Vraćanje CLI editora u Windowse

poruka: 28
|
čitano: 4.475
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Vraćanje CLI editora u Windowse".
15 godina
offline
Vraćanje CLI editora u Windowse

Za objasnjenje ilustracije sa kraja teksta, molim procitati moj potpis.

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Vraćanje CLI editora u Windowse
syncmaster245b kaže...

Za objasnjenje ilustracije sa kraja teksta, molim procitati moj potpis.

 I meni vi proletio kroz glavu.

12 godina
offline
Vraćanje CLI editora u Windowse

Ne koristim Windows, ali udjem ponekad kroz virtuelnu masinu. Tamo ima Terminal aplikacija, zar to nije CLI?

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Vraćanje CLI editora u Windowse
DarkoKwon kaže...

Ne koristim Windows, ali udjem ponekad kroz virtuelnu masinu. Tamo ima Terminal aplikacija, zar to nije CLI?

Govore CLI editoru.

 

Nekad je bio "MS-DOS editor".

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
15 godina
offline
Re: Vraćanje CLI editora u Windowse
syncmaster245b kaže...

Za objasnjenje ilustracije sa kraja teksta, molim procitati moj potpis.

 -ilustracija? bezvezni loremipsum.. tj članak govori o cli-ju, cmd.. dok na slici imaš PS i winget, PS nije cmd.

-da, stari dos editor, koji je ekšli dio ms-basic editora i jedan od razloga zašto je nestao pogotovo u prelazu 32-64bit..

-no opet tema ''kao da ms pita obične-prosječne juzere, većinu''.. a to možda želi-treba poneki guru ili nostalgičar.. onak 2 čovca u hr, 50 u eu.. dok je 'zašto' nevažan.

..  odnosno 'zašto' je ekšli nastavak na prethodni članak o fičerima novog editora (text) kao brojenje slova.. onak, neš ti fičera... i korisnosti.

 

-čemu? zar je ms-u potrebna popularizacija? održavanje teme o win evoluciji? možda par gurua to zanima, treba.. pri čemu je nejasno zašto bi se uopće trebala obratiti pažnja ili podići obrva, osim što možda izgleda 'kao matrix' pa laicima-autorima to dovoljno asocira na hakere i sl teme..

 

DarkoKwon kaže...

..Terminal aplikacija, zar to nije CLI?

 -da, tj CMD je dosovski dio, 'command', dio osa, dio koji se učita da bi postojao prompt, pokrenuo duge appse i učitava se u bootu.

.. i to kao TSR i zato nema extenziju .exe nego .cmd odnosno u linuxoidima je to ono što se naziva shell, dok posotji i dosshel, guijevski dio u dosu u posljednjim verzijama koji se praktički nije koristio..

-zato pod dosom imamo dvije iste-različite extenzije, .exe i .cmd, oboje izvršne no različit način rada-izvršavanja-gašenja.. kao exit, dok se iz shela ne izlazi, nema se kamo osim ugasiti računalo.

 

-naziv terminal je linuxoidni, dok je cli logičan naziv u guijevskom osu, tj nakon prastarih ne-gui osa iz vremena dosa, dok su serverski nedavno postali upravo takvi, tj terminal, cli, cmd, .. su samo postali nazivi koji označavaju nekadašnji cmd.exe, prompt, interfejs za tipkanje, za razliku od guija, miša, klikanje-objekti itd.. kao što bi glasovne naredbe bile preko microfona itd. dakle samo naziv nekog interfejsa u ovim slučajevima za textualni unos kao prvi oblik predguijevske ere oseva dok npr server-core opet nema gui nego cli-ps dok se sve radi remote s drugih računala ili iz shela-skripte kao ps.

 

-sad win ima i lsi, linux subsys, terminal.. razlika u njima je ono što koji može, mada su 'isti'.. kao i recimo win-dos dodatci kao cigwin čime dobiješ 'linux' pod win i recimo grepanje-pipanje i sl.

.. i da, sve to je na kraju samo interfejs, u ovom primjeru, 'dosovski' ili 'terminalski' (jer su to 'sinonimi', za textualne ekrane i nekadašnje paljenje računala, dok sad više ni bios nije bez gui-grafike i sl. .. pa se svaki može nazvati cli no opet ostaje prvo slovo kratice, c-command, tj command interperter 'command.com' ... koji se jednako naziva command prompt, ili samo prompt, jer je nakon paljenja cursor blinkao u promptu i čekao unos-naredbu za rad (ili gašenje na prekidač).

-u doba windowsa, xp, ubijanja dosa time i cmd-a, je postao umjesto command.com .. command.exe .. kao razlika u načinu rada, odnosno ne više osnovni-prvi shell osa, nego jedan od, kao obična apps.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.12.2023 9:03 (ihush).
15 godina
offline
Re: Vraćanje CLI editora u Windowse
ihush kaže...
syncmaster245b kaže...

Za objasnjenje ilustracije sa kraja teksta, molim procitati moj potpis.

 -ilustracija? bezvezni loremipsum.. tj članak govori o cli-ju, cmd.. dok na slici imaš PS i winget, PS nije cmd.

 pogledaj koja komanda je otkucana

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
15 godina
offline
Re: Vraćanje CLI editora u Windowse

-da.. vidio, no jedino to te privlači članku? :) .. mene više smisao takvih čalanaka, kao i montirane sličke za potrebe tiska, tj to da piše PS .. kao i uputa kako se pod PSom instalira.. odnosno, ako nisi znao, win (server) je odavno 'isti' kao lin.. tj meni su svi 'isti', kao djeca :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Vraćanje CLI editora u Windowse

Ne znam koliko je to stvarno potrebno, bilo koji power user može skinuti nano. Razipati u neki folder i dodati folder u Path.

Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Vraćanje CLI editora u Windowse

ja to uvijek lazy rijesavao sa "notepad bla.bla" ionako sam u GUI-u pa ono... meh...

NULL!=NULL
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Vraćanje CLI editora u Windowse

Uf, ne znam. ja nekako imam naviku koristiti cli editor. Brže obavim.

 

Vjerojatno previše linux administracije. imam vim i nano na windowsima. inače MS terminal mi se jako sviđa jer recimo automatski kopira slekciju, isto kao putty. Makar mislim da sam moram neku postavku editirati u config file-u.

6 godina
offline
Re: Vraćanje CLI editora u Windowse
filter160 kaže...

Uf, ne znam. ja nekako imam naviku koristiti cli editor. Brže obavim.

 

Vjerojatno previše linux administracije. imam vim i nano na windowsima. inače MS terminal mi se jako sviđa jer recimo automatski kopira slekciju, isto kao putty. Makar mislim da sam moram neku postavku editirati u config file-u.

 ma ja sam isto na vi however ovo mi je cisto lazy adhoc rijesenje :D

NULL!=NULL
15 godina
offline
Re: Vraćanje CLI editora u Windowse
filter160 kaže...

..bilo koji power user može ..

 -bilo koji power to već zna, ima ili neko treće riješenje.. upravo u tome je (bez)smisao texta-članka tj važnosti ili 'fičera', juzer ne treba, napredni već ima-zna, ne čeka da se ms smisli ili ukine, tj ovo je više povratak odbačenog-ugašenog nego nešto novo s naravno razlikom u supportu-evoluciji osa na kojem se temelji, no 'ista-stara' stvar.

-nano, notepad++, cigwin, kao i linterminal-editori i ostali-razni osevi već sve odavno imaju uz razliku da lin-mac ne ukidaju pa uvode nešto 'novo' nego je to naprosto tu..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Vraćanje CLI editora u Windowse
filter160 kaže...

Uf, ne znam. ja nekako imam naviku koristiti cli editor. Brže obavim.

 

Vjerojatno previše linux administracije. imam vim i nano na windowsima. inače MS terminal mi se jako sviđa jer recimo automatski kopira slekciju, isto kao putty. Makar mislim da sam moram neku postavku editirati u config file-u.

 Pricaj mi.

Ja neznam na koliko vec dokumenata koje sam slao (sluzbeni dopisi) nakon sto ih idem naknadno provjeravati (dakako vec poslani odavno), pronadjem na dnu :wq

 

Nevjerojatno koliko se brzo neke stvari podvuku pod kozu, ili postanu "muscle memory"

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
5 godina
offline
Vraćanje CLI editora u Windowse

EDIT naredba je u jednom trenutku razvoja otpala iz Windows-a.

Ako imaš CLI editor i interpreter, vraćaš se zapravo korjenima koji nisu potisnuti zato što nisu valjali nego zbog dolara $$$ profita i "progresa".  Mora se jelte svake 4 godine zaradit nanovo, a ne može se ako je ono staro još uvijek dobro.

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Vraćanje CLI editora u Windowse
gpd kaže...

EDIT naredba je u jednom trenutku razvoja otpala iz Windows-a.

Ako imaš CLI editor i interpreter, vraćaš se zapravo korjenima koji nisu potisnuti zato što nisu valjali nego zbog dolara $$$ profita i "progresa".  Mora se jelte svake 4 godine zaradit nanovo, a ne može se ako je ono staro još uvijek dobro.

 

 Moram priznati da nisam ni znao da je "edit" komanda nestala iz windoza

 

Koliko je taj editor mogao uzimati prostora? Parsto kilobajta?

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
6 godina
offline
Vraćanje CLI editora u Windowse

mislim da je edit bio cisti dos (w 3.1) i da su ga makli samo zato jer im se nije dalo dr**ti sa long file names.... jer je u jednom trenutku ionako sve moralo biti gui....

 

 

i might be wrong :D

 

edit: velicina 413bytes

NULL!=NULL
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.12.2023 15:40 (VladRi).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Vraćanje CLI editora u Windowse
VladRi kaže...

mislim da je edit bio cisti dos (w 3.1) i da su ga makli samo zato jer im se nije dalo dr**ti sa long file names.... jer je u jednom trenutku ionako sve moralo biti gui....

 

 

i might be wrong :D

 

edit: velicina 413bytes

 Ma ja bih se skoro zakleo da sam ga jos XP-u koristio.

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
5 godina
offline
Re: Vraćanje CLI editora u Windowse

Nisam to znao, hexdump EDIT naredbe onda ima vjerojatno manje byte-ova nego cijeli tvoj post koji govori da EDIT ima 413 byte-ova. i priložena slika.

6 godina
offline
Vraćanje CLI editora u Windowse

Sad i mene zanima.... cek.... :D

 

edit1: U installeru ne radi

NULL!=NULL
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.12.2023 17:05 (VladRi).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Vraćanje CLI editora u Windowse

E jebiga. Sad ste i mene natjerali da kopam.

 

Eto ga, u XP-ejaci je bio.

 

 

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
6 godina
offline
Vraćanje CLI editora u Windowse

Šupak, preko 32 jezgre se ni ne želi upaliti.... pff.... x86, jbg

NULL!=NULL
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.12.2023 17:29 (VladRi).
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Vraćanje CLI editora u Windowse

Ne ,nemože biti 413 byta cijeli editor.  Ovo je neki link na editor.

 

Samo ED.COM s CP/M je imao 9K

 

Ne kažem da nije moguće napraviti editor u 413 byta. Još i ako postoji zahtjev da je editor stand alone sistem, onda tim teže, jer mora sadržavati sve.

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.12.2023 17:44 (gpd).
 
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Vraćanje CLI editora u Windowse
gpd kaže...

Ne ,nemože biti 413 byta cijeli editor.  Ovo je neki link na editor.

 

Samo ED.COM s CP/M je imao 9K

 

Ne kažem da nije moguće napraviti editor u 413 byta. Još i ako postoji zahtjev da je editor stand alone sistem, onda tim teže, jer mora sadržavati sve.

kao što kažem - sve je prevara!

sl1. edit.com (velicina)
sl2. pokretanje (nema qbasic.exe)
sl3. pokretanje kada je qbasic u istom folderu...
moral of the day - koristi qbasic za funkcije editinga (vjerovatno nekakav switch da makne sintaxu i run opciju (i guess))
NULL!=NULL
6 godina
offline
Vraćanje CLI editora u Windowse

Misterij rijesen,

 

edit.com zapravo poziva qbasic.exe /editor

 

meh

NULL!=NULL
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Vraćanje CLI editora u Windowse
VladRi kaže...

Misterij rijesen,

 

edit.com zapravo poziva qbasic.exe /editor

 

meh

Svaka cast!

 

No eto opet ispada, kao i sve od Microsofta, sarena fasada.

 

No s druge strane, u Notepad stize brojac karaktera....jeeeeeejjjjj!

 

 

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.12.2023 18:20 (syncmaster245b).
5 godina
offline
Vraćanje CLI editora u Windowse

Ja bih kao feedback Microsoftu rekao dakle, želim vidjeti editor povezan s basic programiskim jezikom u konzoli.

 

Heh, mislim da bi poludili na to. Jer to su već radili 3 puta možda i više u povijesti.

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Vraćanje CLI editora u Windowse
VladRi kaže...
gpd kaže...

Ne ,nemože biti 413 byta cijeli editor.  Ovo je neki link na editor.

 

Samo ED.COM s CP/M je imao 9K

 

Ne kažem da nije moguće napraviti editor u 413 byta. Još i ako postoji zahtjev da je editor stand alone sistem, onda tim teže, jer mora sadržavati sve.

kao što kažem - sve je prevara!

sl1. edit.com (velicina)
sl2. pokretanje (nema qbasic.exe)
sl3. pokretanje kada je qbasic u istom folderu...
moral of the day - koristi qbasic za funkcije editinga (vjerovatno nekakav switch da makne sintaxu i run opciju (i guess))

 -ovisi o qbasic editoru.. i od uklanjanja ne radi osim ako juzer doda qbasic uz ograničenje kompatibilnosti za 16bit dos appse koje pod novim win ne rade pa se tad kemija pod 32bitnim winver.. tj nađe se drugi način.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.12.2023 19:18 (ihush).
10 godina
offline
Re: Vraćanje CLI editora u Windowse
syncmaster245b kaže...
VladRi kaže...

Misterij rijesen,

 

edit.com zapravo poziva qbasic.exe /editor

 

meh

Svaka cast!

 

No eto opet ispada, kao i sve od Microsofta, sarena fasada.

 

No s druge strane, u Notepad stize brojac karaktera....jeeeeeejjjjj!

 

 

Opet mutavi MS

Ako već rade editor onda nek naprave nešto bolje (ili ekvivalent) od Notepad++

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice