Google "izgubio" mjesece korisničkih podataka pohr

poruka: 23
|
čitano: 8.626
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Google "izgubio" mjesece korisničkih podataka pohr".
9 mjeseci
offline
Google "izgubio" mjesece korisničkih podataka pohr

"ne postoji oblak, postoji samo nečije tuđe računalo"

 

wtf?! 

 
5 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Google "izgubio" mjesece korisničkih podataka
Pa i serveri su računala, nisu li ?
 
8 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Google "izgubio" mjesece korisničkih podataka
millennial kaže...

"ne postoji oblak, postoji samo nečije tuđe računalo"

 

wtf?! 

Nikad nisi čuo za taj izraz? Cloud nije ništa "specijalno", to je samo tuđi PC/server čiji si mali dio uzeo u najam.

15 godina
offline
Google "izgubio" mjesece korisničkih podataka pohr

tako je to kad se magla prodaje kao "prostor u oblaku". 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
18 0 hvala 0
6 godina
offline
Google "izgubio" mjesece korisničkih podataka pohr

pa sad vi plaćajte 100E i više godišnje za 1TB...s druge strane za te novce externi ssd...veličine kutije šibica

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
16 1 hvala 0
8 godina
offline
Google "izgubio" mjesece korisničkih podataka pohr

Meni danas hrpa podataka iz clouda pala na glavu jer sam zaboravio kišobran.

Prosječno glup i umjereno lud
Moj PC  
4 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Google "izgubio" mjesece korisničkih podataka

I šta ako ti nedaj bože poplava,požar..... unište sve doma?.

Sam imam točno tri kopije, jedna na NAS-u, jedna na cloudu, i jedna na externom disku koju radim svako 2-3 mjeseca (tj kad se sjetim) -ostale se rade jednom na dan.

Za neke je to overkill, za mene minimum da mirno spavam zbog podataka koje ne želim izgubit zbog par desetaka eura.

 

8 godina
offline
Re: Google "izgubio" mjesece korisničkih podataka
HCMAA kaže...

pa sad vi plaćajte 100E i više godišnje za 1TB...s druge strane za te novce externi ssd...veličine kutije šibica

Za istu razinu sigurnosti ti trebaju barem 2 identična. Nakon određenog broja godina i zapisivanja, trebao bi zamijeniti oba ali dobro. Idemo redom:

 

1. Kupi 2 komada od pouzdanog dobavljača, odvrti testove

2. Postavi neki automatizirani backup sa kompa, mobitela i čega sve ne na taj prvi SSD

3. Sjedi u auto, odi 40km dalje po drugi SSD jednom dnevno, tjedno ili koliko već smatraš da je to ok

4. Ukopčaj, backupiraj, verificiraj backup, vozi 40km nazad

5. Sjeti se svakih x dana/tjedana/mjeseci verificirati backup jer to što ti radiš backup, to ništa ne znači ako on nije čitljiv

6. Jednom godišnje prebaci sve na neki cold storage, tipa HDD ili traka. Njega isto kloniraj, verificiraj, drži kopiju 40km dalje (ali ne sa ovim prvim klonom od SSDa...) etc.

 

Sve to da bi uštedio 2.12 x 12 EUR godišnje? No tnx.

 

[edit] - srco1978 se ne slaže, on smatra da je dovoljan "backup" kopija slika i dokumenata na stikiću iz Pevexa u ladici radnog stola.

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.11.2023 16:53 (Nuclear_Phoenix).
16 godina
online
Re: Google "izgubio" mjesece korisničkih podataka

Zašto bi vozio 40km dalje ? možeš napraviti svoj cloud.

Imam dosta storagea (nekoliko slaganaca i gotovih NASeva na par fizičkih lokacija, povezani VPNom, UPSevi itd.) a nije toliki problem ni zapržiti par M-disc medija sa stvarno važnim podacima.

Nisam računao kolika je razlika ali uz današnje cijene hardvera i razne vrste enkripcije, ostat ću na zemlji :).

 

Zanimljivo je da dosta ljudi zazire od udruživanja sa bližnjima (ne računam rodbinu :)) i više vjeruju nekoj korporaciji kao da tamo isto to ne rade neki drugi ljudi.

Za osjetljive podatke se može i distribuirati na više mjesta pa da svatko drži samo dio podataka ostalih.

 

 

8 godina
offline
Re: Google "izgubio" mjesece korisničkih podataka

Ta druga kopija bi trebala biti offline - držanje na mreži i pod naponom stavlja tu kopiju u istu poziciju kao primarni backup - u slučaju nekog malware/ransomware, ostaješ bez te replike na drugoj lokaciji. Tamo je sigurna samo od požara, potresa i sličnih nedaća na primarnoj lokaciji ali ne i od ovih stvari koje smo spomenuli.

 

Uglavnom, jedna kopija bi sigurno trebala biti off site ako je donekle ažurna (to svatko za sebe mora odlučiti što znači ažurno) a ako se taj neki "cold" backup radi rijetko, onda bi po meni ova replika trebala isto biti na odvojenoj lokaciji - džabe imati 2 sinkrone kopije doma kad obje mogu nastradati u požaru a cold backup je star 6 mjeseci. Ili nečitljiv, još gore, jer nitko nije pokušao restore godinama.

 

Cloud je idealan za taj cold backup - ne treba ga nigdje voziti i gubiti vrijeme na izradu a može biti ažuran unutar par minuta od glavnog backupa i njegove kopije.

16 godina
online
Re: Google "izgubio" mjesece korisničkih podataka

Ne mora biti stalno na struji, WoL, softver obavi backup, shutdown a protiv raznog malwarea se štiti snapshotima, to danas imaju već i mali NASevi.

Da ne idem dalje u offtopic, recimo da je cijena cloud servisa ok, meni i dalje smetaju klauzule o raspolaganju mojim podacima ili da budu materijal za treniranje raznih AI modela.

 

 

8 godina
offline
Re: Google "izgubio" mjesece korisničkih podataka

Ništa te ne sprječava da za potrebe tog cold backupa fino pošalješ kriptirani 7zip pa nek se vesele... Backup-01-11-2023-7z, za mjesec dana opet...

11 godina
offline
Re: Google "izgubio" mjesece korisničkih podataka
Mladen kaže...

Zašto bi vozio 40km dalje ? možeš napraviti svoj cloud.

Imam dosta storagea (nekoliko slaganaca i gotovih NASeva na par fizičkih lokacija, povezani VPNom, UPSevi itd.) a nije toliki problem ni zapržiti par M-disc medija sa stvarno važnim podacima.

Nisam računao kolika je razlika ali uz današnje cijene hardvera i razne vrste enkripcije, ostat ću na zemlji :).

 

Zanimljivo je da dosta ljudi zazire od udruživanja sa bližnjima (ne računam rodbinu :)) i više vjeruju nekoj korporaciji kao da tamo isto to ne rade neki drugi ljudi.

Za osjetljive podatke se može i distribuirati na više mjesta pa da svatko drži samo dio podataka ostalih.

 

 

Bližnji u nekom trenutku mogu postat manje bližnji, pa čak i nešto gore (nije to rijedak slučaj), a korporacija radi to radi zarade i nije luda ugrožavat svoj itekako dobar biznis (pogledaj koliko zarađuju kompanije koje Bug spominje) radi tih nekih drugih ljudi ma kakvi njihovi motivi bili.

 

I sigurno je da će Google učiniti sve da vrati ljudima podatke ili ih obeštetiti ako ne bude mogao, jer to im je puno jeftinije nego da ljudi zaborave Google Drive kao sigurno mjesto za čuvanje svojih podataka.

42
16 godina
online
Re: Google "izgubio" mjesece korisničkih podataka

Da, to je loša strana, slažem se, tako da ostaje samo pitanje privatnosti.

Pogledao sam malo cijene, kod Googlea je onih 2,12€ mjesečno što spominje Nuclear za 100GB a ne za 1TB ali je i dalje ok za kućnog korisnika ako ne pretjeruje sa fotkama, a imaju još i 200GB za 38 i 2TB za 125$ godišnje.

Da li je netko tražio detaljnije, da li se može dogovoriti i nešto po želji ili se jednostavno uzme više paketa ?

 

pCloud mi se čini dugoročno povoljniji, 1190$ za 10TB doživotno a i svake godine imaju prave BF popuste. Probao sam besplatnu i komercijalnu verziju u jednom uredu gdje smo tako rješili sharing (1 komercijalni paket a ostali se mogu zakačiti i besplatnim).

 

 

 

 

14 godina
offline
Re: Google "izgubio" mjesece korisničkih podataka
Jbg, blagodati clouda su da imaš pristup podacima sa svih svojih uređaja tj. sa bilo koje lokacije spojene na net. Svak će izvagati, treba li mi pristup sa svih lokacija baš svim podacima ili će se samo neke stavit u cloud. Recimo ekipa danas pumpa sent items sa imapom... 20 giga u godinu dvije kao ništa. Jer on želi na svim uređajima odgovarat i znat šta je poslano. Nebi se danas nikad profi bavio hostanjem mailova. Ja npr. sa pop3 čitam na svim uređajima/čistim, a odgovaram sve sa laptopa i lokalni backup outlooka, ja sa tim setupom mogu. Da imam jedan Google workspace mail bi imao samo jedan.

Ujedno zdravom logikom imat bar jedan offline backup, pobogu.
 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Google "izgubio" mjesece korisničkih podataka

Naravno, nisu svi podaci jednako važni.

Što se tiče maila, također ovisi o scenariju, bitno je da ima izbora. Sa jedne strane "štedljivost" POP3 a druge komfor IMAPa, posebno za nekoga tko koristi više računala pa je sinkronizacija Sent foldera pita.

Ali i potrošnja kod IMAPa se može obuzdati (smanjiti zauzeće na mail-serveru) tako da se periodično stariji mailove prebace u offline .pst-ove sa kojima je onda lakše upravljati, mogu biti dostupni lokalno jer praktično postaju read-only, samo za pregled. Također, uz malo dodatnog truda (ili skripte za automatizaciju), mogu se iz mailova maknuti veliki prilozi (attachmenti) i tako drastično smanjiti veličina pa da ostanu samo naslov i tekst maila jer se prilozi ionako obično "izvade" iz maila za daljnje korištenje.

 

8 godina
offline
Re: Google "izgubio" mjesece korisničkih podataka
Mladen kaže...

 

pCloud mi se čini dugoročno povoljniji, 1190$ za 10TB doživotno ...

 

 

Imam problem s ovakvim ponudama. To je naprosto neodrživo. 

Radi se o servisu kojeg su ti jednom naplatili i kao jamče da će zauvijek pružati tu uslugu.

 

Čim se radi o usluzi a ne o jednokratnoj kupnji neke robe (fizičke ili digitalne ili licence) onda taj tko pruža uslugu ima troškove poslovanja koje kroz vrijeme treba financirati. Tako da ne znam kako to uopće može funkcionirati na dulji rok. Možda koju godinu i bude, ali...

 

Life is jazz. Play it cool.
16 godina
online
Re: Google "izgubio" mjesece korisničkih podataka

Da, malo predobro zvuči, ali da izdrži i samo par godina to je otprilike cijena dobrog 4-bay NASa sa 10TB (nekakav RAID1 ili 5 combo), a možda postoje i neka sitna slova kako oni definiraju doživotno.

Google sa svojim komercijalnim paketima vjerojatno pokriva i sve besplatne već skoro 20 godina, a dosta su ga i povećali, od početnih 1 (2004.) do današnjih 15GB.

 

6 godina
offline
Google "izgubio" mjesece korisničkih podataka pohr

Kad sam prije par godina citao da je google brisao nekakve filmice sa drive-a jer se ne slažu sa njihvom EULOM - neka hvala, moji podaci ostaju kod mene. NAS i caoBao.

 

Ovo za kriptirani zip je isto no-no. Politika je save everything, decrypt later. neka hvala...

NULL!=NULL
 
2 0 hvala 0
9 mjeseci
offline
Re: Google "izgubio" mjesece korisničkih podataka
mGT kaže...
Pa i serveri su računala, nisu li ?

 

Nuclear_Phoenix kaže...
millennial kaže...

"ne postoji oblak, postoji samo nečije tuđe računalo"

 

wtf?! 

Nikad nisi čuo za taj izraz? Cloud nije ništa "specijalno", to je samo tuđi PC/server čiji si mali dio uzeo u najam.

 

Nemojte mi samo još reći da Djed Mraz ne postoji. Cijeli će mi se život okrenuti u jedan dan. 

15 godina
offline
Google "izgubio" mjesece korisničkih podataka pohr

Mrežni disk i offline eksterni SSD. Cluod-ima sam davno rekao bye, bye...

Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jalnuški diletanti i prodane duše! Crni vragovi, a i žuti i zeleni, ne samo da se nude, već bi i prodali dragu nam Hrvatsku za Judine škude!
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Google "izgubio" mjesece korisničkih podataka
Mladen kaže...

Naravno, nisu svi podaci jednako važni.

Što se tiče maila, također ovisi o scenariju, bitno je da ima izbora. Sa jedne strane "štedljivost" POP3 a druge komfor IMAPa, posebno za nekoga tko koristi više računala pa je sinkronizacija Sent foldera pita.

Ali i potrošnja kod IMAPa se može obuzdati (smanjiti zauzeće na mail-serveru) tako da se periodično stariji mailove prebace u offline .pst-ove sa kojima je onda lakše upravljati, mogu biti dostupni lokalno jer praktično postaju read-only, samo za pregled. Također, uz malo dodatnog truda (ili skripte za automatizaciju), mogu se iz mailova maknuti veliki prilozi (attachmenti) i tako drastično smanjiti veličina pa da ostanu samo naslov i tekst maila jer se prilozi ionako obično "izvade" iz maila za daljnje korištenje.

 

 Ima još jedna stvar. Neka se dogodi nešto tom servisu koji ti pruža te usluge i šta onda? Dobro, amo reć da postoji mogućnost eksportiranja sandučića pa ga backupirat ali to je opet onda dodatni posao koji će rijetki radit. Plus restore... i atacment je isto jako bitan. Ja imam povijest razgovora od 2005! I da vidim kako će sebi cloud user priuštit taj "luksuz". Može uz finacijske izdatke ali opet ovisi o servisima.

16 godina
online
Re: Google "izgubio" mjesece korisničkih podataka

Sigurnost mailova na mail-serveru je briga hostera, koristio ti POP3 ili IMAP. Na koje još usluge misliš ?

Ovo što sam naveo radi user lokalno (npr. ja :)), povučeš starije mailove u lokalni file (npr. .pst za Outlook) i dalje ih koristitiš paralelno. Te .pst fileove onda backupiraš kao i sve ostalo (NAS, ext.diskovi, votever), to više nema veze sa mail-serverom ili nekim cloudom, cilj je da oslobodiš prostor na mail-serveru kojeg plaćaš. Naravno, kome je to tlaka, uzet će veći paket pa će to morati i rjeđe raditi.

 

Za attachmente, opet ovisi o scenariju, ako su mali nije vrijedno truda ali ako su na desetke MB veliki fileovi onda se isplati to maknuti i zamijeniti imenom i lokacijom na koju su premješteni.

Npr. razni projektni uredi razmjenjuju ogromne količine nacrta i ostale tehničke dokumentacije koju ionako "vade" iz mailova da bi dalje sa njima mogli raditi pa nema potrebe da opterećuju arhive mailova koje nisu, i ne bi trebali ni biti glavno spremište nego samo kronološki potsjetnik na događaje i korespondenciju.

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice