiti. Zamijenio ga je iMac M3, koji ima istu cijenu kao M1, dok M1 nije snižene cijene, nego ga jednostavno nema... smradeki, briljantni smradeki...

A M1 air i dalje drži istu cijenu kao i prije 3 godine.... smradeki, briljantni smradeki...

 

 

Moj PC  
8 0 hvala 0
8 godina
offline
Predstavljeni su MacBook Pro i iMac zasnovani na A

Dok svi ostali nabijaju količinu RAM-a, ovi se trude SW-om zadržati performanse na tih 8GB.

Ako će za 10 godina raditi kao danas, nemam ništa protiv takvoga laptopa. Ali nekako sumnjam da ipak hoće, govorim za browsanje, teške stranice i tabove.

Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Predstavljeni su MacBook Pro i iMac zasnovani

Čak i sada ako imaš hrpetnu otvorenih tabova kao ja, 8GB ti neće biti dovoljno. 16GB je svavko preporuka, no to dosta diže cijenu. S 8GB - odlična mašina za svakodnevni office rad. Za teže kategorije -> 16GB

Prošla su vremena Mac računala starih 10 godina, tako da ne računaj na to. Apple podržava do 3 zadnje generacije opertivnog sistema, a onda se i svi proizvođači softvera toga drže ko pijan plota. Ako ćeš točiti zadnju verziju macOS-a na mašinu staru 5+ godina to će je vjerojatno poprilično ubiti i usporiti. S obzirom na ritam izdavanja novog hardvera rekao bih da Apple očekuje da mijenjamo hardver puno češće nego što smo to prije radili.

13 godina
offline
Re: Predstavljeni su MacBook Pro i iMac zasnovani
TheName08 kaže...

Čak i sada ako imaš hrpetnu otvorenih tabova kao ja, 8GB ti neće biti dovoljno. 16GB je svavko preporuka, no to dosta diže cijenu. S 8GB - odlična mašina za svakodnevni office rad. Za teže kategorije -> 16GB

Prošla su vremena Mac računala starih 10 godina, tako da ne računaj na to. Apple podržava do 3 zadnje generacije opertivnog sistema, a onda se i svi proizvođači softvera toga drže ko pijan plota. Ako ćeš točiti zadnju verziju macOS-a na mašinu staru 5+ godina to će je vjerojatno poprilično ubiti i usporiti. S obzirom na ritam izdavanja novog hardvera rekao bih da Apple očekuje da mijenjamo hardver puno češće nego što smo to prije radili.

Kolega, NHF, dok ne budete puno konkretniji, biti ću suzdržan pa ću samo kazati, ništa vam ne vjerujem  

No, da krenem od početka, koje vi osobno imate stolno računalo, pretpostavljam laptop nekakav?! Osobno sam trenutno u posjedu jednog FENOMENOMENALNOG MBP 16' sa M1 procesorom, nekakvih godinu i pol dana i apasolutno sam zadovoljan svime što je, od rezolucije displaya, preko hladnog skorom cijeli dan, trajanje bakterije iznimno dugo sa XYZ otvorenih tabova! 
Istina, na njemu imam 32GB RAMa za koje skromno subjektivno očekujem da će izdurati dulje od dekade za ono što ja radim, obrada fotografija primarno, a i memorije ima poprilično. 
U slučaju nadogradnje novim verzijama MAC OSa, u to najmanje sumnjam da će biti ne pet, najmanje sedam godina, a možda čak i punih deset, dok smo živi moći ćemo pisati i pričati o tome. Već kada smo pokrenuli pitanje usporavanja i ubijanja, po vama, čime bi se to moglo najprije dogoditi, SW potražnjom za RAMima?! Ukoliko se nastavi ovakva utrka, ili procesija, nabijanja RAMa u računalima, moguće to bude primarni razlog! Ali opet, postoji preko nekoliko verzija istog MAC OSa sukladno starosti računala. To je nekakva utješna činjenica. 

ATJ Lučko
13 godina
offline
Re: Predstavljeni su MacBook Pro i iMac zasnovani

Meni ne bi bilo teško dati novac za Apple-ov Macbook da ih se može popraviti u slučaju kvara. Ali ne može, nego se mora mijenjati kompletna matična ploča koja košta kao cijeli laptop. Pa ako ti kojim slučajem krepa SSD (koji i dan danas ima ograničen vijek trajanja), ti praktički opet moraš izdvojiti ogromnu svotu novca samo da ga popraviš.

 

I sad će ekipa tvrdit "ja imam Macbook iz 2005., dan danas radi savršeno!!!!!"; ne tvrdim ja da Macbook računala nisu kvalitetna i dugotrajna, ali uvijek postoji mogućnost da će se računalo pokvariti. Apple proizvodi imaju garanciju samo 12 mjeseci (24 mjeseca u EU, ali komplicirano je), no što ako se računalo pokvari na trećoj godini od kupovine? Ti si na gubitku tisuće eura i prisiljen si kupiti novi laptop.

 

Skupe stvari dolaze i sa dugotrajnom garancijom; LG, Samsung i drugi proizvođači bijele tehnike često daju garanciju 5 godina, na motore i do 10 godina. Kupiš novi auto; dobiješ garanciju od nekoliko godina. S druge strane imaš Apple, platiš Mac za cijenu tri perilice rublja i dobiješ šamar, garanciju od 12 mjeseci. Još će ti ponuditi Apple Care da u slučaju kvara imaš jeftiniji popravak.

 

Niti jedan Apple proizvod ne planiram kupiti dokle god Apple bude vodio svoju anti-repair politiku i držao garanciju na zakonskom minimumu. Lenovo, Asus i drugi proizvođači laptopa imaju garanciju najmanje 24 mjeseca, a ako ti krepa SSD, baterija, Wi-Fi kartica ili štogod van garancijskog perioda; otvoriš ga s par šarafa, zamijeniš SSD sam u roku od 10 minuta i piči dalje.

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.11.2023 12:27 (Marko :D).
2 godine
offline
Re: Predstavljeni su MacBook Pro i iMac zasnovani
ATJLučko kaže...
TheName08 kaže...

Čak i sada ako imaš hrpetnu otvorenih tabova kao ja, 8GB ti neće biti dovoljno. 16GB je svavko preporuka, no to dosta diže cijenu. S 8GB - odlična mašina za svakodnevni office rad. Za teže kategorije -> 16GB

Prošla su vremena Mac računala starih 10 godina, tako da ne računaj na to. Apple podržava do 3 zadnje generacije opertivnog sistema, a onda se i svi proizvođači softvera toga drže ko pijan plota. Ako ćeš točiti zadnju verziju macOS-a na mašinu staru 5+ godina to će je vjerojatno poprilično ubiti i usporiti. S obzirom na ritam izdavanja novog hardvera rekao bih da Apple očekuje da mijenjamo hardver puno češće nego što smo to prije radili.

Kolega, NHF, dok ne budete puno konkretniji, biti ću suzdržan pa ću samo kazati, ništa vam ne vjerujem  

No, da krenem od početka, koje vi osobno imate stolno računalo, pretpostavljam laptop nekakav?! Osobno sam trenutno u posjedu jednog FENOMENOMENALNOG MBP 16' sa M1 procesorom, nekakvih godinu i pol dana i apasolutno sam zadovoljan svime što je, od rezolucije displaya, preko hladnog skorom cijeli dan, trajanje bakterije iznimno dugo sa XYZ otvorenih tabova! 
Istina, na njemu imam 32GB RAMa za koje skromno subjektivno očekujem da će izdurati dulje od dekade za ono što ja radim, obrada fotografija primarno, a i memorije ima poprilično. 
U slučaju nadogradnje novim verzijama MAC OSa, u to najmanje sumnjam da će biti ne pet, najmanje sedam godina, a možda čak i punih deset, dok smo živi moći ćemo pisati i pričati o tome. Već kada smo pokrenuli pitanje usporavanja i ubijanja, po vama, čime bi se to moglo najprije dogoditi, SW potražnjom za RAMima?! Ukoliko se nastavi ovakva utrka, ili procesija, nabijanja RAMa u računalima, moguće to bude primarni razlog! Ali opet, postoji preko nekoliko verzija istog MAC OSa sukladno starosti računala. To je nekakva utješna činjenica. 

 

Dakle, za početak, radim kao system admin (i to pretežito kao Windows admin) u tvrtki koja je Apple partner. Trenutno koristim 2 MacBook računala, noviji je MacBook Air M1 sa 16GB RAMa i isto sam izuzetno zadovoljan. Možda čak i zadovoljniji nego s Pro modelom, jer Air nema ventilatora, a perfomansama me u potpusnosti zadovoljavaju. Kao što je rečeno, autonomija na bateriji je brutalna i to je ogroman plus u odnosu na Windows laptope.

Imamo klijente koji još uvijek vrte Macove stare više od 10-12 godina, ugradili smo im SSD-ove i dalje se odlično vrte. No ako na 5+ godina starom Macu nadogradite zadnju verziju macOS-a ili mudirije verziju najnovija-1 ta računala će se bitno usporiti u radu.

Za razliku od priješanje Apple politike, sada su podržane 3 zadnje verzije opertivno sistema. Kažete da se bavite obradom fotki. Photoshop nećete moći nadograditi ako će Vam OS biti straiji od 3 genearcije unazad (dakle 3 godine). Također, ako ćete trebati support od Adobea, reći će Vam da prvo nadogardite sustav i Photoshop na podržanu verziju. I tu je onda kvaka. Nadogradnie sustava će biti, ali koliko će zaklati računalo, to ćemo tek vidjeti. Praksa je pokazala da nadogradnja straijeg Maca nije baš najbolja ideja ako se želi zadržati dobre performanse. Zlatno pravilo (do sada) je bilo da se izbjgavaju nadogradnje novije od 3 generacije.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.11.2023 15:42 (TheName08).
2 godine
offline
Re: Predstavljeni su MacBook Pro i iMac zasnovani
Marko :D kaže...

Meni ne bi bilo teško dati novac za Apple-ov Macbook da ih se može popraviti u slučaju kvara. Ali ne može, nego se mora mijenjati kompletna matična ploča koja košta kao cijeli laptop. Pa ako ti kojim slučajem krepa SSD (koji i dan danas ima ograničen vijek trajanja), ti praktički opet moraš izdvojiti ogromnu svotu novca samo da ga popraviš.

 

 Da, politika popravaka kod Apple praktički ne postoji više. No razlog je i tehničke prirode, naime sve je integrirano i CPU i RAM i flash disk. Da, priča s jamstvom je bezobrazna. Jedina isplativa opcija i osiguranje je da čovjek dokupi AppleCare servis.

9 godina
offline
Predstavljeni su MacBook Pro i iMac zasnovani na A

Ima laptopa za 400-500€ koji imaju 16 gb rama i 512 gb pohrane. 4 puta skuplji macbook to nema.

8 gb rama mi nije dosta na Linuxu koji nakon cold boota koristi 250 mb.

Moj PC  
6 1 hvala 3
13 godina
offline
Re: Predstavljeni su MacBook Pro i iMac zasnovani
TheName08 kaže...

Dakle, za početak, radim kao system admin (i to pretežito kao Windows admin) u tvrtki koja je Apple partner. Trenutno koristim 2 MacBook računala, noviji je MacBook Air M1 sa 16GB RAMa i isto sam izuzetno zadovoljan. Možda čak i zadovoljniji nego s Pro modelom, jer Air nema ventilatora, a perfomansama me u potpusnosti zadovoljavaju. Kao što je rečeno, autonomija na bateriji je brutalna i to je ogroman plus u odnosu na Windows laptope.

Imamo klijente koji još uvijek vrte Macove stare više od 10-12 godina, ugradili smo im SSD-ove i dalje se odlično vrte. No ako na 5+ godina starom Macu nadogradite zadnju verziju macOS-a ili mudirije verziju najnovija-1 ta računala će se bitno usporiti u radu.

Za razliku od priješanje Apple politike, sada su podržane 3 zadnje verzije opertivno sistema. Kažete da se bavite obradom fotki. Photoshop nećete moći nadograditi ako će Vam OS biti straiji od 3 genearcije unazad (dakle 3 godine). Također, ako ćete trebati support od Adobea, reći će Vam da prvo nadogardite sustav i Photoshop na podržanu verziju. I tu je onda kvaka. Nadogradnie sustava će biti, ali koliko će zaklati računalo, to ćemo tek vidjeti. Praksa je pokazala da nadogradnja straijeg Maca nije baš najbolja ideja ako se želi zadržati dobre performanse. Zlatno pravilo (do sada) je bilo da se izbjgavaju nadogradnje novije od 3 generacije.

I tu ujedno dolazimo do prednosti Windows-a i Mac-a.

 

Glavna prednost Maca je što je tih, baterija traje jako dugo i jednostavno radi. Najveća mana je gotovo nepostojeća podrška što se hardvera tiče. Da, imaš Apple Support, imaš garanciju 12 mjeseci, ali to je više manje to. Bilo kakav hardverski problem, Mac je za smeće jer je sve zalemljeno na matičnu, a matična košta kao Sv. Petra kajgana. Onda se postavlja pitanje isplativosti zamjene matične kad dođe skoro kao i novi Mac. Također, kao što si rekao 3 OS ažuriranja i laptopu polako padaju performanse. Nekad je Apple laptope bilo moguće koristiti godinama jer si imao mogućnost nadogradnje, danas ta mogućnost više ne postoji. Tu dolazimo i do prednosti Windowsa.

 

Glavna prednost Windows računala je mogućnost nadogradnje, sam biraš kakav hardver želiš, dugotrajna softverska podrška, garancija najmanje 24 mjeseca, gaming. Evo, ovaj post pišem s 9 godina starog HP laptopa koji nije ništa specijalno hardverski jak. Trenutno je u njemu spori HDD od 1 TB, ali lako se da nadograditi na SSD, no planiram uskoro kupit novi laptop, pa mi se ne da zamarati s time. I što je najbolje, računalo čak nije ni sporo. Savršeno za surfanje internetom, gledanje sadržaja i praktički sve osim igranja ili nekog teškog rada. Jedino mjesto gdje se zaista vidi zastajerlost je mreža; Wi-Fi 4, te FE mrežna kartica, pa povuče maksimalno 100 Mb/s preko obje tehnologije. U principu, računala koja su došla s Windows 7 mogu bez problema pokrenuti Windows 10; mogu i Windows 11 da Microsoft nema svoje smiješne zahtjeve vezane za TPM (lako se zaobiđe).

 

Da se mene pita; računala bi trebala biti podržana najmanje 10 godina. Ipak je to nešto što ne mijenjaš često. Iako vidim da Apple gura u smjeru da ih se krene s mijenjanjem svakih par godina.

TheName08 kaže...

 Da, politika popravaka kod Apple praktički ne postoji više. No razlog je i tehničke prirode, naime sve je integrirano i CPU i RAM i flash disk. Da, priča s jamstvom je bezobrazna. Jedina isplativa opcija i osiguranje je da čovjek dokupi AppleCare servis.

Čak i da ne mogu ništa učiniti po tome pitanje (iako ja i dalje mislim da mogu, ali ne žele), matične ploče naplaćivati po cijeni bliskoj novom računalu je kriminal. Time te praktički forsiraju da kupiš novo računalo. Ili onaj dio gdje matičnu ploču uopće ne možeš kupiti, a da bi mogao servis dobiti novu najprije mora vratiti staru, nepotrebno odugovlačenje servisnog procesa. Još bolja fora je što hardver vežu za softver, pa čak i da možeš sam zamijenit sve, moraš se direktno obratiti Apple-u da odobri taj dio kako bi ti sve funkcije bile dostupne. Hugh Jeffreys je to dobro prikazao u svojim videozapisima. Koliko je Apple anti-repair je nevjerojatno. Ako si kupio uređaj, tvoje je pravo modificirati ga i raditi s njim što hoćeš.

 

Btw čak i ako plaćaš Apple Care i dalje ćeš platiti popravak Maca, samo po nešto nižoj cijeni (ne pretjerano sniženoj cijeni).

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.11.2023 18:20 (Marko :D).
6 godina
offline
Re: Predstavljeni su MacBook Pro i iMac zasnovani

ne znam ja sta ti radis ali evo meni nakon 6 sati google-a itd... a nije da nema...

NULL!=NULL
8 godina
offline
Predstavljeni su MacBook Pro i iMac zasnovani na A

Mislim da to sa zastarjelošću Macbooka ima veze i sa arhitekturom procesora, siguran sam da će M1 biti puno duže živ i živahan nego nesretni I7 tik prije njega.

Moj PC  
2 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Predstavljeni su MacBook Pro i iMac zasnovani
VladRi kaže...

ne znam ja sta ti radis ali evo meni nakon 6 sati google-a itd... a nije da nema...

 Nije da uvijek nedostaje. Evo trenutno imam otvoreno par stvarčica i na 2.5 gb sam. Ako upalim neki zahtjevniji program, virtualku ili još par tabova u browseru brzo se ram napuni.

6 godina
offline
Re: Predstavljeni su MacBook Pro i iMac zasnovani

dobro, to je istina, virtualke vole popapati ram...

NULL!=NULL
9 godina
offline
Re: Predstavljeni su MacBook Pro i iMac zasnovani
Marko :D kaže...

Meni ne bi bilo teško dati novac za Apple-ov Macbook da ih se može popraviti u slučaju kvara. Ali ne može, nego se mora mijenjati kompletna matična ploča koja košta kao cijeli laptop. Pa ako ti kojim slučajem krepa SSD (koji i dan danas ima ograničen vijek trajanja), ti praktički opet moraš izdvojiti ogromnu svotu novca samo da ga popraviš.

 

I sad će ekipa tvrdit "ja imam Macbook iz 2005., dan danas radi savršeno!!!!!"; ne tvrdim ja da Macbook računala nisu kvalitetna i dugotrajna, ali uvijek postoji mogućnost da će se računalo pokvariti. Apple proizvodi imaju garanciju samo 12 mjeseci (24 mjeseca u EU, ali komplicirano je), no što ako se računalo pokvari na trećoj godini od kupovine? Ti si na gubitku tisuće eura i prisiljen si kupiti novi laptop.

 

Skupe stvari dolaze i sa dugotrajnom garancijom; LG, Samsung i drugi proizvođači bijele tehnike često daju garanciju 5 godina, na motore i do 10 godina. Kupiš novi auto; dobiješ garanciju od nekoliko godina. S druge strane imaš Apple, platiš Mac za cijenu tri perilice rublja i dobiješ šamar, garanciju od 12 mjeseci. Još će ti ponuditi Apple Care da u slučaju kvara imaš jeftiniji popravak.

 

Niti jedan Apple proizvod ne planiram kupiti dokle god Apple bude vodio svoju anti-repair politiku i držao garanciju na zakonskom minimumu. Lenovo, Asus i drugi proizvođači laptopa imaju garanciju najmanje 24 mjeseca, a ako ti krepa SSD, baterija, Wi-Fi kartica ili štogod van garancijskog perioda; otvoriš ga s par šarafa, zamijeniš SSD sam u roku od 10 minuta i piči dalje.

 

MBP 16" je prvi ozbiljni laptop za rad, od ispravnog formata ekrana, rezolucije do kvalitete izrade. Onaj tko zna za što mu macbook služi, cijena će biti najmanji problem. Ako nisi u stanju odraditi posao na način da ti cijena alata ne predstavlja budget breaker, onda taj alat nije za tebe osim za slikanje i instagram. Koliko vidim, trenutni m1 će me držati komotno još barem 2-3 godine, a isplatio sam ga u prvom tjednu korištenja.

 

Nisam nigdje primjetio da je macbook publika gejmerska. Možda se varam. Za gejming imam PS5, no zbog posla slabo ga koristim.

 

Nekako sam skloniji vjerojavati da je neki brand bolji za gledanje filmova i gejmanje, zbog takvog konzumerizma su svi i završili na 16:9 ekranima i plastičnim treš kućištima + tipkovnicama.

13 godina
offline
Re: Predstavljeni su MacBook Pro i iMac zasnovani

Fulao si poantu. Ponavljam, nigdje nisam napisao da Apple-ova računala nisu kvalitetna. Ali ono što kritiziram i smatram kriminalno je Apple-ov odnos prema njihovim vlastitim proizvodima, a i samim korisnicima istih. Prodaješ laptop po cijeni većoj od 1.500€, a daješ mu samo 12 mjeseci garancije? Još pritom onemogućuješ popravak istog u slučaju kvara lemljenjem komponenti na matičnu ploču? Ovo po meni nije ništa drugo nego bezobrazlog i pohlepa, te način na tjeranje kupca da ponovno iskešira 1.500€ za kupnju novog laptopa. Ne kažem da će tebe Macbook kratko služiti, služit će te negdje +/- 6 godina. Ali Windows računala, pa čak i po puno manjoj cijeni, čisto za usporedu, traju puno, puno duže—10 godina, pa čak i više. Današnja Apple-ova računala jednostavno nemaju šanse trajati kao što su trajale prijašnje verzije istih, to je jednostavno činjenica.

 

Imaš i jako, jako dobrih Windows laptopa po paprenim cijenama. Imaš i onih na kojima baterija traje dugo, ali realno gledano, niti jedan Windows laptop neće imati trajanje baterije kao što imaju Mac računala, a tome je glavni razlog Apple silicon. Apple će još bar dvije godine imati nekakvu prednost radi vlastitih ARM čipova jer tu Windows nema konkretan odgovor. AMD i NVIDIA su najavili da kreću u izradu ARM čipova tek 2025. pa Apple do tad sigurno ima prednost, možda još koju godinu dok se sve ne ufura kako treba.

6 godina
offline
Re: Predstavljeni su MacBook Pro i iMac zasnovani
Marko :D kaže...

Ali Windows računala, pa čak i po puno manjoj cijeni, čisto za usporedu, traju puno, puno duže—10 godina, pa čak i više.

Mislim da je to isti K, ja imam iMac 2011 koji dan danas roka - i7,32GB rama, ugurao sam jos ssd unutra - leti! +sa open core patcherom ima i novi OS i super radi!

 

also, ako hocemo biti fer prema apple-u trebali bi barem u cijenu uracunati "PRO" verziju windows-a (sa obzirom da osX na apple-u je uvjek ista verzija za sve)... a govorimo o "windows racunalima"

I onda ako uzemes da je isti hardver + ista kvaliteta izrade + cijenu os-a... i dodjes na slicno (naravno, i apple je dalje skuplji... ali...)

 

Marko :D kaže...

ali realno gledano, niti jedan Windows laptop neće imati trajanje baterije kao što imaju Mac računala, a tome je glavni razlog Apple silicon.

 

 

Mislim da ne - moj novi macbook pro (2015) sa i7 je imao trajanje baterije u surfanju do 10 sati sa macOS-om dok sa windows je bilo 1.5-2h (imao sam svojevremeno dual boot) - windows jednostavno ima power management lose sredjen (naravno, na ARM-u je to sada brutalno bolje jer jebiga, cipovi koji trose kikiriki struje)...

 

 

Ono sto mene vise nervira kod njih je sto jebeno svaka verzija macbook-a ima nekakav fail. Na mom starom (2015) su napravili pre kratki flat kabel koji ide do ekrana pa se nakon par godina slomije, na modelu prije hingevi pucaju, itd itd... Also, drkanje sa storage-om!  Recimo ram (imho) ako nisi nekakav power user (vm i ostalno) je nebitan jer sa 8gb sasvim ok zivis, ali storage mi je jedan veliki WTF??? pogotovo sto se sada vise nista ne moze nadograditi...

 

Also, zasto windows racunala... zasto ne PC racunala... recimo ja sam na linux-u zadnjih par godina i sve radi savrseno...

 

NULL!=NULL
13 godina
offline
Re: Predstavljeni su MacBook Pro i iMac zasnovani
VladRi kaže...

Mislim da je to isti K, ja imam iMac 2011 koji dan danas roka - i7,32GB rama, ugurao sam jos ssd unutra - leti! +sa open core patcherom ima i novi OS i super radi!

 

also, ako hocemo biti fer prema apple-u trebali bi barem u cijenu uracunati "PRO" verziju windows-a (sa obzirom da osX na apple-u je uvjek ista verzija za sve)... a govorimo o "windows racunalima"

I onda ako uzemes da je isti hardver + ista kvaliteta izrade + cijenu os-a... i dodjes na slicno (naravno, i apple je dalje skuplji... ali...)

Dobro, ajde sad kupi Mac i probaj ga nadograditi—neće ići jer je apsolutno sve zalemljeno. Zato i govorim da nova Mac računala nemaju potencijala trajati kao prethodne, nadogradive verzije Maca.

 

Windows se može koristiti i neaktiviran; jedina limitacija je što ne možeš promijeniti temu i što u kutu stoji prozirnim slovima da Windows nije aktiviran. Sve ostale značajke su ti dostupne i ništa nije limitirano. Uostalom, licencu za Windowse možeš doslovno kupit za par eura ili koristiti MAS.

VladRi kaže...

Mislim da ne - moj novi macbook pro (2015) sa i7 je imao trajanje baterije u surfanju do 10 sati sa macOS-om dok sa windows je bilo 1.5-2h (imao sam svojevremeno dual boot) - windows jednostavno ima power management lose sredjen (naravno, na ARM-u je to sada brutalno bolje jer jebiga, cipovi koji trose kikiriki struje)...

Windows se u zadnjih par godina, pogotovo od verzija 10 dosta popravio u upravljanju energijom. Sad imaš Windows laptopa na kojima baterija traje i do 12 sati. 

VladRi kaže... 

Ono sto mene vise nervira kod njih je sto jebeno svaka verzija macbook-a ima nekakav fail. Na mom starom (2015) su napravili pre kratki flat kabel koji ide do ekrana pa se nakon par godina slomije, na modelu prije hingevi pucaju, itd itd... Also, drkanje sa storage-om!  Recimo ram (imho) ako nisi nekakav power user (vm i ostalno) je nebitan jer sa 8gb sasvim ok zivis, ali storage mi je jedan veliki WTF??? pogotovo sto se sada vise nista ne moze nadograditi...

Pogledaj cijenu modela Mac računala s više prostora, pa će ti sve biti jasno zašto daju toliko malo prostora u osnovnim modelima. Razlika između 15" Macbook Aira s 256 GB i 512 GB je 253€

 

Zamisli da kupiš osnovni model Macbook Aira i ubaciš SSD od 1 TB za 80€. Ili 4 TB za 250€. Onda je opet Apple ostao bez dodatnog prihoda. 😥

VladRi kaže...

Also, zasto windows racunala... zasto ne PC racunala... recimo ja sam na linux-u zadnjih par godina i sve radi savrseno...

Jer i Mac je PC. I zato što računala ili dolaze s Windowsima ili bez njih, rijetko koje danas dolazi s Linux-om. Ona i koja dođu bez OS-a ili s Linux-om, većina će ljudi instalirat Windowse.

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.11.2023 13:22 (Marko :D).
6 godina
offline
Predstavljeni su MacBook Pro i iMac zasnovani na A

sve sto si naveo gore ja danas na mac-u, sutra na PC-u...

 

edit:  a ovo za licencu nije legalno koristenje - ukradi mac pa ti je free... jedino imas 10 min straha...

NULL!=NULL
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.11.2023 13:34 (VladRi).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Predstavljeni su MacBook Pro i iMac zasnovani
VladRi kaže...

edit:  a ovo za licencu nije legalno koristenje - ukradi mac pa ti je free... jedino imas 10 min straha...

Mac je teško dobavljiv za razliku od Windowsa. Čak i da ga nabaviš, neće funkcionirati na 90% hardvera.

 

Windowsi su prije bili jako limitirani u slučaju da nisu bili aktivirani. Imaš XP koji ne možeš koristiti nakon probnog perioda; doslovno ne možeš ni do radne površine. Windows 7 je to malo ublažio; pojavio se crni ekran i non stop bi te maltretirao da ga aktiviraš, ali imao bi pristup radnoj površini i osnovnim stvarima. Windows 10 sve otključava osim personalizacije jer Microsoft u stvari želi da koristiš Windows, bio aktiviran ili ne. Više novaca zarade od reklama u Windowsima, prikupljanjem podataka i sponzoriranim aplikacijama nego što bi to bio slučaj s jednokratnom prodajom Windowsa. A zašto se onda isti još uvijek prodaju? Radi poslovnih korisnika; oni moraju imati kompletno legalan i registriran softver zbog inspekcije. 

 

Pravi primjer ti je MAS, koji stoji već godinama na GitHub-u (koji je btw u vlasništvu Microsofta) i otvoreno zaobilazi Microsoftovu "zaštitu" i aktivira Windowse. Microsoft zna za isti; štoviše, Microsoft je sam ugradio tu "rupu" u operacijski sustav i omogućuje svakome da ga besplatno aktivira. Ali i dalje, ne mare za to, jer kao što sam rekao, danas zarađuju puno više ne Windowsima nego što je to bio slučaj s prethodnim verzijama. Prije si jednokratno kupio Windows i to je to; sada ga ne kupiš, ali prihodi su konstantni zbog tehnologija koje sam već naveo. Tako da, ne bi rekao da se radi o ilegalnom alatu kojeg Microsoft ne podržava. Jer da se radi, Microsoft bi ga onemogućio instantno, a cijeli alat protjerao s GitHub-a na kojem se nalazi otvoreni kod istog.

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.11.2023 14:26 (Marko :D).
6 godina
offline
Predstavljeni su MacBook Pro i iMac zasnovani na A

 Vidis, kod mene u banci je bio dosao jedan barba koji imao taj nekakav usb stick.... da sam samo to tada znao... damn!

 

Proširi riječ!

NULL!=NULL
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Predstavljeni su MacBook Pro i iMac zasnovani
EricCartman kaže...

Dok svi ostali nabijaju količinu RAM-a, ovi se trude SW-om zadržati performanse na tih 8GB.

Ako će za 10 godina raditi kao danas, nemam ništa protiv takvoga laptopa. Ali nekako sumnjam da ipak hoće, govorim za browsanje, teške stranice i tabove.

 Apple nije u tome jedini, osnovna konfiguracija je kod mnogih proizvođača tu samo da bi moglo da se napiše ono čuveno "počev od toliko i toliko", a onda otvoriš ponudu i shvatiš da ti treba neka od opremljenijih opcija.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
13 godina
offline
Re: Predstavljeni su MacBook Pro i iMac zasnovani

Pa nije jedini, ali je jedini koji i najmanju nadogradnju masno naplaćuje. Gore ti je primjer kako je razlika u cijeni između 256 GB i 512 GB Macbook Aira 253€. Inače, za tih 250€ možeš nabaviti M.2 SSD od 4 TB.

 

Za nadogradnju Macbook Pro na 32GB RAM-a žele 510€, a samu memoriju možeš nabaviti za 100€, čak i manje. Ludost. Zato i je sve zalemljeno. Hoćeš Mac? Platit ćeš cijenu koju mi odredimo, a ne tržište.

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.11.2023 17:21 (Marko :D).
9 godina
offline
Re: Predstavljeni su MacBook Pro i iMac zasnovani
Marko :D kaže...

Pa nije jedini, ali je jedini koji i najmanju nadogradnju masno naplaćuje. Gore ti je primjer kako je razlika u cijeni između 256 GB i 512 GB Macbook Aira 253€. Inače, za tih 250€ možeš nabaviti M.2 SSD od 4 TB.

 

Za nadogradnju Macbook Pro na 32GB RAM-a žele 510€, a samu memoriju možeš nabaviti za 100€, čak i manje. Ludost. Zato i je sve zalemljeno. Hoćeš Mac? Platit ćeš cijenu koju mi odredimo, a ne tržište.

 

Zaista ne razumijem gdje je problem? Uzmi windowse, hp, lenovo, acer ili kaj god ti cjenovno odgovara i uživaj. 

 

Kod mene je bio problem, što sam stalno bio prisiljen raditi za kompanije koje enforceaju windowse, pa sam tako i složio workstation za cca 40k , natrpao 128Gb rama, najbolje 2TB ssd-ove, fine tjunao sve od sbusa do rama. Instalirao windowse i holly crap, stavili mi enterprise verziju, menađiraju tamo neki indijci, svaki update neki novi cirkus, neke nove postavke. Probao od frenda macbook i oduševio se. Nakon gro godina, konačno LAPTOP koji doslovno možeš izvaditi iz torbe bilo gdje i raditi na njemu. 

 

slika, zvuk, performanse, autonomija, apple eko sistem.  

 

Danas, uopće nije bitno da radiš na windowsima, osim valjda u Hrvatskoj.


Nakon Macbooka, opet macbook. Sve ostalo je kao da nekom objašnjavaš razliku između premium vozila i renaulta.

 

13 godina
offline
Re: Predstavljeni su MacBook Pro i iMac zasnovani

I zaista te ne dira ako računalo platiš 7.600€što ima garanciju samo 12 mjeseci? Recimo, računalo krepa nakon tri godine; zaista te ne bi diralo da nešto što si platio 7.600€ više ne funkcionira i nema nikakvu mogućnost popravka? 

 

Svaka čast! Malo je takvih ljudi.

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.11.2023 20:42 (Marko :D).
15 godina
offline
Re: Predstavljeni su MacBook Pro i iMac zasnovani
Marko :D kaže...

I zaista te ne dira ako računalo platiš 7.600€što ima garanciju samo 12 mjeseci? Recimo, računalo krepa nakon tri godine; zaista te ne bi diralo da nešto što si platio 7.600€ više ne funkcionira i nema nikakvu mogućnost popravka? 

 

Svaka čast! Malo je takvih ljudi.

Ovo pišem na MacBook Pro-u iz 2010. Još se nije pokvario. 

 

Radi ok.

 

Samo 12 mjeseci garancije je prošlo prije 12 godina.

 

Slika u prilogu

13 godina
offline
Re: Predstavljeni su MacBook Pro i iMac zasnovani

To je stari Macbook koji i da se pokvari, pojedine dijelove možeš zamijeniti i guraš dalje. Na novim Macovima nema mijenjanja dijelova nego se mijenja kompletna matična koja dođe kao novi Macbook. 

6 godina
offline
Re: Predstavljeni su MacBook Pro i iMac zasnovani
WORA kaže...
Marko :D kaže...

Pa nije jedini, ali je jedini koji i najmanju nadogradnju masno naplaćuje. Gore ti je primjer kako je razlika u cijeni između 256 GB i 512 GB Macbook Aira 253€. Inače, za tih 250€ možeš nabaviti M.2 SSD od 4 TB.

 

Za nadogradnju Macbook Pro na 32GB RAM-a žele 510€, a samu memoriju možeš nabaviti za 100€, čak i manje. Ludost. Zato i je sve zalemljeno. Hoćeš Mac? Platit ćeš cijenu koju mi odredimo, a ne tržište.

 

Zaista ne razumijem gdje je problem? Uzmi windowse, hp, lenovo, acer ili kaj god ti cjenovno odgovara i uživaj. 

 

Kod mene je bio problem, što sam stalno bio prisiljen raditi za kompanije koje enforceaju windowse, pa sam tako i složio workstation za cca 40k , natrpao 128Gb rama, najbolje 2TB ssd-ove, fine tjunao sve od sbusa do rama. Instalirao windowse i holly crap, stavili mi enterprise verziju, menađiraju tamo neki indijci, svaki update neki novi cirkus, neke nove postavke. Probao od frenda macbook i oduševio se. Nakon gro godina, konačno LAPTOP koji doslovno možeš izvaditi iz torbe bilo gdje i raditi na njemu. 

 

slika, zvuk, performanse, autonomija, apple eko sistem.  

 

Danas, uopće nije bitno da radiš na windowsima, osim valjda u Hrvatskoj.


Nakon Macbooka, opet macbook. Sve ostalo je kao da nekom objašnjavaš razliku između premium vozila i renaulta.

 

Meni sef kupio mbpro m2pro - vrh stroj!

NULL!=NULL
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.11.2023 22:23 (VladRi).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice