Bilježi se pad potražnje za programerima u Hrvatsk

poruka: 38
|
čitano: 12.187
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Bilježi se pad potražnje za programerima u Hrvatsk".
13 godina
offline
Bilježi se pad potražnje za programerima u Hrvatsk

Mojposao nije više toliko relevantan za poslove u IT. Do konkretnih stvari se dolazi uglavnom preko LN 

 
6 0 hvala 0
15 godina
offline
Bilježi se pad potražnje za programerima u Hrvatsk

razumljivo, jer se sve odavno programira u središnjici (trenutačno preseljenoj u gundulićevu, zbog obnove one pokraj džamije). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
Re: Bilježi se pad potražnje za programerima u Hrv
maximus007 kaže...

Mojposao nije više toliko relevantan za poslove u IT. Do konkretnih stvari se dolazi uglavnom preko LN 

 

šta ti je to "LN"? Ako je linkedin, tamo duže od godinu dana niti jednu jedinu ponudu za poslovni razgovor nisam dobio. A štrikam kod već duže od 15 godina. Tu i tamo odem na joberty ili na FB grupu "it poslovi". Dosta loše. Rijetko kada je bilo ovakva situacija.

 

 

2 godine
offline
Bilježi se pad potražnje za programerima u Hrvatsk

Sjećam se da je forumaš Friday na mail dobio desetak ponuda za posao kad je podnosio zahtjev pa je otišao u Irsku.

Ne znam što traže...

 

(s njegove teme)

合氣道 Tražim ŽĐevojku,...oooo daleeeekooo bilooo....
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Bilježi se pad potražnje za programerima u Hrv
A još ove godine sam čitao nekog pametnjakovića PR članak, da će u RH trebati 500 000 programera... naravno bilo bi lijepo ali...

Piše traženi su učitelji za rad, a znam nekoliko osoba koje ne mogu naći posao kao učitelji, naravno imaju tu školu.
 
2 0 hvala 0
15 godina
online
Bilježi se pad potražnje za programerima u Hrvatsk

Moje "Osnove statistike" s prve godin faksa naučila me malo čitati statističke izvještaje.

Prvi dio teksta spominje apsolutne brojeve (o zapošljavanjima generalno).

Drugi dio teksta spominje samo relativne brojeve. Iz toga ne mogu isčitati "pad potražnje za programerima", samo da je popularnost na rang listi niži. 

 

Jer ako ih se prije godinu dana tražilo 100, a danas 110 (porast 10%), ali se potražnja za skladištarima digla sa 1 na 5 (porast 500%), onda su gledajući trend programeri manje popularni. Tako da iz ovih podataka ne mogu zaključiti "pad potražnje za programerima".

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.11.2023 12:46 (Ovo je kraj).
 
31 0 hvala 1
2 godine
offline
Bilježi se pad potražnje za programerima u Hrvatsk

Netko će se naljutiti no znam u mome gradu dvije firme traže sve zajedno sedam programera i nitko im se nije javio na oglas.

Jesu se javili likovi i likuše koji ne znaju raditi u tom programskom jeziku koji oni traže.

 

Početna plaća 1100 €..

 

Jedna je mome kolegi iz te firme rekla da je ona vrijedna, želi raditi no želi naučiti raditi u "tom" programu (ne znam koji je)

 

Ljudi trebaju osobe koje znaju raditi odmah.

合氣道 Tražim ŽĐevojku,...oooo daleeeekooo bilooo....
 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Bilježi se pad potražnje za programerima u Hrv

Linkedin, ne znam kako je programerima, ja sam osobno odradio nekoliko razgovora ove godine (svi započeli kontklatom reqruitera).

4 godine
offline
Re: Bilježi se pad potražnje za programerima u Hrv
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
maximus007 kaže...

Mojposao nije više toliko relevantan za poslove u IT. Do konkretnih stvari se dolazi uglavnom preko LN 

 

šta ti je to "LN"? Ako je linkedin, tamo duže od godinu dana niti jednu jedinu ponudu za poslovni razgovor nisam dobio. A štrikam kod već duže od 15 godina. Tu i tamo odem na joberty ili na FB grupu "it poslovi". Dosta loše. Rijetko kada je bilo ovakva situacija.

 

 

 Ovisi sto štrikaš. U nazad 6 mj jedno 7 firmi se javilo i poslalo poziv za intervju 

13 mjeseci
offline
Re: Bilježi se pad potražnje za programerima u Hrv
Zaporožac kaže...

Netko će se naljutiti no znam u mome gradu dvije firme traže sve zajedno sedam programera i nitko im se nije javio na oglas.

Jesu se javili likovi i likuše koji ne znaju raditi u tom programskom jeziku koji oni traže.

 

Početna plaća 1100 €..

 

Jedna je mome kolegi iz te firme rekla da je ona vrijedna, želi raditi no želi naučiti raditi u "tom" programu (ne znam koji je)

 

Ljudi trebaju osobe koje znaju raditi odmah.

 Za 1100 € ne bi se ustao iz kreveta. Ima sam vise kad sam mladji radio kao konobar.

10 godina
offline
Bilježi se pad potražnje za programerima u Hrvatsk

Iz osobnog iskustva, rekao bih da je došlo do ozbiljnog pada potražnje tako da ovaj indeks potvrđuje stvarno stanje.
Ne samo u Hrvatskoj, nego i u meni dragim tržištima, Njemačkoj i Austriji.

 

Ljudi svašta pišu ovdje (i pritom kao da se trse pokazati manjak inteligencije) - trebali bi shvatiti da pad potražnje ne znači da potražnja iznosi 0, nego da se npr. umjesto 50 ljudi mjesečno sad traži njih 30.

 
6 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Bilježi se pad potražnje za programerima u Hrv
Bob Boss kaže...
Za 1100 € ne bi se ustao iz kreveta. Ima sam vise kad sam mladji radio kao konobar.

 Super.

Znam lika Miroslava koji radi od kuće za indijske, kineske da ne pričam koje firme od kuće.

Ali, počeo je 1998 godine.

 

Zamisli tko je on danas i koliko ima novaca.

Otac mu je bio prometnik na pruzi, dizao rampu, on sam je završio "samo" gimnaziju , radio je radio težak posao u šećerani, a sad je car.

Čovjek je 1961 godište.

 

Sad ima novaca i previše no nije bahat, ima rock band, lagan je.

 

Programske jezike nije završio na nijednom "koledžu" , tečaju, to je bilo vrijeme kad se učilo "jedan od "drugog".

合氣道 Tražim ŽĐevojku,...oooo daleeeekooo bilooo....
10 godina
offline
Re: Bilježi se pad potražnje za programerima u Hrv
Bob Boss kaže...
 Za 1100 € ne bi se ustao iz kreveta. Ima sam vise kad sam mladji radio kao konobar.

 

Izjava o 1100 € smrdi na trolanje, nemoj se uzrujavati!

 

Moja reakcija je bila slična, ali onda sam uočio da piše "početna plaća" - znači, tko zna kolika je za iskusnu osobu (pretpostavljam da si u toj kategoriji).

 

Netko s iskustvom bi bolje prošao da predaje informatiku u školi (ako može podnijeti klince) ili, još bolje, predaje nešto složenije predmete za 50% više na nekom visokom učilištu.

11 godina
offline
Bilježi se pad potražnje za programerima u Hrvatsk

Ja bih rekao da je danas toliko tih "tehnologija", koncepata, ovog onog u programiranju da nitko ne može niti 1% toga poloviti. Stalno skaču novi načini kako nešto najbolje napraviti. I svaka nova generacija kad iskoči s faksa odmah se pomami za time jer je to te godine trend. I sad postoji taj bućkuriš svega i svačega, svatko zna nešto pa mora učiti novo, pa simo, pa tamo i onda od silne te želje za efikasnošću je sve postalo užasno neefikasno i redudantno. Investitori su to očito nanjušili i stjerali pun kufer ljudi van iz tog posla.

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.11.2023 15:14 (CVET2).
 
8 0 hvala 2
16 godina
offline
Re: Bilježi se pad potražnje za programerima u Hrv
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
maximus007 kaže...

Mojposao nije više toliko relevantan za poslove u IT. Do konkretnih stvari se dolazi uglavnom preko LN 

 

šta ti je to "LN"? Ako je linkedin, tamo duže od godinu dana niti jednu jedinu ponudu za poslovni razgovor nisam dobio. A štrikam kod već duže od 15 godina. Tu i tamo odem na joberty ili na FB grupu "it poslovi". Dosta loše. Rijetko kada je bilo ovakva situacija.

 

 

 Na Linkedinu ako ne mijenjaš sadržaj, džaba si krečio (tamo).

16 godina
offline
Re: Bilježi se pad potražnje za programerima u Hrv
Zaporožac kaže...

Netko će se naljutiti no znam u mome gradu dvije firme traže sve zajedno sedam programera i nitko im se nije javio na oglas.

Jesu se javili likovi i likuše koji ne znaju raditi u tom programskom jeziku koji oni traže.

 

Početna plaća 1100 €..

 

Jedna je mome kolegi iz te firme rekla da je ona vrijedna, želi raditi no želi naučiti raditi u "tom" programu (ne znam koji je)

 

Ljudi trebaju osobe koje znaju raditi odmah.

 Valjda su ovi koji znaju programirati otišli van ili dobili bolje plaćeni posao u HR.

6 godina
offline
Bilježi se pad potražnje za programerima u Hrvatsk

Pocetna plaća u plodinama za support informatičara je 1300€ - rokas image-e malo, tu i tamo koji komp / koja vaga (opet img, nis pametno)... E-Z

NULL!=NULL
 
6 0 hvala 3
16 godina
offline
Re: Bilježi se pad potražnje za programerima u Hrv
Ja kada sam trazio posao i stavio da sam "free for work" ili kako vec pise sam dobivao cca 5 ponuda tjedno, nekada i vise. 10ak god iskustva, .net. Tako sam nasao zadnja dva posla recimo. S time da nisam aktivan, ali sam ažuran s tehnologijama i projektima na kojima radim.
Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
14 godina
offline
Bilježi se pad potražnje za programerima u Hrvatsk

Ovakvu vijest bi mogao okrenuti naopako ovako:

npr. vw digne cijenu golfa za 100%, sto uzrokuje pad prodaje pa da izjavu da je pala potraznja na osnovi broja prodanih automobila?

 

Da kazem iz dupeta smatram da je dobar dio oglasa bio samo "anketiranje" trzista ( ajmo provjeriti ima li tko tko bi radio za manje nego sto vec placamo i sl. ) jer ako za isti posao/uvjete/znanje nudis pola place nego sto je standard u hrvatskoj da ne pricam ostatku eu pa onda kmecis da nemozes naci ljude? Sretno.

 

https://www.reddit.com/r/hrvatska/comments/17lzg2s/udruga_nepalaca_hrvatska_nam_je_skupa_%C5%BEelimo/

 

Cudi se netko sto se iskusni programeri ne javljaju na placu od 1100 eura??

 

p.s. da ne pricam kada sam prijatelju poslao oglas jednog startupa da traze "djelatnika" za jedan jezik u kojem on redovito "boravi". Uvjeti nabrojani bajni za nase pojmove. Pita me on zasto mi to saljes? Ja se cudim pa kazem mu oglas kao da je bas za tebe. A on meni ovo je vic jedva sam se naplatio kada sam im radio nesto nedavno, plakali mu da su mali tek poceli da nemju love a sad kao nude placu do par tisuca € mjesecno. Takvi oglasi isto ulaze u statistiku? 

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.11.2023 10:00 (konjRR).
 
5 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Bilježi se pad potražnje za programerima u Hrv

Inače, ovo mi je najveći fenomen.

Znači, jedna firma tu kraj ove di radim ih ima više stotina (većina nepalci, premda ima i arapa) i plaćaju ih po 1000 eura + stan im plaćaju (u Zagrebu je to cca. 200 po glavi) + provizije agencijama koje ih dovode.

A naši radnici rade isti taj posao za 800 bez ovoga ostaloga (samo prijevoz).

E sad, jasno mi je da su puno manja porezna davanja za uvozne radnike  ali opet, sumnjam da su baš toliko da bi ovima davali duplo više love.

Još ajde da su barem samostalni u poslu (neki ne znaju baš ništa, a još ni jezik ne kuže, bar engleski).

Ništa mi više nije jasno...

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
13 godina
offline
Re: Bilježi se pad potražnje za programerima u Hrv
Zaporožac kaže...

Netko će se naljutiti no znam u mome gradu dvije firme traže sve zajedno sedam programera i nitko im se nije javio na oglas.

Jesu se javili likovi i likuše koji ne znaju raditi u tom programskom jeziku koji oni traže.

 

Početna plaća 1100 €..

 

Jedna je mome kolegi iz te firme rekla da je ona vrijedna, želi raditi no želi naučiti raditi u "tom" programu (ne znam koji je)

 

Ljudi trebaju osobe koje znaju raditi odmah.

 Onda ih treba platiti vise od 1100 eura.

14 godina
offline
Re: Bilježi se pad potražnje za programerima u Hrv
fer-de-lance kaže...
...

E sad, jasno mi je da su puno manja porezna davanja za uvozne radnike

...

 

 Ovaj dio mi nije jasan? 

 

Ostalo jest, jer "naš" je spreman radit za malo pa zasto bi ga "ja" platio vise? Takve primjere imas vec neko vrijeme po otocima gdje domorodac radi za manju placu sa tim da nema placen smjestaj i hranu nego kontinentalac/dosljak. Zasto? Pa zato jer je pristao na to.

Jedino mi se gade onda price politicara, medija i poslodavaca o ljenim hrvatima koji ne zele raditi. Mozda dobra podloga tuzbe za klevetu cijelog jednog naroda? 

7 godina
offline
Re: Bilježi se pad potražnje za programerima u Hrv

Navodno da im je bruto za uvozne radnike dosta manji.

Tak se priča.

Sad po kojoj osnovici ne znam, treba proučiti zakon.

(ili su to sve bapske priče)

 

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.11.2023 11:21 (fer-de-lance).
14 godina
offline
Re: Bilježi se pad potražnje za programerima u Hrv
fer-de-lance kaže...

Navodno da im je bruto za uvozne radnike dosta manji.

Tak se priča.

Sad po kojoj osnovici ne znam, treba proučiti zakon.

(ili su to sve bapske priče)

 

 

 Neznam ali znam da je bilo agencija tebe iznajmi a tebe prijavi na minimum, poslodavac ze tebe agenciji placa neku dogovrenu cijenu dakle ne placu, jer u biti on nije na papiru poslodavac, a ti na taj minimum mozes dobiti bonus od agencije, koja je na papiru poslodavac, koji eto ne ulazi u bruto. Tako nekako je to funkcioniralo prije. 

Sad imas takoder i famozne "agregatore" i svasta nesto sto je ako drugacije ja to nazovem a to nema u zakonu, bas pod tim imenom jel,  pa neznamo sta cemo zbunjeni smo ali agenciju vodi/vlasnik je sin od ministra blabla... 

Nije do zakona nego kako im dode taj dan da ga tumace najcesce. Ali, da, vjerojatno nebi bilo tih problema da hrvati nisu tako lijeni 

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.11.2023 11:57 (konjRR).
7 godina
offline
Re: Bilježi se pad potražnje za programerima u Hrv

Da, to stoji.

Jedino kaj je (navodno) broj radnika koji su baš preko agencije zaposleni jako malen (obično baš ti agregatori za Bolt itd.).

 

https://radnickaprava.org/tekstovi/clanci/working-in-europe-zaduzivanjem-do-eksploatacije

 

A u slučaju kad su baš zaposleni kod poslodavca, onda koliko vidim samo ne treba plaćati doprinose na osnovicu (cca. 250 eura u tom slučaju) 5 godina, pod uvjetom da su mlađi od 30.

Ostale doprinose bi morali normalno plaćati, osim ako je međudržavnim ugovorima drugačije određeno (i to je lako moguće).

Nikak mi nije jasno, da se kod ovih baš radi o radu preko agencije, sve bi kužio, ali ovak.

 

A ono kaj si rekao u postu prije, da, glup smo narod, damo da nas gaze.

Zaostali jugomentalitet.

Zapravo je jedini način za napredovanje stalno davanje otkaza, pa se onda poslodavci trgnu.

Ovak normalno da nas iskorištavaju, kad se svi boje otići.

Baš me sad zanima, 1.12. bi morali bar gablec i stimulaciju povećat, taman prije masovnog odlaska početkom nove godine, pa ak ne podignu plaće imam osjećaj da budemo svi iz firme otišli odjednom 

Fascinantno je to, svake godine rast prihoda skoro 100%, a dobit im poraste i nekoliko puta više, ali gamad škrtari s plaćama i jedino diže samo kad su u panici jer je netko otišao, a nikako ne žele to spriječiti.

A znaju da kvalificiranog radnika više nikad ne budu našli...

 

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
14 godina
offline
Bilježi se pad potražnje za programerima u Hrvatsk

A sto reci o narodu koji masovno vjeruje da je 8+8+8 komunisticka jugostecevina .

Dok ovdje ljudi shvate da firma za koju rade nema apsolutnu nikakvu obavezu prema njima ( cak neke ni place da isplate ) ako se sami ne izbore za to.

Da je zaposlenik najobicniji stroj, alat, auto tj. nesto sto poslodavac placa da koristi ali ako izgubi nije kao da je izgubio stroj, alat auto jer ne gubi time knjigovodstvenu vrijednost ikakvu.

Da je gazdi vise stalo do imovine firme nego ikakvog radnika unatoc raznoraznim pricicama i reklamama a da ne pricam kuknjavi da jadne krasne poslodavce u hrvatskoj radnici naprosto mrze bez ikakvog razloga.

Da im trenutni posao treba sluziti samo da bi nasli bolji posao jer lojalnost firme prema zaposleniku ne postoji pa bilo kakava lojalnost zaposlenika prema firmi treba kategorizirati kao psihicki poremecaj... itd...

Proci ce jos jako puno vremena. Bar za vecinu.

 

p.s. sjetio se jednog primjer od prije 10ak godina. Poznanik odlucio otici iz firme jer mu gazda nije htio podignuti placu. Na njegovo mjesto zaposlen radnik bez iskusktva i dobio vecu placu nego sto je on trazio. 

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.11.2023 13:48 (konjRR).
 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Bilježi se pad potražnje za programerima u Hrvatsk

Imam sina koji je 4 ta godina IT studija, radi za neku USA/Bugarsku firmu,  i dobija cca ovisno o satima 1200-1450 mjesečno.

Kčer , upravo prijavila obranu diplomskog, znači završava faks , ali ne radi u struci , konobari , cca 1300 eura plus tringlt.

 

Ovo što si naveo  za strance , oni imaju bazičnu plaču za 8 h , cca 800 ali on je tu došao raditi , tako da natuku prekovremene.

E onda , još jedan primjer , ti koji rade 6 dana pa zakonski 1 dan mora odmor, u "snalažljivoj agenciji" dobije mogučnost taj dan da vozi Uber/Bolt pa lupi 14-16 h a kada se oduzme Uber/Bolt provizija i troškovi ostane njemu , što mu je barem još 100 eura dan , i tako x4 barem mjesečno evo mu već je na 1400 eura.

Dali smiju tako ?

Ne.

Ali kada ih murja zaustavi , vraga on zna koji "chingchongchung" je na slici aplikacije i to je to samo ...

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Bilježi se pad potražnje za programerima u Hrv
Crotiger kaže...

....

E onda , još jedan primjer , ti koji rade 6 dana pa zakonski 1 dan mora odmor, u "snalažljivoj agenciji" dobije mogučnost taj dan da vozi Uber/Bolt pa lupi 14-16 h a kada se oduzme Uber/Bolt provizija i troškovi ostane njemu , što mu je barem još 100 eura dan , i tako x4 barem mjesečno evo mu već je na 1400 eura.

Dali smiju tako ?

Ne.

Ali kada ih murja zaustavi , vraga on zna koji "chingchongchung" je na slici aplikacije i to je to samo ...

 Tim stvarima se ne bavi murja nego drzavni inspektorat, porezna inspekcija, carinska inspekcija i sl. Samo kada su u pitanju firme djece ministara i sl. te nikako da dodu ne red, za njih kazu nemaju vremena ili su zbunjeni kod primjene propisa?

A i nije propis samo za dan odmora tjedno nego i broj radnih sati tjedno itd... Samo opet, tko to kontrolira i kome? Zna se 

16 godina
offline
Re: Bilježi se pad potražnje za programerima u Hrv

Nemoj davati nadu ekipi koja ne zna ništa i misli da zaslužuje 1000€. Imali smo takve, dobili su otkaz. Prvo moraš nešto znati da bi dobio plaću. Ako znaš, onda plaća ide puno puno više. Ja nisam programer, ali nakon 20 godina rada u IT-u kao admin shvaćam da moraš jako dobro razumjeti hrpu stvari da bi bio senior i sad se ljutim kad se nekom developeru dodjeli senior titula jer znam da pojma nema o mrežama a radi mrežnu aplikaciju, ne zna o storageu, ne zna ništa osim kucat kod... a dobio je titulu samo zato da ne ode jer ajde on zna barem kodirati, a nema ljudi koji znaju. Najveći problem je što nema ljudi koji znaju.

14 godina
offline
Re: Bilježi se pad potražnje za programerima u Hrv
zbuzanic kaže...

Nemoj davati nadu ekipi koja ne zna ništa i misli da zaslužuje 1000€. Imali smo takve, dobili su otkaz. Prvo moraš nešto znati da bi dobio plaću. Ako znaš, onda plaća ide puno puno više. Ja nisam programer, ali nakon 20 godina rada u IT-u kao admin shvaćam da moraš jako dobro razumjeti hrpu stvari da bi bio senior i sad se ljutim kad se nekom developeru dodjeli senior titula jer znam da pojma nema o mrežama a radi mrežnu aplikaciju, ne zna o storageu, ne zna ništa osim kucat kod... a dobio je titulu samo zato da ne ode jer ajde on zna barem kodirati, a nema ljudi koji znaju. Najveći problem je što nema ljudi koji znaju.

 Tko daju nadu ekipi koja ne zna nista? Osobno smatram da ekipa koja ne nista zasluzuje upravo to nista.

Ima ljudi sto znaju kodirat mnogo samo traze i placu. Kao i u bilo kojoj drugoj struci ako doprinosis zelis biti i placen adekvatno svom doprinosu. 

Nije problem sto taj "senior" nezna nesto o mrezama nego sto po potrebi ne zeli nauciti. Taj senior bi trebao dobiti otkaz.

Pa ti kao admin ( koje vrste? ) bi trebao znati progrmirati. Bar za potrebe automatizacije procesa i sl. 

Ova izjava da nema ljudi koji znaju se obicno cuje tamo gdje se te ljude ne zeli platiti pa se radije kuka, kmeci i place.

Inace predlazem da usporedite prosjecnu placu programera u USA tamo oko 2000 i danas. Mogli bi se prosvijetliti. A kao potraznja je velika. Sta je onda bilo? 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice