Sanjao sam noćas da te nemam... Imaju li snovi nek

poruka: 30
|
čitano: 19.033
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Sanjao sam noćas da te nemam... Imaju li snovi nek".
6 godina
offline
Sanjao sam noćas da te nemam... Imaju li snovi nek

Tekst kao i uvijek odlično napisan no zaista prekrasna ilustracija.

Ja
Moj PC  
5 0 hvala 1
15 godina
offline
Sanjao sam noćas da te nemam... Imaju li snovi nek

je, fino je napisano i dovoljno "neutralno" (jer je područje minsko polje). pola pedijatar, pola diplomat ispod karijere, pola feljtoničar, pola sve ostalo . no kao iskusan sanjač, s gotovo svakonoćnim morama u 3D surround tehnikolor izdanju (veli teta doktor: to ti je normalno kad si lud), posebno s obzirom na apsurdne i uglavnom do kocena besmislene sadržaje, mislim kako se mozaque noću "čisti" od dnevno nakupljenog balasta. istina je kako je najvažnije dobro se naspavati no to i nije baš pozitivno korelirano s ovakvim "košmarima". puno je snova koji izgledaju užas dok sanjaš (uz znojenje k'o kurva u crkvi i moguće neartikulirane zvukove - ne znam za ovo. zna pas a on ne laje okolo o tome) a kad se probudim (umorniji nego što sam bio pri lijeganju), mislim si - wtf?! pa nije to niš strašno. je, neke snove pamtim godinama no uglavnom samo toga dana, do ručka ("ding!"). primijetih i kako su "teški snovi" učestaliji ak se najedem prije spavanja i kad puno radim (prijevodi; mozak stalno u overdriveu). pokus (nema klope poslije 18:00) daje obećavajuće rezultate. intelektualni nerad isto tako (živio!). tablete za spavanje ne mijenjaju "mehaniku" snova, odn. isti q, drugo pakiranje. ima tu još nešto: sanja se, očito, svake noći, no većina ljudi ne pamti išta od toga (blago njima). naposljetku: bez spavanja ne ide, odn. ide ali prema "ustanovi zatvoreng tipa za vrlo, vrlo nervozne". mogu bez vode, hrane, vina, žena, pjesme ... ali bez spavanja ne. deprivacija sna je najčešće pogubna (pamtim iz vojske), sikički ("na bazi") i ono drugo. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 5.11.2023 11:51 (Ajar).
Moj PC  
5 0 hvala 1
7 godina
offline
Sanjao sam noćas da te nemam... Imaju li snovi nek

Realno, teško da itko sanja više noćnih mora od mene (ali ozbiljno, svaku noć samo noćne more), kaj bi trebalo značiti da očito imam neke ozbiljne psihičke probleme  (lako moguće, okružen sam teoretičarima zavjera jedno pola budnog dijela života, i ne prestaju drobit, katastrofa do čega je došlo...).

 

Ono, nije da se hvalim, ali fakat sam znao sanjati tak strašne stvari da je čudo da nisam umro u snu.

 

Ali, na kraju krajeva, daleko najstrašnija mora ikad: došao sam pred klasična škripava drvena vrata, i kad sam otvorio opet sam se našao na istom mjestu (znači s iste strane, ne s kontra) i opet otvorio, i opet, i opet...

Probudio sam se u znoju, praktički paraliziran od straha i sav zgrčen, pamtit ću to do kraja života...

 

Ako ništa, bar ne moram plaćati ulaznice za horor tematske parkove, ovo ful 3D i totalno realno 

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put ned 5.11.2023 9:37 (fer-de-lance).
 
13 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Sanjao sam noćas da te nemam... Imaju li snovi
"Što se babi htilo, to se babi snilo"🤭
 
6 0 hvala 0
2 godine
offline
Sanjao sam noćas da te nemam... Imaju li snovi nek

„U snovima je sve moguće“, navodi Joseph De Koninck...

 

Teoretski da, no ako nikada niste upravljali avionom kao pilot, to nikada nećete sanjati jer vam ni svijest ni podsvijest nemaju memoriranu komandu za tu radnju.

Ako nikada niste svirali eki instrument neećte ni sanjati da ga svirate ili ćete sanjati no u snu ćete znati da ne znate svirati.

 

Opet, iako nikada niste letjeli, u snu možete letjeti, lebdjeti..

 

Kako mozak to izvede, još nije utvrđeno. 

合氣道 Ne boj me se dok vičem, svađam se i psujem. Čuvaj me se kada ušutim.
 
4 0 hvala 0
10 godina
suspendiran
offline
Sanjao sam noćas da te nemam... Imaju li snovi nek

ne znam ja samo banane sanjam. Od kada sam probao prvu bananu, samo na nju mislim. Volim jesti banane. Svaki dan bih ih jeo, male, velike, tvrde, mekane, kakve god. Sve su fine. Pravi bananamen.

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Sanjao sam noćas da te nemam... Imaju li snovi
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

ne znam ja samo banane sanjam. Od kada sam probao prvu bananu, samo na nju mislim. Volim jesti banane. Svaki dan bih ih jeo, male, velike, tvrde, mekane, kakve god. Sve su fine. Pravi bananamen.

 

 jesi li ikad probao s ananasom? navodno sanjati ananas daje dobre rezultate na živoj sili do 400 m. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
12 godina
offline
Re: Sanjao sam noćas da te nemam... Imaju li snovi
Ja gotovo nikad ne sanjam.
Negdje sam čuo da ustvari nije da ljudi ne sanjaju, nego se ne sjećaju snova.

Zadnji san iz cca 2020....za vrijeme šetnje sa ženom napala nas je nekakva zmija udavka na igralištu na kojem sam igrao nogomet. Pri samom napadu, opalio sam je nogom u glavu. Mogao sam osjetiti tvrdoću zmijine glave. Toliko stvarno je bilo. Kada sam se trgnuo iz sna dočekala me ljuta supruga.
Neki ljudi su baš nezahvalni.
vicious
Moj PC  
10 0 hvala 0
8 godina
offline
Sanjao sam noćas da te nemam... Imaju li snovi nek

Meni se čini, nemam pojma o tome pa mi je mozak slobodan stvarati nemoguće asocijacije, da istraživanje računalnih neuralnih mreža i generativne umjetne inteligencije i još nekih utvrđenih činjenica daje uvid u problem snova. U raznim eksperimentima sa samostalnim "učenjem", neuralne mreže skrenu s puta i "haluciniraju". Treba im stalni korektivni faktor, a za nas žive to znači gledati, slušati, odnosno primati senzorne inpute iz stvarnog svijeta koji ima svoje prirodne zakonitosti. Čim ostanemo bez toga, počnemo halucinirati. E sad, zašto nam je spavanje potrebno, ne uklapa se u teoriju, ali objašnjava zašto sanjamo. Za samo spavanje vjerojatno postoji neki drugi objektivan razlog.

 

 

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put ned 5.11.2023 23:15 (Feudalac).
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Sanjao sam noćas da te nemam... Imaju li snovi
viciousone kaže...
Zadnji san iz cca 2020....za vrijeme šetnje sa ženom napala nas je nekakva zmija udavka na igralištu na kojem sam igrao nogomet. Pri samom napadu, opalio sam je nogom u glavu. Mogao sam osjetiti tvrdoću zmijine glave. Toliko stvarno je bilo. 

 

 

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
16 godina
online
Sanjao sam noćas da te nemam... Imaju li snovi nek

Ja bih rekao da su za većinu ljudi snovi tek screensaver koji se vrti prilikom reparacije (i/ili razvoja) tijela kod spavanja. Imam teoriju po kojoj snovi dobivaju sve veći značaj, koherentnost i konzistentnost, sa sve većom introvertiranošću. Pri tome razlika između konvencionalnog ekstroverta i introverta u ljudi nije tako velika jer relativno nema ni velike razlike u fiziologiji. Čovjek je po dizajnu ekstrovert - ima vrlo osjetljive osjetilne organe, udove i može se kretati, sposoban je za kompleksne fizičke interakcije, te je dosta ranjiv. Jasno je da se onda veća važnost pridaje fizičkom životu nego halucinacijama. No to generalno ne mora biti tako. Kitovi možda zapravo više žive u snovima (osjetila i udovi su im ograničeni - vid je npr. oko 10 puta lošiji, dok im je mozak dosta veći od našeg, jedan dio mozga im čak može spavati dok je drugi budan). Ekstremi (maksimumi) ekstrovertiranosti (za koje snovi ni ne postoje) su onda mašine (koje mogu glumiti da haluciniraju ali zapravo ne sanjaju) a ekstrem introvertiranosti bi bilo biće bez udova i fizičkih osjetila ali s vrlo razvijenim i dobro oklopljenim odnosno teško ranjivim mozgom (ili ekvivalentom mozga). Takvi žive u stvarnosti koja nije ništa manje stvarna od naše, iako je, iz naše perspektive, virtualna. Pitam se tako, sanja li Zemlja nas (u noćnoj mori) ili nas uopće ne doživljava.

Amenoum
Poruka je uređivana zadnji put ned 5.11.2023 13:17 (PaleRider).
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Sanjao sam noćas da te nemam... Imaju li snovi
PaleRider kaže...

Ja bih rekao da su za većinu ljudi snovi tek screensaver koji se vrti prilikom reparacije (i/ili razvoja) tijela kod spavanja. Imam teoriju po kojoj snovi dobivaju sve veći značaj, koherentnost i konzistentnost, sa sve većom introvertiranošću. Pri tome razlika između konvencionalnog ekstroverta i introverta u ljudi nije tako velika jer relativno nema ni velike razlike u fiziologiji. Čovjek je po dizajnu ekstrovert - ima vrlo osjetljive osjetilne organe, udove i može se kretati, sposoban je za kompleksne fizičke interakcije, te je dosta ranjiv. Jasno je da se onda veća važnost pridaje fizičkom životu nego halucinacijama. No to generalno ne mora biti tako. Kitovi možda zapravo više žive u snovima (osjetila i udovi su im ograničeni - vid je npr. oko 10 puta lošiji, dok im je mozak dosta veći od našeg, jedan dio mozga im čak može spavati dok je drugi budan). Ekstremi (maksimumi) ekstrovertiranosti (za koje snovi ni ne postoje) su onda mašine (koje mogu glumiti da haluciniraju ali zapravo ne sanjaju) a ekstrem introvertiranosti bi bilo biće bez udova i fizičkih osjetila ali s vrlo razvijenim i dobro oklopljenim odnosno teško ranjivim mozgom (ili ekvivalentom mozga). Takvi žive u stvarnosti koja nije ništa manje stvarna od naše, iako je, iz naše perspektive, virtualna. Pitam se tako, sanja li Zemlja nas (u noćnoj mori) ili nas uopće ne doživljava.

 E sad, ako je vjerovati prirodi, teško da postoji biće sa razvijenim mozgom koje ne prima nikakve informacije izvana. Čini se da bi postojanje tog nekorištenog organa bio čisti gubitak energije, o čemu bi taj mozak učio kad ništa ne prodire do njega? Sad kad sam to napisao, pao mi je na pamet HDZ....

Ja rekoh
9 mjeseci
offline
Re: Sanjao sam noćas da te nemam... Imaju li snovi
fer-de-lance kaže...

Ali, na kraju krajeva, daleko najstrašnija mora ikad: došao sam pred klasična škripava drvena vrata, i kad sam otvorio opet sam se našao na istom mjestu (znači s iste strane, ne s kontra) i opet otvorio, i opet, i opet...

Probudio sam se u znoju, praktički paraliziran od straha i sav zgrčen, pamtit ću to do kraja života...

 

 Ovaj je relativno lako objasniti 

 

Postoji više vrsta snova, kako je i objašnjeno u tekstu. Od ovakvih poput tvog sna do dnevno tematskih snova u koje ukomponiramo zadnje informacije koje smo čuli dok smo bili budni.

 

No vratimo se na tvoj san. Škripava vrata bi bila nekakva metafora za starost, vjerojatno u ovom kontekstu tvoj osjećaj starenja i takpanja na mjestu. Osjećaš da se vrtiš u krug i stagniraš, to prikazuje konstantno ponavljanje iste radnje u snu. Također prikazuje i tvoj strah od istog, što ne znači da si stvarno u takvoj situaciji već je možda smao u pitanju strah od istog, je li opravdan ili ne ćeš ti najbolje znati. Račun šaljem poštom, cash only. 

 

Meni su od svih vrsta snova najzanimljiviji lucidni snovi, kada smo svjesni da sanjamo i možemo upravljati svojim snovima. Ovo zahtijeva i određeno "vježbanje", ali može biti jako korisno jer u snu nemamo iste limite kao u javi i zato možemo na razne načine pokušati riješiti određene situacije, suočiti se s njima, eksperimentirati.

 

Još jedan zanimljiv tekst Doca. 

15 godina
online
Re: Sanjao sam noćas da te nemam... Imaju li snovi
Snovi su mješavina događaja koji su ostavili na nas utisak i našeg trenutnog emocionalnog stanja.
Pa tako ako vas muče neke brige u životu do mjere da se osjećate bezizlazno, onda su velike šanse da će te sanjati snove u kojima ste u nekakvim bezizlaznim situacijama, a reakcije poznatih ljudi u vašim snovima su obično onakve kakvim vi (podsvjesno) doživljavate te ljude.
Stoga ako sanjate da vas žena vara velike su šanse da imate osjećaj nepovjerenja prema njoj i inače i da vam je varanje oblik događaja koji vaš mozak najjasnije interpretira kao nedostatak povjerenja u vašem odnosu. Može ti biti još što šta, tipa da vam je to i podsvjesna želja da se dogodi. Sve osvisi kako se vi osjećate u RL prema tom događaju.

Inače, evo vam jedna super zanimljiva tehnika za rješavanje i samospoznaju: ako imate noćne more, pogotovo ako vas nešto proganjana ili vam netko ne da mira, čim se probudite i još vam je san friško u umu, zaklopite oči, opustite se i probajte neagresivno dozvat to što vam ne da mira. Npr. ganjalo vas je neko čudovište, zaklopite oči i recite u umu "Hej. Tu sam. Pokaži se." Nekad treba više puta, samo trebate biti strpljivi i promatrat što se dešava. I onda ga pitajte što želi. Svašta zanimljivog se zna odigrati, i ako se radi o ustrajnoj mori, nakon ovakvog razgovora obično prestane

Psihologija je odlična stvar ako ju čovjek ne demonizira i ne uzima svoje projekcije kao nešto ozbiljno
Poruka je uređivana zadnji put ned 5.11.2023 18:52 (Ges).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Sanjao sam noćas da te nemam... Imaju li snovi nek

Kao klinac sam imao zaista jako bujnu maštu, kreativnost djece je jedna od stvari koja nam fali kao odraslima ali sjećam se nekih snova iz tog perioda i danas u blaženim tridesetima. I definitivno sam češće sanjao nego sada, sjećam se da je bilo dana kada sam jedva čekao ići u krevet da zaspem i sanjam. Najdraža stvar je bila da letim, u tim snovima se nisam htio probuditi a najbolja fora je bila da sam znao toliko biti uživljen u ulogu da bih postao svjestan da sanjam a tek onda kreće "belaj".
Doduše do toga sam došao kroz par vrlo gadnih noćnih mora gdje sam bio na rubu da se probudim od straha, i onda sam skontao da u biti sanjam. Jedan od prvih takvih snova je bio da sam zapeo u nekoj vojarni, kao dijete, i krenula je pucnjava, ja sam se sakrio u nekakvu staru telefonsku govornicu plavih vrata, međutim svejedno sam bio izrešetan, i kako je već panika i strah bila na vrhu sam skontao da sam i dalje svjestan svega i gle čuda nisam mrtav. Pa sam si osim besmrtnosti odlučio podarit i letenje i zbrisao od tamo. Danas se isto zna desiti tu i tamo da imam lucid dreaming (uglavnom moram letjeti da bih postao svjestan ili mora biti nešto gadno - jedna od najstrašnijih stvari je da sanjam da letim između ili pored dalekovoda.. ti su gadni uvijek).

 

Raspisao se čovjek, ali poanta je sljedeća: došao sam do zaključka da ljudi skloni mašti i idejama (testirao na kolegi grafičkog dizajna) imaju češće snove kojih se sjećaju od ostatka ekipe.


U članaku sam doduše očekivao i komentar na sleep paralysis koji je posebno gadan oblik noćne al ostadoh razočaran.

Above & Beyond
Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Sanjao sam noćas da te nemam... Imaju li snovi
Kaže garmin budem u REM fazi i po tri sata noću, a rijetko se sjetim sna i uglavnom budu bezveze.
Shvaćam da se sjećam snova samo ako se u tom trenutku probudim a to je budilica prije posla ili noćna mora.
Lucidni snovi dogode mi se ponekad ali samo vikendom imam te prilike pa kad se probudim ujutro iz sna, nastavim maštati i upravljati nastavkom priče. Koliko je to lucidno nisam siguran, ali zanimljivo i nekako čudno iskustvo, pogotovo kad je 🥰...

Zadnji san je bio prije tri dana i pošto rijetko se sjećam sna baš bih volio shvatit ima li poruku ili smisao.

Kao penjem se na neki tavan, (valjda uz ljestve), svi zidovi su bijele boje a ulaz u prostoriju je jako uzak, i uhvatila me tolika panika, nekakva klaustofobija. Ulaz kao vrata, ali bez dovratnika i taj prolaz je napola pregrađen nekom željeznom pločom (kao klizna vrata napola otvorena, ali nepomična). I vidim tetku Jelu 🤭 da je već u prostoriji i u snu sam svjestan da mogu proći kroz prolaz, pošto je ona ušla a šira je od mene. Ali nemoćan sam i hvata me panika i probudim se sav uznemiren i ljut.

Ako ima poruka od podsvijesti nekako mi se čini željezna ploča da predstavlja nekoga tko mi brani nešto. Tetka Jela mi se čini nebitna u toj priči 😁
Poruka je uređivana zadnji put ned 5.11.2023 23:23 (ajimerej).
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Sanjao sam noćas da te nemam... Imaju li snovi
fer-de-lance kaže...

Realno, teško da itko sanja više noćnih mora od mene (ali ozbiljno, svaku noć samo noćne more), kaj bi trebalo značiti da očito imam neke ozbiljne psihičke probleme  (lako moguće, okružen sam teoretičarima zavjera jedno pola budnog dijela života, i ne prestaju drobit, katastrofa do čega je došlo...).

 

Ono, nije da se hvalim, ali fakat sam znao sanjati tak strašne stvari da je čudo da nisam umro u snu.

 

Ali, na kraju krajeva, daleko najstrašnija mora ikad: došao sam pred klasična škripava drvena vrata, i kad sam otvorio opet sam se našao na istom mjestu (znači s iste strane, ne s kontra) i opet otvorio, i opet, i opet...

Probudio sam se u znoju, praktički paraliziran od straha i sav zgrčen, pamtit ću to do kraja života...

 

Ako ništa, bar ne moram plaćati ulaznice za horor tematske parkove, ovo ful 3D i totalno realno 

 

 Imaš na mobitelu nekakve aplikacije pa vidi koliko hrčeš, kakva je situacija sa apnejom - disanje na usta itd. Ako se ujutro probudiš kao da te tramvaj zgazio - razmisli o tretmanima za apneju. Također, ako si nadrkan cijelo vrijeme, moraš odspavat popodne, migrene, umoran.. svakako se malo informiraj.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
13 godina
offline
Sanjao sam noćas da te nemam... Imaju li snovi nek

Ja samo znam da nije dobro ako te moja punica sanja. Svi nadrapaju nakon toga (uglavnom umru).

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Sanjao sam noćas da te nemam... Imaju li snovi
ivan dragi kaže...

 Imaš na mobitelu nekakve aplikacije pa vidi koliko hrčeš, kakva je situacija sa apnejom - disanje na usta itd. Ako se ujutro probudiš kao da te tramvaj zgazio - razmisli o tretmanima za apneju. Također, ako si nadrkan cijelo vrijeme, moraš odspavat popodne, migrene, umoran.. svakako se malo informiraj.

Za to mi ne treba aplikacija - žena već ima traume od mog hrkanja 

Ali, zanimljivo, nikad nisam nadrkan, spavam popodne samo kad ne uspijem zaspati noć prije - to mi se obično dogodi u ponedeljak, jer za vikend spavam po 10-12 sati svaku noć pa ne mogu zaspati u noći s nedelje na ponedeljak, npr. prije dva tjedna sam cijelu noć bio budan i tek mi se počelo spavat taman kad sam morao na posao, na kraju se odjednom probudim u autu na parkiralištu i skužim da sam se dovezao i zakrmio (svega par minuta) a da nisam ni svjestan da sam se doma obukao i otišao.

Sad sam rekao ženi da me budi ranije vikendom (kad već cucak neće ) jer samo sranja proizlaze iz toga.

Migrene isto nemam (osim kad popijem loše vino), i nikad inače nisam umoran (sve do trenutka dok ne legnem u krevet).

 

maximus007 kaže...

Ja samo znam da nije dobro ako te moja punica sanja. Svi nadrapaju nakon toga (uglavnom umru).

Ne daj joj da sanja Jožu Manolića, ni slučajno !!!!

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.11.2023 12:11 (fer-de-lance).
16 godina
online
Re: Sanjao sam noćas da te nemam... Imaju li snovi
Feudalac kaže...
PaleRider kaže...

Ja bih rekao da su za većinu ljudi snovi tek screensaver koji se vrti prilikom reparacije (i/ili razvoja) tijela kod spavanja. Imam teoriju po kojoj snovi dobivaju sve veći značaj, koherentnost i konzistentnost, sa sve većom introvertiranošću. Pri tome razlika između konvencionalnog ekstroverta i introverta u ljudi nije tako velika jer relativno nema ni velike razlike u fiziologiji. Čovjek je po dizajnu ekstrovert - ima vrlo osjetljive osjetilne organe, udove i može se kretati, sposoban je za kompleksne fizičke interakcije, te je dosta ranjiv. Jasno je da se onda veća važnost pridaje fizičkom životu nego halucinacijama. No to generalno ne mora biti tako. Kitovi možda zapravo više žive u snovima (osjetila i udovi su im ograničeni - vid je npr. oko 10 puta lošiji, dok im je mozak dosta veći od našeg, jedan dio mozga im čak može spavati dok je drugi budan). Ekstremi (maksimumi) ekstrovertiranosti (za koje snovi ni ne postoje) su onda mašine (koje mogu glumiti da haluciniraju ali zapravo ne sanjaju) a ekstrem introvertiranosti bi bilo biće bez udova i fizičkih osjetila ali s vrlo razvijenim i dobro oklopljenim odnosno teško ranjivim mozgom (ili ekvivalentom mozga). Takvi žive u stvarnosti koja nije ništa manje stvarna od naše, iako je, iz naše perspektive, virtualna. Pitam se tako, sanja li Zemlja nas (u noćnoj mori) ili nas uopće ne doživljava.

 E sad, ako je vjerovati prirodi, teško da postoji biće sa razvijenim mozgom koje ne prima nikakve informacije izvana. Čini se da bi postojanje tog nekorištenog organa bio čisti gubitak energije, o čemu bi taj mozak učio kad ništa ne prodire do njega? Sad kad sam to napisao, pao mi je na pamet HDZ....

Naravno, apsolutna izolacija ne postoji, nisam ni rekao da nema komunikacije - ona npr. može ići preko elektro-magnetskih polja. Osim toga, komponente introvertiranog mozga mogu biti u određenoj mjeri ekstrovertirane pa se zapravo radi o promjeni skale osjetila i osjetljivosti. Kod nas je obrnuto, čovjek je u cjelini ekstrovertiran, ali pojedinačni neuroni su više introvertirani (nepomični, bez kompleksnih fizičkih interakcija, dobro zaštićeni..). Bilo koja živa organizacija u kojoj postoji razmjena informacija može biti u određenoj mjeri ekvivalent mozga, odnosno neuronskih mreža, pa tako mogu postojati i ekstrovertirani neuroni ili ekstrovertirani ekvivalenti konvencionalnih neurona, između kojih komunikacija ne mora biti ožičena a oni sami ne moraju biti toliko ograničeni u kretanju. 

Drugim riječima, postoji relativna inverzija kompleksnosti i entropije između eksterne i interne stvarnosti kod bića a ta inverzija je invertirana između ekstrovertiranih i introvertiranih bića. 

I sam čovjek tako može biti neuron. Pitanje je samo da li svjesna ili nesvjesna komunikacija između pojedinačnih neurona organizacije više korelira s halucinacijom. Jasno, ne utječu samo pojedinačni neuroni na halucinaciju, i ona više ili manje utječe na pojedinačne neurone. Kauzalnost je tu relativna i vjerojatno invertirana između ekstrovertiranih i introvertiranih bića.

Amenoum
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.11.2023 12:47 (PaleRider).
16 godina
offline
Sanjao sam noćas da te nemam... Imaju li snovi nek

super clanak.

 

ja vec godinama jedva da sanjam ista, mogu na prste dvije ruke nabrojat kolko sam puta sanjao - do prije mjesec dana.

nedavno sam skuzio da je uzrok tome - zena

iako mi ne smeta kad hrce, bez beda zaspim, al se konstantno budim umoran.

velicina kreveta nije problem, al ocito ne uspijem uci u REM kolko bi trebalo da mi ostanu u sjecanju.

jedina iznimka kad bih imao zive snove jest ako se probudim jako rano, provedem sat-sat i pol budan u krevetu (na mobu naravno!) i onda opet zaspem - tad si snovi nevjerojatno zivi.

 

s druge strane, unazad mjesec dana sam poceo 2-3 tjedno noci provodit u drugoj spavacoj sobi, solo, i nevjerojatno je kolko se vise uspijem naspavati i odmoriti - i sanjati! - u istoj kolicini vremena.

jebes predrasude, spavanje solo moze biti samo dobro za zdravlje i vezu dugorocno.

gurtna giržtna gužni žnorda gižnu žertir gžerdu žinar gurdaž žarpar ženar žednu žena
Poruka je uređivana zadnji put čet 9.11.2023 13:46 (nixass).
Moj PC  
3 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Sanjao sam noćas da te nemam... Imaju li snovi
fer-de-lance kaže...
ivan dragi kaže...

 Imaš na mobitelu nekakve aplikacije pa vidi koliko hrčeš, kakva je situacija sa apnejom - disanje na usta itd. Ako se ujutro probudiš kao da te tramvaj zgazio - razmisli o tretmanima za apneju. Također, ako si nadrkan cijelo vrijeme, moraš odspavat popodne, migrene, umoran.. svakako se malo informiraj.

Za to mi ne treba aplikacija - žena već ima traume od mog hrkanja 

Ali, zanimljivo, nikad nisam nadrkan, spavam popodne samo kad ne uspijem zaspati noć prije - to mi se obično dogodi u ponedeljak, jer za vikend spavam po 10-12 sati svaku noć pa ne mogu zaspati u noći s nedelje na ponedeljak, npr. prije dva tjedna sam cijelu noć bio budan i tek mi se počelo spavat taman kad sam morao na posao, na kraju se odjednom probudim u autu na parkiralištu i skužim da sam se dovezao i zakrmio (svega par minuta) a da nisam ni svjestan da sam se doma obukao i otišao.

Sad sam rekao ženi da me budi ranije vikendom (kad već cucak neće ) jer samo sranja proizlaze iz toga.

Migrene isto nemam (osim kad popijem loše vino), i nikad inače nisam umoran (sve do trenutka dok ne legnem u krevet).

 Ja sam imao problema sa spavanjem pa evo sto mi je pomoglo:

 

Otvori rolete/grilje/zavjese i pusti da te probudi sunce, svjetlo, a ne alarm. Kad te probudi, ustani (nemoj ponovo lec, taman bilo prerano). Nemoj disat na usta. Ako dises na usta (dok spavas jel..) pocni rjesavat problem sto prije. Promjenit ce ti se zivot kad prestanes. Ne pretjerujem.

 

Ako tesko zaspes, probaj se istrenirat ko pas. Ali ozbiljno. Kao kad psu idu sline na zvuk zvona. Ja sam uzeo slusalice i prckao po youtubeu par noci, naravno zaspes kad zaspes. E ali nakon desetak dana.. upiknem u uho i za 2 minute zaspem. Neke srot sta sam dobio s nekim starim mobitelom pa ostale u ladici, koristim ih samo za spavanje. Ako mi smeta neki zvuk ili nemam sta slusat, stavim brown noise ili white noise (ima na yt, 12h, crni ekran pa ako nemas premium ne trosi bateriju, stavis full screen). Ako ti ne paše šum, ima od kise, valova, vodopada, ventilatora.. stvarno mozes birat zvuk :)

 

Vjerojatno bi bilo kakav "ritual" pomogao. 

 

Pomaze nekakva tjelovjezba. Prehrana. Smanjit cigarete. Ako vec ides zadrijemat preko dana, odradi to na par minuta, dovoljno je da se "trznes". Sve vise od toga je previse, a efekta nema.

 

Znam da nekima pomaze promjena jastuka i madraca. Nije jeftina rabota, ali probaj bar 2-3 jastuka promjenit. Spavanje na boku je must. Znam da neki zaljepe lopticu na ledja da tokom noci ostanu na boku. Grijanje u sobi bolje iskljucit.

 

Edit.

Zaboravio pa da nadodam. Promjena orjentacije kreveta mi je nevjerojatno pomogla, ne znam da li je placebo ali boli me dupe. Sad spavam glavom prema sjeveru. Takodjer kao nixas spavam solo  mali je tek 4 mjeseca, a ja moram na posao svaki dan... tako da spava s njim i malom od 3 godine, a ja ko kralj u izgnanstvu.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.11.2023 12:57 (ivan dragi).
7 godina
offline
Re: Sanjao sam noćas da te nemam... Imaju li snovi
ivan dragi kaže...

 Ja sam imao problema sa spavanjem pa evo sto mi je pomoglo:

 

1) Otvori rolete/grilje/zavjese i pusti da te probudi sunce, svjetlo, a ne alarm. Kad te probudi, ustani (nemoj ponovo lec, taman bilo prerano).2) Nemoj disat na usta. Ako dises na usta (dok spavas jel..) pocni rjesavat problem sto prije. Promjenit ce ti se zivot kad prestanes. Ne pretjerujem.

 

3) Ako tesko zaspes, probaj se istrenirat ko pas. Ali ozbiljno. Kao kad psu idu sline na zvuk zvona. Ja sam uzeo slusalice i prckao po youtubeu par noci, naravno zaspes kad zaspes. E ali nakon desetak dana.. upiknem u uho i za 2 minute zaspem. Neke srot sta sam dobio s nekim starim mobitelom pa ostale u ladici, koristim ih samo za spavanje. Ako mi smeta neki zvuk ili nemam sta slusat, stavim brown noise ili white noise (ima na yt, 12h, crni ekran pa ako nemas premium ne trosi bateriju, stavis full screen). Ako ti ne paše šum, ima od kise, valova, vodopada, ventilatora.. stvarno mozes birat zvuk :)

 

4)Vjerojatno bi bilo kakav "ritual" pomogao. 

 

5) Pomaze nekakva tjelovjezba. 6) Prehrana. 7) Smanjit cigarete.8) Ako vec ides zadrijemat preko dana, odradi to na par minuta, dovoljno je da se "trznes". Sve vise od toga je previse, a efekta nema.

 

9) Znam da nekima pomaze promjena jastuka i madraca. Nije jeftina rabota, ali probaj bar 2-3 jastuka promjenit. 10) Spavanje na boku je must. 11) Znam da neki zaljepe lopticu na ledja da tokom noci ostanu na boku. 12) Grijanje u sobi bolje iskljucit.

 

Edit.

13) Zaboravio pa da nadodam. Promjena orjentacije kreveta mi je nevjerojatno pomogla, ne znam da li je placebo ali boli me dupe. Sad spavam glavom prema sjeveru. Takodjer kao nixas spavam solo  mali je tek 4 mjeseca, a ja moram na posao svaki dan... tako da spava s njim i malom od 3 godine, a ja ko kralj u izgnanstvu.

1) to ne mogu jer radim ranije, budim se prije svitanja. Jedino vikendom.Ovo da, odma ustanem, to da, inače ak zalagnem onda još bar 5 sati spavam.

2) morat ću proučit metode.

3) ma, ja i prelako zaspem. Osim kad pretjeram sa spavanjem, tak da mi ne treba ništa za uspavljivanje.

4) imam dobar ritual, počnem čitat ihushove postove . Dođe na isto kao brojanje ovaca, samo brže.

5) to da, razmišljao sam da počnem vježbati doma, previše sam se zapustio.

6) hranim se vrhunski, zdravo, raznoliko i otmjeno.

7) ne pušim.

8) to da, svejedno jel zalegnem minutu ili 3 sata, odma sam ko novi.

9) mijenjam redovito, ništa mi više ne paše. Nekad zaspijem na ruci pa ujutro namještam dislocirane prste i zglob 

10) jedino na boku i mogu spavat. I obično se probudim u točnoj poziciji u kojoj sam i legao.

11) to sam probao davno, pokupili moje fore 

12) otvorimo prozor da se prolufta ak je pretoplo, rijetko kad je prek 20.

13) donedavno nam je bio prema sjeveru, sad je prema jugu. Može bit da utječe.

Uglavnom, ja zapravo super spavam a da nisam ni svjestan toga...

Ili loše spavam a da ni ne primjetim.

Teško je reć.

 

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.11.2023 9:59 (fer-de-lance).
8 godina
offline
Re: Sanjao sam noćas da te nemam... Imaju li snovi
PaleRider kaže...
Feudalac kaže...
PaleRider kaže...

Ja bih rekao da su za većinu ljudi snovi tek screensaver koji se vrti prilikom reparacije (i/ili razvoja) tijela kod spavanja. Imam teoriju po kojoj snovi dobivaju sve veći značaj, koherentnost i konzistentnost, sa sve većom introvertiranošću. Pri tome razlika između konvencionalnog ekstroverta i introverta u ljudi nije tako velika jer relativno nema ni velike razlike u fiziologiji. Čovjek je po dizajnu ekstrovert - ima vrlo osjetljive osjetilne organe, udove i može se kretati, sposoban je za kompleksne fizičke interakcije, te je dosta ranjiv. Jasno je da se onda veća važnost pridaje fizičkom životu nego halucinacijama. No to generalno ne mora biti tako. Kitovi možda zapravo više žive u snovima (osjetila i udovi su im ograničeni - vid je npr. oko 10 puta lošiji, dok im je mozak dosta veći od našeg, jedan dio mozga im čak može spavati dok je drugi budan). Ekstremi (maksimumi) ekstrovertiranosti (za koje snovi ni ne postoje) su onda mašine (koje mogu glumiti da haluciniraju ali zapravo ne sanjaju) a ekstrem introvertiranosti bi bilo biće bez udova i fizičkih osjetila ali s vrlo razvijenim i dobro oklopljenim odnosno teško ranjivim mozgom (ili ekvivalentom mozga). Takvi žive u stvarnosti koja nije ništa manje stvarna od naše, iako je, iz naše perspektive, virtualna. Pitam se tako, sanja li Zemlja nas (u noćnoj mori) ili nas uopće ne doživljava.

 E sad, ako je vjerovati prirodi, teško da postoji biće sa razvijenim mozgom koje ne prima nikakve informacije izvana. Čini se da bi postojanje tog nekorištenog organa bio čisti gubitak energije, o čemu bi taj mozak učio kad ništa ne prodire do njega? Sad kad sam to napisao, pao mi je na pamet HDZ....

Naravno, apsolutna izolacija ne postoji, nisam ni rekao da nema komunikacije - ona npr. može ići preko elektro-magnetskih polja. Osim toga, komponente introvertiranog mozga mogu biti u određenoj mjeri ekstrovertirane pa se zapravo radi o promjeni skale osjetila i osjetljivosti. Kod nas je obrnuto, čovjek je u cjelini ekstrovertiran, ali pojedinačni neuroni su više introvertirani (nepomični, bez kompleksnih fizičkih interakcija, dobro zaštićeni..). Bilo koja živa organizacija u kojoj postoji razmjena informacija može biti u određenoj mjeri ekvivalent mozga, odnosno neuronskih mreža, pa tako mogu postojati i ekstrovertirani neuroni ili ekstrovertirani ekvivalenti konvencionalnih neurona, između kojih komunikacija ne mora biti ožičena a oni sami ne moraju biti toliko ograničeni u kretanju. 

Drugim riječima, postoji relativna inverzija kompleksnosti i entropije između eksterne i interne stvarnosti kod bića a ta inverzija je invertirana između ekstrovertiranih i introvertiranih bića. 

I sam čovjek tako može biti neuron. Pitanje je samo da li svjesna ili nesvjesna komunikacija između pojedinačnih neurona organizacije više korelira s halucinacijom. Jasno, ne utječu samo pojedinačni neuroni na halucinaciju, i ona više ili manje utječe na pojedinačne neurone. Kauzalnost je tu relativna i vjerojatno invertirana između ekstrovertiranih i introvertiranih bića.

 Hehe, koliko si ga natipkao da bi u zadnjoj rečenici ipak rekao da introvertirano biće naginje haluciniranju (invertirana kauzalnost).

Ja rekoh
2 godine
offline
Re: Sanjao sam noćas da te nemam... Imaju li snovi
fer-de-lance kaže...

4) imam dobar ritual, počnem čitat ihushove postove...

kad se sad nisam šlogiro...

8 godina
offline
Sanjao sam noćas da te nemam... Imaju li snovi nek

Rekao bih da su snovi tipična pojava s mnogo uzroka, što znači da snovi mogu izražavati svašta: strahove, brigu, želje itd. Ali svakako nisu bez značenja. Ja često analiziram svoje snove i mogu reći da gotovo uvijek nalazim tumačenje, obično u strahu od nečega. Treba znati da je psihoanaliza počela upravo tumačenjem snova, "Tumečenje snova" (Die Traumdeutung) je prva Freudova knjiga. 

 
1 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Sanjao sam noćas da te nemam... Imaju li snovi
ivan dragi kaže...

Kad te probudi, ustani (nemoj ponovo lec, taman bilo prerano). 

 

Ako vec ides zadrijemat preko dana, odradi to na par minuta, dovoljno je da se "trznes". Sve vise od toga je previse, a efekta nema.

 nismo svi isti, meni je primjerice ponekad još pola sata nakon što se probudim spas i taman ono što mi treba, nekad osjetim da nema smisla pa se ustanem

 

popodnevna dremka od sat-dva isto tako, kad dremnem tih sat-dva (a dremnem često) osjećam se jako odmoreno i mogu cijelo popodne do kasno navečer raditi bilo što

ako ne odrijemam popodne, zakurac sam ostatak dana

14 godina
offline
Re: Sanjao sam noćas da te nemam... Imaju li snovi
picajzla0707 kaže...
ivan dragi kaže...

Kad te probudi, ustani (nemoj ponovo lec, taman bilo prerano). 

 

Ako vec ides zadrijemat preko dana, odradi to na par minuta, dovoljno je da se "trznes". Sve vise od toga je previse, a efekta nema.

 nismo svi isti, meni je primjerice ponekad još pola sata nakon što se probudim spas i taman ono što mi treba, nekad osjetim da nema smisla pa se ustanem

 

popodnevna dremka od sat-dva isto tako, kad dremnem tih sat-dva (a dremnem često) osjećam se jako odmoreno i mogu cijelo popodne do kasno navečer raditi bilo što

ako ne odrijemam popodne, zakurac sam ostatak dana

 Naravno. Zato sam na pocetku posta i napisao:

 

"Ja sam imao problema sa spavanjem pa evo sto mi je pomoglo"

 

A pod ja... imaj na umu da si ti vec starčić u odnosu na nas mlade, visoke i zgodne pa naravno da tebi ovo nece djelovat kiss

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
2 godine
offline
Sanjao sam noćas da te nemam... Imaju li snovi nek

Meni je isto dnevni san ubitačan, najgore je kad se probudim, ne znam gdje sam, 'ko sam, šta sam, neki dan sam krenuo raditi misleći da je jutro...

Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Sanjao sam noćas da te nemam... Imaju li snovi
ivan dragi kaže...

A pod ja... imaj na umu da si ti vec starčić u odnosu na nas mlade, visoke i zgodne pa naravno da tebi ovo nece djelovat kiss

ofkors, petobanak je tu

tješi me samo što su mi susjedi svi od 65-70 pa do 90, tako da se osjećam mlađahno barem ponekad

iako, ne bi imao ništa protiv da umjesto njih dosele ćerke im i unuke, razmak 35-40, pa nek se osjećam i staro 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice